Buitenland 'Hele leger onder bevel van Russen' Zhelu Zelev heeft beste papieren Japanners boos over Amerikaans 'gebedel' Rusland vraagt uitstel rentebetaling op schuld Junta Myanmar riskeert oorlog met buurland Bangladesh Zaterdag 11 januari 1992 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: CLARA KEMPER OEZBEKISTAN EN KIR- CISTAN hebben gisteren officieel gevraagd om lid te worden van de Vere nigde Naties. Kazachstan deed dat al eerder. United Press International (UPI). NIEUWSLIJN Canadezen voorzien aansluiting bij VS Bijna vier op de tien Canadezen voorzien dat hun land binnen 50 jaar opgaat in de Verenigde Staten. Dat blijkt uit een Gallup- opiniepeiling die deze week werd gepubliceerd. Van de 1006 on dervraagden zei 37 procent dat Canada het noordelijk deel van de VS wordt, terwijl 52 procent dat onmogelijk acht. Toen de zelfde vraag in 1988 werd gesteld, geloofde nog maar 25 procent van de Canadezen in een landenfusie. IRA eist aanslag Londen op Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft gisteren verklaard dat het de bom heeft geplaatst die eerder op de dag bij het ministe rie van defensie in Londen ontplofte, op enkele honderden me ters van de ambtswoning van premier Major. De bom explo deerde gistermorgen in een straat in het regeringscentrum Whi tehall, een half uur nadat een onbekende man had gewaar schuwd voor de aanslag. De ontploffing veroorzaakte schade aan auto's en gebouwen, maar er vielen geen gewonden. Italië in april naar de stembus De Italiaanse premier Andreotti zal binnen deze maand in het parlement het ontslag van zijn regering aanbieden. Meteen daarna zal het parlement, waarvan de zittingsperiode in septem ber officieel afloopt, worden ontbonden. Italië gaat op 5 april naar de stembus. Premier Andreotti verklaarde na een gesprek met president Cossiga dat de regering 'uitgeput' is en haar taken heeft volbracht. Het laatste belangrijke wapenfeit van de Itali aanse 'Tweede Kamer' is het aannemen van een decreet volgens welke een aantal Italiaanse overheidsbedrijven wordt geprivati seerd. TOKYO MICHAEL HIRSCH De topontmoeting deze week in Japan tussen de Amerikaanse president George Bush en de Ja panse premier Kiichi Miyazawa kende veel symbolen. De meest treffende was wel het beeld van de onderuitgegane Bush, die hulpeloos en naar adem snak kend in de armen van de drie koppen kleinere Miyazawa lag. Geen enkele verworvenheid van de top de Declaratie van Tokyo die de Amerikaans-Ja panse alliantie bevestigde, de toasts en de vriendelijkheden, hoe prachtig ook kon het feit verbloe men dat Bush praktisch op zijn knieën om hulp kwam bede len, met in zijn kielzog de huidige sym bolen van de Amerikaanse economische impotentie: de Grote Drie au tomakers. Zeker, het Bush: op knieën v vierdaagse be zoek van Bush dat gisteren (Nederlandse tijd) eindigde volgde grotendeels het vertrouwde patroon van de naoorlogse relaties tussen Japan en de Verenigde Staten; als al tijd blaften de Amerikanen en deden de Japanners concessies aan de 'grote broer'. Maar dit keer klonk de Ameri kaanse opschepperij hol in de oren van de Japanners. De ver kondiging van Chrysler-presi dent Lee Iacocca „Wij heb ben de hete oorlog gewonnen, wij hebben de Koude Oorlog ge wonnen; wij zijn de leiders van de wereld" werd met oprech te verbazing aangehoord. Aan het einde van de top ora kelde Bush dat de Japanners „de boodschap hebben ontvan gen", doelend op de Japanse bereidheid de markt meer open te stellen voor Amerikaanse produkten. Banen, en daarmee een herverkiezing dit najaar, dat wilde Bush