Sport 'Van Gennip is de gevaarlijkste' Ceulemans is gesukkel moe LUSV maakt korte metten met RVV 2 Alphense Boys verrast Quick Boys in eigen huis Men kent Metgod nog...als huisvrouw 1994 Woensdag 15 januari 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 21 VOLLEYBALMEDEWERKER LUSV heeft bij de ondubbelzinnige wijze de eerste plaats van de ranglijst in de re gionale eerste klasse gepakt. Dat gebeurde tegen RW 2. RW 2 dat routine aan kracht paart, kwam er eenvoudig niet aan te pas, 15-2,15-3,15-8. De Rijnsburgers zagen geen kans om de aanval van LUSV te stuiten. Een vrijwel foudoos spelende Reggy de Feniks pro duceerde uit alle posities een setup die het Rijnsburgse blok deed mistasten. Het pleit voor de RW 2 dat de ploeg bleef knokken. In de derde set kwa men zij zelfs even op een voor sprong, 7-8. De vreugde was van korte duur. Weliswaar ver dween de absolute uitblinker bij LUSV, De Feniks, naar de kant, maar de machine draaide bij LUSV met drie nieuwe spelers na een hapering onverbiddelijk door. NOVO 2 profiteerde van de nederlaag van RW 2. De Noordwijkers maakten geen fout tegen TOI, 6-15, 7-15, 5-15. DAC 2 won van Graficon 2 met 12-15, 4-15, 9-15. Toen bij Gra ficon 2 Adriaan Timmers werd weggeroepen voor een bevalling zakte Graficon 2 weg in een fou- tenmoeras. DAC 2 speelde bij de vrouwen DAC 1 in de kaart door concurrent WW in Wasse naar met 1-3, setstanden 5-15, 15-10,13-15 en 9-15 te kloppen. WW haalde op geen stukken na het niveau dat de ploeg binnen bereik heeft. De zenuwen gier den de Wassenaarse vrouwen door de keel. Alleen in de twee de set leek WW zich toch nog te zullen herstellen. DAC 2 rook echter de kans om de winst te pakken en toen de derde set op wilskracht was binnengehaald kon de thuisclub de fut niet meer opbrengen om tenminste een puntje te redden. Het scheelde echter weinig of de prestatie van DAC 2 zou door DAC 1 niet zijn gehonoreerd met een versteviging van de koppositie. Tegen Liusna was het een dubbeltje op zijn kant, 15-11, 14-16, 8-15, 12-15. De service werkte niet bij DAC 1 en ook de stop liet te wensen. Toen dat na de benauwde winst van de tweede set beter ging, was de koers voor Liusna gelopen al bleef de ploeg uit Lisse tot het laatste punt gevaarlijk door het verbeten weerwerk. Valken won met 15-5, 15-7, 15-7 van Ley- thon 4 dat nauwelijks serieus r bood. Piquet nog niet helemaal weg De Braziliaanse autocoureur Nelson Piquet blijft mogelijk toch voor de Formule 1 behouden. Enkele uren na zijn op de tv aange kondigde afscheid verklaarde de drievoudige wereldkampioen dat hij verkeerd begrepen is. De Braziliaan had willen zeggen dat hij met de rensport ophoudt, als hij dit seizoen geen team vindt, waar in hij wereldkampioen kan worden. Een bolide, waarin hij zich niet met de snelsten kan meten, is hem te min. De 39-jarige Piquet kreeg dit seizoen van de Brits-Italiaanse ren stal Benetton-Ford geen nieuw contract. De Zuidamerikaan reed in totaal 203 Grand Prix, waarvan hij er 23 won. CBS verwacht recordbedrag aan reclamespots Super Bowl Amerikaanse huishoudens daarop afgestemd. De 26ste edi tie wordt afgewerkt in Minnea polis en gaat tussen de Buffalo Bills en de Washington Redskins. CBS ontkende dat het moeite kost 'de reclametijd gevuld te krijgen voor zo'n ongehoord be drag. ABC vroeg de adverteer ders vorig jaar 800.000 dollar per spot. „We zullen echt alle beschikbare zendtijd voor recla mespots verkopen en op