Economie Gejammer over Duitse 'Wirtschaft' Robeco wikt eer ze beschikt Eén belastingstelsel in EG nog een droom In Bintulu, Oost-Malaysiê, wordt op het ogenblik druk gebouwd aan een nieuwe raffinaderij. Door middel van een uniek proces zal de raffinaderij aardgas kunnen omzetten in vloeibare kerosine en dieselolie. Het hart van de fabriek bestaat uit vier 'proceskolommen' die door het Nederlandse transportconcem Mam moet Transport zijn vervoerd en geplaatst Voor de kust van Malaysië wordt veel aardgas gewonnen. fo- to ANP Vrees voor 'fiscaleprijzenslag' na wegvallen grenzen CORRESPONDENT Ook al vallen de binnengrenzen weg, weinig mensen zullen in een ander EG-land gaan wonen en werken omdat ze daar minder belasting hoeven te betalen. An ders ligt dat bij ondernemingen. Meer dan de gewone burger zal de ondernemer zich bij zijn besluiten om te investeren laten leiden door de hoogte van de belastin gen. Lage belastingen, goedkope arbeidskrachten, daar gaat het om. Landen die investerende ondernemers gunstige fiscale tarieven bieden, hebben een streepje voor. Nederland gold jaren als belastingparadijs voor ondernemers, maar die tijd lijkt voorbij. Secretaris-ge neraal L. Geelhoed van het ministerie van economische zaken waarschuwde onlangs in zijn nieuwsjaarsrede in het economenblad ESB tegen scherpe concurrentie van EG-landen met lage belastingtarieven. De Nederlandse fiscus slokt heel wat geld op. Zorge lijk, want na 1992 worden lage vennootschapsbelasting, inkomstenbelasting en sociale premies meer dan ooit lokkertjes voor de ondernemer. Wie dus geen aantrek kelijke belastingtarieven heeft, snijdt zich dadelijk dus lelijk in de vingers. De Europese Commissie voorzag in 1975 al dat er een fiscale prijzenslag zou losbarsten als de binnengrenzen wegvielen en kwam met voorstellen voor harmonisatie van het belastingstelsel. Maar behalve wat kruimelwerk is nog steeds niet veel bereikt. De btw-tarieven en ac cijnzen groeien langzaam naar elkaar toe, maar daar houdt het wel zo'n beetje mee op. De Commissie heeft de hoop op één Europese ven nootschapsbelasting inmiddels opgegeven en probeert via schaaf- en knutselwerk de bestaande belastingstel sels ietwat op elkaar af te stemmen. Vorig jaar werd daartoe een speciale adviescommissie in het leven ge roepen onder leiding van de Nederlandse oud-minister van financiën Ruding. Het eindrapport van de commis sie wordt over enkele weken verwacht. Wat de inhoud ook zal zijn, een complete herziening van de belastingstelsels zal niet worden aanbevolen. De meeste lidstaten zijn niet toe aan vergaande maatrege len en zullen onwelgevallige voorstellen dan ook boy cotten. Enorme verschillen De verschillen op belastinggebied binnen de EG zijn enorm. Een voorbeeld: de vennootschapsbelasting be draagt in Ierland 10 procent (ongeveer het laagste tarief in de wereld), in Groot-Brittannië 35 en in Duitsland 50 procent In Nederland en Luxemburg worden dividen den (het aandeel in de winst dat aandeelhouders aan het eind van een boekjaar krijgen uitgekeerd) meer be last dan in de andere EG-lidstaten. Overigens kijken ondernemers niet alleen naar be drijfsbelastingen. Ook de hoogte van de inkomstenbe lasting en de sociale premies spelen een rol in het in vesteringsklimaat van een land. Inclusief sociale lasten betalen ondernemers in Frankrijk het meest, in Dene marken het minst, hoewel dat laatste land de hoogste belastingen kent. De inkomstenbelasting varieert ook sterk. De belas tingdruk voor de laagste inkomens is in België, Spanje en Portugal het gunstigst, maar in Ierland betaalt ieder een minimaal 35 procent van zijn inkomen. De hoogste inkomens betalen in Ierland, Duitsland en Frankrijk het minst. De meeste belasting moet worden betaald i België (maximaal 79 procent) en Nederland. België kent weer geen vermogensbelasting, waardoor steeds meer Nederlanders met geld of dure bezittingen de grens over gaan. Ook wordt spaargeld bij de zuider buren veel minder belast. Over sommige spaarsaldi hoeft slechts 10 procent belasting te worden betaald. Wie