Groot heeft de toekomst fïSÊ ZAT ERDAG EINDREDACTIE: WILLEM SCHRAMA MARGOT KLOMPMAKER ZATERDAG 11 JANUAR11992 VORMGEVING: FRED VAN GELDEREN MARCO KROES RUUD VOGELESAN<5 tüeu*. aVPiassatsv Ldre^en 2ncs I VeA>°sos- A s\oa^c Waf mogen de kleinere touroperators van de jaren ne gentig verwachten? Bar weinig menen de reuzen. En ook de kleintjes denken met samengeknepen tenen aan de toekomst. Peperdure, maar noodzakelijke automatise ring, een veel grotere aansprakelijkheid voor touropera tors bij schadeclaimskortom, een forse sanering lijkt aanstaande. Nu zijn er nog300 reisorganisaties in Ne derland, misschien dat er in het jaar 2000 nogzo'n 5 tot 6 over zullen zijn. Want hoe kan een 'kleintje'miljoenen guldens schade betalen aan iemand die uit de skilift is gevallen? Directeur Franssen van Arke Reizen: „Er gaat in onze bedrijfstak een ge weldige sanering plaatsvinden. Alleen de groten blijven over." Final Count Down begonnen voor 'kleintjes' van Nederlandse reisbranche "p erdinand Fransen kent geen twij- I fels. De goeroe van de Nederlandse JL reisbranche met grote beslistheid: „Ik vind 't jammer het te moeten constate ren, maar 't is niet anders. Er gaat in onze be drijfstak een geweldige sanering plaatsvin den. Alleen de groten blijven over. Misschien dat we in 2000 nog vijf, zes touroperators zul len hebben, maar dat zullen er eerder minder zijn dan meer." Met koffiedikkijkerij lijkt Fransens voor spelling weinig van doen te hebben. De di recteur van Arke Reizen gaat beweert hij slechts uit van de blote feiten. Bovendien is de energieke Tukker, die zijn bedrijf op krikte tot de op één na grootste reisorganisa tie van Nederland, bepaald niet de enige die beweert dat er onder de circa 300 Nederland se touroperators een verwoesting zal gaan plaatsvinden. Vooral de verregaande automatisering van de reizenverkoop kost zö veel geld dat Rob Bremer van OAD toegeeft dat zelfs de recordjaaromzet van 340 miljoen gulden die zijn _f,.l bedrijf afgelopen jaar boekte, volstrekt onvoldoende is om straks de ontwikkelingen fi nancieel bij te houden. Bremer, die kort geleden een samenwerkingsverband aan ging met fietsreizen-specialist Cycletours: „Echt, we moeten als de bliksem nóg groter groeien." ém halen op de vervoerder en/of de accommo datieverschaffer. Straks moet hij waarschijn lijk zelf met de billen bloot en geld uit eigen brandkast halen. Wat Ferdi- nand Fransen (Arke) al heeft verleid tot de onthulling dat, de reisprijzen volgend jaar §f§BH "best eens met een procent of 10 omhoog zullen kunnen Maar dat geldt dan alleen voor de groten. Om aan de schadeclaims te kunnen vol doen, zullen kleinere reisor- ganisaties (die niet beschikken over door alle wateren gewassen juridische teams, betere contracten met vervoerders/accommodatie sverschaffers, en dergelijke) hun prijzen nog veel verder moeten opschroeven. Dat zal hen vervolgens, wegens gebrek aan klandizie, bij na automatisch in de armen van de reuzen drijven. „Want zo'n kleine organisatie is na tuurlijk wel meteen het haasje op het mo ment dat een klant weet-ik-hoeveel miljoen gulden eist omdat-ie in Kirchberg uit de ski lift is gevallen en voor z'n leven ver- lamd zal blijven." Weggedrukt Kleine reisorganisaties zullen de verzekeringspremies nauwelijks meer kunnen opbrengen. Het kan bijna niet anders of ze zullen straks tegen heug en meug toenadering doen over zich zeer zeker ook in de overname-politiek. Er hoeft maar het lichtste gerucht de ronde te ïen in problemen geraakte 