Regio Vrouwe Jacoba niet welkom aan steiger 'Verplaats kermis naar De Does' 'We maken liever geen slapende honden wakker' 'Steek kerstbomen maar weer gewoon in de brand' Derde apotheek mag zich vestigen in Leiderdorp Marktkooplui betalen niet voor vuilverwerking Donderdag 16 januari 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK A KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: HENK BUIS 20 LEIDEN NIEUWSLIJN Inbraak in Voorschoten VOORSCHOTEN Bij een inbraak in een woning aan de Bizet- laan in Voorschoten is gisteren een bedrag van 400 gulden en een hoeveelheid gouden sieraden buitgemaakt. De inbrekers kwamen het huis binnen na het forceren van het slot van de achterdeur. De inbraak is gepleegd tussen 13.30 en 22.30 uur. 'Tussen het kastje en de muur' VOORSCHOTEN Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de Stichting Sociaal Raadswerk Voorschoten wordt op 31 ja nuari een mini-symposium georganiseerd in het cultureel cen trum aan de Prinses Marijkelaan. Onder de titel 'Tussen het kastje en de muur' zullen diverse sprekers zich buigen over de toekomst van het sociaal raadswerk. De bijeenkomst wordt afge sloten met een discussie onder leiding van G. Ebbeling, voorma lig ombudsman van de gemeente Den Haag. Het Wedde 'met stip genoteerd' VOORSCHOTEN Het Voorschotense zwembad Het Wedde gaat dit jaar iets extra's doen om meer klanten te trekken. Tus sen januari en juni wordt in het bad aan de Richard Wagnerlaan een aantal dagen 'met stip genoteerd'. De klanten ontvangen dan kleine attenties als een gratis kaartje, een gratis foto van ou der met kind en een gratis frietje. achter hem. De wethouder er kende dat burgemeester en wethouders zelf ook moeite met hun besluit hebben gehad. „We moesten kiezen tussen ener zijds de glinsterende kinderoog jes en het prachtige vuur en an derzijds het milieu." Takkenkneuzer De kerstbomen in Warmond zijn dit jaar met een zogenaam de takkenkneuzer tot pulp ver malen, dat is Uitgestrooid over de paden in het stiltegebied van Koudenhoom. „Die takken kneuzer wordt aangedreven door een dieselmotor, die even goed flink staat te loeien. En ie dereen staat er met z'n snufferd achter", aldus Schavemaker. Volgens WD'er Saris zou het allesbehalve consequent zijn om de kerstboombrand in 1993 opnieuw in te vóeren. Zij is daartoe pas bereid als door een onderzoek vast komt te staan dat de gifuitstoot bij een kerst boombrand is tp verwaarlozen. De kerstbomenbrand is in War mond een prachtige traditie die volgend jaar weer in ere moet worden hersteld. Van het dit jaar toegepaste alternatief is het nog maar de vraag of het wel zoveel milieu-vriendelijker is. En waarom is de kerstbomen- brand verboden en treedt er niemand op tegen de verbran ding van het riet van recreatie eiland Koudenhoom? Dat is de strekking van het betoog van Warmonder M. Schavemaker, dat hij gister avond afstak in de raadscom missie openbare werken. Scha vemaker is behalve burgerlid van die commissie ook vrijwillig brandweerman. Plagerig werd hij na zijn verhaal voor pyro maan uitgemaakt. Maar Schavemaker wordt wel degelijk serieus genomen. Op WD-raadslid C. Saris en WD- wethouder W. de Vos na, schaarde de commissie zich Zorgen over afmeren grote vrachtschepen De uitbreiding van het aantal ligplaatsen in Warmond met 36 tot 49 is gisteravond warm onthaald in de raads commissie openbare werken. Zorgen zijn er wel over de gevolgen van het aanleggen door 'joekels van vrachtsche pen'. „Van het type Vrouwe Jacoba en Vrouwe Johanna", gaf het burgerlid W. Schavemaker als voorbeeld. Het commissielid schetste de ontwikkeling waarbij een groei end aantal schippers dat het bijltje erbij heeft neerge gooid, met hun vrachtschepen gaan recreëren. WARMOND WIM KOEVOET Het PW-raadslid K. van Eg- mond wil dat WD-wethouder W. de Vos (openbare werken) maatregelen treft die 'veel lan gere aanlegtijden dan de huidi ge toegestane drie uur' tegen gaan. Wat het raadslid betreft kan het tarief als de uitbreiding een feit is, worden verhoogd. Nu hoeft er alleen te worden betaald als er aan de steiger is overnacht. Van Egmond pleitte er verder voor boten ook de mogelijkheid te bieden naast