7 ZATERDAGS BIJVOEGSEL Het gebruik van asbest gaat ons land de komende jaren duizenden mensenlevens en miljarden guldens kosten. Ooit leek deze delfstof het ideale produkt: isolerend, brandwerend, sterk, ruim beschikbaar en goedkoop. Asbest is echter ook levensgevaarlijk. Een wetenschap die vaak aan de laars werd gelapt. De gevolgen daarvan worden nu in volle omvang zichtbaar. Volgend jaar wordt asbest in Nederland verboden. Maar het jarenlange onbekommerde gebruik zal rechters, advocaten, artsen, ambtenaren en afvalverwerkers tot ver in de volgende eeuw extra werk bezorgen. De speciale pakken waarin werknemers in de asbestverwer- kende industrie die nen te werken. FOTO ROLAND DE BRUIN Gevolgen asbestgebruik bezorgen juristen, artsen en ambtenaren handenvol werk Wil Widdershoven uit het Lim burgse dorpje Susteren mag in 1985, na 35 jaar trouwe dienst bij het chemieconcern DSM, op 59-ja- rige leeftijd met vervroegd pensioen. Ruim een jaar later wordt hij ziek. De huisarts denkt aan een flinke griep, maar de pijn, de kortademigheid en het ophoesten van bruin slijm gaan niet over. Integendeel, het wordt alleen maar erger. Een longarts in het ziekenhuis in Sittard bevestigt het angstige vermoeden: kwaadaar dige gezwellen op het longvlies. Mesothe- lioom, zegt de arts. Asbestkanker, of zoals ze in Limburg zeggen: de DSM-ziekte. Een half jaar later is Wil Widdershoven dood. Widdershoven is niet het eerste, en zeker niet het laatste slachtoffer van asbest. Wel de meest bekende. Want op zijn sterfbed stelt hij zijn werkgever aansprakelijk voor zijn ziekte en eist een schadevergoeding. Hij had immers jarenlang met asbest gewerkt. En mesotheüoom houdt direct verband met het inademen van asbestvezels. DSM ontkent el ke aansprakelijkheid. Widdershovens wedu we die een rechtszaak aanspant, krijgt geen gelijk. De zaak loopt nog steeds in hoger be roep. De 'zaak Widdershoven' drukt Nederland met de neus op de feiten. Asbest is vooral na de Tweede Wereldoorlog op grote schaal gebruikt, zowel in de industrie als in de bouw. Het blauwgrijze spul is in 'afgeslo ten' toestand niet gevaarlijk, maar wel als het wordt bewerkt. Dan kunnen de vezels vrijko men, die bij inademing zeer gevaarlijk zijn. Dat was al lang bekend, maar er is lang niet altijd naar gehandeld. Een nonchalance die duizenden slachtoffers en miljarden guldens gaat kosten. Schade Experts van de Delftse Technische Universi teit schatten dat er de komgnde tijd in ons land jaarlijks tussen de 600 tot 1000 mensen zullen overlijden aan mesothelioom (asbest kanker) en aan asbestose, een ongeneeslijke ziekte veroorzaakt door afzetting van asbest- stof in de longen. Het gaat vooral om werk nemers in de asbestverwerkende industrie, de (scheeps)bouw en personeel van isolatie bedrijven en garages, waar remvoeringen van asbest worden vervangen. En om slopers, die werken in gebouwen waar asbest in zit. Het 'hoogtepunt' wordt rond het jaar 2000 ver wacht, omdat de asbestziektes een lange in cubatietijd hebben. Daarnaast is er de financiële schade. In Nederland is sinds het begin van deze eeuw 1250 ton ruwe asbest gebruikt. Ongeveer de helft daarvan is er nog steeds. Het zit overal. In vloerbedekkingen, waterleidingen, sche pen, golfplaten, remvoeringen, maar vooral in woningen en gebouwen. En dagelijks komt er nog nieuwe asbest bij, want het spul wordt pas in 1993 verboden. Volgens grove schat tingen kost de verwijdering van de asbest de komende decennia minstens vijftig miljard gulden. Duizenden doden en miljarden guldens schade, het zou voldoende moeten zijn voor een lichte volkspaniek. Maar daarvan is vreemd genoeg geen sprake. De Rotterdamse jurist George Deibei, die in opdracht van de FNV een boekje schreef over schadevergoe ding voor asbestslachtoffers, heeft wel een verklaring voor de merkwaardige stilte rond asbest. „De gevallen van asbestziekten zijn ver spreid over het hele land, er is geen duidelij ke concentratie op één punt. Bovendien word je niet direct ziek, maar pas twintig tot dertig jaar later. Je loopt een risico, dat is al les. En