Binnenland Stekelenburg hekelt decentralisatie-drift WD'er Franssen slaat de plank mis' AMC ontkent schuld aan aidsbesmetting Nederlandse chauffeur vast in Roemeense cel Bosio-commissie kijkt over schouder van justitie mee Dinsdag 14 januari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOS AAA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SAAAKAAAN FRANS VISSER Vormgeving: RUUD BLOKHUIZEN 4 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Aantal verkeersdoden daalt in 1991 Het aantal verkeersslachtoffers is in de eerste negen maanden van vorig jaar gedaald, vergeleken met dezelfde periode van het jaarervoor. In 1990 vielen in dit tijdvak 1021 doden, in 1991 wa ren dat er 960. Dat is een daling van zes procent. Het aantal ge wonden door verkeersongelukken daalde in de eerste drie kwar talen van vorig jaar met elf procent tot 35.250. Minister Maij van Verkeer heeft dat gisteren bekendgemaakt tijdens een bijeen komst van de Katholieke Plattelandsvrouwen in Tubbergen. Bouwsector wacht teruggang in 1992 De bouwproduktie zal dit jaar 5,5 procent lager uitvallen dan in 1991 en uitkomen op 52,8 miljard gulden. De teruggang komt geheel voor rekening van de woningbouw en de utiliteitsbouw (kantoren, fabrieken en dergelijke). Alleen in de wegenaanleg zit waarschijnlijk nog wat groei. Directeur Buur van het Econo misch Instituut voor de Bouwnijverheid maakte deze prognose vandaag bekend. Door de negatieve ontwikkelingen zal de werk loosheid in de bouw licht oplopen, voorspelde de EIB-directeur. Scholieren blijken slechte beleggers Nederlandse scholieren zijn niet de beste beleggers. Dat blijkt uit de beleggingswedstrijd voor scholieren van de NMB-bank. Uit een tussenstand na drie maanden blijkt dat 80 procent van de 45 deelnemende scholen op verlies staat. Slechts negen scho len wisten winst te boeken op de 10.000 gulden waarmee zij aan de slag gingen. Gemiddeld hebben de scholen nog maar 9217,99 gulden over, een verlies van 7,8 procent. Ter vergelijking: in die zelfde periode daalde de officiële beursthermometer met 1,3 procent. Legervoertuigen in de aanbieding Bij de Dienst van de Domeinen in Arnhem staat een groot aantal legervoertuigen te wachten op potentiële kopers. De 'afdanker tjes' van de landmacht worden volgende week bij opbod ver kocht. Vandaag en gisteren konden geïnteresseerden het leger groene aanbod alvast bekijken, foto NieuwmiffO'rob bocmris 'Kermis-Pornoshow' mag doorgaan Veronica mag doorgaan met de uitzending van 'De Nederlandse Kermis-Pornoshow: Petit Populair'. De goede naam van kermis exploitanten wordt door het satirische programma niet aange tast. Dat oordeelde de president van de Amsterdamse rechtbank gisteren in een kort geding dat door de Nationale Bond van Ker- misbedrijfshouders (BOVAK) werd aangespannen tegen Veroni ca. De uitzending van gisteravond ging daarom gewoon dpor. De BOVAK had een uitzendverbod gevraagd. Het kermisbedrijf zou schade lijden van het programma, vanwege het verband dat wordt gelegd tussen pbmo en de kermis. De uitvoering van grootschalige infrastructurele projec ten, zoals de uitbreiding van Schiphol, ondervindt ernsti ge vertraging van de „doorschietende decentralisatie" in Nederland. Dat heeft FNV-voorzitter J. Stekelenburg gis teren gezegd in zijn nieuwjaarsrede in Amsterdam. AAASTERDAAA ANP Volgens Stekelenburg bestaat er een „te grote spanning tussen het (internationale) belang van bepaalde projecten en de schaal waarop beslissingen worden ge nomen". Daardoor wordt de uitvoering van bepaalde projec ten onnodig vertraagd en dat schrikt investeerders af, aldus Stekelenburg. De FNV-voorzitter uitte ver der kritiek op de overheid die een te weinig actief werkgele genheidsbeleid zou voeren. Het CPB voorspelt voor dit jaar een groei van het aantal werklozen met ongeveer 8.000. Volgens Stekelenburg mag het geldgebrek van de overheid niet dienen als excuus om de ontwikkelingen „met de armen over elkaar" af te wachten. „Juist omdat de overheid arm is moet ze veel meer doen", aldus Stekelenburg. Zo moet de over heid volgens hem de opbreng sten van de energieheffing die het bedrijfsleven moet betalen (geschat op vijf zes miljard gulden), gebruiken om de ar beidskosten te verlagen en de werkgelegenheid