Wetenschap Marshallplan nodig voor derde wereld Etna laat zich weer eens van zijn slechte kant zien Supersnelle maden blijven belagers een sprong voor Boorgat in Beieren al ruim 5,5 kilometer diep 8 6 3 2 Gave oude mozaiekvloeren ontdekt Dinsdag 14 januari 1992 071-161400 Redactie: BRAM VAN LEEUWEN EN HANS SONDERS Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 7 NIEUWSLIJN WHO: aids in 163 landen Tot 1 januari 1992 hebben 163 landen 446.681 gevallen van aids aangemeld bij de Wereldgezondheidsorganisatie. De WHO schat dat sinds het uitbreken van de immuunziekte 1,5 miljoen men sen aids hebben gekregen. De VS gaan op kop met 202.843 gere gistreerde aidsgevallen, gevolgd door Tanzania (27.396), Uganda 21.719), Brazilië (21.023), Frankrijk (16.552) Zaïre (14.762) en Malawi (12.074). De VN-organisatie schat dat 9 tot 11 miljoen mensen met het hiv-virus, dat aids kan veroorzaken, zijn be smet. Dat aantal neemt elk dag toe met 5.000, zodat er rond de eeuwisseling 30 tot 40 miljoen zullen zijn. Cholera-epidemie breidt zich uit Het afgelopen jaar is verspreid over de wereld meer dan een half miljoen cholera-gevallen geregistreerd. De ziekte kostte in die periode 16.761 mensen het leven. De epidemie begon ongeveer een jaar geleden in Peru, waar inmiddels 2.829 mensen zijn overleden. De ziekte heeft Latijns-Amerika het hardst getroffen, maar ook in Afrika breidt de epidemie zich uit. In Nigeria regi streerde de WHO 7.289 sterfgevallen door cholera. Grotere kloof sterfte blank en zwart Het verschil in sterfte onder blanke en zwarte Amerikanen is verder gegroeid door onder meer doodslag en aids. Volgens het Amerikaanse departement van gezondheid en humanitaire diensten is de levensverwachting van blanke Amerikanen in 1989 gestegen tot 76 jaar, vergeleken met 75,6 jaar in 1988. De gemiddelde levensduur van zwarten bleef gelijk op 69,2 jaar. Daarmee wordt de kloof die zich halverwege de jaren tachtig in zette steeds breder. Het grootste verschil zit in de groep van 25 tot 34-jarigen, waarin aids en doodslag de meeste slachtoffers maken. WINPISCHENBACHOPA Ruim een jaar na het begin van het karwei hebben de boorders bij 'het interessantste gat in de aarde' in de buurt van de plaats Windischeschenbach in de Duitse deelstat Beieren een diepte van 5,5 kilometer bereikt. .Alles loopt volgens plan, we liggen precies op schema", al dus een lid van de projectgroep continentale diepteboring (CDB). Eind 1994 willen de onder zoekers bij het dan op een na diepste gat op aarde doorge drongen zijn tot een diepte van 10 km. Uiterlijk begin volgend jaar valt de beslissing of er nog 2 kilometer dieper wordt ge boord. Voor het geologische mam moetproject, dat per dag meer dan 100.000 gulden kost, is bij na 600 miljoen gulden uitge trokken. Meer dan 400 Duitse wetenschapmensen en 50 insti tuten in de hele wereld zijn be trokken bij het analyseren van de boorresultaten. De deskundigen hopen ken nis te verkrijgen over de moge lijkheden om geothermische energie te winnen, over het voorspellen van aardbevingen en het ontstaan van grondstof fen. Windischeschenbach is als plek voor het project gekozen omdat het op de naad ligt van de continentale platten van Afrika, Azië en Amerika. Toen 300 miljoen jaar gele den deze drie platten op elkaar stootten, kwam in de omgeving van het dorp gesteente van meer dan 30 kilometer diep aan de oppervlakte. Tegelijk ver dween een oceaan in de diepte. Bij een proefboring in 1990 werd deze oerzee met 118 gra den warm en meer dan 100 mil joen jaar oud zout water ont dekt. Deze vondst gold als een wetenschappelijke sensatie. Groep milieu-asielzoekers komt er aan Terwijl de stroom politieke en economische asielzoekers gestaag groeit, komt er een nieuwe groep bij: de milieu asielzoekers. De Westerse wereld zal snel de ogen moe ten openen voor deze groep. Vooral in Afrika groeit deze categorie asielzoekers, die werkelijk nergens meer heen kan, in ras tempo. Hun land is uitgeput, de grondstoffen zijn op. Prof.dr. Louise O. Fresco van de Landbouwuni versiteit Wageningen