Binnenland Kabinet: Beperk gezinshereniging Terug naar de zelfgebakken koekjes Akkoord in haven Rotterdam over cao Asscher: Vragen bij referendum onjuist Overleg over toekomst van de Antillen levert niets op len van den Heuvel kiest voor de luwte LEER5UM GERARD CHEL Deze week komt aan het pu blieke leven van len van den Heuvel een eind. Ze treedt te rug als voorzitter van het IKV. Daarmee verdwijnt zij na ruim 25 jaar uit het licht de schijn werpers. Ze was voorzitter van de Rooie Vrouwen, voorzitter van de PvdA, lid van de Eerste Kamer, bestuurslid van de Vara en Europarlementariër. „Misschien doe ik nog iets kleins, iets eenmaligs. Maar ik wil mij in geen geval meer vast aan iets binden", len van den Heuvel, dit jaar wordt-ze 65, is net terug van va kantie in Oostenrijk. Op het ei gen stekkie Kerstfeest gevierd met kinderen en de twee klein kinderen. Ze geniet ervan, zoals ze zich ook in haar rol van grootmoeder gelukkig voelt. Daarvoor gaat ze veel tijd vrij maken. En voor lezen en reizen. „In oktober zijn mijn man en ik met een camper door Amerika getrokken. Heerlijk. Dat je dat nog samen kunt doen, dat je daarvoor ook de tijd hebt". len van den Heuvel kiest be wust voor de luwte. „Nu blijft er eindelijk ook eens wat tijd over om een plezierig leven te heb ben. Het kan toch niet de be doeling zijn dat een mens alleen maar werkt? Ik zeg niet dat mensen van mijn leeftijd niet- meer actief mogen zijn, maar ik zie niet in waarom ik op allerlei posten zou moeten blijven zit ten. Ik vind dat een andere ge neratie functies moet gaan overnemen. Als je het voorzit terschap van het IKV heel inten sief wil doen is het een full-time baan. En dat wil ik absoluut niet „Dat mensen tot over hun 70ste actief blijven, vind ik ar moede. Alsof je niks anders in je leven hebt dan werken en func ties bekleden. Je moet ook nooit denken dat je onmisbaar bent, er wordt altijd iemand anders gevonden. Ie vervult maat schappelijke functies omdat je eigenwijs genoeg bent om te denken dat het met jou beter gaat, dan zonder jou. Anders begin je er niet aan. Dat mag je er echter niet van weerhouden om op een zeker moment naar de achtergrond te verhuizen". Het wordt niet blijvend stil? „Oh nee. wanneer zich weer zo iets zou voordoen als de Golf oorlog en de PvdA handelt in mijn ogen onjuist, dan zal ik het zwijgen doorbreken, zoals ik dat vorig jaar ook heb gedaan. Dat zijn voor mij zulke essentiële zaken, zulke belangrijke drijfve ren die mij politiek actief heb ben gemaakt, dan kan ik mijn mond niet houden". Van den Heuvel constateert met grote bezorgdheid dat het vraagstuk van vrede en veilig heid bij grote groepen mensen niet meer leeft. De individuali sering en het eigen belang heb ben ook hier toegeslagen. Ver twijfeld vraagt ze zich af: „Was het maar schijn dan, toen wij ons daar een paar jaar geleden zo druk over hebben gemaakt? Was dat geen échte bewogen heid? Er is nog steeds aanlei ding om je er wél mee bezig te houden. De situatie in Oost-Eu ropa is gelukkig veranderd, maar sinds de Koude Oorlog is afgelopen hebben we meer ech te oorlogen gezien dan voor die tijd". Met 'diegenen die beweren dat het IKV na 25 jaar zijn lang ste tijd gehad heeft, is ze het dan ook volstrekt oneens, hoe wel ze beseft dat de basis voort durend smaller wordt. „Natuur lijk, het IKV heeft door een slin kende achterban aan invloed verloren. Aan de andere kant zie je dat het IKV aan het einde van de Koude Oorlog een belangrij ke rol heeft gespeeld door de contacten met dissidenten in Oost-Europa sterk aan te halen. Daar zie ik wel degelijk een rol voor ons weggelegd, zoals het IKV zich nu ook op het Midden- Oosten richt". Tweedeling Oud-premier Joop den Uyl heeft meer dan gelijk gekregen, vindt len van den Heuvel, toen hij jaren geleden waarschuwde voor een tweedeling in de maat schappij. „Het gaat heel veel mensen in ons land erg goed, en het gaat een kleine groep he lemaal niet goed. Je merkt