Buitenland Oekraïne wil grootste deel Sovjet-vloot Italianen blij met verkiezingen Mitterrand wil discussie over europese kernmacht Bulgarije moet zondag opnieuw naar stembus Gysi weet van niks Maandag 13 januari 1992 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERSIANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESUNCA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: RUUD BLOKHUIZEN 4 Blauwe melk in Italië Een Italiaans 'Dierenbevrijdingsfront' heeft pakken melk inge spoten met een blauwe stof, vermoedelijk inkt, uit protest tegen maatregelen van de Europese Gemeenschap ter beperking van het melkoverschot. Volgens een pamflet van het front moeten door de EG-maatregelen 4.000 melkkoeien worden geslacht. Succes politie Belfast tegen IRA De Noordierse politie heeft afgelopen weekeinde twee opmerke lijke successen geboekt. In twee afzonderlijke operaties in Belfast werden grote hoeveelheden explosief materiaal, kant-en- klare bommen en ander wapentuig in beslag genomen. In een rijtjeshuis in West-Belfast vond de politie 20 kilo semtex, 50 ex plosieve brandbommen, 28 gewone brandbommen, een koek jesblik-bom en een trucbom voor onder een auto. Twee mannen werden gearresteerd. De afgelopen weken waren politie en leger onder een spervuur van kritiek komen te liggen wegens hun on macht de IRA te stoppen. Asiel Gamsachoerdia in Armenië Armenië heeft de verdreven Georgische president Zviad Gamsa choerdia tijdelijk asiel verleend. Maandag vluchtte de ex-presi- dent met 120 aanhangers naar Armenië, aanvankelijk met het plan om naar een land buiten de voormalige Sovjetunie te vluchten. Gamsachoerdia zit in de Armeense plaats Idzjevan, 40 kilometer van de grens met Georgië. In de Georgische hoofdstad Tbilisi gingen gisteren duizenden mensen de straat op om te be togen voor terugkeer van Gamsachoerdia. Nazi-proces beëindigd wegens ziekte Omdat artsen de verdachte niet meer in staat achten zijn proces te volgen, heeft een rechtbank in Hannover zaterdag na 13 jaar een einde gemaakt aan het langstdurende nazi-proces in Duits land. De 70-jarige voormalige SS-Rottenftihrer Heinrich Nie- meyer stond terecht omdat hij in 1945 bij de evacuatie van het concentratiekamp Auschwitz joodse gevangenen zou hebben doodgeschoten. Hij werd daarvoor in 1979 tot zes jaar gevange nisstraf veroordeeld, maar het vonnis werd door een federale rechtbank wegens een vormfout vernietigd. Door langdurig ge manoeuvreer van de verdediging kon het proces pas in maart 1991 worden hervat. Niemeyer heeft steeds gezegd dat er kenne lijk sprake was van een persoonsverwisseling. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr), Inter Press Service (IPS)Associated Press (AP), Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP), United Press International (UPI). NIEUWSLIJN ROME EELCO VAN DER UNPEN correspondent Een gesprekje tussen premier Andreotti en president Cossiga heeft aan alle onzekerheid een einde gemaakt: Italië gaat 5 april naar de stembus. Het par lement zal, na de definitieve aanname van een decreet over privatisering, aan het einde van deze maand worden ontbon den. Andreotti heeft de presi dent voldaan laten weten dat de 49e na-oorlogse regering en de zevende onder zijn leiding, poli tiek is 'uitgeput'. Geen regeringscrisis, maar een door de twee grootste rege ringspartijen, de christendemo cratische DC en de socialisti sche PSI uitgedachte 'euthana sie', maakt een vroegtijdig einde aan de tiende zittingsperiode van het Italiaanse parlement. In de afgelopen vijf jaar