Leiden 'We willen niet elitair, maar breedschalig zijn' Tien mille boete voor belastingfraude WD bezorgd om uitstel bouw vuilverbranding Donderdag 16januan1992 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: PIET KOOREMAN 17 Een voormalig directeur van het adviesbureau Leijden Consul tancy is vanwege belastingfrau de gisteren door de Haagse rechtbank tot een geldboete van tienduizend gulden veroor deeld. Hij zou in 1988 de belas tingdienst voor 53 duizend gul den benadeeld hebben. De 43-jarige man verklaarde voor de rechtbank dat hij de in komsten niet met opzet verzwe gen had. De interne boekhou ding was versloft, zei hij. Het werk groeide hem boven het hoofd. Het binnenhalen van op drachten kostte zoveel aan dacht dat er geen tijd meer voor overbleef voor de belastingaan gifte. VRIJE TUD Cursussen De gemeente houdt vanaf 10 fe bruari cursussen voor mensen zonder betaald werk. Men kan onder meer kiezen uit Spaans, Engels en Frans, elektra/pro grammeren, EHBO, fotografie, popmuziek, keramiek, spinnen- /weven, sieraden maken, teke nen/schilderen. Inschrijving van 20 tot en met 24 januari da gelijks tussen 10.00 en 11.30, di. en wo. ook van 14.00 tot 15.30 bij de directie Welzijn in het Stadhuis. Kosten 25 gulden per Aura Een lezing over Aura wordt donderdag 16 januari gegeven in restaurant Eigenzorg aan de Stationsweg. De lezing begint KWflm 20.00 uur. Klaverjassen Speeltuinvereniging Stevenshof begint op vrijdag 17 januari met De Noordwijker was een van de twee directeuren van Leijden Consultancy. Omdat hij als fi nancieel directeur van het ad viesbureau verantwoordelijk was voor de boekhouding is hij alleen door justitie vervolgd. De officier van Justitie D. van den Broek eiste bij de rechtbank een geldboete van dertigduizend gulden of een gevangenisstraf van zes maanden. Maar de poli tierechter koos voor een veel mildere straf. De verdachte was mede-eigenaar van het advies bureau en had zijn privévermo- gen er ingestoken en verloren. Voor de rechter was dat de re den om slechts een geldboete van tienduizend gulden of, als hij niet zou betalen, een ge vangenisstraf van een half jaar op te leggen. een klaverjascompetitie. Aan vang 20.15 aan het Carry van Bruggenpad 2 in Leiden. Inl. tel. 765989. Reddingsbrigade De Leidse reddingsbrigade houdt op vrijdagavonden een cusrsus zwemmen voor volwas senen in het Vijf Meibad. De les in kleine groepen duurt van 19.30 tot 20.00 uur. De cursus kost dertig gulden per jaar en twee gulden per les. Voor inlich tingen: 071-215885. Emilie Knappert De afdelingen "Vak Opleiding Kappen' (VOK) en 'Uiterlijke Verzorging' (UV) van de scho lengemeenschap Emilie Knap pert houden open huis op don derdag 16 januari. Tussen 18.30 en 21.30 uur kan in het school gebouw aan de Storm Buysing- straat informatie over deze op leidingen worden ingewonnen. Soroptimistclub Leiden bestaat 60 jaar „De naam van de club is ongelukkig", geeft voorzitter A. Huizer-Boehmer toe. „Ze zijn bezig om die te verande ren, maar omdat we deel uitmaken van een internationa le organisatie kan dat jaren duren". De voorzitter maakt met penningmeester P. Bunnig-Van den Ameele deel uit van het bestuur van de Soroptimistclub Leiden. Een raad selachtige naam, die uit een samentrekking bestaat van sorores, Latijn voor zusters, en optimum. Want de leden streven samen het beste na. Een soort Rotary voor da mes, waarvan de Leidse afdeling zaterdag in het stadhuis haar zestigjarig bestaan viert. wel, maar heel geleidelijk", ver telt penningmeester Bunnig. „De nieuwe leden, die men op het oog heeft, zijn eerst door een kiescommissie besproken. Welke beroepen hebben we nog niet? Wie manifesteert zich, je vraagt eens wat rond. Als ie mand in Leiden werkt, maar in Amsterdam woont, moet je haar dan vragen? Als de kiescommis sie akkoord is, wordt een kandi daat gepolst." Bunnig is zelf huisvrouw, maar was jarenlang directeur van een garagebedrijf. „Daar ben ik via mijn vader in gerold." Zes jaar terug werd ze voor de club benaderd door een kinderarts die klant bij haar was. LEIDEN EMIEL FANGMANN Ooit werd een ondernemer door een Amerikaanse Rotary- club gevraagd een lezing te