Leiden Poeiert vertrekt niet uit onvrede Een school van ongewone uitvinders Parkeerplek als troost voor het ouder worden Terrein Formido verontreinigd Toiletbelder Aalmarkt afgesloten Woensdag 15 januari 1992 ROY KLOPPER LOMAN ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) "V SI J$. ,'V •>-, t :T"> -V.i NIEUWSLIJN 'll'TT ii'l r' T Vrouw (24) stierf aan hartaanval De 24-jarige Leidse vrouw die maandagavond laat in levensge vaar op een trottoir aan de Morssingel werd aangetroffen en la ter overleed, is gestorven aan de gevolgen van een hartaanval. De politie sloot aanvankelijk een misdrijf niet uit. Het lichaam van de vrouw werd gisteren in het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk onderzocht. Weer aanhoudingen bij telefooncellen Opnieuw zijn gisteren vijf mensen aangehouden die geld uit te lefooncellen probeerden te halen. Om kwart over drie gistermid dag werden twee Lei denaars van 45 en 50 jaar oud bij de cel op het Beyrijdingsplein aangehouden. Zij zetten telkens dp wissel- geldklep van het toestel vast en bleken in enkele maanden een paar honderd gulden aan wisselgeld ontvreemd te hebben. Voor het zelfde misdrijf werden om half zes bij een telefooncel op de Breestraat een 17-jarige en een 19-jarige Leidenaar gear resteerd. Bij de cel op de kruising tussen de Haarlemmerstraat en de Lange Mare kon om kwart over vijf een 54-jarige Leider dorper op heterdaad worden betrapt. Hij was bezig het toestel met een breekijzer open te maken. Winkeldief op station gepakt Een 24-jarige Fransman is gisteren na een achtervolging op het Leidse station aangehouden. Hij was bij Vroom Dreesmann door de bedrijfsrecherche betrapt op het stelen van twee pakken cassettebandjes. Bij zijn arrestatie bleek hij ook twee bij Peek Cloppenburg gestolen jassen samen ter waarde van duizend gulden in zijn bezit te hebben. Alpheuse korpschef Molenaar mogelijk nieuwe politiebaas AUTOLIEFHEBBERS SCHRIJVEN 18 JANUARI IN HUN AGENDA. EN DIT ADRES: Autobedrijf Van der Plas bv, Ambachtsweg 14. 2222 AL Katwijk. Telefoon 01718-26161 (vervolg van pagina 1) Het snelle vertrek van korpschef B. Poeiert betekent niet dat hij het niet naar zijn zin had bij. het Leidap politie korps. „Ik wefk in beiden juist rilet veel pleziér. En ik blijf nauw verbonden met het Leidse korps. Dat bedient im mers verreweg het grootste van de acht districten waaruit het politiekorps Holland Midden gaat bestaan". De Leid se commissaris wordt 'directeur basispolitiezorg' van het nieuwe regionale politiekorps Hollands Midden. Hij blijft plaatsvervanger van de al eerder benoemde regiochef S. van der Hulst. ment", zei Poeiert. Dit tot ver ontwaardiging van de Leidse fracties van PvdA, D66 en Groen Links, die burgemeester Goe- koop om opheldering vroegen. Die distantieerde zich echter niet van de uitspraken van de Leidse korpschef. Integer Poelerts waarschijnlijke opvol ger, de Alphense korpschef J. Molenaar, krijgt de leiding over het districtskorps Leiden/Voor schoten (circa 250 man), een onderdeel van het nieuw te vor men regiokorps Hollands Mid den. Molenaar zelf zegt van niets te weten, maar ontkent niet dat hij in de race is. Hij wil verder niet reageren. Eind deze maand worden de benoemin gen officieel bekend gemaakt. Molenaar (45) is in 1988 korpschef geworden van de Al phense politie, maar werkt er al HENK VAN DER POST Poeiert begon als agent bij de Apeldoomse politie en maakte vervolgens snel carrière bij het korps in zijn huidige woon plaats Amersfoort. Vier jaar ge leden werd hij directeur van de Kaderschool van de gemeente politie in Zutphen. In Leiden heeft hij zich, nadat hij in april H. Mostert opvolgde,voorna melijk beziggehouden met de reorganisatie van de politie. Hij veroorzaakte deze zomer een politieke rel door in een in terview in deze krant te stellen dat de gemeenteraad na de re organisatie niets meer te zeggen heeft over het beheer van het politiekorps. „De 35 burge meesters uit het gebied bepalen de hoofdlijnen van het beleid en hoe dat ingevuld wordt is een zaak van het politie-manage- vanaf 1977. Zijn korps is de af gelopen jaren flink geslonken, zelfs zodanig dat de politie prio riteiten,'moest gaan stellen, lp minder belangrijke gevallen komt de politie alleen