Leiden 'Geschikte bouwlokatie voor Pharma ontbreekt in Katwijk' Supermarkt van V D verhuist naar Lange Mare Ex-voorzitter ANBO snapt niets van politie Voorwaardelijke straf na vernielingen bij WBL Woensdag 15 januari 1992 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAAT5MA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: HENK BUIS 13 „Katwijk heeft er alles aan gedaan om Pharma in het dorp te houden. Maar een geschikte lokatie voor het be drijf ontbreekt in de kustplaats en bij vestiging in de woonkern kan het niet aan de milieu-eisen voldoen." Al dus reageert een gemeentewoordvoerster op de nieuw bouw van het pharmaceutische bedrijf Katwijk Pharma in het Bio Science Park Leiden. Pharma kan in Katwijk blijven totdat het nieuwe pand in Leiden volledig in be drijf is. Ze zal dan wel moeten voldoen aan de strikte ei sen die worden gesteld in de nieuwe hinderwetvergun ning die Pharma moet aanvragen. vinden voor het bedrijf, niets anders opzit dan dat Pharma vertrekt. „Wat betreft de kleinschalig heid hadden we voor Pharma een uitzondering gemaakt; wat betreft de milieuvriendelijkheid kan dat niet. We hebben Phar ma daarom verzocht een rap port op te stellen waaruit blijkt dat ze een milieuvriendelijk be drijf is. Dat rapport heeft het bedrijf niet willen maken omdat De woordvoerster laat weten dat het Katwijkse college niet verbaasd is over het aangekon digde vertrek van het pharma ceutische bedrijf naar het Scien ce park. Hoewel directeur G. van Dorp vertelt dat nu nog geen sprake is van een totale verhuizing naar Leiden maar eerder van een forse uitbrei ding, sluit hij niet uit dat Phar ma binnen, een termijn van vijf ze dat te duurvond en b.oven- i zijn geheel wordt overgeheveld. Bovendien, zo meldt de woordvoerster, -heeft de ge meente in de nota Katwijk 2000 vastgesteld dat in de omgeving van het Prins Hendrikkanaal al leen kleinschalige en milieu vriendelijke industrie kan wor den toegestaan. Zij zegt daarom dat er, ondanks pogingen van de gemeente een oplossing te dien niet durfde uit te gaan een positief resultaat. Daarom kan de gemeente niet toestaan dat Pharma in de dorpskern blijft." Directeur Van Dorp zegt zelf over het geëiste rapport: „Er zou een onderzoek moeten ko men door een ingenieursbureau waaruit zou moeten blijken dat Pharma in een pure woonom geving past. Zo'n onderzoek is duur en de uitkomst is onzeker. Dat was voor ons aanleiding om voor Leiden te kiezen." Overi gens zegt Van Dorp daarmee niet dat Pharma uit Katwijk weg wil. „Dat hangt helemaal af van de plannen van de gemeente". De directeur verwijt de ge meente wel de bedrijven die evenals Pharma in de omgeving van het Prins Hendrikkanaal huizen, voor het blok te hebben gezet. „Dat vind ik onredelijk. Er worden plannen ontwikkeld voor dat gebied terwijl er geen alternatieven zijn voor de be drijven die er zitten. Wij hebben wel gevraagd om een Katwijkse oplossing maar binnen de ge meentegrenzen is er geen post zegel meer over." Van Dorp zegt te hopen nog dit jaar met de bouw van het nieuwe pand te beginnen dat anderhalf tot tweemaal zo groot wordt ajs hetgeen waarin Phar ma nu isigevestigd. Zijn bedrijf doet daarvoor een investering van efen slordige vijftien mil joen. Met een Leidse vestiging hoopt Van Dorp het assorti ment van Pharma uit te breiden en aanmerkelijk meer medicij nen te gaan produceren dan nu het geval is. „We zijn een groei end bedrijf en hebben momen teel niet de capaciteit om te produceren wat we zouden kunnen. Leiden zou een flinke reservecapacitiet betekenen." Niet op stel en sprong zal Pharma overigens een Leidse vestiging betrekken. De direc teur: „Voordat zo'n pand er staat ben je drie jaar verder. Dan moet alles nog goed wor den opgestart en dat kost ook zeker een jaar. Je praat dus over een