Sport 'Een enorme stimulans' Siemerink mist prijsuitreiking Ajax maar even in problemen bij MVV 'Moeilijke tijden voor Leidse sport' Seirawan overrompelt Nunn in Wijk aan Zee Zaterdag 11 januari 1992 a BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER 'Leids' sportman van 1991 a BROUWER DE KONING Jan Siemerink zou er waar schijnlijk graag bij zijn geweest. In plaats aan het andere eind van de wereld te moeten wach ten op het begin van de open Australische tenniskampioen schappen, had hij zich gister avond ongetwijfeld liever tot sportman van Leiden laten kro nen. Nu moest zijn vader in de drukke Lugdunum-kantine de prijs in ontvangst nemen. Die heet weliswaar ook Jan Sieme rink, maar die naam alleen is nog niet voldoende voor de titel plus bijbehorende geldprijs van 1500 gulden. Door de overigens volkomen verklaarbare afwezigheid van de Rijnsburgse tennisser, die 1991 gebruikte om naar de 26ste sport van de wereldranglijst te klimmen, vielen de schijnwer pers automatisch op de wel aanwezige 'Leidse' sportcoiy- feëen. Van de hoofdprijswin naars waren dat overigens al leen Petra Grimbergen en voet balvereniging Quick Boys. De Rijnsburgse wielerkampioene hield aan haar komst in Leiden 500 over voor de zesde prijs over. De clubkas van de rege rend zaterdagkampioen uit Kat wijk, vierde in het klassement voor sporters en sportploegen uit 'Groot Leiden', werd met 700 gulden gespekt. De overige prijswinnaars, vol gens de jury gezamenlijk van een ongekend hoog niveau, schitterden door afwezigheid. Ook in Leiden en omgeving on dervinden topsporters aan den lijve dat vrije tijd steeds schaar ser wordt. Behalve Siemerink hadden tafeltennister Mirjam Hooman-Kloppenburg (twee de), schaatsster Lia van Schie (derde) en schaker Jeroen Piket geldige excuses om niet te ver schijnen. Familieleden vingen hun af wezigheid zo goed mogelijk op. Toen de vaders Siemerink en Piket naar voren kwamen om zoonlief te vertegenwoordigen, begrepen alle aanwezigen nog hoe de vork in de steel zat. Met de enthousiaste opkomst de zus van Lia van Schie had menigeen meer moeite. Lode- wijk Kallenberg, de voorzitter van de jury, feliciteerde de stand-in zo hartelijk met de der de prijs van haar zus, dat het leek alsof zijzelf in 1991 de der de schaatsster van de wereld was geweest. Het verhoogde de feestvreug de alleen maar in de toch al sfeervolle voetbalkantine. De veredelde nieuwjaarsreceptie van de Leidse Sport Federatie had meer weg had van zellig familiefeest dan bijeenkomst van afgetrainde sporters, die voor de gelegen heid een uur later naar bed mo gen dan op andere avonden. Met onwil of onbeleefdheid jegens initiatiefnemer Leidato en de medesponsors Sporthuis Wout Bergers, de Nutsspaar- bank, Herman Bos van Lunchroom Hendriks en Hotel Nieuw Minerva, De Groenoord- hallen van André de Jong, de belastingadviseurs Smit en De Wolf, technisch bureau Verkuij- len, het Slaapkamercentrum van Jan van der Klugt, en V&R- atelier van Herman Roedoe heeft het allemaal niet te ma ken. Mede dankzij sponsoring en subsidies kunnen Leidse topsporters juist in verre oorden ongestoord naar een steeds ho ger niveau toewerken. Als die trend doorzet, kan het volgend jaar weer gebeuren dat de net vist. Dat trieste lot was DIOK gisteravond beschoren. In 1991 opnieuw op alle fronten de beste van