korte termijn vol zitten", zei marke- tingpresident George Schweit zer. Volgens hem hebben veel gegadigden voor een schreeu- wenddure spot alleen even af gewacht welke teams de finale zouden halen. De Amerikaanse televisiegigant CBS verwacht aan de uitzen ding van de Super Bowl op 26 januari, de altijd met spanning tegemoet geziene finale van het American football-seizoen, een recordbedrag binnen te halen. CBS rekent erop dat alle recla metijd zal worden verkocht te gen een niet eerder vertoond ta rief van 850.000 dollar (bijna anderhalf miljoen gulden) per spotje van 30 seconden. De Super Bowl is het best be keken programma in de Ver enigde Staten. VGrig jaar, toen concurrent ABC verslag deed van het evenement, stond de te levisie in 40 procent van de van Dijk wist wel raad met dit buitenkansje. Al in de vijftiende minuut te kende Floor van Duyn voor de gelijkmaker. In de tweede helft werd het 2-1 voor Quick Boys dankzij Edwin Otte, die een vrije trap op schitterende wijze langs de muur krulde. Halver wege de tweede helft kwam Al phense Boys toch weer op gelij ke hoogte via Van Zoest, die vanaf elf meter doel trof. In de laatste minuut was het opnieuw Koos van Zoest die raak vuurde vanaf de stip: 2-3. Alphense Boys heeft gister avond in Katwijk een oefenzege behaald op Quick Boys: 2-3. Op sportpark Nieuw Zuid domi neerde de Alphense formatie aanvankelijk met goed voetbal in een hoog tempo. Dat resul teerde na tien minuten al in een strafschop voor de bezoekers. Richard Hoogervorst trok aan de noodrem door een doorge- broken René de Jong, die zijn vormcrisis achter zich gelaten lijkt te hebben, binnen de zes tien meter neer te halen. Marcel Eerste skizege Nieuw-Zeeland haar persoontje. Coberger, kleindochter van een in de jaren twintig naar Nieuw-Zeeland ge ëmigreerde Beier, kwam zater dag voor het eerst weer in de top van de uitslagenlijsten voor met een derde plaats in de sla lom van Schrans. Negen jaar geleden leerde ze tijdens een vakantie in Oosten rijk skiën. Thuis, in Nieuw-Zee land, oefende ze daarna op de Mount Hutt. Onder leiding van trainer Robert Salmann, een ooit met een vervalste pas uit Tsjechoslo wakije gevluchte man, die tegenwoordig in het Australische Melbourne woont. Haar kosten worden groten deels betaald door het Nieuw- zeelands Olympisch Comité dat tijdens de aanstaande Winter spelen op een medaille hoopt. Annelies Coberger zorg;de giste ren voor de eerste Nieuwzee- landse overwinning in het we reldbekercircuit skiën voor vrouwen. De 20-jarige won de slalom in het Oostenrijkse Hin- terstoder met een totaaltijd van 1.44,59. De huizenhoge favorie te Vreni Schneider uit Zwitser land werd met een achterstand van 12/ 100ste seconde tweede. De derde plaats was voor de Amerikaanse Julie Parisien: 1.44,90. Coberger maakte vorig jaar bij de wereldkampioenschap pen in Saalbach voor hét eerst furore. De skister uit Christ- church werd tweede op de combinatie-slalom. Daarna was en bleef het lange tijd stil rond Gunda Niemann op jacht naar Olympisch goud In de verkiezing voor sportvrouw van het jaar waardeer de het Duitse publiek enkele weken geleden Gunda Nie mann met een zevende plaats. Wimbledonwinnares Stef fi Graf werd eerste. Daar had Niemann absoluut geen problemen mee, want de tennisster uit Brühl mag zich het idool noemen van de schaatsster uit Erfurt. COLLALBO WYBREN DE BOER GPD-VERSLAGGEVER Laatstgenoemde was zelfs min stens zo blij met