Kunst 'Wat Bimie presteerde, is ongelooflijk' Leerdam eert Andries Copier met tentoonstelling De Volharding nog steeds springlevend Dinsdag 14 januari 1992 Redactie: 071-161400 «ES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASK1A STOEUNGA Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: PIET KOOREMAN 8 NIEUWSLIJN Greenaway trekt 80.000 bezoekers ROTTERDAM Op de laatste dag van de tentoonstelling The Physical Self stonden er nog rijen publiek te wachten bij de in gang van het museum Boymans van Beuningen, alsof het de kaartverkoop van een popconcert betrof. In twaalf weken tijd heeft de inrichting van cineast Peter Greenaway tegen de tach tigduizend mensen getrokken, er was zelfs één week bij van tienduizend man, zegt de hoofdconservator moderne kunst Piet de Jonge. Gisteren sloot de tentoonstelling, waarin vier naakte mensen stonden opgesteld. Peter Greenaway was zondag zijn eigen tentoonstelling aan het filmen, hij ging daar gisteren en vandaag, zonder publiek dus, nog mee door. The Physical Self heeft volgens De Jonge veel nieuwe klanten getrokken, maar: „Ook ons trouwe publiek heeft goed gereageerd." Albert Hahn en het Rembrandt-jaar AMSTERDAM De huidige aandacht voor Rembrandt is niets nieuws: ook in 1906 werd een Rembrandt-jaar gehouden met al le bijbehorende commerciële uitwassen. Spotprenttekenaar Al- bert Hahn en publicist Henri Greve bundelden hun krachten en stelden een album vol spotprenten en satirische gedichten sa men onder de titel 'Het land van Rembrandt'. Van dat album is een tentoonstelling samengesteld die tot 23 fe bruari is te zien in het Internationaal Instituut voor Sociale Ge schiedenis en het Nederlands persmuseum, Cruqiusweg 31, Amsterdam. Zo zag Albert Hahn Rembrandt in 1906: als een soort meiboom met het dansende gepeupel aan zijn voeten. Henri Greve maakte er een spotdichtbij. foto pr 'Vreemde voorwerpen' in Sylvius LEIDEN In het kader van de presentatiecyclus 'Vrije Vitrines' van de Stichting Beeld en Grafiek presenteert Reinard Ruben kamp 'Eenige vreemde voorwerpen' in de vitrines van het Sylvi- uslaboratorium. Tot 1 maart. LAK-cursussen beginnen weer LEIDEN Het LAK begint binnenkort weer met een groot aan tal cursussen op het gebied van drama, beeldende kunst, mu ziek en literatuur. Onder anderen zal de schrijfster en dichteres Fleur Bourgonje een cursus korte verhalen schrijven geven. De inschrijvingsdagen zijn: dinsdag 11 en woensdag 12 februari, van 19.00 tot 20.30 uur in het LAK. "De bril is voor op m'n werk. En die gratis lenzen zijn voor 't sporten'.' Het Nationaal Glasmuseum in Leerdam brengt tot 30 maart een hommage aan de op 19 de cember overleden glaskunste naar Andries Copier. Het stelt door deze wereldberoemde kunstenaar ontworpen glazen gebruiksvoorwerpen ten toon. Copier had bijna een halve eeuw lang de artistieke supervi sie over het werk van de Glasfa briek Leerdam. Hij ontwierp zo'n twee keer per jaar nieuwe artikelen, die volgens deskundi gen telkens weer gevoelig en origineel waren. Hij combineer de een strenge, doelmatige Slagwerker Michael de Roo, zakelijk leider NDT „Een historische gebeurtenis", sprak artistiek leider Jiri Kylian van het Nederlands Dansthea ter (NDT) vorige week, toen Mi chael de Roo (42) aan de hon derd werknemers werd voorge steld als hun nieuwe zakelijk leider. Het moest er een keer van komen. „Carel Bimie was het NDT". De 42-jarige De Roo, Haags bloed en dito opvoeding, maar met echtgenote Dag- mar en zoon Bo (3) woon achtig in het Noordhollandse dorp Warder, durft al in de ver leden tijd te spreken. Er