bereiken. Maar de boodschap die Japan ontving was er een van een ver zwakt Amerika, dat onbeschoft arrogant en geprikkeld zijn ei gen principes van vrije handel verraadde. Dit door eisen te stellen die in wezen Japanse au tofabrikanten oproepen direct hun weinig succesvolle Ameri kaanse concurrenten de hel pende hand toe te steken. „Het resultaat hiervan, het zien van een zwakke VS, is dat de kenbei (de afkeer van de VS) in ons land nooit zal verdwijnen", schreef de vooraanstaande krant Nikkei gisteren. Eerder deze week wezen Iacoc ca en de voorzitter van General Motors kwaad het aanbod van „mededogen" voor de econo mische moeilijkheden van de VS van Miyazawa van de hand. „Ik heb echt geen behoefte aan her medelijden van meneer Miyazawa", gromde de voorzit ter van GM, Robert Stempel. Ongelukkigerwijs is dat nu juist hoe veel Japanners de VS zien: Een supermacht die net zo uit geteld op de grond ligt als Bush tijdens het staatsdiner woens dagavond. „Ik vind het triest te zien tot wat Amerika verworden is", zei Masao SMI Kunihiro, een H socialistische parlementariër, •foto epa tie en kwalita tieve handelswaar", aldus de 61-jarige Kunihiro. „Ik ben sen timenteel over dat Amerika. Wat kunnen we doen om deze situatie te helen?" Er zijn maar weinig Japanners zo ruimhartig in hun oordeel als Kunihiro. Veel Japanse functionarissen zijn van mening dat de Ameri kaans-Japanse relatie in stand kan worden gehouden als de Verenigde Staten Japan als een werkelijk gelijkwaardige politie ke partner gaan beschouwen. Een obstakel wordt gevormd door het onplezierige gegeven dat sinds de val van de Sovjetu nie Japan en de VS geobsedeerd zijn geraakt door hun economi sche rivaliteit. De chronische wanverhouding in de weder zijdse handel ligt tussen beide landen als een wilde zee. De Amerikanen geven de schuld aan de gesloten Japanse markt; de Japanners zeggen dat het komt door het dwaze beleid van de Amerikaanse industrie. De waarheid ligt in het midden. Er zijn talloze gevallen bekend van Amerikaanse bedrijven die de toegang tot Japan is ontzegd. Helaas voor Bush waren de Grote Drie het slechtste voor beeld dat hij mee kon nemen naar Japan; alle drie hebben toegegeven geen wezenlijke po gingen te hebben ondernomen om in Japan auto's te verkopen. Door bijvoorbeld het stuur aan de juiste kant (rechts) voor het links rijdende Japan plaatsen. De andere manier van reizer Egypte Turkije Marokko Mexico/Guatemala Indonesië India/Nepal Thailand 22 dagen ƒ1695,- 22 dagen 1695,- 22 dagen ƒ1795,- 31 dagen ƒ3695,- 22 dagen ƒ2995,- 27 dagen ƒ2995,- 25 dagen ƒ2895,- Bel voor de folder: 071-126400 DJOSER Jeltsin heeft decreet klaarliggen Topoverleg in de Oekraïnse hoofdstad Kiev moet van daag een doorbraak opleveren in de geschillen over het voormalige Sovjet-leger. Voor het geval de problemen tussen Rusland en de buurrepubliek niet worden opge lost heeft de Russische president Jeltsin een decreet klaarliggen waarin alle strijdkrachten van het voormalige Sovjet-leger onder Russisch bevel worden geplaatst. best alle strijdkrachten onder Russisch bevel komen. Onge acht of de strijdkrachten zich op Russisch grondgebied bevin den. Rusland doet «dit als 'wetti ge' erfgenaam en opvolger van de Sovjetunie. De Russische controle wordt pas opgeheven als er alsnog een akkoord is be reikt. De Russische delegatie zal in Kiev tevens spreken over econo mische problemen tussen Oek raïne en Rusland, veroorzaakt door de Russische prijsliberali- sering die ook in de Oekraïne voor forse prijsstijgingen en roebeltekorten zorgt. Tegelijk met de Russische de legatie