Sport Bliksemstart van Richard Krajicek Hoe komt Tulip de lente door? Steffi Graf naar huis Kalusha held van Zambia NIEUWSLIJN Arbiter Rosier neemt afscheid LEIDEN Hennie Rosier stopt ermee. De scheidsrechter uit Lisse floot gedurende 22 seizoenen wedstrijden in de KNVB. Af scheid neemt hij vanavond tijdens een vriendschappelijk duel tussen zaterdag-eersteklasser FC Lisse en zondag-eersteklasser UVS. Het duel op sportpark Ter Specke begint om 19.30 uur. Trainer Jan Kroese blijft bij RCL LEIDEN Jan Kroese blijft nog minimaal één seizoen verbon den aan RCL. De voormalige oefenmeester van ARC en Ter Leede is bij de zaterdag-derdeklasser bezig aan zijn eerste jaar. De Leiderdorpers spelen vanavond overigens vriendschappelijk tegen Noordwijk. De oefenwedstrijd begint om 19.30 uur. Leo Holl verlengde zijn contract met de SV Voorschoten. De oud-speler van UVS en voormalige trainer van UDO is al gerui me tijd werkzaam bij de zaterdag-vierdeklasser die in maart het tweede lustrum viert. Jan Zoetemelk stopt bij GWS LEIDEN De wegen van trainer Jan Zoetemelk en afdelings club GWS scheiden aan het einde van dit seizoen. Zoetemelk, eerder werkzaam bij Randstad Sport, LFC en dé jeugd van Roodenburg, staat voor het derde jaar onder contract bij de Sas- senheimse vereniging. Vivax organiseert voorronde beker LEIDEN Waterpolo-vereniging Vivax is dit jaar mede-organi sator van de strijd om de landelijke Essenuoto-Cup. Aan dit jeugdtoemooi doen veel grote clubs mee. De adspiranten van Vivax neemt het zaterdag 18 januari in Poelmeer op tegen Ne- reus, Zian en ZPB Profits. De wedstrijden beginnen om 11.30. Redskins en Bills in finale WASHINGTON De teams van de Buffalo Bills en Washington Redskins strijden dit jaar om de Superbowl, de ontknoping van het American Football-seizoen in de Verenigde Staten. Het titel- duel wordt op 26 januari in het Metrodome in Minneapolis ge speeld. Buffalo Bills prolongeerde het kampioenschap in de American Football Conference dankzij een zege van 10-7 op Denver Bron- cos. Vorig jaar verloor de ploeg de Superbowl met één punt ver schil aan de New York Giants. Washington Redskins verzekerde zich van de titel in de National Football Conference met een verpletterende overwinning van 41-10 op Detroit Lions. Korbach en De Haan tekenen bij HEERENVEEN Het bestuur van de ambitieuze eerste-divisie- club Heerenveen heeft de technische staf voor het volgende sei zoen rond. Trainer Fritz Korbach verlengde zijn contract, dat twee jaar geleden inging, met één seizoen. Technisch coördina tor Foppe de Haan tekende voor vijf jaar bij. Lachen, gieren, brullen. De renners van Tulip poseren voor een plaatje. Brian Holm heeft daarvoor speciaal een zot brilletje tevoorschijn gehaald. Adrie van der Poel (midden) ziet er de lol wel van in. foto anp I CPD-VERSLACCEVER Twee factoren zijn bepalend voor het door gaan van het Tulip Computers Cycling Team' na 1992: de eerste kwartaalresultaten van het moederbedrijf uit Den Bosch én de uitslagen van de ploeg-Van der Poel- /Roosen in de eerste drie wedstrijdmaan den van het nieuwe seizoen. De sponsor had eigenlijk vorig jaar juli al een beslissing over 1993/1994 willen ne men. Maar omdat de deur van de Tour de France gesloten bleef voor de formatie van José de Cauwer, werd het ja/nee inzake ver dere ploegfinanciering voorlopig uitgesteld onder tot eind april. PDM deed het in de sneeuw - hoogste tijd voor een 'normale' Brabantse ploegpresen- tatie in Rosmalen. Adrie van