meent dat de tijd rijp is voor een Marshall-plan voor ontwikkelingslanden om dit proces een halt toe te roepen. Speculatieve landbouw Afrika daarentegen heeft min der last van de bevolkingsdruk, maar de produktie heeft de groei toch niet kunnen bijbe nen. Men neemt steeds meer land in gebruik, ook land dat minder goed bruikbaar is. In tussen daalt de produktie per hoofd van de bevolking nog steeds. De bevolkingsgroei mag dan iets minder sterk zijn, bin nen afzienbare tijd ziet Fresco die groei weer toenemen. En dan komen de problemen pas echt. Er zijn geen extra midde len om in te zetten. Bovendien is er geen koopkrachtig publiek en derhalve geen vraag. De fac tor arbeid is wel groot, maar niet zodanig dat het voldoende is om de problemen het hoofd te bieden. De problemen waar Midden- en Zuid-Amerika mee kampen zijn weer van een heel andere orde. De landbouw krijgt in toe nemende mate een speculatief karakter. Kolonisten rukken op ten koste van de laatste india nen. Bovendien is de landbouw ondoelmatig. Men hakt wat bo men om, houdt wat koeien en noemt zich boer. Ecologisch ge zien is dat bijzonder destructief. Daarnaast heeft Zuid-Ameri- ka ook een sterk opkomende commerciële landbouw. De Co lombiaanse bloementeelt kan nog een bedreiging vormen voor de Nederlandse, terwijl het Louise Fresco (39) verdiende haar sporen in het tropisch on derzoek. Ze werkte in Zaïre, Papoea Nieuw-Guinea en Ro me. Haar naam prijkt op de deelnemerslijst van menig over legorgaan dat zich met tropisch onderzoek bezig houdt. Ook werkte zij als adviseur voor de Wereldbank en de universiteit van Florida en adviseert nu nog organen op het gebied van landbouwkundig onderzoek. Onlangs werd zij benoemd tot hoogleraar in de op de tropen gerichte plantaardige produk- tiesystemen in Wageningen. Zij onderkent duidelijk het gevaar van generalisaties. Er be staat geen 'Derde Wereld', al kun ie natuurlijk wel bepaalde trends per continent waarne men. Azië mag een dichtbevolkt land zijn, de produktiegroei heeft echter de bevolkingsgroei bijgehouden. Natuurlijk, er is grote armoede. Toch kunnen Aziatische boeren het zich per mitteren kunstmest aan te ko pen en kleine tractoren om het land beter te bewerken. Er is sprake van sterke verste delijking. In de steden bestaat koopkracht en daarmee ook vraag. Waar het aan ontbreekt is voldoende grond. Er is welis waar sprake van een lichte afna me van de bevolkingsgroei, maar in absolute zin neemt het aantal mensen schrikbarend toe. Op het weinige land zal dus \V* V4 «k Prof. dr. Louise Fresco: „Het is zinloos c i scheefgegroeide situaties te bestendigen." BEV 'OLKINGS GROEI IN DE WEREI LD VAN 1 750 TOT 21 I00 10 "10 8 5 199m, y iandwi - 2 jaartal 4 züngarund/ gpd 1001 bran: Wortd Population Foundaooo Ecologisch probleem „Sommige landen hebben de bied, in Kongo, in Indonesië, noem maar op, komt voor drie kwart voor rekening van klein schalige landbouw. Men kapt een stuk bos, bebouwt het land tot de grond uitgeput is, kapt kracht zich met een beetje hulp dan een nieuw stuk en komt i zelf te ontwikkelen, andere niet. Eén ding hebben de ontwikke lingslanden gemeen: de land bouw vormt een toenemend ecologisch probleem. Boeren nemen marginale gronden in gebruik en maken ondoelmatig gebruik van biochemische mid delen. Het kappen van het re genwoud in het Amazonege- cirkel". De overheden van landen als Brazilië en Indonesië zijn zich de ecologische problemen wel bewust, maar in feite hebben ze geen keus. Je kunt de landbouw niet verbieden en bovendien is het veelal oncontroleerbaar. Fresco: „Juist daarom moeten we helpen zoeken naar een al ternatief. Het stabiliseren van de landbouw zet veel meer zo den aan de dijk dan een verbod op de verkoop van hardhout. Dat is evenwel een wetenschap pelijk probleem en daarop heb ben we nog geen antwoord". Volgens de hoogleraar zou je eigenlijk voor ieder gebied een bestemmingsplan moeten ma ken. Daarin moet het soort te verbouwen gewassen en de ver schillende bodemtypen zijn op genomen. Die plannen moet je maken met de lokale