Economie VNO-voorzitter positief over economische groei Wao-schip wendt steven de goede kant op 'Afpakken geld en dagen bij ziekte motiveert niet' Meer kans op stress voor secretaresses Vervoersbond FNV: Weg met tachograaf Yemen op rand van economische afgrond Donderdag 16 januari 1992 Redactie: 023-150224 Vormgeving: RALPH KLEINHOUT NIEUWSLIJN Van Houten uit de cacao-handel De voormalige Nederlandse chocoladefabrikant Van Houten, vanaf 1971 in Duitsland gevestigd en sinds 1990 eigendom van Klaus Jacobs, gaat zich terugtrekken uit de handel in cacaobo nen. Bovendien zal het bedrijf zich niet langer bezighouden met de levering van cacaoboter en -poeder als halffabrikaat aan de industrie. Van Houten wil zich vooral gaan toeleggen op interna tionale activiteiten die zijn gericht op consumenten, waaronder de verkoop van poeder voor hete chocolademelk in machines. Minder groei 'Westduitse' economie De reële groei van het bruto nationaal produkt (bnp) in het vroe gere West-Duitsland is vorig jaar verminderd tot 3,2 procent, zo heeft het Duitse bureau voor de statistiek gisteren bekendge maakt. In 1990 was er nog een groei van 4,5 procent, het hoogste niveau in veertien jaar. De toeneming van de particuliere con sumptie halveerde vorig jaar tot 2,4 procent. Volgens de presi dent van de Bundesbank, Helmut Schlesinger, zal de toeneming van het 'Westduitse' bnp dit jaar verder afnemen tot 1,5 a 2,5 procent. In het gebied van de voormalige DDR voorziet hij een groei van ongeveer 10 procent. Het Duitse begrotingstekort steeg vorig jaar als gevolg van de kosten van de hereniging van 46,5 miljard mark tot 87 miljard mark, het hoogste niveau sinds de oorlog. Het overschot op de handelsbalans van West-Duits- land ging met 9,6 miljard mark omhoog naar 76,3 miljard mark. Winst voor Hilton Hotels De winst van het Amerikaanse concern Hilton Hotels, dat 270 hotels omvat, is in het vierde kwartaal van vorig jaar gestegen van 27,3 miljoen dollar tot 29,6 miljoen dollar. Het resultaat in het vierde kwartaal van 1990 werd belast door een voorziening van 6,5 miljoen dollar voor mogelijke verliezen op onroerend- goedtransacties. Over geheel 1991 daalde de winst van 112,5 miljoen dollar tot 84,3 miljoen dollar. Hilton schrijft dit toe aan de economische recessie in de Verenigde Staten en de overcapa citeit aan hotels. Marktaandeel Opel kleiner De omzet van de Duitse autofabrikant Opel, onderdeel van het Amerikaanse concern General Motors, is vorig jaar met 15 pro cent gestegen tot 27 miljard mark. De winst was ongeveer 1,33 miljard mark die in 1990 werd verdiend. De verkoop in Duits land nam toe met 26 procent tot 720.000 stuks bij een groei van de totale Duitse markt met 28 procent. Het marktaandeel daalde daardoor van 17,4 tot 17,2 procent. Opel schrijft dit toe aan de overschakeling van de Kadett op hef nieuwe model Astra. De to tale produktie verminderde om dezelfde reden met 54.000 au to's tot 995.000 stuks. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Schoonmaakpersoneel, horeca- personeel, secretaresses, chauf feurs en werknemers bij postbe drijven, telefoon- en telegraaf- bedrijven hebben een grotere kans op stress in of door het werk. Het aantal werknemers dat het risico loopt om stress te krijgen door een hoog werktem po, een gebrekkige aansluiting dustrie. tussen werk en opleiding, wei nig promotiemogelijkheden en lichamelijk zwaar werk, neemt toe en bedraagt nu meer dan een derde van de beroepsbevol king. Dit blijkt uit een onder zoek van het Leidse onder zoeksinstituut NIPG/TNO 'Werkstress-risico's in bedrijf en beroep'. NIPG/TNO heeft voor het on derzoek bestaande gegevens ge bruikt over de leef- en werksitu atie en de gezondheid van de Nederlandse beroepsbevolking. Deze gegevens zijn afkomstig van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het onder zoek werd uitgevoerd in op dracht van het ministerie van sociale