Sport 'Fitzie' ook voor Siemerink te sterk Swift/Casba: debuut in Olympia's Ronde Raas moet nieuwe sponsor vinden Nigeria als eerste land naar kwartfinales van Afrika Cup Oefenzege FC Lisse (za) LEIDEN In een vriendschappellijk duel heeft FC Lisse (za) gis teravond met 3-0 gewonnen van UVS, na een ruststand van 1-0. Patrick van Diest (2x) en Robert Vermin zórgden voor de doel punten. De wedstrijd stond in het teken van het afscheid van scheidsrechter Hennie Rosier. De 47-jarige.arbiter was 23 sei zoenen actief. Hij kreeg tien minuten voor tijd een applauswis- sel. Tempo Noordwijk nekt RCL LEIDEN Noordwijk heeft gisteravond een vriendschappelijk duel in Leiderdorp gewonnen van RCL: 0-6. Na twee minuten stond het al 0-2, bij de rust 0-3. De Leiderdorpers hadden moeite met het hoge tempo dat de zaterdageersteklasser hen voorscho telde. Het was vooral de wedstrijd van Bram Marbus; de spits scoorde drie keer. Gerard van Roon (2x) en Leonard van Utrecht maakten de andere treffers. Basketbalsters Lisse by laatste acht LEIDEN De vrouwen van BV Lisse hebben gisteravond de laatste acht bereikt van de landelijke beker. De eredivisionist versloeg BC Apeldoorn, dat in de promotie-divisie uitkomt: 45- 51. Overigens kende Lisse een zwakke start. Via een tussenstand van 14-9 stond het bij rust 33-23. De grotere routine gaf uitein- dèlijk de doorslag. Na 39-43 werd het 45-51. Topscoorsters: Mary van Ruiten 14, Monique Lindaard 12 en Marjo Fijma 8. Deling Biljarters Voorschoten LEIDEN De biljarters van Voorschoten hebben in poule vier van de landelijke tweede divisie een gelijkspel behaald bij Die Haghe: 4-4. Kopman Carel Wagenaar zorgde voor een zege te gen Buitendijk 35-24, in 31 beurten. Dat was goed voor een ge middelde van 1.129. Ook Rob Scholtes bleef aan de goede kant van de score tegen Henderson. Hij produceerde de 35 benodigde caramboles in 43 beurten (0.813). Zijn opponent kwam tot 31 treffers. Rob Lam- boo (29-30,0.743) en Veen (20-30,0.307) zetten hun partijen niet in winst om. Woensdag 15 januari 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN NIEUWSLIJN TIM BttOUVVER.DE KONING Voor lelie Nijdam is het een kleine stap van Amsterdam naar Zoeterwoude. Wie het kleine niet eert, is het grote niet weerd', moet'de gelouterde wie- Ierprof uit de ploeg van Jan Raas hebben gedacht, toen hij gister avond koers zette naar de ploegvoorstelling van Swift- /Casba. Of hij had gewoon de smaak te pakken na de presen tatie van zijn werkgever Buckler, eerder op de dag in de hoofdstad. Toeval was de aanwezigheid van 'snelle Jelle' in Zoeterwoude overigens niet, want zijn schoonvader Jan Zwaan uit Voorschoten zwaait sinds kort de scepter met ploegleider Cor Kloosterman bij Swift, dat in 1992 debuteert in Olympia's Ronde Van Nederland. Nijdam nam meteen de gelegenheid te baat om één van de bekendste Casba-coureurs, Richard van Kempen, te complimenteren met zijn recente schaatssucces- sen. „Ik snap niet hoe je dat voor elkaar krijgt", voegde de wielerprof de onttroonde mara thonkampioen toe. „Kon ik maar zo recht op de ijzers staan. Ik denk dat ik dat nooit goed onder de knie krijg." Van Kempen, nooit verlegen om een antwoord, probeerde Nijdam te troosten met de me dedeling dat hij zelfs 's winters meer fietst dan schaatst..