Nederland, maar niet meer de beste van Leiden. Ster ker nog, de Leidse rugbyers vie len deze keer geheel en al bui ten de prijzen. NIEUWSLIJN Jan Siemerink bij Davis Cup-selectie DEN HAAG —'Stanley Franker, directeur sportief van de Ko ninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond, heeft vijf spelers gese lecteerd voor de Davis Cup wedstrijd tegen Zwitserland. De wedstrijd wordt van 31 januari tot en met 2 februari in Houtrust Sport in Den Haag gespeeld. De vijf zijn Jan Siemerink (26ste op ATP lijst), Paul Haarhuis (36), Richard Krajicek (44), Mark Koe vermans (71) en reserve Jacco Eltingh (110). Michiel Schapers ontbreekt. Feyenoord loot winnaar Ajax-PSV HILVERSUM Het toernooi om de KNVB-beker zit dit jaar boordevol toppers. De winnaar van Ajax-PSV moet het in de kwartfinales namelijk opnemen tegen Feyenoord. Het resultaat van de loting was gisteren: VW - winnaar Sparta/Vitesse, Feye noord - winnaar Ajax/PSV, Roda JC - FC Utrecht, Telstar - win naar TOP/Haarlem. Speeldatum: woensdag 16 februari. TOP- Haarlem wordt op 22 januari gespeeld, Sparta-Vitesse en Ajax- PSV op 9 februari. Brokking vertrekt op 1 februari WOERDEN De wegen van de Nederlandse Volleybal Bond en Harry Brokking, de bondscoach van het mannenteam, scheiden zich met ingang van 1 februari. Beide partijen zijn het daarover gisteren eens geworden. De afgelopen vier weken bleek, dat een voortzetting van het dienstverband in een door de bond voorge stane constructie met de Amerikaan Arie Selinger als assistent" van Brokking niet haalbaar was. Overleg tussen de NeVoBo en Brokking leidde tot het vertrek van de bondscoach per 1 februa ri. Het hoofdbestuur van de NeVoBo en Brokking achten, vol gens een mededeling, de gekozen oplossing, het vertrek van de bondscoach, de beste in de gerezen situatie. Vijf biljarters in kwartfinales TAASTRUP De nationale driebandentop domineert in het Grand Prix toernooi van Taastrup in Denemarken. Vijf spelers drongen gisteren door tot de laatste acht. Van die vijf bereiken er teminste twee de halve finales. Jaspers, Velthuis, Habraken, Ar- nouts en Havermans werden winnaar in hun poules. De vijf kre gen gezelschap van de Denen Carlsen en Sjörup en de Zweed Lennart Blomdahl. SCOREBORD SCHAKEN BETAALD VOETBAL EREDIVISIE MW - Ajax 1-4 (1-2). 8 0 1. 52 Van der Heid. Klootwijk Toeschouwers: 1200 Gele kaart Van Raaite (FC Zwolle), Weiiers en Heijster (beiden Helmond Sport) (VSt)O-l. Episjm (GOS) - Van der V SCHAATSEN Weijers Vrouwen, 500 m: 1 Twee winnaressen van de aanmoedigingsprijs. Wendy van der Poel (links) en Ineke de Groot (rechts). foto loek zuyderduin De prijzenkast van Ineke de Groot is inmiddels rijkelijk gevuld met bekers en medailles. Als een talent kan de 38- jarige Noordwijkse dus al lang niet meer worden be schouwd. Desondanks had de aanmoedigingprijs die de paardrijdster, actief in de dressuur, gisteravond in de Lugdunum-kantine kreeg overhandigd een speciaal tintje. „Dit komt volkomen onverwacht. En al heb ik al veel gewonnen, dit is zeker een stimulans om door te gaan", sprak zij opgetogen. Afgelopen jaar zette zij einde lijk de kroon op haar werk door in het Deense Aarhus goud te winnen in de Z-dressuur voor gehandicapten („de moeilijkste discipline"). Maar hoe mooi zij de aanmoedigingsprijs ook vond, de parel in de kroon ligt