Buitenland Kabinetscrisis dreigt in Israël Jeltsin wil geen premier meer zijn Alsof een natie massaal volkerenmoord pleegt Grieks offensief tegen erkenning Macedonië Dossier 'Notaris' uit Stasi-archief verdwenen Polen staakt massaal tegen hogere prijzen Dinsdag 14 januari 1992 Red»»: 023-150225 RONAID FRISART (dieft ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertilingen; MARCREET HESUNCA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vonrtgevjng; JAKEUEN PAULUS NIEUWSLIJN „Zeg eens AAA". Deze tandarts in Peking heeft zijn praktijk in de openlucht. China heeft een ernstig tekort aan tandartsen, die op hun beurt weer gebrek aan praktijkruimte hebben. »foto afp Kuwayt vreest nieuwe aanval Irak Irak smeedt plannen voor een nieuwe aanval op Kuwayt en de Kuwayti's moeten verenigd blijven om deze bedreiging het hoofd te bieden. „We hebben een gevecht gewonnen, maar niet de oorlog. Het Iraakse regime smeedt dag en nacht plannen, werkt aan de wederopbouw van zijn leger en is op zoek naar ge avanceerde wapens", zo verklaarde de Kuwaytse kroonprins gis teren. Volgens hem zijn er bewijzen dat Irak, dat Kuwayt na de invasie op 2 augustus 1990 zeven maanden lang bezet hield, zich voorbereidt op nieuwe daden van agressie. Polen vervolgt uitgever Mein Kampf Het openbaar ministerie in de Poolse stad Krakow heeft een on derzoek ingesteld naar de uitgever van een Poolstalige editie van Adolf Hilters boek Mein Kampf. De Poolse wet verbiedt publica ties die aanzetten tot rassenhaat of discriminatie op grond van etnische afkomst of religie. De uitgever van de Poolse versie van Mein Kampf riskeert een gevangenisstraf van maximaal tien jaar. Hij is nog niet aangehouden. VN-troepen voor El Salvador VN-secretaris-generaal Boutros Boutros-Ghali heeft de Veilig heidsraad voorgesteld 1000 man vredestroepen naar El Salvador te sturen om toe te zien op de naleving van een bestand in de 12 jaar oude burgeroorlog in het Middenamerikaanse land. De 'blauwhelmen' moeten in El Salvador wordeïi gestationeerd wanneer daar van 1 februari tot 31 oktober een formele wapen stilstand van kracht is en de gevechtseenheden van regeringsle ger en opstandelingen worden gescheiden. 'Recordjaar' voor Rode Kruis Het jaar 1991 heeft het uiterste gevergd van de medewerkers van de internationale federatie van het Rode Kruis. Honger en oorlo gen in Afrika, de Golfoorlog, natuurrampen in Azië en de om wentelingen in Oost-Europa maakten 1991 tot een recordjaar wat het aantal slachtoffers en de omvang van de hulp betreft. Dat blijkt uit het gisteren gepubliceerde overzicht van de organi satie. Met 45 verzoeken om hulp, die 331 miljoen gulden belie pen, werden bijna zes miljoen mensen geholpen, vooral in Afii- Leiders Djibouti bereid af te treden President Hassan Gouled Aptidon van Djibouti, die al negen we ken het hoofd moet bieden aan een opstand van de Afar-stam, is bereid af te treden als er een eind komt aan het geweld in zijn land. Dat heeft premier Barkat Gourat Hamadou gezegd. De staatsradio meldde zoncteg dat Hamadou en Aptidon beiden hun ontslag aan willen bieden mits zij daartoe niet gedwongen worden. Opstandelingen van de Afar vechten in het noorden van Djibouti tegen troepen van de regering. Bij gevechten vorige maand doodden de regeringstroepen ten minste 25 Afar-opstan delingen. Mongolië krijgt nieuwe grondwet Met de aanvaarding van een nieuwe grondwet die democratie en een vrije markteconomie koestert heeft Mongolië zich giste ren ontdaan van de restanten van zeventig jaar communisme. De naam van het land verandert: de Volksrepubliek Mongolië heet voortaan Staat Mongolië. Tevens verdwijnt de rode ster