Regio 'Volgend jaar ga ik voor de hoofdprijs' Leefklimaat centrum aangetast Grenscorrecties in Voorschotense tuinen Leiderdorp tegen Leidse koopavond op de vrijdag Dinsdag 14 januari 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PUS MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINCS Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: SIMON DE GRAAF 17 LEIDEN NIEUWSLIJN Zoeterwoude kiest sporter van het jaar ZOETERWOUDE De verkiezing van de Zoeterwoudse sport man, sportvrouw en sportploeg van het jaar heeft plaats op za terdag 25 januari. De feestelijke bijeenkomst wordt gehouden in gebouw Don Bosco aan de Zuidbuurtseweg en begint om 20.30 uur. Subsidie voor verslepen driemaster ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse kunstenaar Louis van der Meer krijgt van de gemeente 1000 gulden als bijdrage in het ver slepen van de Zweedse schoener 'Elsa' van Kampen naar Zoe terwoude. Het schip komt te liggen in de 'Heineken-haven' bij de palletopslagplaats aan de Hoge Rijndijk. Van der Meer wil met hulp van vrijwilligers het schip in de oude luister herstellen. Hij heeft overigens nog 2000 gulden nodig om de sleepkosten te voldoen. De gemeente Kampen zou eveneens bereid zijn om 1000 gulden bij te dragen. Volksdans-instuif voor ouderen VOORSCHOTEN Jean van 't Zelfde heeft zaterdagmiddag 18 januari weer de leiding van een volksdansinstuif in Voorschoten. Van 14.00 tot 17.00 uur zijn 50-plussers welkom in de Bosch- bloem aan de B.S. van der Oyelaan. Winterbingo bij Tamarco LEIDERDORP Porties paling, een drankenmand en een stere oradio. Dit zijn slechts enkele van de prijzen die zijn te winnen op de winterbingo van drum-, fanfare- en majorettevereniging Tamarco uit Leiderdorp. Dat het organiserende damescomité weer flink heeft uitgepakt zal blijken op zaterdag 18 januari om 20.00 uur in het clubgebouw aan de Splinterlaan, achter gebouw Het Zijlkwartier. LEIDERDORP De Hobbit heeft gisteren als eerste basisschool in Leiderdorp financieel zelfbestuur gekregen. Daartoe ondertekenden wethouder C. Huigen (links op de foto) en schooldirecteur H. van Dijk gisteren een overeenkomst. Tot nu toe regelde de gemeente de betalingen en registratie van rekeningen. Het geld dat de gemeente krijgt van het rijk wordt nu direkt doorgesluisd naar de school. De gemeente blijft de financiën wel controleren. Het is de bedoeling dat ook andere scholen in Leiderdorp een dergelijk zelfbeheer krijgen. foto hielco kuipers Leiderdorpse kok wint zilveren medaille 'A la minute-koken ERIK BASSEUER Pas één jaar werkt de Leiderdor per Peter Stijger (22) als zelf standig kok in verpleegtehuis Leythenrode, en nu al heeft hij een prijs gewonnen op het grootste culinaire evenement in Nederland. Op de Horecava in de Amsterdamse RAI won het jonge talent vorige week wmm de zilveren medail le in de categorie 'A la minute-koken' voor koks van in stellingen. In deze categorie moeten de deelne mers hun gerechten ter plekke onder tijdsdruk bereiden. Hij ontving de prijs uit handen van Mies Bouwman. Twaalf finalisten streden in zijn categorie om de eretitel. De deelnemers waren overgebleven uit de voorronde die in oktober plaatshad. In die ronde moes ten 24 koks elk een hoofdge recht voor 4 personen bereiden, met als eis dat er scholfilet in verwerkt moest zijn. Stijger kwam op het niet alledaagse idee om nori (zeewier) in schol filet te rollen en te overgieten met bietensaus. Op de vraag hoe hij op zon idee komt, ant woordt de Leiderdorper nuch ter: „Tja, als je de hele dag staat te koken, kom je wel eens op een ideetje." Vorige week woensdag was de dag van de grote finale. De fina listen kregen de opdracht een compleet vier-gangenmenu sa- 'Je kunt natuurlijk niet zomaar een blik opentrekken men te stellen, waarin een aan tal verplichte ingrediënten Hoogstandjes Dat Stijger de zilveren medaille won, is zeker te danken aan zijn grote originaliteit. Wat bijvoor beeld te denken van een ge recht als 'Zalm-basilicum