dat een begrip als solidariteit veel mensen de neus uit komt. Toch ifioet je dat verhaal blijven hou den. Je kunt toch niet een maat schappij zodanig structureren dat het niet meer zo is dat de sterken de zwakkeren helpen. Zo'n maatschappij hebben we gehad, eind 19de eeuw. Die pe riode hebben we afgezworen. Solidariteit... Misschien moet je een ander woord verzinnen, maar het begrip moet je hand haven". Wat haar eigen partij betreft, hoopt ze dat het duo Rotten berg/Vreeman ('Als ze gekozen worden') in staat is de PvdA uit het dal te halen, de partij weer tot een bevlogen volkspartij te maken. Zelf gaat haar voorkeur naar een vrouwelijke kandidaat voor het voorzitterschap. Maar aangezien ze geen congres-af gevaardigde is. zal haar stem er ditmaal niet toe doen. Dat ze besloten heeft om op bijna 65-jarige leeftijd een paar forse schreden terug te doen is niet ingegeven omdat ze het ge voel heeft dingen te moeten in halen. Furieus was en wordt ze bij de vraag hoe ze altijd haar werk met haar gezin combineerde. „Kom bij mij niet met dat soort vragen aan. Dat geldt voor mannen toch ook en wordt het aan hen gevraagd? Inhalen kun je trouwens niks. Wat je laat lig gen, dat laat je ook echt liggen", len van den Heuvel hecht aan huiselijkheid, zegt ze. Dat heeft ze altijd gehad. „Naast al het andere wat ik jarenlang heb ge daan, wilde ik het thuis ook op orde hebben en binnen ons ge zin een belangrijke plaats hou den. Dat mijn keuken rook naar zelfgebakken koekjes". Scheidend voorzitter van het IKV len van den Heuvel (links) In gesprek met haar opvolger Frans-Bauke van der Meer. -foto anp Raymond rutting NIEUWSLIJN Philip Morris breidt fors uit Philip Morris Holland investeert de komende jaren bijna 500 miljoen gulden in de uitbreiding van de sigarettenfabriek in Ber gen op Zoom. De fabriek krijgt daarmee een produktiecapaciteit van 76 miljard sigaretten per jaar. Nu worden er ongeveer 50 miljard sigaretten per jaar gemaakt. De verdere uitbreiding bete kent op termijn ook een fikse injectie voor de werkgelegenheid. „Bij een produktiestijging van 4 procent past een groei van ons personeelsbestand met 2 procent. We hebben nu zestienhon derd mensen in dienst. Daar komen er de komende jaren nog een paar honderd bij", aldus een woordvoerder. Groen licht voor sanering NOB Ongeveer 250 vakbondsleden hebben gisteravond in Hilversum het groene licht gegeven voor het akkoord dat de directie van het Nederlands Omroepproduktie Bedrijf NOB en de vakbonden op 8 januari hebben bereikt over de voorgenomen sanering bij het NOB. De directie van de NOB kwam vorige week tegemoet aan de eisen van de vakbonden dat de werknemers tussen 50 en 52 jaar in staat worden gesteld uiteindelijk een vut-uitkering te krijgen. Voor hen dreigde aanvankelijk een uitkering op bij standsniveau. Bij het NOB moeten nog ruim vierhonderd banen verdwijnen. Unilever koopt ijsfabriek Hongarije Unilever heeft de Hongaarse staatszuivelondememingVMTV gekocht. Het is de eerste aankoop van Unilever in Hongarije. Over de prijs zijn geen mededelingen gedaan. Het gaat om een ijsfabriek in Veszprem en het daarbij behorende landelijke dis tributie-apparaat. Het concern zal daarin in eerste instantie 750 miljoen forint (ongeveer 16 miljoen gulden) investeren. De pro duktiecapaciteit van de ijsfabriek, Unilevers eerste in Centraal- Europa, moet in 1993 zijn vervijfvoudigd. Inkomenseisen voor huwelijkspartners Het kabinet overweegt de immigratiemogelijkheden voor vreemdelingen verder in te perken. Vooral de regeling voor gezinshereniging zou moeten worden aangepast. Het kabinet denkt onder meer aan het stellen van inko menseisen aan Nederlanders en migranten die in Neder land verblijven als zij willen trouwen met een vreemde ling. die Nederland binnenkomen. Ook neemt het misbruik in de vorm van schijnhuwelijken toe. Door het stellen, èn daadwer kelijk toepassen van inko menseisen aan Nederlanders en in Nederland verblijvende