Leiden Cronesteyn klem tussen het groen Gemengde reacties op uitstellen bouwplan Vrouwenkerkplein Dinsdag 14januari 1992 L BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: HENK BUIS Gemeente houdt uitbreiding restaurant al zes jaar tegen Het college van B en W blijft zich verzetten tegen een uit breiding van restaurant Cronesteyn aan de Vlietweg. Een groter bedrijf zou het landelijk gebied aantasten. Burge meester en wethouders leggen het advies van de beroep en bezwaarschriftencommissie, om nieuwbouw wel toe te staan, naast zich neer. ERNA STRAATSMA Eigenaar P.J.M. Overdevest is al zes jaar met de gemeente in onderhandeling over de uitbrei ding van zijn bedrijf. Vorig jaar april dacht hij dat de zaak zo goed als rond was. De commis sie beroep- en bezwaarschriften adviseerde positief op zijn ver zoek om een geweigerde bouw vergunning alsnog toe te ken nen. Precies negen maanden na dit advies zegt het college hier niets voor te voelen. De raads commissie ruimtelijke ordening heeft donderdag het laatste woord. In 1985 diende Overdevest voor het eerst een bouwplan in bij de ambtenaren van het stadsbouwhuis. Dat werd afge keurd. Een groter restaurant zou niet alleen de landelijke omgeving aantasten, maar ook het 'karakteristieke uiterlijk' van het gebouw zelf. De café/restauranthouder legde zich daarbij neer. Om een speciale reden: „Alle draagbal- ken hier binnen zijn gebroken door werkzaamheden bij de aanleg van de rotonde op de Lammenschansweg. Toen heb ben we alles moeten vernieu wen en was er geen geld meer voor uitbreiding". Landelijk Na wat jaartjes sparen probeer de Overdevest het opnieuw. In 1989 diende hij een tweede plan in. Aan de voorkant van het pand een paar meters erbij en aan de zijkant de nodige extra ruimte. In totaal zou het bedrijf er 170 vierkante meter bij krij gen. ruimtre die benut kan wor den voor het houden van brui loften en partijen. Die worden nu vaak, uit ruimtegebrek, ge weigerd. „Toen waren we nog heel en thousiast", zegt de echtgenote van Overdevest. Maar de reactie van de gemeente was wederom 'nee'. De ambtenaren van het Stadsbouwhuis vroegen zich af waarom het echtpaar zo kort na een ingrijpende renovatie weer wilde gaan verbouwen. „Tja, dat is makkelijk zat, daarvoor had den we in 1985 gewoon geen geld. We zijn na die verbouwing met een restaurant begonnen en dat was natuurlijk een gok hoe dat zou lopen. Maar al gauw liep dat als een trein". Bij de derde poging schakelde het echtpaar, op verzoek van de gemeente, een Leidse architect in. Het voorstel werd echter op nieuw afgekeurd. Uitbreiding was wel mogelijk, maar dan op beperkte schaal, liet het college van B en W weten. „Weer om die landelijkheid, of zoiets. En we zitten hier naast een rijks weg, de files staan elke dag voor onze deur. Is dat landelijk?" Het derde bouwplan werd drie keer aangepast, maar zonder succes. Afstel Toen begon de weg van be roepsprocedures. De commissie beroep- en bezwaarschriften oordeelde op 19 april 1991 dat het bouwplan weliswaar strijdig is met het geldende bestem mingsplan maar dat het lande lijke omgeving niet zal schaden. Ook het karakteristieke uiterlijk van het restaurant naast het Rijn- en Schiekanaal zou door uitbreiding niet worden aange tast. De Welstandscommissie (die uiterlijke veranderingen van gebouwen moet beoorde len). merkte de commissie op, had ook geen bezwaren. Het echtpaar Overdevest haalde opgelucht zijn schouders op. Nog even wachten en de vergunning zou in de bus rol len, dachten ze. Maar dat bleek tegen te vallen. In eerste instan tie zou de bouwaanvraag in au gustus worden behandeld door de raadscommissie ruimtelijke ordening, maar dat werd uitge steld tot september. Ook in die maand toen verscheen het punt niet op de agenda, inmiddels is het januari 1992. „Van uitstel komt afstel", concludeert Overdevest. Door drukke werkzaamheden in zijn café/restaurant heeft hij weinig tijd om zich "in de zaak te roe ren". Maar als de commissie het voorstel van B en W volgt