termijn van vier jaar voor dat alles goed in bedrijf is". Over het vertrek van het Kat wijkse deel van Pharma naar Leiden, gaan volgens Van Dorp nog eens jaren heen. „We heb ben niet lang geleden flink geïn vesteerd in het huidige pand. Dan ga je niet zomaar weg". Wel noemt hij, het Bio Science Park in Leiden 'een schitterende lokatie'. Uit de woorden van de ge meentewoordvoerster blijkt dat het ook niet de bedoeling is dat Pharma op korte termijn ver trekt. „Wethouder Van .der Plas heeft gezégd, dat de gemeente Pharma wil helpen tof hét nieu we bëdrijf goéd dra'aii.' Dat hoiidt in dat Pharma tot die tijd op de huidige plek kan blijven. Ze moet dan wel die nieuwe hinderwetvergunning aanvra gen want de oude is niet meer toereikend. Die is opgesteld toen Katwijk Chemie en Katwijk Pharma nog samen in de dorps kern stonden. Voor zover wij weten, zal Pharma die aanvraag ook gewoon doen." Oud-voorzitter A. Abcouwer van de ANBO- Leiden is verbaasd over het besluit van de politie het onderzoek naar de vermissing van 10 mille uit de verenigingskas af te slui ten. „Blijkbaar kunnen ze voorbij gaan aan een rapport van een van de grootste ac countantsbureaus in Nederland". Abcouwer deed eind oktober 1991 aangifte van vermissing van het geld. Hij baseerde zich hierbij op een rapport dat Moret Ernst Young hadden opgesteld. Hierin werd ge suggereerd dat 10.000 gulden spoorloos is verdwenen. Abcouwer moest gisteren uit deze krant lezen dat de recherche de zaak niet verder onderzoekt. Volgens politievoor- lichter A. Kuijt is niet gebleken dat geld is verdwenen. Integendeel, het vermogen van de ANBO is volgens hem alleen maar ge groeid. De ex-voorzitter van de ouderenbond vindt het wat vreemd dat hij niet op de hoogte is gesteld van het politie-besluit. „De ANBO weet het al, terwijl degene die de zaak heeft aangebracht in het ongewisse blijft". Hij is tevens verbolgen over uitspraken van G. Dallinga, de huidige ANBO-voorzit- ter. Die noemde de aangifte een rancuneu ze handeling van een Abcoüwer die door het hoofdbestur uit zijn functie zou zijn ontheven. Daar klopt volgens Abcouwer niets van. „Ik heb zelf mijn functie ter be schikking gesteld, en verder heeft deze kwestie niets te maken met rancune. Ik heb Aan de Lange Mare komt waarschijnlijk nog deze zomer een 'kant-en-klaar' voedsel-afdeling van V D. de vermissing eerst driemaal intern aan de orde gesteld. Daar werd sussend op gerea geerd. Toen zag ik mij genoodzaakt naar de politie te stappen". Abcouwer is niet van plan de zaak te la ten rusten. Hij wil de zaak aan de orde stel len op de vergadering volgende week van de overkoepelende ouderenorganisatie COSBO. „Als Dallinga zegt dat ik niet de waarheid vertel, moet hij dat maar bewij zen". De suggestie dat Dallinga wordt ge steund door het onderzoek van de politie, wijst Abcouwer van de hand. „Mij is nog al tijd onduidelijk waar het geld is gebleven". Daarnaast heeft hij een aantal andere idee ën, waarop hij evenwel niet vooruit wil lo pen. „Laten we eerst de vergadering van volgende week maar afwachten". Toestemming woningbouw aan het Zonlichtpad De bezwaren van omwonen den tegen de bouwplannen voor woningen aan de Gooi meerlaan en scholen aan het Zonlichtpad zijn ongegrond verklaard door de gemeente lijke commissie voor beroep en bezwaarschriften. De gemeenteraad heeft een zogeheten voorberei- dingsbesluit genomen om de bouw van de scholen aan het Zonlichtpad mogelijk te ma ken. Volgens omwonenden had het hele bestemmings plan gewijzigd moeten wor den, maar de commissie denkt daar anders over. Het voorbereidingsbesluit is niet in strijd met de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Bewoners van de Appelbes protesteeerden heftig tegen de komst van een flat aan de Gooimeerlaan, vooral omdat die niet zou passen