-De ge bruinde Buekler-renner 'trók echtèr wit weg, 'tóeh hij hoordé dat de Nieuwveense rietdekker liefst vier keer per week op het stalen race-ros klimt. „Na het schaatsseizoen moet ik aan zes dagen genoeg hebben om over te schakelen op wielrennen", had Van Kempen presentator Wim van Duivenbode eerder op de avond al toevertrouwd. „Want ik wil me laten selecte ren voor de ronde van Zuid- Holland." Dat willen er dit jaar wel meer bij Swift/Casba. Van de 24 ama teurs gaf alleen Erik Bos, die al maanden kwakkelt met zijn ge zondheid, Zich weinig kans op een voortvarende seizoenstart. „Eerst moet onderzoek uitwij zen wat ik precies mankeer", zei de man uit Moordrecht, wat minder uitbundig dan zijn ploeggenoten. „Dan kan ik ver der aan mijn gezondheid wer ken, want zoals het nu gaat is het rtiets. Of ik in maart, april of mei op de fiets zit, maakt mij niet uit. Ben ik eenmaal fit, dan ga ik door tot ik weer op het po dium sta." De onfortuinlijke Casba-ren- ner van het eerste uur, die aan zijn vierde seizoen bij de Leidse vereniging begint, keek ook nog even terug op vorig jaar. „We zijn ploegleider Wim de Wilde- kwijtgeraakt. Begrijpelijk, want De amateurselectie van Swift/Casba past nog maar net op de foto. Uit dit omvangrijke arsenaal moeten de ploegleiders Cor Kloosterman en Jan Zwaan de renners voor de topcompetitle en, dit jaar voor het eerst, Olympia's Tour selecteren. foto loekzuyderduin hij kon werk- en privéomstan- digheden niet meer rpet het ploegleiderschap combineren. Maar persoonlijk vind ik het jammer, want hij kon mij met een paar woorden weer 'mo raal' geven. Gelukkig rijden wij nog wel op door hem gemaakte fietsen, want De Wilde is en blijft een vakman." Daarvan was ook Peter Mol, net zo Zeeuws als de verdwenen ploegleider, wel doordrongen. Toch overwoog Mol geen mo ment het voorbeeld van De Wil de te volgen. „Ik heb het hier nog steeds best naar mijn zin", aldus Mol. „Ik pas me snel aan al die Hollanders aan. Boven dien heb ik mijn buurjongen Roy Bogaert hier ondergebracht en de ploegleiding getipt over Lars van der Ploeg." Behalve van Zeeuwen en Noordhollanders wemelde het gisteravond bij Swift/ Casba van de amateurs uit de eigen regio. Routinier Jan Hendrik Lagerwey (27), die in een opwelling zijn racefiets bijna aan de Woubrug- se wilgen had gehangen, plakt er toch maar weer een jaartje aan vast. Fern and Warmerdam hoopt de vruchten te plukken van het zware leerjaar, waarbij hij als debutant in de topcom- petitie voor de leeuwen werd gegooid. „Dit seizoen ben ik er klaar voor", zei de Koudekerkse lichtgewicht, „als ik maar tijdig word ingelicht als ik moet rij den- Daaraan ontbrak het vong jaar nog wel eens." Dat het in 1992 allemaal pico bello geregeld is verwacht ook Edwin Hofstee, die van het Al- phense Avanti overkwam. „Avanti heeft geen sponsor meer en ik wil verder vooruit", verklaarde de twintigjarige Bos koper. Zijn begeleider Peter van der Meer, door Swift/Casba aangetrokken als soigneur, smeedt al plannen voor een we deropbouw van de vergane Al- phense glorie. „Als de sponsors toehappen", zei de Alphenaar, „dan kan Avanti volgend jaar een soort satellietvereniging worden van Swift/Casba. Want zeg nou zelf, met 24 amateurs kun je meer dan één ploeg for- Polsblessure speelt Rijnsburger parten Voorlopig geen onderzoek naar incident Scholten-Valk LEIDEN De tuchtcommissie van de KNVB ziet na de bestudering van de televisiebeelden voorlo pig geen aanleiding een onder zoek in te stellen naar het inci dent tussen Arnold Scholten en Marcel Valk. Eerst wordt het rapport van de officiële waarne mer afgewacht, alvorens moge lijk stappen worden onderno men. De twep voetballers sloe gen afgelopen zondag in de slotfase van het duel Feye- noord-FC Den Haag aan het bakkeleien. Den Haag-speler Valk ging uiteindelijk gestrekt naar de grasmat. Volgens de commissie was uit de beelden echter niet op te maken of Scholten een elleboogstoot uit deelde. De Feyenoorder ontkent Valk te hebben geraakt. Valk beweert wel degelijk door een elleboog te zijn getroffen, maar doet het voorval af als „niet ernstig." is dan niet