Leiden Swift vindt de Bult gevaarlijk worden Katwijk Pharma zoekt de ruimte Mogelijk groengolf op Churchilllaan ANBO: tien mille weer terecht Verkeerlichten tegen fileprobleem Coebel Onderzoek doodsoorzaak Euro's voor rechtshulp staan milieugroepen bij Vrouwen beroofd van tas Een 75-jarige Leidse vrouw is gistermiddag rond twee uur be roofd van haar boodschappentas. De vrouw, die slecht ter been iS, liep op de stoep van de Diamantlaan toen de tas uit haar han den werd getrokken. De dader vluchtte een brandgang in. In de tas zaten behalve, wat boodschappen, een portemonnee met honderd gulden, een bankpas en een leesbril. Een onbekende fietser trok rond kwart óver een op de Stille Mare een papieren zak met twee geldcassettes uit de handen van eèn 22-jarige vrouw uit Oegstgeest. De zak scheurde en een van de cassettes viel op de grond. Toevallig was die gevuld. De dader ging er met een lege cassette vandoor. Inbreker gepakt bij Morschpoort Een groepje van vier mensen zag gisteravond kans een 24-jarige Hagenaar te grijpen, die even daarvoor had ingebroken in een woning aan het Kórt Galgewater. Eeri 22-jarige vróuw zag de man uit het huis komen en rende hem achterna, de Morsstraat in. Een 21-jarige Leidse jongen zag daten rende ook achter de man aan, even later gevolgd door twee mannen van 23 en 26 jaar. De Hagenaar rende de Smidssteegin en kon uiteindelijk bij de Morschpoort worden aangehouden. Wat de man uit de wo ning had gestoleft is nog niet bekend. Tijdens zijn vlucht heeft hij in elk geval een tas in het water Van het Kort Galgewater ge gooid. V Onbekende redt bejaarde uit water Een onbekende man heeft gistermiddag een 76-jarige Leidenaar gered die in het Rijn- en Schiekanaal was geduikeld. De man liep langs de Kanaalweg, viel, en rolde vervolgens het water in. Verkopers geluidsboxen aangehouden De Leidse politie heeft gistermiddag twee mannen aangehouden die geluidsboxen verkochten vanuit een bestelbusje, zonder dat ze daar een vergunning voor hebben. De mannen zijn 21 jaar oud en komen uit Uden en Amsterdam. Ze rijden rond, spreken een in hun -ogen geschikte klant aan en doen hem of haar een aanbod. Het tweetal werkt voor een bedrijf dat totaal zeven kop pels het land instuurt om boxen aan de man te brengen. Volgens een politiewoordvoerder is het bedrijf de laatste maanden gere geld actief geweest in Leiden. LADEN ROY KLOPPER Binnenkort verschijnen ver keerslichten op de hoek Chur- chilllaan/Brandt Buyskade. De apparatuur ligt inmiddels klaar, alleen moet het college van B en W formeel nog toestemming ge ven voor de plaatsing. De ver keerslichten moeten een oplos sing bieden voor de fileproble men op de Brandt Buyskade. Het is tijdens spitsuren uiterst moeilijk om met de auto vanuit de Coebel de Churchilllaan op te rijden. Dit leidt nu al enige maanden tot grote opstoppin gen, vaak tot aan de Rem- brandt-scholengemeenschap. Behalve Coebel-bewoners heb ben ook mensen van het Jac ques Urlusplantsoen last van deze situatie. De gemeente denkt de toe stand te kunnen verbeteren met verkeerslichten. Die worden overigens pas opgesteld nadat uitvoegstroken zijn aangelegd langs de Churchilllaan. Hier voor wordt een stuk van de groene middenberm opgeofferd voor linksafgaand verkeer dat vanuit de richting Voorschoter- weg komt. Woordvoerder H. van Zeyl van de directie verkeer en vervoer heeft geen idee wan neer de werkzaamheden begin nen. „Het is wachten op B en W. Wat ons betreft kunnen