houden. Maar de mannen van de Rotary lieten die gast niet toe, toen die ondernemer een vrouw bleek te zijn. Waarop die vrouw zelf een besloten genoot schap stichtte. Zo ontstond, in 1921, in Californië de eerste Soroptimistclub van werkende vrouwen. Nu zijn er wereldwijd 2500 met 80 duizend leden. In Nederland mogen zich 2300 da mes soroptimist noemen in 65 clubs. A. Huizer-Boehmer is nog tot het najaar, als een tweejarige periode ten einde loopt, voor zitter van de Leidse afdeling die zo'n zestig leden telt. Ze is ze ven jaar lid. Onbekendheid met de naam vinden de bestuursle den Huizer en Bunnig niet vreemd. „Publicitair zijn we nog weinig mans", lachen ze. „Juist daarom willen we voor de club nog leden uit de zakenwereld en public relations aantrekken", zegt de penningmeester. In Lei den is er een club, waarin rela tief veel vrouwen uit de weten schappelijke hoek zitten. Bij de Soroptimistclub draait alles om het beroep. In elke club zitten maximaal twee vrouwen met hetzelfde am bacht, liefst een oudere die al jaren lid is en een nieuwkomer. Maar je moet er v worden. „Per jaar komen twee, drie leden bij, we groeien Boerderij De Soroptimistclub mag een besloten club zijn, het is volgens de bestuursliden geen club van exclusieve, vroeger elitair ge noemde beroepen. „Nee, we willen zeer breedschalig zijn", zegt de penningmeester. Zo doen de soroptimisten op dit momept pogingen om een vrouw die in de bouw werkt voor het lidmaatschap kos ten honderdvijftig gulden per jaar uit te nodigen. Bij een andere club kon men eens een boerderij bezoeken, omdat er een boerin lid was. Van vrouwen, die in principe voor het leven lid worden, wordt een actieve houding ver wacht. „Als iemand nooit komt, verzoeken we haar het lidmaat schap te beëindigen. Want dan houdt ze een plaats en een be- Voorzitter A. Huizer-Boehmer (links) en penningmeester P. Bunnig-Van den Ameele van de 60-jarige Soropti mistclub Leiden: „Publicitair zijn we nog weinig 'mans' foto wim dijkman ander bezet," zegt Maandelijks komen de sorop timisten in Leiden bij elkaar. Per jaar is er een vast thema zoals het afgelopen jaar het 'milieu', en het komend jaar 'agressie'. Dat thema loopt als een rode draad door de maan delijkse bijeenkomsten heen. Het milieu is ook het thema van de lustrumviering. Er is een ho ge milieu-ambtenaar uit den Haag uitgenodigd en wethou der De la Mar leidt op bijzonde re wijze een milieukwis. „Als we gastsprekers uitnodigen, dan natuurlijk het liefst een vrouw, maar een man mag ook", zegt de voorzitter. G. Huizer, zelf apotheker in Leiderdorp, illustreert aan de hand van het thema nog eens de waarde van de Soroptimis ten. „We hebben onlangs een milieuforum gehad. Als apothe ker vertel je dan wat over ver pakkingen, waarom pillen niet in een zakje kunnen bijvoor beeld". De penningmeester: „Als kenner van auto's vertel je over olie- en benzineverbruik, verwerking van resten." St Petersburg Volgens de voorzitter zit in de verschillende achtergronden het boeiende van het lidmaat schap. „Je leert vrouwen uit to taal andere beroepstakken ken nen. En tegelijk vind ik het be langrijk dat ze zien dat ze voor hun beroep meer kunnen doen dan het overdag uit te oefenen. Neem nu mijn vak, dat wordt een echt vrouwenvak. Toch zit ten in landelijke apothekersor ganisaties en besturen vaak al leen mannen. Daar zouden meer vrouwen in moeten zitten, daar praat je over. Maar je moet er tijd voor hebben, dat wel." De soroptimisten zouden de soroptimisten niet zijn als ze ook geen ideële doelen zouden nastreven. Net als bij de Rotary en de Lions doen ze aan fund- raising. Men zamelt geld in voor een goed doel, onder andere door verkoop van goederen op rommelmarkten. Aanstaande zaterdag krijgen de Leidse ba sisscholen een bedrag van de club, dat voor lessen in milieu educatie, zoals in de Leidse Hout, is bestemd. De Soroptimistclubs zijn met name in Europa en Amerika sterk vertakt. Leiden kreeg ook al eens een Turkse professor en een Hongaarse soroptimiste op bezoek. Het lustrum wordt door twee Denen van een zusterclub uit Kongens Lyngby bezocht. Internationaal hebben de sor optimisten twee vertegenwoor