Leidsch Dagblad FIS roept op tot verzet tegen coup Wolfson: Wie kan werken, moet BEL: Vragen statenlid over controle op slibstort Nieuwe bril? Zo erg was het zelfs in Vietnam niet Dinsdag 14 januari 1992 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39749 Losse nummers 1,50 Wielrenners vin den De Bult te KUNST Kouwe kikkers pas laat los bij gevaarlijk worden 'Brazilian Breeze' Richard Krajicek maakt bliksem- start in Australië Geen krant ontvangen Mlerdag 10 00-12.00 uur Algerijnse fundamentalisten blijven nog kalm Onderhuidse spanningen beheersen het straatbeeld in Algiers. Voorlopig is het nog rustig, de pan slaan. DEN HAAG/ALKEMADE RUUD SEP Statenlid Cécile van Laar (Groen Links) gaat vragen stellen over de controle op de slibstort in het Braassemermeer. Het toe zicht laat volgens haar te wen sen over. 's Nachts ontbreekt controle op de stortput, waar door illegale, nachtelijke stor tingen niet zijn uit te sluiten. Omwonenden zeggen dat er af het hoogheemraadschap heeft Van Laar heeft echter goede hoop dat nu wel iets wordt be reikt. Tot nu toe heeft het hoog heemraadschap zich verzet te gen externe controle. „Maar het hoogheemraadschap moet zich realiseren dat wanneer nu 's nachts viezigheid in de put wordt gedumpt het waterschap straks onmogelijk kan aantonen dat niet te hebben gedaan. Ook AUTOLIEFHEBBERS SCHRIJVEN 18 JANUARI IN HUN AGENDA. EN DIT ADRES: Autobedrijf Van der Plas bv, Ambachtsweg 14, 2222 AL Katwijk. Telefoon: 01718-26161. Het Islamitische Reddingsfront (FIS) heeft gisteren zijn aanhang opgeroepen zich voor te bereiden op een con frontatie met de nieuwe machthebbers in Algerije, de na tionale veiligheidsraad. „Wij vragen de bevolking haar stem bij de verkiezingen van vorige maand met alle mid delen te verdedigen", aldus een verklaring van het FIS na een besloten bijeenkomst van vooraanstaande funda mentalistische leiders. Er werden geen bijzonderheden gegeven over de tactiek die het FIS wil volgen. dat het FIS binnen afzienbare tijd een aantal maatregelen zal aankondigen om de confronta tie met de 'nationale veilig heidsraad' en het leger gestalte te geven. Daarbij wordt gedacht aan een algehele staking voor onbeperkte duur en het houden van protestbetogingen in de be langrijkste steden. In Algiers en de rest van het land bleef het gisteren opval lend kalm. Kranten met het laatste nieuws waren snel uit verkocht en op de hoeken van straten en pleinen werd rustig gediscussieerd over de laatste ontwikkelingen. „De mensen kunnen het nog niet bevatten. ALGIERS AP-AFP-GPD „De beroeps-onderdrukkers hebben de overwinning gesto len, net toen het volk weer ver trouwen begon te krijgen en het de gelegenheid had in vrijheid zijn leiders te kiezen", aldus het FIS-communiqué. „Het is on aanvaardbaar dat wie dan ook in deze kritieke situatie met de handen gebonden blijft." Het FIS haalde in de eerste verkiezingsronde op 26 decem ber 188 van de 430 zetels in de Nationale Volksassemblee bin nen. Verwacht werd dat de fun damentalistische partij donder dag in de tweede ronde het me rendeel van de 199 nog te ver geven zetels in de wacht zou slepen. Diplomaten in Algiers hou den het niet voor onmogelijk, Ze verkeren in een shock", zei Mohammed Hariz van het FIS. „Het was te mooi om waar te zijn. Ik verwachtte wel zoiets", zei hij over het afgebroken de mocratische proces. Het leger, dat strategische plaatsen in de stad heeft inge nomen, deed eveneens zijn ui terste best om geen aanleiding te geven tot incidenten. Een di plomaat sprak van een 'mogelij ke stilte voor een hevige storm'. Gisterochtend hadden mos lim-leiders via de moskeeën de bevolking aangespoord om vooral rustig te blijven en moei lijkheden met het leger uit de weg te gaan. Het opvallendste commen taar op de situatie in Algerije was gisteren afkomstig van de eerste president, Ahmed Ben bella. Deze prees de machts greep van premier Ghozali en het leger als een bewijs van gro te 'vaderlandsliefde'. Pagina 2: Coup Algerije druist in tegen jongste