Binnenland Simons: Verder verzet CDA bedreigt coalitie 'Russische 'joden' moeten zich melden' Toekomstplannen NS goed op schema De maakbare samenleving is bij Wolfson terug 'Islam-geleerde Arkoun heeft voldoende steun islamieten' Woensdag 15 januari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: RALPH KLEINHOUT 3 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Geen vergoeding voor 'rakettenvisser' De eigenaar van de Urker viskottqr Elisabeth krijgt geen vergoe ding voor de schade die het schip heeft opgelopen als gevolg van het opvissen van een Noorse Penguinraket. De Nederlandse Vis sersbond hoopt nu dat minister Ter Beek (defensie) zijn Noorse collega op andere gedachten kan brengen. Door de schade aan de kotter was vissen enige tijd niet mogelijk. Vissers die explosie ven uit de Tweede Wereldoorlog vinden en aan de marine over dragen, hebben wel recht op een vergoeding van honderd tot vierhonderd gulden per keer. Actie voor Joegoslavië is grote flop De inzamelingsactie van het Rode Kruis voor Joegoslavië heeft slechts 400.000 gulden opgebracht. Woordvoerder B. Burgers van het Rode Kruis noemt dit 'weinig'. Hij geeft twee oorzaken voor de lage opbrengst. „De Nederlander vindt de situatie in Joegaslavië onduidelijk. Er zijn vijftien bestanden geweest en die zijn allemaal geschonden. Ook is het onduidelijk welke bevol kingsgroepen er nu precies tegen elkaar vechten. De tweede re den is het ontbreken van een goede televisie-campagne." Een speciaal voor de actie vervaardigd spotje werd door de publieke omroepen geweigerd, om het politiek getint zou zijn. Teckel gezond terug na 'ontvoering' Het kortharige teckeltje waarop vorige week donderdag vergeefs jacht werd gemaakt door de Amsterdamse politie, is gezond en wel terecht. Maandag kreeg de eigenaar een telefonische tip, waarna het ontvoerde hondje werd teruggevonden in een par keergarage in de Bijlmer. Moppie, zoals de teckel heet, zat nog in zijn Mercedes, die was gestolen op de Keizersgracht. Direct na de 'ontvoering' werd een grootscheepse jacht ontketend door de politie. De hond, die herstellende was van een baarmoederope ratie, heeft de vier dagen opsluiting in de auto wonderwel door staan. Bewindsman beschuldigt verzekeraars van dubbelzinnigheid DEN HAAG P-GPD De coalitie tussen CDA en PvdA komt op het spel te staan, als het CDA opnieuw grote bezwaren maakt bij de nog te nemen stappen voor de het plan-Simons, de in voering van een basisverzekering tegen ziektekosten. Dat voorspelt staatssecretaris Simons (volksgezondheid) deze week in Vrij Nederland. Hij pleit voor een loyalere opstel ling van de coalitiepartner. „Maar het is zeer de vraag of er tussen CDA en PvdA voldoende vertrouwen ontstaat." aldus Simons. Simons uit in het interview kritiek op premier Lubbers, in wie hij zegt te zijn terleurgesteld omdat deze al te vaak „op de rem is gaan staan". Lubbers zal volgens hem „aanzienlijk meer leiderschap over de partijpoli tieke grenzen moeten tonen, wil deze coalitie nog echt slagen", aldus Simons. De PvdA'er Simons „denkt wel eens" dat de ongenadigde en plotselinge kritiek op zijn plan van het CDA in de Eerste Kamer „alleen maar door poli „Als we steeds weerstanden moeten overwinnen bij het CDA, dan kan het niet anders dat er op een breder front strubbelingen komen. We krij gen nog de hele discussie over de wao-maatregelen. Dat ligt gevoelig bij de PvdA. Als de ene partij lastig doet over de ge zondheidszorg, doet de andere partij dat weer bij de wao. Het gemillimeter leidt tot desinte gratie van de coalitie en tot een afbrokkelend