Zaken 'De eerste jaren zullen zwaar zijn' 'Alles moet er gelikt uitzien' Ergon verwacht verdere uitbreiding Mensen zijn soms net Woensdag 15 lanuari 1992 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK CAROLINE VAN OVERBEEKE Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: SIMON DE GRAAF -j g STAND VAN NIEUWSLIJN Uitzendbureau voor horeca LEIDEN Het Leidse uitzendbureau Luba heeft een filiaal ge opend voor horecapersoneel. Volgens Luba is de vraag van be drijven naar horecapersoneel zo groot dat een zelfstandig filiaal aantrekkelijk is. Het uitzendbureau biedt uitzendkrachten zon der ervaring een basiscursus horeca aan, bij de Hotelschool kun nen uitzendkrachten een vervolgcursus doen. Op dit moment hêeft Luba ongeveer 30 40 grote bedrijven uit ae regio ho tels, restaurants, partycentra en cateringbedrijven als klant. Bij het uitzendbureau staan dertig uitzendkrachten ingeschre ven. Volgens filiaal - manager A. Magnin zal het nieuwe horeca- filiaal snel groeien. „De vraag naar koks, kelners en dergelijke is groot en het personeelstekort in de horeca blijft." Ondernemers huren kantoorruimte NIEUWEGEIN/REGIO Het aantal ondernemers dat de voor keur geeft aan het huren van kantoorruimte boven het kopen, neemt toe. Voor 1992 wordt verwacht dat minder dan één op de vijf ondernemers zelf bedrijfsruimte koopt. Volgens de Neder landse Vereniging van Makelaars (NVM) is de huurprijs van kan toorruimte vorig jaar gedaald met 6 procent. De gemiddelde huurpijs bedroeg in 1991 ongeveer 210 gulden per vierkante me ter. De bedrijfsmakelaars zijn matig positief over de toekomst. Ze verwachten een verdere terugval van de kantorenmarkt, vooral in de nieuwbouw. Maar 'Amerikaanse toestanden' met grootschalige leegstand en een grote prijsval, zullen hier volgens de NVM niet optreden. Meer arbeidsongeschikte onderwijzers HEERLEN/REGIO Het aantal arbeidsongeschikte onderwij zers is in de periode 1982-1990 met 14 procent toegenomen. Eind vorig jaar waren er in totaal bijna 30.000 arbeidsongeschik te onderwijzers en onderwijsondersteunende medewerkers. Het merendeel, 51 procent, van de arbeidsongeschikten werd afge keurd op grond van psychische klachten. Meer dan de helft werd afgekeurd in de leeftijd van 45 tot 55 jaar. Dit blijkt uit cijfers van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP). De grootste stij ging van arbeidsongeschikten is er in het speciaal onderwijs, scholengemeenschappen waar ook lbo- of mbo-onderwijs wordt gegeven, hbo-instellingen en bijzondere scholen. Op 1 augustus zijn scholen verpicht een contract af te sluiten met een bedrijfs gezondheidsdienst voor controle en begeleiding van zieken. Ondernemend Leids duo gokt op radioreclame Ons Belang krijgt prijs voor beste ondernemersvisie Ergon, een dochter van de Hollandse Beton Groep, behoort In zijn bran che tot de top vijf bedrijven van Nederland. .foto jan holvast Op bedrijventerrein Roomburg Het Zoeterwoudse bedrijf Ergon Electric hoopt op het nieuwe bedrijventerrijn Roomburg in Leiden verder te kunnen uit breiden. „Wij verwachten wel wat expansie de komende ja ren", zegt directeur C.D. Kuiper, „De omvang daarvan laat zich echter moeilijk voorspellen". Grootste probleem is volgens Kuiper om voldoende ge^ schoold personeel te krijgen. „We blijven op alle mogelijke manieren proberen om aan vol doende gekwalificeerde mensen te komen". Ergon Electric is een van ori gine Leids bedrijf. Het werd na de oorlog in 1945 opgericht door de Leidenaar Johannes Pieëte. Inmiddels heeft het be drijf een hoofdkantoor in Apel doorn. De vestiging in