zoekt hij het zeker hogerop. Desnoods tot aan de Hoge Raad wil hij de zaak uitvechten. „Ach, we heb ben twee kinderen die belang stelling hebben om later de zaak over te nemen. Nu zijn ze nog jong, maar over een jaar of vijf willen ze wel in de horeca gaan. Als het voor die tijd niet lukt hebben we in ieder geval voor hen gevochten". „Even verderop G -^0%^ staan elke dag fi- les voor de deur. Is dat landelijk?" V C^ FOTO HIELCO KUIPERS S Al meer dan vier jaar bezig met herindeling verpauperde plein VRIJE TUD Niet iedereen is ongelukkig met het uitstel van de bouw op het Vrouwenkerkplein. Het bierfestival kan dit jaar nu tei FOTO JAN HOLVAST LEIDEN LOMAN LEEFMANS Omwonenden, winkeliers en in stellingen hebben verschillend gereageerd op het hernieuwde uitstel van de bouwplannen voor het Vrouwenkerkplein. Zo zijn de buurtvereniging en R. Lomer, organisator van diverse evenementen op het plein, om verschillende redenen blij dat het plan van architect VoUmer voorlopig is afgeblazen. Direc teur G. Veeneman van museum Boerhaave denkt daar anders oven „Het is niet prettig, die troep voor de deur. Ik zie het natuurlijk het liefst zo snel mo gelijk opgeruimd." „Te gek", vindt Lorrier het uit stel van de plannen. De eige naar van café 't Praethuys heeft, sinds hij die kroeg vorig jaar overnam, onder andere een bierfestival, een open-lucht bio scoop en optredens van pop groepen gehouden. Bouwwerk zaamheden op het plein zou den hem, bijvoorbeeld tijdens de aanstaande Lakenfeesten in de zomer, beletten om het plein weer tijdelijk voor zich op te ei sen. Hij is zogezegd gebaat bij een kleinschaliger bouwplan omdat er dan zo veel mogelijk ruimte overblijft. Stiekem ging Lorrier er overigens al vanuit dat de plannen uitgesteld zou den worden, want ook voor het komende jaar heeft hij diverse projecten op het plein gepland. Veeneman heeft een afwach tende houding: „Ik kan wel gaan schreeuwen maar dan heeft weinig zin. Ik weet dat het de aandacht heeft van burge meester en de gemeente, en daar hou ik me maar aan vast", aldus de museumdirecteur. Veeneman kan het cadeautje dat hij bij de opening van het museum kreeg van minister D'Ancona een kunstwerk naar keuze ook nog niet kwijt. Hij wilde een beeld van kunstenaar Pjotr Muller open baar maken en het op het plein neerzetten. Ook dat is nu uitge steld. Al meer dan vier jaar zijn de Amsterdamse projectontwikke laars Immo Selekt en DBN, ar chitect Vollmer en de gemeente bezig om samen tot een herin deling van het verpauperde plein te komen. Afgelopen na jaar leek het dan eindelijk zo ver te komen. Maar op het laatste moment adviseerde de monu mentenbeheerscommissie ne gatief over het bouwplan voor woningen en winkels op een deel van het plein. Daarmee is de ontwikkeling van het plein weer minstens een jaar achter uit geworpen. „Ik was toch al niet blij met het plan. Het Kijkhuis werd he lemaal weggebouwd. Dus wat dat betreft vind ik het wel een verbetering", laat filmbaas Jan Boer weten. Ook B. Verhoef van buurtvereniging Maredorp/De Camp was voorstandster van het afblazen van de plannen: „Er moet wel iets gebeuren, het plan van VoUmer was te groot schalig. Wij blijven volhouden dat er groen en speelgelegen- heid, kortom een rustpunt in de binnenstad gemaakt moet wor den. Als nieuwe plannen aan onze eisen tegemoet komen is het lange wachten de moeite waard geweest." Overgewicht De Nederlandse Obesitas Ver eniging houdt morgen een in formatie-avond over 'ernstig overgewicht en sporten'. Er wordt uitleg gegeven over een cursus 'Verantwoord bewegen'. De informatie-avond wordt ge houden in het kruisgebouw op het Schuttersveld. Aanvang: 20.00 uur. Cursussen Het Leidse Volkshuis start bin nenkort een aantal cursussen speciaal voor vrouwen. Thema's zijn bij voorbeeld: Meer leren durven, zelfverdediging, 55 plus, kadercursus, publiciteit, verander je leven, vrouwen en besturen, en klussen. Meer in formatie tel. 149180. Aura Een lezing over Aura wordt donderdag 16 januari gegeven in restaurant