Feiten 'Tolerantie is een deugd, toegeeflijkheid een zwakte' Streven naar vreedzaam samenleven Arabieren en joden is Groothandel in generaalspetten Zaterdag 11 januari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRJSART (dief) ONNO HAVER/WANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SI AAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANT5VERDRIET Vormgeving: RALPH KLEINHOUT EN MENINGEN Een van de stellingen die Israëli sche regeringswoordvoerders, on der wie onderminister van buiten landse zaken Benjamin Neta nyahu, blijven verkondigen is dat een akkoord over de Westelijke Jordaanoever en Gaza alleen denkbaar is als daarin wordt vast gelegd dat joden het recht krijgen zich in deze gebieden te vestigen „net zoals Arabieren zich vrij kun nen vestigen in de staat Israël." Weinig uitspraken zijn zo mislei dend en onjuist als die paar woor den. WASHINGTON RAMI TAL De Arabieren in Israël, zelfs degenen die Israëlisch staatsburger zijn, hebben juri disch noch in de praktijk de vrijheid om zich overal te vestigen binnen de gren zen van het Israël van voor de Zesdaagse Oorlog van 1967. De Israëlische regering is eigenaar van 90 procent van het Israë lisch grondgebied, en verhult nauwelijks dat zij vastbesloten is om de Arabieren te concentreren in de dorpen en stadjes waar ze sinds de oprichting van de staat Israël in 1948 woonden. De Arabieren die wonen in de gebieden die door Israël in de Zesdaagse Oorlog zijn veroverd zijn nog slechter af. Vol gens de Israëlische wetgeving is het hun niet eens toegestaan om de nacht door te brengen binnen de grenzen van voor de Zesdaagse Oorlog. Daarom is het on denkbaar dat Israël de Palestijnen zou toestaan om in Israël land te kopen, laat staan hun het recht te geven om nieuwe nederzettingen te stichten in Israël, zoals de jpodse kolonisten nederzettingen stichten op de Westelijke Jordaanoever en in Gaza. Maar zelfs als die beperkingen niet voor de Palestijnen zouden gelden, zou iedere kans' op vreedzame coëxistentie tussen joden en Palestijnen in groot gevaar ko men als de joodse kolonisten een onver vreemdbaar recht zouden krijgen om zich in de bezette gebieden te vestigen. Fanatici Veel joden die naar de Westelijke Jor daanoever en Gaza zijn verhuisd, zijn geharnaste fanatici religieuze natio nalisten die rotsvast geloven in hun god Een Palestijnse vrouw roept verwensingen naar joodse jongeren die hun intrek nemen in haar huis. Onge- ren betrokken n december vorig jaar vijf huizen in het Ara bische Oost-Jeruza- lem. Vier van de hui zen stonden leeg, de Arabische familie die in het vijfde huis woonde was kort te voren het huis uitge zet. FOTO EP A delijk recht op Eretz Israël (Groot Israël) en die met niets minder genoegen nemen dan met vol ledige annexatie van deze gebieden. Van sommige van hun leiders, onder wie rabbi Moshe Levin- ger uit Hebron, staat vast dat ze geen been zien in het mishandelen van Ara bieren. Levinger is zelf schuldig bevon den aan de moord op een koopman in Hebron, maar kwam er met een lichte straf vanaf. Tenzij er maatregelen worden genomen om aan deze activiteiten paal en perk te stellen, zullen deze militante joden zich ontwikkelen tot een gevaarlijke bron van verzet in de bezette gebieden. Het staat vast dat zij zullen proberen om ieder ak koord met de Palestijnen om zeep te hel pen, zelfs het halfhartige aanbod van be perkt Palestijns zelfsbestuur dat de Li- kud-regering heeft gedaan. Radicale joodse kolonisten zullen extra-territoria le rechten eisen, en naar alle waarschijn lijkheid ook krijgen. Dat betekent dat het hun wordt toegestaan om in Arabische steden wapens te