bij het karakter van de wijk. Volgens de commissie worden priva cy en uitzicht van de omwo nenden niet zodanig aange tast dat de bouw van de flat moet worden afgewezen. Sinds de 17e eeuw zijn heel wat schepen vergaan bij Kaap de Goede Hoop. De stroming verhinderde geregeld een behouden vaart naar Nederland. Ruim 300 jaar later is er weinig veranderd. Nu zwierven de kerstpakketten van Endegeest er rond terwijl ze al in Leiden hadden moeten zijn. Het leek zo'n aardig idee. De directie van Endegeest wilde het personeel aan het eind van het jaar eens verwennen met een heus kerstpakket. Dat moest eens iets bijzonders worden, niet zo'n achtelijk kartonnen doosje met ananasschijfjes en zalm-in-blik. Daarbij moest je er later ook nog eens iets aan hebben. Staflid Phil Verstraaten, die de kerstpakketten in zijn takenpakket heeft, richtte zijn blik op het Oosten. In India vond hij precies wat-ie zocht: een mooie origineel teak houten doos. Prachtige oplossing; teak-hout is een fraai ogende houtsoort die behoort tot de hardste ter wereld. Het groeit in India, waar al begin deze eeuw plantages zijn aangelegd. De milieuwet ter plaatse regelt dat voor elke boom die wordt gekapt er vijf jonge worden aangeplant. Daarbij mag jaarlijks slechts een beperkt aantal bomen worden gekapt. Mooier kon het niet, zo beschermde Endegeest zich op voorhand tegen kritiek van milieu-fanaten. Kerstpakket Verstraaten leek het keurig voor elkaar te hebben. In september 1991 was de bestelling al rond. 850 kisten uit India, levensmiddelen'uit Nederland en'kerstkaarten gedrtikt bij de Zijlbedrijven. Keurig op tijd arriveerden de levensmiddelen op de grens van Oegstgeest en Leiden. De Zijlbedrijven leverden ook al netjes volgens afspraak de kerstkaarten aan. Op de voorzijde ervan een foto van een wandtiapijt in de Blauwe Kamer van het kasteel Endegeest. De directie spreekt in de kaart waardering uit voor de inzet en betrokkenheid in het oude jaar. Nou was het wachten op de kisten. Die moeiten midden december bij alle Endegeest- werknemers thuis zijn. Maar alles wat die dag bij hen op de deurmat valt is een brief. De inhoud maakt duidelijk welk drama de directie van Endegeest heeft getroffen. Lastig parket Wat is er gebeurd? Op 10 november passeren de dozen de douane in Bombay. De lading wordt goedgekeurd, en in een grote container geladen. Op 14 november moet de hele handel per schip richting Nederland. Dat valt tegen. Op Sinterklaasmiddag wordt duidelijk dat de pakketten niet zijn ingescheept, ze staan nog steeds in India. Dat is schrikken, en niet zo'n beetje ook. Sta je mooi voor schut als directie. Een kerstpakket dat pas aankomt als de carnavalskostuums al weer uit de motteballen gaan. Hemel en aarde worden bewogen om een De kerstpakketten van Endegeest zwierven tijdens de kerstdagen rond ii ooplossing te zoeken. Verstraaten en directeur Jan Kleijne zoeken naar een leverancier die nog een ander pakket in elkaar kan draaien, maar dat blijkt in de drukke tijd ijdele hoop. Zelfs wordt nog overwogen om de lading onderweg tussen India en Nederland over te laden en op het vliegtuig te zetten. Ook dat is onmogelijk, omdat het schip geen havens meer aandoet. Pretpakket De directie kan alleen nog maar excuses maken. Dat gebeurt per brief van 17 december. Het -moet gezegd, het gaat op een ludieke wijze. Bij de brief wordt de,kerstkaart ingesloten en een foto vap' het pakket dat. iri, de loop van 1992 arriveert. Want zo veel was al duidelijk: pas op 31 december zal het schip met de gewraakte pakketten de Rotterdamse haven binnenstomen. Midden december vaart het nog ergens bij'Kaap de Goede Hoop. De directie neemt ijllings contact op met de Zijlbedrijven om een nieuwe kaart te maken voor bij het pakket. Je kunt natuurlijk niet in januari nog eens