we onmiddellijk beginnen met de aanleg. Het materiaal is er al". De bewoners van de kersverse wijk De Coebel hebben al eer der aangegeven snel maatrege len te willen om een einde te maken aan de verkeersoverlast. Met de plaatsing van de ver keerslichten komt de gemeente tegemoet aan een van hun voornaamste eisen. Parkeerplaats Bij de ontwikkeling van de nieu we wijk ging de gemeente in eerste instantie uit van twee ontsluitingswegen voor bewo ners van de circa 400 woningen. Dat plan werd vanwege bezui nigingen teruggedraaid. De slechte onsluiting van de wijk is niet het enige verkeers probleem waarmee de Coebel- bewoners hebben te kampen. De avondschool op de Rem- brandt-scholengemeenschap leidt tot parkeerchaos, vooral langs de Noachstraat. In eerste instantie zag de buurtvereni ging wel iets in het openstellen van de parkeerplaats bij het Jac ques Urlusplantsoen. Dat idee werd weinig enthousiast ont vangen door bewoners van deze flat. Die hebben toch al te wei nig ruimte om hun auto's te stallen. Deze maand staat een vergadering op het programma tussen de bewonersvereniging De Coebel en Werkgroep Leef baar Zuid-West, die spreekt me de namens het Jacques Urlus plantsoen. Behalve omwonen den heeft ook de directie van de Rembrandt-scholengemeen- schap de gemeente al geatten deerd op de gevaarlijke ver- keerssiuatie in de nieuwe wijk. NIEUWSLIJN Oorzaak brand nog niet bekend Het is nog niet bekend wat de oorzaak is van de enorme brand die dit weekeinde de Formido Bouwmarkt aan de Hoge Morsweg ver woestte. Om er achter te komen waar en op welke manier de brand is ontstaan wil de politie het exacte tijdstip weten waarop het pand vlam vatte. De politie werd om 03.53 uur zaterdagochtend gewaar schuwd, maar vermoed wordt dat de brand toen al woedde. aangetroffen op het trottoir van de Morssingel. De politie is bezig met een on- De vrouw werd overgebracht derzoek naar de doodsoorzaak naar het AZL waar ze is overie- van een 24-jarige Leidse vrouw. den. Het is niet bekend waaraan Zij werd gisteravond om tien de vrouw is gestorven, een mis- voor half twaalf in levensgevaar drijf wordt niet uitgesloten. Wielervereniging wil ander parcours Dinsdag 14 januari 1992 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: PIET KOOREMAN Het wielerparcours op de voormalige vuilnisbelt in recre atiegebied Roomburg verzakt. Vooral aan de zijkant van de klinkerpaden ontstaan gaten. Het circuit wordt steeds gevaarlijker en zwaarder, ook al doordat mos en onkruid tussen de stenen door groeien. Wielervereniging Swift zou het liefst zien dat het parcours om de hoge bult in het recreatiepark heen wordt gelegd. „Dat is waarschijn lijk erg duur. Een andere mogelijkheid is het parcours as falteren", zegt voorzitter P. Evelein van Swift. de rijksweg. „Zij rijden vooma- melijk wedstrijden", aldus de Swift-voorzitter. Daardoor wordt weinig meer gereden op 'de Bult'. „Er zijn ook al wedstrijden afgelast om dat de situatie te gevaarlijk was. Bijvoorbeeld omdat het regen de, dan is de baan echt spek glad. Of omdat zich te weinig renners meldden". Vorig jaar organiseerde Swift nog drie nationale wedstrijden in Leiden. Voor dit jaar staat Door de kuilen en begroeiing is het parcours niet alleen gevaar lijker geworden, maar ook zwaarder. Volgens Evelein ha ken beginnelingen daardoor snel af. „De toestroom stagneert van leden die geen of nauwe lijks ervaring hebben met wiel rennen". Nieuwe leden die al jaren wielrennen, fietsen