dragen, en om in de buurt van joodse nederzettingen gewa pend te patrouilleren. Het resultaat daar van kan alleen maar zijn dat de Arabi sche wrok en de haat blijven voortbe staan. De Israëlische ultra-nationalistische ko lonisten hebben hun haat jegens de Ara bieren nooit onder stoelen of banken ge stoken. De Israëlische kranten beschrij ven regelmatig hoede kinderen van de kolonisten de minachting voor de Ara bieren met de paplepel krijgen ingego ten. De joodse kolonisten hebben ook nooit geprobeerd om in de economie van de Westelijke Jordaanoever en Gaza te integreren laat staan in het sociale of culturele leven. De meerderheid van de joodse kolonisten werkt niet eens in de bezette gebieden, maar reist iedere dag op en neer naar een baan in het Is raël van voor 1967. Als zij al Arabieren in dienst nemen, gaat het om ongeschool de arbeid, op dagloon-basis, en altijd zonder de secondaire voorzieningen die de werknemers in Israël zelf krijgen. Dergelijke praktijken maken duidelijk wat de oproep om „joden en Arabieren in vrede te laten samenleven" werkelijk is onversneden, schaamteloze propa ganda. De kolonisten hebben niet het minste verlangen om met de Arabieren samen te leven; in tegendeel, ze willen niets liever dan helemaal zonder de Ara bieren leven. Het grootste gevaar is momenteel dat de joodse kolonisten zich ingraven, de strijd voorzetten, en niets zullen nalaten om STANDPLAATS BERLIJN hun droom te verwezenlijken: annexatie van de Westelijke Jordaanoever en Gaza en het verdrijven van de Arabische inwo ners. Ze hebben overduidelijk gemaakt dat ze nooit zullen accepteren dat ze een etnische of religieuze minderheid wor den. In tegendeel, ze zullen zich blijven gedragen zoals de Duitsers in Tsjechos- lowaaks Sudetenland tussen de twee we reldoorlogen. Ze zullen niet rusten voor dat hun droom van een Groot-Israël werkelijkheid is geworden, zelfs als de prijs een nieuwe en bloedige oorlog is. De Likud-regering is op de hand van de ultra-nationalistische kolonisten, en doet haar best om hun acties in een zo gun stig mogelijk daglicht te plaatsen. Dit be leid wordt gecompleteerd met de ver spreiding van voor de media op maat ge sneden slogans als .Arabieren en joden zouden met elkaar moeten kunnen sa menleven". De wereld zou moeten in zien welke grimmige waarheid achter dergelijke leuzen schuilgaat. Rami Tal is Israëlisch journalist en cor respondent in Washington voor het Is raëlische dagblad Yediot AhronoL Dit artikel is op persoonlijke titel geschre- Wat doet iemand die gaat ver huizen en de transportkosten wil drukken? Juist, die laat zo veel mogelijk achter. En als je denkt dat die spullen nog te goed zijn om bij het grof vuil te zetten, dan probeer je ze te verkopen. Zo ongeveer moeten ook de generaals van het Sovjet-leger in de ex-DDR hebben gedacht. Een maand geleden hebben ze namelijk in de oude Duitse garnizoensstad Potsdam, on der de rook van Berlijn, een verkoophal geopend waar zo ongeveer alles verkocht wordt wat het leger niet meer nodig heeft. Het is even zoeken, want ook al zijn er intussen meer dan 150.000 soldaten teruggekeerd naar moedertje Rusland, in en rond Berlijn barst het er nog van. Maar na een zwerftocht dwars door straten en kazer nes, die een paar jaar geleden gegarandeerd zou zijn geëin digd met minimaal een arres tatie en maximaal een kogel, is het doel bereikt. Achter een in smerig grijs ge verfde vervallen poort, bewaakt door twee brave moesnjiks, Russische dienstplichtigen, zwaait kolonel Wladimir Pe- tutsjow de scepter over de uit verkoop. Er is niet veel te doen vandaag en dus heeft hij wel even tijd. Wapens verkoopt