opdagen als ze manschappen beschik baar heeft. Sinds kort is het po litiebureau in Alphen doorde weeks 's nachts gesloten. De Alphense politiebaas hield zich in de jaren tachtig vooral bezig met de reorganisatie van het korps. „Het afvlakken van de piramide tot een harkmodel. Minder niveaus in de organisa tie, dus kortere communicatie lijnen. Dat werkt persoonlijker en sneller", aldus Molenaar in deze krant in november 1988. Die ervaring kan hem in Leiden goed van pas komen vanwege de grote reorganisatie in Zuid- Holland tot het politiekorps Hollands-Midden. Waarschijn lijk vanaf april gaan de zoge naamde voortrekkers, onder wie dus zeer waarschijnlijk Mole naar, in de acht districten van Hóllands-Midden aan het werk. Hij staat in Alphen bekend als een integer en als een prettige en makkelijk toegankelijk man met wie goed is samen te wer ken. Hij leidde mede het onder zoek in de kwestie-Coupépolder op basis waarvan de Hazers- woudse vuiltransporteur in eer ste instantie door de rechtbank werd veroordeeld. Een 42-jarige Katwij- ker en z'n vrouw zijn gisteravond onge deerd gebleven nadat fhun auto jn de brand vloog op de Eüropa- weg.. De wagen be-, goniomstreeks hatf tien op de snelweg al te roken maar een maal op de Europa- weg vatte de motor vlam. De Katwijker en zijn vrouw wisten op tijd het voertuig te verlaten. De brand weer bluste de brand en politie-agenten uit Wassenaar en Leiden moesten het verkeer tijdelijk omleiden. FOTO HIELCO KUIPERS LEIDEN KAREL BERKHOUT Het bedrijfsterrein van de bouwmaterialenhandel For mido aan de Hoge Morsweg in Leiden is vervuild. Bij de brand die Formido dit weekeinde vol ledig in as legde, zijn stukken asbestcement en giftige verf stoffen vrijgekomen. De ge meente Leiden heeft de hout groothandel Pontmeyer, de eigenaar van het afgebrande ge bouw, opgedragen de overblijf selen na de sloop af te voeren als 'chemisch afval'. Maandagmiddag heeft de direc tie milieu op het terrein een on derzoek uitgevoerd naar de ver vuiling. „In het plafond zat as best verwerkt, dat wij in kleine stukjes hebben aangetroffen", zegt hoofd directie G. in 't Veld. De afvoer Wordt geregeld in de sloopvergunning die één dezer dagen wordt afgegeven. Als de puinhoop is geruimd, komt er ook nog een bodemonderzoek naar giftige afvalstoffen die met het bluswater de grond zijn in- De brandweer heeft zaterdag bij de brand sterk verontreinigd bluswater in de Oude Rijn en op het riool geloosd, is de bevin ding van het Hoogheemraad schap. „Wij zijn er door de brandweer nogal laat bijgeroe pen: om 9.30 uur 's ochtends terwijl het blussen om 4.00 was begonnen. Toen wij aankwa men was de brandweer in de Rijn water aan het lozen, waar van wij vaststelden dat die nogal wat zuur bevatte. Wij hebben de stroom laten verleg gen naar het riool, waarin het zuur zo is verdund dat de wa terzuivering er geen last meer van had", zegt een woordvoer der. Ongeschonden Uit wat er bekend is van het po- litie-onderzoek dat nog niet is afgerond komen steeds meer aanwijzingen dat de brand is aangestoken. Op een in de krant gepubliceerde foto van de brand is te zien dat in de toen nog bestaande voorge vel een deur open stond. Dat wijst erop dat er kort voor de brand nog mensen in het pand aanwezig waren. „Het gaat om een deur die altijd elektrisch en met twee extra sloten op slot werd gedaan. De politie heeft mij de foto laten zien en een verklaring gevraagd", zegt di recteur T. Linschoten van het Leidse Formido-filiaal. „Dat geeft mij in elk geval het idee, dat de brand niet is ontstaan door een fout van ons". Wat er gebeurt na de sloop, die wordt uitgevoerd door het Leid se sloopbedrijf Van der Eijk, is nog even de vraag. „In principe streven wij ernaar Formido in Leiden zo snel mogelijk weer te openen. Het liefst op dezelfde plaats, maar dat hangt ook af van Pontmeyer", is het enige wat het hoofdkantoor van For mido in Utrecht kwijt wil. Pont meyer is eigenaar van het pand, waar Formido was gevestigd met een zogeheten franchise- overéenkomst, een contract waarbij een onafhankelijke on dernemer de naam, de formule en de spullen overneemt van een groot filiaal-bedrijf. „Op het moment dat een pand afbrandt, vervalt de huur overeenkomst en moet er een nieuw contract