de ahafgemeer- de schepen aan de steiger plaats te laten nemen. „Ze hoeven toch niet per se aan de steiger te liggen. Door de steiger ontstaat een mooie kom om aan te leg gen." De forse toename van de Warmondse aanlegcapaciteit wordt bereikt door de aanleg van een steiger die tachtig me ter 't Joppe in gaat. De huidige aanlegsteiger loopt langs de oe- steigers niet is opgewassen te gen het zwaardere type vaar tuig, vooral niet als dit er lang durig ligt. In dit verband noem de hij de varende surfschool De Vriendschap, die er maanden lang ligt. Volgens wethouder De Vos echter gaan de steigers vooral kapot door het toegepaste ma teriaal. Er zouden in het verle den te dunne dekdelen zijn ge bruikt. „Bij het nieuwe exem plaar zullen we lering trekken uit het verleden." De wethouder zei verder dat beraadslagingen in het coilege van burgemeester en wethou- 'Geen haven waar je in het voorjaar aankomt en in het najaar weer vertrekt' ders over ligtijden en tarieven «eparatie nQg zujjen volgen. De Vos voor- Die steiger is dringend aan re- spelt dat vooral de inning en het paratie toe, een klus waarmee toezicht problematisch zullen zo'n 60 mille is gemoeid. Vol- worden. „Ik denk dat er wel iets gens het surfende CDA-raadslid gaat veranderen. De kom mag J. Bonnet is dat het bewijs dat geen haven worden waar je in de constructie van de huidige het voorjaar aankomt en in het VOORSCHOTEN De voetgangers- en fietsersbrug bij restaurant Allemansgeest aan de Hofweg in Voorschoten wordt maandag tijdelijk weg gehaald. In opdracht van de provincie worden de landhoofden van het bouwwerk vernieuwd. Dit kan/vei gaat ongeveer een maand duren, waar na de brug zal worden teruggeplaatst. foto wim dijkman De Leiderdorpse roep- en bezwaarschriften heeft de klachten van omwonenden over ernstige overlast van de jaarlijkse kermis op de Laan van Ouderzorg niet-ontvankelijk verklaard. De commissie vindt echter wel dat de kermis weer bij het sportcomplex De Does zou kunnen worden gehouden en het college bij de verstrek king van de vergunning reke ning met de klachten moet houden. De klachten zijn niet-ontvan kelijk verklaard omdat de bewo ners van de Merelstraat en de Roodborststraat alleen kunnen reageren op een verleende ver gunning. Die bestaat nu nog niet. Wanneer burgemeester en wethouders die vergunning eenmaal hebben verleend, kun nen de omwonenden een ont vankelijke klacht indienen. De commissie vindt de argu menten van het college om de kermis niet naar De Does te ver plaatsen, 'niet overtuigend'. Voor de verbouwing van het zwembad werd de kermis daar ook gehouden en waren er geen problemen met de sociale con trole. Volgens de commissie is die situatie niet veranderd. „Dé commissie meent dat op deze lokatie een even adequate con trole op randverschijnselen als op de Laan van Ouderzorg tot de mogelijkheden behoort", al dus het advies aan het college. Evenementenplein „Er kan niet worden ontkend dat de overlast, die de klagers ervaren gedurende de periode dat de kermis in Leiderdorp ac tief is, groot is. De commissie vraagt zich af of deze overlast niet zwaarder zou moeten we gen dan de bezwaren van het college tegen verplaatsing van de kermis naar het terrein van het sportcomplex", aldus de commissie. „Ook de besluitvor ming inzake de voorgenomen realisatie van een tenplein in 'De Houtkamp' kan niet in de weg staan van het op heffen van de 'tijdelijke' overlast die de klagers ontegenzeggelijk van de kermis e Wanneer de kermis niet kan worden verplaatst naar De Does, moet het college een ver plaatsing op de Laan van Ou derzorg zelf overwegen, vindt de commissie. „In afwachting van de realisatie van het evene mentenplein zou de kermis jaarlijks op een ander deel van de Laan van Ouderzorg kunnen worden gesitueerd. Op aezë wijze zou de overlast voor de klagers zoveel mogelijk kunnen worden beperkt." Wethouder W. de Vos: „Lering trekken uit het verleden." foto wim dijkman najaar vertrekt. Zelf spreek ik dan ook liever van parkeer plaatsen." De steiger moet nog dit jaar gereed zijn. Anders loopt War mond een rijkssubsidie mis. De kosten van het project worden op 4,3 ton geraamd. De Leiderdorpse apotheker