hij niet. Wel gasmaskers, rubberboten, ABC-beschermpakken, en pilo- tenhelmen, maar vooral bouw materialen. En hij weet dat zijn aanbod gemiddeld een derde kost van wat er in de groothan del voor wordt gevraagd. De zaken lopen niet slecht, meldt de kolonel, maar het zou toch nog wel een iëtsie pietsie beter kunnen. Van de opbrengst worden in Rusland huizen ge bouwd voor terugkerende mili tairen. Wie bij Waldimir Pe- tutsjow koopt, steunt in feite dus een goed doel. Wat loopt het best in deze bi zarre uitverkoop? De kolonel hoeft niet lang te denken: ca mouflagepakken voor 30 mark per stuk. Maar ook generaals petten liggen goed in de markt Het Sovjet-leger schijnt over een onuitputtelijke voorraad te beschikken, want deze rood bebiesde hoofddeksels worden al sinds de val van de Muur in groten getale afgezet door straathandelaars bij de Bran denburger Tor en het vroegere Checkpoint Charly. De kolonel heeft de wetten van het kapitalisme snel geleerd: „Bij mij zijn ze veel goedkoper. Hier krijg je er een voor een tientje. Daarmee kunnen we de Turken in de stad makkelijk beconcurreren". Hij heeft ge lijk. In het centrum doen de petten tussen de 25 en 35 mark. Maar een filiaal van de Red Ar my Shop onder de Branden burger Tor zien de Russen niet zitten. Het roemrijke Rode Le ger mag dan wel veel van zijn glans verloren hebben, zo open en bloot op straat deze vreed zame nederlaag toegeven, gaat toch nog iets te ver. En dus zul len koopjesjagers zich moeten vervoegen bij kolonel Wladimir Petutsjow, Brentanoweg-hoek Tieckstrasse in Potsdam. Ope ningstijden: woensdag tot vrij dag van tien tot vijf. Haast is er niet bij, want Petutsjow blijft open tot de laatste soldaat is vertrokken en dat is in 1994. HANS HOOGENDUK van procureur-generaal Gonsal- ves heeft nu een plan ontworpen om de zware criminaliteit aan te pakken. Een van de voorstellen is om te komen tot een betere sa menwerking tussen de verschil lende landelijke diensten en de politiekorpsen. Waarom was en is deze samenwerking nodig? „Er zijn 148 gemeenten met een eigen en zelfstandig gemeente lijk politiekorps. In plaatsen met minder dan 25.000 inwoners is rijkspolitie werkzaam. Wat ik en de minister van binnenlandse zaken nastreefden, was het for meren van speciale teams uit gemeentepolitie en rijkspolitie onder gezag van het Openbaar Ministerie die de opsporingson derzoeken voor langere tijd zouden doen. Het is ongelooflijk inefficiënt om met een verbrokkelde poli- tie-organisatie de georganiseer de criminaliteit aan te pakken. Het alternatief dat andere lan den daarvoor hebben, is een criminele of een justitiële poli tie. Daar willen we in Neder land, en'dat geldt zeker voor mij, om allelei redenen niet aan. Het is in de eerste plaats duur der om aparte soorten politie naast elkaar te laten bestaan. In die landen lopen de verschillen de politiekorpsen elkaar vrese lijk voor de voeten. Hier zie je dat in het klein bij de politie en de Binnenlandse Veiligheids dienst. Het past ook gewoon niet in de Nederlandse tradities. Het idee van de toenmalige mi nister van binnenlandse zaken Rietkerk en mij om te komen tot een regionale samenwer king, was eigenlijk een voorlo per van de regionale politie zoals die nu structuur krijgt." Meer agenten inzetten tegen de zware criminaliteit, is dat zin vol? „Er is één groot probleem. De politie brengt nu al veel meer zaken tot oplossing dan het Openbaar Ministerie kan ver volgen. Het Openbaar Ministe- „Moeilijk te zeggen. Ik zie de capaciteit van de Nederlandse drugsmarkt niet groeien. Het enige waar Nederland mee zou kunnen worden geconfron teerd, is nog meer doorvoer