arriveert vandaag in Kiev een delegatie van het centraal commando van de GOS-strijd- krachten. Opperbevelhebber Sjaposjnikov had eerder deze week al onderhandelingen op hoog niveau aangekondigd. De opperbevelhebber van de Zwar- te-Zeevloot, admiraal- Kasaton- ov, wreef het Oekraïnse militai re leiderschap 'volslagen in competentie' aan. Oekraïne is gisteren begon nen de tactische kernwapens van zijn grondgebied te verwij deren. De wapens worden voor vernietiging naar Rusland ge stuurd, zo meldde het persbu reau Tass. i boze opperbevelhebber van de Sovjet-marine, admiraal Vladimir Chemavin, verklaarde gisteren dat Oekraïne zich tevreden moet stellen met bewapende kustwacht. Er kan geen sprake van zijn dat de Zwarte Zeevloot aan Oekraïne wordt overgedragen. foto epa vit au armand PETER PRINGLE THE INDEPENDENT Het decreet, dat meteen het einde kan betekenen van het toch al fragiele Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS), moet worden gezien als een po ging Oekraïne en de andere re publieken onder druk te zetten. Jeltsin, die een zware delegatie naar het overleg in Kiev stuurt, dreigt zijn decreet uit te vaardi gen als zijn Oekraïnse collega Kravtsjoek zijn claim op de Zwarte Zeevloot niet laat vallen. Oekraïne wil dat de Sovjet militairen in de republiek een eed van trouw aan Oekraïne af leggen en de eigendommen van de ex-Sovjetstrijdkrachten 'na tionaliseren'. Het officierskorps van de Zwarte-Zeevloot weigert echter besluiten en orders van Kravtsjoek tevens opperbe velhebber van Oekraïne uit te voeren. Andere onderdelen van de voormalige Sovjet-marine hebben zich solidair verklaard met hun collega's. Een kopie van Jeltsins decreet is in handen gekomen van de militaire correspondent van de onafhankelijke Moskouse krant Nezavismaya Gazeta. Er staat in dat tenzij er een overeen komst wordt bereikt tussen de republieken van het Gemene- Botha boos over houding ANC jegens bezoek Lubbers PRETORIA-DEN HAAG AFP-ANP MOSKOU CORRESPONDENT Rusland beschuldigt de tien overige republieken in het Ge menebest van Onafhankelijke Staten (GOS) van financiële na latigheid. Volgens Pjotr Aven, voorzitter van het Russische co mité voor buitenlandse handel, schenden de republieken een akkoord over gezamenlijke af betaling van buitenlandse schuld. Als gevolg daarvan moet bij de buitenlandse schuldeisers, zowel banken als overheden, uitstel van betaling worden aan gevraagd. Aven zei tegen het persbureau Tass, dat Rusland vrijwel alleen opdraait voor de aflossing en rente van de bui tenlandse schuld van de voor malige Sovjetunie. Die bedraagt tussen de zestig en zeventig miljard dollar. Onderling hadden de repu blieken een verdeelsleutel afge sproken, waarbij Rusland onge veer zestig procent van de beta lingsverplichtingen op zich zou nemen. Volgens Aven is dat per centage in de praktijk opgelo pen tot 85 procent. De republieken op hun beurt verwijten Rusland dat hun ban ken onvoldoende worden be voorraad met roebels. Rusland heeft het monopolie op de geld pers, die momenteel dag en nacht draait. Oekraïne, dat al coupons uitgeeft die de roebel deels vervangen, heeft nu al een tekort van 6 miljard roebel. De Russische centrale bank is van plan volgende maand cheques uit te geven vanwege het tekort aan contant geld. Alleen inwo ners van Rusland kunnen die cheques krijgen. Aven zei tegen Tass, dat de westerse schuldeisers hebben ingestemd met een uitstel van betalingsverplichtingen, voor dit jaar vastgesteld op 20 mil jard dollar, van 11 miljard dol lar. Matjoechin kondigde aan dat volgende week tijdens een bijeenkomst