Regio Record aan alternatieve straffen 'Nederlandse bestuurders als getuige in Mellery-zaak' Met 'Drempels' criminaliteit in nieuwe woonwijken te lijf Woensdag 15 januari 1992 Redactie: 071 -161400 WILLEM SPIERDIJK MEINDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSELING Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: HENK BUIS 17 NIEUWSLIJN Langer wachten op niertransplantatie Mensen die een niertransplantatie willen moeten nog langer wachten dan voorheen. Ook zijn de wachtlijsten voor de overige orgaantransplantaties het afgelopen jaar wederom gegroeid. Dat blijkt uit cijfers die in de nieuwsbrief van de in Leiden gevestigde stichting Eurotransplant zijn gepubliceerd. De wachtlijst voor een niertransplantatie telt op dit moment 1400 nierpatiënten. Het afgelopen jaar, geteld is tot en met 25 november 1991, zijn er zo'n 450 mensen op de lijst bijgekomen, terwijl in Nederland in dezelfde periode 370 patiënten zijn ge transplanteerd. Nierpatiënten moeten gemiddeld twee tot drie jaar wachten op een donornier. Vragen over schade door vossen De CDA-statenfractie van Zuid-Holland maakt zich zorgen over de schade die vossen onder meer in de duinen aanrichten. Het CDA wil weten hoe sterk het vossenbestand is gegroeid en hoe groot de schade is die ze aan konijnen, kippen en duivenhebben toegebracht. Verder wil het CDA weten of het weidevogelbe stand is aangetast en of er hondsdolheid onder de vossen heerst. Vrouwen gezocht voor testen van 'pil' Het Academisch Ziekenhuis Leiden zoekt vrouwen van 18 jaar en ouder, die twee jaar willen meewerken aan het testen van een nieuwe anticonceptiepil. Die pil bevat geen oestrogenen, maar het lichaamseigen hormoon melatonine. Het AZL heeft aanwij zingen, dat de nieuwe pil preventief werkt op het ontstaan van borstkanker. Vrouwen die aan het onderzoek meedoen moeten een menstruatiekalender bijhouden, zich om het half jaar laten onderzoeken en bloed laten afnemen en elke drie maanden een eenvoudige medische controle ondergaan. Het onderzoek heeft plaats in de polikliniek voor geboorteregeling (gynaecologie). Ruby Small, de arts die het onderzoek doet, geeft inlichtingen: telefoon 071-157408 of 070-3282715. Hoe vaak is muskusrattenvanger ziek? De CDA-er Kruijk heeft Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gevraagd hoe hoog het ziekteverzuim is onder muskusratten vangers. De CDA-er stelt zijn vragen na alarmerende berichten uit Drente waar een 'buitengewoon hoog ziekteverzuim' onder de rattenvangers heerst. Indien in Zuid-Holland sprake zou zijn van een hoger verzuim wil Kruijk weten waaraan dat ligt en wat eraan wordt gedaan. Minder bedrijven failliet regio LEIDEN/REGIO Het aantal faillissementen bij het bedrijfsle ven in deze regio is vorig jaar afgenomen. In 1991 gingen 97 be drijven failliet tegen 125 bedrijven in 1990. Dit blijkt uit cijfers van de Kamer van Koophandel in Leiden. Volgens de Kamer wijkt het beeld in deze regio af van de landelijke trend. Na een afname tussen 1983 en 1990, steeg het aantal faillissementen in Nederland vorig jaar met 16 procent ten opzichte van 1990. De stijging was in deze regio juist het grootst in 1990: er gingen dat jaar 125 bedrijven failliet, in 1989 waren dat er slechts 52. De Ka mer vindt het aantal faillissementen in deze regio niet opvallend hoog. Wegens afsteken vuurwerk Het aantal jongeren dat rond de afgelopen jaarwisseling een alternatieve straf heeft gekregen voor het afsteken