Leiden DE Overvallers Golden Ten casino gepakt 'Ik kan ze niet dwingen restauratie uit te voeren' TIJD VAN Onderzoek naar herkomst asbest-verontreiniging Literaire talenten te gast in Lisse TOEN Maandag 13 januari 1992 Redactie: 071-161400 Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN 7 Een zwaan is een vogel die van oudsher tot de verbeelding spreekt. Zo treedt hij in tal van sprookjes en legenden op. Een verwante vogel is de gans, die niet alleen nuttig was als bewa ker, maar ook vlees, eieren en veren leverde. Die veren, en vooral de slagpennen, werden veelvuldig gebruikt om mee te schrijven: de ganzepen. Ook pennen van zwaneveren wer den wel gebruikt, maar verder was dit een weinig produktieve vogel. Toch kon hij op meer aandacht rekenen. Het recht om zwanen te hou den werd door de keizers en ko ningen aan zich getrokken en mondjesmaat aan hun belang rijkste vazallen in leen gegeven. In Holland was de graaf degene die op dit gebied regelend op trad. In de streek rond de Oude Rijn had hij een leenman die een groot aantal van zijn voor rechten in de praktijk uitoefen de: de burggraaf van Leiden. Deze kreeg ook de 'zwaandrift', dat is het recht om met uitslui ting van anderen zwanen te houden en te laten zwemmen in de Oude Rijn en aangrenzen de wateren. Halsband Het spreekt vanzelf dat het mo gelijk moest zijn te zien aan wie een bepaalde zwaan toebehoor de. Daartoe werden zwanen al in de Middeleeuwen van een metalen band om hun hals voorzien. Vooral aan de vorm van die band was snel te zien wie de eigenaar was; soms leek die band wel op een kroontje. Aldus afgebeeld zijn zwanen te vinden op de wapens van ge meenten in Noord-Holland, zoals Zijpe, Wieringerwaard en tal van plaatsen in Waterland, waarvan nog bestaan Lands meer en Broek in Waterland. Maar zelfs dichter bij huis: de voormalige gemeente Zwam- merdam had een wapen met een burcht met daarop een zwaan met halsband. Overigens werd het in de vorige eeuw meer gebruikelijk om zwanen (en soms.ook ganzen) van een tatoeage te voorzien. Het spreekt vanzelf dat'een eigenaar er op toezag dat zijn De provincie Zuid-Holland is bezig met een onderzoek naar de herkomst van het asbest, dat onlangs werd aangetroffen op het recreatie-eiland Strengen en Tengnagel in Leiden. De vraag is hoe de schadelijke etemit, een mengsel van witte asbest en cement, terecht is gekomen in het puin waarmee de wandel paden zijn aangelegd. Het is nog niet bekend wanneer het onderzoek naar de verboden as- beststort klaar is. „Gecontroleerd \vordt welke puinbrekersbedrijven het as- best-puin hebben aangeleverd en van welke bedrijven zij het weer hebben gekregen", zegt een woordvoerder van de pro vincie. De wandelpaden zijn vo rig jaar aangelegd met het zoge heten 'betongranulaat', dat puinbrekersbedrijven maken van steen- en betonpuin uit ge sloopte panden. Het is verbo den om sloopafval te verwer ken, waarin asbestresten zitten. Vorige week is de provincie begonnen met het verwijderen van het asbest, dat 'relatief de minst schadelijke vorm van as best' zou zijn. Dit voorjaar wor den de paden bovendien door de provincie afgedekt met een laag asfalt. „Het kan pas in het voorjaar, omdat het nu te koud is om asfalt te verwerken", geeft de woordvoerder als reden op. 1100 kosten, aan voer was men ieder jaar minstens 130 kwijt, het loon van de oppasser bedroeg/ 70 en omdat de beesten het gras op de stads wallen opvraten derfde men de opbrengst van het grasgewas. Het was natuurlijk wel pijnlijk voor de Heren: naar ouder ge woonte kreeg ieder lid van