Regio Onzekerheid over De Does 'Treurig gesteld met toegankelijkheid winkels' Weddepad Zoeterwoude voor maanden afgesloten 'Afwijzen subsidie voor plein kortzichtig' Woensdag 15 januari 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PIAS MIEP DE CRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINCS Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN ,15 LEIDEN NIEUWSLIJN Orgelconcert in Wassenaar WASSENAAR De organist Hans van Nieuwkoop bespeelt zon dagavond 19 januari het orgel van de Dorpskerk aan het Plein in Wassenaar. Van Nieuwkoop is onder meer hoofddocent orgel aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam. Het concert wordt gegeven van 19.00 tot 20.00 uur en de toegangsprijs be draagt vijf gulden. Tafel voetbaltoernooi in Voorschoten VOORSCHOTEN In het Voorschotense open jongerencen trum OJC wordt op dinsdagavond 21 januari een tafelvoetbal en flippertoemooi voor meiden georganiseerd. De competitie begint om 19.30 uur in het gebouw aan de Prins Bemhardlaan 163. „Een treurig beeld." Dat consta teerde gisteravond mevrouw Kleijn in de middenstandscom missie van de gemeente Voor schoten. Aan de orde was haar rapportage over de toeganke lijkheid van winkels voor ge handicapten. Met mevrouw Hemerik ging zij namens de stuurgroep ge handicapten van de gemeente Voorschoten op onderzoek in het dorpscentrum. „Slechts 10 procent van de winkels voldoet aan de nor men", aldus de rapportrices, die het opvallend vinden dat veel tekortkomingen eenvoudig zijn op te lossen. De aanwezige winkeliers zei den best wat aan de ongemak ken te willen doen, maar niet op de hoogte te zijn van 'de wensen van gehandicapten. Wethouder F. ten Have zegde toe de winke liers een circulaire met prakti sche tips te sturen. Buitenaccommodatie blijft voorlopig open Zwemverenigingen die gebruik maken van het Leider- dorpse zwembad De Does zijn onzeker over de trainings- faciliteiten in de toekomst. Bij de overdracht van het be heer aan Sportfondsen Nederland, waarmee de raads commissies sport en financiën gisteren akkoord gingen, verdeelt de nieuwe exploitant de avonduren tussen re creatief gebruik en de verenigingen. De clubs kunnen dan waarschijnlijk alleen nog in de vroege en de late avond terecht. Bovendien is het bad na de exploitatie-overdracht waar schijnlijk nog maar twee keer per week 's ochtends geopend. „De kans dat We moeten uitwij ken naar de concurrent, de Zijl, is erg groot", aldus een woord voerster van de 'Vroege vogels', een groep van circa tachtig LEIDERDORP LIESBETH BUITINK Een eventuele sluiting van het buitenbad is uitgesteld. Het col lege wil eerst 'de rol van het buitenbad onderzoeken, zodat voor volgend jaar bij eventuele verdere bezuinigingen die gege vens kunnen worden gebruikt om over een sluiting te beslis sen', zo zei wethouder C. Kemer (sport) gisteren. Zowel de Leiderdorpse Red dingsbrigade als de zogenaam de 'Vroege vogels', die 's och tends zwemmen, vroegen tij dens de vergadering gisteren om financiële steun. Voor öch- tendzwemmers die vier keer per week gebruik maken van het zwembad, zou de prijs stijgen van 175 gulden voor de huidige Dalurenkaart naar 800 gulden voor acht 25-badenkaarten. De Leiderdorpse Reddings brigade klaagde over de huur verhoging van het zwembad en de wijziging van de zwemtijden. Bovendien zijn alle sportvereni gingen gekort op de welzijns- subsidie. De reddingsbrigade le verde daarbij 30 procent in. „Een wijziging van de zwemtij den zou de doodsteek voor de vereniging kunnen zijn", aldus de brigade in een open brief aan de gemeente. „Tachtig pro cent van de leden bestaat uit kinderen. Die kunnen niet 's avonds laat zwemmen", voegde woordvoerder Courier toe. Courier wees de commissie op het gebrek aan alternatieven voor de brigade. „Wij kunnen niet uitwijken naar de Bloe- merd", spotte hij. „Misschien de Dwarswetering?", opperde Kemer, die dat onmiddellijk weer inslikte met een 'dat is on deugend van me'. Alle fracties gingen gisteren akkoord met het collegevoorstel om de exploitatie per 1 maart in handen van Sportfondsen te ge ven. De WD pleitte bij