Eigenzorg aan de Stationsweg. De lezing begint om 20.00 uur. Klaverjassen Speeltuinvereniging Stevenshof begint op vrijdag 17 januari met een klaverjascompetitie. Aan vang 20.15 aan het Carry van Bruggenpad 2 in Leiden. Inl. tel. 765989. NAGERECHT AGENDA door Emiel Fangmann 0|NS0AG JAN(JAR| Aan het eind van 1992 moeten in de EG-lidstaten de be perkingen op vrij verkeer van mensen, kapitaal en goederen zijn opgeheven. Een Duitser die bijvoorbeeld een tijdje in de ge meente Valkenburg wil verblij ven, hoeft zich dan niet meer bij de Vreemdelingenpolitie te melden. Maar gisteren stond er nog een voor de Leidse kanton rechter, die verzuimd had om een geldige verblijfsvergunning te regelen en bij zich te hebben. De man, in 1940 in Neurenberg geboren, verbleef van 28 april 1990 tot 25 januari 1991 zonder papieren in het dorp. Ook in vredestijd is dat te lang. Gisteren verdedigde de Duitser zich voor rechter R. van Leeu wen in een onverstaanbare mengelmoes van zijn eigen taal en het Nederlands. Voor die mengeling kregen we van de rechter een verklaring. Had de verbalisant niet verklaard, dat de Duitser gedurende vorige lange bezoeken aan Valkenburg altijd zijn papieren tijdig in orde had gehad? Hij kwam er dus wel vaker. De rechter kon, nu we in '1992' zijn beland, wel een beetje om de zaak lachen. „Dit getuigt niet echt van Europese integratie." Officieren van justitie zijn ge woontegetrouw minder makke lijk. Mr. J. Ekelmans liet een laatste restje mildheid varen toen de Duitser vertelde, waar om hij de transactie niet wilde betalen. Die had hij te hoog ge vonden en daarom moest hij van de officier nu maar 80 gul 'Ik dacht: het AZL is gelukkig dichtbij den betalen. Het lag in de lijn der verwachting dat de rechter deze eis niet zou volgen. „Ik probeer Europees te denken. Ik houd het op een boete van 25 gulden." Toen de man a con tant wilde betalen, zei de rech ter dat hij dat dan op een ande re verdieping van het kantonge recht moest doen. „En u krijgt een briefje mee, want we zijn nog niet zo geautomatiseerd dat ze boven al weten wat ik hier hier gezegd." Total loss Wat is opletten als je een krui sing opdraait? Die vraag stond centraal bij een 30-jarige Leidse die in november 1990 vanuit de Klokpoort wilde afslaan naar de Langegracht. Ze had daarbij niet goed naar links en rechts gekeken, want een wagen toevallig eenzelfde type Renault als zij had was zijdelings op haar gebotst. „Maar die wagen reed verschrikkelijk hard, hebt u gezegd", zo constateerde de rechter. „Ja, net toen ik de Langegracht opdraaide en hem zag aankomen, dacht ik: het AZL is gelukkig dichtbij", zo antwoordde ze. En in die moge lijk realistische opmerking, zat ook wat relativering. Vermoede lijk was het goed afgelopen. Over de persoonlijke ongeluk ken die zich mogelijk bij de klap hadden voorgedaan, werden we gisteren niet veel wijzer. Het ging er meer om of de vrouw de wagen wel had kun nen zien aankomen, als de snel heid veel hoger dan de toege- volgens de rechter. Het moet er gens tussen de 70 en 90 kilome ter per uur zijn geweest. „Mijn wagen was total loss", zo ant woordde de vrouw de officier. Ze had geen andere auto meer gekocht, omdat ze weer stu deerde. De officier liet zich in deze zaak zowel van een milde als open hartige kant zien: „Toen ik over deze zaak enkele maanden ge leden voor het eerst las, dacht ik: wat moet ik hiermee? Mis schien geen straf, dacht ik. Laat ik maar seponeren". Maar het dossier was, terwijl de officier nadacht, al in hoge stapels ver dwenen, zodat de vrouw toch voor het kantongerecht was op geroepen. „U zat formeel fout, maar omdat de wagen die op u botste die hoge snelheid had, wil ik u niet straffen". Waarop ook de rechter de Leidse van rechtsvervolging ontsloeg. Jukebox „Hardleers" werd hij genoemd, de 23-jarige exploitant van een koffieshop in de Lange Schei straat. Er waren klachten van omwonenden bij de politie te gen de Leidenaar ingediend, over de herrie die een jukebox (met cd's) veroorzaakte. Niet