'ka- w bouter' of er staat al een jager op de stoep. Vooral Arke en ff, Holland International stropen stad en land af op zoek naar aangeschoten wild, tot nu toe met redelijk succes. In het bijzonder reisbu- ketens zijn gewilde hap jes. Maar ook naar middelgro te collega's wordt likkebaar dend geloerd. Focko Dorhout Mees, directiesecretaris van Holland Interna tional nadat de overname van een flinke prooi als Mobiplan op het laatste moment af ketste: „Maar we gaan gewoon door. We blij ven geïnteresseerd in alles en iedereen." Dorhout Mees doelt niet alleen op bedrij ven. Net als Arke, dat kort geleden directeur René Klawer bij Neckermann wegtroggelde, spiedt ook Holland International naar jong, bij kleinere operators tot wasdom gekomen talent. Bij de opmerkelijke transfer van Frans van Steenis, die begin vorig jaar zijn directeursstoel bij Hotelplan verliet om als toekomstig opvol ger van Ab Houtzaager naar de Rijswijkse buurman Holland In ternational te vertrekken, en die van Klawer zal het zeker niet blij ven. Met de 'onthoofde' bedrijven moeten zoeken bij de sterkeren. Die zal er voorlopig niet veel gebeu- wachten de gebeurtenissen gens niet met de armen over elkaar af. Onder de kreet 'wij zijn net zulke Kapitaal Of op zoek gaan naar buiten- Jan Hoekstra van Evenementsreizen wil bewust klein blijven. pr-foto lands kapitaal. De de Nederlandse reisbranche liggen allemaal aan het infuus van buiten landse ondernemingen. De Duitse waren huisketen Kaufhof werd twee jaar terug voor tachtig procent eigenaar van Holland Inter national. Arke is al voor veertig procent ei gendom van TUI en zal naar wordt verwacht in 1994 zelfs een volledige dochter van het grootste Duitse en Europese reisconcem worden. En in Neckermann (Duits) en Hotel plan (Zwitsers) is zelfs nooit een Nederlandse cent geïnvesteerd. Drs. Ab Houtzaager, top man van Holland International: „Ik verwacht dat er in heel Europa aan het eind van de ja ren negentig nog maar zo'n 5 tot 10 mega- reisorganisaties over zullen zijn." Mega-reisorganisaties die zich in de visie van Houtzaager dan al lang niet meer alleen en uitsluitend zullen bemoeien met het sa menstellen en verkopen van reizen. De toe komstige touroperator zal zijn klanten ver voeren in eigen bussen, boten en vliegtuigen (onder meer Holland International en Arke hebben er vorig jaar enige tijd serieus over gedacht luchtvaartmaatschappij Air Holland over te nemen) en zij zullen eigenaar zijn van over de hele wereld verspreide hotels, auto verhuurbedrijven en vakantieparken. Waarin de toerist dan weer wordt opgevangen en be geleid door eigen personeel. Alles in één hand, dat is het credo voor de jaren negentig. Het is een ontwikkeling die door de reis- reuzen wordt gezien als een vereiste om te overleven. Temeer daar het er naar uitziet dat de toerist van af de komende winter de touroperators zélf ter woording kan roepen bij klachten over bijvoorbeeld vervoer en accommodatie. Dit in het licht van de Europese eenwording pn de daarmee nauw samenhangende, nog door de Tweede Kamer goed te keuren nieuwe wet 'richtlij nen pakketreizen'. Tot nu top kon de reisorga nisatie het door de klager ge- eiste schadebedrag vaak ver- goeie specialisten als de specialis ten' opende zowel Holland Interna tional als Arke de afgelopen weken het vuur door elk met meer dan twintig verschillende reisgidsen op de markt te verschijnen. Frans van Steenis, lid van de directie van Holland International: „Wij vinden onszelf net zo goed