lopen, of ik moet zeggen er liepen bij het NDT al mensen rond, die zichzelf op de stoel van Carel Bimie terecht zagen ko- De Roo: „Ik weet dat slechts van één persoon. Dat Carel mij heeft gevraagd was niet alleen voor mij, maar waarschijnlijk ook voor anderen een verras sing. Die ene persoon is overi gens alweer vertrokken. De man verkocht zich al als opvolger van Bimie toen deze er nog he lemaal niet aan dacht te ver trekken." Sponsors, met voorop com municatiegigant AT T, brach ten het geld voor het dansthea- gebouw aan het Haagse Spui bijeen te brengen, zelf lichame lijk gesloopt. De Roo: „Carel is er bijna aan stuk gegaan. Hij is op, hoewel hij niet kapot te krijgen is. Maar hij blijft, op eigen verzoek, een van de twee directeuren van het gebouw." Wie is meer verantwoorde- voor mijn gastoptredens met het Circle Ensemble (het Utrechtse ensemble waarin De Roo speelt - red.) altijd goed za ken met hem kunnen doen. Ik heb nooit een probleem met hem gehad. En hij nam risi- ,Als je hoort hoe hij het NDT is begonnen. Dat geloof je niet. lijk voor kunst, bedrijfsleven of Hij stapte met de hele club in overheid? De Roo: „Ik moet er niet aan denken dat het NDT afhankelijk wordt van sponsors. Kijk naar het Concertgebouw in Amster dam: een Golfoorlog en de sponsors lopen weg. De verant woordelijkheid voor de continu ïteit van de kunst ligt bij de overheid." „Aan de andere kant, als je geen risico neemt, gebeurt er ook nooit eens iets bijzonders. een vliegtuig en wachtte woon af wat er gebeurde. Hij begon ergens, gaf een voorstel ling en er werd nog geld ver diend ook. Weinig, dat wel, maar voor je het wist was je wél begonnen met een wereldtoer- nee." Michael de Roo vindt dat de Nederlandse overheid zich meer dan welk ander land ach ter nieuwe ontwikkelingen op stelt. „Dat men daarbij het be- Michael de Roo: „Ik heb zakelijk directeur, die jen iedereen gezegd: als jullie zoeken r e zaken vanachter een bureau gaat regelen, nodig, van particulieren." Daarmee zeg je impliciet iets over Carel Birnie. De Roo: „Zeker. Carel is een uniek mens. Wat hij heeft ge presteerd is ongelooflijk. Hij heeft het NDT aan een eigen theater geholpen en dat is uniek in de wereld van het ballet. Er is geen cent overheidssubsidie aan te pas gekomen." „Wat ik in Carel bewonder, is ter in Den Haag bijeen. Vier jaar dat hij geen moment bang is En daarvoor heb je initiatieven leid toespitst op. een beperkt dan ben ik de verkeerde persoon." teur, die de zaken vanachter een bureau gaat regelen, dan ben ik de verkeerde persoon. Het NDT heeft in Christoff Es- scher een uitstekende dirigent kunnen." en in Jirf een uitstekende artis- Waarom geen tiek leider. Esscher onderhoudt foto marco bakker later blijkt Carel Birnie, de man die zich zo heeft ingespannen om die sponsorsgelden voor het est. Hij paste goed op de knip. Beter dan wie ook. Hij was een keiharde zakenman. Ik heb aantal groepen, vind ik alleen maar goed. Dat is veel beter dan van een bepaald bedrag ieder een een klein beetje geven waarmee niemand uit de voe ten kan. Kies voor rechts, of bovendien een goede relatie voor links." met het Balletorkest, dus daar Hoe zit het met taakverde- moet je met je handen van af- ling in de driehoek Birnie, Ky- blijven. Hoe ik mezelf artistiek lian.DeRoo? vorm kan geven weet ik nog „Organiseren wordt mijn niet Ik kan Jiri rustig aanspre- hoofdtaak. Het NDT verkópen, ken over zijn balletten en hij mij Maar ik wil ook bij het NDT ar- over mijn muziek. Hij is ie- tistiek betrokken zijn. Ik heb te- mand, waarbij ik dat honderd gen iedereen