één klacht, maar wel dertig. Waarop de politie anderhalf jaar terug besloot 'om de stekker uit stane 50 kilometer per uur was. het stopcontact te trekken' en Hoe hoog, daarover verschilden het ding, ter waarde van 13 dui- de vele getuigenverklaringen zend gulden met de cd's ter waarde van drieduizend gul den, in beslag te nemen. Vol gens de exploitant waren zijn spullen zelfs nog meer waard. Maar de rechter constateerde koeltjes: „U bent meermalen gewaarschuwd, hè". En hij las maar eens voor hoe hard die jukebox, waarvan de geluids sterkte vanachter de bar op af stand te bedienen was, meestal stond. „Op de Oude Singel was de muziek te horen en op vijf tien meter van uw etablisse ment kon al geen gesprek meer gevoerd worden." De verdachte bestreed dat er binnen een straal van 15 meter rond zijn winkel geen gesprek meer mo gelijk was. „Ik heb twee tussen deuren." „Hoe weet u dat?", vroeg de rechter. „U was tijdens de inbeslagname boodschap pen aan het doen." De man had er geen antwoord op, bagatelli seerde de geluidskracht en zei dat hij op zijn slaapkamer in middels weer een jukebox had staan, die hij wilde gaan gebrui ken. „Men neemt niet zomaar spul len in beslag", zo stelde me vrouw de officier echter. „En ik vind niet dat u spullen van 13 duizend gulden definitief kwijt moet zijn." De man was echter nog niet van haar af. „Maar die geluidsoverlast. Ik kan me voor stellen dat er mensen zijn die u niet aardig vinden. Ik kan me zelfs voorstellen dat mensen u wel kunnen schieten. De spul len krijgt u terug, maar ik eis een boete van 700 gulden." De rechter was het er mee eens. „Dan doen we het zo." Noordwijk Vergadering van de raadscommissie voor toerisme, economische zaken, fi nanciën en grondzaken in het Ge meentehuis, Voorstraat. Aanvang 19.30 uur. WOENSDAG 15 JANUARI Leiden Spreekuur verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72, van 10.30-12 uur. Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de gymzaal van Pedologisch Instituut De Brug, Was- senaarseweg (bij Blauwe Vogelweg), van 16-17 uur. Informatiepunt Gemeenschappelijk Wonen. Gerestraat 20. van 20-21 n het Poelhuys, aanvang 20 u Noordwijk Bijeenkomst van de Christelijke Ou derenbond. Sprekers: ds en mw Keu- ning uit Noordwijk. Aanvang 15.00 uur in De Vinkenhof, Achterzeeweg. Gezelligheidsmiddag van de Katholie ke Bond van Ouderen. Causerie met lichtbeelden over het mijnwezen. Aanvang 14.00 uur in De Wieken, St. Jeroensweg. Oegstgeest Bridge-drive m hotel Het Witte Huis, aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 16 JANUARI Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in zwembad Poelmeer, Lange Voort 273, van Sporten voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in de Vhetzaal (bij sportschool Goederaad), Raadhuis- laan 43, van 16- 17 uur. Reddingsbrigade De Leidse reddingsbrigade houdt op vrijdagavonden een cusrsus zwemmen voor volwas senen in het Vijf Meibad. De les in kleine groepen duurt van 19.30 tot 20.00 uur. De cursus kost dertig gulden per jaar en twee gulden per les. Voor inlich tingen: 071-215885. Literatuurgeschiedenis In het Leidse Volkshuis wordt vanaf vandaag een cursus 'Ne derlandse literatuurgeschiede nis' gegeven. Deze cursus be staat uit zestien bijeenkomsten van anderhalf uur waarin de li teratuurgeschiedenis van Ne derland behandeld wordt. Voor opgave en informatie: 071- 149180. Gymnastiek Morgen begint dienstencen trum De Zijloever een gymnas- tiekgroep voor ouderen iedere woensdag om 10.30 uur in het pand aan lage Rijndijk 129. In lichtingen: 233208 Bijzondere bijstand De wijkwinkels van de Pancrat en de Dijk houden op 17 januari een bijenkomst om 10.00 uur over de bijzondere bijstand in Dijk 33. Wie wil weten hoe je een kwijtschelding van de ogb kunt krijgen, een opleiding kunt volgen kan inlichtingen krijgen bij 126243. Volksdansen In de zaal van FETA (Middelste gracht 8) wordt 18 januari een volksdansinstuif gehouden, aanvang 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15