specialist wat betreft de meeste landen en dat benadrukken we door nu voor bijna elke bestemming een fj~, i aparte gids uit te geven." jhCflty IVC Het aanzicht van de reiswin- kels is er naar. De schappen lig- ITlOeteTl CllS gen voor bijna de helft vol met 7 7*7 gidsen van Arke en Holland In- öllKSeiYl Zowel Neckermann als het buitengwoon krijgslustige Hotel plan („Wij willen onze omzet de komende jaren gaan verdubbe- van het kabouter-ver- len") kan met zijn financieel zet tegen de grote draagkrachtige 'moeder' best een touroperators, veertje wegblazen. Maar (zijn er geën geschikte Nederlandse kan didaten meer?) het zou een teken aan de wand kunnen zijn dat Neckermann nu wordt geleid door een buitenlander en dat Hotel plan, dat de opvolger van Van Steenis (Dick de Groot) alweer heeft geloosd, eveneens een bui tenlander als directeur heeft OAD) bekend dat er straks gebruik zal wor den gemaakt van drie gezamenlijke opstap plaatsen: Weert, Boxmeer en Eindhoven. Aan de ene kant uiteraard een prettig be richt voor vakantiegangers die nu niet meer eerst door heel Nederland zullen worden ge zeuld alvorens ze definitief naar de buiten landse bestemming kunnen reizen. Aan de andere kant een bewijs dat de reuzen elkaar graag de bal toewerpen in een poging het de kleintjes steeds moeilijker te maken. „En waarom", zegt Bemd Schötz van de verre rei- zenspecialist A-Reizen, „zullen die mega-jon- gens ook geen prijsafspraken maken als straks de kleineren eenmaal zijn opgevreten? Vooral Schötz heeft zich de laatste maan den in woord en geschrift opgeworpen tot leider van het kabouter-verzet. Zo riep hij de reisagenten toe dat ze straks, als de groten het rijk alleen hebben, ongetwijfeld door de financiële mangel zullen worden gehaald (minder commissie) en bundelde hij tevens vijftien kleine touroperators (maximale om zet 50 miljoen) tot een zogenaamde Orange Group of Travel ten einde de gi ganten te vuur en te zwaard te bestrijden. Schötz dreigde zelfs met deze dissidenten-bende (zelf noemt hij ze bij voorkeur 'de smaakma kers van de reisbranche') het Al gemene Nederlands Verbond van Reisondernemingen (ANVR) te verlaten „omdat we daarin toch geen barst te vertellen heb ben." De grote bazen trekken zich weinig aan van Schötz' kabaal. Kort geleden liet hij zich ook pr- nog eens in het bestuur van de \foto ANVR kiezen. Zelfs zijn harts tochtelijke inaugurele rede tij dens de eerste bestuursvergadering („De AN VR loopt aan de leiband van de Grote Ba zen"... „Houden velen na 1992 op te bestaan? „Die gekmakende onzekerheid"... „Wij lopen onherroepelijk stuk op de automatise ring als we onze krachten niet bundelen, de groten hebben daarin isteld. Deze Dieter Eberlee sprong") maakte hoegenaamd geen indruk. Vrij Uit* temational en het geweeklaag van de kleintjes die hun prospecti finaal zien weggedrukt door het geweld van de reuzen, is dan ook niet van de lucht. Mensen als Van Steenis hebben daar geen boodschap aan. „Wat nou? Wij doen de kleintjes geen concurrentie aan. Ze hebben jaren lang juist ons beconcurreerd door zich ten onrechte uit te geven als de enige specia list op bepaalde landen. Wij geven alleen maar tegengas. Vorig jaar maakten we voor het eerst een aparte Griekenlandgids omdat we het geroep van de Griekenland-specialis ten zat waren. We boekten meteen 25 pro cent meer omzet Overigens heeft Holland International niet alleen de oorlog verklaard aan de 'landen- specialisten'. De grootste reisorganisatie van ons land heeft