het stadsbestuur elk jaar een vette Oostindische gans. Nu waren juist de ganzen het duurst, omdat de zwanen hun kostje buiten de stad opschar relden en slechts in de winter bijgevoerd moesten worden. Het besluit viel toch: alle gan zen zouden verkocht worden en het aantal zwanen tot twaalf te ruggebracht. Als er genoeg jon ge zwanen geboren zouden worden, zouden de stadsbe stuurders toch nog ieder jaar een vette zwaan krijgen. Het loon van de oppasser zou met een derde teruggebracht wor den. Zwanezang Of in 1738 het zwanenhok nog gerepareerd is, blijkt niet, maar in 1767 was dit zo vervallen dat ingrijpen nodig was. Maar door het terugbrengen van het aantal vogels was het wel erg ruim ge worden. Besloten werd dan ook om het hok te verplaatsen naar bij de Zijlpoort en het te verklei nen. Het nieuwe door stadstim merman Jan van Warendorp ontworpen hok werd een stuk korter en kostte dan ook slechts 409. Timmerman Willem Speelman nam aan om het tus sen 27 juli en 1 oktober voor dat bedrag te maken. Maar nog waren de bezuinigin gen niet ten einde. Op 8 novem ber 1787 besloot het stadsbe stuur om het aantal broedende zwanen té verminderen tot zes en de zwaneschuit te verkopen. Het einde kwam in de Franse tijd, toen dit teken van ongelijk heid afgeschaft werd en het voortaan ieders vrijheid werd zwanen te houden. Hoewel in 1814 de oude rechten groten deels hersteld werden, hoefde het voor de stad Leiden niet meer: de stad was bijna failliet en wie zwanen wilde zien, moest er zelf maar op uit. VRUETUD Overgewicht De Nederlandse Obesitas Ver eniging houdt 15 januari een in formatie-avond over 'ernstig overgewicht en sporten'. Er wordt uitleg gegeven over een cursus 'Verantwoord bewegen'. De informatie-avond wordt ge houden in het kmisgebouw op het Schuttersveld. Aanvang: 20.00 uur. Klaverjassen Speeltuinvereniging Stevenshof begint op vrijdag 17 Januari met een klaverjascompetitie. Aan vang 20.15 aan het Carry van Bruggenpad 2 in Leiden. inL tel 765989. Terredes hommes Terre des hommes verkoop in een winkeltje aan de Lange Mare 42 onder meer boeken, speelgoed, houtsnijwerk, glas- en aardewerk, de opbrengst hiervan is bestemd voor kinde ren in Derde Wereldlanden. De organisatie is bovendien op zoek naar tweedehands artike len voor de verkoop en vrijwilli gers die in het winkeltje willen staan. Literatuurgeschiedenis In het Leidse Volkshuis wordt vanaf 14 januari een cursus 'Ne derlandse literatuurgeschiede nis' gegeven. Deze cursus be staat uit zestien bijeenkomsten van anderhalf uur waarin de li teratuurgeschiedenis van Ne derland oehandeld wordt. Voor opgave en informatie: 071- 149180. Gymnastiek Op 15 januari begint diensten centrum De Zijloever een gym- nastiekgroep voor ouderen ie dere woensdag om 10.30 uur in het pand aan lage Rijndijk 129. Inlichtingen: 233208 Bijzondere bijstand De wijkwinkels van de Pancrat en de Dijk houden op 17 januari een bijenkomst om 10.00 uur over de bijzondere bijstand in Dijk 33. Wie wil weten hoe je een kwijtschelding van de ogb kunt krijgen, kan inlichtingen krijgen bij 126243. LISSE PAUL DE VLIEGER Een monument vol apetrotse mensen. Dat was 't Huys Dever in Lisse zaterdag. De winnaars van de literaire wedstrijd, die de landelijke Stichting Open Mo numentendag afgelopen zomer organiseerde, waren er te gast om hun gewonnen prijzen in ontvangst te nemen, 't Huys Dever was daarvoor uitverko ren, omdat dat monument de hoofdrol speelt in het winnende verhaal. Lissese Femke Mooije- kind (12) schreef het. In het verhaal van Femke ver telt 't Huys Dever