van vuurwerk is verdubbeld. Er werd een record-aantal van 307 jongeren door de politiekorpsen in de omstreken van Leiden naar het Halt-bureau gestuurd. Het jaar daar voor waren dat er nog maar 145. Politie maakt als raadgever voor veiligheid videofilm LEIDEN MEINDERT VAN DER KAAU Volgens medewerker Frans Bosch van het Halt-bureau, waaronder Leiden, Alphen aan den Rijn en de Duin- en Bollen streek vallen, wijst het nieuwe record echter niet op een toena me van het gebruik van vuur werk. Integendeel. Bij de poli tiekorpsen was een verminde ring van het aantal klachtmel dingen ten opzichte van voor gaande jaren waar te nemen. Volgens Bosch is de stijging volledig toe te schrijven aan een scherper beleid van de politie, met name door de zogeheten vuurwerkteams in steden als Leiden en Katwijk. Al in heel vroeg stadium is de politie over gegaan tot aanhouden van groepjes jongeren die eerder dan toegestaan overlast veroor zaakten met vuurwerk. Ook het afsteken van illegaal vuurwerk zoals de zogeheten strijkers, is streng aangepakt. Volgens Bosch hebben de jongeren, op een klein aantal na, hun alternatieve straf reeds ondergaan. De jongens van 13 en 14 jaar werkten een paar da gen op de kinderboerderij. Ou deren moesten op 2 januari aan de slag bij de plantsoenen- en reinigingsdienst om de rommel van het vuurwerk op te ruimen. Bovendien kregen zij een voor lichtingsfilm over vuurwerk te Onlangs leverde de Rotter damse kinderrechter mr. H. Prins kritiek op de juridische procedure rond het Halt-pro ject. De politie oefent volgens Prins vaak ontoelaatbare druk uit op jongeren om maar te be kennen, ook als nog niet vast staat dat zij werkelijk iets heb ben gedaan. Door het doen van een Halt-procedure kunnen zij ontkomen aan strafvervolging. Een groep wordt door de politie opgepakt en iedereen is dan schuldig. Bosch sluit niet uit dat af en toe onschuldige jongens opge zadeld worden met een alterna tieve straf. „De bewijsvoering is natuurlijk altijd een probleem in dat soort situaties. Sommigen blijven gillen dat zij niets ge daan hebben en dat het maar één rotje was dat zij hebben af gestoken. Aan de andere kant kun je stellen dat zij met z'n al len hebben staan genieten en dat er dus sprake is van mede plichtigheid' aldus Bosch. Heel zelden blijkt achteraf bij het Halt-bureau dat jongens echt onschuldig zijn. „Ook zeg gen iongens wel eens dat zij de verklaring hebben ondertekend omdat zij toen zo snel mogelijk naar huis wilden. Dan kan ik niet anders zeggen dan dat het stom is om een handtekening te zetten onder iets waar je niet achter staat. Daarbij verwijs ik ze terug naar de politie waar ze dat dan moeten regelen". OEGSTGEEST JAN WESTERLAKEN Het bestrijden van de criminali teit begint zodra-de eerste pot loodstreep op papier wordt ge zet. De plannenmakers moeten zich dan al de vraag stellen hoe ze het inbrekers moeilijk maken een huis binnen te dringen. De woonwijk moet zo overzichte lijk worden ingericht, dat de be woners zich er veilig voelt. Ook 's avonds. De politie is de-spil waar alles om draait. Zij moet als raadgever betrokken worden bij het opzetten van nieuwe woonwijken en het renoveren van oude huizen. Want zij weet het meest van veiligheid af. Die boodschap ging gister middag uit van de videofilm 'Drempels'. De bedenker is het Regionale Bureau Criminali teitspreventie in Leiderdorp. Het Landelijk Bureau Voorko ming Misdrijven stak er geld in en staatssecretaris Kosto (justi tie) nam in het gemeentehuis van Oegstgeest, de lokatie waar de film is opgenomen, de eerste videofilm in ontvangst. Nederland, vertelde woord voerder Hom van het LBVM, steekt voor wat die criminaliteit betreft, ongunstig af bij landen (Engeland, Duitsland) om ons heen. Als voorbeeld nam hij in braken: tussen 1980 en nu ver dubbelde het aantal en steeg ruim boven de 100.000 uit. In buurlanden ligt dat een stuk la ger. Alleen in 1990 richtten cri minelen voor niet minder dan 8.4 miljard gulden schade aan. Maar betere tijden lijken er aan te komen. De groei is uit de criminaliteit en de verwachting is dat met name de lichtere vor men tussen nu en het jaar 2000 met twintig procent worden te ruggedrongen. Juist die lichtere vormen, aldus Hom, zijn door middel van beveiliging goed te bestrijden. „Een wijk kan mooi zijn opgezet, maar voelen de bewoners zich veilig?",.vroeg hij zich af. Ondanks dat er sprake is van intensieve samenwerking, zijn er nog te veel gemeenten die te weinig doen om de veilig heid van de burger te waarbor gen. Almere is een gunstige uit zondering. Laat de politie vroegtijdig kijken naar plannen voor nieuwbouw, luidde zijn oproep. Angst voor vertraging, zei Hom, hoeft er niet te zijn. Vaak gaat het maar om kleine dingen, die al tot enorme verbe tering kunnen leiden. Hom sprak de wens uit dat de videofilm bijdraagt aan een vei liger Nederland. Een veiliger Nederland dat, bij voorbeeld, kan worden bereikt door vol doende lantaarns langs de we gen, degelijke sloten op ramen en deuren, goed uitzicht, groen waar doorheen kan worden ge keken, het overzichtelijk opstel len van bushaltes en materialen gebruiken die bestand zijn te gen vandalisme. Staatssecretaris Kosto noem de 'Drempels' een nieuwe im puls om de criminaliteit te lijf te gaan. Hij vertelde dat zijn mi nisterie al zo'n jaar of zeven in de weer is om die criminaliteit in woonwijken terug te dringen. „De film", zei Kosto, „maakt duidelijk waar het ons om gaat. Iedereen die met veiligheid te maken heeft wordt bij het ma ken van de plannen betrokken. Hoe vroeger dat gebeurt, hoe beter dat is. Inbreken in huizen maakt tien procent uit van alle criminaliteit in Nederland. Het is één van de meest voorko mende delicten. Het ministerie van justitie wil dat halverwege de jaren negentig de ophelde ring van deze inbraken is ver dubbeld. Ik hecht er grote waar de aan als we dat gezamenlijk aanpakken. De eerste stap is ge zet. Onze mensen gaan nu met de videofilm het land in." Kamerleden op bezoek bij stortplaats in Ardennen Artie Schimmel en actievoerder Kin: pellatie in Provinciale Staten van Zuid-Holland over de pro vinciale stortactiviteiten in het Belgische plaatsje. Wolffensperger ziet treffende overeenkomsten tussen Mellery en de Amsterdamse Vogelmeer polder. Ook daar reageerde de overheid zeer afhoudend en ook daar werden na de uiteindelijke sluiting provisorische maatrege len getroffen: „Terwijl niemand goed weet wat je ermee doet". Het verschil zit 'm in de hard heid van de acties: terwijl in Amsterdam wegen werden ge blokkeerd, houden de Walen het bij procedures om de belt schoon te krijgen. Over een eis tot schadevergoeding hebben ze het voorlopig niet eens. Kinard antwoordde dat zijn Cadev weieens de professionele hulp van GreeVipeace heeft In geroepen. „Maör zij beginnen nu pas geinteresseerd te raken. Zij zijn bang dat het door het vrije verkeer in Europa moeilij ker wordt om afval tegen te d bij