monde van burgerlid T. Bindels eerst nog voor een behoud van het interim-managment en gelijktij dige bezuinigingsmaatregelen. De rest van zijn fractie bleek echter 'schoorvoetend' akkoord te gaan met het voorstel. ZOETERWOUDE» Het Weddepad in Zoeterwoude wordt vanaf 20 januari afgeslo ten voor alle verkeer. De afslui ting geldt voorlopig tot eind au gustus van dit jaar. In die perio de wordt de weg gereconstru eerd. Het Weddepad verbindt de Weipoortseweg met de Broekweg en de Burmadeweg in Hazerswoude. De weg wordt geheel vernieuwd, waarbij voor de ondergrond het oude asfalt wordt hergebruikt. In oktober is het werk al be gonnen, met het omleiden en aanleggen van kabels, het gra ven van sloten en het kappen van de bomenrij. De 69 iepen zijn verdwenen, maar aan de andere kant van het Weddepad, tussen het nieuwe fietspad en de 'weg, worden jonge bomen aangeplant. Het nieuwe fietspad wordt aan de zuidzijde van het Wed depad aangelegd. Het is niet mogelijk het aan de andere kant van de weg aan te leggen omdat daar veel kabels liggen. Boven dien heeft de ruilverkaveling de gemeente Zoeterwoude de grond aan de zuidkant toegewe- Het fietspad loopt vanaf de Weipoortseweg en gaat daar over een nieuwe houten brug naast de vorig jaar opgeknapte Lagerbergerbrug. Vervolgens loopt de drie meter brede fiets strook rechtdoor naar de Broek- weg. Daar wordt een haakse oversteek gemaakt even voorbij de bocht in de weg en volgt nog een stukje naar de Burmadese- weg. De gemeente Zoeterwoude wim dijkman wil dat de wegwerkzaamheden beheer van de provincie, maar per se dit jaar verricht worden, zal de gemeente deze taak over- omdat de provincie ze nu nog nemen. Alle onderhoudskosten subsidieert. Na 1 januari 1993 moeten daarna door Zoeter- valt de weg niet langer onder woude worden betaald. „Een korte en kortzichtige af wijzing." Zo noemde penning meester T. Hansen van de Westwoudschool gisteravond het besluit van het Zoeterwoud- se gemeentebestuur om niet mee te werken aan het plan om het schoolplein opnieuw in te richten. In de raadscommissie alge mene zaken stelde hij dat er in de afgelopen jaren wat noodop lossingen waren toegepast. „Dan werden er weer eens 34 tegels gelicht, werden er twee zakjes zand onder wat tegels ge leegd en hoefde er verder niets meer te gebeuren." Het schoolbestuur wil een to taaloplossing, een ideaalplan. Het plein moet aan de zijkant worden afgesloten, waardoor er niet zoveel vuil meer op waait. Het kunstwerk van betonnen palen moet weg omdat nogal wat kinderen zich daaraan be zeren. Omdat het een openbare speelplaats is, wordt die volgens Hansen vrij ruw gebruikt, zodat er wel eens schade aan het ge bouw ontstaat. In de nieuwe opzet zou voetballen vrijwel on mogelijk zijn. Volgens burgemeester A. Houdijk staat de gemeente niet helemaal afwijzend tegenover de «plannen van het schoolbe stuur. Het schoolplein is in het gemeentelijk programma voor 'rationeel wegbeheer' opgeno men. „Als het inderdaad zo ur gent is als u zegt, moet het in het programma voor 1992 wor den ingepast. Maar ik geef u geen garantie", aldus Houdijk. Sociale controle De commissieleden waren het met het schoolbestuur eens dat er iets moet gebeuren. „Het ziet er bij u voor geen meter uit", zei CDA-ffactievoorzitster J. Ber- kouwer. Haar collega van Pro gressief Zoeterwoude, W. Ooij- endijk, vindt de functie van het plein als openbare speelgele- genheid buiten de schooltijden zo belangrijk, dat hij pleitte voor inspraak van de buurt bij de herinrichting. Over het beton nen kunstwerk was hij kort; „Als dit gevaar oplevert, moet het weg." Hansen van het school bestuur vreesde dat door in spraak het wel vijf jaar kan du ren voordat er iets gebeurt. H. van der Kooi (WD), die het ove rigens eens was met PZ, stelde dat besluitvorming voor een klein gebied heel snel kan gaan. „Bovendien kan inspraak leiden tot sociale controle", vulde de burgemeester aan. Hoewel het verzoek van het schoolbestuur formeel wordt af gewezen, beloofden de fractie voorzitters er op toe te zien dat het schoolplein aan de orde wordt gesteld in de volgende