uit de vlag. Brits bureau waarschuwt voor vluchtelingen MOSKOU/LONDEN Rtr-DPA-AFP Boris Jeltsin overweegt zijn functie als premier van Rusland neer te leggen. De Russische president wil zich geheel wijden aan de politiek in het Gemene best van Onafhankelijke Staten (GOS). Als mogelijke opvolgers worden genoemd vice-presi dent Roetskoj, burgemeester Sobtsjak van St. Petersburg en minister van financiën Fjodor- Dit meldde het persbureau Interfax onder aanhaling van naaste medewerkers van Jelstin. Een woordvoerder van de presi dent sprak het bericht van In terfax echter tegen. Jeltsin besloot in het najaar de post van eerste minister erbij te nemen, nadat de Russische premier Silajev na de mislukte augustuscoup de leiding over de nieuwe Sovjet-regering had gekregen. De populaire presi dent wilde daarmee al zijn ge wicht gooien achter de econo mische hervormingen, die hij pijnlijk maar onvermijdelijk noemde. Hij zei te zullen op stappen als de hervormingen zouden mislukken. Parlementsvoorzitter Chas- Extreem-rechts boos over voorstel zelfbestuur Palestijnen Een kabinetscrisis en vervroegde verkiezingen lijken in Israël onafwendbaar. Twee extreem rechtse regeringspar tijen hebben aangekondigd dat ze zondag uit het kabinet zullen stappen uit protest tegen de vredesonderhandelin gen in Washington. Israël heeft daar gisteren zijn plan voor Palestijns zelfbestuur aan de orde heeft gesteld. den daarop met eigen voorstel len. Moledet-leider Rechavam Ze'evi kondigde gisteravond aan dat hij op de eerstvolgende bijeenkomst van de minister raad, aanstaande zondag, zijn ontslag zal aanbieden als blijkt dat de berichten uit Washing ton juist zijn. „Zelfbestuur is au tonomie en autonomie bete kent een PLO-staat in het hart van Israël", zei hij. Zijn collega van Techiya, Yuval Ne'eman, sloot zich vanmorgen bij hem Volgens de twee partijen, Te chiya en Moledet, leidt zelfbe stuur onvermijdelijk tot de ves tiging van een zelfstandige Pa lestijnse staat. Hun vertrek uit het kabinet zou betekenen dat premier Shamir zijn meerder heid in het parlement verliest. Moledet en Techiya hebben steeds gezegd dat ze de regering zullen verlaten zodra in het vre desoverleg het plan voor Pales tijns zelfbestuur aan de orde komt. Tot gisterochtend verga derden de Israëlische en de Jordaans-Palestijnse delegaties in de gangen van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken uitsluitend over procedurekwesties. Maar zodra gisteren het overleg werd ver plaatst naar de conferentiezaal legden de Israëli's hun plan voor Palestijns zelfbestuur op tafel. De Palestijnen antwoord- Ne'eman: „Zelfbestuur voor de Arabische bevolking van Ju- dea, Samaria en Gaza betekent voor Israël het verlies van van die gebieden en dat beschou wen wij als een ramp". Judea en Samaria zijn de Israëlische en bijbelse namen voor het zuide lijke en het noordelijke deel van de Westelijke Jordaanoever. Ne'eman zei dat hij zijn be sluit niet wil nemen op basis van berichten in de media. „Maar als die informatie wordt bevestigd zal ik mijn aftreden zondag bekendmaken. Dat wil zeggen dat de regering niet lan ger steunt op een meerderheid in het parlement en zal moeten kiezen tussen het zich overleve ren aan de gunst van de Arbei derspartij öf het uitschrijven van vervroegde verkiezingen". Voor november staan in Israël parlementsverkiezingen op het programma, maar in Jeruzalem gaat men er van uit dat Shamir zal streven naar verkiezingen in mei of juni, als Moledet en Te chiya inderdaad opstappen. Ook de leiding van de Arbeid- partij is er nu van overtuigd dat een vervroeging van de verkie zingsdatum onvermijdelijk is, gezien de voortdurende