met westerse ban kiers in Frankfurt op verder uit stel zal worden aangedrongen. De Zuidafrikaanse tha (buitenlandse zaken) heeft gisteren in Pretoria felle kritiek geuit op het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), dat de Neder landse premier Lubbers ge vraagd heeft af te zien van het voorgenomen bezoek aan Zuid- Afrika volgende maand. Botha noemde deze eis kort zichtig en voegde eraan toe dat dit de ambivalentie van het ANC weerspiegelt op het gebied van het herstel van de interna tionale betrekkingen van Zuid- Afrika. „Er is geen rechtvaardi ging voor deze kortzichtige op stelling gezien de grote behoefte aan de versnelling van de eco nomische groei in Zuid-Afrika", betoogde Botha. Het ANC had de reis van Lub bers en minister Van den Broek (buitenlandse zaken), die voor 18 tot 20 februari op het pro gramma staat, eerder als „niet opportuun" en „voorbarig" ge kwalificeerd omdat daarmee „een onwettig regime gelegiti meerd" zou worden. Het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag ver klaarde gisteren dat de Neder landse regering hoopt dat het ANC zijn bedenkingen tegen het bezoek van Lubbers en Van den Broek zal kunnen laten val- len. Groen Links heeft de pre mier gevraagd het bezoek op te schorten. Kuron verraadde veel collega's PUSSELDORF Rtr De Westduitse dubbelspion Klaus Kuron heeft minstens veertig andere Westduitse agen-, ten aan de voormalige DDR ver raden. Officier van justitie Ekke- hard Schulz deelde dat gisteren op de derde dag van het proces in Düsseldorf tegen Kuron mee- De man, die acht jaar voor de DDR spionneerde, is nooit ont maskerd omdat hij bij de Oost- duitsers bedongen had dat dub belagenten die hij zou verraden niet door de DDR zouden wor den gearresteerd. Filosoof enige kanshebber bij Bulgaarse presidentsverkiezingen DEN HAAG ANP-GPD Maar liefst 22 kandidaten heb ben zich aangemeld voor de eerste, directe presidentsverkie zingen in Bulgarije, die morgen worden gehouden. Echter nu al staat vast dat het huidige staats hoofd, Zhelu Zelev, de enige echte kanshebber is. Uit recente opiniepeilingen blijkt dat de fi losoof kan rekenen op meer dan 50 procent van de stemmen. De populariteit van de 56-jarige Zelev, die in augustus 1990 na langdurig gehakketak tussen de regerende ex-communisten en de oppositie door het parlement werd gekozen tot president, is (nog) ongeëvenaard. Als enige punt ten nadele van Zhelev wordt de keuze van zijn vice- presidente gezien, de bekende dichteres Blage Dimitrova. Niet alleen is zij politiek vrijwel oner varen. Ook is ze een fervent mo- narchiste, wat uiteraard een beetje merkwaardig is v vice-president. Zhelev wordt gesteund door de Unie van Democratische Krach ten, de partij die bij de laatste verkiezingen de meeste stem men veroverde, en de beweging van de niet onaanzienlijke Turkse minderheid. Al is dat laatste in nationalistische Ogen weer een nadeel. Zo voedt de 54-jarige partijloze jurist Velko Valkanov, bekend als „de wolf', met zijn campag ne de anti-Turkse sentimenten in het land. De één miljoen le den tellende Turkse minder heid, die een belangrijke plaats in de coalitieregering heeft ver worven, heeft „te veel rechten maar geen plichten", zo roept Valkanov, die door de socialis ten, de voormalige communis ten, wordt gesteund. De socialistische partij, die sinds het verlies bij de parle mentsverkiezingen wordt ge teisterd door een interne crisis, heeft geen eigen kandidaat. Vol gens de peilingen zal Valkanov ongeveer 18 procent van de stemmen krijgen. Vooral op het platteland hebben de voormali ge communisten