Sport Geldproblemen Feyenoord nog niet van de baan Miles en Godes blij'ven weg van het schaakbord Ritsma heeft nog geen fanclub Auriol is niet langer meer bang Dinsdag 14januari 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (dief) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 21 NIEUWSLIJN GOS en Joegoslavië naar Zweden ZURICH Titelverdediger Nederland krijgt zoals het er nu naar uitziet in juni in Zweden niet te maken met 'reserveteams'. In een gezamenlijke verklaring hebben de FIFA en de UEFA be kend gemaakt dat de naamkaartjes van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten en Joegoslavië vrijdag gewoon in de champagnekoeler kunnen voor de loting voor de eindronde van het Europees kampioenschap. Wel behielden de FIFA en de UEFA zich het recht voor anders te besluiten als de actuele si tuatie in Joegoslavië verandert Prosinecki speelt niet voor Joegoslavië MADRID Robert Prosinecki zal onder geen beding voor Joe goslavië voetballen tijdens de eindronde van het Europees kam pioenschap in Zweden. De middenvelder van Real Madrid heeft dit verklaard na de wedstrijd tegen Osasuna. De burgeroorlog in Joegoslavië is de reden voor Prosinecki's weigering. „Ik beschouw mezelf nog altijd als Joegoslaaf. Ik heb vrienden in beide kampen. Mijn vader is Kroaat, mijn moeder Servische. Het enige dat ik belangrijk vind is vrede." Nunez kritiseert Cruijff BARCELONABarcelona-voorzitter Josep Luis Nunez heeft kritisch gereageerd op het besluit van trainer Johan Cruijff als bondscoach van het Nederlands elftal op te treden bij de eind ronde van het wereldkampioenschap in 1994 in de Verenigde Staten, als Oranje zich daarvoor kwalificeert. Nunez richtte zich vooral tegen de manier waarop het nieuws buiten werd gebracht: door de Catalaanse en Spaanse me dia. „Het is niet mijn stijl zaken die Barcelona aangaan via de tjui 1993. Mocht die verbintenis ook voor 1994 worden verlengd dan pers uit te dragen", zei hij gisteren. Nunez voegde er nog aan toe dat Cruijffs contract loopt tot ji wordt zijn totale inzet voor FC Barcelona geëist. Peter Vlasveld blijft bij Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN Bij Koudekerk, momenteel lijst aanvoerder in de afdeling zaterdag, blijft Peter Vlasveld ook vol gend jaar trainer. De Leidenaar tekende voor één seizoen bij. Magie Johnson zegt naar OS te gaan WASHINGTON Magie Johnson heeft gisteren gezegd dat hij op de Olympische Spelen in Barcelona zal meespelen met het Amerikaanse basketball team. Johnson wa§.al geselecteerd, maar maakte op 7 november bekend dat hij drager is van het HIV-vi- rus, dat AIDS veroorzaakt. Hij beëindigde daarom zijn loopbaan bij de Los Angeles Lakers. „Ik kan nog steeds spelen, ondanks het virus", zei hij gisteren. Een woordvoerder van de Amerikaanse basketballselectie, Craig Miller, zei dat niets het meespelen van Johnson in de weg hoeft te staan, mits hij zich gezond voelt: „Er is geen IOC-regel die ie mand met het HlV-virus verbiedt aan de Spelen mee te doen." Kort geding tegen voormalige sponsor Om te voorkomen dat Feye noord volgende maand de sala rissen van de spelers niet meer kan betalen, is de Rotterdamse club opnieuw naar de rechter gestapt. Feyenoord eist op maandag 10 februari in kort ge ding tegen de voormalige shirtsponsor HCS naleving van het eerdere vonnis dat door de rechter in Den Bosch werd uit gesproken. Kort gezegd komt het erop neer dat de Rotterdammers een bedrag van bijna twee miljoen gulden verlangen, zijnde de shirtsponsoring over de periode juli tot en met oktober 1991 en een aanvullig (1.480.000 gulden) van het liquiditeitstekort. Penningmeester Jorien van den Herik ontkent dat Feye noord op de rand van een fail lissement verkeert en daardoor gedwongen is via de rechter en kele miljoenen los te peuteren. Ondanks de