Regio Vakbonden eisen duidelijkheid LOI 'Terugloop merels is totaal onverwacht' Zilveren Kruis bevriest ziektepremie tot 1 april Verto vestigt wereldrecord Makelaars en de mazen van de wet Voortbestaan orgelfabriek is in gevaar Politie houdt fraudeur met benzine aan Donderdag 16 januari 1992 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK MEINDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNG Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: PIET KOOREMAN 19 Geruchten over ontslagen De vakbonden AbvaKabo en de Unie BLHP maken zich grote zorgen over mogelijke ontslagen bij de Leidse On derwijsinstellingen (LOI) in Leiderdorp. De beide bonden hebben de directie schriftelijk verzocht opheldering te geven over een 'toenemende geruchtenstroom dat de werkgelegenheid terugloopt'. Ze willen volgende week een gesprek. De directie heeft nog niet gereageerd op het verzoek. nnpfmnpp8en 8ewiid aan de toenemende concurrentie, de gevolgen van de Golfoorlog mensen stude ren minder in tijdens van crises en de teruggang van de eco nomie, waardoor ook minder cursussen worden gesleten. Een opleiding kost bij de LOI al gauw 1000 gulden. Het markt aandeel van het bedrijf is verder al zo groot, rond de 65 procent, dat het in feite alleen maar min der kan. Binnen het bedrijf gaan ge ruchten dat er rond de zeventig banen verdwijnen, maar hele maal hard is dat niet. Voorlopig is er nog geen sprake van ge dwongen ontslagen, maar een aantal mensen heeft wel te ho ren gekregen dat ze uit moet kijken naar een andere baan. De uittocht is inmiddels al be gonnen, ook al omdat een flinke groep medewerkers plotseling Bij het bedrijf dat schriftelijk onderwijs verzorgt, werken on geveer 320 mensen in vaste dienst en 1100 free-lancers. Vol gens bestuurder J. Verbaan van de Unie BLHP zijn er al geruime tijd geruchten over een teruglo pende markt bij de LOI. „We horen bijvoorbeeld dat er bin nen de LOI druk wordt uitgeoe fend op mensen om te vertrek ken. Ik heb ook gehoord dat er al heel wat mensen op die ma nier zijn weggegaan. Volgens werknemers is er wel degelijk iets ernstigs aan de hand. Daar om wordt het voor ons tijd om te gaan praten over de toekomst van de LOI." Directeur R. Sloos van de LOI heeft onlangs in zijn nieuw jaarsrede sombere bespiegelin- LEIDEN/LEIDERDORP JAN WESTERLAKEN Verto Staalkabel heeft met het maken van vier zware hijsstrop- pen een wereldrecord gevestigd. Nooit eerder in zijn bestaan maakte het bedrijf, dat een vestiging in Leiderdorp heeft, strop pen van die omvang. Volgens Verto zijn er zelfs in de hele wereld nooit kabels van deze grootte gemaakt. Verto Staalkabel heeft de stroppen, die een doorsnee van 40 cen timeter hebben, 66 meter lang zijn, een oog van zes meter heb ben en elk een gewicht van 61.000 kilo vertegenwoordigen, in opdracht van Heeremac in Leiden - een dochter van Heerema - iduceerd. Met die opdracht is een bedrag van meer dan een Verto in Leiderdorp leverde de kabels, die in de vestiging in Moerdijk tot de stroppen werden samengeslagen. Ze worden in mei van dit jaar gebruikt bij het plaatsen van een dek van 9,6 miljoen kilo op een Shell-booreiland in de Noordzee. Een woordvoerder van Verto vertelde vanmorgen dat iedere werkne mer in Leiderdorp een maand lang aan de kabels heeft gewerkt. Met ëen dieplader worden ze over de weg naar hun bestemming vervoerd. in functie is teruggezet. Een co ördinerend hoofd opleidingen werd bijvoorbeeld opeens weer cursusleider. In het maandblad van het bedrijf stonden