zijn vier coalitieregeringen aangetreden, alle onder christendemocrati sche leiding. Vanwaar deze haast? Premier Andreotti had al eerder laten weten dat het beter was om meteen na de Europese top in Maastricht en de aanname van de begroting voor 1992 naar de stembus te gaan. Een lange (en dure) verkiezingscampagne zou zo worden voorkomen. Alle par tijen zouden zich bovendien kunnen voorbereiden op het belangrijkste politieke thema, de institutionele hervormingen. Hervormingen, die de afgelopen jaren door alle regeringen con sequent voor zich uit zijn ge schoven, maar die door ieder een onontbeerlijk worden ge acht om het vastgeroeste poli tieke systeem te redden. Op de achtergrond speelt na tuurlijk ook president Francesco Cossiga, wiens ambtstermijn net als de zittingsperiode van het parlement in juli afloopt. De president heeft zich de laatste jaren ontpopt als een fel criticus van de Italiaanse politiek en pleitbezorger van staatkundige hervormingen. Hij ziet liever vandaag dan morgen dat de 'Eerste Republiek' wordt afge broken en vervangen door een 'Tweede', liefst onder leiding van een sterke president. Ook wil Cossiga dat zijn opvolger wordt aangewezen door een nieuw gekozen parlement. Om hier vaart achter te zet ten, liet hij enkele dagen gele den dreigend weten op eigen houtje de twee kamers te zullen ontbinden. Cossiga wil ook om een andere reden actie: hij wil voorkomen dat het parlement nog kan stemmen over het ver zoek tot afzetting dat is inge diend door de voormalige com munistische partij en enkele kleinere oppositiepartijen. Cos siga wordt optreden in strijd met de grondwet ten laste ge legd vanwege zijn niet aflatende bemoeienis met het politieke le ven. Gevaar voor afzetting be staat niet, maar de president wil voorkomen dat hij op de val reep in diskrediet wordt ge bracht. Premier Andreotti, de 72-jari- ge mandarijn van Italië, heeft ook zijn eigen motieven. Hij wil zich zo- snel mogelijk ontdoen van Cossiga, die hem en de DC het leven al te vaak onmogelijk heeft gemaakt. Maar ook wil Andreotti het politieke strijdto neel eervol verlaten om zijn kansen op het presidentschap te vergroten. Iedereen is al met het hoofd bij de verkiezingen. De socialis ten hebben opnieuw te kennen gegeven met de christendemo craten te willen regeren en ho pen dat (volgens afspraak met de DC) hun voorman Craxi de nieuwe premier zal worden. De DC toont zich zelfverzekerd. Partijsecretaris Forlani liet we ten dat de DC zich niet te veel zal binden. Hij weet dat de aan hang van de PSI afkalft en dat zijn DC daardoor haar stempel op de formatie kan drukken. De vraag is wat de oppositie doet. De voormalige commu nisten van de PDS staan op ver lies en zijn woedend op Craxi omdat hij geen 'links alternatief heeft willen smeden. Opschud ding kan de Noorditaliaanse protestpartij, de Lega Lombar- da, veroorzaken, maar het is on waarschijnlijk dat zij de al 50 jaar durendeheerschappij van de DC zal aantasten. Shamir haalde bommenwerpers terug uit Irak' JERUZALEM/WASHINGTON AFP-RTR- DPA Premier Shamir heeft op de derde dag van de Golfoorlog Israëlische jachtbommenwer pers die op weg waren naar Irak teruggeroepen. Dat heeft de Israëlische krant Yedioth Aliaronot vrijdag gemeld. De Israëlische toestellen wa ren op weg om bij zonsopgang de raketlanceerinrichtingen H2 en H3 in het westen van Irak te bombarderen nadat er Iraakse Scud-raketten waren neergekomen in Haifa en Tel Aviv, aldus de krant. Irak begon op 18 januari met Scud-aanvallen op Israël. Opperbevelhebber van