Zoeter- woude heeft 150 werknemers. Ergon verwacht de gestage groei van de laatste jaren door te zet ten. Die is overigens deels af hankelijk van de mogelijkheid om goede vakmensen in huis te halen. Wervingspremie Het electronica-bedrijf heeft in het verleden geprobeerd om op creatieve wijze goed personeel te werven. In de reclamezuilen (abri's) in een aantal grote ste den werd de aandacht gevestigd op de 'Ergon-banenlljn'. in aan tal werd er op deze manier in 1350 abri's geadverteerd. Daar naast werd ook het eigen perso neel gestimuleerd om nieuwe mensen aan te brengen. Voor elke ei-varen elektromonteur die zij aanbrachten, ontvingen zij een wervingspfemie. Ergon probeerde daarnaast het natuurlijk verloop binnen de onderneming terug te drin gen. Dit bereikt het bedrijf door afwisseling in het installatie- werk aan te brengen en een ver hoogde kwaliteit van de werk zaamheden die moeten worden verricht. Voor het personeel zijn er ook veel opleidingsmogelijk heden. Het Zoeterwoudse be drijf viel met de wervingsme thode overigens in de prijzen en kreeg een onderscheiding voor de creativiteit en inhoud van de campagne. Top vijf Ergon, een dochter van de Hol landse Beton Groep, behoort in zijn branche tot de top vijf be drijven van Nederland. De on derneming verzorgt elektroni sche installaties voor nieuw bouw, renovatie en onderhoud van kantoren, scholen, zieken huizen en dergelijke. Ergon is gespecialiseerd in electrotech- nische installaties op het gebied van midden- en laagspanning. meet- en regeltechniek, bestu ring en automatisering, intern transport, tele- en datacommu nicatie en beveilingsinstallaties. De firma hoopt de nieuw bouw op bedrijventerrein Roomburg nog dit jaar te kun nen betrekken. De verwachting is dat al in februari met de bouw kan worden begonnen. Ergon is huurder van het pand, dat wordt gerealiseerd door Eri ca-beheer. Over succes heeft hij zo zijn eigen mening. Niet dat dit fenomeen steeds aan zijn neus voorbij trekt. Integendeel. Met een omzet van 40 miljoen gulden in 1991 en een jaarlijkse omzetstijging van vijf miljoen mag hij zich een geslaagd zakenman noemen. „Maar succes is gevaarlijk", waarschuwt N.J.J. Slingerland van Handelsmaatschappij Ons Belang uit Noordwijkerhout. „Zelfvoldaanheid is do delijk voor een bedrijf, succes moet alleen maar prikke len om je alert te maken en het schip op koers te hou den". Zoals dozen van golfkarton en kratten van plastic. Ons Belang heeft zelf geen fabricage en of produktie-afdeling, maar be trekt via contracten met allerlei leveranciers de produkten van elders. „De ene exporteur wil een mooie dame op een doos en de ander een exotische bos bloemen op een krat. Ze krijgen het zoals ze het hebben Willen", licht de algemeen directeur de werkwijze van Ons Belang toe. Voordeel van deze methode is dat Ons Belang gemakkelijk van het ene verpakkingsmateriaal kan overgaan op het andere. „In Duitsland is de milieuwetgeving momenteel erg streng. We ver kopen mede daarom nu kratten die weer opnieuw gebruikt kun nen, worden. Om dat te berei ken zijn ze zo geconstrueerd dat ze eenmaal leeg vrijwel geen ruimte innemen". De Noord- wijkerhoutse firma heeft door dit concept geen 'emotionele binding' met het produkt. „Een groot voordeel, want iemand die eenmaal een manden- of kistenfabriek heeft, kan lang zo snel niet op veranderingen in de maatschappij inspelen". NOORDWUKERHOUT IRENE NIEUWENHUUSE Vorige week kreeg Ons Belang de trofee voor de 'beste onder nemersvisie' (BOV). De prijs is ingesteld door de Junior Kamer Bollenstreek. Ons Belang lijkt te handelen in