Leiden Kwart van Leidse huisvuil gaat nu in de schillenbak V erbouwingsplan lijkt niet haalbaar Borrelbussen 'goed bezet' 'Met jazz krijg je kroeg niet vol' Wethouder laat bijna recreatie-eiland afsluiten Jongeren houden nog even parkeervergunning Milieu wethouder H. de la Mar heeft gister avond tijdens een commissievergadering een fikse aanvaring gehad met SP-raadslid C. Vergeer over de afsluiting van .het recre atiegebied Strengen en Tengnagel. De SP'er wil de wandélpaden afsluiten omdat daar enkele weken geleden stukjes asbest zijn aangetroffen- De provincie onderzoekt de zaak maar volgens de gemeente is er geen sprake van een "gevaarlijke situatie. Gisteravond drong Vergeer nogmaals op afsluiting aan omdat 'één vezel asbest al kanker kan veroorzaken'. Na een verhitte discussie had Vergeer de wethouder zo ver dat die zei: „Ok, dan «vraag ik de directie groen morgen wel een hek neer te zetten". Alle andere raadsleden vielen bijna van hun stoel van verbazing, omdat zij juist hadden laten weten het met de redenering van de wethouder eens te zijn. „De krant pikt de woorden van de SP echt wel op hoor, dat die asbest daar kan ker veroorzaakt. En ik heb geen zin om pa niek te zaaien", verklaarde De la Mar zijn 'ommezwaai'. In de pauze besefte hij al dat zijn toezeg ging 'niet zo wijs' was geweest. Aan het einde van de vergadering besloot hij de pa den niet af te sluiten. Al eerder had hij uitgebreid uit de doe ken gedaan waarom hij deze rigoureuze maatregel niet nodig vindt. Als de stukjes asbest op een gegeven moment vertrapt worden, kunnen vezels vrijkomen. Daar om heeft de provincie besloten de paden te asfaltèren. Vergeer bleef echter bij het standpunt dat alle risico's nu moeten worden' uitge sloten. „Mensen raken alleen maar in pa niek door dit soort lulverhalen", schoot De la Mar uit zijn slof. „Als u het eiland wilt af sluiten, dan moet u de hele stad afsluiten. Er rijden nog veel auto's rond mqt asbest in de remvoering en elke keer als een auto twee keer in de Breestraat remt, komen meer asbestvezels vrij dan in de hele Strengen en Tengnagel". In de wijken waar de gemeente Leiden onlangs is begonnen met het gescheiden ophalen van huisvuil, verdwijnt een kwart van het huishoudelijk af val in de schillenbak. De ge meentereiniging is tevreden over de hoeveelheid die wordt opgehaald bij inmiddels 17.000 huishoudens: „De eerste resul taten zijn prima." In de toe komst moet de schillenbak de afvalstroom in Leiden met mi nimaal een derde en het liefst met de helft verminderen. Vorig jaar september deelde de gemeentereiniging in de Me- renwijk zogeheten 'gft-contai- ners' voor groente-, fruit en tuinafval uit in de Merenwijk. In de daaropvolgende maanden kregen ook huishoudens in on der meer de Stevenshof, Rivie renbuurt, Professorenwijk, De Kooi, Noorderkwartier, Volgel- wijk en de Fruitbuurt een schil lenbak. De schillenbakken werden de afgelopen maanden het best ge bruikt in de Merenwijk en het gebied dat onder meer de Pro fessorenwijk, de Burgemees- terswijk en de Rivierenwijk be slaat. Daar werd bij elke ophaal- beurt gemiddeld 10 kilo orga nisch afval per huishouden in gezameld. Volgens de reiniging komt dat doordat de bakken daar nog zijn uitgedeeld in sep tember en oktober, de maanden dat veel mensen tuinafval moe ten wegwerken. „In de winter loopt het altijd iets terug", meldt voorlichting, „dus wij verwachten dat de hoeveelheid ook in de andere wijken de komende maanden nog omhoog gaat". Het slechtst deed het gebied van onder meer de Tuinstadwijk en het Haagwegkwartier het. waar nog geen 7 kilo per huishouden werd opgehaald. Rond oud en nieuw hebben de 'scheidende' huishoudens een kalender in de bus gekregen met de ophaaltijden. De ge- meentreiniging is inmiddels in de Merenwijk ook begonnen met het uitdelen van containers voor klein chemisch afval. Donderdag 16 januari 1992 NIEUWSLIJN Bibliotheek Stevenshof weer open De openbare bibliotheek in de Stevenshof gaat aanstaande don derdagavond weer open. Het bibliotheekfiliaal is tijdelijk geslo ten geweest door een brand die tijdens de jaarwisseling woedde en de herstelwerkzaamheden die daarop volgden. Restaurants bestolen Twee restaurants aan de Pieterskerkchoorsteeg zijn gisteren bezocht door dieven. Bij een van de eetgele- genheden kwamen de daders binnen via het dak. Er worden achttien flessen sterke drank vermist, een cd- speler en vijftien cd-tjes. Het tweede restaurant even verderop is