Buitenland 'Irak al ver met maken atoombom' Jordanië klaar voor erkenning Nezzar en Boudiaf aan wieg van vrij Algerije Felle reactie op busaanslag Groot-Brittannië exporteert martelwerktuigen Jeltsin tegen ontslag van regering Woensdag 15januan1992 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chet) ONNO HAVERMANS HET ANC VINDT DAT DE Zuidafri- kaanse pers onmiddellijk toegankelijk moet worden voor alle bevolkings groepen Het ANC eist dat de blanke dominenng van de media door over heidsingrijpen wordt afgeschaft. s International (UPI). NIEUWSLIJN Klepsch voorzitter Europarlement De Duitse christen-democraat Egon Klepsch (op foto links) is gisteren gekozen tot voorzitter van het Europees Parlement. De verkiezing van Klepsch (61) is geen verrassing. De christen-de mocraten steunden in 1989 de Spaanse socialist Enrique Baron Crespo, waarbij de afspraak werd gemaakt dat het in 1992 de beurt zou zijn aan een christen-democraat. De Belgische ex-mi- nister en ex-premier Leo Tindemans volgt Klepsch op als voor zitter van de christen-democratische fractie. »foto afp Italianen vergiftigen wijn De Italiaanse politie heeft gisteren vier miljoen liter wijn in be slaggenomen in de buurt van de steden Vicenza en Padua in de noordelijke regio Veneto. De wijn, die een waarde vertegen woordigt van 24 miljoen gulden, bleek vermengd met een uiterst giftige stof die gisting moet tegengaan. Vier personen zijn in ver band met de zaak gearresteerd. Volgens een woordvoerder van de politie is een ramp voorkomen. Belgrado schrapt naam Tito-straat De belangrijkste straat in Belgrado, de Maarschalk Tito-straat, zal spoedig zijn naam verliezen, net als de Boulevard van de Re volutie, het Marx-en-Engelsplein, de Ho-Chi-Minhlaan en de Partizanenstraat, om elke verwijzing naar het communistische verleden uit te wissen. De voornaamste verkeersader in de Joe goslavische hoofdstad zal binnenkort weer de naam dragen die zij had voor de communisten aan de macht kwamen: de Koning Milanstraat. Scientologen in Parijs gearresteerd De Franse politie heeft gisteren dertig leiders van de Scientolo- gie-beweging onder verdenking van oplichting gearresteerd. Verder heeft de politie huiszoeking gedaan in het hoofdkantoor en in een cultureel centrum van de Franse scientologen. Zeven ex-leden van de sekten hadden een klacht ingediend. In totaal zou een bedrag van vier miljoen Franse frank, ongeveer 1,5 mil joen gulden, zijn verduisterd. Britse tak BCCI geliquideerd Rechtbanken in Londen en Edinburgh hebben gisteren de Britse tak van de Bank of Credit and Commerce International (BCCI) geliquideerd. Ook op de Cayman-eilanden is een eind gekomen aan de operaties van de frauduleuze bank. Investeerders die bij de Britse BCCI geld hadden uitstaan,, krijgen 75 procent terug, met een maximum van 20.000 pond. Spaanse minister de laan uit Koning Juan Carlos heeft gisteren het ontslag aanvaard van de minister van gezondheid, Julian Garcia Valverde. De Spaanse minister wordt verantwoordelijk geacht voor speculaties met overheidsgelden door een dochterondememening van de natio nale spoorwegen, Renfe, waarvan hij tot begin vorig jaar direc teur was. Druk vanuit zijn eigen politieke partij, de socialistische PSOE, bracht hem er toe vrijdag zijn ontslagbrief te schrijven aan premier Felipe Gonzalez. ALGIERS AFP-Rtr Generaal-majoor Khaled Nezzar (54), die gisteravond in Algerije is benoemd tot lid van de nieuw opgerichte Staatsraad, wordt door waarnèmers in Algiers ge zien als „de sterkste man" bin nen dit college. Nezzar is opper bevelhebber van de landmacht en was sinds juli 1990 tevens minister van defensie. Het was dan ook generaal Nez zar die de islamitische