nog niet binnen handbereik: de Olympische Spelen. „Het zat vorig jaar in de planning dat dressuur een demonstratiesport zou worden. Omdat er vorig jaar een paardeziekte uitbrak in Spanje, was het ineens niet ze ker meer of de paarden nog wel het land in mochten. Het is nu geschrapt. Het is wel zeker dat het over vier jaar op het pro- LEIDEN HERMAN JOUSTRA De reden is duidelijk. De Groot, die al vanaf haar vijftiende jaar de ruitersport beoefent, elke dag opnieuw, doet dat met een lichamelijke handicap. Zij mist een onderarm. De Groot vindt dan ook dat de toekenning van de aanmoedigingsprijs een er kenning van de gehandicapten sport is. „Maar toch, ik mis die onderarm niet zo. Alleen bij de africhting merk ik het. Dat gaat wat langzamer. Maar met de benen kun je veel corrigeren. Dat blijkt ook wel, ik doe ook aan wedstrijden mee voor vali de sporters." gramma staat, in Atlanta. Hope lijk is mijn paard er dan ook nog. Triton is nu al vijftien jaar." Voor Wendy van der Poel staan de zaken er heel anders voor. De 20-jarige schaatster uit Roelofarendsveen kreeg net als De Groot een aanmoedigings prijs, maar heeft nog geen idee hoe haar toekomst er uit ziet. „Kijk, die prijs vind ik hartstikke leuk, die komt ook als een vol slagen verrassing, maar ik weet nog niet of ik wel doorga met schaatsen." Van der Poel, die vorig jaar onder andere het Nederlands kampioenschap op de sprint bij de junioren behaalde, legt op dit moment haar prioriteit bij een maatschappelijke carrière. „Ik gooi nu alles op mijn oplei ding schoonheidsverzorging, die moet ik in een jaar halen. Ik train nu nog zo'n drie keer per week. Veel minder dan de con currentie in elk geval. Ik heb er ook minder zin in. Dat heb ik al geval een uitzondering in het gezelschap van zeven dat een aanmoedigingsprijs kreeg. Tennisser Michael van den Berg uit Koudekerk, atlete Joke Kley- weg uit Leiden, de zeilster Caro- lijn Brouwer uit Voorhout (die ook van de Nederlandse Sport Federatie een aanmoediging- prijs had ontvangen) en de Zoterwoudse schaatsenrijder Jeroen Straathof) lijken niet van plan de pijp aan Maarten te ge- Net zo min als de jongste van het stel. Het 13-jarige Leidse tumstertje Stijntje Roes. Wel licht was het lid van Nieuw Brunhilde, vorig jaar winnares van de Open Leidse Kampioen schappen, nog het meest in haar sas met de prijs. Blozend nam zij de felicitaties in ont vangst. De brugklasscholiere van het Agnes College staat nog helemaal aan het begin van een sportcarrière, maar gaf al blijk van een gezonde instelling. „Ik train al wel twee keer per week. En vaak is er nog een extra trai ning op zondag." .76. 3. Stam 42,29. 4. drea (VSt) 43,35. 5 Wamicke (Dui) 43.4 Van Schie 43,90, 7 Zijlstra 44,47 150 1 Pechstein (Dui) 2.12.46 MW heeft Ajax op tijd wakker geschud. In de achtste minuut joeg Visser de bal langs lyienzo. Dat mooie doelpunt viel zo vroeg in de wedstrijd, dat de re- laxende kampioenspretendent tijd genoeg kreeg zijn zaakjes in orde te maken (1-4). In de tweede helft van de competie kan Ajax zich geen enkele misstap meer veroorlo ven. Met minder dan honderd procent concentratie loopt de Amsterdamse formatie tegen el ke club risico's. MW, vast in de onderste helft van de eredivisie, wreef dat de Ajacieden gister avond in de volle Geusselt fijn tjes onder de neus. De diepte