zaken. Volgens onderzoekster I. Houtman neemt de psychische druk op de beroepsbevolking toe. „Het percentage werkne mers met klachten over het werktempo nam toe van 38 pro cent in 1977 tot 51 procent in 1989. Eigenlijk is de hele Neder landse beroepsbevolking een ri sicogroep als het om stress gaat. Werknemers in de industrie, het transport en in dienstverlenen de functies hebben de meeste kans op stress." Het werktempo is volgens Houtman het hoogst in de zake lijke dienstverlening, de ge zondheidszorg en het wegver voer. Werknemers die hun werk eentonig vinden en weinig pro motiekansen hebben, zijn voor al te vinden in schoonmaakbe drijven, de metaalindustrie, het wegvervoer en de grafische in- Rinnooy Kan: Rapport commissie-Wolf son is 'behoudend' Rinnooy Kan tijdens de opening van de bouwvakbeurs, eerder deze week. De VNO-voorzitter probeerde gisteren tijdens zijn nieuwjaarstoe spraak de sombere geluiden over de economie wat te doen verstom men. »fOTO ANP DEN HAAG ANP De economische vooruitzichten voor 1992 zijn niet somber. Voorzit ter Rinnooy Kan van het VNO corrigeerde gisteren in zijn nieuw jaarstoespraak voor de pers het beeld dat 1992 met een economi sche groei van 1,8 procent veel slechter zou zijn dan 1991 (2,2 pro cent). bestedingen moet de Nederlandse eco nomie het dit jaar niet hebben. Rinnooy Kan gaf gisteren in een no- tedop het verlanglijstje van de werkge vers voor het kabinetsbeleid in de ko mende jaren. Aan de vereisten van de Europese Monetaire Unie ten aanzien van financieringstekort, rente, staat schuld en inflatie zal Nederland kun- voldoen. Mits er nog het nodige de las- Dat positieve gevoel overheerst ook in het bestuur van de grootste organisatie van de grote bedrijven in Nederland. Halverwege dit jaar wordt een omslag verwacht. Alleen de werkgelegenheid zal wellicht wat later aantrekken. Veel zal overigens afhangen van de internationale economische situatie en de wereldhandel. Van de binnenlandse gebeurt met terugdringen tendruk en verkleining van de zogehe ten wig, het verschil tussen bruto loon kosten en het 'schone' salaris. Met een verwijzing naar het recente landenrapport van de OESO signaleer de de VNO-voorzitter dat de wig in procenten negen punten boven het ge middelde van Euopa ligt en 13 punten boven het gemiddelde van de indus trielanden van de OESO. De vakbeweging krijgt ook door dat hier wat aan schort, aldus Rinnooy Kan. Hij verwees naar een recente nota van Industriebond-econoom Piet Vos die grensoverschrijdende cao's bepleit per bedrijfstak. Dat vergt niet alleen verkleining van de wig, maar ook een hogere produktiviteitsgroei in Neder land, waarschuwde de VNO-voorzitter. Vóór 1997, als de Europese Monetai- bond wil de verlaging geld tot 70 procent het zieken de eerste zes Unie van start gaat, dient Nederland ziekteweken en het inleveren 1 2,5 miljard gulden op overdrachtsuit- kantiedagen bij ziekte volledig com- gaven (subsidies, uitkeringen) lastinginkomsten te bezuinigen, vindt het VNO. De wig moet met negen pun ten omlaag: kosten 28 miljard gulden. In de belastingsfeer gaat het om vrij stelling van het ondememersvermogen in de vermogensbelasting (1 miljard), afschaffing van kapitaalsbelasting (500 miljoen) en verlaging van de vennoot schapsbelasting met vijf procent (2,5 miljard). Rinnooy Kan riep de FNV-voorzitter Stekelenburg op om de Voedingsbond FNV op de vingers te tikken. Deze afspraken. ao-alspi* le PvdA penseren i Het rapport sie-Wolfson over het stelsel van sociale zekerheid noemde Rinnooy Kan 'be trekkelijk behoudend en traditioneel'. „Zij proberen nieuwe herrie binnen de PvdA te vermijden." Positief noemde hij de voorgestelde hardere aanpak van mensen die werk weigeren. „Ongelukkig"' is Rinnooy Kan met „oude stokpaarden als de loonkosten subsidie" om meer mensen aan be taald werk te helpen. „De ineffectiviteit daarvan is al aangetoond." Bouwbond-onderhandelaar