Sport Rallyrijder Eitens: groeten uit Gabon Cambuur mag later aan de bak Van Gennip zonder schaatsen Mathieu en AMVJ gaan langer door 'Striptent' sponsort zwemmer Zaterdag 11 januari 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 33 SPORT OP TV 2.00 Sportnet Volleybal: Interna- 11.55-13.45 Ned 3 Studio Sport, recht- erslag van de afdaling in Garmisi 12.00-12.30 Sportnet World sports special. 12.30-14 00 Sportnet NBA Basketbal. La- kers - San Antonio. 13 15-18.05 BBC 1 Grandstand 14.00-15.00 Sportnet Basketbal: WICB fi- 5.50-16 00 SUPER Supersports news. '~~R World sport special, 17.55-19.30 BBC 2 Darts, WK voor pro 18.00-19.00 Sportnet Powersports inte tional Race-autoshow in Birmingham. 18.07-19 00 Did 1 Sportschau. 18.33-18 58 Ned 1 Sportpanorama. 19 00-20.00 Sportnet De weg naar Alt» 3.30 EURO International motor- 20 05-20 20 BBC 2 Nieuws en sport 21.30-22.30 Sportnet i| 22.15-23.35 Did 2 Das aktuelle Sport-S 22.30-23 00 BRT 1 Sport op zaterdag. 23.00-00.30 EURO 00.30-00 40 SUPER Supersports news. 100.30-01.00 EURO Rallysport: Parijs - - Kaapstad. Herh. ZONDAG 07.00-07.30 Sportnet NBA Basketbal 1992, weekoverzicht. 09.00-10 00 Sportnet IJsracen: Internatio- anuit Gavle, Zwe- 10.00-11.00 Sportnet EK basketbal: Sunair Oostende - Scaligera Verona, 10.00-19 00 EURO Sunday alive, n 1.00-12.00 Sportnet Volleybal: Ir sportprogramma vanaf e vanuit Schruns; de finale van het ATP-toernooi Mohammed Ah 50 jaar, 16.30-17.00 Sportnet Voetbal: openings ceremonie African nations cup, live. e sporten dan voetbal. 17.00-19 00 Sportnet Voetbal: African n. Winterspelen die op 8 februari ij 18 00-19.00 BBC 2 Rugby special. 18.10-18.40 Did 1 Sportschau 18.45-20 00 Ned 3 Studio sport. 19.00-19.30 Sportnet Skiën: VS Pro skiën, 9 45 BRT 1 JournaalTSport. 19.45-20.30 BRT 1 Sportweekend. 19.50-19.58 Did 1 Sportschau-Tele- 4 Match: Spaanse, En- Katwijker kijkt sip terug op vermorzelde droom Een slaperige Portugees gooide roet in het eten. Half in gedut achter zijn stuur lette de vermoeide rallyrijder niet op, knalde frontaal op de Diahatsu van Nol Eitens en Jac ques Blakenburg, en vermorzelde in één klap de droom van de beide Nederlanders. De reis Parijs-Kaapstad van het duo eindigde pal op de evenaar, vlak bij Noyle in Gabon. KATWUK HERMAN JOUSTRA De Katwijkse garagehouder Ei tens (42), net teruggekeerd uit Afrika, blikt enigszins sip terug: „Zoiets kun je nooit incalcule ren. We waren bezig aan een klassementsproef en dachten dat we een controlepost gemist hadden. Dat wilden we nagaan, even vijfhonderd meter terugrij den. Dat kon ook makkelijk want het was een brede asfalt weg. Maar ja, die Portugees reed ons tegemoet, aan de ver keerde kant van de weg. Hij was oververmoeid en zat gewoon te slapen achter zijn stuur. Naar rechts konden .we niet, want daar was een afgrond. Naar links wilden we niet, want stel je voor dat hij wakker wordt. Dan zou hij zijn wagen automatisch naar de andere kant van de weg sturen, en daar reden wij. Het was remmen en bidden. Dat hielp dus niet, want we knalden er bovenop." De geestelijke schade was groot („we hadden de rally in onze zak zitten"), de blikschade ook („onze wagen was veertig centimeter korter geworden en de vloerplaten lagen een stuk hoger") maar lichamelijk viel het gelukkig allemaal nog wel mee. „Ik had wat blauwe plek ken op mijn schouders en een stijve nek. Jacques had ook een stijve nek." En ook de Portugees kwam met de schrik vrij. Minder Een abrupt einde van een reis die 12.000 kilometer in beslag had moeten nemen. Dat wer den er wat minder. Maar nu de ergste schrik voorbij is („we le ven tenslotte nog"), begint te vredenheid