komen aankakken met 'prettige kerstdagen'. Nou zijn de Zijlbedrijven rond de jaarwisseling veertien dagen gesloten. Toch kunnen daar nog nieuwe kaarten worden gedrukt. ,Als binnenkomer voor het nieuwe jaar', luidt de nieuwe tekst. De pakketten worden ppjB januari ajsnog verspreid onder de' De supermarkt (Dagmarkt) die nu nog is gevestigd in de kel ders van Vroom Dreesmann gaat verhuizen naar de Lange Mare 76 t/m 82. De Dagmarkt, een dochteronderneming van V D, heeft een voorlopig bouw plan ingediend bij de gemeente voor de panden waar nu nog technisch handelsbureau voor heen Van Duuren is gehuisvest. Deze firma vertrekt in maart uit de binnenstad en gaat naar de Rooseveldtstraat 76. In het voorjaar van 1988 liet de toenmalige directeur A. Dreesmann weten bij een van de vele reorganisatieplannen dat de supermarkten van de warenhuisketen vervangen zou den worden door kleinere, kant en-klaar voedselafdelingen. Een jaar later bedacht de landelijke V D-directie echter dat de su permarkten maar helemaal ge sloten moesten worden. Maar in januari 1990 nam V D dochter Dagmarkt onder andere de Leidse keldervestiging over. Zowel V D als Dagmarkt zochten een tijd naar een nieu we en meer in het oog sprin gende locatie voor haar super markt in de Leidse binnenstad. Er is sprake van geweest dat zij het oude Albert Heijn pand aan de Haarlemmerstraat zouden over nemen, maar dat werd af geblazen. Met het geplande ver trek van vh Van Duuren diende een nieuw alternatief zich aan. dagmarkt heeft al een vestiging aan het Stationsplein. „Ijs en weder dienende gaat de nieuwe winkel in juni, dus nog voor de bouwvak open", al dus Vendex-voorlichter P. van Bakkum. Zo moet er nog een definitieve huurovereenkomst worden gesloten van de directie van vh Van Duuren. De nieuwe zaak krijgt een winkeloppervlak van tussen de 500 en 600 vier kante meter. Parkeerprobleem De mededeling van gemeente ambtenaar C. Cusell gisteroch tend aan vertegenwoordigers van de buurt over de komst van Dagmarkt, lokte verschillende reacties uit. Vooral extra par keerproblemen worden ver wacht van de komst van de Dagmarkt naar de Lange Mare. Van Bakkum verwacht deze problemen niet: „De Dagmarkt is een typische buurtsuper- markt die niet drijft op autocon sumenten. Ook in het centrum van Amsterdam hebben wij een aantal vestigingen", aldus Van Bakkum die ook in de bevoorra ding, waarschijnlijk via de smal le Clarensteeg, geen problemen ziet: „Er zijn kleine en grote vrachtwagens". VRIJE TIJD Cursussen (1) Het Leidse Volkshuis start bin nenkort een aantal cursussen speciaal voor vrouwen. Thema's zijn bij voorbeeld: Meer leren durven, zelfverdediging, 55 plus, kadercursus, publiciteit, verander je leven, vrouwen en besturen, en klussen. Meer in formatie tel. 149180. personeelsleden en relaties van het psychiatrisch ziekenhuis. Zo wordt het kerspakket een nieuwjaarspakket, maar eigenlijk vooral een pretpakket. Want achteraf kunnen ze er best om lachen, daar bij Endegeest. Kleijne: „Met kerst krijgt iedereen altijd al zoveel, nu hebben ze een paar weken later nog een extraatje". Het is nog niet bekend waar de pakketten dit jaar worden besteld. Maar Kleijne waarschuwt de medewerkers op voorhand: „Bij Endegeest is niets gek genoeg". Cursussen (2) De Leidse volksuniversiteit K O heeft vanaf de tweede helft van januari diverse cursussen 'in de aanbieding'. Muziek-, ta len-, computer- en diverse crea- tiviteitscursussen zoals cabaret en aerobics. Voor informatie: 071-141141. Aura Een lezing over Aura wordt donderdag 16 januari gegeven in restaurant Eigenzorg aan de Stationsweg. De lezing begint om 20.00 uur. Klaverjassen Speeltuinvereniging Stevenshof begint op vrijdag 17 januari met een klaverjascompetitie. Aan vang 20.15 aan het Carry van Bruggenpad 2 in Leiden. Inl. tel. 