gezegd: als jullie procent vertrouw." zoeken naar een zakelijk direc- Als het toch misgaat, waar gaat het dan mis? „Op het feit, dat ik bij het NDT onvoldoende ruimte krijg mijn artistieke ei kwijt te „Ik ben er twaalf keer geweest en Circle Percussion is er vijf weken op toemee geweest. Dat is ongekend. Absoluut. Dat kon eigenlijk alleen omdat ik er over de juiste contacten beschik. Dat is typisch Japans. Het gaat niet alleen om wat je kunt maar ook om je relaties." De nieuwe directeur van het Nederlands Dans theater (NDT), Michael de Roo (Den Haag 1949), studeerde slagwerk aan het Koninklijk Conser vatorium in Den Haag bij Frans van de Kraan. Hij debuteerde op 13-jarige leeftijd bij het Resi dentieorkest waaraan hij jarenlang verbonden was als free lance slagwerker. Van '70 tot '80 was hij paukenist bij het Net kest. Begin jaren tachtig volgde hij Van de Jiri Kylién (artisi Kraan op als hoofdvakdocent slagiverk aan het muziek Kon. Conservatorium. Sinds '83 is hij hoofdvak docent aan het Utrechts Conservatorium. Van '85 tot '90 was hij gastdocent aan de Toho Ga- kuen School of Music in Tokyo. In '72 richtte De Roo het Circle Ensemble op. Onder zijn artistie ke en zakelijke leiding is deze formatie uitge groeid tot het huidige House of Circles dat zon der structurele subsidie werkt De samenwerking tussen De Roo en het Neder lands Danstheater dateert van '73. Een langrijk moment in deze samenwerking Balletor- première s de ihime, de directeur van het NDT) op Maki lshii, in het Holland Festival Michael de Roo is tevens componist Zijn meest recente compsitie is de opera Dancer/Dan ger in samenwerking met Ilse van de Casteelen. "De bril neem ik sowieso. En die gratis lenzen wil ik wel'ns proberen'.' AMSTERDAM FRANCOISE LEDESOER Op initiatief van de componist Louis Andriessen werd de Ne derlandse muziekwereld in 1972 op stelten gezet door een stel muzikanten die zich vere nigden in het Orkest De Volhar ding. Hun optredens ademden een sfeer die typerend was voor de jaren zestig en zeventig: mu- dirigent met een voor iedereen gelijke inbreng bij de repertoire keus en repetities. In 1989 werd toch een dirigent benoemd: de componist en pianist Cees van Zeeland. Ook die stap beteken de geen wezenlijke breuk met het verleden. Naarmate de ge speelde muziek ingewikkelder werd, bleek het langzamerhand gewoon te veel tijd te kosten c ziek moest ook bereikbaar zijn zonder dirigent te repeteren. De het volk. De hegemonie unieke wisselwerking tussen de van de gevestigde en vastge roeste muziekpraktijk diende te worden doorbroken. De Volhar ding heeft het wegebben van het revolutionaire élan ondanks vele interne woelingen over leefd, en viert dit jaar zijn twin tigjarig bestaan als door ieder een serieus genomen i is echter dezelfde geble ven. „Zonder dat zou het orkest dood zijn", aldus Dercksen. Om de band tussen de leden zo hecht mogelijk te houden, is vanaf de begintijd nooit met in vallers gespeeld en dat blijft zo. R Het orkest heeft vanaf de eer de Nederlandse muziekcul- ste rumoerige uitvoering van Leden van De Volharding het stuk „De Volharding" van Iruk Orkest De Volharding anno 1992: de unieke wisselwerking tussen de musici is dezelfde gebleven. Tweede prijs voor Peter Greenaway Een Nederlands-Britse produk- tie van de regisseur Peter Greenaway heeft op het Inter nationaal Festival voor Audiovi suele Programma's in het Zuid- franse Cannes een tweede prijs gewonnen. Greenaway's pro gramma 'M is for man, music and Mozart' behaalde zilver in de categorie voor beeldende en muzikale produkties. Het goud in