ravio li's, verrijkt met saffraansaus'. „De ravioli had ik zwart ge maakt met inktvis-inkt, zo kreeg je een prachtige kleurcombina tie. Vooral hierover kreeg ik van de jury- leden veel compli mentjes", vertelt de trotse kok. Ook de andere culi naire hoogstandjes klinken waarschijn goed als ze smaken. lijk net verwerkt! Daaw^r had iedere °Bt're°s" deelnemer de beschikking over seerd op ve|dsla. een eigen keukentje. Het hele klaargemaakt. „Dat was behoorlijk krap", vertelt Stijger. „Je moet beden ken dat we alles vers moesten bereiden. Het was streng verbo den kant en klare ingrediënten te gebruiken. Je kunt natuurlijk niet zomaar een blik opentrek ken. Zo heb ik bijvoorbeeld pas ta gebruikt, maar dat heb ik wel helemaal zelf moeten maken. Zoiets is nogal bewerkelijk." worden koniinenfilet vergezeld groentegarnituur uit hei sei zoen' en als nagerecht 'Franse en Italiaanse kaas, broederlijk verenigd tot een zoet nage recht'. Bijna zonde om op te De Horecava was een evene ment dat de Leiderdorper niet snel zal vergeten. „Het was echt gigantisch. Volgend jaar ben ik zeker weer van de partij. Dan gaan we voor de hoofdprijs!" Kok Peter Stijgen „Tja, als je de hele dag staat te koken, kom je weieens op een ideetje." foto hielco kuipers Bewoners Schoutenburgstraat Oegstgeest trekken aan de bel Bewoners van de Schoutenburgstraat in Oegstgeest vre zen dat het leefklimaat in hun straat wordt opgeofferd aan de centrumplannen. Volgens woordvoerder E. Veer man kan de komst van meer winkels en de bouw van een nieuw gemeentehuis en dito bilbiotheek niets anders be tekenen dan dat er nog meer verkeer, waaronder veel zwaar verkeer, te hard door de Schoutenburgstraat zal ra zen. ge Voort en de Lijtweg onder de loep zijn genomen maar dat de Schoutenburgstraat, de De bewoners verbazen zich er- smalste en dichtstbevolkte nog over dat alle toevoerwegen van wel, tot op heden buiten be- het centrum de Irislaan, Lan- schouwing is gebleven. Volgens Veerman is zijn straat gebaat bij de zogenaamde 'schavende oplossing'. Hierbij kan het verkeer vanaï zowel de Lijtweg als de Irislaan niet meer tussen de winkelhaak en de winkelpassage (Lange Voort) te recht komen. De bochten die beide toevoerwegen met de Lange Voort maken, schaven el kaar dan nog slechts; vandaar 'schavende oplossing'. Het ver keer kan in dit plan alleen nog maar de kant van de Abtspoel- weg op, via de Lange Voort. Behalve dat met dit plan 40 procent van de overlast in de Schoutenburgstraat verdwijnt, ontstaat er ook een voetgan gersgebied, precies tussen beide winkelconcentraties in. De bewoners van de Schouten- burgstraat dringen ook aan op een oplossing van de parkeer problemen aan de oostkant van het centrum, aan die zijde van de winkelhaak waar onder meer Albert Heijn is gevestigd. Bezoe kers van dit deel van het cen trum laten het parkeerterrein tegenover de hoge flat aan de Lijtweg ongebruikt liggen. De afstand is voor hen te groot. Zij veroorzaken volgens de bewo ners van de Schoutenburgstraat vooral parkeeroverlast in de omliggende straten. Bewoner Veerman, die tijdens een aan het centrum gewijde bijeenkomst van verschillende raadscommissies heel kritisch was over 'de grootschaligheid' van de plannen, stelt in zijn 'memorandum' niet uit te zijn op 'een autoloze straat'. Hij wil met zijn aan de gemeenteraad gerichte brief een oplossing vin- den voor de reeds bestaande verkeersoverlast, die zeker niet nog groter mag worden. Dj-workshop voor meiden VOORSCHOTEN Het open jongerencentrum in Voorschoten organiseert in februari een disc-jockey workshop voor meiden. In drie bijeenkomsten in het centrum aan de Prins Bem- hardlaan leren de acht deel neemsters hoe zij een vol waardige disco-avond kun nen verzorgen. Docente is Maijoke Roor- da, presentatrice van het ra dioprogramma 'Q, Q le Q' van de VPRO. Deelname aan de workshop kost vijftien gulden per persoon. De af sluitende disco-avond is op 28 februari. Bewoners Noord Hofland moeten illegaal