crisiss feer in het kabinet. Het is mogelijk dat Shamir met de aankondiging van ver vroegde verkiezingen zal wach ten tot de Amerikaanse regering een besluit heeft genomen over de tien miljard dollar aan kre dietgaranties waarom Israël heeft gevraagd. De premier zou willen voorkomen dat de garan ties een thema worden in de verkiezingsstrijd. De pers en het publiek waren gisteren in Hebron massaal aan wezig bij de beroepsprocedure die twaalf Palestijnen hebben aangespannen tegen hun depor tatie door Israël. Het was voor het eerst dat een dergelijke zit ting voor het publiek toeganke lijk was. Tot nu toe werden der gelijke zittingen altijd achter ge sloten deuren gehouden, maar zondag bepaalde het Israëlische Hooggerechtshof dat dat niet meer mag. Rechter Yossef Hichri zei gisteren echter dat het bewijs tegen de Palestijnen geheim blijft. De ad vocaten van de verdachten be toogden vervolgens dat zijn hun cliënten niet kunnen verdedigen als zij geen inzage krijgen in het bewijsmateriaal. Waarnemers verwachten dat het openbare ka rakter van de zitting de Palestijn se zaak zal helpen. Tijdens de zit ting kregen de verdachten al vele blijken van steunbetuiging, •fo to epa Priyanka Gandhi in partijbestuur Priyanka Gandhi, de 19-jarige dochter van de vermoorde pre mier Rajiv Gandhi, is deze week tegen haar zin tot lid van het dagelijks bestuur van de Con grespartij in de deelstaat Uttar Pradesh gekozen. De Gandhi- clan laat daarmee zien de hoop nog niet te hebben opgegeven een familielid aan het hoofd van de Gongrespartij te krijgen. Japan heeft gisteren zijn excuses aangeboden aan tienduizenden Koreaanse vrouwen die in de Tweede Wereldoorlog door de Japanners werden gedwongen om als prostituée te wer ken. „Bij deze gelegenheid willen wij onze excuses aanbieden aan de vrouwen die onbe schrijflijke ontberingen hebben moeten door staan als gezelschapsdames voor de solda ten", aldus de officiële verklaring. Het is voor het eerst dat Tokyo toegeeft dat het Keizerlijk Leger zich vijftig jaar geleden heeft beziggehouden met 'pooier-praktijken'. Tot nu toe beweerde Japan altijd dat het niet over bewijzen beschikte over de gedwongen arbeid van de vrouwen. De Japanse verontschuldigingen komen en kele dagen voor het bezoek van de Japanse premier Miyazawa aan Zuid-Korea. In Zuid- Korea werd ook gisteren door vrouwen tegen het bezoek geprotesteerd. Japan heeft tot 1945 naar schatting 100.000 tot 200.000 vrouwen, van wie 80 procent afkomstig was uit Korea, gedwongen te werken als prostitu ée voor Japanse soldaten in Zuidoost-Azië en China. •foto epa boelatov haalde gisteren scherp uit naar het beleid van de rege- ring-Jeltsin. Hij kritiseerde voor al het vrijlaten van de prijzen, waardoor volgens hem de be volking armer is gemaakt en de produktie verstoord. Levens middelen zijn drie tot vijf keer zo duur als voor de jaarwisse ling, maar de schappen in de winkels zijn nog altijd leeg. „De president zou afstand moeten nemen van de regering, die niet alleen faalt maar gewoon in competent is", zo citeerde In terfax Chasboelatov. Een Brits onderzoeksinstituut waarschuwt vandaag dat vluch telingen uit de voormalige Sov jetunie Europa kunnen over spoelen. Volgens het Instituut voor Europese Defensie en Stra tegische Studies in Londen ont breekt een uniforme aanpak van immigratie in West-Europa, in een vandaag gepubliceerd rapport De regeringen in Oost-Europa hebben weinig mogelijkheden om de instroom van immigran ten vanuit de voormalige Sov jetunie te voorkomen. Volgens het instituut zou het de komen de anderhalf jaar om drie mil joen mensen kunnen gaan. RICHARD DOWDEN THE INDEPENDENT Het gebouw schudt als dichtbij weer een granaat inslaat. „Open de ramen", roept dokter Moore. „Daarmee laat je alleen maar vliegen binnen", antwoordt een collega. „Beter vliegen dan rondvliegend glas", komt de repliek. De donkere, smerige zie kenhuisgangen vullen zich met mensen die beschutting zoeken tegen de granatenre- gen. 