geschiedenis Midden-Oosten HET WOORD IS AAN en toe 's nachts wordt i Verder moet een einde komen aan de situatie waarin de storter het hoogheemraadschap alleen door zichzelf wordt ge controleerd. Vorig jaar is in de Provinciale Staten al een motie aangeno men waarin wordt gepleit voor betere controle. Daar is toen weinig van terecht gekomen. belang bij een betere controle," aldus Van Laar. De gemeente jacobswoude heeft gisteravond besloten ex terne experts in te schakelen om de kwaliteit van het slib te onderzoeken. Ook zij vertrouwt de dubbelrol - storter en contro leur - van het hoogheemraad schap niet. NIEUWSLIJN Bukman: Tachograaf voor kotters Minister Bukman van landbouw, natuurbeheer en visserij over weegt het gebruik van tachografen in de visserij verplicht te stel len. Daarmee wil Bukman de controle op de visserij in de 12- mijlszone verbeteren, zo heeft hij de Tweede Kamer laten weten. Momenteel wordt onderzocht aan welke technische eisen de ta chografen moeten voldoen. Zo wil Bukman er zeker van zijn dat niet met de apparatuur kan worden geknoeid. Alvorens Bukman definitief beslist over de invoering van de tachograaf wil hij ook inzicht hebben in de kosten die daarmee gepaard gaan. 'Bejaarde helpen bij seks' Verplegenden moeten bejaarden behulpzaam zijn bij seksuali teitsbeleving. Dat kunnen ze zelf doen, maar ze kunnen ook col lega's, prostituées of instellingen voor alternatieve relatievor ming inschakelen. Die aanbevling doet de verpleegkundige Janssen na een onderzoek naar de houding van verpleegkundi gen in verzorgings- en verpleeghuizen ten aanzien van seksuali teit bij oudere bewoners. Ongeveer de helft van de ondervraag den verklaarde te zullen helpen als bewoners en hun partners seksueel contact met elkaar willen hebben. Die hulp kan dan be staan uit het assisteren met uitkleden en/of het in bed leggen. Opmerkelijk is dat zeventig procent van de ondervraagden meent dat seksualiteit in verpleeg- en verzorgingshuizen niet voorkomt. Walvissen feestmaal voor krokodillen Krokodillen en zeearenden hebben zich gisteren aan de Australi sche kust te goed gedaan aan aangespoelde walvissen. Vrijdag woedde bij het schiereiland Cape York van de staat Queensland de cycloon Mark waardoor zo'n zestig grienden aanspoelden. Omdat het gebied zo afgelegen is, werden de walvissen pas zon dag ontdekt. Tweeëntwintig dieren die de kolkende zee hadden overleefd, moesten worden afgemaakt. Het gebied is een van de belangrijkste broedplaatsen van de zeekrokodil, die meer dan vijf meter lang kan worden. Dlegale kaas in beslag genomen De Algemene Inspectiedienst (AID) i maanden bij zelfkazende boeren in Midden-Holland kilo illegaal geproduceerde kaas in beslag genomen. De boeren ontduiken zo de superheffing. De AID ontdekte de 'zwarte' kaas bij routine-controles, onder meer in Bodegraven. Een woord voerder van de inspectiedienst vertelde vanmorgen dat de AID veel aandacht gaat besteden aan kaas die buiten de gestelde normen om is gemaakt. Het bereiden van kaas staat onder con trole van het Centraal Orgaan Zuivelcontrole. Gratis zachte contactlenzen! Zie pagina 8 Shovelrijder trouwt toch met ex-vriendin HEEMSKERK «GPD De 28-jarige Beverwijker, die vorig jaar met een shovel uit woede over een verbroken rela tie een chaos aanrichtte in de Heemskerkse wijk Breedweer, gaat donderdag trouwen met de vrouw die hem toen tot zijn wanhoopsdaad bracht. De Haarlemse rechtbank ver oordeelde de Beverwijker begin november tot achttien maan den gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk. Tegenover de rechtbank verklaarde de man dat er iets in hem was geknapt, toen hij zijn ex-vriendin met een ander zag. Na het drinken van het nodi ge bier haalde hij bij zijn werk gever op het Hoogovensterrein de vijf meter hoge shovel op voor een ware dollemansrit naar Heemskerk, waar zijn vroegere vriendin in een wo ning zou verblijven. Onderweg werden veertig auto's, een schuur en de gevel van de wo ning vernield. Door aftrek van voorarrest en