sportieve opmars van de Stadionclub onder Wim Jansen en Hans Dorjee, die na de winterstop de technische lei ding heeft overgenomen, zijn de ernstige financiële problemen nog altijd niet verdwenen. En een oplossing is voorlopig niet in zicht, want na vele gesprek ken zijn HCS en Feyenoord niet nader tot elkaar gekomen. Daarom is Feyenoord vastbe sloten de bodemprocedure, die het los van het kort geding te gen z'n vroegere geldschieter heeft aangespannen, door te verloopt finan cieel gezien boven elke ver wachting. Als we zo doorgaan bestaat de kans dat we op nul uitkomen en dat zou een gewel dige prestatie zijn," zegt Jorien van den Herik, die daarbij niet zichzelf op de borst klopt. „Nee, dat is geheel te danken aan de trainers en de spelers, die voor hogere recettes zorgen." Dat Feyenoord desondanks de grootst mogelijke moeite Omdat de hoofdgroep een vrije dag had kon de B-groep gisteren in alle rust starten. Dit ging niet zonder proble men omdat de Rus Dimitri Godes zonder bericht was weggebleven. Een telefoontje naar Brussel bood uit komst. De Belgische meester Luc Winants was bereid in te vallen en zal zijn partij uit de eerste ronde komende donderdag inhalen. WUK AAN ZEE» HANS BOUWMEESTER GPD-VERSLAGGEVER Ook Tony Miles, die aanvanke lijk op de deelnemerslijst prijk te, schitterde door afwezigheid. De Engelsman had dit overi gens wel aangekondigd en voor hem in de plaats speelt de Ame rikaan Bernard Finegold, die te genwoordig ook in Brussel woont. Slechts weinigen waren geko men om David Bronstein te zien spelen. Deze legendarische grootmeester kon in zijn beste tijd, ruim 35 jaar geleden, het schaakbord als het ware laten vibreren. Wie kent vandaag de dag de schitterende partijen nog, die de kleine Moskoviet in 1951 met Botwinnik om de we reldtitel speelde? Gert Jan de Boer had de eer volle opdracht om Bronstein in de eerste ronde te bestrijden. Hij werd geconfronteerd met een moderne vorm van het Ko- nings-Indisch. In feite is Bron stein de vader en de grootvader van dit systeem, maar het is de vraag of hij de nieuwste ontwik kelingen heeft bijgehouden. De Boer kreeg in elk geval een dui delijk superieure positie, maar kon tegen de solide verdediging van de 67-jarige grootmeester toch niet verder komen dan re- Friso Nijboer werd de held van de dag. Zijn Bulgaarse te genstander Evgeny Ermenko overzag al in een vroeg stadium een kleine combinatie en de ge volgen daarvan bleken niet mis. „Ik had een makkie vandaag", zei Friso na afloop. Dat was te bescheiden want zo simpel wa ren de dingen nu ook weer niet geweest. Kuyf De andere Nederlanders ging het niet naar wens. Johan van Mil werd door de Amerikaan Patrick Wolff in een Siciliaan weggespeeld en Leidenaar Rini Kuyf verging het in een Meraner tegen Finegold niet veel beter. Roberto Cifuentes, de Chileen die al enige tijd in Nederland woont, werd verslagen door de Rus Viktor Tukmakov. De laatste kreeg al spoedig een dui delijk overwicht op de konings vleugel en dat resulteerde in een beslissende aanval. Het was een aantrekkelijke ronde, die ten onrechte weinig aandacht kreeg. Wit: F. Nijboer Zwart: E. Er- menkov Siciliaanse Najdorfvariant \.e4 c5 2.Pf3 d6 3. d4 PfB 4. Pc3 cxd4 5. Pxd4 a6 6. f4 Een van de vele mogelijkheden om heeft om op dit moment aan zijn verplichtingen te voldoen, heeft alles te maken met de er fenis die de shirtsponsor en vo rige beleidsbepalers hebben achtergelaten. „Het tekort van het vorige seizoen, zijnde 5,2 miljoen gulden, slepen we als een loden last met ons mee. Daarnaast zijn er vele andere schulden uit het verleden, die ons op dit moment kwellen. De rechter heeft in oktober duide lijk gesteld dat Feyenoord een beroep op HCS kan doen als het in liquide nood komt te verke ren. Dat is nu het geval." Later Door de uitgestelde kaartver