te bevorderen. Het kabinet wil het geld echter liever onder meer aanwenden voor belastingverlaging. De FNV-voorzitter maakte zich verder sterk voor verder gaande arbeidstijdverkorting als middel om meer banen te cre- eren. „Waar blijft de overheid als het gaat om het stimuleren van arbeidstijdverkorting en Hemofilie-patiënt eist schadevergoeding man, mr. J. van der Nat. Volgens Ekelmans heeft het ziekenhuis de destijds beschik bare kennis aan de patiënt voorgelegd. Die kennis was be perkt, maar dat valt de medici niet te verwijten, aldus de raadsman. In 1985 werd gecon stateerd dat de man seropositief was. In 1990 werd de diagnose aids gesteld. Volgens zijn advo caat is de man er inmiddels slecht aan toe. Mr. Van der Nat betoogde dat zijn cliënt onnodig lang is be handeld met 'onveilig bloed', afkomstig uit de Verenigde Sta ten, waar bloed van grote groe pen donors wordt samenge voegd. Bovendien wordt het Amerikaanse bloed volgens een commercieel systeem (10 dollar per donatie) verkregen, dat vooral aantrekkingskracht zou uitoefenen op armen, alcoholis ten, drüggebruikers en mensen met verzwegen ziekten. De betrokken patiënt is tot in juni 1983 behandeld met Ame rikaans bloed, terwijl omstreeks januari 1983 „vrij zeker" was dat het aidsvirus via bloed over gebracht kon worden, aldus Van der Nat. De rechtbank doet op 23 ja nuari uitspraak. Het Academisch Medisch Cen trum (AMC) in Amsterdam heeft een hemofiliepatiënt uit Purmerend, die bij de toedie ning van stollingseiwitten be smet is geraakt met het aidsvi rus (HIV), niet blootgesteld aan een risico dat het had kunnen en moeten vermijden. De pa tiënt was op de hoogte van de bestaande risico's, terwijl er voor hem geen keuze was tus sen het wel of niet toedienen van bloedprodukten. Dat zei mr. J. Ekelmans, advo caat van het AMC, gisteren tij dens de behandeling van het kort geding dat de patiënt tegen het ziekenhuis heeft aange spannen. De man, getrouwd en vader van drie kinderen, eiste een voorschot op een schade vergoeding ten bedrage van 200.000 gulden. Zijn grootste grief is dat hij destijds, in 1983, door zijn be handelaars onvoldoende is ge ïnformeerd over de risico's die het gebruik van bepaalde bloedpreparaten met zich mee brachten. „Was dat wel ge beurd, dan had hij nu niet aan aids geleden. Daar is hij zeker van", aldus de advocaat van de waar blijft de grootste werkge ver van dit land om dat ook in eigen huis aan te pakken", ver zuchtte Stekelenburg. In aansluiting op onder meer de Industriebond FNV brak Ste kelenburg ook nog een lans voor de vut. De FNV acht invoe ring van deeltijd-vut naast de gewone vut bespreekbaar. Als voorwaarde stelt de vakcentrale wel een kortere werkweek voor oudere werknemers. De FNV zag haar ledenaantal vorig jaar groeien met 44.000 tot 1.069.000 leden. Over de afgelo pen vijf jaar boekte de vakcen trale een ledenwinst van 157.000. 'S HEERENBERG-BOEKAREST GPD Directeur A. Dijkman van het gelijknamige internationale transportbedrijf in 's Heeren- berg zet alles op alles om een van zijn werknemers, die vast zit in een Roemeense cel, vrij te krijgen. De man, een dertigjarige chauffeur uit Wehl, was op 19 december betrokken bij een on geval in Oradea, in de buurt van de Roemeens-Hongaarse grens. Een oudere vrouw kwam onder zijn vrachtwagen terecht en was op slag dood. De Nederlander werd gearresteerd en zit sinds dien in de gevangenis van Ora dea. Pogingen van de Neder landse ambassade in Boekarest om de man op borgtocht vrij te krijgen, zijn tot nu toe op niets uitgelopen. Directeur A. Dijkman besloot zondag zelf naar Roemenië af te reizen om te proberen zijn werknemer uit de cel te krijgen. Een woordvoerder van het transportbedrijf bevestigde gis teren dat Dijkman samen met een tolk naar Oradea is vetrok ken, maar houdt zich verder op de vlakte. Volgens de zegsman werkt de rechtspraak in Roeme nië „nogal anders dan in Neder land". Om die reden acht hij het dan ook raadzaam niet te diep op de kwestie in te gaan. Niet alleen Dijkman, ook de Neder landse ambassade in Boekarest doet er alles aan om de man vrij te krijgen. „Al was het maar een omzetting naar huisarrest, maar ook dat verzoek werd afgewe zen vanwege de ernst van de zaak", zegt ambassadesecretaris