deze categorie ging naar de produktie 'Dortoir' van de Ca nadees Francois Girard. Belichtingscursus in Het Kasteel lichting geven, speciaal voor de foto marco borggreve genen die zich willen bekwa haasten zich echter de indi weg te nemen dat het orkest nu behoort tot datzelfde muzikale establishment dat twintig jaar geleden zo werd verfoeid. „Mis schien is door het spelen op manifestaties het accent soms wat te zwaar op de politiek ge legd, maar er zijn altijd twee lij nen in het repertoire geweest: die van de strijdliederen en van de zogenaamde concertante muziek. Van een breuk met het verleden is vandaag de dag geen sprake", verzekert pianist Jaap Dercksen. uniek en volstrekt eigen geluid op het grensgebied van heden daags gecomponeerde muziek, geïmproviseerde en popmuziek. Het spelen op straat en tijdens politieke manifestaties hoort al lang tot het verleden, Louis Andriessen (deze titel werd pas later dat jaar gekozen als naam van het ensemble) op 12 mei 1972 in Carré, voor 150 nieuwe composities en arrange menten gezorgd. Jonge Neder landse én buitenlandse compo- nisten bleken maar al te graag Volharding probeert Mk een btjdrage te willen leveren certzaien overal in het land aan het repertoire van het inspi rerende ensemble. Dat zij daar bij rekening moesten houden met het onorthodox samenge stelde instrumentarium van fluit, hoom, drie saxen, drie trompetten, drie trombones, piano en bas bleek geen enkel Ook het uitbrengen van de nieuwe cd '20 jaar Orkest De Volharding' in april, de uitgave van een bladmuziekserie in sa menwerking met uitgeverij men in belichting van live-i ziek. De cursus omvat zes woensdagavonden, vanaf 12 fe bruari a.s. Tijdens de zes bijeen komsten komen verschillende aspecten aan de orde: lampen- Compusic én een voor oktober kennis, opstellen van een licht- geplande televisiedocumentrai- plan en praktijksituaties. In- vormgeving met een grote aan trekkelijkheid. De voorwerpen, die redelijk betaalbaar bleven, vonden hun weg naar alle lagen van de bevolking. Dat geldt met name voor het zogenoemde Gildeglas, dat Copier omstreeks 1930 ontwierp. Het simpele glas, destijds vervaardigd in op dracht van de Nederlandse Ver eniging van Wijnhandelaren, wordt nog steeds geproduceerd. Tegelijk met de hommage aan Copier is er in het Glasmu seum een grote selectie Leer dam Unica te zien. Behalve werk van Copier zijn daar ont werpen bij van Meydam, Hees- en en Valkema. Dirigent Geheel volgens de heersende principes De 14 musici hebben een die dagen koos jazz- of klassieke muziekachter- werken zonder grond en zorgen zo voor een "M'n vader wil een nieuwe bril. En die gratis lenzen krijg ik'.' de oude doelstelling vast te houden: het presenteren van muziek aan een zo breed moge lijk publiek. Beurs Het jubileumjaar begint op 23 januari in de Beurs van Berlage met een retrospectief. Op het programma staan werken van Michael Torke, Stavinsky/Louis Andriessen, Cees van Zeeland, Tristano/Willem van Manen, Klas Torstensson, Rob Zuidam en Misha Mengelberg. Dit eert wordt ook gespeeld in Al- mere (25 jan.), Dordrecht (26 jan.), Rotterdam (28 jan.), Zwol le (31 jan.), Velp (13 febr.), Leeuwarden (15 febr.) en Arn hem (16 febr.). In de tweede se rie (maart-april) wordt de toe komst ingekeken met speciaal voor het jubileum geschreven werken van Otto Ketting, Mi chael Finnissy, Michiel Braam en Richard Ayres. onderstrepen dat De Volhar ding springlevend de toekomst tegemoet gaat. schrijving kan geschieden in Het Kasteel (tijdens openingstij den) of tel. (01720-32424). Kouwe kikkers pas laat los