ook nauwelijks op het Leidse par cours tussen de Kanaalweg en (vervolg van pagina 1) LADEN KAREL BERKHOUT I Het farmaceutische bedrijf Kat wijk Pharma, dat over drie jaar naar de Leeuwenhoek in Leiden j verhuist, telt op dit moment 60 werknemers. Maar dat worden er volgens directeur G. van Dorp spoedig meer. „Wij groei en zeer snel en hebben daar voor meer ruimte nodig. Leiden is daarvoor een aantrekkelijke omgeving", zegt Van Dorp. In de Leeuwenhoek - ook wel sciencepark geheten - staat een groot aantal bio-technologischo bedrijven, dat veel verwant- j schap heeft met Katwijk Phar- I ma. Bovendien ontwikkelt de gemeente Leiden met het AZL op die plaats de komende jaren een Medi-park. Het pand wordt ontworpen door architect Alberts, die we reldfaam verwierf met het hoofdkantoor van de NMB- I bank in Amsterdam. Dat ge bouw is neergezet in een zoge- j heten 'organische architectuur', die is gebaseerd op antroposo- één Leids criterium op het pro gramma. „Onder voorbehoud", aldus Evelein. Ernstige ongelukken zijn vol gens hem nog niet gebeurd, hoewel het een paar keer is voorgekomen dat renners bij de afdaling van de weg raakten en in de sloot terechtkwamen. Bij de gemeente bestaat be grip voor de problemen van de wielrenclub, maar omleggen of asfalteren van de baan zit er waarschijnlijk niet in. .Asfalte ren is wel heel erg duur", zegt C. Jochemsen, hoofd van de ge meentelijke directie groen. Aan omleggen van het parcours kle ven naast financiële ook andere bezwaren. „Daar is geen ruimte voor. We hebben er destijds voor gekozen de baan in een gedeelte van het park aan te leggen. Er is nu in feite een scheiding aangebracht, tussen Wielrenners beginnen het parcours op de Bult steeds vaker te mijden. Ze vinden het onveilig. FOTO HIELCO KUIPERS de gewone openbare ruimte en de openbare ruimte die door Swift wordt gebruikt. Als je de baan om de bult heen legt, is er meer kans dat publiek op het parcours loopt, waar dan juist wielrenners trainen". Wellicht worden gedeeltes van het parcours opnieuw be straat. „Het is een grote klus, we zoeken nog naar mogelijkheden om de problemen aan te pak ken". Oorzaak van de overdadige begroeiing is dat de gemeente al enige tijd geleden heeft beslo ten geen chemische middelen meer te gebruiken bij de bestrij ding van onkruid. In normale straten levert dat geen pro bleem op, er wordt veel gereden en af en toe rijdt een veegwa- gentje door de straat. Omdat de wielerbaan 'veel minder fre quent wordt bereden', zijn de problemen hier groter. „Het kost denkwerk om daar een op lossing voor te vinden", beseft Jochemsen. die zegt dat bin nenkort met Swift wordt over- J. Duivesteijn van de directie sport en recreatie denkt dat het parcours al heel wat minder ge vaarlijk is als de verzakte stukjes weg worden afgezet. Het be zwaar van Swift dat de baan steeds zwaarder wordt, noemt hij 'een beetje amusant'. „Toen de baan werd aangelegd kon de bult niet hoog genoeg zijn. En nu is het parcours te zwaar, dat vind ik een beetje grappig. Nieuwelingen hebben de moge lijkheid om een verkort par cours te rijden, dan hoeven ze amper te klimmen. Tja, en die bult valt nu eenmaal tegen, die schijnt echt een moordenaar te zijn". fische principes. „Het is ver nieuwende architectuur, net zo vernieuwend als onze produk- ten", zegt Van Dorp. Met de verhuizing naar Lei den komt er een einde aan de roerige geschiedenis van het Katwijkse chemiebedrijf die in 1914 begon. In 1985 