der Poel (32, dit jaar) kan een mooie klassieke zege best gebruiken. Ereplaatsen zat, vorig jaar, maar geen kroon op het werk. Zoals trouwens toch bar weinig eer in het eerste jaar van de Tulip-ploeg. Te weinig FICP-punten vervol gens om de Tour te halen. En daar draait het publicitair toch allemaal om. De directie is duidelijk: „Het eerste jaar is lijker haalbaar, vooral omdat we tot aan de gespannen verwachten voldaan. Maar, wielrenners zijn geen computers, die doen zoals je ze maakt." Het gaat slecht in de automatiserings branche, maar dat is geen reden om daar aan meteen consequenties voor de ploeg- De Cauwer te verbinden. De directie: „Te gen de stroom in presteren wij nog behoor lijk goed. Wij zullen onze toezeggingen ook volledig waarmaken. Maar van onszelf en van de renners hangt het af of we er nog twee jaar aan zullen vastplakken." Er verdwenen acht renners, van wie Mi chel Zanoli (ritzege Vuelta) de bekendste was; er kwamen zeven nieuwelingen bij, onder wie de Denen Holm en Lilholt, en de Belg Frison. Tulip richt zich met Van der Poel, Holm, Lilholt, Peiper, Pieters, Cooman en Van Holen op de klassiekers, en met Roosen en Van de Laer op het zwaardere werk. Op het programma staan als pieken alle WB-wed- strijden, Giro en Tour. Voeten: „De FICP-ploegenlijst wordt nu opgemaakt met de beste tien renners, dat is gunstig voor ons. Op basis van vijf renners stonden we zestiende, op basis van tien coureurs veertiende. De Tour is nu makke- niet geheel a ;e, misschien wel te hoog Tourselectie niet veel punten zullen verlie zen van vorig jaar, simpel omdat we dat voorjaar amper hebben gescoord." Vier renners hebben reeds een contract voor 1993: Van der Poel, Roosen, Van de Laer en Holm. Haakt Tulip af, dan zijn zij weer vrij om naar elders te verhuizen. Voe ten: „Ik heb inmiddels contacten met een co-sponsor voor de Tour van dit jaar, die ook mee wil tot eind '94. Maar dé vraag is: hoe kom je deze lente door?" Renners: Jerry Cooman (Bel, nieuw), Johnny Dauwe (Bel), Ton Desmet (Bel), Herman Frison (Bel), Brian Holm (Den, nieuw), Olaf Jentzsch (Dui), Adrie Kools (Ned), Sören Lilholt (Den, nieuw), Harry Lodge (Gbr, nieuw), Rudy Patry (Bel), Allan Peiper (Aus), Peter Pieters (Ned), Rudy Ro giers (Bel), Luc Roosen (Bel), Wim Seis (Bel), Jim van de Laer (Bel), Raymond Meys (Ned, nieuw, neo), Adrie van der Poel (Ned), Jacques van der Poel (Ned), Ronny van Holen (Bel), Stephan van Leeuwe (Bel). Begeleiding: Managen Ludo Voeten. Ploegleiding: José de Cauwer, Dirk Wayen- berg, Willy Jossart. Ploegarts: dr.Goossens. Medische begeleiding: drs. Wim Jennen. Mecaniciens: Dirk Tytecae, Ludwig d'Ho- se, Wim Arras. Verzorgers: Fons van Heel, Dirk Leen- aert, Cees Masseurs. Duitser Saceanu volstrekt kansloos Tennis Australia had Richard Krajicek vanochtend weg gestopt op baan 13. Waarschijnlijk heeft de organisatie dat voor het laatst in dit toernooi gedaan. De manier waarop hij de Duitser Christian Saceanu aan de kant zet te, 6-3 6-3 6-3 in maar net vijf kwartier, was indrukwek kend. Ver van het stadion, waar hij vorig jaar steeds op een van de show-courts mocht aantreden, maakte hij zijn re putatie van outsider, van de man die iedere tegenstander kan verrassen, waar. Melbourne anp nisevic als mogelijke belager van de groten. „Ik denk dat het De twintigjarige Hagenaar vindt komt doordat ik vorige week het wat overdreven dat hij zo van Lendl heb gewonnen. Dat hoog genoteerd staat bij de spreekt aan. maar toen speelde