zo gemakkelijk, maar tegen het einde van de wed strijd ben ik toch continu in het voordeel geweest." „Normaal gesproken zijn Jac- Wij zijn alle twee niet de co en ik op dit soort banen re- domsten en wij zijn allebei gi- delijk aan elkaar gewaagd. Ik gantisch fit. Dan hangt het van weet wat hij kan, en omgekeerd, kleine dingen af." John Fitzgerald heeft zijn wild-card .voor Melbourne waar gemaakt, ten nadele van het Nederlandse ten nis. Na zijn overwinning op Mark Koevermans won de 31-jarige Australiër van daag van Jan Siemerink. Opnieuw in drie sets en weer zonder één moment echt in gevaar te zijn ge weest. De ouderen, voor wie kracht niet het belangrijkste wapen is, doen het nog goed. Ook Michiel Schapers bewees dat opnieuw. Winst in het Nederlandse duel met Jacco Eltingh bracht hem in de derde ronde. Later op de dag ging hij kijken of Pat Cash of Emilio Sanchez zijn volgende tegenstander zou worden. „Ik hoop op Sanchez, maar die keuze is vooral gevoelsmatig en een beetie omdat ik tegen Sanchez veel meer' punten zou kunnen verdienen dan tegen Cash. Een plaats bij de eerste vijftig op de ranking zou dan zelfs weer in beeld komen. Ik denk bovendien dat het beter is hier niet tegen een Australiër te spelen." Koevermans en Siemerink kunnen hem het nazeggen. Jan Siemerink speelde niet goed. Met een zeer beperkt geloof in eigen kunnen, geremd door de zekerheid dat zijn polsblessure zijn trainingsperiode in Austra lië nagenoeg vernietigd had. De gevolgen daarvan bleken in Adelaide en Sydney, met neder lagen in de eerste ronde tegen Javier Sanóhez en ook John Fit zgerald. Hij heeft die lijn niet kunnen doorbreken. Niet in zijn openingspartij en zeker niet te gen Fitzgerald. DAKAR Rtr/AFP Nigeria met coach Clemens Westerhof aan het hoofd en MW-er Agu in het doel, heeft zich gisteren als eerste geplaatst voor de kwartfinales van. het toernooi om de Afrikaanse voet balbeker. Onder leiding van de Egyptische scheidsrechter Ab- delazim en voor slechts 5000 toeschouwers werd Kenya in het Vrienschapstadion van Dak ar met 2-1 verslagen. Zondag avond had Nigeria.met dezelfde cijfers gewonnen van gastland Siemerink had zich een be hoorlijke kans toegedacht. „Na tuurlijk, Ook'al ging het in de ebrste ronde niet goed. Maar dit keer kwam het niet alleen door mij. Fitzgerald speelde sterk en zelfverzekerd. Als het bij hem maar een beetje minder zou zijn geweest, zou ik hem gepakt hebben, zelfs in mijn vorm van vandaag." Siemerink maakte de fouten. Hij had vooral geen zekerheid in de opslag. Fitzgerald sloeg zijn service minder hard, maar nauwkeuriger en vond daarin het opstapje voor zijn weg naar het net, waar hij met superieur gemak Siemerink tot haastwerk en fouten dwong. „Ik voelde dat het niet lekker ging, zeker niet in de tweede set, die ik min of meer heb laten schieten, toen ik nog maar wei nig kans had. Het heeft weinig nut door te vechten als je het idee hebt dat hij waarschijnlijk toch verloren gaat." Geholpen door drie breaks was Fitzgerald in 25 minuten klaar op de pijn lijke score van 6-1. In de derde set ging het iets beter met Siemerink, maar nog altijd niet goed genoeg om zelfs maar een deel van het verschil van bijna 150 plaatsen op de ranglijst aan te tonen. „Mijn service werd iets beter, de zijne minder. Ik zou aan één break voldoende hebben gehad om weer helemaal in de wedstrijd te zijn, want zo'n partij gaat niet ongemerkt aan hem voorbij." Voorzichtig De doorbraak bleef achterwege. Siemerink won wel maar meer punten, maar niet op de mo menten dat hij die echt nodig had. Hij koos voor wat voor zichtiger oplossingen („als je niet best speelt, moet je niet de Senegal. Twee doelpunten van aanvaller Rashidi Yekini