Leven en wonen Quilts:allemaal 'n eigen verhaal Was-droog- automaten vallen tegen Wereld- woondag in Keulen Stofzuiger in trendy tinten Tijd voor de wintersnoei Woensdag *15 januari 1992 Redactie: 023-150263 HENRIETTE VAN DER HOEVEN Vormgeving: DRIES DE BOERS -J g KIND ZUN: perio- HOELANG EEN RAGLAN: sport- en regenmantel waarvan de de die steeds korter MINUUT duurt schouderpartij en de mouwen uit één stuk zijn wordt. hangt af van aan gesneden. Genoemd naar de Engelse veld- LEA COUSIN welke kant van de maarschalk Lord Raglan (1788 -1855). Deze wc-deur je staat. mantel heeft zich door zijn gemakkelijke schou derpartij tot nu toe gehandhaafd. LEZERSVRAAG Wat denkt u van de zaaikalender van Maria Thun? Zo luidt de vraag van MEVROUW R. SCHRAM-DRIJFS UIT STOMPETOREN. Het antwoord is simpel: ik denk er zeer positief over. Reeds als kind leerde ik dat padde stoelen het meest voorkomen bij opgaande maan, mits het weer vochtig en niet te koud is. Ook wist ik dat je zaaien moet met op gaande maan en snoeien met afgaande maan. Een en ander in verband met de niet wetenschappelijk bewezen invloed van de maanstand op de sapstromen van de plant. Maria Thun betrekt in haar zaai kalender ook nog in invloed van de plane ten. Hoewel veel niet bewezen is, blijkt uit proeven dat met name radijs zeer sterk rea geert op deze invloeden. Bovendien geldt voor de zaaikalender de regel die geldt voor alle onschuldige alternatieve adviezen: baat het niet dan schaadt het niet en meestal baat het. Wat de klimop, waarop mevrouw Schram verliefd is aangaat: de oudere tak ken met vruchten en rond blad kunnen ge makkelijk worden gestekt. Deze stekken zorgen dan niet alleen voor een klimop met dezelfde bladeren en neiging tot vruchtzet ting, maar leveren ook een struikje dat geen klimneigingen meer heeft. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kunt u opsturen naar Dami- ate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a-v. de redactie LEVEN EN WO NEN. Machines die zowel wassen als drogen val len in de praktijk nogal tegen. Ze verbrui ken meer energie en meer water dan een aparte wasautomaat in combinatie met een condensdroger. De machines kunnen de gewassen spullen bovendien vaak niet in een keer drogen. Dat blijkt uit een onder zoek dat de Stichting Vergelijkend Waren onderzoek heeft gedaan naar negen merken was-droogautomaten. Maar vier van de ne gen onderzochte merken kregen van de de stichting het predikaat ,goed'. Voor kleinbehuisden lijkt een was-droogau- tomaat aantrekkelijk, maar volgens de Stichting VWO moet iemand zich wel twee maal bedenken voor hij of zij zo'n machine aanschaft. De aanduiding was-droogauto- maat zou de indruk kunnen wekken dat je de was in de machine kunt stoppen en hem er droog weer uithalen. Maar dat klopt niet omdat het wasgoed na het wassen altijd losgeschud moet worden om proppen te voorkomen, Katoenen wasgoed moet altijd in twee porties worden gedroogd. De onderzochte was-droogautomaten kos ten tussen de 1500 en 3300 gulden. Vergele ken met een goede losse wasautomaat en een goede losse condensdroger verbruiken de beste apparaten uit de test bij voorbeeld bij katoenen wasgoed 20 procent meer energie en 50 procent meer water. De oor zaak van het hoge waterverbruik is het ge bruik van (koel)water om de waterdamp uit de was tijdens het drogen te condenseren. De Internationale Meubelbeurs wordt 26 ja nuari traditiegetrouw weer afgesloten met een kijkdag voor de consument. Deze vak beurs is op meubel- en keukengebied de grootste ter wereld. Steeds meer Nederlan ders maken er