een aardig vermogentje heeft, kan de rente daarop zo buiten de inkomstenbelasting houden. Pogingen om de belasting op spaargelden te harmo niseren, zijn de laatste jaren al net zo vastgelopen als die om de bedrijfs- en inkomstenbelastingen in het ver enigde Europa op één lijn te brengen. Zolang dat zo blijft, zullen ondernemers genoodzaakt blijven slinkse (wat niet wil zeggen illegale) wegen te zoeken om min mogelijk belasting te betalen. Europa's grootste beleggingsgroep neemt geen risico's ROTTERDAM HANS ROODENBURO Log, langzaam en middelmatig. Zo praten sommige beleggers over Robeco, weliswaar de grootste beleggingsgroep in Eu ropa, maar zeker niet de enige. Juist doordat er tegenwoordig zoveel beleggingsfondsen zijn, begint het op te vallen dat een aantal fondsen van Robeco niet meer de lijst aanvoert van de beste beleggingsresultaten. De Rotterdamse beleggings groep moet in mindere tijden extra laten zien dat het nog steeds de moeite waard is om in Robeco-fondsen te beleggen. Wat maakt Robeco zo uniek? Dat ze een veilige belegging is, zegt prof. dr. P. Korteweg stellig. Hij zwaait sinds 1986 de scepter over Robeco's belegd vermogen van 42 miljard gulden. „Als je korte termijnwinsten wil ma ken, maak je ook op korte ter mijn verliezen. Dat zouden we kunnen doen, maar we willen het niet. We zijn geen beleggen de cowboys die uit de heup schieten." Robeco neemt geen risico's is de overduidelijke boodschap. Korteweg: „Daarvoor moeten beleggers bij anderen zijn. Het is natuurlijk ook niet zo dat on ze aandelenfondsen risicoloos zijn. Als je volstrekt veilig wilt beleggen dan moet je je geld op een spaarrekening zetten. Dan krijg je slechts een paar procent rente en moet je er ook nog be lasting over betalen. Maar je bent wel zeker van je zaak. Maar wil je een appeltje voor de dorst hebben, dan moet je echt in aandelen gaan. Die kunnen, zoals de afgelopen jaren, hard bewegen en je kunt er soms goed verkeerd mee zitten, maar op de lange duur doen ze het al tijd beter dan een spaarreke ning." Log Een veel gehoorde klacht tij dens jaarvergaderingen van Ro beco is dat de fondsen van de Rotterdamse beleggingsgroep door hun omvang log zijn. Er zou te weinig doorstroming plaatsvinden en niet alert ge noeg worden gereageerd op de ontwikkelingen in de markt. Korteweg: „Die opmerking is volstrekt ten onrechte. Er zullen natuurlijk altijd wel specialisti sche fondsjes zijn die het beter doen dan wij, maar dat we log zijn is absoluut niet waar. Bij ons is elke manager in principe in staat binnen één dag zijn hé le portefeuille te verkopen. Zo iets gebeurt echter niet want we staan een duurzaam beleg gingsbeleid voor, met een sta biel resultaat over een langere periode. Onze aandelenfondsen Robeco en Rolinco bijvoor beeld, hebben de afgelopen tien jaar een beleggingsresultaat be haald van respectievelijk 205 en 165 procent. Dan kom je uit op een gemiddelde winst van on geveer 10 tot 12 procent per jaar, niet gek als je bedenkt dat er hele roerige periodes bijza ten." Op het gebied van buiten landse beleggingen in onroe rend goed gaat Robeco haar krachten bundelen met het ambtenarenpensioenfonds ABP. Ook het pensioenfonds PGGM voor de gezondheids zorg heeft belangstelling ge toond met Robeco in zee te gaan. Wat het Heerlense ambtena- renfonds betreft, is besloten dat het ABP voor 2,5 miljard gulden gaat deelnemen in Rodamco, het vastgoedfonds van Robeco. Korteweg: „We zagen gebeuren dat de grote pensioenfondsen meer in onroerend goed in het buitenland wilden beleggen. Het is echter moeilijk daarvoor zelf een apparaat op te bouwen. Het ABP hebben we erop gewe zen dat wij het apparaat wereld wijd al hadden." Het mes snijdt echter aan twee kanten. Door de deelname van het ABP is de koers van het aandeel Rodamco, dat vorig jaar een dieptepunt bereikte, weer fiks gestegen. Visboer Timmerde Robeco vroeger in alle stilte aan de weg, nu maakt de beleggingsgroep zelfs ge bruik van tv-reclames en grote advertenties in bladen om be leggers te lokken. Korteweg: „Dat we meer aan