politiek klimaat", tieke motieven kan zijn ingege ven". „Als een christen-demo cratische senator een plan als het mijne had gepresenteerd, zou hij daarvoor op de CDA- partijraad zijn toegejuicht", al dus Simons. De oorzaak van het conflict dat hij nu heeft met de particu liere verzekeraars, wijt Simons ook aan de opstelling van de CDA-senaatsfractie. Hij zegt van de particuliere verzekeraars in eerste instantie de zakelijke toe zegging te hebben gehad dat zij zich serieus op de invulling van het plan zouden richten. „Toen kwam de kritiek van de Eerste Kamer op mijn plannen. Op eens zagen de verzekeraars een gaatje. En nu op het moment suprème, laten ze hèt afweten. Het is heel dubbelzinnig zoals de verzekeraars het spel hebben gespeeld", aldus Simons. Simons praat morgen met de verzekeraarsorganisatie KLOZ over de premiehoogte. De be windsman meent dat de premie 20 tot 30 procent omlaag kan door de stelselherziening in de gezondheidszorg. De verzeke raars gaan uit van bevriezing op het huidige niveau, omdat de kosten van de gezondheidszorg het afgelopen jaar spectaculair zouden zijn gestegen. De verwarring over de pre mies neemt inmiddels toe. Phi lips, Vendex Heineken en ABN AMRO hebben de premies van hun collectieve verzekeringen verlaagd. Ook de premies voor ambtenarenverzekeringen, de IZA en de IZR, gaan omlaag. De ziekenfondsen CZ en Het Groe ne Land zeiden gisteren daaren tegen dat; de premies omhoog moeten, om tekorten van tien tallen miljoenen guldens te voorkomen. UTRECHT De Russische asielzoekers die de laatste tijd spoorloos zijn verdwenen uit opvangcentra, kunnen zich gerust via een briefkaartje melden bij hun ad vocaat mr. A. van Driel. De raadsman van de groep Russi sche asielzoekers in Nederland deed gisteren deze oproep, om dat hij de discussie over hun uitzettingsbeleid met de over heid „in alle openheid en niet vanuit een onderduiksituatie" wil voeren. Van Driel hoopt van de over heid garanties te krijgen dat asielzoekers die zich melden, voorlopig met rust worden gela ten. De advocaat heeft in decem ber met steun van de Raad van Kerken de vereniging Exodus opgericht, om de belangen van Russische asielzoekers beter te kunnen behartigen. Daags daar na stuurde de overheid 43 Rus sen terug naar Israël. Na deze uitzetting verdwenen enkele asielzoekers spoorloos. Bij de vereniging hebben zich ongeveer zeventig Russen aan gesloten. Van Driel vermoedt dat er verder nog maximaal vijf tig van deze asielzoekers in Ne derland zijn, deels nog in nood opvang of ondergedoken. Van Driel eist in een kort ge ding dat 31 januari dient, een verbod op uitzetting van de groep die vanaf half december in Nederland is. Dat verbod zou maximaal zes maanden moeten duren. Die tijd kan worden be steed aan het vinden van lan den waar de asielzoekers te recht kunnen, die niet terugwil len naar Israël. Als ze nergens heen kunnen, moet het onlangs opgerichte Terugkeerbureau van het ministerie van justitie bemiddelen en met een bijdra ge over de brug komen, vindt de advocaat. Ook zal hij in het kort geding eisen dat de groep reeds uitzet te asielzoekers terug naar Ne derland wordt gebracht. De Alk- maarse advocaat ziet ook voor delen voor de Nederlandse maatschappij: onder hen zijn nogal wat bouwvakkers, lood gieters, elektriciëns en verpleeg kundigen. Alleen 'flitstrein' loopt vertraging op Het gaat goed met de uitvoering van de omvangrijke toekomst plannen van de Nederlandse Spoorwegen. Dat zei de presi- dent-direceur van NS, L. Ploe ger, gisteren in zijn nieuwjaars rede. Zowel de uitvoering van Rail 21, het