koop voor de Europa Cup-wed strijd tegen Tottenham Hotspur miste Feyenoord in december enkele miljoenen guldens aan inkomsten. Van den Herik: „Die komen weliswaar nog binnen, maar later. Wij hebben belang rijke verplichtingen na te ko men, waaronder een grote af dracht aan het CFK (Contract- spelersfonds van de KNVB)." Feyenoord stond enkele maanden geleden voor bijna anderhalf miljoen in het krijt bij het pensioenfonds voor de spe lers. „Maar die zaak hopen we nu binnen twee maanden te hebben opgelost," aldus Van den Herik. De schatkistbewaarder zegt dat het financiële geschil met de Roemeense international loan Sabau los staat van Feyenoords beslissing om opnieuw naar de rechter te stappen. Wel is het zo dat de spelers van Feyenoord door de goede prestaties hun penningmeester enigszins in de problemen hebben gebracht, waar het gaat om het uitkeren van premies. De spelers hebben nu al meer premies verdiend dan vorig jaar over het gehele seizoen. „Maar dat is een luxe probleem, daar zitten we niet over in de war," zegt Van den Herik. Rini Kuyf mocht denken wat hij wilde, toch moest de Leidse schaker de e de moeilijke Najdorfvariant te bestrijden. 6...e6 7. Ld3 Pbd7 8. P/3 Pc5 9. 0-0 Le7 10. Khl b5 Over de theorie van deze vari ant zijn boekdelen geschreven en herschreven. 11. e5 dxe5 12. fice5 Pd5 13. Pe4 h6 14. Pd4 Pxd3 15. cxd3 Db616. Dg4! Een sterke zet, waarmee Pd4 indi rect gedekt wordt. 16 ...Lb7 Zwart wil op g7 laten inslaan. Hij rokeert daarna lang en krijgt goede aanvalskansen langs de g-lijn. 17. Ld2g5? Een vreselijke zet. Juist was 17...Tf8, waarna de stelling onduidelijk is. 18. Txf7ü Vernietigend! Zwart mag de toren niet nemen we gens 19. Pd6+ en zwart moet de dame geven om een mataanval te voorkomen. 18...h5 Ook dit is r aan Finegold laten. foto archief volkomen kansloos. 19. Txe7+! Pxe7 20. Pf6+Kf7 21. PxhS TafB 22. 7/7+ P/5 Of 22...Ke8 23. PfB+ Kdd 24. Pxe6+ en wint. Zwart had hier de strijd gevoegelijk kunnen staken. 23. Pr/5 er/5 24. Dx/5+ Ke8 25. PfB+ TxJ6 26. exfB Dd6 27. J7+ Ke8 28. h3 Th4 29. Le3 Txh3+ Zoiets heet 'het schaak der wrake!' 30. Dxh3 en zwart gaf het eindelijk op. GOBABIS ANP Hubert Auriol brak in 1987 tij dens Parijs-Dakar beide benen. Hij liet zich op de motor zetten en reed wezenloos de tachtig resterende kilometers naar de streep. Als bijna-winnaar gaf hij daar op. Hij nam tevens het be sluit nooit meer motor te rijden. Vijf jaar na het ongeval, elf jaar na zijn eerste Dakar-zege, gaat Auriol de eerste monsterrally naar Kaapstad winnen. Althans: dat is vrijwel zeker. In de auto, met de Mitsubishi Pajero. Hij kreeg een contract voor alleen deze rally. Zoals hij eind vorig jaar louter de Farao-rally voor Lada mocht rijden. En won. Mitsubishi zocht een (Frans- )man van naam. .Autorijden was een droom", zegt hij in Gobabis, Namibia, drie gemakkelijke dagen te gaan tot de finish. „Het was niet zo eenvoudig van de motor af te komen. De gelegenheid moest zich voordoen. Wat dat betreft kwam het ongeluk goed uit. Ik stopte. Waarom ik de etappe toch uitreed? Ik was zo dichtbij de zege. Ik reed voor Cagiva, een kleine fabriek, en we kon den het almachtige Honda ver slaan. Dat was voor ons erg be langrijk, we hadden veel energie gespendeerd." De auto bevalt beter, mede vanwege de veiligheid. Auriol heeft te veel van zijn motor vrienden zien verongelukken, onder wie vorige week Gilles Lalay. Hoewel in het begin van de rally twee automobilisten de dood vonden, kiest hij voor de vierwieler. „Op de motor was ik bang, in de auto niet. Ik heb geen angst meer mijn nek te breken. Als ik in de fout ga, breekt de carosserie de vaart. Natuurlijk blijft autosport vol ri sico's, maar ik heb niet het ge voel in gevaar te zijn." DUIVENTIL Rintje Ritsma staat niet onwelwillend te genover enige naamsbekendheid. Wereld