Haanraadt mag zich vestigen naast het Koningshuis aan de Hoofdstraat. De commissie be roep- en bezwaarschriften heeft het bezwaar van apotheek Loe- vestein tegen de vestiging niet- ontvankelijk en ongegrond ver klaard. Haanraadt opent op 1 april zijn apotheek, die de derde in Leiderdorp wordt. De eigenaren van apotheek Loevestein reageerden te laat op de afgekondigde bouwver gunning en op de vergunning voor de vestiging van een semi- permanente apotheek aan de Mauritssingel. Volgens de com missie hadden zij de afkondi ging van de vergunningen in het plaatselijke huis-aan-huis blad kunnen lezen, hoewel de twee eigenaren in Rotterdam en Leidschendam wonen. De be heerder van' de apotheek had het huis-aan-huis blad maar wat alerter moeten lezen, vindt de De eigenaren maakten be zwaar tegen apotheek Haan raadt omdat de twee vestigin gen niet in het bestemmings plan zouden passen. De com missie vindt die klacht onge grond. Omdat de vestiging aan de Mauritssingel maar van tij delijke aard is, kunnen burge meester en wethouders onthef fing van het bestemmingsplan geven. Aan de Hoofdstraat zou de apotheek niet in de bestem ming van een winkel passen. De noemt die ging 'niet van belang'. „Dé acti viteiten zijn in beide gevallen nauwelijks van elkaar te onder scheiden en de invloed van die activiteiten op de omgeving ver schillen niet", aldus de com- Apotheek Loevestein protes teerde eerder al bij de Raad van State tegen de vestiging van de concurrent. Ook de Raad van State wees het bezwaar echter af. Kennel tegen de vlakte door komst benzinepomp langs A44 Gemeentebestuurders hebben al herhaaldelijk gewezen op de horizonvervuiling nabij het Groene Kerkje. En bewoners van de meest noordelijke rand van nieuwbouwwijk Haaswijk (deelgebied 14) vrezen voor hun leefklimaat. Maar het Oegst- geester gezin Van de Vijver heeft misschien nog wel het meest te lijden onder de komst van het benzinepompstation van Mobil Oil langs de oostelij ke rijbaan van de A44. Zo moet de koelcel van bloe mengroothandelaar Dick en de kennel met Duitse doggen van Linda tegen de vlakte en elders op het landgoed bij hun villa 't Buitengebeuren aan de Haar lemmerstraatweg een nieuwe plek krijgen. De verwachting is ook dat zij de meeste overlast zullen ondervinden van het ver keer dat de A44 ter hoogte van hun grond op- en afrijdt voor een bezoekje aan het tanksta tion. De Van de Vijvers hebben zich echter bewust in de luwte opgehouden. „We zitten hier niet te wachten op publiciteit. We maken liever geen slapende honden wakker", verklaart Dick van de Vijver deze opstelling. Het echtpaar wenst dan ook niet te worden gefotografeerd. Zo'n twintig jaar geleden kochten de twee het huis aan de rand van het koebosje tussen de A44 en de Haarlemmerstraat weg. „We zaten hier helemaal vrij", vertelt Linda. Het Buiten- gebeuren was ook een ideale plek voor de hobby van Linda, die keurmeester is van ge noemd honderas. Honden uit haar kennel kun je over de hele wereld tegenkomen, beweert ze. Het in 27 landen verschijnende tijdschrift Deutsche Dogge wijd de eens acht pagina's aan Linda en haar liefhebberij. „Man fin- det im V. d. Vijver-Haus kaum einen Platz, der nicht mit Dog- genbildem, Skulpturen und An- tiquitaten, sowie mit den übli- chen Doggenerinnerungen, die die V .d. Vijvers von ihren vielen Reisen mitgebracht haben, aus- gestattet ist", stelde de Duitse verslaggever bij die gelegenheid vast. Bestemmingsplan Een jaar of tien geleden hoorde het gezin van de plannen van rijkswaterstaat om uitgerekend het gebied voor hun huis aan te wijzen als 'verzorgingsplaats voor auto's'. De norm is dat om de twintig kilometer moet kun nen worden getankt. Van de Vij ver heeft de rit vanuit Den Haag vaak gemaakt en hij moet toe geven: „Je komt voor mijn deur Op het Oegstgeester gemeen tehuis werd hij aanvankelijk ge rustgesteld. De gemeente wilde niets van de plannen weten en zou geen juridisch middel on gebruikt laten om de verzor gingsplaats tegen te houden. „Zelf hebben we ook overal waartegen dat mogelijk was, ge protesteerd", zegt Linda. De meente Oegstgeest paste bestemmingsplan aan en de kust leek veilig. Waar niemand op had