wegens goed ge drag komt de Beverwijker al in maart vrij. Voor zijn bruiloft krijgt hij een verlofdag. Wijchen rekt verlof voor ouders jaren op WU CHEN «ANP De gemeente Wijchen (vlakbij Nijmegen) gaat een terugkeer garantieregeling voor ambtena ren instellen die langdurig met 'ouderschapsverlof gaan. Ge- meentepersoneel kan minimaal twee jaar en maximaal vier jaar uit dienst treden met de garan tie voor terugkeer in een pas sende functie. Wijchen is de eerste Nederlandse gemeente die zo'n regeling instelt. Werknemers kunnen nu na melijk alleen kiezen tussen doorwerken met aangepaste uren of ermee stoppen met een kans dat ze later niet meer aan de slag komen. De meesten kie zen dan ook voor een deeltijd baan, maar daarmee is het be lang van zowel werknemer als werkgever niet altijd gediend, stelt Wijchen. Mocht er na terugkeer toch geen passende functie bestaan, dan krijgt de werknemer een half jaar zeventig procent van het laatste salaris. De gemeente zoekt in die tijd verder naar een baan. In de Litouwse hoofdstad Vilnius zijn gisteren de slachtoffers herdacht van de Russische tankaanval van precies een jaar geleden op de televi sietoren van die stad. Daarbij kwamen veertien demonstranten om het leven. Op die dag verklaarde Litouwen zich onafhankelijk. De regering heeft de 13de januari tot nationale herdenkingsdag uitgeroepen. FOTO AP MUQDISHO RICHARD DOWDEN THE INDEPENDENT De bloedvlekken worden steeds dikker naarmate je dichter bij de noodoperatiekamer van het Digfer ziekenhuis komt. Sporen van bloeddruppels komen sa men bij de ingang van het hos pitaal. Binnen vloeien ze sa men, totdat je schoenen aan de vloer vastplakken. Het Digfer ziekenhuis ligt midden in de hel van Muqdis- ho, een oord van waanzin in So malia dat niet langer een stad kan worden genoemd. In grote plassen bloed liggen mannen, vrouwen en kinderen samenge pakt op de grond. Bij de ergste gevallen leggen verpleegsters infusen aan, maar twee patiën ten zijn al toegedekt met een deken. „Soms moeten we patiënten met een open breuk drie tot vier dagen laten wachten, omdat er zoveel gewonden binnenko men", zegt Bill Moore, een Amerikaanse dokter die vroeger als legerarts in Vietnam is ge weest en die nu voor een inter nationale artsenorganisatie werkt. „Zo erg heb ik het zelfs in Vietnam niet meegemaakt. Zo iets heb ik nog nooit gezien." In de operatiekamer dweilt het personeel het bloed van de vorige dag op. Ze kunnen maar één keer per dag schoonmaken en gisteren zijn er 38 operaties uitgevoerd. Op de vloer van de eerste-hulp liggen 20 mensen. Een vrouw kreunt. Een kogel heeft haar been verbrijzeld een andere k oor in haar schedel blijven ste ken. Haar dochter waaiert haar verkoelende lucht toe. Een an dere dochter van rond de zes jaar kijkt verslagen toe. Pijnstillers zijn er niet. Gezin nen bivakkeren naast hun ge wonden op de grond. Het zie kenhuis heeft geen eten en fa milieleden moeten de patiënten voeden, wassen en verzorgen en bloed geven voor transfusies. De misselijkmakende, weeë geur van bloed slaat op je keel en vermengt zich met de stank van etter en rotting. Pagina 5: Alsof een hele natie massaal volkerenmoord pleegt Wie vreugde verlangt dele die naar behoren; het geluk is immers als tweeling geboren Lord Byron VANDAAG PAGINA'S Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten RTV Show - Sport- Wetenschap - VANDAAG OOK ONDERWIJS PAGINA'S 22,23,24 HET WEER Droog Wolkenvelden en droog. Mini mumtemperatuur 4 graden. Mid- dagtemperatuur 6 graden. Noord westenwind, zwak tot matig, kracht 3, maar in het Waddenge bied af en toe vrij krachtig, 5. Shell overweegt stopzetting Pernis-project ROTTERDAM GPD De vernieuwing van de Shell- raffinaderij in Pemis dreigt slechts voor een deel door te gaan. Een belangrijke oorzaak daarvoor is het kabinetsplan om bedrijven vanaf volgend jaar een hogere energieheffing te la ten betalen. Dat heeft algemeen directeur drs. G. van Luijk van morgen gezegd. De vernieu wing van Shell-Pernis, een mil