prijzen. In de riante directiekamer van het bedrijf tonen de beide broers Slinger land (Niec is de algemeen direc teur en Hans de commerciële man) de ene na de andere on derscheiding. „De BOV-trofee is voor ons bijzonder omdat dat dit jaar kwaliteit in de breedste zin van het woord het thema was. Deze prijs heeft daardoor voor ons een extra uitstraling gekregen. Er is nu sprake van een toege voegde waarde, ledereen in ons bedrijf, van de directeur tot en met ae chauffeur die de pallets stapelt, is zich daarvan bewust", is de reactie van de commer cieel directeur op de regionale onderscheiding. Ons Belang werkt in de gröensector. Het bedrijf levert voornamelijk verpakkingen ten behoeve van de bloembollen en de bloemen- en plantensector. Voorschotenaar succesvol feestenbouwer Wat brengt volwassen ertoe om vrijwillig in de modder liggend elkaar met bolletjes verf te bestoken? Het antwoord djaarop is moeilijk te geven, maar Voorschotenaar Wim Kui pers (24) weet wel dit soort spelletjes bij bedrijven razend populair is. "Net zoals de zoge naamde overlevingstochten ver groot het de saamhorigheid on der het personeel. Dat vinden bedrijven tegenwoordig belang rijk", aldus Kuipers. De Voorschotenaar begon drie jaar geleden met zijn Vliet - stad Festiviteiten Nederland. Dit bureau verzorgt voor bedrij ven personeelsfeestjes zoals een avondje middeleeuws eten, hor ror- en toga-party's, feest van 1001-nacht, maar ook de spor tieve evenementen zoals sport dagen en zeilavonturen. Hij be gon in Voorschoten in zijn een tje, nu zit hij met twee mede werkers in een pand aan de Wassenaarse Van Zuylen ven Nijeveltstraat. „Ik ben in de drive-in wereld begonnen, met disco-shows. Ik heb ook een tijdje meegedraaid in een promotietour van vloetjes. Daarbij gingen we campings af en deden bijvoor beeld wedstrijdjes wie het snel ste een shaggie kon draaien. Na een tijdje dacht ik: dat kan ik beter en vooral creatiever", ver telt Kuipers. De ondernemer doet nu geen promotie-activiteiten, maar richt zich vooral op festiviteiten voor grote groepen mensen. Personeelsverenigingen zijn ook zijn beste klanten. „Vroeger deed het personeel de organisa tie zelf. Ze huurden de zaal, zorgden voor een bandje en ga zo maar door. Maar ze kwamen erachter dat dit vreselijk veel tijd kostte en dat ging altijd in de tijd van de baas. Ook hadden de organsiatoren zelf helemaal niets aan de feestavond want ze moesten overal voor zorgen". Wat dat betreft heeft Kuipers dus een gat in de markt gevon den. Zijn bureau, dat nu tot de drie grote in Nederland hoort, zorgt van begin tot eind voor al les. De meeste vraag is er naar avonden met een vast verloop zoals het middeleeuwse eetfes tijn. In een middeleeuws decor worden de gasten verwelkomd door een heraut en gedurende de avond vermaakt aoor trou badours, dorpsomroepers en kunstemakers. En natuurlijk eten met de handen. „Het is duidelijk dat mensen iets anders willen dan het geëik- te werk. Ook zie ik niet zoveel in bekende artiesten. Die kosten soms wel 7000 gulden en dat vind ik onzin. Voor minder geld kan ik dan iets leukers krijgen", zegt Kuipers. Om een hele avond entertainment te kunnen bieden, maakt hij gebruik van tientallen freelancers die de fi gurantenrollen spelen. Naast de standaardavonden draait Kuipers ook program ma's op maat in elkaar. Zo is hij volop bezig met een feestavond voor eep bedrijf dat binnenkort het 100-jarig bestaan viert. The ma van de feestavond, het tota le programma beslaat anderhal ve dag, wordt honderd jaar mu ziek. Een grote hal wordt omge toverd in 19e eeuws Amster