ontplofte in de fabriek, die in het hart van Katwijk is gevestigd, 4000 liter epichlóorhydrine. Tientallen omwonenden moesten worden geëvacueerd en de gemeente Katwijk drong aan op een ver huizing van het chemische be drijf. Vorig jaar verhuisde Katwijk Chemie, producent van chemi caliën, naar het Katwijkse indu strieterrein 't Heen. Zusterbe drijf Katwijk Pharma, dat som mige produkten van Chemie in zijn medicijnen verwerkt, bleef achter in de dorpskern. Tot groot verdriet van de gemeente Katwijk, die bij de Prins Hen drikkade liever woningen en kleinschalige, milieu-vriendelij ke bedrijfjes ziet. Katwijk Pharma kan geen kant meer op in de oude dorpskern van deze kustplaats. FOTO DICK HOCEWONINC LEIDEN» ROY KLOPPER De gemeente broedt op moge lijkheden om de verkeersop stoppingen op de Churchilllaan en mogelijk ook Doctor Lely- laan te verminderen. De directie verkeer overweegt een zoge naamde 'groengolf te creëren. Dit kan gebeuren door de zeven verkeerslichtinstallaties tussen de Voorschoterweg en de Dam- laan op elkaar af te stemmen. Er wordt gestreefd naar een si tuatie waarbij weggebruikers met een snelheid van circa vijf tig kilometer over het hele tra ject groen licht krijgen. Volgens woordvoerder M. Kwestro van verkeer en vervoer is het zelfs mogelijk dat deze groengolf via de Dr. Lelylaan wordt doorge trokken tot aan Holiday Inn. Hij benadrukt dat nog niets vast staat. „De ideeën zijn er, maar er zal nog wel wat tijd overheen gaan voordat het concrete plan nen wordenEerder is op de Willem de Zwijgerlaan een groengolf ingesteld. Dagelijks staan tijdens spits uren lange files op de Churchill laan. Vooral de Ionising met de Haagweg en de Vijf Meüaan zijn 'flessenhalzen'. Op die plaatsen is slechts één rijstrook beschik baar voor verkeer dat rechtdoor gaat. De gemeente onderzoekt al geruime tijd mogelijkheden om deze situatie te verbeteren. Geld voor ingrijpende verbouwingen Verkeersopstoppingen op de Churchilllaan behoren binnen afzienbare tijd tot het verleden, hoopt de ge meente. van kruisingen is er niet. Het idee om het kruispunt Churchil- llaan/Vijf Meilaan te renoveren strandde al op de te hoge kos- toe. „Dat apparaat stamt uit eisen. Afstelling van de ver- 1974. Hij heeft veel minder mo- keerslichten kost ongeveer 50 gelijkheden -dan de nieuwe au- mille. Die kosten gaan vooral tomaten". Moderne apparatuur zitten in het aanpassen van de wordt gestuurd door computers computerprogramma's die de Voor een groengolf moet wel en kan bijvoorbeeld vanuit het verkeerslichten regelen. Volgens de verkeerslichtinstallatie op die gemeentehuis worden bediend, kwestro kan dit geld mogelijk boek worden aangepast. Die is De meeste andere installaties op tafel komen door wat heen volgens Kwestro van de directie langs de Churchilllaan beant- en weer schuiven met bedragen verkeer toch aan vervanging woorden wel aan de moderne op de begroting van dit jaar. LEIDEN «ROY KLOPPER De Leidse ouderenbond ANBO zegt de vermiste 10.000 gulden te hebben teruggevonden. Uit voerig speurwerk in de eigen administratie heeft de bonne tjes opgeleverd die het bedrag nagenoeg dekken. De politie heeft de zaak inmiddels geslo ten. De aangifte bij de politie was een rancuneuze actie van oud- voorzitter Abcouwer, die eerder door het landelijk bestuur aan de kant was gezet. Dit stelt de huidige ANBO-voorzitter G. Dallinga. De voorzitter, voor heen raadslid en voorzitter van de Leidse PvdA, heeft samen met de huidige