Binnenland Praag blijft terugkeer asielzoekers weigeren 'Onderzoek ziektekosten' Rechter sluit onderzoek zaak Widdershoven af Saddam is een fascist PvdA verliezer in rel rond reis Zuid-Afrika Van Doorn: Een radicaal met hart Dinsdag 14 januari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOS MA ALT AN ERDOGAN RONALD FRJSART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving RALPH KLEINHOUT Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Beyers Naudé verbaast Van den Broek Minister Van den Broek van buitenlandse zaken begrijpt niet dat Beyers Naudé, de voormalige secretaris-generaal van de Zuid- afnkaanse Raad van Kerken, tegen het bezoek is dat hijzelf en premier Lubbers aan Zuid-Aftika willen brengen. „Beyers Naudé was toch een gewaardeerde gast in Nederland," aldus een te leurgestelde Van den Broek gisteren op Schiphol vlak voor zijn vertrek naar Syrië. De Nederlandse regering heeft de ANC-verte- genwoordiger in Nederland inmiddels uitgelegd dat het bezoek moet worden gezien als „een stimulans" voor het proces van verandering in Zuid-Afrika. Het ANC, dat niet gepolst werd, noemt de komst van de bewindslieden „voorbarig". Alternatieve straf vuurwerk-vandalen Het aantal jongeren tot achttien jaar dat een alternatieve straf heeft gekregen wegens een vuurwerkovertreding, is dit jaar met 40 procent gestegen tot 2500 in vergelijking met vorig jaar. Dat heeft Halt Nederland, het landelijk overleg van de Haltbureaus voor vandalismebestrijding gisteren bekendgemaakt. Om de overlast in de periode rond de jaarwisseling tot een minimum te beperken, hebben veel politiekorpsen dit keer zogenoemde vuurwerkteams ingezet die zich uitsluitend bezighielden met vuurwerkovertredingen. Dat leidde tot een groot aantal aanhou dingen. Weer arrestaties in SHS-zaak Het Regionaal Bureau Fraude van de Haagse gemeentepolitie heeft gisteren een tweede en een derde arrestatie verricht in ver band met de fraude met subsidiegelden bij de Stichting Haags Sociaal-Cultureel Werk (SHS). De politie verwacht de komende weken nog meer arrestaties te verrichten. De hoofdrolspeler in de zaak, de vorige week aangehouden directeur van de SHS, blijft op bevel van de rechter-commissaris nog in bewaring. Hij zou enkele tonnen subsidie achterover hebben gedrukt. Hogeschool schorst Turkse studenten Het bestuur van Hogeschool De Horst in Driebergen heeft drie Turkse studenten geschorst wegens discriminerend gedrag. De drie hadden het vooral gemunt op een Kurdische studenten en vrouwen, die werden beledigd en bedreigd. De drie volgen de opleiding multi-etnisch welzijnswerk aan de opleiding voor soci ale beroepen. Eén van de Turkse studenten maakte zich aan het begin van het studiejaar bekend als lid van de Turkse terreuror ganisatie Grijze Wolven. Die opmerking nam hij later terug, maar samen met twee andere studenten bleef hij Kurdische stu denten intimideren met opmerkingen dat „Kurden geen recht van bestaan hebben". Vrouwelijke studenten werden herhaalde lijk geconfronteerd met seksistische opmerkingen. Het Vietnamese echt paar Danghti Bich Ha en Hogan Dinh Chung drinkt in de kerk Nood Gods in Koedijk koffie met koster Hulskamp. Het echtpaar vluchtte naar de kerk nadat de Haarlemse rechtbank Justitie in het gelijk had gesteld met het besluit hen geen asiel te verlenen. Overleg over Vietnamezen herhaling van standpunten Ambtelijk overleg tussen Nederlandse en Tsjechische de legaties over de Vietnamese asielzoekers heeft gisteren geen concrete resultaten opgeleverd. Wel is afgesproken dat over de kwestie verder zal worden gepraat binnen het kader van internationaal erkende gebruiken en wetten en met wederzijds begrip. De Zwolse rechtbank bepaalde gisteren dat zeven Vietnamese asielzoekers hun herzie ningsverzoek niet mogen afwachten. den haag gpd zoekers in Nederland hebben nog een verblijfsvergunning De Nederlandse delegatie con- voor Tsjechoslowakije. Veel cludeerde