digers bij de Verenigde Naties in Genève. De mensenrechten met name voor vrouwen staan hoog in het vaandel, evenals ge zondheid, milieu en onderwijs. „En er zijn nu ook clubs in Mos kou en St. Petersburg opgericht. Een lid van onze club is daar op bezoek geweest. De structuur van een soroptimistclub is heel geschikt voor nuttige contac ten", zegt voorzitter Huizer. Voor de leden van het Leids Harley-Davidson Genootschap gaat iedere zondag opnieuw een jongensdroom in vervulling. Tochtjes maken op hun favoriete en gekoesterde twee wieier. Maandagavond is het dan tijd voor onderhoud en sterke verhalen in de 'Harley-sociëteit'. Het 'genootschap' nee, nee, zeker geen gewone club bestaat nu al dik twee jaar en is een initiatief van de Leidse dumpzaakeigenaar Peter Labruyère, Lab voor vrienden. Een boom van een vent met grote hangsnor en bulderende lach. Zijn voorliefde voor het bekendste en zeker meest legendarische, Amerikaanse motormerk gaat al een lange tijd terug. „Ik rijd al vanaf m'n zestiende, en dat doe ik dus nu "al 27 jaar lang", aldus Lab die zelf over een werkelijk oogstrelend prachtexemplaar beschikt. Genootschap (1) £&'.Er zijn twee duidelijke momen ten in de geschiedenis van de laatste veertig jaar die tot de po- pulariteit van de Harley-Davids on hebben bijgedragen. Het eerste is het Amerikaanse leger dat de motoren tijdens de oor- log hier introduceerde. Ze wer den vaak achtergelaten,-soms zelfs nog ongebruikt, en vonden in Nederland gretig aftrek. Vooral omdat ze breder en for ser waren dan wat met gewend was. De tweede reden die aan de mythevorming rondom het motormerk heeft bijgedragen is de klassieke film 'Easy Rider' met Dennis Hopper en Peter Fonda. Samen met een aantal andere Harley-fanaten, die als tweede gezamenlijke eigenschap heb ben dat ze tot de oudere jonge ren of zelf jongere ouderen be horen, besloot Lab tijdens de jaarwisseling van 1989 om een club op te richten. Lekker sleu telen en gegevens, onderdelen en ervaringen uitwisselen. Het genootschap begon met twee leden maar via een tussenstand van twintig zijn er nu al veertig volgelingen. „Een deel rijdt al vanaf de jaren zestig. Anderen hadden dat altijd al gewild maar beschikken nu pas over tijd en geld om hun jongensdroom te verwezenlijken", aldus Labruyè- Genootschap (2) De 'ouwe jongens' blijken bij navraag allemaal uitstekende banen te hebben en staan ver af van de rebelse levenshouding die rijders van Harley's wordt toegedacht. Er zijn verschillen de ondernemers en winkeliers bij, een arts en een hoofdagent, om er maar een paar te noe men. Hun genootschap kent twee belangrijke doeleinden. De tochten en de clubavonden. Bij de tochtjes wordt op zondag morgen verzameld. De route ligt al weken van tevoren vast. Met z'n allen op de motor naar een evenement, bijvoorbeeld een van de speciale Harley-Da vidson treffens waar vaak hon derden, soms duizenden Har- ley-rijders bijeen komen. Maar ook ritjes naar een museum of zelfs op vakantie naar het bui tenland, Sauerland en St. Tro- pez, komen voor. „Dat slechte imago van die treffens is al lang" verdwenen. Hells' Angels ko men er niet meer. Laatst was er een treffen in Slagharen. Daar waren duizenden Harley-rijders bijeen en werd nog geen fietsbel LHDEN De WD is de enige partij in de Leidse gemeenteraad die niet blij is met de jongste ontwikke lingen rond de bouw van een nieuwe vuilverbranding bij Ypenburg. De procedures voor de komst van de installatie zijn voorlopig uitgesteld totdat dui delijk is of het vuil uit Zuid-Hol land in de toekomst ook kan worden verwerkt bij de AVR en in nieuwe 'vergistingsfabrieken'. De Leidse wethouder H. de la Mar is een van de initiatiefne mers voor het onderzoek naar alternatieve mogelijkheden, dat over uiterlijk drie maanden is afgerond. WD'er A Geertsema liet gis teravond tijdens een commis sievergadering blijken nogal sceptisch te staan tegenover de cijfers die zeggen dat de hoe veelheid afval rond het jaar 2000 flink is afgenomen. Juist op grond van die getallen is het idee voor het afblazen van de grote en dure vuilverbranding ontstaan. De andere partijen 'hopen op een goede afloop' van het onderzoek