bevolking. Ze moeten aansluiten bij de plaatselijke gebruiken. Juist daarin zijn in het verleden fou ten gemaakt. Fresco bestrijdt de gedachte dat het 'Westen' het altijd fout doet. „Binnen de ontwikke lingslanden vind je vaak een neo-koloniale overheid. Daar door onstaat een kloof tussen deskundigen en de bevolking. Er zijn veelal geen boerenorga- nisaties die tegenwicht kunnen bieden. Door de slecht functio nerende overheden komt Afrika niet toe een een economische ontwikkeling die alternatieven biedt". Ontwikkelingsbelasting „Het Westen moet collectief ac cepteren dat er massaal geïn vesteerd moet worden in dit soort ontwikkelingslanden, een soort Marshallplan. Desnoods moet daarvoor een ontwikke lingsbelasting komen. We moe ten uit de sfeer van de druppel- op-de-gloeiende-plaat-hulpver- lening. Daarvoor is een genuan ceerde aanpak nodig en vooral opleiding, overdracht van ken- Snelle oplossingen zijn er niet. Elke mogelijke oplossing is een oplossing op lange termijn. Uiteindelijk gaat het om het op bouwen van kennis. Pas dan kun je denken aan lange-ter- mijnontwikkeling. Daarvoor is tweerichtingverkeer nodig. De bevolkingsgroei stemt haar somber: „Dat betekent toch dat we over een eeuw twee keer zoveel mensen moeten voeden en voornamelijk in de Derde Wereld. Theoretisch is dat mogelijk. Maar dan moet je wel heel nauwkeurig bepalen op welke stukken land je de produktie gaat verhogen". „Internationaal moet je daar bij accepteren dat sommige ge bieden niet geschikt zijn voor landbouw. Dat probleem ken nen we in Europa ook. Het heeft weinig zin om in die marginale gebieden door te gaan. Het be stendigen van scheefgegroeide situaties is zinloos, maar je moet wel alternatieven zoeken voor de sociale problemen die anders ontstaan". ZAFFERANA ETNEA. Hij rookt, spuugt, smijt stenen de lucht in en zorgt zo af en toe voor een fikse verlaging van de waarde van het onroerend goed in de omtrek. Sinds medio de cember toont de meest actieve vulkaan in Europa, de Etna, zich weer eens van zijn slechtste kant. Vanaf een oostelijke hel ling loopt een gestage stroom lava - zo'n 30 kubieke meter per seconde - naar beneden: de tiende grote uitbarsting van de vulkaan deze eeuw die nog steeds voortduurt. Vorige week kwam er een ro kende stroom lava rechtsreeks op Zafferana Etnea, een dorp van 7.000 zielen, af. Twee kilo meter voor de eerste dorpshui zen kwam de stroom tot stil stand. Vooralsnog ongevaarlijk ligt de lava daar nu af te-koelen. Inwoners halen inmiddels iets rustiger adem sinds het Itali aanse leger de schop ter hand heeft genomen en begonnen is met het opwerpen van een 250 meter lange en 20 meter hoge aarden wal die de lava in het dal boven Zafferana Etnea moet te genhouden. Plannen om het dorp vaarwel te zeggen heeft echter niemand, ook niet de minder stressbestendigen. In zijn geschiedenis telt de vulkaan 130 geregistreerde gro te uitbarstingen. Een hiervan, in 1669, bedekte een deel van Ca tania, dat 25 kilometer verder ligt, met lava. Veel mensen blij ven zich aangetrokken voelen tot de Etna, niet in het minst door de rijke vulkanische aarde waar appel- en citrusbommen gedijen eiV de wijngaarden tot aan het gebied lopen waar de lava vorige week voorlopig tot stilstand kwam. En dan is er natuurlijk het toerisme. De Roemeinse keizer Hadrianus, de 19de eeuwse Britse staatsman William Glad stone en honderdduizenden an deren beklommen reeds de 3.700 meter naar de top van de Siciliaanse vulkaan. Vanaf deze top is er een schitterend pano rama over de streek en is het mogelijk een kijkje te nemen in de kraters met de kokende lava. Talloze nieuwsgierigen beklom men de afgelopen dagen de vei lige kant van de vulkaan om de vurig oranje stroom beter waar te nemen. „Lava doodt geen mensen", zegt de 26-jarige Daniela Mara- no, daarmee een oud gezegde in het dorp herhalend. .Aardbe vingen zijn veel gevaarlijker." Ook zij herinnert zich de vernie tigende aardbeving uit 1984. Wetenschappers beweren dat de Etna niet zo vatbaar is voor grote en gewelddadige uitbar stingen als andere