zelf zijn eigen geschiedenis. Van de bouw in 1221 tot de restauratie in 1978 door Monumentenzorg. Schrij ver en juryvoorzitter Evert Hart man, die naar Dever kwam om de prijzen uit te reiken, roemde de originaliteit van Femkes in zending. „Jury's zeggen altijd dat ze het zo vreselijk moeilijk was om de winnaars te bepalen. Nou, wij niet. De kwaliteit van enkele werkstukken sprong er zo duidelijk bovenuit dat we het er helemaal over eens waren wie er in de prijzen moesten vallen." Voor Femke Mooijekind „een groot talent van wie we nog veel kunnen verwachten" had Hartman zijn laatste boek en een bedrag van 500 gulden. .Allemachtig veel geld", vond hij dat. De acht andere prijswinnaars kregen elk een boek en 125 gulden. Ze waren er allemaal, al moesten ze soms van ver komen. Patrick Kuijpers bij voorbeeld, wiens limerick in de prijzen viel, kwam helemaal uit het Zuidlimburgse Bingelra- de. Hij had de reis er graag voor over. En dat gold voor alle prijs winnaars en hun van oor tot oor glunderende vaders, moeders, opa's, oma's, broertjes en zus jes, die waren meegekomen. De twee overvallen op het Golden Ten Casino in Holiday Inn zijn opgelost. De Haarlemse politie heeft vorige week twee mannen aangehouden, die toegaven op 1 novem ber een gewapende overval te hebben gepleegd op het casino. Toen werd 20.000 gulden buitgemaakt. Bij een tweede overval, op 30 december van het vorige jaar, werd een paar honderd gulden gestolen. kantoor onlangs hebben be roofd van twee tassen met vuur werk en vuile was. „Het is een wonder dat er niemand gewond raakte. Er is nog een kogel afge vuurd toen de dader zijn wapen op de grond liet vallen", aldus een politiewoordvoerder. De mannen zijn op 3 januari door de politie aangehouden. „Een van de daders gaf erg veel geld uit, terwijl hij alleen een uitkering had. We hoorden uit het circuit dat hij in de kroegen met veel geld liep te zwaaien. In ons onderzoek kwamen we ook de tweede en derde man op het spoor", aldus de zegsman van de Haarlemse politie. Een verdachte had nog een straf van zes maanden uitstaan voor meineed. Hij ontsnapte vorig jaar uit de half open in richting in Heerhugowaard. Een van de andere Haarlemmers kwam in april vorig jaar vrij na een celstraf van 4,5 jaar wegens eerdere overvallen. De Hoogmadesche molen. Het tweetal behoort tot een groepje van vier Haarlemmers (23, 24, 28 en 28 jaar oud), dat vorige week door de politie werd aangehouden. Het duo heeft niet alleen de overvallen in Leiden bekend, maar ook drie misdrijven in Haarlem. Bij de overvallen is totaal 130.000 gulden buitgemaakt. Daarvan is 10.000 gulden terug gevonden. De vuurwapens die bij de overval zijn gebruikt, zijn niet gevonden. Vijf auto's en een motor die voor het plegen van de overvallen werden gesto len, zijn wel terug. De motor is twee dagen na de eerste overval op het casino door de Leidse politie teruggevonden op een parkeerterrein aan de Floris- straat in Oegstgeest. Het tweetal zegt met de ande re, twee mannen ook de Deka- markt en de Rabobank in Haar lem te hebben overvallen. Bo-> vendien zouden de vier de eige naar van een Haarlems wed- BERICHTEN LEIDEN In de zaal van FETA (Middelstegracht 8) wordt 18 janu ari een volksdansinstuif gehouden. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN De ziekenomroep van het Academisch Ziekenhuis maakt zondag 19 januari opnamen voor het radio- en tv-program- ma Super Trio in het Antonius Clubhuis (Lange Mare 43). De opna men zijn voor publiek bij te wonen (14.00 tot 16.15 uur). „Heilige Donatus, Bewaar ons", staat er op de windwijzer bo venop de Hoogmadesche mo len. „Vroeger hadden ze geen bliksemafleiders", verklaart mo lenaar P. van der Pouw Kraan de oproep aan de patroonheili ge van het onweer om de molen te sparen. „Het heeft gehol pen", meFkt hij lachend op. „We hebben hier nooit een blik seminslag gehad." De molen waar Van der Pouw Kraan al 43 jaar op draait stamt uit 1897 en is daarmee een vftii de nieuwere molens in de regio. De molen staat er ook nog goed bij. Er is echter één belangrijk mankement: de wieken zijn zo slecht dat de molen al sinds april niet meer mag draaien. De Hoogmadesche polder, die pre cies 500 jaar bestaat, wordt nu uitsluitend bemalen met de elektrische motor die sinds 1968 in de molen staat. De Hoogmadesche polder valt zo goed als samen met het gebied van de vroegere Hooge Heerlijkheid Hoogmade. Van daar dat de molen ook wel mo len De Heerlijkheid wordt ge noemd. Een andere bijnaam dankt de molen aan de oproep Het gaat niet goed met de Nederlandse molens. Voor de bema ling van de polders zijn ze niet meer nodig. Dat gebeurt al de cennia lang door elektrische gemalen. Sindsdien staan de mo lens alleen nog maar mooi te zijn. En wie wil geld steken in iets wat alleen maar mooi is? De Rijnlandse Molenstichting heeft 45 molens. Tweederde daarvan wacht op restauratie. Op maandag in deze krant verhalen over molens in de regio die er slecht bij staan. Vandaag de Hoogmadesche molen. Die staat er betrekkelijk goed bij. Maar hij kan niet draaien omdat de wieken kapot zijn. op de windvaan: hij wordt soms ook de Donatusmolen ge noemd. Naast de molen stond vroeger de galg van de Hooge Heerlijkheid, waar veroordeel den aan hun einde kwamen. Verder was er volgens historici een schutsluisje. De molenaar: „Ja, ze beweren van wel. Maar er valt niets meer van te zien, joh." Het zal hem een zorg zijn wat al die historici te vertellen hebben. Van der Pouw Kraan is aangesteld als molenaar toen hij 26 jaar was. Daarvoor woon de hij al op de molen. Het mole naarschap is iets dat in de fami lie Van der Pouw Kraan al eeu wen van vader op zoon over gaat. De molenaar woont sinds 1962 permanent in het zomer huis naast de molen. In dat jaar werd in de molen een vijzel aangebracht, waardoor de woonruimte in de molen ver viel. Een molen die voor de rest nog prima is, maar die niet kan draaien omdat de wieken rot zijn. Het is de molenaar een doom in het oog. „Ik hoop dit jaar weer te gaan draaien. Er zijn restauratieplannen van de Rijnlandse Molenstichting, maar ik kan ze niet dwingen die snel uit te voeren." Voor zo'n 60.000 gulden is de molen weer helemaal op te knappen. Als dat voor 26 juni lukt, kan Hoogmade op die dag vieren dat het precies 500 jaar geleden is dat de Hoogmade sche polder werd gesticht. En dat die polder al 500 jaar lang met windkracht wordt bemalen. De Rijnsburger- poort gezien vanaf wat nu de Sta tionsweg is met links het hekwerk van het zwanen- hok, op een gravu re uit 1731. De stad Leiden als ganzen- en zwanenhoeder zwanen goed behandeld wer den: de boer op wiens land zwanen het beliefden te nes telen of te grazen, kon er maar beter met een boog omheen lo pen en zijn verlies incasseren, want het was vaak kwaad ker sen eten met de hoge heren aan wie de zwanen behoorden. Stadszwanen Bij de Reformatie was de burg graaf een in Henegouwen wo nende prins, die de kant van de Spanjaarden hield. Zijn bezit tingen in Holland werden als een soort vijandelijk vermogen voortaan beheerd door de Sta ten van Holland. Die verleen den op 19 februari 1593 de stad Leiden het recht