zich ook met fors geweld op de 'goedkope markt' gestort door billijke FIT- reizen (het zogenaamde He- ma-merk van Holland Inter national) onder andere na men (huismerk) te verkopen bij onder meer de Toerkoop winkels, de reisbalies van Vroom en Dreesmann en de verkooppunten van de NBBS, dat nota bene zélf een reisor ganisatie drijft. Drs. Hout zaager „Ik geef toe, we zijn in tegenstelling tot vroeger heel agressief bezig. Maar het kan ndg groter groeien' heeft trouwens al laten weten dat geruchten over een eventuele overname door Holland Interna tional, totaal uit de lucht zijn ge grepen. In de kring van staffunc tionarissen rondom hem, is zelfs gesuggereerd dat het veel eerder andersom zal zijn. Grapje? Misschien, maar de opmerking is toch minder vreemd dan-ie lijkt. Er mag in de Nederlandse jaaromzetten van beide reis organisaties dan een verschil zitten van zo'n driekwart miljard, de schamele veertig mil joen gulden waarvoor Kauhoff in het bezit is gekomen van tachtig procent van Holland International is natuurlijk 'peanuts' voor een bedrijf als Migros. In een Duitse krant stond vorige maand dat Kaufhoff zö veel geld moet investeren in het voormalige Oostduitsland dat niet moet worden uitgesloten dat andere activiteiten zullen worden afgestoten. En waarom dan de aandeeltjes Holland International niet ver kocht aan de meestbiedende? Migros, een bedrijf dat niet uit is op het maken van winst (een zogemaande 'Genossenschaft') en dat over enorme financiële reserves schijnt te be schikken. zal in dat geval op z'n minst be langstelling tonen. Kabouter-verzet Wat betekent dit alles voor de toerist? Zijn er in Nederland op het ogenblik nog tegen de driehonderd, elkaar heftig beconcurrerende touroperators, straks zijn het er dus aanmer kelijk minder. Dat die afspraken met elkaar zullen gaan maken, lijkt niet onwaarschijn- Terwijl hij die speech toch als titel 'The Final Count Down' had meegegeven. Er zijn nog touroperators die niet in de voorspellingen van Fransen en de zijnen ge loven. Maar iemand als directeur Jan Hoek stra van Evenementsreizen (jaaromzet 140 miljoen gulden) wordt onderhand wel gezien als een eenling, een zonderling zelfs. Hoek stra gelooft heilig in kleine, flexibele onderne mingen die sneller op veranderingen kunnen reageren dan de kolossen. „Er zal inderdaad wat meer moeten worden samengewerkt", gelooft ook hij. „Maar niet te veel. Wij moe ten onze eigen identiteit behouden. Ik kan me niet voorstellen dat de groten straks de Nederlandse toerist nog naar genoegen kun nen bedienen als Duitsers, met hun totaal andere smaak, dicteren wat er op onze markt moet gebeuren. Dat pikken Hollanders niet." Van Steenis (Holland International) kortaf. „Onzin. Ten eerste zullen we nooit klakke loos overnemen wat ze in Duitsland doen: dat willen wij niet en dat willen de Duitsers niet En ten tweede worden kleine bedrijven steeds kwetsbaarder. Ie zal in deze tijd bij voorbeeld joegoslavië-specialist zijn. Geen droog brood mee te verdienen. Grotere orga nisaties kunnen hun risico's veel beter sprei den, kunnen het wegvallen van een bepaald land als bestemming makkelijk opvangen. Dat lukt de kleintjes nooit. Echt, ze krijgen het zwaar, die jongens, heel erg zwaar." niet anders. We willen graag lijk. Kort geleden bijvoorbeeld nog maakten overleven." Die agressieve opstelling uit de drie grootste reisorganisaties op het ge bied van busvakanties (Arke, De Jong ■jkijgp

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 37