jaarlijks een zondagstripje Ongeveer 1400 ondernemingen uit meer dan 30 landen laten daar niet alleen meu bels zien maar ook allerlei woon- en inrich tingsideeën. Drie van de veertien hallen zijn helemaal ingericht als Avantgarde Design Centrum, met veel moderne, trendy ont werpen. Maar ook voor liefhebbers van stijlmeube len of rustieke interieurs is er van alles te zien. Er is ook een hal met alleen maar ta fels en stoelen, een andere met slaapkamer- meuhêlen, weer een andere met tiener meubelen en met kinderkamers. Ook meu belen in bouwpakket zijn op de komende Wereldwoondag in Keulen het bekijken waard. Wie naar keukens wil komen kijken kan in hal 14 volop terecht. Alle grote keukenfabri kanten, voornamelijk uit Europa, staan er bij elkaar. Ook op dit gebied is er voor elk wat wils. Een high-tech inrichting, een ro- mantisch-knusse keuken of in massief hou ten stijl, het is er allemaal te vinden. Met de trein ben je snel in de Duitse Domstad en vanaf het station sta je met de speciale tram 'KölnMesse Express', lijn 14, binnen een kwartier voor de ingang van de Oosthallen. Dat bij een stofzuiger alleen de zuigcapaci- teit de doorslag geeft is niet waar. We stel len tegenwoordig ook duidelijk eisen aan het uiterlijk. Zelfs het meest nuchtere huis- houdapparaat is momenteel aan mode on derhevig. Heel trendy wat kleur betreft is de nieuwe Furore-stofzuiger van Philips. Le verbaar in lila en paars met mintgroene ac centen. Uiteraard zijn ook de technische aspecten van belang. Het is een lichtgewichtapparaat en dus gemakkelijk hanteerbaar. De maxi male zuigkracht bedraagt 1000 w. In de pistoolgreep zit de zuigkrachtregelaar. Hoe wel hij zeer compact is beschikt de stofzui ger toch over een zak met een inhoud van 4 liter. Omdat het huis dubbelwandig is, wordt geruis tot een minimum beperkt. Dat past ook helemaal in de trênd van deze tijd. De adviesprijs is 240,-. WETEN WAARD A De Franse verpakkingsindustrie moet voor eenmalige verpakkingen een milieu heffing betalen. Die heffing wordt voor de consument zichtbaar door een blauwe stip op de verpakking. Ontbreekt die stip, dan is geen heffing betaald en is de fabrikant ver plicht de gebruikte verpakking weer in te rïr In Duitsland betekent een groene stip op de verpakking dat het materiaal geschikt is voor hergebruik. Daarover zijn de Duitse milieuorganisaties weer boos. Zij menen dat daardoor de verpakkingsindustrie ver- dere ontwikkelingen met milieuvriendelijke verpakkingen voorlopigop een zijspoor zet. 'Subway Graffiti Quilts 3' van Faith Ringgóld. Tentoonstelling in Tilburgs Textielmuseum De 'Moderne Amerikaanse Quilts' die op het ogenblik in het Tilburgs Textiel museum te zien zijn, zijn niet modem. Dat is jammer, want terwijl in Ameri ka in avant-gardistische kringen het oude lapjeswerk in nieuwe gedaante wel degelijk haar come-back beleeft, en in Europa de postmoderne interieurdoek opkomt, zou een tentoonstelling met deze titel een heel wat actuelere inhoud kunnen hebben. maken en beslist niet met de huisvlijt waar mee Amerikaanse pioniersvrouwen zich de vorige eeuw bezighielden. Bij de Crazy Quilts zijn de meest uiteenlopende vormen en kleuren lapjes met ruwe zichtbare steken aan elkaar genaaid. De textiele variant van de 'Nieuwe Wilden', als het ware. Het Nederlands Textielmuseum toont, ge lijktijdig met de Moderne Amerikaanse Quilts, woondoeken van het Nederlandse mode-ontwerpersduo Ravage. Bij de eerst genoemde tentoonstelling zijn 34 quilts, die in de jaren '70 en '80 gemaakt zijn, in twee zalen samengebracht. De meeste zijn heel systematisch