toekomstplan voor het reizigersvervoer, als de voorbereiding voor de Betuwe route, de toekomstige 'slagader' voor het goederenvervoer naar Duitsland, ligt op schema, aldus Ploeger. Rail 21 voorziet in een ver dubbeling van het reizigersver voer in het jaar 2005 ten opzich te van het jaar 1988. Daartoe heeft NS enorme hoeveelheden materieel besteld. Een deel daarvan is in 1991 al in gebruik genomen. Dat heeft er overi gens niet toe geleid dat de capa citeitsproblemen hu al voorbij zijn. De extra capaciteit werd ingehaald door de groei van het aantal reizigers. De verbeteringen aan de in frastructuur verlopen voorspoe dig, zo betoogde Ploeger. Grote projecten, zoals bij Schiphol, Gouda, Utrecht en Amsterdam vorderen snel. De NS-topman toonde zich tevens optimistisch over de totstandkoming van de Betuweroute, een aparte lijn voor het goederenvervoer van de Maasvlakte naar Duitsland, die moet helpen het zieltogende goederenbedrijf van de Spoor wegen uit het slop te halen. Volgens Ploeger kan de Betu weroute volgens plan in 1998 in gebruik worden genomen. Voorwaarde daarvoor is wel dat minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) nog dit jaar een tracé-besluit neemt. Aanzienlijk somberder is NS over de hogesnelheidslijnen naar Frankrijk (TGV, de 'flit strein') en Duitsland (ICE). Voor het TGV-traject is de financie ring nog niet rond. Particuliere investeerders hebben zich aan merkelijk minder enthousiast getoond dan NS had gehoopt. De hogesnelheidslijn naar Duitsland dreigt vertraging op te lopen, omdat de Duitsers hun 'totaalconcept' voor de ICE nog niet klaar hebben. In een toelichting op zijn rede pleitte Ploeger voor een „door dacht tarievenbeleid". Regel zou .moéten zijn dat' dë kóstèrt van het autogebruik moeten stijgen om de totale mobiliteit terug te dringen, aldus Ploeger. „Dat schept ook de mogelijk heid wat reëlere treintarieven te rekenen", zei hij. i nieuw snufje op de 'tweede generatie' dubbeldekkers die de Nederlandse Spoorwegen gisteren hebben ge- •FOTO ANP KOEN SUYK Van Traa (PvdA) hekelt CDA over asielzoekers De PvdA laat niet over zich lo pen in de kwestie met het CDA over vastzetten van asielzoekers die zijn uitgeprocedeerd. „Als het CDA denkt ons op dit punt door de pomp te kunnen halen, hebben ze het mis", zegt het PvdA-kamerlid Van Traa deze week in het weekblad HP/De Tijd. Van Traa vraag zich af op grond waarvan het CDA plotse ling het stevige standpunt ten aanzien van uitgeprocedeerde asielzoekers ventileert. Hij ver moedt partijpolitieke motieven. „Dit onderwerp zou geen pro bleem hoeven zijn, als er ook niet een verborgen agenda van het CDA achter schuilgaat. Een agenda die uitgaat van de po pulistische opvatting dat we veel te tolerant zijn voor die asielzoekers, die vreemdelin gen, die minderheden - ze ve gen het zonder gêne op één hoop", zegt hij. De opstelling van het CDA in de kwestie van de asielzoekers is volgens Van Traa kenmerkend voor de wijze waarop de partij politiek be drijft: eerst tegen het vastzetten van asielzoekers, nu ineens voor. „Het CDA heeft nu een maal de neiging om na een een maal genomen besluit van me ning te veranderen. Ze denken dat ze dat ook allemaal maar kunnen." DEN HAAG CAREL GOlELING De aanval is de beste verdedi ging. Onder dit motto timmert de electoraal zwaar gestrafte PvdA sinds korte tijd aan de weg. Staatssecretaris Kosto te gen CDA'er Krajenbrink over asielzoekers, zijn collega Si mons tegen de particuliere ziek tekostenverzekeraars, minister Kok en de milieuheffing op energie. Gisteren was het de beurt aan de