Feiten Lena's weg naar rijkdom: sex met westerlingen 'God is groot, we wachten af Beproeving voor El Salvador Blauwhelmen naar Salvador Woensdag 15 januari 1992 Redactie: 023-150225 IE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: JAKEUEN PAULUS EN MENINGEN FlS-aanhangers Algerije houden zich angstvallig stil Zwijgend kijken de drie voor zich uit. Hun gezich ten staan somber. Hun ui terlijk laat geen twijfel bet- aan over de politieke voor keur. Pluizige baarden en gehaakte kapjes vormen het keurmerk van de Alge rijnse fundamentalisten, verenigd in het Islamitisch Reddingsfront (FIS). Het drietal, gezeten aan een ta fel voor een moskee in het centrum van Algiers, is tot geen enkele politieke uit spraak meer te verleiden. „Nee, we zeggen niets", zegt een van hen. „God is groot, we wachten wel af." ALGIERS» TACO SLAGTER Die bescheiden opstelling is, in vergelijk met de strijdbaarheid van de FIS-aanhangers een week geleden, op z'n zachtst ge zegd nogal opvallend. Toen schreeuwden honderdduizen den fanatieke moslims zich nog naar de overwinning op de 'on gelovige barbaren' die Algerije zowel materieel als moreel in het verderf hadden gestort. Zo zeker waren de FIS-leiders en al die opportunistische armoed zaaiers ervan dat via vrije parle mentsverkiezingen de koran en de sharia (islamtische wetge ving) voor altijd de leefwijze de Algerijnen zouden bepalen. En daarmee, zo geloofden de steunbetuigers aan een islami tische staat, zou een einde ko men aan de massale werkloos heid, de gigantische woning nood en de voortwoekerende corruptie binnen alle lagen van het overheidsapparaat. Maar de legertop maakte het af gelopen weekeinde van de droom van het FIS een illusie. Tenslotte hadden de islamieten bij de eerste verkiezingsronde, eind vorig jaar, al 188 van de 430 parlementszetels veroverd. Na het aftreden van president Chadli Bendjedid annuleerde de Hoge Veiligheidsraad (een presidentieel adviesorgaan van leger en sleutelministeries) ech ter de tweede ronde en ver klaarde de eerder behaalde ver kiezingsresultaten ongeldig. Bo vendien dreigde het nieuwe re gime onmiddellijk de noodtoe stand af te kondigen, zodra het FIS haar aanhang tot oproer zou aanmoedigen. Angst zet topn Die onheilspellende boodschap is tot op dit moment goed be grepen. In de straten van de Al gerijnse hoofdstad vertonen de barbus (baarden) zich sinds be gin deze week nauwelijks meer. De FIS-leiding weigert elk com mentaar op de gespannen situ atie. Buitenlandse verslaggevers worden nog slechts in het por tiek van het hoofdkwartier te woord gestaan. Geen buiten staander mag meer de burelen van de fundamentalisten betre Het Algerijnse straatbeeld biedt opvallende tegenstellingen, wen in tradltionale chador worden op de voet gevolgd door t westerse snit geklede landgenotes. den. En de kem van de conver satie beperkt zich slechts tot de zin: we beraden ons. Duidelijk is dat angst nu de toon zet. Bang als de fundamentalisten zijn voor de ontbinding van hun partij en de vrees dat onwelge vallige uitspraken ten aanzien van de nieuwe machtshebbers tot massale arrestaties zullen leiden. Ogenschijnlijk heerst er dan ook kalmte in de hoofdstad. Als elke dag is de 'Rue l'Arbi Benmhidi', de belangrijkste winkelstraat, en het omliggende centrum druk bevolkt. Tot de bedelstaf ver oordeelde slachtoffers van de Algerijnse onafhankelijkheids oorlog slepen zich al dan niet op kunstbenen langs het pu bliek; straatventers in elastiek en veiligheidsspelden wijzen gezapig op hun waar en onge sluierde vrouwen staan lang stil bij de etalages van schoenen winkels en modezaken. Schrik barende prijzen weerhouden hen echter van de koop. Alhoewel leger en politie zich afzijdig houden in het cen trum surveilleren slechts wijk agenten is de sfeer toch ge spannen. Groepjes jongeren le zen zwijgend de Franstalige kranten (er is weinig belangstel ling voor de meer regeringsge zinde Arabische bladen) die bij de kiosken zijn opgehangen. Discussiëren