opgebouwd uit geometrisch gevormde lapjes die, aan elkaar genaaid, steeds herhalende patronen vormen. Eigen lijk zijn deze traditionele quilts het mooist. Het is pure volkskunst en ze zijn zo bijzon der omdat er hele geschiedenissen mee ver bonden zijn, belichaamd in de stukjes stof. In één van de exemplaren, van Patty Bent- ley, zijn zelfs oude portretfotootjes ver werkt. In Europa is het nog e New York worden al trendsetters in het straatbeeld gesignaleerd met de zogenaam de 'live pocket-broeken', gemaakt van oude lapjes. Ieder patroondeel bestaat uit een an der restje stof. Ook nieuw zijn blazers en jacks van patchwork uit de meest uiteenlo pende stoffen samengesteld: zelfs oude, grove wollen tweeds met veel-gewassen ka toentjes. Patchwork is een techniek waarbij kleine lapjes stof aan elkaar genaaid worden tot een geheel. Quilts zijn lappendekens, die bestaan uit een dubbele laag stof (vaak van patchwork), waar een wattenlaag tussen is verwerkt en doorgestikt. In de jaren '60 en '70 werd deze oude techniek op grote schaal gebruikt om spijkerbroeken te ver stellen. Nieuwe lappendekens in allerlei gedaanten worden in New York 'Crazy Quilts' ge noemd. We hebben hier met Modem Art te Bij de meer experimenteel vormgegeven quilts ontkom je niet aan een griezelig ge voel van tuttigheid. Het spookbeeld van de 'vrije-expressie'-gedrochten uit de jaren '70 doemt op. Toch verdienen enkele andere quilts zeker de aandacht, bijvoorbeeld een merkwaardige, reusachtige 'gedenk-deken', begonnen in 1987 in San Francisco en in middels kilometers lang. De blokken stof zijn gemaakt door nabestaanden van aids- slachtoffers en versierd met foto's, gedich ten en andere herinneringen. Deze enorme lappendeken wordt elk jaar tijdens de openbare herdenkingsbijeenkomst uitge spreid en dient als eerbetoon en bewustma- kingsmiddel in de strijd tegen aids. Er hangt ook,een fris en vrolijk getfate quilt, die de toeschouwer wijst op het dreigende uitsterven van de teddybeer, en de 'subway graffity quilt' confronteert ons met een veelkleurige massa jongeren tegen een graf- fity-achtergrond. De boodschap is duidelijk. Heel verfrissend is de recente collectie inte rieurdoeken van Ravage, de tweede ten toonstelling in het Textielmuseum. Achter deze naam schuilt het mode-ontwerpers duo Rameckers en Van Geuns. Sinds kort ontwerpen zij, naast kleding, ook dessins, gordijnstoffen, beddegoed en quilts. Zijn we hier in een bijbelverhaal, in de Middeleeu wen of in de Romeinse tijd? Is sprake van een schaakspel of zijn deze paarden en pionnen figuranten in een symbolisch strip verhaal? Overhemden met op de linkerborst Kain en op de rechterborst Abel. Een pos tuum eerbetoon aan de legendarische broers uit het Oude Testament? Romeinse keizers zijn geportretteerd op beddegoed, zwart/wit geblokte wand-doeken zijn met stiksels bewerkt in de vorm van heldhaftige leeuwen en heraldische kruizen. De toe schouwer raakt hier verstrikt in een doolhof van herkenning en herinnering. De quilts van Ravage heten dan ook 'Labyrinthe'. Eigen verhaal Wat maakt al deze lappendekens zo aan trekkelijk? Bij de Amerikaanse Crazy Quilts is het de postmoderne kunst met een ecolo gisch sausje: bij de doeken van Ravage is het de ornamentiek en de symboliek; de traditionele quilts vertellen elk hun eigen verhaal. In ieder geval hebben ze één ding met elkaar gemeen: het zijn kleine stukjes textiel. Verzameld en opnieuw gerangschikt nodigen ze je uit om ze in huis te halen en je erin te hullen. De textielontwerpen van Ravage zijn nog te zien t/m 23 februari 