de stortplaats in Melleiy. houden aan de grens van land of streek". Wallonië sloot in 1983 de grenzen voor afval, maar in de provinciale archieven zijn meerdereheffingen aangetrof fen voor latere jaren. Schimmel beseft dat de verschillen in stortkosten de eroort aantrek kelijk blijven maken en vindt dat de Benehixr?ad 'daar een taak in heeft'. Zelf Is ze sinds kort lid van die raad en ze weet dat Mellery 13 en 14 maart op de agenda staat van de com missie leefmilieu van de Bene- luxraad. In haar vragen aan de minis ters van binnenlandse zaken, milieu en justitie vroeg ze of die de rol van de provincie nog wil len onderzoeken. Nu zegt ze dat dat niet nodig is als de provin cie zelf haar betrokkenheid toe geeft. Tot dat moment houdt ze het op de volgende, zeer voor zichtige opmerking: „Het lijkt erop alsof Zuid-Holland meer van het storten afwist dan ze tot nu toe heeft toegegeven". Ze hoedt zich er echter voor alleen kritiek op de provincie te hebben. In de wandelgangen van het Binnenhof is haar meermalen verzekerd dat het ministerie van vrom nog slech ter werkte. Geen wonder dat vervoerders bedrijfsafval op een gegeven moment chemisch af val gingen noemen: dan hoef den ze niet naar de provincie, maar mochten ze bij vrom een bonnetje halen. „Monsters werden niet geno men", klaagt het Kamerlid. „Men ging af op wat de vervoer ders meldden. Overheden infor meerden elkaar totaal niet". Hoewel ze met haar oordeel wacht tot lopende onderzoeken afgerond zij, geeft ze alvast een voorproefje van haar opstelling. „Als blijkt dat de Nederlandse overheid wist wat ze veroor zaakte dat er gestort wercf zonder enige voorziening, ter wijl we hier steeds strengere ei sen stelden - dan moet je de FOTO OERRIT JAN WOLFFENSPERGER politieke verantwoordelijkheid nemen en meebetalen. Dan kun ie niet zeggen: laat die Belgen net maar opknappen". Die opstelling kan betekenen dat aan het toch al dure over zicht van schoon te maken plaatsen in Nederland, een flink aantal kostenposten in Belgie wordt toegevoegd. En dat terwijl jaarlijks slechts 300 miljoen gul den beschikbaar is, een bedrag dat niet eens genoeg om het be ruchte Griftpark in Utrecht te 'isoleren'. Schimmel ziet geen andere oplossing: „Je kunt nu eenmaal niet zeggen: ons milieubeleid houdt op bij de grens". Ook praktisch geldt dat, vooral bij (Leids) storten vlak over de grens. En dan, wat laconiek: „We moeten niet doen alsof de Bel gen veel heiliger zijn: Brussel kent geen waterzuivering en 99 procent van de zijtakken van de Schelde is zwaar vervuild". de ministers 'beter beoordelen'. Jurist Wolffensperger werd het veel duidelijker wat de actie groep Cadev (Comité d'Action pour la Defense de l'Environne- ment) juridisch nu eigenlijk wil. Cadev staat op een sanering omdat ze het huidige beheers systeem, met een afdeklaag aan de bovenkant eri een proviso risch vergassingssysteem, abso luut onvoldoende zou zijn. On danks de investering van 120 miljoen Belgische francs zou het grondwater nog steeds ver vuild raken en houden de klachten over stank aan. Op de borden aan de ge meentegrenzen staat in het Frans 'vervuiling' geschilderd en het ministerie van volksge zondheid is bezig met een bloedanalyse. Volgens Kinard is sprake van genetische verande ringen en een verhoogde kans op kanker in het 700 zielen tel lende gehucht rond de stort. En niemand durft zijn zelfgekweek te kropjes sla nog te eten sinds 60 konijnen van de ene op de andere dag het