pass van Dikstaal sneed door de Ajax-defensie tot bij Visser. De behendige spits liet Menzo kansloos. Na het doelpunt ontwikkelde zich een alleraardigste wed strijd. Ajax was enigszins gehan dicapt door een liesblessure van De Boer en een griepje van Blind. MW miste zijn geschors te voorstopper Thai en zijn vas te doelman. De Haan verving Agu, die in Senegal met Nigeria voor de Afrika Cup moet spelen. Het wekte dan ook geen be vreemding dat MW door een dekkingsfout en een keepers blunder de voorsprong veran derd zag in een achterstand. Het gebeurde een kwartier na de treffer van Visser. Joordens liet Winter ontsnappen. Ajax' tweede schaduwspits (naast Bergkamp) tikte beheerst in: 1- 1In de 25ste minuut zag Berg kamp De Haan te ver voor zijn doel staan. De topscorer draai de zich behendig vrij en stiftte van twintig meter in het net: 1 - Aron Winter op weg naar de gelijkmaker (1 -1). Armand Benneker van MW (5) kan de Ajacied de weg naar het doel niet meer versperren. foto anp Ajax' schrikreactie had een desastreuze uitwerking op de thuisclub. De wil er voor de vol gepakte tribunes iets moois van te maken veranderde na de 1-2 in moedeloosheid. Snelle acties als uit de opening werden steeds zeldzamer. Ajax kon rus tig momenten afwachten de score hoger op te voeren. Het eerste kwam ai in de 55ste mi nuut. Uitblinker Winter bedien de Bergkamp: 1-3. Andermaal leek het een houdbaar schot van de man die door veel Eu ropese topsclubs wordt be- Duel tegen PSV twijfelachtig voor geblesseerde Bergkamp Ajax' trainer Louis van Gaal vreesde gisteravond na de wedstrijd tegen MW dat Dennis Bergkamp volgende week de topper te gen PSV niet zal kunnen spelen. De topscorer viel een kwartier voor tijd uit. In volle sprint voelde hij plotseling hevige pijn in zijn been. „Als het een verrekking is, kan het nog meevallen", al dus Van Gaal, „maar is het een scheuring, dan zullen we zonder hem tegen PSV moeten spelen. Gelukkig hebben we nog negen dagen." Bergkamp scoorde tegen MW tweemaal. Ajax won vrij ge makkelijk. Van Gaal kon het echter niet nalaten kritiek richting scheidsrechter Luinge te uiten. Bij de stand 1 -3 kregen Vink en Winter allebei de gele kaart. „Een schande van de scheidsrech ter", aldus Van Gaal, „Vink speelde de bal. De gele kaart was misplaatst. Winter protesteerde voor die ongerechtigheid. Het was zeer kinderachtig dat ook hij de gele kaart kreeg." Bergkamp zorgde met zijn tweede doelpunt voor een voor tijdige beslissing. MW pruttelde wel wat tegen, maar kon Menzo niet meer bedreigen. De doel man moest alleen een verre lob van Libregts uit de bovenhoek tikken. Geel Ajax kon rustig naar het einde tikken, maar haalde zich nog wat zorgen op de hals. Vink ver greep zich aan de provocerende Meijer en kreeg prompt geel. Winter, die het voor hem op nam kreeg eveneens de gele kaart van de onverbiddelijke Luinge. Bergkamp liep een pijnlijke spier op in zijn poging in de 75ste minuut een hattrick te forceren. Hij hinkte direct het veld af. Van Loen verving hem koud en kon er niets meer van maken. Davids kwam wel warm bin nen de lijnen. Hij had Groenen dijk nog niet vervangen of haal de vrij voor De Haan beheerst uit: 1-4. LEIDEN AD VAN KAAM De sport in Leiden gaat moeilij ke tijden tegemoet. Die mening ventileerde Phil Verstraaten, scheidend voorzitter van