1992. De tentoonstelling 'Moderne Amerikaanse Quilts' loopt t/m 15 maart 1992 in het Nederlands Textielmuseum, Goirkestraat 96 in Tilburg. TUIN Greet Buchner illustratie Han van der Ven SPREEKUUR Snoeien lijkt moeilijker dan het Dat komt vooral door .de zeer gespecialiseerde voorschriften i vaktijdschriften. Daarmee kan een amateur niet overweg. Verhalen over bloeien op eenja rig, tweejarig of ouder hout, op spoortjes enz. Wij houden het hier dus zo sim pel mogelijk eri ontdekken dan dat we vorige zomer al in de fout zijn gegaan. Ik ook, want s zomers is er zo veel te doen •n wie denkt er dan aan om de litgebloeide takken van de jas mijn weg te snoeien, zodat er ruimte komt voor nieuwe tak ken. Goed, we gaan voor het snoeien st eens bedenken welke struiken heel vroeg in het voorjaar bloeien en welke midzomer. Dat maakt verschil. Bij de prille voorjaarsbloeiers zoals forsy- this, ribes en dergelijke snoeien we nu zo i mogelijk. Alleen uitdunnen en de tak ken die laag bij de grond zijn weghalen. Bij het uitdunnen er vooral op letten dat alle takken die naar binnen wijzen weg moeten. De struik moet ook binnenin licht en lucht krijgen. Eventueel inkorten van een tak al tijd op een oog dat naarbuiten wijst. Verder alle dode en aangetaste hout weg en het meeste werk is gedaan. Ook bij de vroege bloeiers zouden we na de bloei de takken die gebloeid hebben ge deeltelijk kunnen verwijderen, dan krijgt jong hout weer een kans. Vanzelfsprekend nemen we alle met bloemknoppen bezette takken die we hebben afgeknipt onder onze hoede. Ofwel om ze uit te delen aan vrien den en buren ofwel om ze zelf in een vaas te zetten. Ze, komen nog prachtig in bloei. De zomerbloeiers mo1 gen wat radicaler wor den gesnoeid. Maar ook hier letten we er op dat alles wat dood en lelijk, alles wat te laag bij de grond is en waarvan de bloemen dus geen kans hebben, weggaat even als alle takken en takjes die naarbinnen wijzen. Ook zomerbloeiers hou den van licht en lucht. En ook hier geldt dat we na de bloei een aantal uitgebloeide takken tot op de grond toe wég moeten halen, zodat er weer kans is voor nieu we loten, die voor nieu we bloei moeten zor gen. Dat rozen pas beter na de vorst tot op vier tot vijf ogen teruggesnoeid moeten worden, weten de meesten. Maar die arme klimrozen heb ben het vaak zwaar te verduren. Er zijn van die enthousiastelingen die de fraaie, gladde takken flink insnoeien en zeggen dat het 'zuigérs' zijn. Fout, helemaal fout. Aan die takken komen de meeste bloemen. Zuinig zijn dus en als er gesnoeid moet worden de oude takken weghalen en/of de kleine zij takjes inkorten. Samenvattend: een kind doet de was, nou ja, de snoei. Borstkanker: zelfonderzoek van grootste belang Een paar jaar geleden, toen ik sta ge liep in £en ziekenhuis, werd daar Julia opgenomen. Zij, achter in de dertig, had toen al maanden last van pijn midden in haar rug en pijn in haar rib ben. Met deze klachten, die langzaam erger werden, was zij al bij huisarts en specialist geweest. Er waren foto's gemaakt, waarop niets te zien was; ze had fysiotherapie ge kregen en dat had niet geholpen. Inmiddels verrekte Julia van de pijn, kon er niet meer goed van slapen en, ten einde raad, werd besloten dat Julia dan maar een week opge- nomen moest worden om in het ziekenhuis naar een eventuele oorzaak van haar aan houdende pijn te zoeken. Een van mijn collega's-in-opleiding keek haar na en vond tot zijn ontsteltenis in Juli a's linker borst een bijna hard aanvoelende knobbel, ongeveèr zo groot als een manda rijn. Zo'n knobbel kan bijna niets anders