verkregen grond weer afstaan VOORSCHOTEN „Nee, ik denk niet dat we hier de ME nodig hebben om de boel in de hand te houden", constateert een ambtenaar van gemeentewerken. Het is maan dagmorgen negen uur en de ge meente Voorschoten is op 'oor logspad'. Jarenlang wisten be woners in de wijk Noord Hof land steeds meer stukjes ge meentegrond bij hun tuintjes te trekken, maar het plaatselijk be stuur gaat thans vol in de tegen aanval. De administratieve voorberei dingen voor deze veldslag wa ren vorig jaar reeds in volle gang. Diverse keren ontvingen bewoners van de nieuwbouw wijk een schriftelijke waarschu wing van het gemeentebestuur. Op 18 oktober kwam een brief die ontruiming voor 30 novem ber aankondigde. Toen vervol gens niets gebeurde putten veel bewoners daar kennelijk hoop uit, want langs de rand van de meeste van de 25 illegaal ver grote tuinen werden de paaltjes niet verzet. Op 13 december volgde weer een brief, waarin de gemeente mededeelde in de week van 13 tot 17 januari tot ontruiming over te gaan. „Toen hadden de mensen nog een maand de tijd om zelf actie te ondernemen en dat leek ons heel redelijk", zegt gemeentevoorlichter M. van Bruggen. Alle illegale beplanting en andere obstakels worden zonder pardon verwijderd en in het aanpalende 'eigen' stuk tuin gekieperd, zo liet de gemeente woners, laat staan boze buurt bewoners, laten zich op dit schemerige uur niet zien in de slaapwijk. De meeste parkeer plaatsen zijn leeg, de bestuur ders zijn op weg naar Haagse kantoorkolossen en andere bui tenplaatsen. Een enkele wande laar laat zijn hondje uit en kijkt sceptisch naar de activiteiten van de medewerkers van de dienst gemeentewerken, die met hun linten, rood-witte ijze ren paaltjes en spaden in de weer zijn. De strijd lijkt overigens al gro tendeels gestreden voordat de eerste spade de grond in gaat. Een laatste inspectie vorige week leerde dat verschillende mensen hun uitgedijde privé- domein nog niet hadden ont ruimd, ondanks een uitdrukke lijke laatste waarschuwing. De brutaalste bezetter had zich zelfs 98 vierkante meter ge meentegrond toegeëigend, ter wijl een andere bewoner een complete schuur bouwde op grond die niet zijn eigendom is. Het afgelopen weekeinde hebben de Noord-Hoflanders plotseling een zeldzame zelf werkzaamheid aan de dag ge legd. De meeste illegale beplan ting en attributen tot en met de schuur toe blijken ver dwenen. Wethouder Van de Poel overziet maandagmorgen vroeg als een veldheer het slag veld. De dreigende taal van de gemeente heeft effect gehad. Spade Vorige week had Van der Poel laten weten present te zijn als de werkzaamheden zouden be- ginnen. Mochten boze buurtbe- de gemeentewerkers VOORSCHOTEN In alle vroegte meten deze medewerkers van de gemeente Voorschoten de zojuist vast gestelde grens tussen privé- en gemeentegrond nog eens na. Een biels en een aantal gewassen grindtegels zijn al verwijderd. foto hielco kuipers lastig vallen, dan was er in ieder geval een politiek verantwoor delijke die ze konden aanspre ken. Dat blijkt dus niet nodig. Het Gebroeders De Wittplant- soen is één van de weinige plaatsen waar de gemeentewer kers wel in actie komen. Een pad naast een huis blijkt over een lengte 'van tien meter onge veer een halve meter op ge meenteplantsoen te zijn aange legd. Ook bielzen die een terras je van gewassen grindtegels omsluiten blijken zich ten dele op verboden grond te bevinden. De border van het pad is nog kort geleden van verse grond voorzien. Zonder veel omhaal van woorden gaat de spade de grond in en wordt een rij tegels verwijderd. Ook een biels gaat eruit. „Van mij mogen ze alles krijgen hier", zegt de voorman van de werkers. ,,Dat scheelt voor ons alleen maar werk. Als de mensen maar wel betalen, want als de één flink moet dok ken en de ander niet, dan krijg je scheve gezichten." De prijs die de gemeente in geval van grondverkoop han teert liegt er inderdaad niet om. Een basisprijs van 1000 gulden plus 120 gulden