nog veel steun. Als sterkste rivaal van Zelev geldt echter oud-premier Demi- tar Popov, net als Valkanov par tijloos jurist maar een veel ge matigder politicus. Bij de Bulga ren heeft hij als regeringsleider enig krediet opgebouwd door broodnodige hervormingen te introduceren. Popov was voor hij in december 1990 tot pre mier werd gekozen, voorzitter van het gerechtshof in Sofia. Als onpartijdige figuur was hij acceptabel voor zowel de socia listen als de Unie van Democra tische Krachten, die toen in de oppositie zat. Met het eerste Bulgaarse coalitiekabinet be hartigde hij de staatszaken tot de vervroegde parlementsver kiezingen die in oktober vorig jaar werden gehouden nadat de bevolking de socialistische rege ring van Andrej Loekanov tot af treden had gedwongen. Nadelig voor Popov is dat hij er als pre mier niet in is geslaagd de eco nomische crisis in zijn land enigszins te keren. Bulgarije is er slecht aan toe en daar krijgt de president mee te maken, ook al zijn zijn macht en bevoegdheden beperkt. On geveer 70 procent van de bevol king leeft onder het bestaans minimum en de werkloosheid is het afgelopen jaar gestegen tot bijna 10 procent van de be roepsbevolking. De produktie is gekelderd met 21 procent en de buitenlandse steun is financieel minder dan verwacht. Er zijn ook grote problemen met de energievoorziening. De ze moest eind vorig jaar al wor den ingekrompen na nieuwe haperingen in de kerncentrale van Kozloduy, die in het verle den voorzag in 40 procent van de Bulgaarse energiebehoefte. Nu de Oekraïne deze week de levering van elektriciteit aan het buurland heeft opgeschort en betaling in harde valuta's eist, valt aan verdere rantsoenering waarschijnlijk niet te ontkomen. Na zijn verkiezing tot premier in november vorig jaar verklaar de Filip Dimitrov dat „economi sche stabilisatie en de strijd te gen de inflatie" zijn belangrijk ste doelen waren. In deze om standigheden zal het voor Zelev moeilijk worden zijn verkie zingsbelofte van afgelopen zon dag, dat Bulgarije „een eiland van sociale en politieke stabili teit zal blijven op de Balkan", waar te maken, ook al staat een groot deel van de bevolking nu achter hem. Tienduizend aanhangers van de Bulgaarse president verzamelden zich afgelopen week in Sofia om hun steun aan Zelev te betuigen. foto epa mladen antonov BANGKOK RICHARD EHRLICH Myanmar (het voormalige Burma) en Bangladesh hebben de afgelopen we ken langs de gezamenlijke grens troe pen samengetrokken. De kans is groot dat het tot een gewapend treffen komt tussen beide legers, zeggen diplomaten in de Thaise hoofdstad Bangkok. Eind december schoot een Myanmarese le gerpatrouille al twee Bangladeshi's dood. Volgens de officiële lezing van in de hoofdstad Yangon (Rangoon) waren het moslimstrijders, die vanaf het grondgebied van Bangladesh ijveren voor een aparte moslimstaat in de grensprovincie Arakan. „Het is veel meer dan een schermut seling wat zich daar aan de grens mo menteel afspeelt", zegt een diplomaat in Bangkok. „Er is wel een vreedzame oplossing mogelijk, maar het is zeer de vraag of het regime in Yangon daartoe bereid is. De Myanmarese junta is in een al jaren durende strijd verwikkeld met talrijke etnische minderheden, die vooral langs de grenzen wonen. Aan de andere kant heeft het bewind orti de boeddhistische meerderheid in het land te vriend te houden vaak ge probeerd de schuld van zijn eigen fa lend economisch beleid bij de moslims te leggen. Zo gebeurde het herhaalde lijk dat het regime anti-moslim rellen organiseerde om de aandacht van de bevolking af te leiden van