haar zevende plaats, als Graf met haar uitver kiezing tot nummer één. Want nog nooit kwam de naam van een schaatser of schaatsster op de verkiezingslijsten voor. Ein delijk is er nu respect: voor het schaatsen èn voor de nieuwe landgenoten uit de vroegere DDR. Feit is echter dat er in het voormalige Oost-Duitsland nog veel meer van die uitzonderlijke sportmensen rondliepen. Ze konden er dus best wel wat van, daar in Oost-Berlijn, in Dresden en in Leipzig. „Niet alles was goed in ons land, maar alles was ook zeker niet slecht", zegt Nie mann. Zo dachten ze er tussen Hamburg en München niet over, kreeg ze spoedig na 'die Wende' in de gaten. „Omdat ze in het Westen veel rijker waren, dachten ze ook dat ze meer ver stand hadden. Wij waren de 'dumme Ossies'. Al die onthul lingen over doping? Jaloezie, leugens. In het Westen zijn ze zeker allemaal clean en wij wa ren allemaal bedriegers. Quatsch." Van Niemann wordt bij de komende Olympische Spelen minimaal tweemaal goud ver wacht. En als het even kan drie maal. Zelf is ze tevreden met één Olympische eindzege. „Goud is super, zilver is spitze", zegt ze. Dat mag een beschei den verwachting heten voor ie mand die de voorbije seizoenen grossierde in goud. Maar Kleemann is niet het type dat overloopt van zelfvertrouwen. Wie haar inmiddels zeven jaar durende carrière overziet, hoeft daar overigens niet van op te kijken. Na het afscheid van de elf- voudig Oostduitse wereldkam pioene Karin Kania werd haar toen nog Gunda Kleemann ge heten landgenote gezien als on betwiste, opvolgster. Afgaande op haar tijden een logische re denering, maar het kostte Kleemann, april vorig jaar ge trouwd met de judoka Detlef Niemann, veel tijd en zenuwen om die status waar te maken. De Europese titel trok ze wel meteen naar zich toe, om die ook niet meer af te staan, maar de wereldtitel wist ze pas vorig jaar voor het eerst op haar pal mares bij te schrijven. In 1990 in Calgary ging ze in de fout op de wissel met diskwalificatie tot gevolg en een jaar eerder raakte ze overmand door zenuwen en werd 'slechts' tweede. Flair In dat opzicht lijkt ze in de ver ste verte niet op haar voorgang ster Karin Kania, die als Oost- europese een Westerse flair ten toon spreidde. Maar Kania kreeg de rekening dan ook ge presenteerd, volgens de huidige kampioene. „Karin Kania was in '88 onverslaanbaar volgens de Duitse pers. Zij zou in Calgary zonder problemen twee of drie gouden medailles gaan halen. Ze begon het zelf te geloven. Dat is trouwens vooral de fout van Rainer Mund (trainer van Kania, red). Die had veel te ho ge verwachtingen. Ze verloren de realiteit uit het oog. Je kunt niet verwachten dat je drie keer goud wint, dat mag je alleen dromen. Die droom heb ik ook wel eens, maar als ik één keer goud win, vind ik het al spitze." De ondergang van Kania in Calgary noemt ze een een wijze les voor zichzelf. Evenals het feit dat ook voor haar, toentertijd het talent in opkomst, het de buut op de Olympische Spelen een teleurstelling werd. „Vier jaar geleden was ik nog een 'kleines Kücken'. Toen ik het stadion binnenkwam had ik het liefst mijn schaatsen uitgedaan en vervolgens heel hard wegge rend. Ik was verschrikkelijk ner veus. Daardoor viel ik op de 5000 meter. Nu zal me dat niet gebeuren." Zelfs wanneer een vierde Eu ropese titel haar dit weekeinde onverhoopt zou mogen ontglip pen, breekt er geen paniek uit. Integendeel. „Weet je dat ik het helemaal