bestolen van een fotocamera, 500 gulden aan contanten, zes flessen drank een een aantal cd- schijfjes. Hoe de daders hier zijn binnegekomen is on bekend. Mogelijk was de toegangsdeur niet goed afge sloten. Mannen mishandeld Een 25-jarige Leidenaar en een 26-jarige Utrechter zijn afgelo pen nacht mishandeld in de Maarsmansteeg {zijstraat van de Breestraat). Zij werden gepasseerd door twee fietsende mannen. De Leidenaar riep de wielrijders iets na, dat blijkbaar in verkeer de aarde viel. Het duo stapte af en diende de wandelaars enkele rake klappen toe. Ze moesten naar het AZL worden overge bracht. De Leidenaar liep een fikse hoofdwond op, de Utrechte naar een gebroken neus. De daders zijn na de vechtpartij op hun fietsen gestapt en niet meer achterhaald. De 575 jongeren die op dit mo ment beschikken over een par keervergunning, raken die waarschijnlijk niet meteen kwijt. „We moeten het allemaal nog uitzoeken, maar waar schijnlijk komt er een over gangsregeling", aldus een amb tenaar van de directie verkeer. De Leidse gemeenteraad be sloot dinsdagavond dat binnen stadbewoners onder de 27 jaar geen vergunning meer krijgen. In bepaalde gevallen wordt een uitzondering gemaakt, maar het is nog niet duidelijk hoe die uit zonderingsregel precies gaat luiden. De maatregel wordt genomen omdat blijkt dat teveel bewo ners een parkeerkaart hebben in verhouding tot het totaal aantal parkeerplaatsen in het centrum. Leegstand kantoren zit Zuydtwijck dwars Vervolg van pagina 1 De plannen om het gebouw van verpleeghuis Zuydtwijck aan de Aaltje Noordewierlaan te behouden, lijken on haalbaar. Zuydtwijck wil de onderste ruimten van het be staande gebouw inrichten als kantoor-, recreatie- en the rapieruimten. Het plan om op het grasveld bij het tehuis een nieuw 'woongebouw' neer te zetten, heeft overigens wel kans van slagen. huizen Zuydtwijck en het Elisa beth Gasthuishof aan de Caeci- liastraat (waar voornamelijk lichamelijk zieken worden ver pleegd) zouden moeten ver dwijnen, omdat de gebouwen niet meer geschikt zijn als ver pleeghuis. Volgens het bureau Twijnstra Gudde loont het nauwelijks de moeite om het bestaande pand te verbouwen. „Vooral ook om dat de kantorenmarkt schijnt te zijn ingestort. Verkopen is al he lemaal niet aan de orde omdat er op dit moment helemaal geen gegadigde voor is", heeft directeur A. Bruseker van Zuyd twijck begrepen van het advies bureau. Een andere mogelijkheid is het gebouw gedeeltelijk te slopen, maar dat kost weer meer geld 'omdat je dan bij wijze van spreken met een figuurzaag moet gaan slopen'. Of de sloop en nieuwbouw doorgaan, be slist uiteindelijk de minister van volksgezondheid. Die laat zich adviseren door verschillende or ganen, waaronder het College voor Ziekenhuisvoorzieningen. In Leiden is een tekort aan 'bedden' voor dementerende ouderen. Daarom maakte de provincie enkele jaren geleden een plan om twee nieuwe ver pleeghuizen in Leiden te bou wen. De huidige twee verpleeg- Doorgaan De gemeenteraad van Leiden besloot onderzoek te doen naar de mogelijkheid om nieuwe te huizen neer te zetten op het kwekerijterrein aan de Hoge Morsweg en bij het slachthuis aan de Maresingel. Zuydtwijck was inmiddels al begonnen met een onderzoek naar de moge lijkheid om het bestaande te huis toch te behouden. Als blijkt dat dat kan, dan valt een van de andere twee lokaties af, zo be paalde het gemeentebestuur. In juni vorig jaar diende Zuydtwijck bij het ministerie van volksgezondheid een ver zoek in om een nieuw tehuis te bouwen aan de Aaltje Noorde wierlaan. Het college van zie kenhuisvoorzieningen bleek bij een bezoek aan Leiden niet di rect negatief te staan tegenover het plan, maar wilde eerst dui delijkheid over de vraag of het terrein groot genoeg is voor een tehuis met 180 'bedden'. „Er is nu geconstateerd dat er een tehuis kan komen voor 180 patiënten, met dagbehandeling voor nog eens 20 lichamelijk zieken", aldus Bruseker. Hij ver wacht dat pas over enkele maanden een definitief besluit zal worden genomen over de toekomst van Zuydtwijck. De uitslag van het onderzoek motivieert in elk geval het per soneel 'om door te gaan met het werk waarmee het bezig is', ver wacht de directeur. „We heb ben hier op dit moment een goed draaiende ploeg met een sterke betrokkenheid bij het huis en de patiënten. Als het toekomstperspectief gering is, dan valt dat uit elkaar. En Uk wil graag op deze voet doorgaan." Op dit moment worden in het verpleeghuis 