zijn dan borstkanker. Er werd verder onder zoek verricht en ook de foto's van wervelko lom en ribben werden opnieuw gemaakt. Op deze nieuwe foto's waren dunnere plek ken in de botten te zien: uitzaaiingen van de tumor in de borst, de verklaring van haar pijnklachten. Borstkanker (mammacarcinoom) is de be langrijkste vorm van kanker bij de vrouw in Nederland. Eén op de vijftien vrouwen zal in de loop van haar leven een kwaadaardige tumor in de borst krijgen. Op dit moment zijn er geen aanwijzingen dat men iets doen kan om te voorkómen dat borstkanker ont staat. Er zijn wel aanwijzingen dat het vroeg opsporen van borstkanker leidt tot een be tere overlevingkans van de patiënte. Bij het opsporen van de borsttumor is bij Julia wel het een en ander fout gegaan. In de maanden voordat zij werd opgenomen, is zij door haar huisarts en door enkele spe cialisten onderzocht, maar zij hebben ken nelijk verzuimd ook de borsten goed te on derzoeken. Het is vrijwel uitgesloten dat een gezwel in de borst van 4-5 cm doorsne de binnen een halfjaar is ontstaan. Een tu mor van deze grootte is meestal al enkele jaren voelbaar aanwezig. Het missen van de diagnose "mammacarcinoom'' is een fout die vaak tragische gevolgen heeft. De pa tiënte kan hierdoor haar beste behandeling mislopen, wat tot gevolg heeft dat zij een grotere kans heeft aan haar ziekte te overlij den, terwijl er vooral bij kleine gezwellen een goede kans is op genezing. Julia kwam bij haar huisarts met pijn in de rug, en later ook in de borstkas. Deze pijn klachten bleken later te berusten op uitzaai ingen van borstkanker. Hoewel het treurig is dat Julia nog maanden heeft rondgelopen voordat de juiste diagnose werd gesteld, is het dus zo dat zij, vanaf het moment dat zij voor het eerst rugpijn kreeg, al een uitge zaaid mammacarcinoom had, een ziekte die wel behandeld, maar helaas niet meer genezen kan worden. Borstkanker geeft vaak pas klachten als ge volg van uitzaaiingen. De tumor in de borst zelf blijft vaak onopgemerkt. U als vrouw kunt door zelfonderzoek van de borsten voorkomen dat u onnodig met een tumor in de borst blijft rondlopen. Het doel van dit onderzoek is dat u vertrouwd raakt met uw lichaam en veranderingen in de borsten leert opmerken. Het beste kunt u dit onder zoek in de eerste week na de menstruatie uitvoeren. Het eerste deel van het onder- .zoek bestaat uit kijken. Ga met ontbloot bovenlijf voor de spiegel staan en kijk naar uw borsten. Let op con tour- verschillen, verkleuringen van de huid, plaatsen waar de huid naar binnen wordt getrokken en op verschillen tussen de linker en rechter borst. Is een van de tepels misschien ingetrokken of komt er vocht uit? Hef dan uw armen langs het hoofd en kijk terwijl u beweegt weer naar contourver- schillen en intrekkingen. Ga daarna op uw rug op bed liggen met een klein kussentje onder de linkerschouder. Leg uw linkerhand onder uw hoofd en voel met de andere hand systematisch uw lin kerborst af. Voel ook onder de tepel. Wissel nii van hand en herhaal het onderzoek voor de rechterborst. Via uw huisarts kunt u een geïllustreerde folder krijgen waarin het zelfonderzoek van de borsten uitvoerig wordt beschreven. Het is van belang dat u dit hele onderzoek re gelmatig uitvoert, bij voorbeeld elke maand, zodat u uw borsten leert kennen. Vindt u een knobbeltje, ga dan direct naar uw huis arts, want wat zwellingen in de borst aan gaat is er maar één regel: Iedere knobbel in de borst is kwaadaardig, tot we heel zeker weten dat hij goedaardig is.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18