gisteren na afloop moeilijker ligt het voor de overi- van het overleg dat de deur nog gen, die geen verblijfsvergun- kier staat Een van de i ternationaal erkende gebruiken is namelijk dat asielzoekers die nog een verblijfsvergunning hebben voor het land waaruit ning meer hebben. Tsjechoslo wakije lijkt er niet over te pieke ren die terug te nemen. Tsjechoslowakije zou vooral moeite hebben met het feit dat zij zijn gevlucht, worden terug- Nederland Vietnamese asielzoe- ;nomen. Ongeveer tweehon- kers onaangekondigd terug- ?rd van de Vietnamese asiel- stuurt naar Praag. De Tsjechen willen op zijn minst vooraf ge ïnformeerd worden. Een en an der ligt daar nogal gevoelig, om dat het land destijds onder de paraplu van de Sovjetunie bij voortduring onaangekondigd met dwingende maatregelen is geconfronteerd. Tsjechoslowakije liet twee maanden geleden weten geen Vietnamezen terug te zullen ne men. In de praktijk bleek dat overigens mee te vallen, want van de vijftien Vietnamezen die vanuit Nederland inmiddels te rug zijn gestuurd naar Praag, is er slechts één geweigerd. De ko mende dagen zullen minister Van den Broek (buitenlandse zaken) en staatssecretaris Kosto (justitie) besluiten wat er nu verder moet gebeuren. De Zwolse rechtbank heeft gisteren besloten dat zeven Vietnamezen hun herzienings verzoeken tegen de afwijzing van hun asielaanvraag niet in Nederland mogen aftvachten. Eén echtpaar uit Zwolle mag wel het verzoek aftvachten. Alle negen hadden kort gedingen te gen de Staat der Nederlanden aangespannen. De rechtbank gelooft dat de man van het echtpaar dat voor lopig mag blijven groot gevaar loopt om bij terugkeer in Viet nam in een heropvoedings kamp terecht te komen, wat volgens de rechter een onmen selijke behandeling betekent. Omdat niet zeker dat Tsjecho slowakije het echtpaar niet doorstuurt naar Vietnam, mo gen de twee Nederland blijven. onrechte zei Lubbers na afloop van het kabinetsberaad afgelo pen vrijdag ook: „luist een land dat voorop heeft gelopen toen het daar fundamenteel scheef zat, moet nu proberen zijn waardering tot uitdrukking te brengen nu de zaak zo in bewe ging is". Maar toen het ANC zich vrij dag „bitter teleurgesteld" toon de over de reis van Lubbers en sprak van een „smet op het an ti-apartheidsverleden" kwam de PvdA geschrokken op haar eerder ingenomen standpunt terug. Als in een reflex herhaal den de PvdA-kamerleden Ver- spaget en Van Traa het afgelo pen weekeinde het standpunt van het ANC. Wij zijn tegen zo lang het ANC tegen is, luidde de kem van de reacties van de PvdA'ers. Natuurlijk is het klungelig dat het ANC niet tijdig van de reis op de hoogte is gesteld. En een weigering van ANC-leider Man dela om Lubbers te ontvangen, kèn een valide reden zijn om van het bezoek af te zien. Want als het belangrijkste doel van de reis is om het democratisch proces te stimuleren, is het een gemiste kans als een van de hoofdrolspelers in dat proces je de rug toekeert. Maar aan een zakelijke afwe ging van de voors- en tegens is de PvdA niet toegekomen. Niet ten onrechte spreekt het CDA- kamerlid Aarts van een 'Pavlov- reactie'. Daarmee maakte hij gelijk duidelijk dat er geen meerderheid in het parlement is om de reis op te schorten, nog afgezien van de vraag of Lub bers daarmee zou instemmen. De PvdA heeft zich daarmee bij voorbaat in de verliezersrol ge manoeuvreerd. den haag margreet vermeulen Bijna één jaar geleden werd de kwestie Zuid-Afrika in de Ne derlandse politiek afgedaan. Het CDA-kamerlid Gualthérie van Weezei sprak van „een his torisch moment" toen de rege ringspartijen CDA en PvdA eensgezind instemden met het opheffen van de economische sancties tegen de bakermat van de apartheid. Naadloos in die nieuwe tijd paste de recente tevredenheid van de PvdA-fractie met het voorgenomen bezoek van pre mier Lubbers en Van den Broek van buitenlandse zaken aan Zuid-Afrika van 18 tot 20 febru ari. Dapper weersprak de