worden geslo ten. Op mijn vragen daarover krijg ik van Pontmeyer nogal ontwijkende verhalen in de trant van 'daarover wordt op hoog niveau beslist'. Op zichzelf wil Pontmeyer wel, dat blijkt uit de snelheid waarmee het sloop bedrijf met een offerte,kon ko men", zegt Linschoten. LEIDEN LOMAN LEEFMANS Het voormalige, openbare toilet aan de Aalmarkt wordt voor on bepaalde tijd afgesloten. Twee stevige, houten vlonders gaat het trapgat, dat vroeger naar de toiletten leidde, afsluiten. Zowel hij de gemeente als bij binnen stadbewoners heerst onvrede 'over de smerige indruk die 'die gaten' maken. Zwerfvuil blijft er in hangen evenals de stank. De afsluiting geldt totdat er een de finitief besluit over de toekomst van de toiletkelder wordt geno- De gemeente is eigendom van de ruimte, maar al sinds jaren is er een contract met een pach ter. Beide partijen voelden zich niet aangewezen om de ruimte schoon te maken, te renoveren en opnieuw in oude glorie te herstellen. Vooral het vernieu wen van een pompinstaflatie anders heeft het water van de I^WCjffg&fójüWcl kost li al fjïnds jafiefi ifciet wötfdt ge bruikt, is ook een doom in het oog van de marktkooplui. Voor ■het doen van hun behoefte zijn •zij aangewezen op nabij gelegen ;vrinkels en horeca-gelegenhe- den. De gemeente speelt de Aalmarkt is velen al jaren FOTO HENK BOUWMAN gedachte Het trapgat van het openbaar toilet een doom in het oog. winkeluren en tijdens de markt, al geld voor gereserveerd moderne, semi-permanente toi- een besluit laat al flinke tijd op tijdens drukke letcabines te plaatsen. Er is zelfs zich wachten. (vervolg van pagina 1 LEIDEN «KAREL BERKHOUT De eerste keer dat de gemeente raad over de parkeervergunnin- gen debatteerde, werd de verga dering uiteindelijk onder groot rumoer afgebroken. Maar toen al was geworden dat er geen raadsmeerderheid was te krij gen voor het plan van het colle ge om houders van een OV- jaarkaart in de binnenstad geen meer te ge- was het s dèt het aantal par keerplaatsen daar moet vermin deren. De meeste fracties von den het idee om studenten geen parkeerplaats te gunnen echter nogal willekeurig, nauwelijks controleerbaar en uitvoerbaar en bovendien een soort straf voor het gebruik van het open baar vervoer. Het voorstel van een minder heid van D66 om jongeren be neden de 27 jaar een vergun ning te weigeren, kreeg gisteren de steun van de college-partijen PvdA en CDA. „Jong zijn gaat over en sommigen vinden dat jammer. Misschien is het dan een troost dat als je eenmaal 27 jaar bent je wel recht hebt op een parkeervergunning", zei PvdA-raadslid A. Boot. CDA en de D66-raadsleden T. de Graaf, S. Blok en J. Hoekema zijn voor al blij dat het leeftijdscriterium duidelijk en makkelijk te con troleren is. het OV-kaart-criterium het'niet redt, maar de leeftijdsgrens is geen slecht alternatief', ver woordde wethouder J. Walen kamp (verkeer) de ommmezaai van het college. „We laten een unieke kans liggen om een ei gentijds fenomeen in te passen in wat een tussenstap is in een discussie over een auto-luwe bi- nenstad. Maar niet instemmen met dit voorstel brengt het risco met zich mee dat een slechter voorstel wordt aanvaard. Het college ging daarin uit eindelijk mee, zij het met frisse tegenzin. „Het is jammer dat Dp tegenstanders hadden na melijk een aantal andere voor stellen op tafel gelegd. De WD en SP wilden van geen beper king weten. Groen Links en een meerderheid van D66 zagen meer in één parkeervergunning jammer dat per huishouden. Van Akzo tot het koninklijk huis, de leerlingen van de Leid se instrumentmakersschool be denken voor iedereen appara ten die niet in serie kunnen worden vervaardigd. „Een school van uitvinders, zo zou je het inderdaad kunnen noe men", zegt directeur A.J. Blom. Vandaag viert de speciale mts haar 90-jarig bestaan met een symposium over het maken van fijn-technische apparatuur. „Het echte feest zouten we nog even op tot het 100-jarig be staan". Zelf omschrijft de directeur zijn leerlingen het liefst als 'puz zeloplossers'. Creatieve mensen die op verzoek van wetenschap pers apparaten ontwerpen èn maken. De laatste jaren wordt ook veel gewerkt in opdracht van bedrijven. Voor de school heeft dat een prettige bijkom stigheid: de inkomsten daarvan