W. van Ee vanuit Boekarest. De ambassade stelt momenteel po gingen in het werk om de man in de gevangenis te bezoeken. Het onderzoek naar de toe dracht is volgens de ambassade nu zo goed als afgerond. Van daag worden de gegevens om trent het ongeval door de pro cureur voorgelegd aan de rech- Leidse wetenschapper ergert zich aan uitspraken politici over islam LEIDEN MEINDERT VAN DER KAAU „De uitlatingen van WD-ka- merlid Franssen over de snelle groei van islamitische scholen zijn ongefundeerd. Als hij maar even serieus de moeite had ge nomen om wat feiten boven water te krijgen, dan had hij die uitspraken zeker niet gedaan." Dat stelt dr. WA Shadid, die als cultureel antropoloog is verbon den aan de Leidse universiteit. Shadid doet onderzoek moslims in Nederland en sloot onlangs een studie af naar is- lamtische scholen, die hij sa men met islamoloog dr. P.S. van Koningsveld heeft verricht. Vol gens Shadid volgt slechts 3,7 procent van de kinderen van moslim-ouders onderwijs aan islamitische basisscholen. Daar bij komt dat ruim 70 procent van de leerkrachten op die scholen geen islamitische ach tergrond heeft. Afgelopen weekeinde zei Franssen voor de radio de toe name van dergelijke scholen 'tamelijk schokkend' te vinden. Aparte scholen zouden volgens hem de integratie niet bevorde ren. Het kamerlid wil bij staats secretaris Wallage aandringen te onderzoeken of dit onderwijs wel in overeenstemming is met de wet. Volgens de Leidse weten schapper kan de liberaal hele maal niet weten dat het islami tische onderwijs integratie in de weg staat. „Daar is nu juist he lemaal geen onderzoek naar ge daan. Daar is het nu ook nog te vroeg voor. Pas over twee iaar kun je daar een beeld van Krij gen", zegt Shadid. Leerlingen van de eerste islamitische basisschool in Nederland, het Al-Ghazali Kollege in Rotterdam, bij de opening in oktober 1988. foto anp Afgezien daarvan is hij ervan overtuigd dat kinderen op isla mitische scholen beter Neder lands leren dan op een gewone school. „Het lesprogramma is immers met aangepaste metho dieken veel meer gericht op hun tekortkomingen in het taalge bruik. Ik verwacht dat kinderen van een islamitische school veel beter doorstromen dan dezelfde kinderen op gewone scholen. Het is een andere vraag wat de Nederlandse arbeidsmarkt met goed opgeleide moslims doet. Wanneer die kinderen ook dan niet aan het werk komen, dan is er van integratie niets terecht gekomen. Je moet je dan echter afvragen waaraan dat heeft ge- Shadid verwijt Franssen dat hij de discussie over islami tische schplen opnieuw opra kelt. Volgens hem wordt door de islamitische gemeenschap simpelweg gebruik gemaakt van een recht om een eigen school op te richten. „Het wordt na tuurlijk een andere zaak als bij voorbeeld het lesprogramma niet zou deugen. Dan moet de schoolinspectie ingrijpen. Maar van ondeugdelijkheid is nog ab soluut niets gebleken." Een andere kanttekening van Shadid is dat Nederlandse poli tici zich nauwelijks bekomme ren om het verschijnsel van zwarte en witte scholen. „Ja, er wordt wel geroepen dat er wat moet gebeuren, maar van echte actie komt het niet. Het ver schijnsel neemt in grote steden daarom nog net zo hard toe. Er is welgeteld één gemeente die onlangs een spreidingsbeleid is begonnen. Daar hoor je echter niemand over." Shadid ergert zich zichtbaar aan de uitspraken die door poli tici te pas en te onpas worden gedaan. „Het is toch te gek voor woorden dat Lubbers herhaal delijk kan zeggen dat moslims zich moeten houden aan de Ne derlandse wetgeving. Er zijn ook Nederlanders die zich daar niet aan houden, maar dat is geen reden om dat elke keer te her halen. Lubbers stigmatiseert de islamitische bevolking op on aanvaardbare wijze", zo slelt Shadid. Uitspraken zoals van Frans sen vloeien volgens Shadid voort uit opkomend rechts-ex- tremisme. De Nederlandse poli tiek wil dat soort groepen de wind uit de zeilen nemen door vergaande uitspraken te doen en zo toch kiezers te trekken, denkt de cultureel antropoloog. „Het gevolg is dat extreem rechts zich duidelijker zal gaan profileren door nog rechtsere stellingen in te nemen. Zo krijg je een algehele verschuiving in rechtse richting, die kan leiden tot toenemende vreemdelin genhaat." Inzage