oproer van juni vorig jaar een halt toe riep en zeer effectief optrad tij dens de bloedige ongeregeldhe den van oktober 1988. Kahled Nezzar staat bekend als een professioneel, uiterst on buigzaam militair wiens carriè re voorbeeldig verliep. Hij 'was de eerste militair die minister van defensie werd, een porte feuille die sinds de staatsgreep in 1965 in handen was van het staatshoofd. De afgelopen maanden heeft Nezzar de vertegenwoordigers van het Islamitische Reddings front herhaaldelijk gewaar schuwd dat het leger met harde hand kan optreden als dat no dig mocht zijn. Nezzar werd in 1955 ingelijfd bij het Franse leger, waaruit hij drie jaar later deserteerde om zich aan te sluiten bij het nationaal Irak heeft voor de eerste maal erkend dat het voor de Golfoorlog begonnen was met het opzetten van een grootschalig programma voor uraniumverrijking, ge schikt voor de produktie van kernbommen. Robert Gal- lucci, een hoge VN-inspecteur, heeft dit gisteren na af loop van een bezoek aan Irak te kennen gegeven. •NEW VORK-BONN Gallucci is de op een na hoogste functionaris in dê VN-commis- sie die onderzoek doet naar massavernietigingswapens in Irak. „De betekenis hiervan is dat Irak erkent dat het bezig was met het opzetten van een centrifuge-verrijkingsprogram - ma voor produktiedoeleinden in plaats van een eenvoudig on derzoeksprogramma," aldus Gallucci op een persconferentie in Bahrain. Hij zei geen bewij zen te hebben gezien dat het programma operationeel was, „maar wij zeggen evenmin dat dit niet het geval was". Eerder zei VN-wapenexpert David Dom in New York dat Irak de technologie voor urani umverrijking bezat voor de jaar lijkse produktie van ongeveer vier atoombommen. Volgens de Sovjetui Dom hebben Iraakse functiona rissen in Baghdad onlangs toe gegeven dat Irak uit Duitsland de nodige technologie had inge voerd voor een grootschalig centrifugesysteem voor urani umverrijking. Duitsland is in middels een gerechtelijk onder zoek begonnen tegen vijf bedrij ven die Irak onderdelen hebben geleverd voor het nucleaire pro gramma. Dit heeft een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken gisteren be kend gemaakt. De woordvoer der zei dat Duitsland ook be schikt over informatie over an dere Westerse bedrijven die le veranties zouden hebben ge daan. Dom zei dat er aanwijzingen zijn dat Irak wellicht de be schikking had over technologie voor wel 10.000 centrifuges. Daarmee beschikte Baghdad potentieel over het grootste ura niumverrijkingsprogramma ter wereld. Het programma was bijvoorbeeld grootschaliger dan de Verenigde Staten of tunie in de jaren vijftig. Door het in serie schakelen van de centrifuges had Irak vol gens Dom de capaciteit gehad voor de produktie van ongeveer vier atoombommen per jaar. Een lid van de Armeense Nationale Garde patrouilleert per ezel aai bach, de omstreden Armeense enclave in buurland Azerbadjzjan. Vooruitgang bij gesprek met Israël JERUZALEM-WASHINGTON Rachel Winer kust haar zoon Dov die gisteren gewond raakte bij een Palestijnse aanslag op een Israëlische bus. De jongen is opgenomen in het Hadassah-ziekenhuis in Jeruzalem. «foto epa bevrijdingsleger. Mohamed Boudiaf, die aan hoofd van de Staatsraad komt te staan, hielp mee aan de acht jaar durende onafhankelijks- strijd tegen de Fransen. Bou diaf, oprichter en oud-voorzitter van de Partij van de Socialisti sche Revolutie, is geboren in M'sila 470 kilometer ten zuiden van Algiers. De jonge Boudiaf was een van de 22 mannen die aan de wieg stonden van het Algerijns Na tionaal Bevrijdingsfront (FLN), dat in 1954 werd opgericht. Be kendstaand als „idealist" die machtsvertoon werd hij geko zen tot coördinator van de