worden sinds een paar jaar niet JfcriginecA'Siijft in-aWwraaette maar het komt wel voor dat ze later de kern vormen van grote apparaten. Het vervelende is dat ik daar niet over kan praten, want als wij voor een bedrijf iets hebben bedacht, is dat voor de concurrentie ook best interes sant. Voorbeelden kan ik dus niet noemen". Blom wil wel kwijt dat de commerciële opdrachtgevers van uiteenlopende aard zijn. De Luchtmacht en Akzo behoren tot de vaste 'klantenkring' van de school, maar ook voor het koninklijk huis hebben de leer lingen de nodige klusjes ge daan. „Het glaswerk bijvoorbeeld. Wij moesten een manier beden ken waarop glazen met een mi niem scherfje eraf weer mooi glad konden worden. Dat ze bij een groot banket zonodig weer alle 36 glazen kunnen gebrui ken, denk ik. Nu zijn we bezig met vlambeschermers. Tijdens staatsiebezoeken is het blijk baar vervelend als kaarsen op tafel gaan flakkeren. Kijk, zo'n vraag zou natuurlijk ook ge woon van de buurman kunnen komen, al is dat toevallig ook een prins". Lasertechnologie Naast de afstudeerrichtingen glas, metaal en optiek, kunnen leerlingen zich sinds enkele ja ren ook bekwamen in lasertech nologie. De eerste vier leerlin- „De leerlingen van de Instrumentmakerschool zijn vooral puzzel-oplossers". gen studeren naar verwachting dit jaar af in deze richting. „Niet veel nee, maar het is een hele specieke tak van de opleiding. Het zal ook nooit een omvang rijke opleiding worden. Ik ver wacht dat het aantal leerlingen nog zal groeien, maar meer dan enkele tientallen leerlingen zul len het nooit worden". Instrumentmakersschool viert 90-jarig bestaan In totaal telt de Instrument makersschool 135 leerlingen. Verreweg de meesten van hen zullen afstuderen in de richting 'metaal'. Vrouwen zijn, met tien procent, sterk ondervertegen woordigd, maar Blom is tevre den over het aantal. „Op gewo ne mts-en ligt dat percentage veel lager". Dat meisjes de weg naar technische scholen nog steeds niet weten te vinden, heeft volgens Blom voor een be langrijk deel met hun opvoe ding te maken. „Ik denk dat het heel belangrijk is wat voor speelgoed jonge kinderen krij gen, wat ze thuis uit elkaar mo gen schroeven en wat niet. Daardoor wordt de ontwikke ling van de motoriek bepaald". Verhuizing De Instrumentmakersschool verhuist over een paar jaar van de Nieuwsteeg naar de Wasse- naarseweg. De school is nu nog ondergebracht in het Kamer- lingh Onnes Laboratorium van de faculteit natuurkunde, dat ook verhuist naar de Wasse- naarseweg. Het laboratorium gebouw wordt over enkele jaren door de universiteit afgestoten en dus moet de school ook ver kassen. De precieze plek voor nieuwbouw is nog niet bekend. Het ministerie' van onderwijs wil in 1993 met de nieuwbouw beginnen. Het nieuwe pand zal in ieder geval groter zijn dan het huidige onderkomen, waardoor het leerlingenbestand met 30 pro cent kan toenemen. „We mik ken op 200 leerlingenzegt Blom. „Dat is best een forse uit breiding. Veel meer zou zinloos zijn, want daar is de vraag van het bedrijfsleven niet groot ge noeg voor. Bovendien kan de symbiose met de universiteit daardoor misschien verstik ken". Het evenwicht in de wis selwerking tussen universiteit en school zou door een explo sieve groei van een van beide partijen wellicht verstoord ra ken, legt de directeur uit. De Instrumentmakersschool fOioi tt is sinds augustus 1991 een van de kleinste mbo-scholen in Ne derland. Samen met twee ande re scholen is de Leidse school onder de eis van een mini mumaantal van 600 leerlingen uitgekomen. De directeur heeft de minister van onderwijs ervan weten te overtuigen dat de school zo uniek is dat een fusie met andere scholen de kwaliteit van het onderwijs niet ten goe de zou konten. Na het verdwijnen van de Eu ropese grenzen hoopt Blom ook voor het buitenland belangrijker te worden. Omdat de opleiding uniek in haar soort is, zou het diploma allereerst internatio naal erkend moeten worden, zegt de directeur. „Wij hebben als Nederlandse school Europa iets te bieden. Als dat gaat luk ken hebben we over een paar jaar misschien heel andere toe komstperspectieven. Maar daar kunnen we het bouwplan voor 1993 nog rjiet op baseren

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11