leVen lieten. Van het gesprek met actie voerder Kinard maakte Wolffensperger een bandopna me die hij binnenkort beschik baar stelt aan de commissie- -Blokland. Deze commissie on derzoekt de provinciale opstel ling bij een groot aantal Neder landse en Belgische stortplaat sen, maar voor haar bezoekje aan Mellery begreep Schimmel dat dat buitenland nog weinig aandacht heeft gekregen: „Men is eerst bezig met dossieronder zoek in Zuid-Holland". Veel nieuws bevat de band niet, aangezien Kinard wekelijks zijn verhaal vertelt aan Belgi sche en Nederlandse journalis ten: de procedures, de late reac ties van Waalse pers en regering en de knagende onzekerheid. Interpellatie Toch verbaast Schimmel zich erover dat de bewoners pas in 1988 in actie komen. Immers, een jaar hield zijzelf een intdr- MELLERY/LEIDEN PAUL VAN DER KOOU Als getuige-deskundigen moe ten Nederlandse ambtenaren en bestuurders het Waalse ge west vertellen welke troep in het Belgische plaatsje Mellery is ge stort. De actiegroep uit dat plaatsje kan dan veel gerichter van het Waalse gewest eisen dat de belt wordt gesaneerd. Op die stortplaats liggen duizenden tonnen giftig afval, onder meer afkomstig uit Zuid-Holland. De D66-Kamerleden Artie Schimmel en Gerrit Jan Wolffensperger kregen vorige week mee tijdens een bezoekje aan de veelbesproken stort plaats in de Ardennen, waar 50.000 vrachtwagens hun vaak zeer giftige vracht stortten, de plannen van de actiegroep te De Kamerleden konden niet beloven dat ze wel even aan het verzoek van de actievoerders zullen voldoen. In de eerste plaats kan alleen het gewest de Nederlanders als getuige-des- kundige dagvaarden en niet de actiegroep. In de tweede plaats denken de Kamerleden dat al te grote openhartigheid tot claims kan leiden. Immers, het Waalse gewest zal veel eerder aan de eis tot sanering tóegtven wanneer ze ook andere partijen kan 'aan slaan'. De Staat der Nederlan den bijvoorbeeld, of de provin cie Zuid-Holland. Wel zegden Schimmel en Wolffensperger toe dat actie voerder Kinard de stukken krijgt van het proces tegen transpor teur Kemp, de Hazerswoude- naar die zowel de Alphense Coupépolder als Mellery van af val 'bediende'. Ook sturen ze de antwoorden door op hun vra gen over de betrokkenheid van Nederlandse overheden bij vuil- stort in Mellery en Schelle, de stortplaats bij Antwerpen waar de afgegraven grond van Lek- kerkerk en de afvalslakken van de Rotterdamse AVR-oven naartoe gingen. Ze stelden die vragen half oktober, na het ont hullende boek van Hans Knoop, maar de antwoorden laten nog steeds op zich wachten. Cadev Omdat het parlement een maandje 'reces' heeft, besloten de D66'ers de auto te pakken en met eigen ogen de zaak te aan schouwen. In de winterkaalheid viel de schade niet direct af te meten aan de flora en fauna. Wel is bij de Leidse Schimmel de zaak 'veel meer gaan leven' en kan ze de antwoorden van 'Gevaar, vervuiling', is er op het plaatsnaambordje van Mellery geschre ven. FOTO GERRIT JAN WOLFFENSPERGER Duizenden automoblisten verliezen rijbewijs LEIDERDORP/REGIO» CAROUNE VAN OVERBEEKE De politie in deze regio ver wacht jaarlijks enkele duizen den rijbewijzen in te nemen als gevolg van de wetswijziging op 1 februari. Automobilisten en andere weggebruikers die door de politie worden betrapt op meer dan 1,3 promille alcohol in hun bloed, raken onmiddel lijk hun rijbewijs kwijt. Ook als alleen het vermoeden bestaat dat bestuurders van motorvoertuigen te veel