commissie-Wolfson. Een studiegroep die de PvdA van advies moest dienen over de toekomst van de verzorgings staat. Wie veel nieuws had ver wacht, kwam bedrogen uit. Zoals Wolfson ook zelf erkende. Het door zijn commissie uitge brachte rapport stond vol met dingen die we al wisten. .Alleen zijn ze nu in een dwingend ver band gebracht", meende de PvdA'er. Wolfson en de zijnen gingen enkele maanden geleden aan de slag. Aanleiding vormden de ka binetsbesluiten over de wao en de enorme commotie die daar over in de PvdA ontstond. Was er nog een uitweg, of moest er nu maar wild gesneden worden in tot dan toe 'heilige' uitkerin gen om de verzorgingsstaat voor de toekomst te behouden, luidde de vraag. De commissie heeft een sim pel recept bedacht. Als je meer werkgelegenheid, schept, zijn er minder mensen afhankelijk van een uitkering. Tegelijk betalen zij via het loon dat zij verdienen Werk voor iedereen. Haalbaar ideaal of een illusie? UNITED PHOTOS DE BOER belastingen en sociale premies, op de arbeidsmarkt te bedie- Centen die weer gebruikt kun- nen, de overige 40.000 ten be nen worden om de sociale ze- hoeve van bestaande uitke- kerheid te behouden voor dege- ringstrekkers: werklozen en ar- nen die er echt van afhankelijk beidsongeschikten vooral, zijn. Op papier ziet het er mooi uit. Liefst 90.000 banen per jaar Vraag is alleen waarom die ba- wil de commissie zo doen ont- nen dan nu niet ontstaan in be staan, zowel in het bedrijfsleven drijven en kantoren. De com- als bij de overheid. Zo'n 50.000 missie weet daar wel iets op. Je daarvan om het nieuwe aanbod moet er gewoon voor gaan zor gen dat dat wel gebeurt. Daar voor zijn mooie trucs te beden ken. Zo kun je een werkgever een subsidie geven van 50 pro cent in de loonkosten als die een werkloze of gedeeltelijk ar beidsongeschikte in dienst neemt. Zo kun je bestaande ba nen splitsen in een deel waar voor een hoge opleiding wordt gevraagd, en een deel waarvoor minder intelligentie nodig is. Daar kunnen werklozen met een geringe scholing dan te recht. Werkgevers moeten ook de plicht krijgen gedeeltelijk ar beidsongeschikten zoveel mo gelijk in het bedrijf te houden. Het werken in deeltijd moet een wettelijk recht worden. Korter werken moet verder worden be vorderd. En mensen zonder werk die scholing volgen of werkervaring opdoen, moeten een toeslag van tien procent op de uitkering krijgen. Bestaande wetten werkten niet, dan maar meer geld er tegenaan. Wellicht helpt dat. Feit is wel dat die subsidie over 40.000 ba nen per jaar zo'n miljard gulden kost. Kosten waarover de com missie zwijgt. Net als over de houdbaarheid van de middels overheidssteun kunstmatig ge schapen banen. Want vanzelf ontstaan ze nu niet. Zouden werkgevers soms geen behoefte hebben aan die banen? Is dat werk er wellicht niet? Vragen die de commissie niet aanroert. Zoals men ook zwijgt over de mogelijkheid bestaande banen te splitsen in een hoog- en een laag-gekwalificeerd deel. Alsof werkgevers de laatste ja ren niet banen voor lager opge leiden bij tienduizenden heb ben laten verdwijnen. Machines konden het beter. En goedko per. Lokpremies voor mensen zonder werk om iets te gaan doen aan hun- eigen kennis en ervaring ogen mooi. Ook hier echter weer de vraag wie dat gaat betalen. Hogere lasten voor overheid en werkgevers. En als sluitstuk nog het verlagen van lasten voor de laagste inko mens, gekoppeld aan een ver hoging van lasten voor hogere inkomens. Inkomensnivellering gekop peld aan een werkgelegenheids- prögramma. Restauratie van de jaren zeventig. Joop Den Uyl veert op in zijn graf. En