om zes paar broedende zwanen te mogen houden in de stadsgrachten, de Rijn van Leiderdorp tot Katwijk en de Mare tot het Warmonder hek. Als de Leidse zwanen dus buiten die wateren op stroop tocht gingen, moesten ze terug gebracht worden, waarvoor de stad een oppasser in dienst had en een speciale boot, de zwane schuit. Het leenrecht van die tijd vereiste dat iemand namens de stad het recht van zwaandrift kre.eg tot ziin dood toe, en dan weer de volgende. Vaak was zo'n 'sterfman' een van de bur gemeesters. Vanwege zijn func tie mocht hij de fraaie titel 'stadspluimgraaf voeren. Zwanenhok De zwanen van de stad Leiden moesten uiteraard een waardig onderkomen hebben. Waar dat na 1593 gevestigd was, weten we niet. Wel paste de stad angstvallig op zijn zwanen. Zo werd in 1649 van de roepstoel bij de ingang van het Stadhuis aan den volke kond gedaan van het 'Verboth van deser stede zwanen te stooren ofte te verja gen etc.' De onverlaten die nog langer de stadszwanen zouden slaan, schieten, verjagen of hun nesten storen en hun eieren of jongen wegnemen, konden voortaan rekenen op de niet misselijke boete van vijftig gul den en eventueel nog verdere straf. Maar in 1669 weten we zeker waar het zwanenhok gevestigd was: in de singel bij de Rijns- burgerpoort, bij de plek waar la ter de buitensociëteit van Ami- citia (thans 'In den Leidschen Salon') gevestigd werd. En daar was het toen al lang, want het moest volledig gerenoveerd worden. Mogelijk was het daar al sedert 1611, toen de Rijnsbur- gersingel gegraven werd. Hu- bert van Duyvenvlugt en Matheus Berendrecnt namen op 11 mei 1669 voor 295 aan om niet alleen het zwanenhok te vernieuwen, maar er ook nog een ganzenhok van ruim 31 meter lengte en zo'n acht meter breedte bij te maken. Hoewel het grotendeels uit hekwerk be stond (het leek dan ook meer op een ren dan op een hok) moest alles van prima eikenhout uit gevoerd worden, met wat ver sieringen en verder scherpe punten om het kwajongens zo moeilijk mogelijk te maken er over te klimmen. Er kwamen tenslotte twintig afgeschutte en overdekte nesten, zodat de zwa nen en ganzen ongestoord zou den kunnen broeden. Het aparte ganzenhok was mo gelijk geen succes, want op 21 april 1699 nam Moses Gijbens voor maar liefst 1080 aan om het bij het zwanenhok te trek ken. Hij verving twintig nésten door zes dubbele broedhokken. Maar de achttiende eeuw was er een van bezuinigingen en dus werd op 9 oktober 1738 eens ernstig over deze luxe gespro ken. Vernieuwing van de zwanen- hokken bij een gelijkblijvend aantal zwanen en ganzen ging MOLENS IN RUNLAND De prijswinnaars van de wedstrijd. Stichting Open Monumentendag, c Met uitzondering van het winnende verhaal van Uiter- meermavo-leerling Femke Mooijekind, dat door Evert Hartman werd voorgelezen, droeg elke winnaar zijn eigen werk voor. De een met veel bra- vour, de ander met trillende stem en dito handen. Want elke schrijver is nog geen voor drachtkunstenaar, natuurlijk. De wedstrijd die door Stich ting Open Monumentendag was uitgeschreven voor deelne- er 't Huys Dever. FOTO DICK HOGEWONINC mers van 9 tot 18 jaar, leverde bij elkaar ongeveer negenhon derd inzendingen op. Een aan tal van de gedichten, verhalen en limericks wordt opgenomen in het boek dat de stichting bin nenkort ter gelegenheid van het eerste lustrum van Open Monu mentendag uitbrengt. In ver band met de auteursrechten werd aan alle kinderen zaterdag officieel gevraagd of zij daar toestemming voor wilden verle nen. Dat zat wel goéd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7