de werkelijke oorzaken van de toenemende armoe de. De meeste moslims zijn afkomstig uit India. Toen beide gebieden nog on der Brits koloniaal bestuur stonden was het voor de Indiase moslims tame lijk gemakkelijk om naar Myanmar te trekken en een nieuw bestaan op te bouwen. Vanaf het moment dat de generaal Ne Win in 1962 de macht greep en een dictatuur instelde heeft het regime door een verdeel- en heerspolitiek ge probeerd de boeddhistische meerder heid voor zich te winnen. Zo werden in 1964 werden bankbijetten van 50 en 100 Kyats vervallen verklaard waardoor de spaartegoeden van talloze burgers van de ene op de andere dag werden uitgewist. Vooral de moslimminderheid, die een sterke positie had in het zakenle ven werd door deze maatregel zwaar getroffen. Zo zagen ruim 200.000 mos lims zich gedwongen terug te gaan naar India en Pakistan, nadat hun fa milie soms al tweehonderd jaar in Myanmar had gewoond. Hoewel het nationalistische bewind door deze maatregel schijnbaar even de wind in de zeilen kreeg was het economische effect rampzalig, vooral omdat er geen Myanmarees kader was om de openge vallen plaatsen te bezetten. De moslims die in de noordwesteljke grensstreek Arakan wonen worden er door Yangon van beschuldigd dat ze er niet thuis horen maar uit Bangladesh komen. Zo hield het leger in 1978 in de Arakan regio een 'schoonmaakopera- tie', waardoor ruim 200.000 moslims naar Bangladesh vluchtten. Velen van hen verblijven nu nog steeds in opvangkampen bij de stad Cox's Bazar, vaak onder erbarmelijke omstandigheden. Velen zijn vermoord, ontvoerd of verkracht door het Myan marese leger en veroordeeld tot dwangarbeid. Yangon ontkent echter deze aantijgingen, hoewel het toegeeft dat het hard optreedt tegen de mos lims, „omdat het illegalen zijn, die een te grote belasting vormen voor de plaatselijke economie en bovendien onrust stoken". De jongste Myanmarese legerver- plaatsingen in het noorden van Arakan hebben in Bangladesh de vrees gewekt dat Yangon de troepen opdracht zal geven om de grens te overschrijden, waardoor een oorlog tussen beide lan den onvermijdelijk zal worden. Het Myanmarese regime staat onder toenemende internationale druk en ook binnenlands kan het elk moment opnieuw worden geconfronteerd met massale protestbewegingen, zoals in 1988. Daarom zou een offensieve actie om de aandacht af te leiden het leger wellicht niet ongelegen komen, zo meent men in Dhaka. Om weer bin nenlandse steun te krijgen van de boeddhistische meerderheid zou het regime weer zijn toevlucht kunnen ne men tot anti-moslim rellen. Op zichzelf is het opmerkelijk dat het Myanmarese regime een offensief inzet tegen de moslims en een oorlog zal willen riskeren met Bangladesh. Yang on wordt bestreden door in totaal zo n veertien guerrillagroepen, die alle min of meer onophoudelijk actief zijn. Maar Yangon heeft eind vorig jaar nieuwe wapenleveranties van China gekregen. Militair gezien voelt het zich sterker dan het zich de laatste jar«r heeft gevoeld. Maar ook een zeer berekenend regi me als dat in Myanmar kan een bere- keningsfout maken, door de kracht van een of meer guerrillabewegingen te on derschatten. De democratiseringsbe weging die na de brutale onderdruk king in 1988, waarbij duizenden doden vielen, en de annulering van het ver kiezingsresultaat van 27 mei 1990 waf kortademig was geworden, zou op nieuw een poging kunnen wagen het militaire regime af te zetten. Natuurlijk hoopt de oppositie dat het buitenland dan actievere steun zal verlenen als in het verleden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7