jardeninvestering, zou volgens plan in 1995 moeten zijn afge rond. Bij de heroverweging van de plannen spelen behalve de milieuheffing ook de aanzienlijk hogere investeringskosten en de is achter haar onzekerheid over milieuvergun ningen een belangrijke rol, al dus Van Luijk. Katwijk Pharma naar Leiden LEIDEN KAREL BERKHOUT Het farmaceutische bedrijf Kat wijk Pharma. dat al bijna tachtig jaar is gevestigd in de Katwijkse dorpskern, verhuist naar Lei den. Binnen een jaar of drie zet Katwijk Pharma een gebouw neer op het industrieterrein Leeuwenhoek, het zogeheten bio-science park. „Wij moeten uitbreiden en bovendien heeft de gemeente andere plannen met het gebied rond de Prins Hendrikkade, waar wij nu zit ten", geeft directeur G. van Dorp als reden voor de verhui zing. Behalve het kantoor komen ook de produktie-afdeling en het laboratorium voor ontwik keling van nieuwe medicijnen naar Leiden. De Katwijkse aan nemer De Raad ontwikkelt het nieuwe bedrijfspand, waarvan de omvang nog niet bekend is. Van Dorp: „De grond die wij in erfpacht hebben gekregen heeft een oppervlakte van een hecta re, maar hoe hoog het gebouw wordt weten wij nog niet". Pagina Leiden: Katwijk Phar ma zoekt de ruimte. DEN HAAG «ANP Iedereen in Nederland die ook maar enigszins kan werken, moet werken. De PvdA moet er voor zorgen dat er voor zoveel mogelijk mensen betaalde ba nen komen. Per jaar zijn 90.000 nieuwe banen nodig om de so ciale zekerheid betaalbaar te houden. Dit stelt de PvdA-commissie Verzorgingsstaat, de commis sie-Wolfson, in haar vandaag gepresenteerde rapport. De aanbevelingen moeten in maart op het partijcongres tot beslui ten leiden. Naast het argument van een dreigende onbetaalbaarheid van het sociale stelsel schetst de commissie-Wolfson het schrik beeld van uitzichtloze financiële en sociale ellende als de PvdA niet een groot offensief inzet te gen werkloosheid, arbeidsonge schiktheid en langdurigë ziekte. Om de doelstellingen te be reiken somt de commissie een flink aantal maatregelen op. Ar beidsbureaus, sociale diensten en het GAK moeten mensen in eerste instantie aan een baan helpen en niet zo maar een uit kering geven. Zij moeten lok premies bieden aan wao'ers en werklozen die zich willen laten scholen. Werkgevers moeten tij delijk subsidies tot 50 procent van de uitkering krijgen als zij mensen willen aannemen die gedeeltelijke arbeidsongeschikt zijn. Verder vindt de commissie- Wolfson dat de belasting en premies voor lage inkomens naar beneden moeten, opdat het verschil tussen uitkering en nettoloon groter wordt. Werkge vers mogen gedeeltelijk arbeids ongeschikten pas ontslaan als zij kunnen bewijzen dat zij ab soluut geen geschikt baantje hebben. In de wet moet worden vastgelegd dat iedereen recht Tot beroepsrisico's, heeft op een deeltijdbaan. Ar- Kostwinnersregelingen beidsongeschikten en werklo- zen moeten voorts de verplich ting krijgen om hun uiterste best te doen om een baan te vinden. De commissie keert zich te gen een aantasting van het mi nimumloon. Er moet ook geen basisinkomen komen. Arbeids duurverkorting moet blijven be staan, net als de bruto koppe ling tussen uitkeringen en lonen in bedrijven. Loonmatiging moet blijven om die koppeling betaalbaar te houden. Invoering van een mini-stel sel in de sociale zekerheid wiist de commissie, zoals al eerder bekend was geworden, af. Wolfson en de zijnen willen uit keringen bij ziekte of arbeidson geschiktheid ook niet beperken w de belastingen en de sociale zeker heid moeten verdwijnen, aldus het advies, te beginnen bij de genen die in 1990 achttien wer den. De commissie wil ook snoeien in aftrekposten binnen de belastingen. De belasting vrije som (het deel van het inko men waarover geen belasting betaald hoeft te worden) moet verdwijnen in ruil voor een voor iedereen gelijke korting op de belasting. lik daarna: I 27.80) v tische betaling* Per kwartaal (f 80.10) via accept- Naam en voorletters Nummer bank/girorekening. Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1