de luchtmacht, generaal Avihu Bin Nun, had bevel gegeven voor de Israëlische aanval. Shamir greep in na een tele foontje van de Amerikaanse president Bush, aldus de krant Het Amerikaanse blad US News and World Report kwam afgelopen weekeinde met de onthulling dat de VS wel dege lijk hebben geprobeerd de Iraakse dictator Saddam Hus sein te doden. Volgens het blad hebben op 27 februari twee ge vechtsbommenwerpers van het type F-111F zware preci siebommen gegooid op een bunker waarin Saddam vol gens Washington verbleef. De speciaal ontwikkelde bommen verwoestten de bun ker volledig, maar Saddam bleek niet aanwezig. Communisten betogen tegen beleid Jeltsin moskou AFP-DPA Ontevreden burgers zijn giste ren in verschillende voormalige Sovjet-republieken de straat op gegaan om te demonstreren te gen het verdwiinen van de Sov jetunie en de hoge voedselprij zen. In het centrum van Mos kou demonstreerden meer dan 10.000 conservatieven tegen president jeltsin. „Boris Jeltsin heeft Rusland verkocht aan de maffia" stond op een van de spandoeken. De betogers, voor het grootste deel ouderen, droegen rode vlaggen en portretten van Lenin en Stalin met zich mee. Officie ren uit het voormalige Sovjetle- ger riepen de strijdkrachten op de macht over te nemen en oud-president Michail Gor- batsjov voor het gerecht te da gen. Eerder op de dag sloten boze klanten een van de belangrijkste toegangswegen tot het centrum af omdat de melk waarop ze wachtten niet arriveerde. Kazachstan en Toerkmenis- tan kondigden gisteren aan dat zij de prijzen voor de eerste le vensbehoeften weer zullen be vriezen. Volgens de autoriteiten in de republieken lijden met name de sociaal zwakkeren onder de doorgevoerde prijsliberalise- ring. 'Kernwapens overdragen aan Europa' CORRESPONDENT De Franse president Mitterrand vindt dat het hoog tijd wordt om na te denken over een Eu ropese nucleaire doctrine. Als de Europese Gemeenschap uit groeit tot een zeer hechte poli tieke unie, is Frankrijk in princi pe bereid haar kernwapens on der Europese vlag te brengen, zo verklaarde Mitterrand afgelo pen weekeinde in Parijs. „Als de Europese Gemeen schap op een dag een zeer ster ke politieke eenheid heeft be reikt, waarom zouden we dan onze kernwapens niet aan die Europese autoriteit overdragen? zo vroeg de Franse president zich af tijdens een forum over de Europese eenwording. Volgens Mitterrand wordt de vraag of het mogelijk is om een Europese nucleaire doctrine te ontwikkelen, al op kort termijn een van de belangrijkste onder werpen in het ontwikkelen van een gezamenlijk Europees de fensiebeleid. Met die uitspraken heeft de Franse president een belangrijk taboe doorbroken. Het is voor het eerst sinds hij in 1981 aan de macht kwam dat Mitterrand de toekomst van de Franse 'for ce de frappe' ter discussie stelt. Mitterrand volgt daarmee Jac ques Delors op de voet. De voorzitter van de Europese Commissie zei vorige week al in een tv-uitzending dat de Franse kernwapens ten dienste moeten worden gesteld van de EG zodra die is uitgegroeid tot een hechte politieke unie met een gemeen schappelijk veiligheids- en de fensiebeleid. De Franse pers heeft nogal uiteenlopend gereageerd. Het linkse ochtendblad Liberation wijdde zaterdag slechts een zeer bescheiden artikeltje aan de kwestie. Het liberale dagblad Le Monde heeft waardering voor de moed van Mitterrand om het taboe bespreekbaar te maken. Volgens de krant is dat niet be paald te vroeg. De Franse af schrikkingsmacht heeft immers veel van haar betekenis verloren door