niet erg zou vinden om het EK te verliezen. Dan kan ik straks ook een keer het ijs op gaan, zonder direct favoriet te zijn. Zou misschien best goed zijn voor mijn motivatie. Het is makkelijker gemotiveerd te zijn als je weet dat er nog iemand voor je zit, dan wanneer je weet dat ze alle vorige toernooien ook niet van je konden win nen." Eerzuchtig Waarmee ze overigens niet wil zeggen dat haar motivatie aan het slinken is. „Ik ben verschrik kelijk eerzuchtig." Maar om nou te zeggen dat ze vrijdag, za terdag en zondag alles op alles zal zetten, nee. Het EK, het WK, het is voor haar slechts een ex traatje. Het gaat dit Gunda Niemann: Je kunt niet verwachten dat Je drie keer goud wint, dat mag je alleen dromen." foto gpd En de Nederlandse dames? tijden. Van Gennip? Ik las dat „Op de 1500 meter beschouw ik Van Gennip in december in In- afstanden. Aan de 500 meter de Hollandse meisjes niet eens zeil op de vijf kilometer 8.01 besteed ik totaal geen aandacht, als concurrenten. Voetelink rijdt reed, dat is gewoon slecht. 2.08 in Heerenveen, dat is goed, En in Collalbo was het ver- maar er moet een wonder ge- schil meer dan tien seconden, beuren, wil zij voor mij een ge- Maar ik verlies Van Gennip na vaar zijn. Van Schie en Zijlstra, tuurlijk niet uit het oog. Ik weet die kunnen op de drie en vijf ki- wat vier jaar geleden gebeurd is. lometer ver komen. Maar ik ben Een onberekenbaar type. De ge- nog niet geschrokken van hun vaarlijkste." maar om één ding: olympisch goud. „Ik train maar voor drie Het Europees kampioenschap i: voor mij een training. Iedereen zal op mekaar letten, het zal duidelijk worden wie in vorm is en wie niet. Maar degene die de beste vorm heeft, hoeft niet per BRUSSEL» GPD Het bericht bracht het gevoel alsof een goede vriend was heengegaan: Jan 'Caje' Ceule mans stopt met voetballen. 'Grote Jan' werd hij ook ge noemd in België, 'de prachtige record-international (96 caps) die zulke schitterende wedstrij den speelde voor de Rode Dui vels op de EK's van '80 en '84 en (vooral) het wereldkampioen schap van Mexico in '86. Ook in Spanje ('82) was hij erbij en in Italië ('90). Daar kondigde hij z'n afscheid aan. Zomer 1992 zou hij er een punt achter zet ten. Het is toch eerder over.. „Ten opzichte van het be stuur en de supporters wilde ik eerlijk zijn. Voor het seizoen ben ik aan m'n knie geopereerd, zijn de twee meniscussen eruit gehaald. Achttien jaar geleden bij Lierse zijn de eerste twee uit m'n rechterknie gehaald. Dat is m'n pech geweest. Een menis cus is toch een schokbreker. Er blijkt te veel slijtage op die knie te zijn geweest. Ik bleef pijn houden, het gina niet meer." De voorbereiding op dit sei zoen ging anders goed. „ik lag zelfs voor op het sche ma. In augustus deed ik mee te gen Waregem om de Beker van Vlaanderen. Dat werd meteen m'm laatste wedstrijd, toen be gon het gesulckel." Hoe vóel je je? „Het valt me niet tegen, maar ik heb nog geen tijd om te tob ben. Ik ben elke dag op Club om af te bouwen. Soms denk ik: godverdorie, 't is gedaan. Maar echt tijd om alles op een rijtje te zetten is er nog niet." En straks? „Ik hoop dat er aanbiedingen komen. Ik wil trainer worden, misschien zijn er nog andere mogelijkheden." Heb je het idee een goeie trai ner te kunnen worden? „Ik heb er geen gedachte over. Enfin, ik denk het wel. Maar je moet de tijd krijgen." Wij zien Gerets eerder als coach dan Ceulemans. „Dat wil ik aannemen. Maar ik heb toch