dat alles om ingrepen in de sociale ze kerheid, zoals met de wao, in de toekomst te voorkomen. En uit- keringstrekkere vooral niet te hoeven 'straffen' als men niet snel genoeg weer aan de slag gaat. Geen mini-stelsel in de socia le zekerheid, geen lager mini mumloon, geen basisinkomen. Het past allemaal in het beeld. Vooral niet ingrijpen. Daar waar de overheid kleiner wil worden en het kabinet werkt aan subsi dievermindering, komen Wolfs on en de zijnen net met het om gekeerde recept. De maakbaar heid van de samenleving is te rug. Benoeming van Algerijn aan UvA zorgt voor rel De Algerijnse letterkundige prof. Mohammed Arkoun heeft steun van de leiders van de grootste Marokkaanse en Turkse organisaties in Nederland. Eerdere berichten over moslims die Arkoun in de ban wilden doen naar aanlei ding van uitspraken in de Krant op Zondag zijn „uit de lucht gegrepen". Dat zegt A. Mene- bhi, voorzitter van de Marokkaanse organisa tie KMAN. De professor reageerde aanvankelijk geschrok ken, nadat de Volkskrant melding maakte van felle weerstand van niet met name genoem de Nederlandse moslims tegen de benoe ming van Arkoun tot hoogleraar Islam aan de Universiteit van Amsterdam. Mohammed Arkoun (63) is door het Amster damse Centrum Buitenlanders (ACB) voorge dragen voor de leerstoel, waarvoor het ministe rie van WVC vorige week 50.000 gulden be schikbaar heeft gesteld. Voorwaarde daarbij is dat de hoogleraar kan rekenen op „een breed maatschappelijk draagvlak". Volgens het ACB telt het aantal tegenstanders van Arkoun niet meer dan vier procent van het totale aantal moslims in Nederland. „Verreweg de meesten hangen zijn gematigde, humanisti sche uitgangspunten aan. Het ACB roept de anonieme tegenstanders van de benoeming dan ook op tot een openbaar debat. Volgens het ACB is de aanstelling van Arkoun „de best mo gelijke" en „is de islam te belangrijk om over te laten aan geïmporteerde geestelijken uit Marok ko of Turkije". Arkoun zegt de gewraakte uitspraken in de Krant op Zondag niet te hebben gedaan en heeft rechtzetting geëist. Het gaat om opvattin gen dat „Marokkaanse en Turkse meisjes rustig met Nederlandse jongens mogen omgaan" en dat de vastenmaand ramadan „schadelijk is voor de gezondheid". Die zinsneden staan niet in het eigenlijke interview maar in een inleiden de samenvatting. Menebhi heen „een vieze smaak" overgehou den aan het krantebericht. Ook de Amsterdam se islam-theoloog K. Wagtendonk, die contact onderhoudt met Arkoun, spreekt van 'onzin' en 'hetzerigheid'. Arkoun is professor aan de Parijse Sorbonne- en de Amerikaanse Princeton-universiteit en staat te boek als humanistisch moslim. In de Rushdie-affaire toonde hij zich een pleitbezor ger van de door wijlen Khomeini ter dood ver oordeelde schrijver. Hoewel de wetenschappelijke reputatie van Arkoun onomstreden wordt genoemd, heeft de Universiteit van Amsterdam zich huiverig ge toond tot zijn benoeming over te gaan. „Nu er zoveel protest is, is het maar de vraag of het doorgaat", aldus woordvoerster H. van Galen. Bij de UvA is men bang voor een affaire, zeker met de affaire-Mullard nog vers in het geheu gen. Die bijzonder hoogleraar etnische studies werd vorig jaar gedwongen ontslag te nemen na grote weerstanden binnen de universiteit. Mohammed Arkoun behoort tot de Kabyls, een Algerijns Berbervolk. Na zijn studie aan de Sorbonne werd hij daar in 1969 hoogleraar ara- bische letterkunde. Arkoun zou zijn werk in Amsterdam in deeltijd verrichten en blijven werken in Parijs en de Verenigde Staten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3