het is niet besmettelijk, hè. Dan ben je verzekerd van aandacht, dat zie je aan aids." Toch krijgt het asbest-probleem steeds meer belangstelling. Dat merkt ook Leon Widdershoven, zoon van de overleden DSM- werknemer en secretaris van de stichting As bestslachtoffers, die na de dood van zijn va der werd opgericht. Bij de stichting, die as bestslachtoffers wil helpen, hebben zich al zo'n 140 mensen gemeld (van wie een kleine tien inmiddels zijn overleden). De telefoon tjes naar Widdershovens stichting komen vooral uit Vlissingen, Rotterdam, Amsterdam, Den Helder, Delfzijl, Almere (de ex-Amster dammers), de regio Tilburg/Oss/Eindhoven, de regio Enschede en Limburg. Widdersho ven kan de meldingen vrijwel per bedrijf in delen. Veel scheepswerven, maar bijvoor beeld ook DSM en Eternit, fabrikant van as besthoudende golfplaten in het Twentse Goor. Lang niet alle slachtoffers willen een rechtszaak tegen hun werkgever aanspan nen. Dat begrijpt Leon Widdershoven wel. „Het is toch tamelijk ingewikkeld, dat zie je aan de zaak van mijn vader. Je moet bewij zen dat de ziekte het gevolg is van asbest en dat de ziekte is opgelopen op het werk en niet ergens anders. En je moet aannemelijk maken dat het bedrijf schuldig is." Dat laatste is overigens een stuk gemakke lijker geworden. Tegenwoordig moet de werkgever bewijzen dat hij wèl zorgvuldig met asbest omgaat, de omgekeerde be wijslast dus. „Maar dan nog blijft het moei lijk", zegt Widdershoven. „Asbestkanker is echt een vreselijke ziekte, je gaat langzaam en pijnlijk dood. Je moet dan wel heel sterk zijn om ook nog een rechtszaak te beginnen, als slachtoffer of als nabestaande. Veel men sen kunnen dat emotioneel niet aan en ac cepteren een schikking van het bedrijf." Smartegeld Niet alleen slachtoffers en hun nabestaan den, ook bedrijven en vooral hun verzeke ringsmaatschappijen geven veelal de voor- 'Ideaal'produkt kost duizenden mensen het leven keur aan zo'n schikking. Meestal gaat het om enkele tienduizenden guldens. Als het slacht offer al is overleden hoeft er immers geen smartegeld te worden betaald. Widdersho ven: „Veel asbestgevallen blijven verborgen. Ik heb bedrijven aan de lijn gehad, anoniem uiteraard. Die zitten met een werknemer die ziek is geworden, en vragen wat ze moeten doen. Ik geef ze dan namen van artsen die bekend zijn met asbestziekten en wijs ze op de mogelijkheid van een schadevergoeding." Niettemin zal het aantal rechtszaken van asbestslachtoffers toenemen, zo verwacht de jurist Deibel „Er loopt nu een aantal zaken, en als die met goed gevolg worden afgerond verwacht ik er meer. De basisuitspraak is er dan en de rechter hoeft niet steeds alles op nieuw uit te zoeken." Het asbestprobleem bezorgt niet alleen ju risten en artsen meer werk. Ook ambtenaren hebben het er de laatste tijd druk mee. Met het asbestbesluitv^an 1978 dat in '83 en '88 werd aangevuld werd het gebruik van as best in produkten beperkt. Voor die tijd zat er zelfs asbest in sigarettenfilters. Volgend jaar komt er een verbod op het werken met, het bewerken van en het in voorraad houden van asbest. .Asbest de wereld uit, te beginnen uit Ne derland", grapt Ad Besems. Hij is beleidsme dewerker toxische stoffen bij het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid en houdt zich in die hoedanigheid bezig met as best. Hij erkent dat de overheid tamelijk laat is met het verbod, maar vraagt begrip. „De overheid heeft al eerder maatregelen geno men op het gebied van asbest, een verbod is echt het uiterste middel. Daarvoor heb je ook brede steun van de politiek nodig. En die steun is er pas de laatste tijd." Geknoei Het verbod betekent overigens niet dat er in Nederland over twee jaar geen milligram as best meer wordt gebruikt. Er zijn nu al uit zonderingen gemaakt, bijvoorbeeld voor sommige pakkingen in de chemische indu strie en voor het gebruik van asbest in rem voeringen voor zware vrachtwagens. Voor deze toepassingen zou nog geen goed alter natief voorhanden zijn. Vooruitlopend op het verbod wordt er nog flink geknoeid met asbest. Volgens de Bouw en