te overheersen. Ei tens en zijn maatje waren tot de fatale klap bijzonder in hun nopjes met hun prestatie. Een kort reisverslag. „Het ging tot dan toe bijna perfect. Libië was erg slecht. Ons kompas was meteen kapot. Ik had daarom een handkompas op schoot, maar dat ding had een afwijking van veertig graden. Dat irriteert. De wegen - nou ja de routes, want wegen waren er niet - het weer...dat was afzien. We had den meteen ook al een kapotte dynamo in de eerste proef. Dan kom je kort achter de vrachtwa gens terecht, in de troep en de rotzooi." „We hadden met de Daihatsu het kleinste wagentje, we kon den dus niet de sporen volgen. Maar Niger ging heel goed, in de zandduinen. Daar waren we duidelijk in het voordeel met ons lichte wagentje. Man, we vlogen iedereen voorbij. Heer lijk was dat. In Tchad zaten we hartstikke gunstig, we mochten alleen niet rijden vanwege de onrust in het land. Dat werd dus een alternatieve route door Centraal Afrika." Geen al te prettige ervaring omdat het duo te kampen kreeg met pech. Dat was uren lang klussen geblazen. „We moesten de versnellingsbak verwisselen, die was gebroken. De dag daar op brak de achterbrug, in Ka- meroun. We hebben de hele nacht liggen sleutelen. In feite was toen bijna alles achter de rug. We stonden 63ste en had den gemakkelijk kunnen aanko men. Er waren niet veel klasse mentsproeven meer. Het was gewoon colonne rijden." Geweldig En de samenwerking tussen de twee? Die was geweldig, volgens Eitens. Alleen over zijn rol, die van navigator, is hij niet vrese lijk enthousiast „We zijn allebei rijder. Ik zat me soms te verve len als navigator. Eerst twee da gen op de Middellandse Zee. Al le gegevens vertalen, je road book in orde maken. De kaarten invullen, de gevaarlijke punten aanstrepen. Want je moet de si tuaties natuurlijk op je duimpje kennen. Alleen, de hele dag in zo'n boekje bladeren...Je wordt dan nonchalant en dan sla je bladzij mag natuurlijk niet. Maar wrij vingen waren er niet. Ja, de één zei wel eens tegen de ander: sufferd of zoiets. Maar dat heb je altijd in een rally." Net als levensgevaarlijke toe standen. Niet zozeer voor de rij ders, maar voor de toeschou- Sommige rijders vroegen deze rally ook om maatregelen om het gevaar voor de toe schouwers in te dammen, nadat twee Afrikaanse kinderen waren doodgereden. Maar dat is vol gens Eitens niet mogelijk. „Zo iets valt niet te beveiligen. Het publiek loopt altijd risico. Ze willen er allemaal met hun neus bovenop staan. Hekken over zo'n enorme afstand hebben geen zin. En je kan ook niet te gen de rijders zeggen: doe het maar wat rustiger aan. Dan kan je net zo goed thuisblijven." Leerzaam Het was hoe dan ook een leer zame ervaring. Die Eitens dol graag zou willen aanwenden voor een nieuwe poging Kaap stad te halen. „Het is gewoon afwachten wat de sponsor wil. Alles staat of valt met een spon sor. We weten nu in elk geval waarom de dingen zijn kapot- gegaan. Niet door fouten van ons, door slecht rijden, maar om een andere reden. Diverse plaatsen van de auto hadden wat verstevigd moeten worden. Door tijdgebrek hebben we dat alleen niet van tevoren kunnen uittesten. Wordt dat verbeterd, dan kan het alleen maar beter gaan." Dan wordt het 'Groeten uit Kaapstad' in plaats van 'Groe ten uit Noyle'. DE GELIJKENIS1 12.00-14.00 Sportnet Matchroom pro bok- 12 45-13.15 BRT 1 Sportmiddag 15.00-16.00 Sportnet Paardesport vanuit Mechelen. 1 ARD-Sport extra: skiën samenvatting van 20.30-21.30 EURO Wereldbeker skisprin gen (herh.). 21.30-22.00 EURO Rallysport: Parijs- Kaapstad, l 21.30-22 I Olympische Spelen 1992: lj 21 50-22 00 SUPER Supersports m 22 00-23.30 EURO Skiën om de ker, samenvatting afdaling. 