bookmakers, dat de Australi- ik veel slechter dan tegen Sace- sche kranten hem in één adem anu. Na Lendl verloor ik trou- met bijvoorbeeld Iva- wens de volgende partij tegen Hlasek." Steffi Graf heeft vanochtend op het allerlaatste moment besloten niet mee te doen aan de open Australische tenniskampioenschappen. De 22-jarige Duitse heeft een virusinfectie opgelopen. Graf had vanaf gisteren koorts en klaagde over hevi ge pijn in de gewrichten. Een bloedonderzoek door een Australische arts wees op een virus. Deze kon op dat mo ment niet nader geïdentifi ceerd worden. Klaus Hofsass, de coach van het Duitse Federation Cup-team, meldde Graf af bij de organisatie van de open Australische. De speelster be sloot het eerste vliegtuig naar Duitsland te nemen. Bij te rugkeer in Brühl zal zij mini maal tien dagen volledige rust houden. Fijn Zulke zaken kan hij tegenwoor dig vrij gemakkelijk van zich af zetten. „Ik speelde niet goed, Hlasek wel. Vroeg in die partij liet ik een break-kans voorbij gaan. Misschien loopt alles heel anders als ik hem wel had ge broken. Hij vindt het namelijk niet fijn tegen mij te spelen. De meesten trouwens niet." Saceanu liet daar weinig van merken. De Duitser, toch een man die degelijk in de top-hon- derd staat, berustte in het on vermijdelijke. De voor hem vol strekte onbespeelbaarheid van de service van Krajicek. Het duidelijkst was dat in de derde set. In vijf opslagbeurten verloor Krajicek slechts vijf pun ten. „Als de service goed gaat, zijn ook de return-games veel gemakkelijker. Het is namelijk niet normaal dat je verliest als je steeds je service wint." De zekerheid van Krajicek, na een doorbraak in het begin van de eerste set, was dat Saceanu niet al zijn opslagbeurten zou thuisbrengen. Het maakte zijn werk een stuk gemakkelijker, maar ook dat veranderde niets aan zijn zeer gedegen instelling. „Ik heb een heel solide partij gespeeld, gewoon gedaan wat ik moest doen. Ik was erg domi nant, ik kreeg steeds meer het gevoel dat mijn vorm aan het terugkomen is. Daar heb ik trouwens hard voor gewerkt. Tot ik uit Sydney naar hier ver trok ben ik dagelijks met de conditie bezig geweest. Gewich ten, fietsen, alles wat nuttig is. Dat helpt, maar ik ben nog niet zo goed als in de eerste twee sets tegen Lendl bij de US Open." Noodzaak Tegen Saceanu was dat ook geen absolute noodzaak. Met de service, maar ook met strie mende basis-slagen, zonder één gemiste smashkans en met soms zeer speelse puntjes, was de wedstrijd steeds in zijn han den. Wat hem wacht staat hem nog niet duidelijk voor ogen. „Ik weet dat ik in de onderste helft sta en dat de weg daarin voor Paul Haarhuis zwaarder zal zijn." Krajicek ontmoet in de vol gende ronde de Amerikaan Jim Grabb en daarna de winnaar van het duel tussen Michael Chang en Cristiano Caratti, de Italiaan die hem vorig jaar in de vierde ronde van Melbourne uitschakelde. Voor Krajicek is het nog te vroeg daaraan te denken. - Dubbelspel Vier Nederlandse vrouwen en acht mannen zullen bij de Open Australische kampioenschap pen in de dubbelspelen uitko men. Bij de mannen zijn drie 'echte' Nederlandse koppels, Krajicek/Siemerink, Haarhuis- Jennifer Capriati is populair ook ver van huis (6-2,6-0) wilden heel wat Aussies een krabbeltje. Melbourne. Na haar zege op Medvedeva In de eerste ronde /Koevermans en Eltingh/Kem- pers. Alle anderen, ook de vrou wen, spelpn 'gemengd'. Drie paren zijn geplaatst: Ma- non Bollegraf/Katrina Adams (VSt) achtste, Brenda