in het eerste kwartier gaven Nigeria een comfortabele voorsprong. Bij het eerste benutte de voor Vitoria Setubal uitkomende Ye kini een op maat gesneden pass van Samson Siasia, bij het twee de werd hij pal voor doel vanaf de linkervleugel aangespeeld door Friday Elaho. Kenya was technisch zicht baar de mindere van de num mer twee van het vorige kam pioenschap, maai hield verder moeilijkste ballen slaan") en bood 'Fitzie', zeer populair in zijn woonplaats Melbourne, daardoor aanvalskansen aan het net. Na vijftig minuten was er nog geen verschil, 6-6. In de tie-break bleef Fitzgerald duide lijk aan de winnende hand, 7-4. Jacco Eltingh en Michiel Schapers speelden een typische partij. Soms was Eltingh beter, iets vaker Schapers. De Rotter dammer bovendien op de mo menten die telden. Zoals in de vierde set, die hij in de kortste keren met 6-1 binnen haalde. Eltingh scoorde alles bij elkaar negen punten, waarvan vier in zijn enige (love)game. Aan het slot van de strijd her haalde die situatie zich. Eltingh stond met 3-2 voor en verloor toen zeven slagen op rij. Scha pers pakte de doorbraak en ging vol overtuiging verder. Eltingh won slechts drie van de laatste negentien rallies. Dat was wel heel erg weinig. Hij had het er moeilijk mee. „Ik heb veel meer verloren dan Schapers gewonnen heeft. Ik heb zoveel punten onnodig weggegeven. Ik maakte de fou ten, hij niet. Ik sta een set voor •en kan 5-5 maken op eigen ser vice. Dan is er niets aan de hand, maar ik geef het weg." Nooit eerder had Eltingh van Schapers verloren. „Dit keer kon ik echter niet boven op hem zitten. Ik hoop dat hij in de derde ronde weer zo goed speelt. In drie sets had ik kun nen winnen, ik verloor in vijf. Hij heeft de mogelijkheden die zijn spel biedt gebruikt, ik de mijne niet. Daar baal ik het meest van." Schapers, die alleen de eerste set heel magertjes tenniste, was trots op zijn herstel. „Een koude start. Het begin is volledig langs mij heen gegaan. Terugkomen stand en kwam één minuut voor het einde zelfs terug tot 1- 2. Centrale verdediger Francis Weche benutte een strafschop, toegekend na een overtreding van de Nigeriaanse invaller Ok- echukwo ten opzichte van de Kenyase invaller Alfred Odongo. Eerder had Agu enkele specta culaire reddingen moeten ver richten. Eenmaal stond ook hij machteloos, maar het schot van Tobias Ochola werd door de lat gekeerd. In Groep B sloten Marokko en Zaire een incident rijke, emotionele ontmoeting af met een gelijkspel: 1-1. Came- roun was de lachende derde. De zege van zondag met 1-0 op Marokko was voof dat Jand ge noeg om door te gaan* naar de laatste acht. Marokko had na die neder laag geen andere keuze dan volop in de aanval te gaan. Maar de ploeg van Zaire, die in Dakér geldt als mogelijke reu-# zendoder, had daar weinig moeite mee en ging zelf even eens volop in het offensief. Bij dat op en neer golvende voetbal regende het gele kaarten. Marokko's Duitse bondscoach Wemer kreeg in de tweede helft zelfs de rode kaart te zien. Een handsbal in het straf schopgebied leverde Zaire na rust een penalty op. Maar het slappe schot van 'Luipaard' Mbote Ndinga was recht op de Marokkaanse reserve-doelman Khalil Azmi gericht. Eerste doel man Ezaki Badou en stopper Fadel Jilal waren in de wedstrijd tegen Cameroun geblesseerd geraakt. Pas in de chaotische slotmi nuten werd gescoord. Drie mi nuten voor tijd werd Mouhsine Bouhlal in buitenspel-positie aangespeeld, waarna invaller Said Rokbivan dichtbij in schoot. Terwijl Marokko een feestje vierde, sneed de eerste de beste aanval van Zaire dwars door de gelederen. Invaller Tchang Ngombe zette vanaf rechts voor en Ngole Kona schoot ongehinderd in. Als gevolg van dat