het verdwijnen van het Warschaupact. De Franse tacti sche kernwapens vormen alleen nog maar een bedreiging voor geallieerden. „Mitterrand dankt de bom afzo kopte het communisti sche dagblad l'Humanite zater dag op de voorpagina. De Fran se communisten zijn hevig ver ontwaardigd. Volgens l'Huma nite wil Mitterrand de Franse onafhankelijkheid op defensie gebied verkwanselen. Ernstiger nog acht het blad het gevaar dat Duitsland op deze wijze mede zeggenschap krijgt over atoom wapens. Zjelev haalt het in eerste ronde net niet BUDAPEST RUNA HELUNGA CORRESPONDENT De Bulgaren moeten zondag opnieuw naar de stembus om een president te kiezen. Hoewel de zittende president Zjelu Zje lev gisteren het grootste aantal stemmen achter zich kreeg, wist hij volgens de eerste tellingen niet de meerderheid te halen. Een tweede ronde is in Bulgarije dan ook noodzakelijk. De filosoof en oud-dissident Zjelev haalde blijkens de eerste prognoses van de Bulgaarse Begweging voor Eerlijke Verkie zingen ruim 44 procent van de stemmen. Zijn belangrijkste ri vaal, de door de vroegere com munisten ondersteunde onaf hankelijke jurist Velko Vulka- nov, bleef steken op 30 procent. De enige andere kandidaat die een serieus resultaat wist te behalen is de voorzitter van de Ondernemerspartij, Gheorghe Gantsjev. Hij kreeg 17 procent van de stemmen achter zich. De overige 18 presidentskandida ten en hun vice-presidenten kwamen niet verder dan enkele procenten. Het resultaat van Gantsjev was vooral opmerkelijk, omdat de zakenman oorspronkelijk door de Nationale Kiescommis sie van deelname uitgesloten dreigde te worden. Hij zou in de afgelopen jaren namelijk een tijd in het buitenland hebben gewoond, terwijl een voorwaar de voor deelname aan de ver kiezingen was dat de kandida ten de laatste vijf jaar in Bulga rije hadden geleefd. De opkomst bij de verkiezin gen gisteren was lager dan bij de parlementsverkiezingen twee maanden geleden, maar toch nog altijd zeer redelijk. In de kiezen! iSar destembus' President Zjelu Zjelev en zijn dochter lordanca laten zich op weg naar het stemlokaal in Sofia de toejulchin- gen van aanhanger welgevallen. foto epa adrian popescu Compromis met Rusland lost weinig op niet-strategisch en zal het nu- cleair-strategische deel van de vloot dat onder GOS-0 Oekraïne wil in de komende besprekingen over toewij zing van schepen en bezittingen van de Zwarte Zee- vloot, het grootste deel van de vloot voor zich opeisen. Daardoor zal het compromis over opsplitsing van de vloot dat Rusland en Oekraïne zaterdag in Kiev bereik ten, zwaar op de proef worden gesteld. kiev hans geleunsenamelijk niet-nucleairf correspondent Volgens de invloedrijke Oek- raïnse parlementariër Dmitro Pavlitsjko, voorzitter van de commissie van buitenlandse za ken, moet een zelfstandige Oek raïne kunnen steunen op loyale strijdkrachten. „De meerder heid van de vloot zal niet-nucle- air zijn en wordt daarom Oek- raïns eigendom", zo zei hij in een vraaggesprek met deze krant. Tijdens de besprekingen za terdag kwamen de delegaties van Oekraïne en Rusland over een dat de Zwarte Zeevloot (een kwart van de voormalige Sovjet zeemacht) zal worden opge splitst in een „strategisch" en i „niet-strategisch" deel. De strategische vloot blijft onder echter de vloot de zijne mag noemen, werd afgelo pen donderdag door de Russi sche president Jeltsin op de spits gedreven. Hij verklaarde de vloot tot Russisch eigendom en noemde de Oekraïnse claims als strijdig met het Akkoord van Minsk. Daarin kwamen de GOS-presidenten