vergadering van de raadscom missie openbare werken. OP HET RANDJE door Liesbeth Buitink, Eric Jan Weterings en Wim Koevoet Persvrijheid Arme Peter Muller. Het plaatse lijk journaille was zo aardig voor de Leiderdorpse WD-fractie- voorzitter bij de begrotingsraad en even later doet het zo naar tegen hem. Waarom wordt de liberaal zo bruut geschoffeerd? In 'Liberaal Leiderdorp', het clubblaadje van de plaatselijke WD, klopt Muller zichzelf op de borst over zijn 'maidenspeech' tijdens de begrotingsraad. De plaatselijke pers heeft uitge breid aandacht besteed aan zijn oratie en één citaat schopte het zelfs tot kop boven een artikel in deze krant. Meestal valt Mul ler niet te betrappen op bondige retorische strapotsen, dus een compliment is op zijn plaats. Maar was alle mooipraat wel eigen verdienste? Immers, op het WD-raadspluche zetelt ook Jaap de Waard, één van Neer- lands bekendste voorlichters-en Mullers voorganger als fractie voorzitter. Deze taalkunstenaar had de concept-rede van Muller even door het spellingspro gramma van zijn computer ge haald en en passant een paar pakkende one-liners toege voegd. Daarna mocht Muller 'zijn' toespraak voorlezen tij dens de jaarlijkse begrotings babbels. Voorgelezen uit eigen werk of niet, Muller figureerde in de re dactionele kolommen en daar werd hij helemaal warm van. Twee maanden na dato was de fractievoorzitter daar nog zo mee verguld, dat hij zijn liberale maatjes nog even fijntjes aan dat wapenfeit herinnerde in 'Li beraal Leiderdorp'. Even verder in zijn betoog klaagt Muller echter over de manier waarop de plaatselijke pers is omgegaan met de pro blematiek rond sportcomplex De Does. In een vergadering van een raadscommissie eiste de WD nadrukkelijk dat het college zou gaan praten met de drie kandidaten die zich had den aangemeld om de exploita tie over te nemen., Toen het col lege later meedeelde alleen met -Sportfondsen Nederland verder te praten, zweeg de welbe spraakte liberaal echter in alle talen. Burgemeester, wethouders, raadsleden èn pers konden daar maar één conclusie uit trekken: Sportfondsen wordt de nieuwe beheerder van De Does. De pers heeft veel te snel geoordeeld, constateert Muller echter in zijn verhaal en hij raadt de lezers van 'Liberaal Leiderdorp' dan ook aan geen kranten meer te lezen. Genereus biedt hij aan dat mensen die op de hoogte willen blijven van het plaatselij ke nieuws, in het vervolg hèm kunnen bellen. Mullers klachten zijn echter onmiddellijk achterhaald. De inkt van het liberale clubblaadje was nog nat, of het college lan ceerde het voorstel om Sport fondsen Nederland per 1 maart het beheer van De Does te gun- Laissez faire, laissez allez, maar daar doet Mulder niet aan WD-voomian P. Muilen „U kunt altijd even bellen." foto wim dijkman mee. Het journaille mag de punt van het vigilante pennetje pas slijpen als de WD een colle gevoorstel in orde heeft bevon den. Zo niet, dan kan de krant de kattebak in, zo lijkt de frac tievoorzitter te beweren. In plaats daarvan belle de lezer Muller die dan in een helemaal zelfverzonnen ronkende one-li- ner objectief het laatste liberale nieuws meldt.(LB en EJW) Dubbelfuncties Wee het raadslid dat zijn functie aanwendt om de lichtmasten voor de voetbalclub die hij be stuurt, door'de gemeente gefi nancierd te krijgen. Wie appe len vaart, eet ze meestal ook en juist daaromzouden bestuur ders niet te veel petten tegelijk moeten willen dragen. Wee ook de gemeentesecreta ris die zijn tuin laat opknappen door medewerkers van de afde ling gemeentewerken en die de daarvoor benodigde materialen via een omweggetje door zijn werkgever, de gemeente dus, laat betalen. Maar gelden deze waarschu wingen ook in dorpen van pak weg 5000 inwoners, zoals War mond? Zulke gemeenschappen mogen dan klein zijn, het aantal bestuurlijke vacatures liegt er net zo min om als in grotere steden. Al dat pluche kan dan ook alleen maar worden bezet als er de bereidheid is om meer dan één pet te dragen. Op de gemiddelde wandtegel in War mond staat dan ook vaker 'Ons kent ons' en 'We zijn toch in de wereld om elkaar te