dam, compleet met de roze buurt, Leidseplein en andere bekende plekken. De presenta tie is in handen van Koos Poste- ma en ook komen er bekende artiesten die de muziekstijlen van de laatste honderd jaar ten gehore brengen. „Ja, daar zijn we al een tijdje mee bezig. En dit is inderdaad niet goedkoop. Het is maar net hoeveel geld je daarvoor over hebt". Een andere ontwikkeling op dit gebied zijn de actieve pro gramma's. Zeer populair zijn de overlevingstochten en het zoge- Het tweetal kent elkaar uit de piratentijd bij radio Freewave. Van Kasteel wilde vanaf zijn 14de al iets met radio doen. „Ik heb daarna allerlei baantjes ge had waar ik mijn ei niet in kwijt kon. Uiteindelijk besloot ik een eigen bedrijf te beginnen, dit is tenminste iets waar ik achter sta." Van Kasteel ging vervolgens op zoek naar een geschikte kan toorruimte. „Ik ben me toen een ongeluk geschrokken van de prijzen die makelaars opga ven: 2000 gulden per maand is heel gewoon. Rondlopen in de stad en her en der aanbellen le verde deze ruimte op die geluk kig maar 350 gulden per maand kost." De Leidenaren werken regel matig in de avonduren en in de weekeinden. Nu komt er onge veer 7000 gulden per maand aan omzet binnen. Pas als een omzet van een half miljoen per jaar is bereikt, neemt het twee tal ontslag om zich helemaal op radioreclame te storten. Het bedrijf is een 'vennoot schap onder firma": dat bete kent dat de ondernemers zelf aansprakelijk blijven voor even tuele schulden. „Voordeel is wel dat we geen begin-kapitaal van 40.000 gulden nodig hadden. Voor het oprichten van een be sloten vennootschap, een bv, is dat wel het geval.'aldus Van Kasteel. Van Kasteel en Van der Pluym verwachten dat hun bedrijfje over twee maanden 'goed gaat lopen'. Van Kasteel: „Volgende maand doen we de brochures de deur uit zodat we naamsbe kendheid krijgen. Maar we hou den er rekening mee dat we het de eerste jaren vrij zwaar krij gen. Vooral aai) het leggen van contacten moet je flink werken. Willen we echt wat bereiken, dan zijn we toch wel gauw vijf jaar bezig. We moeten het een tijdje zien uit te zingen. Maar Voorschotenaar Wim Kuipers: „Het i< willen dart het geëikte werk". naamde paintball-game. Bij dat laatste spel vormen zich twee groepen die eikaars vlag moeten zien te veroveren. Gewapend met een pistool en verfkogels trekken zij het bos in. Wie een verfbal op de overall krijgt, is af en kan gaan douchen. „De eerste keer dat je dat ziet, kun je niet anders dan in de lach schieten. Mensen worden dan net kinderen. Liggen ze daar een beetje in de modder te rollen. Maar het verbroedert wel en dat is voor veel managers de bedoeling. Emmers Echt interssant was het idee van de algemeen directeur de bloe men niet droog, maar nat (in emmers) te versturen. Tien jaar geleden introduceerde hij dit plan en het is sindsdien een al gemeen verschijnsel geworden. Het voordeel is dat de bloemen daardoor langer vers blijven. Ondanks de extra ruimte en het extra materiaal die voor deze vorm van verzending nodig zijn, heeft deze methode de broers Slingerland geen windeieren ge legd. „Het was een enorme sprong vooruit". Doordat de omzet in de jaren tachtig bleef stijgen, lanceerde de algemeen directeur in 1988 het idee om alle 120 bollenkwe- kers die lid waren van het be drijf lid waren, in één klap uit te kopen: een zogenoemde mana gement buy-out. Tot dat jaar was het bedrijf, 70 jaar geleden opgericht door de grootvader van de twee huidige directeu ren, namelijk een coöperatie. Voor een bedrag van 6,5 mil joen gulden (hetgeen gemid deld een afkoopsom van 50.000 