's Middags brengt een klein vliegtuigje van het Rode Kruis medische noodvoorra den. Het vliegveld wordt bewaakt door een stam die zich neutraal opstelt in de oorlog. Maar als het vliegtuig landt, ontstaat toch ruzie over wie mag helpen uitladen. Een man schreeuwt en richt zijn geweer op functionarissen van het Rode Kruis. Ande ren pakken het geweer af en weldra staat ie dereen te schreeuwen, te duwen en te zwaaien met wapens, hoewel ze allemaal tot dezelfde stam behoren. De oorlog die Muqdisho heeft verwoest, woedt tussen twee onderstammen van de Hawiye. De twee andere hoofdstammen in Somalia en hun talloze onderstammen moeten nog beginnen met het uitvechten van hun onderlinge geschillen, sinds Siad Barre'bijna een jaar geleden op de vlucht werd gejaagd. Ze zijn allemaal tot de tan den bewapend met tanks, raketten en ge weren. Het is alsof een hele natie massaal volke renmoord pleegt Na twee rustige dagen le ken afgelopen zaterdag voor het eerst sinds lange tijd weer onderhandelingen mogelijk. Twee strijdende onderstammen, de Habar Gedir en de Abgal, hadden een patstelling bereikt. En geruchten deden de ronde dat twee andere onderstammen van de Hawiye, de.Murasad en de Hawadle, de strijd wilden staken. De geruchten klopten niet. Zaterdagmid dag begon de Murasad een offensief tegen de Habar Gedir in het westen van de stad. Artillerievuur knalde de hele nacht en bij het aanbreken van de dag ontwikkelde de strijd zich tot een gevecht van huis tot huis, waarbij luchtafweergeschut en de lopen van tanks in horizontale positie werden afge vuurd. Stadswijken die nog relatief onbe schadigd waren door de strijd, kwamen on der granaatvuur te liggen. Honderden men sen ontvluchtten hun huizen. Al een jaar lang heeft Muqdisho geen elektriciteit, maar zondag viel ook de water voorziening stil. Door de hevige gevechten konden de mensen geen inkopen doen op de enige nog functionerende markt in de stad. „De mensen zullen massaal verhonge ren, dat is zeker", zegt Dominik Stillhart, vertegenwoordiger van het Rode Kruis. Toen de gevechten losbarstten, voedde het Rode Kruis 200.000 mensen, maar met deze voedselhulp werd slechts een derde van de hongerende Somaliërs bereikt. Nu, 57 da gen verder, is de situatie alleen maar ver slechterd. Duizenden zijn naar de rand van de stad gevlucht en hebben hun huizen achtergela ten voor plunderaars. De schamele eigen dommen die ze konden meenemen, zijn hun enige bezit. Dicht tegen elkaar aange drukt zitten ze onder de bomen, wachtend op de dood. Wanneer eind volgende maand de regens komen, breekt er vrijwel zeker een cholera-epidemie uit. De strijd om wat ooit Somalia was, wat ooit Muqdisho was, zal omslaan in een oorlog om voedsel. VERTALING: MARCREET HESUNGA Waarnemers VN vandaag naar Kroatië ATHENE/ZAGREB GPD-DPA-AP Griekenland is een diplomatiek offensief begonnen tegen er kenning van de Joegoslavische republiek Macedonië als onaf hankelijke staat. De Europese Gemeenschap beslist morgen over de aanvragen tot erken ning van Macedonië, Kroatië, Slovenië en Bosnië-Hercegovi- na. Het Vaticaan heeft gisteren Kroatië en Slovenië erkend. De Griekse president Kara- manlis stuurde gisteren een dringende boodschap naar vijf EG-regeringen, terwijl premier Mitsotakis vandaag begint aan een bliksemtoumee langs Bel grado, Bonn en Rome. Het Griekse verzet