de overtuigipg dat het iets voor mij is ook. Ik heb geen enkele ervaring, maar wel de ambitie om zo hoog mogelijk te komen." Bondscoach worden is het ide aal of trainer van Club Brugge? „Nog eens: ik weet dus nog niet of ik trainer word. Maar als het gebeurt dan toch liever lad- derke voor ladderke. Je wilt zo hoog mogelijk beginnen en je probeert uiteindelijk de top te bereiken. Club behoort in België tot de top." In deze rubriek komen vrijwel altijd Nederlandse voetballers in het buitenland aan het woord, bij hoge uitzondering een bui tenlander. „Ik vind het een grote eer uit gekozen te worden. Het bete kent dat je toch iets betekend hebt. Ik weet dat men in het buitenland, als het over het Bel gische voetbal gaat, altijd praat over Pfaff, Gerets en Ceule mans. Die indruk heb ik ten minste altijd gehad. Dat is na tuurlijk vanwege de internatio nale wedstrijden met de Rode Duivels. Spijtig genoeg niet met Club. Met Club hebben we toch niet die hele grote internationa le successen kunnen bereiken. Maar met de nationale ploeg hebben we inderdaad een heje schone tijd gehad. Daarom ben ik ook heel tevreden over mijn loopbaan. Ik denk dat veel jon gens zouden willen tekenen voor mijn carrière. Ik zelf trou wens ook, mocht ik het oVer kunnen doen." DEN HAAG»GPD He's gone but not forgotten', zou de Engels man zeggen. Johnny Metgod zijn ze op het eiland nog niet vergeten. De aanvoerder van Feyenoord speelde niet lang in Engeland, maar hij heeft er op sommigen een blijvende indruk gemaakt. Simon Jones is een van hen. Deze sport journalist van de Independent noemde Metgod tenminste maandag in zijn verslag van Brentford-Stoke City in de derde divi sie. 'Stoke's belangrijkste speler was midden velder Kevin Russell. Vroeg kaal op zijn 25ste leek hij zowel uiterlijk als met zijn spel op Johnny Metgod, zoals hij de aanvallen leidde in een energieke, intelligente stijl en achterin opruimde als een geobsedeerde huisvrouw.' Engelsen zijn origineel en humoristisch. Origineler zeker dan Hollanders die op spandoeken niet zelden nog het calvinisti sche 'Hup Holland' of iets dergelijks durven kladden. 'Joe Jordan strikes faster than Bri tish Leylands' is er één die elke Anglofiel meteen te binnen schiet, maar origineel en humoristisch zijn ze elke dag, Engelsen. De eerste streakers (mensen die heel snel naakt van A naar B lopen, bij voorkeur in een voetbalstadion en bij voorkeur bij een wedstrijd waar fotografen aanwezig zijn) schijnen ook het eerst in Engelse voetbal stadions te zijn gesignaleerd. De nieuwste streaker is zeker in een Engels voetbalsta dion gezien, afgelopen zaterdag bij Shef field Wednesday-Leeds United (1-6, met veel fotografen 'en televisie). Het was niet echt een streaker, maar een 'femme noire', zoals de krant schreef, 'een blonde vrouw in zwarte lingerie, die na de derde goal van Lee Chapman het veld overstak, met een rozet van Leeds op de achterkant van haar slipje geprikt'. Bloot of bijna bloot, het resultaat was het zelfde: ze kwam ermee op de televisie. NEW YORK Dit is 'm dan, de mascotte van het wereldkam pioenschap voetbal in de Verenigde Staten. Het organisatiecomi té toonde het ding gisteren aan het grote publiek: een hond in stripfiguurstijl met grote oren en neus en in een rood-wit- blauw voetbaltenue. De mascotte heeft nog geen naam. Daar wordt een prijsvraag voor uitgeschreven. fotoepa

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21