de laatste keer dertien vertrekken de medewerkers vermeld en maar één nieuwkomer. Afdelin gen die enkele jaren geleden nog uit 44 mensen bestonden, zijn nu al teruggegaan naar 31 en moeten uiteindelijk uitko men op 25. Secretaris van de onderne mingsraad, M. Gortzak, beves tigt dat een aantal vacatures binnen het bedrijf niet wordt opgevuld. „De markt loopt te rug en daardoor is er minder werk. Dat betekent dat wordt gekeken of bepaalde vacatures nog wel moeten worden opge vuld. Maar het gaat zeker niet om grote aantallen." Volgens LOI-woordvoerder J. Smittenaar heeft het bedrijf wel te kampen met een teruglopende onder wijsmarkt maar heeft dat geen directe gevolgen voor de werk gelegenheid. „Vorig jaar hadden we 10 procent minder cursisten dan het jaar daarvoor. 10 pro cent op een aantal van 100.000 is natuurlijk best veel, maar we zijn een groot bedrijf en kunnen best tegen een stootje." Verbazing over afketsen fusie Westnederland WADDINXVEEN JAN WESTERLAKEN De ondernemingsraad van het busbedrijf Westnederland is verbaasd dat de fusie met de Haagsche Tramweg Maatschap pij niet doorgaat. De samen smelting ketste af op de zeggen schap in de nieuwe onderne ming. Volgens de ondernemingsraad van Westnederland heeft de ge meente Den Haag een besluit genomen dat niet in belang is van het openbaar vervoer. Zo wel de Haagse bevolking als het personeel van HTM zullen dat merken, voorspelt de OR. LEIDEN» WILLEM SPIERDIJK 'De mazen van de wet', noemt de voorzitter van de Nederland se Vereniging van Makelaars (NVM) afdeling Leiden de con structie die twee Leidse make laars hebben bedacht. 'Een truc om de regels te omzeilen', zeg gen andere Leidse makelaardij en over hun collega's Data Ver hoeven en De Leeuw. Wat is er aan de hand? Volgens de regels mogen verschillende makelaarskantoren niet dezelf de eigenaar hebben. Daarmee wordt voorkomen dat make laars zowel van koper als verko per provisie ontvangen. Er ont stond dan ook commotie toen makelaarskantoor De Leeuw vorig jaar Data Verhoeven over nam en beide bedrijven als aparte kantoren hun activiteiten voortzetten. Makelaars uit de regio verzochten de NVM om beide makelaars te schorsen als lid. Beide bedrijven kregen ech ter de tijd om de zaak in orde te maken. Vervolgens werd de vol gende constructie bedacht. De aandelen van De Leeuw kwa men in handen van beide direc teuren De Leeuw jr. en Muller, terwijl de aandelen Data Ver hoeven op naam kwamen te staan van De Leeuw sr. Een op lossing waar weliswaar geen ju ridische speld tussen is te krij gen, maar die slecht valt in de Leidse makelaarswereld. De voorzitter van de afdeling Leiden van de NVM, M. Sede- laar, is voorzichtig in zijn uitla tingen. „Ik betreur het dat er soms dingen gebeuren, waar van je het idee hebt dat de ma zen van het net zijn gebruikt. Het is een oplossing die volgens de statuten van de NVM overi gens wel kan, maar ik ben er voorstander van dat er eerlijk opening van zaken wordt gege ven. In de toekomst moet blij ken of de scheiding tussen bei de bedrijven consequent is doorgevoerd". Andere Leidse makelaars zijn wat minder voorzichtig, mits ze anoniem kunnen blijven, „want we moe ten natuurlijk wel met beide he ren verder in de toekomst". Eén 'collega' spreekt ronduit van een truc. „Beide bedrijven spe len elkaar het balletje toe en het wordt voor het publiek stil ge houden. Het is een trieste zaak voor de Leidse makelaarswe reld". Volgens de makelaars be staat het gevaar dat De Leeuw en Data Verhoeven klanten