penningmeester lang gezocht naar bonnetjes die het gat van 10.000 gulden kun nen verklaren. Het duo is hierin geslaagd. De stukken zijn eind vorige week ter inzage gegeven aan de politie. Volgens Dallinga is de aangif te van de vermissing van 10 mil le een pijnlijke zaak. De niet al te duidelijke boekhouding was grotendeels te wijten aan de ge zondheidstoestand van de oud penningmeester, die vroegijdig aan het dementeren bleek te zijn. „Ik vond het dan ook heel treurig dat ik in de krant moest lezen dat de politie deze man in ieder geval nog wil horen". Daarvan is nu evenwel geen sprake meer. Politiewoordvoer der A. Kuijt bevestigt het ver haal van het ANBO-bestuur. „We hebben de boeken beke ken, en er is gebleken dat het vermogen van de ANBO alleen maar is gegroeid. Volgens ons is er geen geld aan de kas onttrok ken". Wraakactie Volgens Dallinga wist oud-voor zitter Abcouwer dat er niet is gerommeld. De aangifte zou dan ook een wraakactie zijn. „Een beetje zielige vertoning is het". Veel meer wil hij er niet over zeggen. „Het is immers al lemaal voor mijn tijd gebeurd". Dallinga wil wel kwijt de han delswijze van Abcouwer niet erg slim te vinden. „Hij trof bij zijn komst een puinhoop aan. Hij heeft die niet kunnen wegwer ken. In plaats van eendrachtig samenwerken met zijn mede bestuursleden ging hij ruzie met hen maken". Toen Abcouwer eenmaal vier van de zeven be stuursleden voordroeg voor een royement, ging het landelijke bestuur van de ANBO zich met de zaak bemoeien. Het gehele bestuur werd ontmanteld, in clusief de voorzitterspost. Opzeggingen De actie van Abcouwer is de ANBO wel op een ledenverlies komen te staan. Helemaal exact kent Dallinga de verlies-cijfers niet, maar hij houdt het op en stuk of tien opzeggingen. Een groter probleem is evenwel de werving van nieuwe leden. „Ve len weigeren lid te worden om dat ze denken dat de ANBO een corrupt zooitje is. Ik hoop dat die negatieve mening nu tot het verleden behoort De zaak krijgt nog een staartje. Abcouwer is inmiddels bestuurslid van de katholieke ouderenbond. Bij de vergade ring van de overkoepelende or ganisatie COSBO heeft hij al aangekondigd de ANBO-verkla- ring over de vermissing te wil len aanvechten. Het is de vraag of hij hiermee veel opschiet. De ANBO noch de protestant- christelijke ouderenbond zien enig heil in het oprakelen van de zaak. Abcouwer was niet bereikbaar voor commentaar. ,jIDENsubsidieerd door het ministerie stand'. „Door de talrijke wetten derzoek is volgens de LBO ge- van justitie en de stichting Na- en regelgeving op het gebied bleken dat daardoor een steeds De Buro's voor Rechtshulp in tuur en Milieu, moet burgers van het milieu plus het ingewik- grotere behoefte is aan gespe- Zuid-Holland. waaronder dat in helpen om milieu-bedreigende kelde proces om rechten af te cialiseerde rechtsbijstand. Be- Leiden, gaan juridisch advies situaties te voorkomen en op te dwingen raakt men veelal ver- halve in Zuid-Holand gaan de geven aan milieu-groepen en sporen'. In de steeds ingewik- strikt in het doolhof van het projecten ook lopen in Gronin provinciale milieu-federaties in kelder milieu-affaires vult het rechtssysteem", schrijft de Lan- gen, Friesland. Gelderland en vervuilings-kwesties. Het project volgens het persbericht delijke Organisatie Buro's voor Limburg, milieu project, dat wordt ge- 'de leemte in de milieu-bij- Rechtshulp (LOB). Uit een on-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13