beroemd hoeft de nuchtere Fries niet zo nodig te worden. Maar net voldoende faam, die hem na zijn sportieve carrière een op stapje naar de alledaagse maatschappij kan bieden, is best welkom. Een fanclub heeft hij nog niet. Ritsma, vanaf vrijdag debuterend bij het Europees kampioenschap in Heerenveen, denkt namelijk verder dan alleen aan hard schaatsen. In zijn spaarzame vrije tijd volgt de 21-jarige inwoner van Lemmer een op leiding tot verkoop-medewerker. „Een deeltijdstudie van drie jaar in Leeuwarden. Het is de bedoeling om later een eigen zaak te beginnen, liefst in de sportbranche", zegt Ritsma die bij zo'n ini tiatief de status van bekende Nederlander als ruggesteuntje kan ervaren. Al moet juist hij het als enig kemploeglid nog zonder ei gen fanclub stellen. „Ik zou het best leuk vinden als iemand zoiets voor je op touw zet. Zo lang ik er zelf maar niet al te veel werk aan heb." Zo blijven momenteel ook de studieboe ken even dicht geslagen. Want het aan staande EK houdt Ritsma meer bezig. Ge zien zijn sterk gereden voorseizoen begint de Fries vol goede voornemens aan de drie daagse in Tnialf. „Ik heb eeri aantal per soonlijke records aangescherpt, dat voel ik als een stimulans", zegt Ritsma die bij de wereldbekerwedstrijden in Heerenveen zijn visitekaartje af gaf door de 1500 meter te „Dat was iets grandioos. Dat enthousiaste publiek ook, daardoor wordt als het ware je vermoeidheid onderdrukt. Ik was vorig jaar reserve bij het EK, heb genoten van dat sfeertje in zo'n vol stadion", aldus de natio naal kampioen op de mijl. Straks is Ritsma er zelf als deelnemer bij. „Vorig seizoen was de doelstelling me in de kernploeg te handhaven. Dit jaar wilde ik én het EK én de Olympische Spelen halen." Ook dat is inmiddels gelukt. Maar waar an deren het eerstgenoemde toernooi nadruk kelijk in de schaduw van Albertville stellen, wil Ritsma niets van een minder interessant EK horen. „Bart Veldkamp en Thomas Bos vinden de Olympische Spelen belangrijker dan het EK, maar voor mij zijn alle twee die toer nooien even belangrijk. Ik wil graag goed op het EK presteren. Hoe goed? Geen idee, ik doe in ieder geval m'n uiterste best." Het leven als topsporter stelt Ritsma nog wel eens voor verrassingen. Na de nationale afstandskampioenschappen moest hij in al lerijl naar Schiphol om richting Davos te vertrekken. „Ik had na de tien kilometer niet eens tijd om uit te rijden. Door een ex tra dweilpauze was het programma nogal uitgelopen. Hup, vliegensvlug de auto in en even langs huis om mijn spullen op te ha len. Gelukkig had ik die toevallig de vorige dag al ingepakt. En dan plankgas door de polder naar Schiphol. Ik had nog tien minu ten over om in te checken. Dat was wel iets te gek, hoor." In de meeste overige situaties volgde Ritsma's loopbaan een wat geleidelijker lijn. „Ik ben op m'n zeventiende pas echt seri eus aan schaatsen gaan denken. Sindsdien ben ik elk jaar een stap vooruit gegaan. Van het gewest naar Jong Oranje naar de kern ploeg. Ik heb nog nooit echte tegenslagen gehad. Maar ik blijf wel attent. Er zijn im mers genoeg voorbeelden van hoe iemand opeens in het niets kan verdwijnen", zo wordt verwezen naar Gerard Kemkers en Ben van der Burg. Wilt U iets melden? Bel 071- 161414 (Wim van Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 12.00 uur. Of schriftelijk naar Post bus 54,2300 AB Leiden. Het Nederlands kam pioenschap meer kamp (indoor) wordt gehouden op 18 en 19 ja nuari in Zwolle Vanavond op het kunstgras van LMHC in Oegstgeest de voetbalwedstrijd LFC-UDO. Donderdag ontvangt LFC op de Boshuizerkade DIOS. SJZ krijgt vanavond al bezoek van de club uit Nieuw Vennep. Het team onder de 21 jaar gaat op bezoek bij TAW Warmon- der Hans Schipper sloot het Ne derlands kampioenschap mara thon voor B-rijders als elfde