Roel de Vries: WOERDEN» JAN HARREN „Het is aan de werkgevers om uit te maken of en hoe roerig het cao-seizoen zal zijn. Ik ben absoluut niet bang dat er'een gebrek aan actiebereidheid zal zijn", zei FNV-voorzitter Johan Stekelenburg maandagmiddag in een nieuwjaarsbijeenkomst van zijn organisatie. In Woerden, bij de Bouw- en Houtbond van de FNV, twijfelt cao-onderhandelaar Roel de Vries er ook niet aan dat zijn achterban de steigers zal verla ten als de bouwwerkgevers in het cao-overleg niet toegeven. Maar het steekt hem wel dat hij bij Cees de Fouw, zijn colle ga aan ondernemerskant, zo weinig weerklank krijgt op voorstellen waarmee hij echt het belang van de hele be drijfstak op het oog meent te Natuurlijk, De Vries zit niet met De Fouw en hun beider colle ga's aan een onderhandelings tafel omdat ze elkaar zulke aar dige mensen vinden. De posi ties zijn duidelijk: De Vries, zelf van origine timmerman, zit er voor de werknemers en De Fouw, van de Koninklijke Volker Stevin, zit er voor de werkge vers. Maar De Vries kan het ge voel hebben dat-ie door zijn stoel zakt als hij een uur lang zijn gedachten en voorstellen over aanpak van ziekteverzuim, verbetering van arbeidsomstan digheden en motiveren van werknemers heeft uiteengezet, en De Fouw, achterover leu nend, meldt dat hij daar voor het overleg niet op heeft zitten wachten. Arbeidsvoorwaardelijke prik kels. „Daar lijkt het ze alleen om te gaan. Geen volledige doorbe taling meer als je ziek bent, maar slechts 70 procent. En twee roostervrije (atv-)dagen in leveren per keer dat je ziek thuisblijft. Maar werknemers die een heel jaar hard werken, motiveer je niet, als je ze - meteen geld en vrije dagen af pakt bij de eerste de beste keer dat ze zich ziek moeten mel den". „En dan bedoel ik écht ziek. Geen flauwekul, maar echt ziek. Iemand die oneigenlijk gebruik maakt van de Ziektewet, of er zelfs regelrecht misbruik van maakt, moet je aanpakken. Daar hoeft geen discussie over te worden gevoerd. Daar moe ten we ook meer aan doen. Maar iemand die een ongeluk heeft gehad of een stevige griep heeft opgelopen, mag je zo niet straffen". Het ziekteverzuim in de bouw is veel te hoog, gemiddeld 12 procent, en het moet omlaag. „Maar laten we wel in het oog houden dat we in de bouw wer ken. Alleen al door de aard van het werk zullen we nooit aan verzuimpercentages kunnen Volgend Houtman kleven er wel wat beperkingen aan deze gegevens en daardoor ook aan de uitkomsten van het onder zoek. „Niet aan bod komen bij voorbeeld de relaties en contac ten op het werk en die kunnen ook een belangrijke oorzaak van stress zijn. Ook weten we niet in hoeverre werknemers mogelijk heden hebben om zelf wat aan een hoog werktempo te doen. De mate waarin werknemers zelf invloed hebben op de in houd van hun werk en de eisen die aan hen worden gesteld, be paalt in belangrijke mate de kans op stress. Hoe groter die regelmogelijkheden bij het werk, des te minder de kans op stress." „Opvallend is bijvoorbeeld dat hogere leidinggevenden een enorm hoog werktempo heb ben, een van de factoren die stress kunnen verzoorzaken. Maar ze hebben toch niet veel gezondheidsklachten. Dat komt waarschijnlijk omdat leidingge venden veel meer ontplooiings- en promotiemogelijkheden hebben, hun werk niet eentonig vinden en weinig fysieke risico's hebben." Roel de Vries twijfelter overleg niet toegeven. Roel de Vries. FOTO CPD SJAAK RAMAKERS komen zoals ze die bijvoorbeeld kennen in het bankwezen, of bij de verzekeringsmaatschappijen. Maar we moeten er wel alles aan doen om het zo ver moge lijk omlaag te krijgen". Voor Roel de Vries zijn 'ar beidsvoorwaardelijke prikkels' zoals de werkgevers die hebben voorgesteld, niet nodig. „Trou wens, een zekere mate van prik kel is er al. Wie ziek is op een dag die voor hem of haar als (van te voren in het werkrooster vastgelegde) atv-dag geldt, is die vrije dag gewoon kwijt". De