vulkanen. De lava van de Etna verliest veel van zijn werkzame gassen op weg naar de oppervlakte. Als ge volg hiervan worden de omwo nenden op tijd gewaarschuwd. Toen de Etna uitbarstte daalden enkele skiërs doodleuk vanaf een andere kant van de helling naar beneden, op slechts enkele kilometers van het lavageweld THE INDEPENDENT De pootloze, zachte lijven van de larven van fhiitvliegjes kun nen vijftig centimeter per se conde springen. Tijdens een se rie experimenten die sportvis sers nachtmerries kunnen be zorgen, heeft een in Zuid-Afrika werkende Britse bioloog het uit gebreide mechanisme ontdekt dat een made van minder dan een centimeter groot in staat stelt tot 30 maal zijn eigen li chaamslengte te springen. (Mi ke Powell, wereldrecordhouder verspringen kan nauwelijks 5 maai zijn lengte springen). Springende maden kunnen vooruitkomen met een snelheid die ongeveer 200 maal hoger ligt dan hun normale kruipende manier van voortbewegen. Het is duidelijk dat zij hun springta- lent gebruiken om te ontkomen aan roofdieren zoals mieren. David Maitland van de Uni versiteit van Witwatersrand in Johannesburg legt uit hoe de larven van fruitvliegjes springen door hun lichamen op te rollen tot een bal en hun achterste ste vig vast te grijpen met een paar gebogen mondhaken. „De ma de staat nu in een ongewoon, knik daarin", aldus Maitland in het laatste nummer van het we tenschappelijk blad Nature. De volgende fase is het schroefvormig samentrekken van de spieren, waardoor het li chaam ontwricht raakt. „Het li chaam van de made bevindt zich nu in een gespannen, op gebolde en mechanisch insta biele toestand zegt hij. Door een laatste golfbewe ging van spiersamentrekkingen raken de mondhaken los, waar door alle opgestapelde energie van de elastische huid vrijkomt en de staart zich afzet van de grond. Er ontwikkelt zich een snelheid waardoor de made met een duikeling achterstevo ren de lucht in vliegt en op die manier 'een gevaarlijke me chanische instabiliteit verandert in een elegant springmechanis- Maitland vertelt dat hij geïn teresseerd raakte in maden na dat hij er een paar had gevon den in courgettes die zijn vrouw op de markt had gekocht. „Wanneer ie een made ziet springen is het echt een grieze lig ding. Ie kunt er niets tegen doen", zei hij, „Maden zijn wal gelijke beesten. Als men ze in de keuken in de groente vindt, is het het beste ze geen tijd te gunnen om een sprong voor te bereiden." Hij voegde eraan toe dat sportvissers zich geen zorgen hoeven te maken dat hun aas wegspringt. De mondhaken van de grotere larven die zij gebrui ken zijn niet voldoende gebo gen om hun achterste te kun nen vastgrijpen. VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET badplaatsje Paphos, waar de afgelopen jaren al eerder grote mozaiekvloeren werden blootgelegd. De vloeren bevinden zich in een opgegraven ge bouwencomplex, waarvan de diverse gebouwen luisteren naar poëtische namen als „Huis van Dionysos" en „Huis van de Vier Jaargetijden". In het complex zijn ook grondlagen met fijn Romeins aardewerk aangetroffen. In dit verband wordt gesproken van „een van de mooiste collec ties serviesgoed uit de vroeg-Christelijke perio de". De dienst maakte vorige maand de vondst be kend van een 2.100 jaar oud mozaiek van 10 vier kante meter bij de oude plaats Kourion, 60 kilo meter ten oosten van Paphos. In Kato Paphos, in het westen van Cyprus, zijn imposante mozaieken uit het begin van de derde eeuw na Christus ontdekt, heeft de Cyprische Oudheidkundige Dienst bekendgemaakt. De vondst wordt „een van de belangrijkste ontdek kingen in vele jaren" in Cyprus genoemd De ontdekldng betreft „grote, veelkleurige vloermozaieken", waaronder een mozaiek van 3,80 bij 835 meter dat in „uitstekende staat" ver keert en een „prachtig jachttafereel" weergeeft. Een ander mozaiek, van 5,28 bij 8 meter, zou ook in uitzonderlijk goede staat verkeren. De mozaieken zijn ontdekt in een plaats even ten noorden van de kleine vissershaven van het FOTO EPA

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7