ad viseren van eikaars diensten ge bruik te maken en bovendien niet op het scherpst van de sne de onderhandelen met elkaar. „Waarom moest er een advo caat aan te pas komen om deze constructie te bedenken. Laat het publiek gewoon weten dat het om hetzelfde bedrijf gaat". Directeur Muller van De Leeuw Makelaardij ontkent juist dat er nog van één bedrijf sprake is. Hij stelt dat de constructie ge heel volgens de regels is. „Beide bedrijven beschouwen elkaar als concurrenten, ze opereren volstrekt onafhankelijk". DEN HAAG/BODEGRAVEN Eminent Orgels uit Bodegraven dreigt kopje onder te gaan, door een kort geding aangespannen door de Stichting Gebroeders Veldhuijzen. Dit verhuurbedrijf eiste gisteren bij de Haagse rechtbank een ontruiming van het bedrijfspand aan de Schu- manweg, als Eminent Orgels over een maand de achterstalli ge huur nog niet heeft betaald. Zo'n vonnis zou de nekslag voor Eminent Orgels zijn, zei mr. E. Pool, verdediger van het orgel- bedrijf. Mr. Pool stelde dat het voor zijn cliënt onmogelijk is om binnen een maand het ver schuldigde bedrag van 35 dui zend gulden op tafel te leggen, omdat de fiscus op het moment ook al enkele openstaande reke ningen wil vereffenen. Als de president van de Haagse recht bank, mr. R. Portheine, de eis van het verhuurbedrijf toewijst, moet de orgelfabrikant voor 1 maart een nieuw onderkomen vinden. Dat is onmogelijk, hield advocaat Pool de Haagse rech ter voor. En dan kan Eminent niets anders doen dan het fail lissement aanvragen, kondigde hij aan. De Bodegraafse firma heeft negen werknemers in dienst. Eminent vroeg tijdens het kort geding aan het verhuurbe drijf uitstel van betaling tot de zomer. Dan zou de belastings schuld weggewerkt zijn en heeft de firma weer geld om de huurachterstand te betalen. De Gebroeders Veldhuijzen wilden echter van geen verder uitstel weten. Enige maanden geleden was al met Eminent overeenge komen dat in november de huurachterstand weggewerkt zou zijn. Toen dat niet gebeurde, is het verhuurbedrijf naar de rechter gestapt. President R. Portheine doet volgende week uitspraak. Een 21-jarige Hoofddorper is dinsdagavond bij een tanksta tion in Toolenburg aangehou den door de politie toen hij zijn benzine afrekende met een tankpasje dat hij in september had gevonden. Sindsdien die tijd had de Hoofddorper 45 keer getankt voor een bedrag van elf duizend gulden. Het bedrijf dat de pasjes uitgeeft deed op 9 ja nuari aangifte bij de politie. De politie stelde daarop een onder zoek in. De Hoofddorper bleek vaak te tanken bij een benzine station aan Assenburg in Toolenburg. Daar werd hij dins dagavond ook aangehouden. De man verklaarde dat hij in september een portefeuille had gevonden waarin niet alleen het tankpasje zat maar ook een briefje met de pincode. In de bestelbus van de Hoofddorper trof de politie zes jerrycans aan met 25 liter benzine. De bestel bus is in beslag genomen. Ibis biedt werknemers 'unieke bonus' De Ibis Hotelgroep - met een vestiging in Leiderdorp - heeft voor haar 300 werknemers in Nederland een „unieke tantiè meregeling" in het leven geroe pen. Als gestelde doelen worden behaald, keert de hotelketen vier keer per jaar een bonus uit. Het unieke aan de regeling is volgens Ibis dat de bonussen aan de hand van de resultaten ieder kwartaal kunnen worden uitgekeerd. De directie ver wacht dat het personeel daar door „intensiever en frequen ter" bij de bedrijfsresultaten be trokken zal raken. Aan het eind van het jaar kan een persoonlij ke beoordeling