PvdA de kritiek van geestverwante or ganisaties als de Anti-Apart heids Beweging Nederland en het Comité Zuidelijk Afrika op de voorgenomen reis. De PvdA benadrukte dat het bezoek van het bezoek juist een stimulans zou kunnen betekenen voor de onderhandelingen tussen presi dent De Klerk en de zwarte op positie. De reis komt overigens niet écht als een grote verrassing. Het is in zekere zin een logisch vervolg op het officiële bezoek van ANC-leider Nelson Mande- la en daarna dat van de Zuid- afrikaanse president De Klerk aan Nederland. „Het lijkt wel alsof de Messias uit Pretoria wordt binnengehaald", spotte kamerlid Verspaget (PvdA) toen over de ongekend positieve ont vangst die De Klerk in ons land ten deel viel. Juist het enthousiasme dat De Klerk hier ontmoette, moet het kabinet gesterkt hebben in de opvatting dat ons land 'rijp' is voor een tegenbezoek. Niet ten den haag wilfred scholten Een minzame, humorvolle re gent, die de tijd niet aan zich voorbij heeft laten gaan. Zo her innert Eric Jurgens mr. Harry van Doom, die gisteren op 76- jarige leeftijd overleed. Van Doom was in het kabi net-Den Uyl (1973-77) voor de Politieke Partij Radicalen (PPR) minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk (CRM). Daarvoor was Van Doom actief in de Katholieke Volkspartij (KVP), eerst als voor zitter en later als lid van de Tweede Kamer. In 1968 was hij één van de oprichters van de PPR, een afsplitsing van de KVP die tot stand kwam uit teleur stelling over de conservatieve koers van deze partij. Over die stap zei Van Doom laten „Als ik zie wat katholieken allemaal aanvaarden aan on recht, aan macht-en-geld-bij- weinigen, dan denk ik: laat mij maar m'n eigen gangetje gaan". In de PPR voelde hij zich meer thuis, hoewel hij volgens eigen zeggen daar als enige een strop das en geen sandalen droeg. Van Doom wilde de PPR doen opgaan in de PvdA, maar de partij nam juist steeds meer af stand van de sociaal-democra ten. In 1983 verliet Van Doom de PPR om zich aan te sluiten bij de PvdA. Als minister nam Van Doom een aantal controversiële be sluiten. Zo weigerde hij de ra diopiraat Veronica een zend machtiging. Dankzij een uit spraak véin de Raad van State kreeg Veronica toch toegang tot het officiële omroepbestel. Ook benoemde hij zijn partijgenoot Jurgens tot voorzitter van de NOS. De reacties uit Hilversum en Den Haag op deze 'vriend jespolitiek' waren heftig. Zeven- Harry van Doom. tien jaar later zegt Jurgens dat Van Doom gewoon 'geen mee loper' wilde om de NOS binnen het publieke bestel een sterke positie te geven. Het publieke omroepbestel kende in Van Doom een fervent aanhanger. Met zijn Medianota wist Van Doom als minister de commercie buiten het bestel te houden. Maar toen hij in 1981 als voorzitter van een VPRO- commissie over de toekomst van de publieke omroep moest nadenken, stelde hij als eerste voor de commerciële omroep een eigen zender te geven. De publieke omroepen zouden zich daarnaast op hun eigen identiteit moeten profileren. Dit 'duale bestel' werd echter ver worpen. De jurist Van Doom werkte in de Tweede Wereldoorlog bij het openbaar ministerie in Rotter dam. Geruchten dat hij toen carrière wilde maken binnen het door de NSB geleide minis terie van justitie en zaken deed met het Duitse leger, zijn later tijdens zijn ministerschap in de openbaarheid gebracht. Het Bij- •foto gpd peter senteur zondere Gerechtshof heeft Van Doom echter na de oorlog niet als 'fout' bestempeld. Hij was als hoofd van de Politieke Op sporingsdienst zelfs belast met het onderzoek naar collabora teurs met de Duitsers. Tot zijn benoeming als KRO- voorzitter bleef hij binnen de rechterlijke macht werkzaam. Na zijn ministerschap was hij enige jaren strafrechter, om ver volgens voorzitter te worden van de Algemene Reclasserings- vereniging en van het Neder lands Centrum Buitenlanders (NCB). Directeur Rabbae prijst Van Doorns betrokkenheid met de