overeen dat de strategische strijdkrachten onder het commando van GOS- opperbevelhebber maarschalk Sjaposjnikov blijven. De ommekeer van Russische kant zaterdag kwam voor de Oekraïners als een verrassing, aldus Pavlitsjko. Hij voorspelt het centrale commando van het Gemenebest van Onafhankelij ke Staten (GOS). Het compro mis druist in tegen de opvattin- besprek gen" over de verdeling van ruim 300 schepen en 185 vliegtuigen plus een aantal werven. De meerderheid van de officieren gen van marinechef Tsjemavin op de vloot is Russisch. Pavlitsj- Een met corvee belaste matroos ruimt de resten van de lunch op in het kombuis van een fregat van de Zwarte Zeevloot in de haven van Sebatopol. foto epa de commandant- vloot, admiraal Kasatonov. Bei den zijn fel tegen opdeling van de vloot. Oekraïne probeert, aldus Pa vlitsjko, zo snel mogelijk de tac tische kernwapens die aan de vloot zijn toegewezen van zijn grondgebied te verwijderen. In de Oekraïnse opvatting staat ko zegt dat dit „menselijke pro bleem" moet worden opgelost door de Oekraïnse officieren van de Noordelijke en Pacifi- sche vloot naar Oekraïne over te plaatsen en Russen die geen eed van trouw aan de Oekraïne willen zweren, naar elders te sturen. BERLIJN HANS HOOGENDUK correspondent Gregor Gysi ontkent informant te zijn geweest van de Stasi. De voorzitter van de Duitse com munistische partij PDS wordt ervan verdacht onder de schuil naam 'notaris' informeel mede werker van de vroegere Oost- duitse staatsveiligheidsdienst te zijn geweest. Gysi, die als advo caat veel Oostduitse dissidenten verdedigde, zou cliënten aan de Stasi hebben verraden. Dat meldt het weekblad Der Spiegel vandaag. Gysi ontkent alle beschuldi gingen en wil dat Joachim Gauck, de regeringsgevolmach tigde voor de Stasi-dossiers, op heldering verschaft. Directeur Geiger van het Gauck-bureau deelde gisteren mee dat er in het schuilnamenregister geen Stasi-agent met de naam 'nota ris' voorkomt die de strijders van burgerrechten Barbel Bo- hley en Gerd Poppe zou hebben bespioneerd. Poppe, nu parlementariër voor Bondgenootschap 90/Groenen, waarschuwde ook voor een te snelle veroordeling van Gysi. Hij bevestigde dat er in zijn dossiers notities staan over gesprekken met Gysi. Maar totale duidelijkheid over de rol van Gysi kan pas deze week worden verschaft, zei Poppe. Hij meldde dat de vroegere begeleidings-officier van de 'no taris' bereid is zijn kennis prijs te geven aan het Gauck-bureau. Volgens der Spiegel heeft deze Stasi-officier in een beëdigde verklaring gezegd dat Gysi geen informele medewerker van het ministerie voor staatsveiligheid Spiegel-tv uitte gisteravond zware beschuldigingen aan het adres van de ex-burgemeester van Dresden, Wolfgang Berg- hofer, die terecht staat wegens vervalsing van de stembusuit slag bij de laatste gemeente raadsverkiezingen in de DDR. Berghofer zou vanaf 1987 me dewerker van de Stasi zijn ge weest. Hij heeft, volgens Spie gel-tv, onder meer een opposi tionele groep verraden. Het Amerikaanse tv- station ABC heeft zater dag een videoband uit gezonden waarop te zien is dat president Bush tijdens het Japan se staatsdiner over pre mier Kiichi Miyazawa overgeeft Barbara Bush komt aangesneld en maakt met een servet het gezicht van haar man schoon. De opna me zou zijn gemaakt door een onbemande camera van de Japanse staatsomroep NHK, die was aangezet in af wachting van de toe spraken van Bush en Miyazawa. NHK was als enige tot het banket toegelaten. •foto ap

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4