gelijkspel is Marokko uitgeschakeld als Zaire morgen eveneens in Dakar wint van Cameroun. Ook een onbe slist heeft dan hetzelfde effect. AMSTERDAM DICK HEUVELMAN Prachtige cijfers waren het, die met behulp van kleurrijke dia's aan de openbaarheid werden prijsgegeven. De firma had vo rig jaar op het gebied van publi citeit liefst 24 procent meer ge scoord dan in 1990. En het pro- dukt (Buckler) deed het met een tweede plaats voortreffelijk op de mondiale alcoholvrije bier markt, waar het toch behoorlijk dringen was geblazen. Nee, Thomas Hackaert, woordvoerder van de sponsor, was commercieel gezien dik te- vreden. Niets dan lof voor Jan Raas en zijn professionele wiel renners, die zich gisteren in de voormalige Amsterdamse brou werij van meneer Heineken (ook van de partij) aan een keur van genodigden presenteerden voor het nieuwe seizoen. Raas Co hadden de sponsor ook behoorlijk op hun wenken kunnen bedienen.. Liefst 54 overwinningen .werden er opge tekend en daaraan kon de con currentie weer eens niet tippen. De spankracht van sommige tri omfen mocht er ook zijn. Drie keer een wereldbekerwedstrijd, alsmede een Touretappe. En toch... toch zal de naam Buckler dit jaar voor het laatst op de shirts van de renners van Raas prijken. Na drie jaar houdt men het, geheel en al volgens de planning, voor gezien. Een centenkwestie (nou ja, centen... volgens Thomas Hackaert. „De bedragen die tegenwoordig in de wielersport omgaan, zijn zo hoog geworden dat naast emotionele, ook zakelijke over wegingen een rol spelen als het gaat om de continuïteit van zo'n ploeg". Maar, zei hij er op geruststellende toon bij, er is geen reden voor paniek. „Wij zijn in gesprek met bedrijven die de fakkel wel willen overne men." Die 'wij' zijn Jan Raas en zijn pr-manager Harrie Jansen. Samen zijn zij de boer op ge gaan om nieuwe geldschieters te strikken voor hun succesvolle wielerstal. De Zeeuwse ploeg baas wil voor 1 juni haring of kuit. Tot die datum rekent hij er ook op dat zijn renners, althans dé vedetten onder hen, zich niet aan derden zullen verbinden. Dat zou niet onlogisch zijn, want aasgieren houden zich ook boven wielerpelotons op. Raas maakt zich in elk geval geen zorgen inzake eventueel dreigende werkloosh'eid. Dat de spoeling dun is omdat ook PDM en Panasonic volgend jaar afha ken, en dat het duo Boskamp- Van Vliet zich op deze krappe markt heeft gemeld, verontrust Raas evenmin. Hij vertrouwt volledig op eigen kunnen, want een bemiddelingsbureau heeft de Zeeuw vooralsnog niet inge schakeld. In de personele bezet ting zijn geen wijzigingen van betekenis doorgevoerd. Er is slechts een nieuw gezicht, de neo-prof Rob Mulders, die over- gens al medeo vorig jaar toetrad tót de ploeg. Renners: Mario de Clercq (Bel), Patrick Eyk, Antoine Goense,. Edwig. van Hoeydonck (Bel), Gino van Hooydonck (Bel), Ludo de Keulenaer (Bel), Martien Kokkelkoren. Frans Maassen, Rob Mulders, Jelle Nijdam, Toine Poels, David Rayner (Eng), Patrick Robeet (Bel), Steven Rooks, Noël Segers (Bel), Gerrit Solleveld, Eric Van- deraerden (Bel), Wiebren Veen- stra, Gerrit de Vries en Wilco Zuijderwijk. Sportdirecteur: Jan Raas. Adjunct-sportdirecteuren: Hilaire van der Schueren (Bel) en Joop Zoetemelk. Public Relations: Harrie Jan sen en Jan Coenraads. Ploegarts: Ignace van Meer wijk. Verzorgers: Wil van der Loop, Willy Looverie (Bel), Johan De- mecheleer (Bel), Jokke van den Broeck (Bel), Luc Cromphout (Bel), Rik Keyaerts (bel), Domi nique van der Poorten (Bel), Antoine de Jaeger (Bel), Luc Schiemsky (Bel). Mecaniciëns: Crhis van Roos- broeck (Bel), Louis van Roos- broeck (Bel), Bennie Temmer man (Bel) en Rinus Geys.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19