de Leidse Sport Federatie, gister avond op de nieuwjaarsreceptie van de LSF. Degene die zijn er fenis ten deel valt - vermoede lijk is dat Kees van der Moolen - wacht een berg werk. Zowel binnen als buiten de lijnen. Buiten de lijnen omdat Ver- straeten van mening is en blijft dat de georganiseerde sport in Leiden door de politiek niet of nauwelijks serieus wordt geno- Behalve dan wanneer het op bezuinigen aankomt. „Mocht de sport op de gemeen telijke agenda al aan de orde komen dan ging het om het rea liseren van plannen die ten kos te van de sport gingen of door andere takken van sport betaald moeten worden. Zoiets heet een sigaar uit eigen doos krijgen", concludeerde Verstraeten, te rugkijkend op een jaar waarin volgens hem slechts in de kant lijn iets positiefs is gebeurd op het gebied van de gemeentelijke sportvoorzieningen. Hij deed daarom een beroep op de politici om het belang van de sport en al zijn vrijwilligers te onderkennen, te waarderen en als zodanig ook te ondersteu nen en sprak de bereidheid van de kant van de LSF uit om, nog altijd, constructief mee te willen denken aan het tot stand ko men van een sportnota waarin maatregelen voor de korte en lange termijn zijn opgenomen. „Maar indien het opstellen van een sportnota alleen een schaamlapje is voor kille, onge fundeerde bezuinigingsvoor stellen en tariefsverhogingen", zo waarschuwde hij, „dan zal de Leidse Sport Federatie zich in overleg met haar leden op haar positie moeten beraden", aldus Verstraaten. Aan de andere kant, binnen de lijnen, riep hij de verenigin gen op om juist in deze tijden van bezuinigingen over de muur van het eigen vereni- gingsbelang heen te kijken en het gehele sportbelang in het oog te houden. „Ook bij een po sitieve insteek van de politici zijn er nog veel structurele pro- blemen die om een oplossing' vragen. De sport moet bereid zijn om zichzelf op een aantal terreinen een spiegel voor te houden," besloot Verstraaten officieel zijn ambtstermijn waarin hij drie jaar voorzitter en, zeven jaar vice-voorzitter was. Welke terreinen dat waren ver meldde hij overigens niet. Dat-fe dan alvast aan zijn opvolger. Siemerink nummer 22 Na een regeerperiode van twee jaar nemen de rugbyers van DIOK weer plaats in de oppOSi- tiebanken. Ze wisselden stuiver tje met Jan Siemerink die de 22ste winnaar werd van de Zil veren Sleutels. De Rijnsburger is overigens niet de eerste tennisser die de Leidato-sportprijs wint. In 1975 legde Louk Sanders beslag op de hoofdprijs, die hij toen moest delen met AV Holland. De balans tussen club- en indi viduele winnaars raakte weer iets verder uit evenwicht. Elf maal won een vereniging, der tien keer een persoon. Het rijtje tot nu toe: 1970 0e Spartaan gewichtheffen 1971 Swift wielrennen 1972 Zijl/LGBzwem&polo 1973 Asopos roeten 1974 Nora Bakker tafeltennis 1975 AV Holland atletiek Louk Sanders tennis Herman Filippo gewichtheffen 1977 Nico Schroten atletiek 1978 Parker Le.den baskettal 1979 John v.d Wiel schaken 1988 Ronald Florijn rt scherp Koningsindisch duel. Brenninkmeijer had steeds een iets betere positie maar na 40 zetten stemde hij in remise toe. John van der Wiel had het in een Damendische Partij tegen de Rus Vladimir Epishin voort durend moeilijk. Hij belandde ten slotte in een elementair eindspel met een kwaliteit min der en daarin werd hij volgens alle regelen van de kunst netjes gevloerd. Boris Gelfand wcnnJe aardigste partij van deze ronde. Zijn slachtoffer was de Span jaard Alfons Romero Holmes. Wit: B. Gelfand; zwart: A. Ro mero Holmes Koningsindisch 1. d4 Pf6 2. c4 g6 3. Pc3 Lg7 4. e4 d6 5. Pf3 0-0 6. Le2 Pbd7. Te genwoordig is 6...e5 7. 