de werknemers ook nog een extraatje opleve- De regeling geldt ook werknemers die in deeltijd ken. Zij krijgen een naai aantal uren omgerekende tan tième-uitkering. het Vogelonderzoek Rijks Universiteit Leiden: LEIDEN JAN WESTERLAKEN De merel verliest langzaam maar zeker terrein in Neder land. Net als de vink, putter en ringmus. Allemaal zangvogels. Hoe dat komt? Niemand kan er antwoord op geven. Zorgen baart het wel. „Omdat", legt Cees Musters van de Leidse universiteit uit, „het ons over valt. De terugloop komt voor ie dereen totaal onverwacht." Samen met de Samenwerkende Organisaties Vogelonderzoek Nederland (SOVON) deed de Rijks Universiteit Leiden onder zoek naar het bestand aan zangvogels in ons land. Aan de hand van geringde vogelsoorten kon de vakgroep milieubiologie wat zeggen over het verloop. Musters over de teruggang van de merel: „Het is een eigen aardige vogel die in de stad en in het bos leeft. Waar verdwijnt- ie nu en waarom? In het bos zou het de verzuring kunnen zijn, in de stad zou je kunnen denken dat de katten er veel pakken. Eigenlijk moeten we dat uitzoeken. Misschien zetten we daarvoor studenten in. Merkwaardig blijft het omdat je met een algemene vogelsoort te maken hebt waarvan je zoiets niet verwacht. De oorzaak van de terugloop zal niet gemakke lijk te achterhalen zijn. Dus moeilijk te keren. En dat komt omdat het proces zo langzaam is verlopen." Vooralsnog ligt het niet in de bedoeling van Musters om alarm over de daling van de merelstand te slaan. „Dat heeft zo weinig zin", zegt hij. „We hebben het nog maar net ge constateerd en weten niets over de oorzaak. Wat moet je er dan mee? Het is zaak dat we gauw op zoek gaan naar de redenen van dé terugloop. Hebben we die achterhaald, dan kunnen we proberen die teruggang te stop pen." Cees Musters: „De merel is een eigenaardige vogel die in de stad en in het bos leeft. Waar verdwijnt-ie nu en waarom? foto hielco kuipers Eenzelfde achteruitgang werd te zeker niet op. De merel is al uit de duinen. Reden? „Mo- komen dat vogelsoorten hele- ooit ook wel eens in Engeland geen trekvogel, hij blijft in ons gelijk komen er te veel struiken maal wegtrokken. Dat gebeurde waargenomen. Daar gaf men de gebied." op de open plekken", veronder- tussen 1950 en 1970 met de hop schuld aan de te lage tempera- Bezorgdheid heerst er ook stelt Cees Musters. „Het is een en de roodkopklauwier. Volgens turen in de wintermaanden ter- over de sterke teruggang van de vogel die in open stukken leeft. Cees Musters zijn er echter ge- wijl in Zweden en Denemarken huiszwaluw, grote lijster en Er wordt ook wel eens met een noeg plaatsen waar de merel de stand gelijk bleef. „Ik zet roodborsttapuit. Van die vogel- schuin oog naar de landbouw kan leven. „De merel zal nooit vraagtekens bij die Engelse cij- soorten was echter bekend dat gekeken. Het kan, maar zeker- uit het Nederlandse landschap fers", zegt Musters. „Wat Ne- het er niet goed mee ging. De heid hebben we niet." verdwijnen", voorspelt de on dertand betreft gaat die gedach- roodborsttapuit verdwijnt voor- Het is wel eens eerder voorge- derzoeker. 