Houtbond FNV worden er nog steeds ge bouwen en woningen gebouwd waarin as best is verwerkt. En dat terwijl al drie jaar ge leden in cao's werd afgesproken vanaf janua ri dit jaar asbestvrij te werken. „Je hebt altijd werkgevers die het stiekem toch doen, omdat asbest-vervangende pro dukten nu eenmaal duurder zijn", aldus een FNV-woordvoerder. „Het is ongelooflijk als je weet hoe gevaarlijk het is voor de werkne mer, en hoe duur het is om asbest weg te ha len." De bond verspreidt op grote schaal fol ders, waarbij nog eens wordt gewezen op de gevaren van asbest en op de gemaakte af spraken. Ook het verwijderen van asbest gaat niet altijd volgens de regels. Het opruimen van asbest is voor sloopbedrijven nu al een mil- jardenmarkL Vrijwel dagelijks wordt er in Ne derland ergens een plafond gesloopt, waarbij asbest vrij komt Of het nu gaat om de sociale dienst in Enschede, het Academisch Zieken huis in Leiden of de treinen van de NS, op honderden plaatsen wordt al gewerkt aan het verwijderen van het gevaarlijke spul. De overheid heeft bepaald dat een sloop vergunning moet worden aangevraagd, als er asbest in een gebouw zit. De sloop zelf mag alleen worden gedaan door gespecialiseerde bedrijven, die voldoen aan alle asbest-regels uit de arbeidsomstandighedenwet Dat bete kent uiterste bescherming van de slopers en nauwkeurige regels voor het afvoeren van de asbest. Maar niet iedereen houdt zich daaraan. De arbeidsinspectie moet geregeld werken stil leggen en/of proces-verbaal opmaken. „Vei ligheid staat bij ons voorop, maar als ik alles precies moet doen zoals de arbeidsinspectie het wil, dan is het niet meer te betalen", zegt een sloper. „Dan moet ik een mevrouwtje dat een stukje asbest van haar zolder wil laten weghalen, duizenden guldens laten betalen. En van die arbeidsinspectie ben ik niet erg onder de indruk. Die weten vaak zelf niet wat ze willen." Medewerker Deylman van Asbest Consult, een in asbest gespecialiseerd adviesbureau in Nederhorst den Berg, bevestigt dat beeld „Het werken met de arbeidsinspectie is erg verwarrend", zegt deze asbestdeskundige. „De regels zijn wel dezelfde, maar in elk dis trict gaat men er anders mee om. Vaak heb 3c het gevoel dat ik zo'n inspecteur van de ar beidsinspectie nog veel kan leren." Deylman waarschuwt voor een soort hek senjacht op asbest. „Het lijkt nu soms we! alsof één vezeltje dodelijk is. Dat kan in theo rie ook, maar dat geldt ook voor één sigaret Je moet gewoon uiterst zorgvuldig omgaan met asbest, dan kan er niets gebeuren." Maar juist daar zit het probleem vaak, erkent de as- best-deskundige. Zorgvuldig betekent dat het niet goedkoop is. „En dat schrikt mensen en bedrijven af. Honderd gulden per uur voor de loodgieter vindt men normaal, maar niet voor de as- best-verwijderaar. Er komt gelukkig verbete ring in. Mensen worden zich steeds meer be wust van de gevaren. Vroeger haalde een werknemer een pijp met asbest zo weg, zon der goede bescherming. Maar nu zegt-ie te gen zijn baas: joh, doe het zelf." Vernietigen De kosten van het verwijderen van asbest be lopen de komende decennia tientallen mil jarden guldens. Variërend van een paar dui zend gulden per woning tot enkele tientallen miljoenen guldens bij grote gebouwen, zoals onlangs bij een ziekenhuis in Nijmegen. Is de asbest eenmaal verwijderd, dan komt het te recht op de stortplaats. Asbest valt binnen kort onder de wet chemische afvalstoffen, hetgeen inhoudt dat het alleen mag worden gestort op plaatsen met een vergunning. Daar wordt het dan, zorgvuldig verpakt en apart van de andere troep, bewaard. Want voorlopig weet niemand hoe het spul te vernietigen. Het zou volgens chemici on schadelijk kunnen worden gemaakt in een glasoven, maar dat is zeer kostbaar. Andere methodes zijn er (nog) niet. Asbest is een po pulair produkt: goedkoop, sterk en onbrand baar. En het laat zich die positie maar moei zaam afnemen. ZATERDAG 11 JANUAR11992 Een duizend maal vergrote opname van asbest van het type amosiet ('bruine as best'). FOTO IMW-TNO

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 39