helpen' dan een nadenkertje over dubbel functies. Voor alle duidelijkheid: de Warmondse gemeentesecretaris I. Lautenbach ontkent in alle toonaardeh dat hij de War mondse belastingbetalers laat opdraaien voor de bielzenrij in zijn tuin. Ook de andere be schuldiging van zijn buren dat hij 'zijn' ondergeschikten op GemeentesecrvtavH L Lautenbach: „Overwerk." foto wim dijkman zijn privé-terrein aan het werk heeft gezet, zou van geen kant deugen. Maar laten we de perikelen eens op hun kop zetten en er vanuit gaan dat Lautenbach zijn tuin door ambtenaren heeft la ten opknappen. Vraag is dan: moet hem dat nu de kop gaan kosten? En vooral: welke Warm- onder kan zonder bang te hoe ven zijn voor een welgemikte menhir, de eerste steen werpen? Hoe komt het toch dat als de melkboer een fles melk voor de deur van de burgemeester zet, buitenstaanders direct aan cor ruptie denken? In Warmond gaat alles er heus eerlijk aan toe. Er worden soms dingen op een ,wat ingewikkelde manier met elkaar verrekend, dat wel. Om even bij het fictieve voor beeld van de fles melk te blij ven: de burgemeester betaalt er inderdaad geen cent voor, maar dat wil nog niet zeggen dat de broer van de melkboer, die te vens raadslid is, zijn garagebe drijf zonder hinderwetvergun ning mag voortzetten. De eerste burger heeft haar melkfles waarschijnlijk gratis omdat haar kinderen lid zijn van de plaatselijke sportclub waarvan die melkboer voorzit ter is. En de eerste burger heeft onlangs per abuis 1,60 gulden te veel contributie betaald, precies de prijs van een fles melk. Zoiets is. er nu ook aan de hand met Lautenbach en zijn tuin. Lautenbach is behalve ge meentesecretaris ook gewoon burger. En burgers mogen een stukje groen kopen. Dat de ge meente hem bij de inrichting een handje helpt, is veel minder dubieus dan op het eerste ge zicht lijkt. De gemeentesecreta ris zal als tegenprestatie wat on bezoldigd overwerk leveren. Hij zou, om maar wat te noemen, zijn handen vol kunnen hebben aan de aanvraag van een hin derwetvergunning van een plaatselijk garagebedrijf. (WK) Twijfels over taxikosten voor scholieren uit Zoeterwoude ZOETERWOUDE Kinderen die vanuit een randgemeente met een busje naar een school voor buitengewoon onderwijs in de stad moeten, zouden eigenlijk niet langer dan drie kwartier per rit onderweg moeten zijn. Voor enkele kinderen van de Rijndijk in Zoeterwoude gaat dat niet op. Voordat zij op hun school in Leiden zijn, zitten zij vaak 55 minuten in het busje. De vervoerder moet, om rendabel te kunnen werken, ook nog enkele kinderen uit het dorp opha len. De ouders van de Rijndijk zouden graag zien dat er voor hun kinderen een busje of taxi direct naar de stad rijdt. Voor de ge meente Zoeterwoude betekent dat echter een extra kostenpost van 20.000 gulden. „B en W hikken daar tegenaan", zo drukte burgemeester A. Houdijk zich gisteravond uit in de raadscom missie voor algemene zaken. De commissieleden vonden een reistijd van in totaal bijna twee uur per dag inderdaad wel wat lang. W. Ooijendijk van PZ «noemde het echter niet realistisch om van de gemeente de inzet van een extra bus of taxi te vragen. Hij voelde er meer voor om met Leiderdorp naar een oplossing te zoeken, zodat er een bus van de Hoge Rijndijk via Leiderdorp naar Leiden kan rijden. CDA en WD hielden nog wel de mogelijkheid open voor een extra bijdrage van de gemeente. „Maar dan wil ik wel een oplos sing zien waarbij de bus die de wijk Swetterhage aandoet, ook wordt meegerekend", aldus H. van der Kooi. Taptoe in centrum Voorschoten De Voorschotense muziekvere niging Laurentius houdt op 30 mei een taptoe in het centrum van Voorschoten. Plaats van handeling wordt het Treub- plein, ook wel het 'evenemen tenplein' genoemd. Wethouder F. ten Have juichte gisteravond in de vergadering van de mid- „Leuk óm zoiets te organise ren in het centrum, in plaats van op één van de voetbalterrei nen, zoals andere jaren gebeur de", constateerde hij. Ook de andere leden van de midden standscommissie zijn «enthou siast over het initiatief.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15