in alle bevindingen van de rijksrecherche gedurende haar onderzoek naar de affaire- Bosio. Dat is de inzet waarmee de bijzondere kamercommissie van onderzoek in deze zaak morgen haar eerste gesprek met het ministerie van justitie zal aangaan. Voorzitter Tommei (D66) van de Bosio-commissie wil er geen misverstand over laten bestaan. Alle schijn moet worden verme den dat het departement van justitie als opdrachtgever van het onderzoek door de rijksre cherche ook maar in de verste verte partijdig zou zijn. „Daarom moeten wij en Justi tie onze beide onderzoeken op elkaar afstemmen en vastleggen dat wij op elk gewenst moment kunnen beschikken over het materiaal dat de rijksrecherche heeft verzameld", zegt het ka merlid, dat ervaring met dit werk heeft opgedaan als lid van de parlementaire enquêtecom missie bouwsubsidies (1986- 1988). Eind vorig jaar besloot de Tweede Kamer een tijdelijke commissie in te stellen, die voorbereidend werk moet ver richten voor een onderzoek naar de merkwaardige gang van zaken rond de Bosio-zaak. Mi nister Hirsch Ballin (justitie) kreeg tegelijkertijd de opdracht van de Kamer om de rijksre cherche te laten kijken naar strafrechtelijke aspecten van de affaire. Aanleiding daarvoor was de slordige beantwoording door de minister van vragen van Groen Links over deze zaak. Bosio is een Franse zaken man die sinds 1979 in Neder land woont en werkt. In 1983 werd hij als directeur-werkne mer ontslagen uit een door hem zelf opgericht bedrijf in aircon ditioning voor personenauto's. Dat bedrijf had hij weten te starten met een bankkrediet van 650.000 gulden, dat door het ministerie van economische zaken werd gegarandeerd. De eigenaar van het bedrijf, het Gelderse WD-statenlid Van der Houwen, ontsloeg Bosio, omdat de Fransman zich vol gens hem niet aan afspraken over de bedrijfsvoering hield. Bosio beweert dat het werken hem onmogelijk werd gemaakt door de regeringscommissaris van Economische Zaken, de in middels overleden G. Belder- bos. Deze Belderbos zou volgens Bosio de helft van het bankkre diet hebben opgemaakt aan plezierreisjes, dure etentjes en bordeelbezoek. Ook zou hij ille gaal in wapens hebben gehan deld en het bedrijf daarvoor als dekmantel hebben gebruikt. Geruchten over drugshandel hangen ook als een sluier om 's mans nagedachtenis heen. Bosio staat niet alleen in zijn beschuldigingen. Onafhankelijk van hem roerde zich vorig na jaar de in Friesland wonende weduwe Luyt, die over Belder bos een zelfde verhaal vertelde met betrekking tot het bedrijf van haar overleden man. Die geschiedenis had zich in de ja ren zeventig afgespeeld. Mevrouw Luyt zegt met haar man op het ministerie van eco nomische zaken destijds een document te hebben moeten ondertekenen, dat voorzag in een financiële schadeloosstel ling in ruil yoor hun zwijgen. Het departement weet daar nu niets meer van. De dossiers uit die tijd zijn nogal dunnetjes. Eind 1985 werd Bosio gecon fronteerd met een in Antwerpen in beslag genomen scheepscon tainer vol marihuana, die op naam stond van een ander be drijfje van hem, dat overigens alleen nog in naam bestond. Bosio werd in België gevrij waard van enige verdenking, in Nederland hadden de autoritei ten niet eens belangstelling voor hem. Hij denkt dat hij toen ander maal het slachtoffer geworden is van een set-up, een operatie waarbij de CIA en de Ameri kaanse narcoticabrigade DEA betrokken waren. De man die hem tipte over de container en die ook de CRI, de Nederlandse poot van Interpol, inlichtte, was immers een vroegere vertegen woordiger van zijn bedrijfje. De ze H. Parisius werkte volgens Bosio voor de DEA. De Tweede Kamer, tot wie Bosio zich uiteindelijk had ge richt, had de zaak vorig jaar al bijna afgedaan. Totdat zij ont dekte dat de minister van justi tie wel erg vreemde bewegingen maakte om de affaire te begatel- liseren. Tommei: „We zullen de Ka mer adviseren door te graven, als Justitie bepaalde aspecten van de zaak buiten beschou wing laat. Want wij voelen ons bepaald geen begeleidingscom missie van de minister." FNV-voorzitter Stekelenburg kijkt even naar zijn aantekeningen tijdens zijn nieuwjaarsrede in het hoofdkantoor van de FNV. foto anp ruud hoff

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4