hele vakbeweging, en niet alleen de club van De Vries, legt in haar voorstellen om het ziek teverzuim en (langdurige) ar beidsongeschiktheid te bestrij den, nadruk op verbetering van de arbeidsomstandigheden, be tere controle en begeleiding van mensen die zijn uitgevallen. „Het doel van de verzuimbe strijding kan zich toch niet con centreren op verslechteringen in het inkomen van de werkne- mers?" De Vries erkent volmondig dat in de bouw al veel is gedaan aan verbetering van de arbeids omstandigheden. Zo is elk be drijf ook verplicht zich aan te sluiten bij een bedrijfsgezond heidsdienst. En iedereen die nieuw als werknemer de bouw inkomt, moet zich aan een keu ring onderwerpen waarin wordt bekeken of hij (of zij) het werk wel aan Ran. Maar er kan zo veel meer, „en er is nog zo veel meer nodig". „Een klein voorbeeld: in veel andere landen is het heel nor maal, soms zelfs verplicht, dat een torenkraan (en vaak ook kleinere) een personenliftje heeft. Al zou je het alleen al doen voor de wat oudere kraan machinisten. Maar hier weige ren de werkgevers. Hoe lang heeft het ook niet geduurd voordat er behoorlijke cabines boven in die kranen kwamen? En wat hebben we niet te stel len gehad met pogingen om lichtere cementzakken te krij gen?" AMSTERDAM JAN HARREN De wettelijke maatregelen worden pas op 1 juli getroffen, maar nu al lijkt een kentering zichtbaar in het aantal men sen dat in de wao loopt. De getallen lo pen weliswaar nog op, maar de stijging (26.000) was vorig jaar al belangrijk kleiner dan in 1990 (37.000). Directievoorzitter dr. W. Boersma van de Gemeenschappelijke Medische Dienst (GMD) is dan ook niet pessi mistisch over de toekomst. „Tegen het jaar 2000 - en hoe ver weg is dat nou nog? - zal het aantal wao'ers zo zijn ge daald dat het geen wezenlijk probleem meer vormt." Volgens Boersma waren in de twee de helft van vorig jaar al gunstige effec ten merkbaar van maatregel» werkgevers en vakbonden in cai overeengekomen om het aantal wao'ers terug te dringen. Nog voordat het kabinet zijn eerste nieuwe wetge ving door het parlement heeft, ziet het er dus naar uit dat het schip van de 3 de steven al aan het wenden is. Overigens worden sinds 1987, toen die het sociale-zekerheidsstelsel werd her zijn zien, steeds minder mensen volledig afgekeurd. Dat heeft te maken met het schrappen van de zogenoemde 'verdis contering'. Die zorgde er tot 1987 voor dat iemand die gedeeltelijk arbeidson geschikt was verklaard, toch een volle dige wao-uitkering kreeg als het hem Een belangrijk aspect is volgens of haar niet lukte passende arbeid te Boersman ook de veranderende men- vinden. Na het schrappen taliteit. Men wil niet r rechtkomen. De artsen en de arbeids* deskundigen van de GMD merken het in hun contacten met langdurig zieke mensen. Was het vroeger heel gewoon, tegenwoordig is het steeds meer: „Ik hoef de wao toch niet in?" discontering was dat afgelopen. Ge deeltelijk arbeidsongeschikten kregen voortaan gedeeltelijke wao-uitkerin- gen. Boersma wil er absoluut geen ge heim van maken dat 'zijn' artsen en ar- beidsdeskundigen destijds moesten wennen aan de veranderingen. Im mers, de GMD-artsen adviseren be drijfsverenigingen over de mate van ie mands arbeidsongeschiktheid. Daar naast ondersteunen ze bedrijven bij het herplaatsen van uitgevallen werk nemers en zorgen ze voor herscholing van gedeeltelijk arbeidsongeschikten. Door het verdwijnen van de verdiscon tering moesten ze van de ene op de andere dag een veel hardere polis toe passen. De kleine lettertjes op de ach terkant van de wao-polis waren im mers heel wat strakker geworden. „Ik schaam me er allerminst voor om te zeggen dat als er twintig jaar op manier X is gewerkt en er komt op 10 december een mededeling dat het op 1 De Vervoersbond FNV wil af van de tachograaf in vrachtauto's en bussen. Dit apparaat, dat rij- en rusttijden, snelheid en afgelegde kilometers registreert, is