over de inhoud doen ze op gedempte toon in portieken of op hoeken van straten. Daarbij kijken ze spie dend om zich heen. Het is geen geheim dat de moechaberaat, de binnenlandse veiligheids dienst, alom op straat is verte genwoordigd. Daarom laten ook zij zich niet verleiden tot meningen tegenover vreemden. Ze lachen wat op vragen of ha len de schouders op. Koffiedrinkers Said, een 24-jarige biologie-stu- dent, vormt daarop een uitzon dering. Voor iedereen hoorbaar ventileert hij op een terrasje aan de hoofdstraat zijn opvattingen. Al snel mengen andere zich in het gesprek, overgehaald door zijn openhartigheid. Alle koffie drinkers niet een van hen heeft zelfs ook maar een snor dat het leger er goed aan heeft gedaan het FIS de weg naar de macht af te snijden. „Het land is irlopig gered", zegt Said. „Die baarden zouden anders in een klap een eind hebben ge maakt aan het Algerijnse demo cratisch experiment." Voor de student zijn de maatre gelen van het nieuwe regime niet in tegenspraak met de de mocratische principes. „Het kon toch niet de bedoeling zijn", vervolgt hij, „dat bij de eerste de beste vrije verkiezin gen er een partij zou winnen die meteen weer aan die vrijheden een eind zou maken. Ik zie het optreden van de veiligheidsraad als een voorzorgsmaatregel, juist als een bescherming van een prille democratische staat". Said denkt dat er snel een over gangsregering zal worden be noemd waarin hoofdzakelijk burger-politici en technocraten zitting zullen hebben. „Zij zul len binnen een, twee jaar de voorwaarden moeten scheppen om een echte democratie mo gelijk te maken. Maar dan zul len eerst de 'sociale en economi sche omstandigheden moeten worden verbeterd. De schrij nende armoede hebben de be woners van de sloppenwijken en de werkloze jongeren in de armen van het FIS gedreven. Bij betere levensomstandigheden heeft het FIS geen poot meer om op te staan." De student en zijn toehoorders zijn ervan overtuigd dat het al lemaal wel los zal lopen. Een burgeroorlog houden ze prak tisch voor onmogelijk. „De Al gerijnen mogen dan politiek sterk zijn verdeeld, elkaar af slachten ligt niet in onze men taliteit." Leden van de militaire politie van El Salvador brachten gisteren in de hoofdstad San Salvador een ere-saluut aan korpsleden die tijdens de 12-jarige burgeroorlog zijn gesneuveld. foto afp AMSTERDAM RIEKS HOLTKAMP IPS De kansen voor een duurzame vrede in El Salvador zijn nog nooit zo groot geweest als nu. Maar tegelijkertijd is de kans dat er roet in het eten wordt ge gooid nog steeds sterk aanwe zig. Vooral bij extreem-rechts bestaat grote onvrede over het op oudejaarsavond in New York bereikte akkoord. Daar hebben de partijen afgesproken vanaf 1 februari een staakt-het-vuren in acht te nemen. Tijdens twaalf jaar burgeroorlog vielen in El Salvador 75.000 doden. De in Zeeland geboren Edward Steijaert (38) is sinds enkele ja ren speciaal adviseur van de Salvadoraanse linkse politicus Ruben Zamora. „Het land is-na twaalf jaar burgeroorlog volle dig verwoest", zegt Steijaert, die in El Salvador en in Latijns- Amerika als Eduardo Gonzalez door het leven gaat. „Bovendien zijn de politieke tegenstellingen in het land zo op de spits gedre ven, dat van de politici het ui terste zal worden gevergd om de Salvadoraanse samenleving weer in goede banen te leiden." Steijaert gelooft dat Zamora daarbij een sleutelrol kan spe len, omdat hij als vertegen woordiger van links het vertrou wen geniet van het Nationale Bevrijdingsfront Farabundo Marti (FMLN), maar ook goede contacten heeft met de huidige regeringspartij Arena en de christen-democraten. Deze twee partijen vormen met links, dat verenigd is ii) het Democra tisch Platform (CD), de belang rijkste politieke krachten in EI Salvador. Beproeving Steijaert: „Er moet ontzettend veel gebeuren. Eigenlijk begint voor ons nu de zwaarste be proeving, want we staan voor de taak om het land geheel op nieuw op te bouwen. Alle partij en moeten dat programma