gulden betekende) werd de co öperatie van de ene op de ande re dag een handelsmaatschap pij. Het was volgens Slingerland de eerste en tevens de laatste keer dat een dergelijk 'coup' in het Nederlandse bedrijfsleven plaats heeft gehad. Alle leden zijn na de overname klant ge bleven. Voor de directie bete kende de nieuwe bedrijfsstruc tuur een nieuwe uitdaging. De opgaande lijn zette door. Van 10 Niec (rechts) en Hans Slingerland met de BOV-trofee. „Na de buy-out zijn v miljoen in 1982 steeg de omzet via 25 miljoen in 1988 naar 40 miljoen in het afgelopen jaar. De broers Slingerland hebben dan ook het gevoel dat Ons Be lang dit iaar niet 70 jaar maar slechts vijf jaar bestaat. „Na de buy-out zijn we toch eigenlijk een nieuw bedrijf begonnen". De uitspraak dat vaak de derde generatie de boel die de vorige generaties hebben opgebouwd, verstieren en het zorgvuldig door pa en 'opa opgebouwde kapitaal over de balk smijten, loochenstraffen ze daarmee. „We zijn degelijk opgevoed en als kind zijn we nooit naar tro pische vakantie-oorden ge weest". Slingerland heeft de laatste jaren voor zijn personeelswerk een externe adviseur aangetrok ken. Ons Belang heeft momen teel 21 werknemers. Niec zegt erover: „Het komt aan op men taliteit en motivatie. Je kunt nog zo'n mooi produkt hebben, als de werknemers niet gemoti veerd zijn, red je het niet. Alles moet er gelikt uitzien. Iedereen in ons bedrijf zit lekker in zijn vel. Als die basis niet goed is, maak je als ondernemer weinig kans". Een eigen bedrijf beginnen, daar komt wel wat bij kijken. Zeker als je jong en onervaren bent en niet veel geld hebt. Toch hebben de Leidenaren Bart van Kasteel (25) en Robert van der Pluym (26) de sprong in het diepe gewaagd. Castle Pro ductions, Exploitatie Regionale Radioreclame, is zonder bankle ning uit de grond gestampt. En de initiatiefnemers die radiore clame aan bedrijven willen ver kopen, hebben er alle vertrou wen in dat hun onderneming zal slagen. Het tweetal heeft ongeveer 15.000 gulden gestoken in Castle Productions. Eigen geld. Gewoon gespaard. Daarmee konden ze computer- en af speelapparatuur kopen en de maandelijkse vaste lasten beta len voor de huisvesting en de boekhouder. Castle Productions is gehuisvest in een piepkleine kantoorruimte van enkele vier kante meters op een industrie terrein. Hier wordt hard gewerkt om het bedrijfje van de grond te tillen. Castle Productions heeft in middels tien klanten. Volgens het tweetal is het een gat In de markt, nu de regionale radio- omroepen ook reclame mogen uitzenden. Van Kasteel: „We ad viseren bedrijven over radiore clame. Als een bedrijf op de ra dio wil adverteren, kan het bij ons terecht. Wij bepalen dan de strategie, reserveren de zendtijd en kunnen ook adviseren over de inhoud van dé reclamebood schap. Het maken van de com mercial, het technische deel, doen we niet zelf maar beste den we uit. Regionale bedrijven hebben helemaal geen ervaring met reclame via de radio. Daar van kunnen wij profiteren. Het is een totaal nieuwe markt die nu open gaat." Bart van Kasteel (links) en Robert v. wel een risico, maar ook een uitdag Robert van der Pluym heeft zijn vaste baan opgegeven en werkt nu part-time bij een an dere werkgever om toch in zijn levensonderhoud te kunnen voorzien. Castle Productions le- i der Pluym: Je baan opgeven is Ig.foto hielco kuipers vert nog niet voldoende op. Bart van Kasteel werkt ook part-ti me. Van der Pluym: „Je baan opgeven is wel een risico, maar ook een uitdaging. Ik vind die spanning wel leuk."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 16