22 00-00.00 Sportnet Golf: VS P 3.30-00.30 EURO Bokse LEEUWARDEN »GPP De KNVB heeft vanmorgen be sloten de wedstrijd die morgen avond tussen Emmen en Cam buur gespeeld zou moeten wor den, te annuleren. Cambuur diende gistermiddag het ver zoek bij de KNVB tot uitstel van de wedstrijd in, omdat twaalf spelers met voedselvergiftiging uit een trainingskamp in het Noordlimburgse Blitterswijk waren teruggekeerd. De wedstrijd is verplaatst naar 29 februari. In de loop van volgende week beslist de KNVB of ook het duel tussen nAc en Cambuur op zaterdag 18 janu ari wnrdr gpannuleerd. Het dagelijkse ritueel van Mar jolein en Marco Blokpoel: 's Morgens om half vijf opstaan, ontbijten en dan snel afreizen richting zwembad De Zijl. Om half zes training onder leiding van George Sieverding. Zeven uur einde oefening, terug naar Katwijk en dan naar school. En 's avonds vanzelfsprekend weer vroeg naar bed. Marjolein duikt reeds om half tien in de koffer, Marco om half elf. De laatste zou wel eerder de ogen willen sluiten, maar hij staat tot tien uur de schappen van een aan palende supermarkt voor een bescheiden zakcentje te vullen. Voetballers klagen steen en been als ze twee keer per week op het trainingsveld worden verwacht, maar de zwemgekke Blokpoelen hoor je niet. Hoe wel, vroeg in de morgen, als de vader des huizes het slaperige duo naar Leiden Noord ver voert, dan lacht niemand zijn tanden bloot. Marjolein (18, MEAO-scholie- re): „Nee, dan hang je half sla pend in de auto. Maar als je dan in de kleedkamer komt en je ziet de rest van de trainings maatjes, ach, dan valt het eigen lijk best wel mee. Dan ben je je bed alweer vegeten." Marjolein en Marco Blokpoel behoren zo langzamerhand tot de langebaantop van Neder land. Marco (20, HTS'er), schommelt rond de zesde plaats, Marjolein moet zich vooralsnog tevreden stellen met een tiende positie. Langebaanzwemmen is een tamelijk onbekend fenomeen in Nederland. Het speelt zich in de buitenlucht af in de zomer maanden. Anders gezegd, de zwemmers moeten zich in slo ten, kanalen en soms in zee (al thans, het IJsselmeer) op ver schillende afstanden (1, 2 en 5 kilometer) verplaatsen. Marjolein: „M'n vriendinnen vragen me wel eens wat het al lemaal heeft te betekenen wat ik soms wel eens een vis in m'n badpak vind, zie je de verbazing op hun gezicht. Ze zullen me wel voor gek verklaren, maar ik vind het gewoon leuk." Aan de hand van broer Marco werd de jongste Blokpoel weg wijs gemaakt in de zwemsport. Marco werd op medisch advies al op driejarige leeftijd 'te water gelaten'. Marco: „Ik weet daar allemaal niets meer van, maar als jong ventje had ik dichtge klapte longen. Door veel te zwemmen is dat allemaal over gegaan." Het zoeken naar overeenkomsten en verschillen. Dat is het uitgangspunt van een serie verhalen getiteld: de gelijkenis. Daarin komen telkens twee leden uit een sportieve familie aan bod. Dat kunnen broer en zus zijn, vader en dochter of bijvoorbeeld twee neven. Ditmaal aandacht voor een broer en zus, die de tamelijk onbekende sport langebaanzwemmen beoefenen: Marjolein en Marco Blokpoel uit Katwijk. De eerste is op weg naar de nationale top, de ander heeft zich daarin reeds genesteld. Marjolein en Marco Blokpoel. Hetzelfde gestel. Qua innerlijk maar ook qua uiterlijk. Zonder die handicap waren de Blokpoelen hoogstwaar schijnlijk ook in het water te rechtgekomen, want moeder en vader hebben een, zij het spor tief niet spraakmakend, zwem- verleden. Bij zwem- en poloclub Katwijk werden de grondbegin selen bijgebracht, maar toen bleek dat de familie zich pijlsnel door het water van