richt zich vooral tegen de naam Macedonië. Die naam wordt als Grieks erfdeel beschouwd en kan in Griekse ogen niet anders dan territoriale aanspraken inhouden. Vooral ook omdat Skopje uitgaat van het bestaan van 'Macedonische minderheden' in Griekenland en Bulgarije. Een groep EG-waamemers is gisteren bij Osijek beschoten door Servische nationalisten. Niemand raakte daarbij ge wond, zo meldde Radio Zagreb vanmorgen. Het bestand in Kroatië is afgelopen nacht niet overal nageleefd, aldus de radio. Het zwaarste incident vond plaats in Podravlje bij Osijek, waar Servische en federale troe pen rond middernacht het vuur openden op Kroatische stellin gen. Ook bij Karlovac, 50 kilo meter ten zuidwesten van Za greb, en in de regio rond Gospic en Zadar, zouden eenheden van het federale leger het staakt- het-vuren geschonden hebben. In Wenen verzamelden zich gisteren de 50 waarnemers van de Verenigde Naties, die in Joe goslavië de komst van een vre desmacht gaan voorbereiden. De verbindingsofficieren uit 18 landen, onder wie drie militai ren uit het voormalige Sovjet-le ger, vertrekken vandaag naar 13 plaatsen in Kroatië, Servië en Bosnië. Zij worden gestatio neerd op de hoofdkwartieren van het Joegoslavische leger in Belgrado en van de Kroatische nationale garde in Zagreb en op kritieke plekken: de Kroatische steden Dubrovnik, Zadar, Karlo vac, Gospic, Osijek en Dalj en in de Servische enclave Krajina de stad Knin; de Bosnische steden Bihac en Banja Luka; bij het fe derale leger in de Bosnische stad Bileca dicht bij Kroatië en de Servische stad Sid aan de grens met Kroatië. Het notaris-dossier over een ex- informant van de Oostduitse geheime politie (Stasi), is uit de archieven verdwenen. Dat heeft een officiële woordvoerder van het bureau dat toezicht houdt op de Stasi-archieven, gisteren bekendgemaakt. De diefstal volgt op de bekendmaking door het Duitse weekblad Der Spie gel dat de 'notaris' niemand minder is dan Gregor Gysi, de voorzitter van de socialistische partij (PDS - ex-communisten). De PDS-voorzitter ontkent in alle toonaarden ooit voor de Stasi te hebben gewerkt. Maar hij zei wel dat er „een mol" in zijn omgeving moet zijn ge weest. De 44-jarige Gysi was een van de belangrijkste verde digers van dissidenten tijdens het oude Oostduitse commu nistische regime. De archieven van de Stasi zijn tien dagen geleden openbaar geworden, waarna een golf van onthullingen over informanten losbarstte. rieeriSnvda°n0rddee=e dergelijke prijsverhogingen on ontkoombaar. In Polen is gisteren voor het eerst sinds de val van het com munisme in 1988 een uur lang gestaakt uit onvrede over de jongste prijsverhogingen. Voor al in de grote bedrijven en de gebieden met hoge werkloos heid werd massaal gehoor gege ven aan de stakingsoproep van de vakbond Solidariteit. Volgens een voorman van Solidariteit heeft 70 80 procent van het werkend deel van bevolking aan de protestactie meegedaan. De prijsstijgingen voor elek triciteit (20 procent), gas (70 procent) en stadsverwarming (100 procent) vormen de directe aanleiding voor de stakingsac tie. Ondanks de dreigende soci ale onrust blijft het centrum rechtse kabinet van Jan Ols zewski echter vasthouden aan de prijsstijgingen. Volgens de Ex-medewerker Miyazawa gepakt De Japanse regering is gisteren opnieuw in verlegenheid ge bracht door de arrestatie van een voormalige adviseur van premier Miyazawa. Fumio Abe. Hij wordt beschuldigt van het aannemen van steekpenningen. Tot vorige maand was Abe een van de leidende figuren binnen Miyazawa's factie bin nen de regerende Liberaal De mocratische Partij (LDP).

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5