vijf man sterke leiding van het FLN. Later was hij vice-voorzitter van de Algerijnse interimregering die in het leven was geroepen tijdens de onafhankelijkheids oorlog in Algerije. Twee jaar na de onafhankelijk heid van Algerije in 1962 for meerde Boudiaf de Partij van de Socialistische Revolutie, waar voor hij door de toenmalige president Ben Bella bij verstek ter dood werd veroordeeld. Toen Boudiaf in november 1963 uit de gevangenis kwam vertrok hij naar buurland Marokko, waar hij tot nu toe in balling schap leefde. CORRESPONDENT Joodse activisten op de westelijke Jordaanoever hebben vannacht drie nieuwe nederzettingen ge sticht, in antwoord op een terreuraanslag op een Israëlische bus. De bus werd gisteravond onder vuur genomen in de buurt van Ramallah. Zes passagiers en de bestuurder van een passerende auto raakten gewond. Twee van de gewonden, onder wie een 7-jarige jongen, zijn er ernstig aan toe. Onmiddellijk na de aanslag eisten leiders van de activisten dat Israël zijn delegatie bij het vre desoverleg terugtrekt. Het was de derde aanslag binnen een paar maanden op de weg Jeruzalem- Nablus. Bij de twee eerdere incidenten kwamen drie Israëli's om het leven. De activisten hadden hun antwoord op een nieuwe gewelddaad goed voorbereid. Zodra het nieuws over de aanslag bekend werd, brachten ze een plan ten uitvoer voor de stichting van drie nieuwe nederzettingen: twee bij Hebron en Ramallah, op de Westelijke Jordaanoever en een in de Gazastrook. Sinds vanmorgen vroeg blokkeren de activisten een groot aantal wegen op de Jordaanoever. Een daarvan, ten noorden van Jeruzalem, leidt naar het hoofdkwartier van het Israëlische militaire be stuur. Het leger verrichtte geen arrestaties. Jordanië vindt een Israëlische terugtrekking uit de Westbank, dat in 1967 op Jordanië werd veroverd, geen voorwaarde voor vrede tussen de twee landen. -Dat heeft de woordvoerder van de Jordaanse delegatie bij de vredesonderhandelingen in Washington gisteren gezegd. De Amerikaanse minister Baker (buitenlandse zaken) heeft de delegaties uitgenodigd vandaag met hem te komen praten. De woordvoerder maakte duidelijk dat Jordanië een vre desregeling met Israël wil, waar van ook wederzijdse diploma tieke erkenning deel zou uitma ken. Israëlische terugtrekking uit de Westbank geldt daarbij niet als een voorwaarde vooraf. „We willen nu eerst zien met welke vredesvoorstellen Israël komt", aldus de woordvoerder. Gisteren werd ook gesproken tussen een Israëlische delegatie en een delegatie van negen Pa- lestijnen, aangevidd met twee Jordaniërs. Vandalg willen de Israëlische partijen Techiya en Moledet van premier Shamir het bewijs krijgen dat Israël de Palestijnen geen schriftelijke toezeggingen heeft gedaan over zelfbestuur. Als ze dat bewijs niet krijgen zullen ze het kabi net ten val brengen. Het zelfbestuur voor de Pales tijnen is overigens slechts een voorwendsel voor het uitlokken van een crisis. De ultra-rechtse partijen willen zich met het oog op de uiterlijk in november te houden parlementsverkiezin gen herkenbaar maken voor de kiezers. Volgens het voorstel zou het Israëlische leger zich weliswaar terugtrekken uit Palestijnse be volkingscentra, maar voor het overige alle vrijheid behouden. Over de joden die op de weste lijke Jordaanoever en in de Ga zastrook wonen krijgen de Pa lestijnen ook geen zeggenschap. Het gevolg daarvan is dat het Palestijnse zelfbestuur beperkt moet blijven tot de „persoonlij ke levenssfeer". De gesprekken die gisteren tussen Israël en Syrië werden gehouden, leverden, net als alle eerdere gesprekken tussen de twee landen, geen enkele voor uitgang op. De Britse regering voert werktuigen en technische