mi granten die een vreemdeling willen trouwen, zou de immi gratie kunnen worden inge perkt. Het kabinet heeft geen uitge werkt voorstel gepresenteerd. Het stellen van inkomenseisen zal in de praktijk inhouden, dat iemand die zelf in zijn inkom sten voorziet een partner uit het buitenland mag laten overko men. Iemand met een bij- Het kabinet gaat een nader on derzoek instellen of de plannen juridisch haalbaar zijn. Dat schrijft staatssecretaris Kosto (justitie) in een brief die hij gis teren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het kabinet beschouwt het toenemende'gebruik van de im migratiemogelijkheden op grond van gezinsvorming en - hereniging als een probleem. Jaarlijks komen op deze manier dertig- tot veertigduizend vreemdelingen legaal Neder land binnen. Dat is zeventig procent van alle vreemdelingen standsuitkering echter niet. De vraag is of dit juridisch is toegestaan. Dat wil het kabinet nader laten onderzoeken. Het kabinet voelt er niets voor om rechtstreeks de zogeheten 'secundaire gezinsvorming' van vooral Turken aan te pakken. Daarbij gaat het om in Neder land verblijvende kinderen van buitenlandse werknemers die trouwen met een partner uit het land van herkomst. Het inper ken van deze mogelijkheid zou in theorie tot gevolg hebben dat zich tot 1995 15.000 tot 20.000 minder vreemdelingen in Ne derland mogen vestigen. Het kabinet vindt dat dergelij ke maatregelen op voorhand discriminerend werken voor vooral Turken en Marokkanen. Bovendien is zo'n voorstel in strijd met het regeerakkoord. Ook zouden veel meer Turken en Marokkanen zich dan tot Nederlander laten naturaliseren om zo onder de maatregel uit te kunnen komen. 'Ziekte met zachte hand bestrijden ROTTERDAM GPD De sociale partners in de Rot terdamse haven zijn het gister avond in principe eens gewor den over een overkoepelende cao voor achtduizend werkne mers in de haven. Hierin is on der meer geregeld dat de werk nemers tot januari 1994 geen offer hoeven te brengen als zij ziek zijn. De Rotterdamse haven is de eerste sector in Nederland waar bonden en werkgevers voor lan gere tijd hebben afgesproken ziekteverzuim niet te bestrijden door vrije dagen of geld te laten inleveren. Hiermee wordt afge weken yan de aanbevelingen die zijn gedaan in de Stichting van de Arbeid. De havenwerkgevers, vere nigd in de SVZ, en de Vervoers- bonden FNV en CNV willen proberen het ziekteverzuim in de haven te laten dalen zonder 'prikkels' in de vorm van het in leveren van dagen of geld. Pas als in 1994 blijkt dat het ziekte verzuim niet is gedaald, worden alsnog hardere maatregelen ge nomen. Eerder stelden de SVZ-onder- handelaars zich op dit punt hard op. Zij wilden werknemers bij ziekte vrije dagen laten inle veren en hielden vast aan de mogelijkheid tijdens de eerste twee ziektedagen geen loon uit te betalen. Inmiddels zijn zij er echter van overtuigd dat de bonden serieus van plan zijn hun leden een beter 'verzuimgedrag' bij ]te brengen. De bonden hadden gedreigd met (stakings)acties als de SVZ het ziekteprobleem toch 'kwaadschiks' had willen regelen. Volgens SVZ-onderhandelaar L. Jansen krijgen de bonden 'het voordeel van de twijfel'. „Wij hebben aanvankelijk ingezet op een tweetrapsraket: verzuimbe strijding'en Zogeheten 'arbeids voorwaardelijke stimulansen'. Die tweede trap wordt later, in 1994, ontstoken. Tenzij dan blijkt dat de ver zuimbestrijding prachtig heeft gewerkt". Woensdag 15 januari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN RREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: RUUD BLOKHUIZEN 'Effect kwartje van Kok over 5 jaar zichtbaar' DEN HAAG ANP De verhoging van de benzine prijzen het zogenoemde 'kwartje van Kok' leidt pas op langere termijn tot een vermin dering van het autogebruik. Dat stelt directeur H. Meurs van on derzoeksbureau MuConsult. Het Utrechtse bureau onder zoekt voor het ministerie van verkeer en waterstaat wat de uitwerking is van de