hebben gedronken, kan de politie het rijbewijs innemen. Hebben zij hun rijbewijs niet bij zich, dan neemt de politie het voertuig in beslag. Een promillage van 1,3 staat gelijk aan ongeveer zes a acht glazen bier. Ook als een politie-agent oor deelt dat een automolist de vei ligheid op de weg ernstig in ge vaar brengt en vermoedt dat de bestuurder ónder invloed is van drugs of medicijnen, kan het rij bewijs worden ingenomen. De politie kan vanaf 1 februa ri ook opdracht geven voor een onderzoek naar de rijvaardig heid en lichamelijke gesteldheid van een bestuurder. Als dat on derzoek negatief uitpakt, kan het rijbewijs ongeldig worden verklaard. LEZERS SCHRUVEN Sint Juttemis Met belangstelling heb ik in uw krant van 4 januari het artikel van de heer Van der Horst gele zen, handelend over Sint Jutte mis, waarin hij drie theorieën over het ontstaan van de beken de uitdrukking geeft. Ik moet ze echter alle van de hand wijzen. Jaren geleden heb ik namelijk een uitvoerig onderzoek naar Jutte verricht, waarbij ook op Judith werd gezocht, omdat Jut te voorkomt als liefkozende vorm van Judith. Het resultaat heb ik gepubliceerd in het Ne derlands Archievenblad 1980 (pagina 452-455). Hiervoor had ik een twintigtal zeventiende- twintigste eeuwse Nederlandse, Duitse, Franse en Latijnse wer ken geraadpleegd, hetgeen heeft geleid tot elf heilig of zplig verklaarde vrouwen op tien ver schillende data. De door de heer Van der Horst vermelde dag 17 augustus heeft hij vermoedelijk ontleend aan Van Dale en/of Stoet, die overi gens geen bijzonderheden over de persoon geven. Waarschijn lijk hebben alle gevonden per sonen een aspect gemeen: het gebied gebied van verering was zeer klein, niet groter dan plaat selijk tot hooguit regionaal, ter wijl van vier van de elf personen in het geheel geen plaats werd gevonden, zodat aeze uiterst obscuur blijven. De zeven overi gen werden gelokaliseerd in West-Pruisen (thans Polen), Mi laan, by Regensburg, Bethulië (uit het boek Judith 8:2), Enge land, de Pfalz, alle te yer van de Nederlanden verwijderd, en tenslotte Jutta of Ivetta, geboren ongeveer 1168 in het bisdom Luik, gehuwd ongeveer 1181, had drie kinderen die zij echter verwaarloosde en wa6 ongeveer 1168 weduwe geworden en on geveer 1191 kluizenares bij Huy aan de Maas, waar zij overleed op 13 januari 1228. Haar leven is beschreven door Hugo abt van Floreffe. Haar feestdag werd 13 januari maar haar verering bleef beperkt tot de stad Huy. Nu is het zo dat vroeger niet alleen de belangrijkste kerkelij ke feesten in de mis plechtig werden gevierd, maar dat zij een week later, óp het octaaf, ook nog een viering in de mis kregen. Zo was het met Drie Ko ningen, Epiphania, op 6 januari, met het octaaf op 13 januari. Dit ging voor, al zal de viering van Jutta te Huy te enige tijd nog wel een plaatsje in ae mis hebben gekregen, maar van Sint Jutte-mis kon niet worden ge sproken. En buiten Hüy kende men die heilige zelfs niet. Kortom er was dus nooit een Sint Jutte-mis. De kalveren op het ijs waren wellicht oorspron kelijk niet een boertige aanvul ling maar om aan te geven dat, voorzover er toch iets werd ge vierd, het in de winter was. W. Downer Van den Brandelerkade 4 Leiden Staatssecretaris Kosto (rechts) en burgemeester Scheenstra van Oegstgeest, die een deel huis afstond voor het maken van de videofilm 'Drempels'. an zijn gemeente- FOTO HIELCO KUIPE

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17