aan vaarden. Daarom zijn de verkie zingen van 1994 van enorm groot belang". Belangrijk acht Steijaert dat burgers worden opgeleid in een soort burgerschapskunde. „Mensen moeten onderwijs krijgen in de werking van de de mocratie. Maar ook op een heel elementair niveau moet werk worden verricht, bijvoorbeeld op het gebied van de kennis van burgerrechten en -plichten. Sommigen weten niet eens dat je ingeschreven moet staan in de burgerlijke stand om mee te kunnen doen aan de verkiezin gen. Dat bewustzijn is tijdens twaalf jaar burgeroorlog vaak erg zwak ontwUckeld." Voorts zou het Democratisch Platform graag een eigen onder- zoeks- en enquetebureau op richten. „Zo'n bureau moet ons in staat stellen een goed beeld te krijgen van de sociaal-politie ke werkelijkheid in El Salvador." Een goed voorbeeld vindt Steij aert dat bij de laatse verkiezin gen in 1990, de winnende Are na-partij maar liefst 23 procent van de vergaarde stemmen had gekregen van de armste lagen van de bevolking. „Dat lijkt nogal paradoxaal, want hoe kunnen de armen nu stemmen op de partij van de rijken? Het traditionele antwoord is altijd geweest dat deze kiezers wel misleid moesten zijn. Maar dat is een al te gemakkelijke smoes dié geen antwoord geeft op de vraag hoe dat stemgedrag wer kelijk te verklaren is". De Salvadoraanse economie heeft na twaalf jaar burgeroor log een enorme klap gekregen. Vergeleken met 1980 was het Bruto Nationaal Produkt in 1988 in het geheel niet geste gen. Alleen omvangrijke Ameri kaanse hulp van in totaal 4,5 miljard dollar (7,65 miljard gul den) hield de Salvadoraanse economie op de been. Weder opbouw van de economie is de belangrijkste opgave voor de re gering die in 1994 zal aantre den. Natuurlijk hoopt Steijaert NEW VORK Rtr-AFP-/> De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren beslo ten 1100 waarnemers naar El Salvador te sturen om toezicht te houden op het staakt-het-vuren dat een einde moet maken aan de twaalf jaar durende burgeroorlog in het land. De waarnemers zullen een maand lang worden bijgestaan door 632 politiemannen, 372 militairen en 95 stafleden. De operatie kost meer dan 100 miljoen gulden. De 'blauwhelmen' moeten er op toezien dat de regeringsstrijdkrachten en de strijders van het FLMN worden gescheiden. De VN-politiemensen zuilen boven dien een nationaal politiekoips opzetten, dat in de plaats komt van de militaire politie waarin de FLMN-strijders geen vertrou wen hebben. Onderhandelaars van regering en verzet werden het gisteren in New York eens over de uitwerking van het vredesverdrag, dat on der meer voorziet in inkrimping van het leger. Het document wordt morgen in Mexico-Stad getekend. dat zijn Democratisch Platform dan in de regering zal zitten. „Ik moet eerlijk toegeven dat de Arena-regering het gegeven de barre omstandigheden nog niet eens zo slecht heeft gedaan. Ze hebben het land economisch gezien op heel efficiënte wijze bestuurd. Maar ze zullen, ge zien hun liberaal-conservatieve uitgangspunten, nooit in staat zijn om de sociale vrede te be werkstelligen, die voor de toe komst van dit land zo noodza kelijk is." „Wij hebben het grote voordeel dat wij met iemand als Zamora in ons midden aanzien kunnen verwerven bij brede la gen van de bevolking, want Za mora heeft ook goede contacten met het bdrijfsleven. Voor ons als linkse partijen is het van groot belang dat we een politiek programma ontwerpen waar de ondernemers zich in kunnen vinden. Als we dat niet doen, werken we opnieuw dé polari satie in de hand. Maar tegelij kertijd moeten de werknemers uitzicht krijgen op een mens waardig bestaan. Want alleen dan zal uiteindelijk een sociaal en politiek stabiel klimaat ont staan. Wij zijn er vast van over tuigd dat we met zo'n program ma ook buitenlandse investeer ders zullen weten aan te trek ken." „Wij bereiden ons nu voor op de verkiezingen van 1994. Net als in Frankrijk gebeurt dat over twee ronden. Mocht geen van de partijen in de eerste ronde een