naar alterna tieven, zoals PvdA-raadslid C. de Boer het verwoordde. De la Mar is er bijna van overtuigd dat de studie uitwijst dat de vuilverbranding bij Leidschen- dam niet nodig is. Als blijkt dat het niet zo is, stapt hij uit het dagelijks bestuur van de SAVA, het orgaan dat de bouw van de installatie voorbereidt en bege leidt. Dit omdat de andere le den van het dagelijks bestuur eigenlijk niets voor het onder zoek voelden. AGENDA Het Leidse Harley-Davidson gestolen", weet Labruyere. De populariteit van de Harleys is een wereldwijd gegeven. En dat terwijl de nieuwprijs voor een 'fiets' toch tussen de 35- en 40-duizend gulden ligt. Neder land krijgt van de fabriek zelfs maar een aantal motoren aan gewezen. Voor 1992 zijn dat er slechts 700 en die zijn allemaal al uitverkocht. Niet voor niets dat twee jaar oude modellen vrijwel dezelfde prijs opbrengen als nieuwe. Ook onderdelen moeten speciaal worden geïm porteerd of zijn bij handelaren mondjesmaat verkrijgbaar. Dat alles maakt dat ook de Leidse genootschappers extra zuinig zijn op wat ze hebben. ;chap: de wekelijkse vervulling van i Genotschap (1) Voor het doordeweekse verzetje moet je in het 'clubhuis' van het genootschap zijn. Deze ruimte houdt het midden tussen een museum, een garage en een kroeg. Op maandagen komen de leden voor hun wekelijkse shot Harley-Davidson cultus bij elkaar. Aan de muren hangen posters van motoren, het logo van de Amerikaanse firma in neon, nummerborden, kilo's motortijdschriften in een rek en een wand vol gereedschap. Een echte Wurlitzer jukebox, een houten barretje en natuurlijk een paar Harley's, schuin ge stald op hun standaards, Ideden het pijpelaatje aan de Volmo lengracht toepasselijk af. Als jongensdroom. toppunt van gekte zijn zelfs de tegeltjes op het toilét opgesierd met Harley-afbeeldingen. Er heerst een rustige bedrijvig heid. Als er twee mannen aan een motorblok sleutelen, kijken er zes mee en geven aanwijzin gen. Zoals zo vaak staan de bes te stuurlui aan wal. 'Big' George Karremansween imposante ver schijning. blijkt letterlijk en fi guurlijk de sleutelfiguur tijdens de werkzaamheden te zijn. Als hij zegt hoe iets moet, twijfelt niemand aan zijn schorre woor den en worden zijn aanwijzin gen klakkeloos opgevolgd. Ver derop zit iemand geknield stille tjes zijn voorlichten met een oude onderbroek op te poetsen. Alles moet glimmen en blinken. FOTO JAN HOLVAST Genotschap (2) Aan een tafeltje gaat een foto boek van oude modellen rond. Verlekkerd wordt met grote ogen van de afbeeldingen ge smuld,. Als vervolgens kleine loempia's worden rondgedeeld, krijgt dat smullen ook een let terlijke betekenis. Naarmate middernacht nadert neemt het aantal sleutelaars af en het aan tal bezet'te barkrukken toe. „Leuk cluppie zo hé?", vraagt Lab. „Genóóóótschap" wordt hij hilarisch van alle kanten ver beterd. DONDERDAG 16 JANUARI Leiden Open Huis bij scholenge meenschap Emilie Knappert aan de Storm Buysingstraat voor de vakken kappen en ui terlijke verzorging, aanvang 18.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut in de VIietzaal (bij sportschool Goederaad), Raadhuislaan 43. van 16-17 uur. VRIJDAG 17 JANUARI Noordwijkerhout 'Visch en Fruit' met Bert Klundere.a. in De Schelft. Kaartverkoop WV Noordwij kerhout. Aanvang 20.15 uur. ZATERDAG 18 JANUARI Noordwijkerhout Wandeling door de Amster damse Waterleidingduinen, onder deskundige leiding. Aanmelden WV Noordwijker hout. Uitvoering van Harpe Davids in De Schelft. Aanvang 20.00 uur. ZONDAG 19 JANUARI Leiden Vogelbeups bij vogelvereni ging Avibus in het clubge bouw aan de Voorschoterweg, van 10 -14 uur. Ziekenomroep AZL maakt ra dio en tv opnamen die open zijn voor het publiek, Antho- mus Clubhuis, Lange Mare 43. aanvang 14.00 uur. Auditie's Vara's Cabaret-Fes tival bij de Droomfabriek, toe gang gratis, aanvang 14.00 uur. Spelletjesmiddag bij De Spons, aanvang 15.00 uur. Noordwijk Yvonne Keuls vertelt 'het land van mijn moeder'. Aanvang 14.15 uur in cultureel cen trum De Rank, Golfbaan. Noordwijkerhout Kindervoorstelling uitgevoerd doorO.D.I. in De Schelft. Aanvang 14.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17