Schult- z/Stephanie Rehe (VSt) zestien de en Tom Nijssen/Cyril Suk (Tsj) achtste. Het programma van de Ne derlanders voor de eerste ronde is: Vrouwen: Schultz/Rehe (VSt) - Novelo/Radford (Mex/Aus); Driehuis/Pleming (Aus) - Date- Jaggard (Jap/Aus); Muns-Ja- german/Fulco-Villela (Arg) Berger/Smith (Isr/GBr); Bolle- graf/Adams (VSt) - Sviglero- va/Szabova (Tsj). Mannen: Eltingh/Kempers - Kinnear/Shelton (Aus/VSt); Kra jicek/Siemerink - Broad/Muller (GBr/ZAf); Haarhuis/Koever mans - Miniussi/Rosset (Arg- /Zwi); Nijssen/Suk (Tsj) Middleton/Scherman (VSt); Schapers/Vacek (Tsj) - Gal- braith/Witsken (VSt/5); Oos- ting/Kuhnen (Dui) Stich/Riglewski (Dui/14). Armetierige sportstad Hoe droefjes het in Leiden gesteld is met de sport op topniveau, kwam vrijdagavond aan het licht bij de uitreiking van de Leida- to-prijzen over het jaar 1991. Van de zes hoofdprijzen belandde er niet één in Leidse handen, van de zes aan moedigingsprijzen twee. In de ruim twintig jaar dat de Leidato-prijzen bestaan is het naar mijn weten nog nooit zo armetierig voor Lei den uitgepakt. En op snelle verbetering hoeft niet te worden gerekend, want de sport in Leiden „gaat moei lijke tijden tegemoet", aldus de aftredende voorzitter van de Leidse Sport Federatie, Phil Verstraaten, vrijdag in zijn nieuwjaarstoespraak tot de verzamelde Leidse sportbestuurders. Hij haalde bitter uit naar de politiek, die alleen maar belangstelling voor de sport heeft als het om bezuinigingsoperaties gaat en er verder ook in het geheel geen geheim van maakt dat de sport laag op de prioriteitenlijst staat. Scherp hekelde Verstraaten de recente CöW manoeuvre van wethouder Van Bochove (jeugdsubsidies afschaffen, tarieven ver- hogen en het aldus verkregen geld aan de ijshal geven), ook al noemde hij dit voor- "W*' val niet expliciet.Als dat zo doorgaat zal de LSF zien op haar positie moeten bera den". Een terecht dreigement. Als de wet houder dit pad verder opgaat, moet de Leidse sport elke schijn van medewerking aan dit soort beleid vermijden. Van Bochove vroeg vrijdagavond twee mi nuten spreektijd en nam vervolgens het viervoudige, maar goed, dat wéét je met RUUD PAAUW po,itici-Ik dacht no3 naïef: hii 231 d.e RUUD PAAUW goegemeente nu wel uitleggen waarom hij de Leidse sportgemeenschap die recente loer heeft ge draaid. Morgen brengen. Binnen de kortste keren waadde iedereen tot net middel in een plas met woor den zalvende zinnen en vleierige pluimstrijkerij waar niemand wat voor koopt Ik houd mijn hart vast voor de verdere daden van die Racisme Minister d'Ancona vindt dat er maatregelen moeten worden genomen tegen racisme in de sport. Als zich 'verbaal racistisch geweld' voordoet tijdens een voet balwedstrijd dan moet er maar een tribune worden ontruimd of de wedstrijd dient te worden gestaakt. Als we wel accepteren dat het gooien met staven tot maat regelen tegen een club leidt, waarom zouden we vor men van racisme dan onbestraft laten passeren, is haar redenering. Tegen deze logica valt ogenschijnlijk niet veel in te brengen. Desondanks voelt de KNVB er niet voor ertoe over te gaan. In Trouw schrijft Ruud Ver- donck over die merkwaardige 'gedoogregeling' die in voetbalstadions geldt: .Alles mag ten bate van het voet bal. Iedereen redeneert zich schaamteloos te barsten om maar geen maatregelen te hoeven nemen die de sport tijdelijk kunnen treffen." Het is puntig gezegd en er zit veel waars in. Maar toch. De maatregel van de minister is er één in de categorie: het middel is erger dan de kwaal. Ze smijt olie op het vuur. Er komt alleen maar meer ellende van, dat kun je op je vingers natellen. En die wordt weer ge deponeerd op het bordje van de politie. Want tribunes of hele stadions ontruimen, zal met de sterke arm moe ten gebeuren. En waar liggen trouwens de grenzen? Grof gescholden is er altijd al rond de voetbalvelden, laten we dat niet vergeten. Om maar eens wat te noemen: hoeveel scheidsrechters hebben in de loop der jaren niet, vaak minutenlang, moeten luisteren naar het woord honde- Het zal niet leuk voor hen zijn geweest. Toch heeft niemand ooit om maatregelen gevraagd. Ministers heb ik er ook nimmer over gehoord. Het is simpelweg gene- En dat kan ook maar het beste gebeuren met de oer woudgeluiden en de bananen, hoe onbevredigend dat misschien ook klinkt. De hersenloze lieden die er zich van bedienen, zijn toch niet voor rede vatbaar en eens zal de Teut' er wel weer vanaf zijn. Die dingen gaan voorbij, al duurt het wel eens hinderlijk lang. Ooit lagen de velden vol wc-papier, dat zie je nu ook niet meer. Uitzieken, dat lijkt het enig zinnige middel. Uitsmljtertje Cruijff heeft zich als bondscoach al geplaatst voor de eindronde van het WK 1994. Nou het Nederlands elftal nog. Zambia heeft gisteravond in groep D van het Afrikaans voet balkampioenschap een kostba re zege behaald op Egypte: 1 -0. PSV-aanvaller Kalusha Bwalya maakte na ruim een uur de eni ge treffer in het Aline Sitoe Diat- ta-stadion van de Senegalese plaats Ziguinchor. Beide ploegen waren duide lijk benauwd voor elkaar en speelden uiterst behoedzaam vanuit een gesloten defensie en met een volle middenlinie. In de eerste helft konden slechts drie acties worden geteld die bedoeld leken te eindigen in of in de buurt van het vijandelijke doel. Tot de treffer van Kalusha bleef dat zo, hoewel beide teams over een schare begaafde technici konden beschikken. De opdracht bleef: niet verliezen. De linksbuiten van PSV wijzigde de taktiek met zijn treffer in de 61ste minuut. Zambia kon nog een extra slot op de deur doen en loeren op de tegenaanval. Egypte werd wel naar voren ge dwongen, maar miste de stoot kracht en de besluitvaardigheid. Het voetbalelftal uit Ivoorkust heeft gisteren voor de eerste verrassing gezorgd in het toer nooi om net Afrikaans kam pioenschap door in groep C ti telverdediger Algerije met liefst 3-0 te verslaan. Het duel in de Senegalese stad Ziguinchor kende bij rust een stand van 2- 0. Abdoulaye Traore en Youssof Fofana scoorden. Eén minuut voor tijd schoot loei Tiehl nog maals raak voor de Ivorianen. Algerije moest in de 27ste mi nuut met tien man verder door dat Kamel Adjas, die na een kwartier al geel had gekregen, uit het veld werd gestuurd na een smerige overtreding tegen Omar Ben Sal ah. Het slachtoffer volgde de boosdoener op een brancard, keerde nog wel terug, maar moest zich vlak voor rust toch laten vervangen. De Afrikaanse kampioen, met de verbleekte ster Madjer, stond bij dat incident al met 0-1 ach ter door een fraaie volley van Traore. Het leed werd erger door toedoen van de voor Monaco spelende Fofana, die van rand strafschopgebied met links laag in de hoek knalde. De Ivoriaanse „Olifanten" drukten het overwicht pas in de slotfase uit in een derde treffer. Dinsdag 14 januari 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (dief) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: HENK BUIS

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19