absolute meerderheid ha len, dan is het niet uitgesloten dat wij met sectoren van de christen-democraten een coali tie te vormen tegen de huidige regeringspartij Arena. Als we dan in de regering komen slaat het uur van de waarheid. Want als we niet slagen om ons pro gramma ten uitvoer te brengen, zijn de gevolgen niet te over zien." Russische hoeren schroeven ook hun prijzen op MOSKOU Geconfronteerd met de ho gere kosten van levensonder houd berekenen ook Mos- kousc hoeren hun klanten een veelvoud van wat ze nog maar twee weken geleden vroegen voor hun diensten. De ualutnaya's, hoeren die westerse klanten lokken en in harde valuta's willen wor den betaald, hebben de prijs opgeschroefd tot minstens 300 dollar. Volgens het Russische re geringspersbureau R1A kost een nacht met een 'gewone' prostituee nu 1.000 roebel. Vóór de regering op 2 januari de prijzen van levensmidde len en diensten vrijliet na men de meisjes van lichte zeden van Moskou nog ge noegen met 100 roebel. De prijs die zij nu hanteren, on der meer het gevolg van de hogere kosten van taxi's en restaurants, ligt ongeveer ge lijk met het gemiddelde Rus sische maandloon. De roebel is momenteel tussen de an derhalve en drie cent waard. THE INDEPENDENT Meer dan de helft van de Moskouse tiener-meisjes zou maar wat graag 'harde-valuta meiden' willen zijn prostituées die bij buitenlandse za kenlui bedragen verdienen waarvan hun mede-Russen zelfs niet durven dromen. Dat is gebleken uit recent onderzoek. Lena is een typische Russische tiener. Ze woont met haar ouders in een klei ne twee-kamer flat in een troosteloze voorstad ten noorden van Moskou. Haar moeder en vader (die voor een nieuwsagentschap werkt) slapen in de huiskamer. De 18-jarige Lena deelt een kleine slaapkamer met haar 14- jarige zus Ivietta. De muur is versierd met lege sigarettenpakjes, een kruis beeld en advertenties die uit westerse tijdschriften zijn gescheurd. Disco- muziek schalt uit een ghettoblaster. Met bestudeerde nonchalance rookt Ivietta een sigaret. Lena giechelt uit dagend en trippelt rond in slippers en een oude ochtendjas. Haar lange rode vingernagels vormen de enige aanwij zing dat ze geen gewoon schoolmeisje is. Lena's familie en vrienden knijpen een oogje dicht voor haar activiteiten: al twee jaar werkt ze als een van de vele ualutnaya's ('harde-valuta mei den'). Ze verkoopt haar lichaam aan buitenlandse mannen voor 150 dollar per keer een slordige 80.000 roebel. Daarbij valt het gemiddelde Russische weekloon van 100 roebel in het niet. Ondanks haar prille leeftijd behoort Lena al tot Ruslands nieuwe harde- valuta elite. Hoewel de ualutnaya's verschillende achtergronden hebben, stammen ve len uit goed opgeleide gezinnen. Er zijn zelfs gevallen bekend van ouders met goede, respectabele carrières die zó onder de indruk zijn geraakt van de financiële verdiensten van hun dochters, dat ze hen zelfs aanmoedi gen prostituée te blijven. Kapsalon De explosieve harde-valuta prostitutie is een gevolg van de ontkiemende markteconomie, die veel buitenland se zakenlui naar Moskou lokt. Daar naast hebben Sovjet-burgers sinds augustus 1990 het recht harde valuta te bezitten en uit te geven. De Mos kouse politie schat het aantal ualut naya's in de hoofdstad officieel op 1.130, maar meer realistische bereke ningen komen uit op vele duizenden. En hun aantal neemt nog steeds toe. In de luxe nieuwe kap- en beautysa lon van Yves Rocher, met een marme ren trappehuis én in smetteloos wit gestoken personeel, bestaat de clien tèle voornamelijk uit ualutnaya's. Ge wone Moskovieten kunnen zich een bezoek aan de salon niet veroorloven. In dikke rijen vergapen ze zich aan de dure mousses en haarverzorgende produkten in de etalage. Andere privileges die voor de ualut naya's zijn weggelegd, zijn buiten landse sigaretten, dure buitenlandse kleding, vakanties naar de zon en taallessen aan buitenlandse talenin stituten. De grote droom is met een buitenlander te trouwen en de Sov