gerekend, gebeurde toch: rijkswaterstaat vocht het bestemmingsplan aan tot aan de Kroon, en won. Inmiddels was nieuwbouwwijk Haaswijk opgerukt tot aan de Haarlem merstraatweg en hadden de Van de Vijvers overburen. Die buren, zeggen de Van de Vijvers, hebben nog nooit per soonlijk geklaagd over honde- geblaf. Ook via de politie heeft hen nog nimmer een klacht be reikt. „Het zijn dan ook geen ru moerige honden." In de toekomstige situatie wordt het er voor de overburen 'Gordijntje noodzaak voor privacy in noodonderkomen fysiotherapie' - *- WARMOND WIM KOEVOET De porto-cabin voor fysiothera pie bij het rooms-katholieke be jaardenoord St. Liduina in War mond mag dan een welkome aanvulling zijn op het facilitei tenpakket, een gordijntje voor de ramen zou geen kwaad kun nen. Omwonenden hebben nu vrij uitzicht op bejaarden die op tafels worden gelegd en behan deld. Dit nijpende gebrek aan pri vacy werd gisteravond aan de orde gesteld in de raadscom missie openbare werken door het burgerlid M. Schavemaker. Wethouder W. de Vos kon niet veel doen voor het raadslid en verwees hem door naar het be stuur van St. Liduina. De ge meentelijke bemoeienissen rei ken niet verder dan de reeds ge geven toestemming voor vijf jaar, aldus De Vos. De hondenkennel en de koelcel van de Van de Vijvers moeten wijken voor het benzinestation op de oostelij ke rijbaan van de A44, ter hoogte van de Haarlemmerstraatweg in Oegstgeest. foto hielco kuipers zelfs nog beter op, beweren de Oegstgeestenaren. „Nu kunnen ze de kennel nog zien als ze op ons terrein komen; straks niet meer". Om het benzinestation moge lijk te maken moeten ze 22.500 vierkante meter aan Mobil Oil verkopen.' Het enige alternatief was een onteigeningsprocedu re, zegt Dick van de Vijver. De opstallen die moeten wijken voor Mobil Oil keren op het res terende deel van zijn terrein te rug. Voor de koelcel, die aan de Haarlemmerstraatzijde wordt gedacht, komt mede op aan dringen van de overburen een kantoor te staan, dat in dezelfde bouwstijl wordt opgetrokken als het woonhuis. Voor het bouwplan moet het bestemmingplan worden aan gepast. De gemeente wil die aanpassingen 'meenemen' met de aanpassingen die nodig zijn voor de verzorgingsplaats. Pas als het bestemmingsplan de voorgeschreven procedure heeft doorlopen, kan Van de Vijver een bouwvergunning krijgen. „Krijg ik die niet. dan kan ik geen kant meer op." Van de Vijver vreest vertra ging. Die ontstaat bijvoorbeeld als er bezwaarschriften komen. Toch heeft hij goede hoop dat dergelijke vertragers uitblijven. Onlangs heeft hij alle overburen op de koffie gehad en hen geïn formeerd over de plannen. „Dat was een gezellige bijeenkomst. Niemand zei dat hij bezwaren had. Maar je weet hoe dat gaat: als men er eenmaal van doordrongen is dat er hier een kennel is, dan hoort iedereen ineens honden blaffen. En dat terwijl die kennel het kleinste onderdeel van het plan is." worden en nog meer markt kooplui vertrekken. „De mate waarin de marktta- rieven kunnen worden ver hoogd, is afhankelijk van het rendement van de markt voor de marktlieden. Dit rendement wordt voor een groot deel be paald door de locatie. Het ren dement van de huidige locatie in het Oude Dorp past niet bij een kostendekkend tarief. Als de huidige lokatie moet worden gehandhaafd, is de hantering van een geringer tarief verde digbaar", aldus het advies bur gemeester en wethouders. De hogere kosten van de vuil verwerking neemt Leiderdorp daarom zelf voor haar rekening. Dat tekort loopt op tot bijna 27.000 gulden. Leiderdorp wil de vuilverwer- kingskosten voor de markt niet doorberekenen in de staan plaatstarieven. Vorig jaar wer den de tarieven al verdubbeld en een doorberekening van de vuilverwerkingskosten zou de tarieven met nog eens 47 pro cent verhogen. „Dat zou voor een aantal marktlieden aanlei ding kunnen zijn om naar een andere weekmarkt uit te wij ken", vreest Leiderdorp. De Leiderdorpse weekmarkt bévindt zich daardoor in een neerwaartse spiraal. Doorbere- king van de kosten van de markt kan leiden tot het vertrek van marktkooplui, waardoor de kosten per persoon weer hoger

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20