bij 'Brazilian Breeze' de Bloois, Wim Kegel (keyboards). Ruud Bergamin (saxen), Alfred Smidt (trombone). Jeroen Koning (gitaar), Frans Bouwmeester (bas), Henk Ey- gendaal (drums) en Hans Beenhakkers (percussie). Gehoord: maandagavond 13 januari in het Leidse Volkshuis, Leiden Wat missen wij Nederlanders toch de warmte die hoort bij een 'Brazilian Breeze'. Brazi lië op z'n Nederlands houdt in: statisch op je stoel zitten en keurig luisteren. En dat moet juist niet. Zo'n avond wordt pas onvergetelijk als het publiek meedoet. Gêne of lag het aan de leeftijd (ge middeld 40)? Zangeres Aafje de Bloois en haar zeven mannen de den er alles aan om de vonk over te laten springen, om Schwung in de avond te krij gen. Dat lukte maar ten dele. Zelfs het danspaar Robert Versloot en Cyldra Schier- beek dat toch met veel en thousiasme en in gepaste kledij over de vloer flitste, liet het hart niet spreken. Pas na de pauze ontwaakte een aan tal warmbloedigen, kwam er meer hartstocht in het ap plaus en gingen er een paar beentjes van de vloer. Het leek of de oproep van de zangeres „Iets anders gaan drinken dan water graag" een beetje effect had. Hoewel de gelegenheids- formatie de eerste drie num mers nodig had om in het swingende ritme van de La tijns-Amerikaanse muziek te komen, was er daarna geen houden meer aan. Het klopte met het programma: brui sende bossa nova's en zacht swingende samba's werden afgewisseld met de weemoed en de melancholie van de ballade. Aafje de Bloois ging haar eigen weg. Zeker na de pauze toen ze zich niets meer aantrok van de liefheb bers in de zaal. En dat werk te. Met nummers als de 'Jazzwals', 'Het kleine bootje' en "Waisteland' kreeg ze er beweging in. De Leidse zangeres Aafje de Bloois is een plezierige persoonlijkheid, die de mu ziek en de taal beheerst. Zij weet op de klassieke num mers van Latin-fenomenen Jobim, De Moraës en Gilber- to een eigen stempel te druk ken. Zij weet ook heel goed de nummers te introduceren. Daar was een presentatrice die inviel voor de zieke Philip Paar, die aanvankelijk de avond zou verzorgen, abso luut niet voor nodig. Het eind van de avond had het begin van de avond moe ten zijn. Dan was het echt feest geworden. Overigens stond rond middernacht in de Waag 2eker 400 man te swingen bij Bernard Berk hout All Stars. Het kan dus wel. Programma Leidse Jazz- week vanavond: 20.00 uur Kurt Schwab Kwartet en 22.00 uur The Houdini's in de Waag; 20.15 uur Jazz at the Temple met Louis van Dijk, Frits Landesbergen en Philip Paar in de Taffeh- zaal van het Rijksmuseum van Oudheden; 21.30 uur Dianne Karran Kwartet in The Duke. Gratis zachte lenzen bij aanschaf van een nieuwe bril, of 100,- korting Rinck geeft gratis zachte contactlenzen weg! Originele Bausch Lomb lenzen* die nor maal al gauw 'n paar honderd gulden kosten. Gratis bij elke bril, inclu sief aanpassing. Dus dit dé gelegenheid om. die oude lens-wens 'éindelijk in vervulling te laten gaan. Voor uzelf (naast uw bril) of voor een familielid, de buurvrouw of wie dan ook. En in bet geval dat er niemand in uw om geving is die gratis lenzen wil, en uw eigen hoofd er ook niet naar staat, kunt u kiezen voor 100,- korting op uw nieuwe bril. e +5 t/m -5. Aanbiedinggeldig t/m zaterdag 29 februari f992 Den Haag. A. Diepenbrockhof 38.070-3910152. Theresiastraat 87.070-3837182. Le«Jen. Breestraat 121 Zoetermeer. Dorpsstraat 1 113,070-3553743 Lorentzplem 85. C 071-125036 Rip**. In de Bogaard J17 (naast Mc Donalds). 0703945956 0.079-166100. Promenade 25.079-511545.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8