etnische minderheden in ons land. „Met zijn hele hebben en houden en met hart en ziel zet te hij zich in voor een betere rechtspositie van de minderhe den", aldus Rabbae. Over het waarom van ziin in zet voor de publieke zaak, zei Van Doom in 1980 tegen de journalist Ischa Meijer „Ik pro beer op mijn persoonlijke wijze te geloven. En dat betekent v CDA en PvdA willen uitsluitsel Moordenaars Kerkradese eisen reconstructie vechtpartij den haag gpd CDA en PvdA willen dat er een onafhankelijk onderzoek komt naar de kostenontwikkeling in de gezondheidszorg. Het onder zoek zal moeten aantonen wie van de partijen in het conflict over de hoogte van de ziekte kostenpremies gelijk heeft: de particuliere verzekeraars die zeggen dat de premies niet om laag kunnen, of staatssecretaris Simons (volksgezondheid), die meent dat een verlaging van de premies met twintig tot dertig procent mogelijk is. In welke vorm het onderzoek moet worden gegoten, is nog de vraag. PvdA-kamerlid Van Ot- terloo opperde gisteren de Eco nomische Controledienst (ECD) in te zetten. Simons heeft de particuliere verzekeraars gisteren nog eens laten weten hun ramingen over kostenstijgingen 'onbegrijpelijk' te vinden. Volgens Simons heb ben ze eind november gemeld dat de kosten in de gezond heidszorg vorig jaar met 7,5 procent stegen. Voor 1992 werd een kostenstijging van 4 pro cent verwacht. Inmiddels spre ken ze over een kostentoename van 10 procent over 1991 en 5 procent over dit jaar. Simons heeft donderdag nog een gesprek met de particuliere verzekeraars over de premies. De bewindsman verwacht daar echter niets van. bratislava# gpd „Arme stakker". Onderdrukt snikkend keek een huisvrouw van middelbare leeftijd op de publieke tribune gisteren naar de op een tafel neergezette televisie in de rechtbank in Bratislava. De video band van de bijna een maand geleden in Heerlen opgenomen getuigenis van Kerkradenaar René Widdershoven op de moord op zijn vrouw Gabriëlle liet nie mand onberoerd. Vooral toen hij aan het eind van het verhoor in tranen uitbarst te. Widdershoven had toen verteld dat hij Gabriëlle misschien wel uit de moor denaarshanden van Jan Molnar (49) en Lubor Masar (32) had kunnen redden als hij wat meer geluk had gehad. Toen hij in de zomer van 1990 op va kantie in Oostenrijk namelijk door de Slowaken met een smoes naar hun cam per was gelokt en daar op een vreselijke manier met een bijl werd toegetakeld, had hij het pleit toch nog bijna in zijn voordeel beslecht. Maar zijn ontsnap pingspoging mislukte, omdat de deur van de camper klemde. Widdershoven werd geblinddoekt en met vastgebonden polsen onder een bank van de camper geschoven. Gabriëlle werd niet veel later naar binnen gesleurd, verkracht en ge wurgd. De levensgevaarlijk gewonde Widders hoven werd door wandelaars ontdekt in een Oostenrijks bos, zijn vrouw werd pas weken later gevonden. Widdershoven zal nooit meer de oude worden: zijn rech terarm is blijvend verlamd, hij kan niet meer goed praten en zal waarschijnlijk blijvend last houden van depressies. Molnar en Masar hoorden het alle maal onbewogen aan. Zij eisten zelfs een reconstructie van de vechtpartij in het keukentje van de camper. Maar de rechtbankpresident wilde daar niets van weten. „Dan zou Widdershoven toch naar Tsjechoslowakije moeten komen en dat kunnen we niet van hem verlangen". Masar had eerder op de dag ook al de kous op de kop gekregen toen hij vroeg waarom zijn persoonlijke vragenlijst bij het verhoor in Nederland niet aan Wid dershoven was overhandigd. „Wij zijn naar Nederland gegaan om met Widder shoven te praten. Niet om voor jouw vrijspraak te pleiten", luidde het bitse antwoord. Vandaag zal officier van justitie Hanni- ker met zijn eis komen. Naar verwach ting luidt die 'levenslang' Iraakse ambassadeur Al-Falaki biedt ontslag aan wassenaar maurice wilbrink De afgelopen maanden waren loodzwaar en uiteindelijk kon hij er niet meer tegen: met Saddam Hussein aan het bewind is er in Irak geen enkel uitzicht op democratie en gaat het Iraakse volk ten gronde: „Het is afschuwelijk om te zien hoe de mensen in Irak moeten lijden". Gisteren bood Safa Salih Al-Falaki Baghdad,zijn ontslag aan als Iraaks ambassadeur in Nederland. In een mondelinge toelichting op zijn ver rassende en nogal ongebruikelijke stap, zegt Al-Falaki dat hij al veel langer grote kri tiek had op de Iraakse dictatuur. „Saddam Hussein moet verdwijnen, hij is een fascist. Hij is er verantwoordelijk voor dat het land totaal in elkaar is gestort. Maar als Iraakse vertegenwoordiger ben je niet vrij je te ui ten". De ambassadeur, die uit Baghdad nog geen reactie op zijn brief heeft ontvangen, geeft geen duidelijk antwoord op de vraag waarom hij zo lang heeft gewacht met zijn besluit Hij laat doorschemeren dat hij na afloop van de oorlog in het voorjaar even heeft gehoopt op politieke veranderingen in Irak. Al-Falaki ontkent verder dat hij door Baghdad is teruggeroepen, zodat hij uit lijfsbehoud een beroep heeft móeten doen op de Nederlandse autoriteiten. „Baghdad wilde mij juist handhaven als ambassadeur in Nederland". De 53-jarige Irakees, eerder ambassadeur van zijn land in Maleisië, Nigeria, Portugal en Roemenië, zegt te hopen dat de Iraakse oppositie op zijn stap zal reageren. „Ik ben een politieke tegenstander van het Iraakse bewind. Maar het is voor mij nu nog te vroeg om te bepalen welke rol ik precies kan vervullen in de oppositie. Ik ben echter klaar om bij te dragen aan een democra tisch Irak". Volgens Al-Falaki heeft Saddam Hussein zijn langste tijd gehad. „Hij staat in Irak ge heel geïsoleerd. Alleen nog wat elitetroepen en zijn familie steunen hem. De basis voor zijn macht is in feite weggevallen". De Iraakse ambassadeur toont zich, evenals een jaar geleden, nog altijd een fel tegen stander van het geweld dat is gebruikt om Saddam uit Kuwayt weg te kïijgën. „Het militaire ingrijpen heeft zowel Kuwayt als Irak vernietigd. Zoiets kun je toch geen op lossing noemen voor het probleem?". Ook het handhaven van het VN-embargo tegen Irak ontmoet bij Al-Falaki weinig begrip. „Er vallen duizenden slachtoffers door het gebrek aan voedsel en medicijnen: De sanc ties hebben geleid tot een enorme humani taire ramp". Al-Falaki begon zijn diplomatieke carriè re begin jaren '60, toen de socialistische Ba'ath-partij in Irak aan de macht kwam. Als Ba'ath-lid leerde hij de latere leider van deze partij, Saddam Hussein, kennen, even als Tareq Aziz, Iraks minister van buiten landse zaken tijdens de Golfoorlog. Al- Falaki is inmiddels geen lid meer van de Ba'ath-partij, een beweging die hij overi gens op zichzelf niet verantwoordelijk acht voor de misdaden die jarenlang tegen het Iraakse volk zijn gepleegd. „Er zijn mensen binnen de partij die bloed aan hun handen hebben, maar de grootste schuld ligt bij Saddam". Al-Falaki pleit zichzelf vrij door op te merken dat hij weliswaar lid van Saddams Ba'ath-partij is geweest, maar dat hij „de af gelopen 25 jaar in het buitenland is ge weest". Dat hij zich jarenlang als spreekbuis van een misdadig bewind heeft gedragen, moet volgens Al-Falaki met enige nuance worden bekeken. „Ik heb altijd mijn land zo goed mogelijk willen dienen. Dat doe ik nu ook door niet langer te zwijgen over wat er in Irak gebéurt". Al-Falaki heeft geen politiek asiel aange vraagd in Nederland, maar de autoriteiten verzocht hem een verblijfsvergunning te verschaffen. Als asielzoeker zou hij minder vrijheid hebben in zijn hoedanigheid als opposant van het Iraakse bewind. Een woordvoerder van het ministerie van bui tenlandse zaken laat desgevraagd weten dat de Nederlandse regering het verzoek in po- Al Falaki: „Ik heb mijn land altijd zo goed mogelijk gediend. Dat doe ik nu door niet sitieve overweging heeft genomen. langer te zwijgen". »foto gpd cees zorn

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3