kennis uit die gebruikt kun nen worden voor martelingen, politie ke moorden en andere vergrijpen tegen de mensenrechten in het buitenland. Die export moet wettelijk worden ver boden. Dat is de mening van de men senrechtenorganisatie Amnesty Inter national in een rapport dat vandaag is verschenen. Het rapport met de titel: 'Onderdruk- kingshandel GB nv: Hoe Groot-Brittannië martelingen en dood tot handel verheft' haalt voorbeelden aan van martelwerk tuigen die de afgelopen tien jaar zijn ge leverd aan regimes met een vreselijke staat van dienst op het gebied van de mensenrechten. Amnesty noemt werk tuigen als ijzeren beenklemmen, elektro nische martelkamers en galgen en geeft in het rapport ook aan welke Britse be drijven de koopwaar fabriceren. „Beenklemmen die door het in Bir mingham gevestigde bedrijf Hiatts wor den gemaakt, worden nu gebruikt door de gevangenisautoriteiten in Malawi", zegt de organisatie. Amnesty baseert de ze kennis onder meer op de verklaring van Orton Chirwa, een 72-jarige advo caat uit Malawi. „Hij werd twee dagen en twee nachten met geboeide handen en met beenklemmen in gehurkte posi tie aan een ijzeren stang achter zijn knie- en vastgehouden", schrijft Amnesty. Een woordvoerder van Hiatts sloot niet uit dat zijn bedrijf '15 of 20 jaar gele den' beenklemmen aan Malawi had ge leverd, toen dat nog legaal was. Maar sinds het verbod op de uitvoer daarvan had Hiatts geen beenklemmen meer ver kocht, zo zei de woordvoerder. Dat uit voerverbod zou in 1984 van kracht zijn geworden. Een ander Brits bedrijf, Electronic In telligence. plaatste in het hoofdkwartier van een speciale eenheid van de politie in Dubai een elektronische 'martelka mer'. De kamer die door de agenten werd aangeduid als 'het huis van plezier' was er op ingericht om gevangenen vol ledig te desoriënteren en panische schrik aan te jagen, zonder dat er sprake was van lichamelijk letsel. Vaak leveren Britse bedrijven alleen maar hulpmiddelen aan de beulen en hun bazen. Zo kreeg de Ugandese gehei me dienst in de jaren '70 communicatie apparatuur van Pye Telecommunications Company, schrijft Amnesty. Daarmee konden politieke tegenstanders van dic tator Idi Amin worden opgespoord. In totaal zouden tussen de 100.000 en 500.000 van hen zijn omgebracht in Amins martelkamer, velen op beestach tige wijze. Soms ook leveren de bedrijven echter regelrechte martelwerktuigen. Op een recente wapenmarkt in Engeland zou een instrument te koop zijn aangeboden om 'hamburgers te maken van mensen". In het rapport wordt ook de beschuldi ging geuit dat Britse troepen, met name ex-leden van de elite-organisatie Special Air Service (SAS), twee bewapende Cam bodjaanse verzetsgroepen hebben ge traind in het leggen van mijnen en het plegen van sabotage. Deze mijnen zijn er de oorzaak van dat maandelijks driehon derd mensen hun ledematen hebben verloren en een onbekend aantal is ge dood, aldus het rapport. MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De Russische president Jeltsin wenst vooralsnog niet toe te ge ven aan eisen om zijn regering te ontslaan. Parlementsvoorzit ter Chasboelatov eiste maandag dat Jeltsin de regering wegens incompetentie naar huis zou sturen en herhaalde dat giste ren. Jeltsin, die gisteren Brjansk aandeed op zijn rondreis door Rusland, liet echter weten dat 'een regering geen paar oude sokken is dat je zomaar weg gooit'. Volgens Chasboelatov heeft de regering de prijsliberalisering volkomen verkeerd aangepakt. Hij is ervan overtuigd dat de ra ketsnelheid waarmee de prijzen omhoog zijn gegaan een sociaal oproer zal veroorzaken. „De re- geringspolitiek kan op die ma nier de aanzet geven tot een nieuwe dictatuur", aldus