te fraudegevoelig. Chauffeurs zelf zullen er wel eens mee sjoemelen, maar de werkgevers pakken de fraudege voeligheid aan om hun mensen te lang achtereen te laten rijden Dat heeft een bondswoordvoerder gisteren bevestigd. De tachograaf werd in 1974 juist ingevoerd om de lange rijtijden te beperken. In zijn nieuwste bulletin meldt de FNV-bond acht ma nieren om ermee te frauderen. Liever ziet de vervoersbond dat de tachograaf wordt vervangen door een moderne boordcomputer. Die is wel ffaudebestending en maakt het onmogelijk te knoeien met werktijden, rijsnelheid of rusttijden. Maar omdat deze compu ter ook kan vastleggen of de chauffeur bijvoorbeeld even thuis kof fie gaat drinken, moeten er met de werkgever goede afspraken wor den gemaakt over wat nu eigenlijk gecontroleerd gaat worden. Bovendien maakt zo'n objectieve registratie een eind aan conflic ten tussen chauffeurs en hun bazen over het aantal werkelijk ge werkte uren. De bondswoordvoerder „Bijna alle werkgevers plegen uren te schrappen uit de weekstaat van de chauffeur, vooral de wachttijden aan de grenzen. Met zo'n boordcomputer is gewoon duidelijk hoeveel gereden en gewerkt is." januari heel anders moet, dat dat dan op 2 januari nog niet lukt. Ook de GM- D'ers hebben moeten leren volgens de nieuwe regels te werken. Sommigen hebben het daar moeilijker mee dan anderen." En de polis wordt nog harder. Straks eist men van de (gedeeltelijk) arbeids ongeschikte veel meer aanpassingsver mogen om ander werk te aanvaarden. Boersma: „Er zal ontzettend veel wor den gevraagd van mensen die hun ei gen werk niet meer kunnen doen. Vroeger werden we afgeschilderd als genadeloos wanneer we tegen iemand zeiden dat hij niet kon worden afge keurd. zelfs niet gedeeltelijk. Dat kon straks weieens heel gewoon worden." Groot hulppprogramma noodzakelijk BRUSSEL IPS Yemen heeft ongeveer twee miljard gulden nodig om het land de komende drie tot vier jaar voor economische ineen storting te behoeden. Dat heeft de onderminister van planning en ontwikkeling van Yemen, MutaherAl Saeedi, ge zegd in Brussel. Onderminister Saeedi was deze week in Brussel voor de vierde bijeenkomst van het co mité Yemen-Europese Ge meenschap (EG). Dit comité komt iedere zes maanden bij een om de voortgang van ae samenwerking tussen Yemen en de EG. te bespreken. Het sa menwerkingsverband bestaat sinds 1985. De bijeenkomst was de eer ste sinds de hereniging van de marxistische Democratische Volksrepubliek Yemen (Zuid- Yemen) en de Arabische Re publiek Yemen (Noord-Ye men) in mei 1990. Vanwege de Golfcrisis waren andeje bij eenkomsten geannuleerd. Het Golfconflict heeft grote gevolgen gehad voor Yemen. De Wereldbank schat dat het land ten gevolge van de Golf oorlog 4.5 miljard gulden aan buitenlandse inkomsten heeft verloren. Yemen's dubbelzinnige hou ding tijdens de Golfcrisis het land stemde in de Veilig heidsraad tégen het gebruik geweld tegen Irak en zijn verzet tegen de aanwezigheid van buitenlandse troepen in de regio, bracht het land op de rand van de economische af grond. De betrekkingen met buurland Saudi-Arabië ver slechterden eveneens snel. In september 1990 trok Saudi-Arabië de rechten van Yemenitische gastarbeiders in. Als gevolg hiervan keerden 800.000 Yemenieten terug naar hun land. De plotselinge terugkeer leidde tot zeer ern stige economische en sociale spanningen. Yemen moest het stellen zonder de inkomsten van de gastarbeiders. De werk loosheid steeg met 36 procent. „Ei iére. grote gezinnen", aldus Saeedi. De noodzakelijke hulp moet bestaan uit zowel hulp op kor te termijn als lange-termijn- hulp. De snelle hulp zou kun nen bijdragen aan de opvang van de teruggekeerde gastar beiders uit de Golfregio. De lange-termijn-hulp moet nieuw kapitaal in de kapotte economie injecteren, waar door herstructurering van de economie mogelijk wordt.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21