765989. Ruilbeurs Ruilverenigig koningskerk houdt aanstaande vrijdagavond 17 januari een ruilavond voor verzamelaars van postzegels, suikerzakjes, sigarenbandjes, enz. De beurs wordt gehouden tussen 19.00 en 20.00 uur in buurthuis 't Spoortje aan de Bernardkade 40 in Leiden. Reddingsbrigade De Leidse reddingsbrigade houdt op vrijdagavonden een cusrsus zwemmen voor volwas senen in het Vijf Meibad. De les in kleine groepen duurt van 19.30 tot 20.00 uur. De cursus kost dertig gulden per jaar en twee gulden per les. VoQr inlich tingen: 071-215885. problemen door de directeur een 'soort verkapt excuus' voor de houding van de vereniging ten aanzien van de vrouw. Zij had al jaren tevergeefs om de bewuste voorzieningen ge vraagd. De aanklager wilde het daarom bij een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand laten, maar eiste daarnaast dat de vrouw de schade aan de ver eniging zou terugbetalen. Advocate, mr. A. van der Kaay, voelde daar niets voor. „Dat de woningbouwvereniging tot nog toe geen schadeclaim heeft ingediend, wijst erop dat zij gezien haar fouten in het verleden die kosten voor eigen rekening neemt", zo meende Van der Kaay. Politierechter Ruijs vond dat als de vereniging haar geld wil de hebben zij dat maar via een civiele procedure moest zien te incasseren. „Ik voel er weinig voor om me met de schadeaf wikkeling te gaan bemoeien, mevrouw zou misschien ook weieens een claim kunnen doen wegens het gederfde woonge not", aldus rechter Ruijs. De strafzaak is nu definitief achter de rug want zowel de aanklager als de veroordeelde vrouw de den afstand van het recht van hoger beroep. Er was iets in me geknapt", zei gisteren een 51-jarige vrouw uit Leiden voordat zij door de Haagse politierechter, mr. E. Ruijs, werd veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf wegens vernieling. De vrouw stond terecht omdat zij op 6 februari vorig jaar gewa pend met een koevoet het ge bouw van de woningbouwvere niging Leiden binnenstormde om daar een reeks computers aan diggelen te slaan. De scha de aan de apparatuur bedroeg 8000 gulden. Ook ramde zij nog een grote hoeveelheid ruiten in van de hal van haar flatwoning. Aanleiding voor de wraakactie was dat de huisbaas niets deed aan haar woning aan de Arendshorst, waarin ondanks onophoudelijk klagen de schim mel al acht jaar op de muren stond vanwege chronische lek kage. Na de actie van de vrouw bleek de vereniging wel onmid dellijk in staat de reparatie te verrichten. Daarbovenop kreeg de vrouw een nieuwe woning aangeboden. Zij is inmiddels verhuisd. Officier van justitie, mr. Van den Honert, zag in de snelle persoonlijke afwikkeling van de AGENDA WOENSDAG 15 JANUARI Leiden Spreekuur verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72, van 10.30-12 uur. Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de gymzaal van Pedologisch Instituut De Brug, Was- senaarseweg (bij Blauwe Vogelweg), Bridgen voor met-rokers door B.C.L. in het Poelhuys, aanvang 20 uur. Noordwijk Bijeenkomst van de Christelijke Ou derenbond. Sprekers: dsen mw Keu- ning uit Noordwi|k. Aanvang 15.00 uur in De Vinkenhof, Achterzeeweg. Gezelligheidsmiddag van de Kajhohe Aanvang 14.00 uur in De Wieken. S Jeroensweg. Oegstgeest Bridge-drive in hotel Het Witte Huis aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 16 JANUARI Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut tn zwembad Poelmeer, Lange Voort 273, van 14.30 - 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de Vlietzaal (bij sportschool Goederaad), Raadhuis laan 43, van 16 -17 uur. VRIJDAG 17 JANUARI Noordwijkerhout 'Visch en Fruit' met Bert.Klunder e d m D? Schelft. Kaartverkoop vyv Noordwijkerhout. Aanvang 20.15 Bedrijf zet nieuw pand neer in Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13