'Wij varen onze eigen koers CAROLINE VAN OVERBEEKE Particuliere ziektekostenverze keraar Zilveren Kruis in Noord- wijk heeft de ziektekostenpre mie voorlopig bevroren tot 1 april. Zilveren Kruis zal zijn verzekerden in elk geval vóór die datum op de hoogte bren gen van de definitieve hoogte van de premie. De premiever laging van 10 procent van ver zekeringsmaatschappij Nieuw Rotterdam voor 60.000 Philips- werknemers is voor het Zilve ren Kruis geen reden om het zelfde te doen. „Wij varen onze eigen koers", aldus woordvoer der K. Bruintjes. „Collectieve contracten kun je bovendien niet vergelijken met individuele contracten. Collectieve contracten ver schillet) onderling sterk en zijn vaak goedkoper", aldus Bruin tjes. Het Zilveren Kruis ontkent dat de premies van de collec tieve ziektekostenverzekering voor werknemers van V&D met enkele procenten zijn ver laagd. „Daarover zijn nog geen beslissingen genomen." De particuliere ziektekosten verzekeraars, verenigd in het KLOZ, hebben een conflict met staatssecretaris Simons van volksgezondheid omdat ze hun premies weigeren te verla gen. Volgens de verzekeraars kunnen de premies niet om laag omdat de kosten in de ge zondheidszorg vorig jaar enorm zouden zijn gestegen. Maar volgens staatssecretaris Simons kunnen de premies met 20 tot 30 procent omlaag omdat de medcijnkosten met ingang van 1 januari worden vergoed via de Algemene Wet Bijzondere Zieketkosten (AWBZ). Vandaag praten beide partijen met elkaar. De Zilveren Kruis Groep heeft ongeveer 650.000 parti culiere ziektekostenverzeker den. Op dit moment is Zilve ren Kruis nog druk doende uit 'De vaststelling van de hoogte van de ziektepremie is een gigantische klus' te zoeken hoe hoog de ziekte kosten zijn en wat dat betekent voor de premie. Bruintjes: „De vaststelling van de hoogte van de ziektepremie is een giganti sche klus. Het berekenen van de kosten van de gezondheids zorg is niet te vergelijken met de kostenberekening van bij voorbeeld een pakje boter." „Het is moelijk om die kos ten inzichtelijk te maken. We moeten niet alleen de schade last van vorig jaar berekenen maar ook voorspellen wat ons in de toekomst te wachten staat. We moeten daarbij reke ning houden met de toene mende vergrijzing en de snelle veranderingen in de medische techniek." Volgens Bruintjes hebben een aantal ziekenhuizen waar onder het AZL in Leiden de ta rieven verhoogd. „Maar we hebben nog niet zwart op wit welke gevolgen dat heeft. Daar komt nog eens bij dat we door de overheid pas op 20 decem ber zijn geïnormeerd over de veranderingen in het ziekte kostenstelsel. We hebben dus heel weinig tijd om de* gevol gen van die veranderingen in kaart te brengen." Bruintjes verwacht niet dat het overleg tussen de verzeke raars en staatssecretaris Si mons morgen een onmiddellij ke premieverlaging tot gevolg zal hebben. Ook is Zilveren Kruis niet bang voor het drei gement van de christelijke vak centrale CNV. Het CNV wil er bij bedrijven op aandringen hun collectieve contracten bij de particuliere verzekeraars niet te verlengen maar onder te brengen bij de ziekenfond sen. Die zouden hun pakket in dat geval versneld moeten uit breiden met particuliere verze keringen. Bruintjes: „Wij kunnen meer service en ondersteuning ge ven dan ziekenfondsen. We bieden méér dan alleen een scherpe prijs. En we merken van onze klanten dat de prijs niet het belangrijkste is bij de keus voor een verzekeraar. Het is niet voor niets dat we vorig jaar een heel grote contract hebben binnengehaald met Shell waarbij het gaat om vele tienduizenden mensen." DE LEEUW A 1 •••A.'-: DIJ AS SUR AN j IfcNl MA- Twee Leidse makelaarskantoren hebben commotie teweeggebracht. De beide bedrijven zouden in handen zijn echter in verschillende handen, in die van De Leeuw sr. en jr. één eigenaar. De aandelen zijn FOTO WIM DIJKMAN

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19