marketing doen, is juist. Sinds het midden van de jaren tachtig hebben bartken eigen beleggingsfond sen, terwijl ze daarvoor gewoon onze 'produkten' aanboden. We waren dus wel verplicht een ei gen verkoopapparaat op te bou wen." „U kent het verhaal van de visboer? Die had een uithang bord met daarop: 'Hier verkoop Robeco-topman Korteweg: Wij zijn geen cowboys die vanuit de heup schieten. foto cpd niels van der hoeven van verse vis'. Zegt een klant te- ook logisch en veranderde zijn niet weg." Verandert die visboer het al op honderd meter af- gen die visboer, verwijzend naar bord: Hier verkoop van vis', zijn uithangbord opnieuw, in stand." Vervolgens haalt die vis- het bord: „Dat is nogal wiedes. Komt er weer een vent voorbij, 'Hier vis'. Komt er weer een boer zijn bord weg. Daarna ging Vis is vers, anders koopt nie- stapt binnen en zegt: „Ja na- vent voorbij, en die zegt: „Ja lo- hij failliet...Je moet dus wel la- mand die." De visboer vond dat tuurlijk verkoopt u, u geeft het gisch, dat er hier vis is, je ruikt ten weten datje er bent." Dinsdag 14 januari 1992 Redactie: 023-150224 •JANINEBOSMA* Vormgeving: RALPH KLEINHOUT JOSEF NECKERMANN is gisteren op 79-jarige leeftijd in Frankfurt overle den aan longkanker. In het bedrijfsle ven verdiende de Duitser zijn sporen met de bekende postorder- en reisor ganisatie Neckermann Naar verwachting zal de economische groei in de voormalige DDR dit jaar 10 procent bedragen. Inmiddels zijn in Oost-Duitsland veel staatsbedrij ven verkocht Op de foto de bruinkoolindustrie bij Espenhain, nabij Leipzig. •foto bert verhoeff van economische organisaties staat vast dat er een eind komt aan de Westduitse economische toptijd. Nog maar drie jaar geleden bereikte de Bondsrepubliek een ongeëvenaarde economische, financiële, sociale en technolo gische standaard. De conjunc tuur 'boomde'. Wat ging er mis? Niets, Duitsland heeft gewoon teveel hooi op zijn vork geno men. Behalve aan een succes volle hereniging van de beide Duitslanden, moest ook worden gewerkt aan het ideaal van de Europese economische eenwor ding, waarbij het sterke Duits land zichzelf een hoofdrol heeft toebedacht De eenwording kostte niet al leen veel meer geld dan de re gering had gedacht, het hele proces van het economisch van de grond tillen van de ex-DDR heeft ook de inflatie (geldont waarding) aangewakkerd. De vraag naar produkten steeg enorm, maar de produktie niet Integendeel. In de ex-DDR sluit het ene bedrijf na het andere de poorten. De prijzen stegen daardoor. Van oudsher worden de Duit sers panisch op het moment dat de geldontwaarding de kop op steekt. Vooral politici en bank directeuren krijgen visioenen van de jaren twintig, toen een tas ml bankbiljetten nog niet voldoende was om een doosje tuctfen ts kopen. De inflatie bedraagt nu 3,5 procent. De vakbonden zeggen daarom: inflatie maakt ons geld minder waard, dus eisen wij 10 procent extra loon. Als die eis wordt ingewilligd en de hogere lonen leiden tot prijsstijgingen en een verdere groei van de in flatie, dan zou de Bundesbank kunnen besluiten de rente, die nu al boven de 9 procent schommelt, nog verder te ver hogen. Renteverhoging wordt im- mere gezien als een geijkt mid del om inflatie te bestrijden. De consument leent bij een hogere rente minder en beteugelt dus zijn uitgaven, waardoor de prij zen (en dus de inflatie) na ver loopvan tijd weer gaan dalen. De Bundesbank heeft al di verse renteverhogingen doorge voerd, .zonder dat de inflatie be vredigend daalde. De geldont waarding tast de stabiliteit van de D-mark aan in het jaar dat het Duitse politieke en financië le streven erop is gericht de ei gen munt tot het kernstuk van de nieuwe Europese munteen heid te maken. Of die oude sta biliteit van de D-mark weer kan worden bereikt, hangt voor een groot deel van de sociale part ners af. De druk op de vak bondsleiders wordt dan ook steeds groter en het koor jam meraars groeit met de dag. NIEUWSLIJN Aantal faillissementen neemt toe Het aantal faillissementen in Nederland is vorig jaar met 16 pro cent gestegen