156 somatische patiënten verpleegd. Het is de bedoeling dat geleidelijk aan meer psycho-geriatrische pa tiënten worden opgenomen. Mogelijk wordt aan het eind van dit jaar al een van de zes afde lingen van Zuydtwijck gereser veerd voor deze patiëntengroep, aldus Bruseker. Wethouder S. de Vreeze van ouderenbeleid wilde gisteren nog niet reageren op het rap port van het adviesbureau en de architect, omdat hij de inhoud nog niet kent. Een van de grote trekpleisters van de kroegentocht de borreltxis. •fotohcnkbouwman De NZH heeft inmiddels al k Wever. weer met de bussen mee zuUen contact gehad met de organise- dat'^Tolgënd Jaar doen" aldus Leeuwenburgh. No Limit in de Uyl van Hoogland: verlegen maar degelijk blaaswerk. De kroegentocht is en blijft het absolute hoogtepunt van de Leidse Jazz-week. Ook gisteravond trokken weer duizenden Leide- naars van café naar café om de tientallen bands te beluisteren en uiteraard een bier tje te drinken. Over de muziek niets dan lof. Maar waar was de jazz? Er klonk van alles in de binnenstad: blues, funk, soul zelfs hard rock maar de echte jazzliefhebbers moesten flink zoeken om hun favoriete muziekstijl 'live' te beluisteren. Deze tendens was ook vorig jaar, op de avond dat de golfoorlog uitbrak, al duidelijk merkbaar. Steeds meer cafe's contracteren behoorlijke bands voor de jazz-week-kroe- gentocht die leuke, swingende muziek ma ken maar van jazz nog nopit een noot heb ben gespeeld: „Wie luistert er nog naar jazz, daar krijg je je kroeg toch niet meer mee vol", vond een bezoeker van het drukke Stelling bij de burcht waar een puike band met de vreemde naam 'Ugly White 8611/ dansbare funk voor de stampvolle zaal afle verde. Ook de Uyl van Hoogland had in de No Limit een aardig combo waarvan vooral de twee saxofinisten met verlegen maar dege lijk blaaswerk positief opvielen. De zaak zat afgeladen. Even verderop bij Blonks (Chris Koenen Blues Band) en de Twee Spiegels (Huub Walter Kwartet) was er geen doorko men aan. Wel konden de tientallen passan ten die buiten stonden te luisteren, horen dat er slechts sporadisch, van jazz sprake was. Flamengo Ook uit de openslaande deuren van cafe's achter de Breestraat zoals de WW, de Beest en de Blauwe Reiger klonken gave, dansba re klanken van Vera Vingerhoeds, Jazz Pi lots en 42nd Street maar ook hier zouden de ware jazzfanaten en hockeyclubleden met opgeheven neus aan voorbij zijn ge gaan. In de Pieterskerkchoorsteeg kwamen zelfs flamengo-dreunen de passanten tege moet bij Tapas en te Onpas. Pas bij Barerra aan «het Rapenburg, waar Edwin van Schijndels ensemble Split Kick voor ingetogen en verfijnde maar eindelijk typische jazzmuziek zorgden, konden de vele aanwezige veertigers hun hart ophalen. Het rook er toepasselijk naar pijp. L'Esperance, Cheers, Napoleon en na tuurlijk the Duke van organisator Dick Wansink hielden zich» wel aan de voor schriften. Jazz in al z'n facetten zorgde dat ook hier het barpersoneel het dmk had. Café het Centrum vormde eên tegenpool door het organiseren van een travestie-show, maar aan de overkant bij Bristol maakte Hans Dulfer 'de vader van' weer veel goed. De drie borrelbussen, de NZH gisteravond medewer king verleende aan de kroegen tocht zijn volgens NZH-dis- trictschef B. Leeuwenburgh 'goed bezet' geweest. „Het was een gezellige drukte." Volgens de districtschef lag de totale be zetting iets lager dan vorig jaar. „Misschien dat mensen toch langer in één kroeg bleven han gen." Ongeregeldheden hebben zich volgens Leeuwenburgh niet voorgedaan. Voor het eerst hadden de drie bussen dit jaar elk een eigen route. Ze reden tussen negen en twee uur vanaf de Waag af en aan. Daarbij kwamen ze op plaatsen, waar normaal geen bus komt, zoals Douzastraat en Steenschuur. „De Breestraat heeft nog nooit zoveel haltes ge kend", zegt de voorlichter. Na tweeën reden de bussen respectievelijk richting Meren1 wijk en Leiderdorp, richting Katwijk en Noordwijk en rich ting StevenShof en Voorschoten om deelnemers aan de kroegen tocht thuis te brengen. „Er was met name voor de bus naar de Merenwijk en Leiderdorp grote belangstelling", zegt Leeuwen burgh. Die provincie had posters en stickers ter beschikking gesteld die de verkeersveiligheid moe ten bevorderen met teksten als 'Rij alcohol vrij'. Buspassagiers kregen die stickers uitgereikt. kUYUUVW 'De toren' van Zuydtwijck moet hoogstwaarschijnlijk tegen de vlakte. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15