milieu maatregelen die in het kader van de tussenbalans zijn geno- Afgelopen weekeinde maakte Shell bekend dat het 'kwartje van Kok' sinds de invoering in juli niet heeft geleid tot een da ling van de benzineverkoop. Volgens Meurs is het echter te vroeg om nu al resultaat te ver wachten van de accijnsverho ging. Hij baseert zijn stelling op eerder onderzoek naar de gevol gen van kostenverhogingen. Daaruit bleek dat de effecten van duurder benzine na vijf jaar twee tot drie keer zo groot zijn als na één jaar, aldus de onder zoeker. AMSTERDAM GPD Het Amsterdamse stadsbestuur is gisteren pijnlijk op zijn num mer gezet door de Amsterdam se rechtbankpresident mr. B. Asscher. De vraagstelling die het gemeentebestuur op 25 maart tijdens het referendum over au to's in de binnenstad aan de be woners van de hoofdstad wil voorleggen deugt volgens mr. Asscher niet. .Alles is duidelijk, behalve de vraagstelling van dit referen dum", verzuchtte Asscher aan het eind van het kort geding dat Amsterdamse ondernemersor ganisaties hebben aangespan nen om het referendum te ver bieden. Mr. Asscher heeft zich de af gelopen weken grondig kunnen verdiepen in het referendum. Behalve de schriftelijke stuk ken die de gemeente over het onderwerp heeft laten verschij nen, liet de rechtbankpresident zich gisteren voor de tweede maal mondeling voorlichten. In december hadden de advocaten de materie al eens omstandig uit de doeken gedaan. Niettemin slaagde de ervaren jurist er niet in om chocola te maken van de frasen waaruit het gemeentebestuur het Am sterdamse volk wil laten kiezen. Het gemeentebestuur wil de Amsterdammers uit twee mo- kheden laten kiezen. Een scentrum waarin A: „De au- tq evenveel ruimte krijgt als in het program-akkoord is vastge legd" en B: „De auto veel min der ruimte krijgt dan in het pro gram-akkoord is vastgelegd." De verwijzing naar het 'pro gram-akkoord', de bestuurs overeenkomst tussen de colle gepartijen PvdA, D66, Groen Links en WD, is vorige maand onder zware druk van B en W aan de tekst toegevoegd. „In het program-akkoord is helemaal geen ruimte voor de auto vast gelegd", aldus mr. Asscher. „De vraagstelling deugt niet." Aan de tekst is twee jaar ge werkt. De ondernemers vinden dat het referendum in strijd is met afspraken die zij vorig jaar met het gemeentebestuur heb ben gemaakt. Mr. Asscher doet daarover op 30 januari uitspraak. Gehandicapte jongeren hielpen gisteren in Rhenen bij het inladen van meubilair dat is bestemd voor Suri naamse bejaardenhuizen. De Stichting Suriname Familie heeft het initiatief genomen voor de hulpactie. F to anp ed oudenaarden De tweedaagse mini-conferentie over de staat kundige herstructurering van de Nederlandse An tillen heeft niets opgeleverd. Dat blijkt uit een slot-communfqué, dat gisteravond werd uitgege ven en uit de verklaringen van Nederlandse en Antilliaanse afgevaardigden. Het overleg, waaraan een Nederlandse delega tie onder leiding van minister Hirseh*Ballin,(kó- ninkrijkszaken), vertegenwoordigers van de Antil liaanse regering en afgevaardigden van de vijf ei landen deelnamen, was het slechts over één zaak nadrukkelijk eens: de bestaande banden dienen te worden voortgezet. De meningen lopen echter geheel uiteen als het om de staatkundige herstructurering van de An tillen gaat. De eilanden Curacao, St. Maarten en Saba willen hoe dan ook de status van autonoom land binnen het koninkrijk gaan innemèn. Bonai re is voorstander van een unie-verband. Alleen St. Eustatius staat erop dat de Antillen-van-Vijf blijft gehandhaafd. De Nederlandss delegatie heeft naar voren ge bracht* dat de huidige structuur alleen kan wor- dêrf gëwijzigd, als de drie partners Nederland, Arubd' en-de Antillen daarover volledige over eenstemming bereiken. Nederland staat erop dat er geen staatkundige wijzigingen kunnen komen, die een afzonderlijk positie van één of meer eilan den beogen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4