tot 4.065. In 1990 werden 3.519 faillissementen uitgesproken. Vooral bij ondernemingen nam het aantal faillis sementen toe. Vooral in de sectoren handel en horeca vielen re latief veel slachtoffers: 1.307. Bij particulieren daalde het aantal faillissementen met 2 procent. Kabinet ziet af van persfusies Het kabinet ziet zeer waarschijnlijk af van een regeling ter con trole van persfusies. WVC en Economische Zaken kunnen het onderling niet eens worden over zo'n regeling, die in het regeer akkoord werd aangekondigd en de pluriformiteit van de pers moest waarborgen. Vooral vanuit Economische Zaken is erop gewezen dat de trend naar grotere concentraties in de kranten wereld niet heeft geleid tot het wegvallen van krantentitels. De pluriformiteit is dus niet aangetast. Maxwell-broers zwijgen De gebroeders Maxwell hebben gisteren geweigerd om vragen te beantwoorden van een Lagerhuis-commissie over de verdwij ning van honderden miljoenen ponden uit het pensioenfonds van het dagblad The Daily Mirror. De verdwijning van dit geld kwam aan het licht na de dood van hun vader, Robert Maxwell, begin november vorig jaar. De commissie beraadt zich nu op verdere stappen. Op 'minachting van het parlement' staat ge vangenisstraf. MGM verdubbelt verliezen De Amerikaanse filmmaatschappij MGM/Pathé Communica tions heeft in het derde kwartaal van het lopende boekjaar haar verliezen meer dan verdubbeld van 36 miljoen dollar tot 73,3 miljoen dollar. MGM was tot voor kort eigendom van de omstre den Italiaanse zakenman Giancarlo Parretti. De forse verliezen zijn volgens de filmmaatschappij grotendeels toe te schrijven aan de uitgaven voor juridische procedures die zijn aangespan nen door Parretti. De Italiaan is overigens sinds vrijdag weer op vrije voeten. Hij werd enkele weken geleden aangehouden in de Italiaanse stad Siracusa op beschuldiging van contacten met de maffia en belastingontduiking. 'GATT-overleg snel afronden' De 108 landen die deelnemen aan het overleg voor de liberalise ring van de wereldhandel in het kader van de GATT (algemene overeenkomst inzake handel en tarieven) hebben gisteren in Ge- nève besloten de onderhandelingen voort te zetten en ze zo snel mogelijk met succes af te sluiten. De meningen verschillen ech ter nog over de mogelijkheid om wijzigingen aan te brengen in het ontwerpakkoord dat vorige maand door GATT-directeur-ge- neraal Dunkel is gepresenteerd. Economische grootmacht heeft zich vertild Duitsland verkeert in groot gevaar. De belastingen en de lonen zijn te hoog, de werkweek is te kort, de milieuvoor schriften zijn te streng en de infrastructuur is te duur. Dat roepen tal van Duitse politici, ondernemers en we tenschappelijke bureaus al weken. Stevent Duitsland af op een recessie? Waarschijnlijk niet. Het lijkt er meer op dat de Duitsers zich een complex aanpraten. BONNHANS HOOGENDUK ""g™" P™*1" correspondent vlrgeleken bij de economie- Naast alle onheilstijdingen, zijn en in de rest van de wereld, is er ook deskundigen met posi- de voorspelde groei van de tieve meldingen: de wereldeco- Duitse 'Wirtschaft' opmerkelijk, nomie is door het diepste dal aldus Schlesinger. Voor Oost heen en in de ex-DDR is het Duitsland wordt een groei voor- ergste achter de rug. De presi- zien van ongeveer 10 procent, dent van de Duitse centrale Maar onbestreden blijft dat er bank (Bundesbank), Helmut gevaren dreigen. Het begro- Schlesinger, voegde zich afgelo- tingstekort van Bonn dreigt uit pen weekeind bij het koor van de hand te lopen. En krijgen de positieve boodschappers, met vakbonden hun zin, dan zullen de mededeling dat de economi- ook de loonkosten drastisch sche groei van Duitsland dit jaar stijgen, in sommige sectoren zelfs met 10 pro cent In zijn nieuwjaars- persconferentie riep bondskanselier Kohl de sociale partners op de loonstijgingen beperkt te houden. Daarnaast beloofde hij dat 1992 het jaar wordt waarin Bonn de Duitse economie naar nieuwe hoog tepunten stuwt. Geen zorgen? Voor de industrie en tal

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6