voor iedere vierkante meter. Gaat het om grond die mag worden be bouwd, dan stijgt de prijs tot 200 gulden per vierkante meter. In beide gevallen komen daar ook nog enige honderden gul dens overdrachtskosten bij. Tevreden Volgens gemeentevoorlichter Van Bruggen zijn mensen die een stuk gemeentegrond wilden kopen daartoe in veel gevallen in de gelegenheid gesteld. „Mensen die het de gemeente hebben gevraagd zijn allemaal in kennis gesteld van het besluit van B en W. Er is steeds per ge val bekeken of de gemeente kon of wilde verkopen." Van Bruggen is duidelijk over de vraag of de illegale annexa tiedrift van een aantal Voor schotenaren alsnog in legale ba nen zal worden geleid. „De ge meente heeft na verschillende waarschuwingen teruggenomen wat van de gemeente is. Alsnog verkopen is nu niet meer aan de orde." De actie heeft zich beperkt tot de wijk Noofd Hofland, waar 25 overtreders werden gesigna leerd. In andere wijken zijn nog enkele stukken grond illegaal ingepikt, maar deze overtreders krijgen na een waarschuwing nog even de tijd om hun territo rium op orde te brengen. Mede werkers van gemeentewerken kijken waarschijnlijk al met ge noegen uit naar een volgende operatie, want wethouder Van der Poel besloot de succesvolle maadagmorgen-actie met ge bak. De gemeente is tevreden over het resultaat van haar inspan ningen, maar zal in het vervolg wel beter op haar territorium passen. „We gaan in het vervolg annexatie vermijden door regel matig te controleren en door een lik-op-stuk beleid te voe ren", zegt Van Bruggen. „Iedere illegaal ingepikte snipper grond wordt direct weer bij gemeente grond gevoegd." De gemeente Leiderdorp wil niet dat Leiden de koopavond verplaatst van donderdag- naar vrijdagavond. In een inspraak reactie op de Leidse marktnota spreekt Leiderdorp twijfels uit over de betrouwbaarheid van het opinie-onderzoek dat on derdeel uitmaakte van de marktnota. De resultaten zou den niet representatief genoeg zijn 'om een rol te kunnen spe len in de belangenafweging'. Wanneer Leiden de koop avond verplaatst, hoeft Leider dorp niet te volgen met een ver schuiving van de eigen koop avond van de vrijdag- naar de donderdagavond, vindt de ge meente, „Een koopavond op vrijdag leent zich meer voor het doen van de weekend-bood schappen bij de supermarkt. De Leiderdorpse middenstand, voornamelijk geconcentreerd in de food-sector, is wat- dat be treft dus het meest gebaat bij handhaving van de huidige koopavond." Volgens Leiderdorp benadeelt een verplaatsing van de koop avond de Leiderdorpse consu ment. „Bij een eventuele ver plaatsing van de Leidse koop avond wordt de Leiderdorpse consumenten de mogelijkheid ontnomen om beide koopavon den te bezoeken." Angst dat Leiderdorp klanten verliest wanneer gelijktijdig in Leiden en Leiderdorp koop avond wordt gehouden, heeft de gemeente niet. „De uitslag van het opinie-onderzoek duidt niet zonder meer op vermin derd bezoek van de leiderdorp se koopavond. In tegenstelling tot de slechte bereikbaarheid met eigen vervoer van de Leidse binnenstad, ligt de grote aan trekkingskracht van leiderdorp, met name de Winkelhof, in de mogelijkheden om gratis en overdekt te parkeren onder het winkelcentrum." De marktnota en de inspraak- reacties worden nog voor de zo mer in de Leidse gemeenteraad besproken. Kerkconcerten Wassenaar uitgebreid erking aan met de Kie- vietkerk aan de Oranjelaan, on der de naam 'Kerkconcerten Wassenaar'. De directe aanleiding voor de samenwerking is de onlangs voltooide restauratie en uitbrei ding van het orgel in de Kieviet- kerk. Om de kosten voor de concertenreeks te dragen, is een aantal sponsors aangetrokken. De muzikale bijeenkomsten die al sinds 1976 in de Wassenaarse Dorpskerk worden gehouden, zullen vanaf volgende maand worden uitgebreid met een se rie van zes orgelconcerten in de plaatselijke Kievietkerk. De Commissie Muziekdiensten Dorpskerk gaat daarvoor een

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17