0-0 Pc6! gebruikelijker. 7.0-0 e5 8. Le3 c6 9. d5 cS 10. Pel Pe8 11. g4! Een opmerkelij ke zet, waardoor het karakter van de strijd bepaald wordt. De koningvleugel zal het belang rijkste slagveld zijn. 11...f5 An ders krijgt zwart geen tegenspel. 12. gxf5 gxf5 13. exf5 Pb6. Hier staat het paard voorlopig buitenspel Direct 13...Txf5 14. Ld3 was ook niet zonder be zwaar, maar misschien was 13...PdfB 14. Ld3 e4 15. Pte4 Pxe4 16. Lxe4 LxfS sterker. Zwart heeft dan zeker compen satie voor de pion. 14. Khl Lxf5 15. Tgl Pf6 16. Pf3 Pg4. Minder goed was 16...Pe4 17. Pxe4 Lxe4 18. Lh6 Lg6 19. Lxg7 Kxg7 20. Pg5! 17. Pg5! Pxe3 18. fxe3 e4. Na dê partij u>aren de spelers van me ning dat deze opmars foutief was. Overigens was 18..De7 Ifk e4 Ld7 20. Lg4! evenmin bevre digend. 19. Pe6! Lxe6 20. dxe6 De7 21. Pxe4 Dxe6 22. Ld3 Kh8 23. Tg3 Pd7. Het is mogelijk dat de zwartspeler zich verkeken heeft op de wending 23...Le5 24, Pg5 Dh6 25. Th3! Dxg5 26. Txh7 Kg827. Dh5ü 24. Pg5. Steeds de winnende zet Nu wordt de arme Span jaard gegélijnd! 24...Dn6 25. Pxh7 Tf2 26. Dgl Pe5 27. Le4 Tafó 28. PxfB TxfB 29. Dg2 Lf6 30. Tgl! WUK AAN ZEE «HANS BOUWMEESTER GPD-VERSLAGGEVER In de eerste ronde van het Hoogovensschaaktoemooi ont brandde, zoals gebruikelijk, on middellijk een felle strijd. De or ganisatoren knikten tevreden en het talrijke publiek genoot met volle teugen van de tijdnoodge vechten, die op meerdere bor den aan de orde waren. In zijn partij met de Engelsman dr. John Nunn 'The Doctor' pro moveerde op jonge leeftijd als wiskundige in Oxford, maar wijdt zich sindsdien aan het schaakspel kwam de Ameri kaan Yasser Seirawan goed weg.' „Wat is een paard toch een ge weldige verdediger", zo grinnik te Seirawan na afloop. Nunn zat er een beetje triest bij. De over winnaar van de beide vorige Hoogovenstoemooien kon aan vankelijk tevreden zijn. Hij had de Amerikaan in een Caro- Kannpartij aardig ingesnoerd en meende in de tijdnoodfase met een kwaliteitsoffer de beslissen de aanval te kunnen inleiden. Onverwacht verscheen er even wel een zwart paard binnen zijn koningsburcht en toen de kruit damp was opgetrokken bleken de kansen ten gunste van Sei rawan te zijn gekeerd. De laatste wikkelde feilloos af. Eveneens hevige tijdnood hadden Victor Kortsnoi en Gyu- la Sax. Gelukkig was de positie niet zo ingewikkeld en toen bei den nog minder dan een mi nuut hadden voor tien zetten werd plotseling de vrede gete kend. „Men mag het noodlot niet tarten", zei Kortsnoi, die dat overigens in zijn leven al vaak gedaan heeft Inmiddels is hij zestig jaar en kwetsbaarder dan in zijn jeugd. Voor korte remisepartijen te kenden Jeroen Piket tegen Pe- drag Nikolic en Valery Salov te gen Robert Hübner. Enige tijd hadden de witspelers duidelijk het initiatief maar uiteindelijk bleek de zwarte verdediging af doende. Joris Brenninkmeijer en Loek van Wely. met Piket on ze hoop voor de nabije toe komst, bestreden elkaar in een

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 31