jetunie te verlaten. Om deze redenen zou volgens een enquête in het dag blad de Moskouski Komsomolets meer dan de helft van Moskou's vrouwelij ke tieners ualutnaya willen worden. Lena werkt meestal samen met haar vriendin Larissa, die twee jaar ouder is en een twintig maanden oud doch tertje heeft. Zoals veel Moskouse prostituées werken Lena en Larissa al leen als ze geld nodig hebben. Hun klanten krijgen ze via vrienden die in internationale hotels werken. Ze ont vangen de mannen in de lege flat van Larissa's grootmoeder, die bij haar dochter is ingetrokken. Zo kunnen ze hun activiteiten gescheiden houden ri de rest van hun leven. Gewoonte „We zijn geen echte hoertjes", zegt Lena. „Een professionele prostituée gaat met iedereen mee, als hij maar betaalt. Maar als iemand mij niet aan staat, doe ik het niet zelfs niet voor geld." Toch geeft ze toe dat prostitutie een ingeslepen gewoonte is geworden sinds haar vriendje haar in deze we reld introduceerde toen ze 16 was. „Nu wil ik alleen nog met een man naar bed als hij ervoor betaalt. Ik hou van mijn luxe leventje." Haar klanten zijn voornamelijk bui tenlandse zakenlui, met name Italia nen (die alloritzi worden genoemd, omdat ze zo vaak allora zeggen) en Japanners kazin, of 'schuinogen', die erg gewild zijn omdat ze het meest betalen). Een aantal vaste klanten meldt zich regelmatig in de uitge woonde flat, waar een afspraak onge veer twee uur duurt. Sommige zaken mensen hebben een privé-prostituée die ze zelf in een flat onderbrengen. Wat hun gezondheid betreft zijn Lena en Larissa wel degelijk professioneel bezig. Ze staan onder maandelijkse controle van een gynaecoloog en ge bruiken altijd een condoom. Ze zijn duidelijk geen shalaua goedkope prostituées die op straat werken en voor 100 roebel met hun Russische klanten meegaan. Roebelprostituées werken ook vaak vanuit taxi's. Ze staan onder controle van pooiers die tot een harde, dronken onderwereld behoren. Café Marika Wanneer Larissa niet werkt, brengt ze haar dochter naar haar moeder en gaat ze met Lena en andere ualut naya's naar Café Marika, een gezellige disco voor jonge mensen. Gedanst wordt er op populaire Engelstalige popsongs: 'Take me and abuse me... Money talks, dirty cash I want you, dirty cash I need you'. (Neem me en misbruik me... Geld spreekt, smerige poen ik wil je, smerige poen ik heb je nodig.) Veel ualutnaya 's werken vanuit de grote internationale hotels. Maar ook hier heeft de onderwereld een vinger in de pap. Valutnaya's worden aange vallen, beroofd, verkracht en soms zelfs vermoord door afpersers, misda digers en zwarte handelaren, die flo reren onder de nieuwe vrijheden. Daarnaast is de ualutnaya overgele verd aan de genade van hotelportiers en de politie, die smeergeld willen hebben. Daarom wenden steeds meer ualutnaya's zich tot zogenaamde 'be schermers'. Ook Lena heeft sinds kort een 'vriënd' een beruchte gangster bij wie ze af en toe langs gaat als ze zich bedreigd voelt. Hoertjes die door de politie worden opgepakt en niet over de benodigde papieren beschikken om in Moskou te mogen wonen wat veelal het ge val is gaan ten minste één maand de gevangenis in. Andere prostituées worden gerecruteerd door de KGB. In Amerikaanse veiligheidskringen schat men het aantal vrouwen dat informa tie over hun klanten doorspeelt aan de KGB op enkele duizenden. Lena en Larissa zijn slachtoffers van een economisch systeem dat prostitu tie tot een voor de hand liggende en zelfs prestigieuze uitweg heeft ge maakt. Toch hebben Lena en Larissa een soort naïef optimisme kunnen behouden. De twee vrouwen gaan ten minste één keer per week naar de kerk, waar ze kaarsen aansteken en in stille eerbied voor de ikonen staan. Lena en Larissa kennen geen gebe den, maar om niet uit de toon te val len tussen de vrome oude vrouwtjes die gebeden prevelen, mompelen ze maar wat, zodat het lijkt alsof ze ook bidden. VERTAUNG: MARGREET HESUNGA

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2