Chas boelatov. Het parlement zal vandaag over de prijzen discus siëren. Chasboelatov en anderen vin den dat Jeltsin het premier schap eraan moet geven om zich als president pur sang bo ven de partijen te kunnen stel len. Ex-Sovjet-president Gor- batsjov drong eveneens aan op wijzigingen in de Russische po litiek. „De situatie is ernstig, er moet rekening worden gehou den met de signalen uit de sa menleving", aldus Gorbatsjov. In verschillende Russische steden zijn het afgelopen week einde door communistische conservatieven georganiseerde demonstraties gehouden tegen de prijsstijgingen. Jeltsin dreigt ook bondgeno ten te verliezen die hem vorig jaar met stakingen ondersteun den in zijn vete met Gorbatsjov. De Siberische mijnwerkers pik ken de hoge prijzen niet, maar hun onafhankelijke vakbond aarzelt nog om nieuwe stakin gen af te kondigen. Van den Broek bekritiseert beleid Israël .ANP Tussen 1979 en 1990 werden er vol gens Amnesty op grond van akkoorden tussen de Britse regering en buitenland se mogendheden 25.400 recruten opge leid afkomstig uit 99 verschillende lan den. De opleiding vond plaats in militai re instituten. Om de verspreiding van deze werktuigen en technische kennis een halt toe te roepen, roept Amnesty de Britse regering op een verbod uit te vaar digen op de produktie van werktuigen die gebruikt kunnen worden voor marte lingen of het plegen van andere wreed heden, onmenselijke of mensonwaardi ge behandelingen en voor het ten uit voer brengen van executies. Als voor beelden noemt het rapport galgen, elek trische stoelen, uitrusting voor het geven van dodelijke injecties, beenklemmen en kettingen waaraan een groep gevange nen kan worden vastgeklonken. De organisatie wil ook dat er een eind komt aan de geheimzinnigheid die de door Britse militairen gegeven opleidin gen omringt. Ook vraagt Amnesty waar borgen dat dergelijke opleidingen geen elementen bevatten die gericht zijn op de aantasting van de mensenrechten. De Nederlandse minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft gisterochtend in Da mascus, na een gesprek met zijn Syrische collega Al Shara a. Israël verweten door het blijven vestigen van nederzettingen in de bezette gebieden een zware last te leggen op de vredeson derhandelingen. „Het voortgaande nederzet- tingenbeleid, en het telkens op nieuw besluiten om het aantal nederzettingen te vergroten, drukt als een zware last op hel gehele vredesproces" aldus de bewindsman. Rusland wil export uranium opvoeren MOSKOU/LONDEN UP1-DPA-AP Het voormalige Sovjet-ministe rie voor atoomenergie, dat nog steeds in functie is, wil de ex port van uranium dit jaar te ver drievoudigen. „Het afgelopen jaar hebben wij 500 miljoen dollar verdiend aan de verkoop van uranium. Dit jaar hopen wij 1,5 miljard dollar te verdienen", aldus Albert Sjisjkin, het hoofd van de afdeling voor uitvoer van uranium op het ministerie. Zowel in de VS als in West- Europa groeit de vrees dat kern materiaal in verkeerde handen terechtkomt en zijn weg vindt naar dictatoriale regeringen. De Britse minister van defen sie Tom King zei gisteren in het Lagerhuis dat een deel van de ongeveer 3.000 atoomweten schappers in de voormalige Sovjetunie zonder inkomen zit. Hen lijkt weinig in de weg te worden gelegd hun kennis te verkopen, aldus King. Sjisjkin zei echter dat van de 150 kerndeskundigen in Mos kou er nog niet één is. vertrok ken. Ook bestreed hij dat de re publieken in het («emenebest van Onafhankelijke Staten (GOS) een zwarte handel in ura nium drijven. Wel erkende hij dat de verleiding groot is om snel dollars te verdienen met de illegale verkoop v

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5