De Mieren- weide bewoog, werd de wijk naar Leiden genomen. Marjolein: „Dat vond ik best, want het was bij Katwijk toch maar niks. Ik was daar altijd het pispaaltje, ze haalden altijd rot- geintjes met mij uit." Marco daarop: „Hallo me vrouw, zou dat misschien ook aan jou gelegen kunnen heb ben? je bent ten slotte een tik keltje opvliegerig." Marjolein: „Ach, misschien heb je ook wel gelijk, misschien heb ik helemaal geen gevoel voor humor. Maar ik zeg nu eenmaal gelijk waar het op staat. Wat dat betreft ben ik niet zo'n softy als jij." Marco, zichtbaar verbaasd: „Ik softy* Ho eens even, ik ben rustiger dan jij, maar dat wil niet zeggen dat ik een softy ben." Karakter Kortom, broer en zus Blokpoel verschillen qua karakter. Mar jolein: „Maar we komen wel voor elkaar op, hè broer." Mar co: „Zo is het maar net, maar het is niet altijd koek en ei. We hebben wel eens woorden, maar dat zijn gewone broer en zus ruzies. Dat komt toch in el ke familie voor?" Marjolein: „Het is al een stuk minder dan vroeger, want toen pestten we elkaar. Nu pesten we onze moe der. Ha, ha." De familie Blokpoel luidde het jaar 1991 met feestelijke ge voelens uit. Er werden sportieve successen aaneengeregen. Een jaar eerder was de stemming bedrukt na het bijna-drama, wat zich rond Marco had afge speeld. Tijdens een wedstrijd in het Zeeuwse Temeuzen ver dween de Katwijker plotseling onder water en richting bodem. Lange tijd was hij onvindbaar. Aan de kant speelden zich hec tische taferelen af want moeder Blokpoel en Marco's toenmalige vriendin Hanneke Koopmans vreesden het ergste. Hanneke Koopmans kreeg de buiten be wustzijn geraakte Marco uitein- FOTO LOEK ZUYDCRDUIN delijk boven water. Na een ver blijf in het ziekenhuis liep alles met een sisser af, ook al beseft hij donders goed dat hij aan de dood is ontsnapt. Marco: „Zoiets vergeet je na tuurlijk nooit meer. Als ik een wedstrijd heb, schiet het het nog wel eens door m'n gedach ten. Als ie eenmaal bezig bent, ben je alles weer vergeten." Sfeer Het langebaanzwemmen is dus niet zonder gevaar. Wat is er ei genlijk nu zo leuk aan in die specifieke tak vein sport? Marjolein: „De sfeer onder ling is in elk geval leuker dan het binnengebeuren. Kijk. voor en tijdens een wedstrijd geef je elkaar wel eens een knal om in goede positie te komen. Maar daar wordt na afloop nooit moeilijk over gedaan." Marco: „En je bent buiten. In zo'n zwembad is het bedompt en hangt er meestal veel span ning." Hij zwemt 's winters nog wel eens een officieel baantje mee in het overdekte bassin. „Tijdens een estafette of zo. Maar liever doe ik langebaan. Dat ligt mij gewoon beter. Ik ben geen sprinter, dat was mij al op jonge leeftijd duidelijk." Marjolein: „We zitten qua ge stel hetzelfde in elkaar. Ik kan niet starten. Als ik van het start blok vertrek, zak ik als een zandzak naar beneden. Marco en ik zijn meer geschikt voor duursporten, zoals fietsen en zwemmen. Hij kan ook nog goed hardlopen, maar daar heb ik een verschrikkelijke hekel aan." Marco: „Als je alles bij elkaar optelt, zou ik dus geschikt zijn voor triathlon. In m'n achter hoofd denk ik daar wel eens aan, maar voorlopig zwem ik nog liever." Appelenel En dat allemaal voor een appel en een ei. Tijdens de zomer maanden wordt de toch al aan zienlijke trainingsarbeid nog eens meer dan verdubbeld. Dan ligt het duo tweemaal daags in het water en worden er nog de nodige kilometers gefietst. Marjolein: „Tsja, als het water dan koud is. dan zeg ik wel eens tegen mezelf: wat ben je eigen lijk een sukkel dat je dit alle maal doet Maar er staat veel te genover. Je leert jezelf kennen. In deze sport moet je alles zelf