af De Tour de France-directie heeft voor het weekeinde van 11 en 12 juli al 1200 hotelbedden gereserveerd. In de etappe van Valkenburg naar Koblenz wordt in de buurt van Aken al het treinverkeer gedurende enkele uren stilgelegd. Er wordt voor het laatst met 22 ploegen gere den. De Tour is gedoteerd met 3,5 miljoen gulden. Voor de winnaar ligt 700.000 gulden klaar De Rijkspolitie Sportver eniging houdt op donderdag 23 april een nationale wielerwed strijd op het parcours van Swift - /Casba in Leiden Zaterdag 18 januari worden Speedo-zwem wedstrijden gehouden in het Vijf Meibad in Leiden Er komt een kortebaan-circuit voor schaatsers. Joure, Hindeloopen, Kampen, Ankeveen, Medemblik en Lekkerkerk zijn voor die serie aangewezen. Er is 42.000 gulden aan prijzen Op 3 februari houdt de BAVL bij de voetbal vereniging Leiden een bijeen komst. Spreker is afdelingsbe stuurder Gerard van Dijk. On derwerp van gesprek: regio- scheidsrechters Zondag 19 ja nuari is er weer een Bultloop bij de toervereniging van Swift. Aanvang 12.00 uur Softbalver- eniging De Volle Bak viert op dinsdag 21 januari het tienjarig bestaan. Paul de Jonge, Henny van Santen, Ruud Smit en Mari an de Valk worden als oprich ters in het zonnetje gezet De zaalvoetbalsters van de afdeling Leiden kregen ook tegen Noord-Holland een grote (0-14) nederlaag te slikken Cees van Kooten gaat voetbalclub Spa kenburg verlaten en wordt I antwoordelijke man voor de se lectie DHC zal het trainers- contract van Wim van Til niet verlengen Zaterdag 18 januari speelt voetbalvereniging Leiden een oefenwedstrijd tegen Oegst geest In de begeleidingsstaf van wielerploeg PDM is Leide naar Cock van Leeuwen weer voor een jaar gecontracteerd. Jules Mertens (arts), Jos Geysel (fysioloog) en Julien Stevens (mecanicien) zijn de nieuwe mensen De oproep voor spe lers voor een Leids Old Starsteam heeft 20 spelers op geleverd die in de jaren zeventig furore maakten Tijdens de Leidse Marathon op 31 mei worden eveneens de kampioen schappen voor Nederlandse universiteiten en voor Leidse bedrijven gehouden De mara thon is dit jaar ook weer toe- wheelers (rol- zijn hiervoor geen aparte voorzieningen ge troffen De wielrenster Anita Kruse (Lisse) is ook dit seizoen opgenomen in de Groen-ploeg. Ingrid Haringa is bij die ploeg vertrokken en komt nu voor de nationale selectie uit De ju dovereniging Noord wijkerhout bestaat 25 jaar en gaat dit met een groot aantal festiviteiten vieren Sportschool Aarts, met vestigingen in Sassenheim, Hil- legom en Lisse, heeft de jaarlijk se VES-prijs gewonnen. Dat is een prijs voor sportscholen die in Nederland voldoen aan be paalde zware normen. De prijs wordt zondag 19 januari in Huis ter Duin in Noordwijk uitgereikt Ook de Leidse Roadrunners zijn gestart met een superloterij In de Groenoordhallen in Lei den worden midweekkorfbal- wedstrijden gespeeld. Deze maand staan op het program ma: Fortuna-De Danaïden (vanavond), KVS-Fortuna (21 januari) en Fortuna-DES (28 ja nuari). De wedstrijden begin nen steeds om 21.00 uur De korfbalvereniging Fiks bestaat 65 jaar en viert dit met een re ceptie op vrijdag 14 februari Vrijdagavond komen in Honse- lersdijk de Zuidhollandse wie lerorganisaties bij elkaar om te komen tot de wielerkalender voor 1992 De proloog van de Bloemenmarathon (een etappe- race voor rolstoelatleten) is dit iaar voor het eerst niet in Rijns burg. Vanwege de tanende be langstelling koos de 'leidse' or ganisatie voor het Vrijthof in Maastricht. Op de laatste twee dagen worden de etappes Lei den-Alphen en Rijnsburg- Noordwijk verreden Een zonnebril als vermomming heeft Rintje Ritsma (midden) nog niet nodig. Wel tegen de en Falko Zandstra (rechts). Hier is de schaatser in gesprek met Ab Krook (links) foto anp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21