doen. je leert dus snel zelfstan dig worden." Marco: „Helemaal voor niks doen we het ook niet. Als we een goede tijd zwemmen dat krijgen we een geringe beloning van de club. En tegenwoordig krijg je bij wedstrijden prijzen in natura. Soms ook een beker. Daar zit ik dus niet op te wach ten." Drijfveer is het plezier wat de Blokpoelen aan hun sport bele ven. Maijolein: „Grote animator is toch wel George Sieverding. Door hem ben ik hieraan be gonnen. Als ik een keertje geen zin heb, krijgt hij me weer en thousiast. Ik moet zeggen dat ik de laatste tiid wat meer woor den met 'm neb. Hij vindt dat ik er nog meer voor moet doen. Dat kan wel zo zijn, maar er zijn ook andere dingen in het leven. Ik ben ook gek van m'n saxo foon." En Marco z'n Belgische bier tjes. Al beseft hij dat-ie zich niet te buiten kan gaan aan die alco holische versnaperingen, 's Morgens vroeg, heel vroeg, wacht immers weer de training. Het reisbeleid van de KNSB is soms wat ondoorzichtig. Yvonne van Gennip was al twee dagen op trainings kamp in Collalbo, maar haar schaatsen waren in Davos. Bij de reis tussen de trai ningskampen in Midden-Eu ropa van de allroundkem- ploegen verloor Van Gennip de schaatsen even uit het oog. Bij een tankstop in Collalbo werden de flistende ijzers in de door KNSB-arts Frank Nusse gereden auto 'geparkeerd'. Toen Nusse al ruimschoots richting Davos was vertrokken, werd ont dekt dat de schaatsen in de bagage van de drievoudige Olympisch kampioene ont braken. Een telefoontje om Nusse op het 200 kilometer lange traject van Collalbo in Noord-Italië naar Davos te waarschuwen bleek vergeefs. Uiteindelijk moest de Amerikaanse Bonnie Blair er aan te pas komen om Van Gennip gisteren haar schaat sen te brengen. Van Gennips Duitse con currente Gunda Niemann, de favoriete voor de Spelen van Albertvilile. maakte het in het verleden overigens bonter. Bij de wereldtitelstrijd in Cal gary (1990) vergat Niemann (toen nog Kleemann gehe ten) gewoon haar beste paar schaatsen mee te nemen. Landgenote Jacqueline Bör- ner veroverde op de Olympic Oval toen de wereldtitel. Voetelink Sandra Voetelink doet van daag niet mee aan de we reldbekerwedstrijden in Collalbo. De nationale kam pioene op de 1500 meter is geveld door griep. Voetelink, die het afgelopen weekeinde in Heerenveen als tweede eindigde op de 500 en 1000 meter, is momenteel thuis in Alkmaar. AMSTELVEEN «ANP Delta-Lloyd/AMVJ en Pierre Mathieu hebben gisteren hun verbintenis met negen weken verlengd. Twee dagen na de be kerfinale, op 16 maart, loopt het contract tussen de trainer- /coach en de Amstelveense vol leybalclub af. Mathieu (48) werd rond de jaarwisseling voor elf dagen aangetrokken om de ontspoor de dè ploeg naar de halve fina les om de volleybalbeker te loodsen. Dat lukte de Brabander afgelopen woensdag. Mathieu heeft nu als opdracht AMVJ naar de finale te leiden, maar dan dient eerst Al com/Cap 11e verslagen te worden. Ook als Mathieu zijn doel niet bereikt, blijft hij tot 16 maart in dienst. De clubleiding heeft de 'troubleshooter' alle volmach ten verstrekt. Ad van de Velden zal de Brabander assisteren. WELLINGTON Reuter Een Nieuwzeelandse zwem mer wordt tijdens de Olym pische Spelen in Barcelona financieel ondersteund door een stripteaseclub. Toni Jeffs mag zijn zwembroek even wel aanhouden. Dat heeft de eigenaar van Tiffany's nacht club in Wellington de deel nemer aan de 50 en 100 me ter vrij verzekerd. Jeffs kwam op de proppen met deze ongewone sponsor nadat talloze conventionele geldschieters geen brood za gen om de zwemmer als re clameobject te gebruiken.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 33