van drugs. Nederland is vanuit Zuid-Amerika en Azië gezien dé ideale aanvoerplek. Dat was het en dat blijft het. Wat ik wel als een groot pro bleem zie, is dat ons achterland veel groter is geworden door het wegvallen van de communisti sche regimes in Oost-Europa. Die mensen daar hebben nu nog niet zoveel geld, maar als je ze verslaafd maakt, gaan ze drugs zoeken. Via Turkije en de Balkan een al bestaande in- voerroute van drugs zal nóg veel meer binnenkomen. Misschien dat de rest van Euro pa er meer van gaat merken dan Nederland. We zullen van deze landen wél de Zwarte Piet toegespeeld krijgen. Er is in de jaren zeventig door Nederland inderdaad een toegeeflijk beleid gevoerd op drugsgebied. Een tolerant beleid is een deugd, een toegeeflijk beleid is een zwakte. Dat zal ons nog lang worden nagedragen. Er zijn meer problemen met de rechtshandhaving te verwach ten bij het wegvallen van de grenzen. Niemand weet hoe groot de rem van de huidige grenzen is. Maar het aantal jon geren uit Osst-Europa dat naar Amsterdam komt zonder mid delen van bestaan, omdat men denkt daar het Mekka van de drugs te vinden, zal toenemen. Dus niet meer drugs, maar meer overlast van mensen die drugs zoeken. De rekening zal worden betaald door de Am sterdammers, de gemiddelde toeristen en de dagjesmensen in Amsterdam. Korthals Altes deed zijn sombe re voorspelling in het beleids plan Samenleving en Criminali teit. „'Waar haal je dat vandaan? vroeg men. 'De bron staat er bij', zei ik toen, 'het zijn uitla tingen van politiechefs. En die hebben binnen het overheids apparaat het best de vinger aan de pols van de criminaliteit. Ik moet helaas erkennen dat die groeiverwachting bewaarheid is. Zeker in de sfeer van de ver dovende middelen, cocaïne en heroïne, maar ook bij milieucri minaliteit en wapenhandel en - criminaliteit, is in de laatste ja ren de georganiseerde en zware misdaad toegenomen." Was deze constatering aanlei ding uw beleid te wijzigen? „Ja, er is toen de eerste aanzet gegeven om te komen tot de speciale middelen: de BOP-pot werd ingesteld, de Bijzondere Opsporingskosten Politie. Daar konden we toen een klein begin mee maken, ondanks alle be zuinigingen. In het regeerak koord van 1986 is die BOP-pot uitgebreid." Iets later volgde een presentatie van de Amsterdamse gemeente politie. Daar werd de werkwijze van drie professionele georgani seerde criminele groepen een Turkse, een Chinese en een Nederlandse (van de inmiddels vermaarde Bruinsma, red.) uit de doeken gedaan door door allelei landelijke diensten als de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI), in samenwerking met de hoofdstedelijke gemeen tepolitie. Korthals Altes: „Bij die presen tatie 'fcat een tekening met d'e opbouw van de politie-rganisa- PDIMINAIITCIT unimiiinu i £i I Nederland maakt pas een jaar of tien serieus werk van de aanpak van de zware criminaliteit. In 1985 waarschuwde de toenmalige minister van justitie Korthals Altes dat de georganiseerde misdaad ernstige vormen zou gaan aannemen. Deze week kwam de werkgroep-Gonsalves met de eerste voorzichtige voorstellen. In deel vier van Criminaliteit in Nederland vertelt de huidige WD-senator over de maffia, de Kokerjuffer en het Mekka van de drugs. tie, waar op een aantal punten stond aangegeven waar men ernstige verdenkingen had van corrupte politie- of douane ambtenaren. Er zijn geen men sen veroordeeld, maar de politie had de overtuiging dat er zeker sprake was van corruptie." Maffia, bestaat dat dan al in Ne derland? Ach, maffia was een van de eerste en ernstigste vormen van georganiseerde misdaad. Je komt in de Nederlandse situatie al aardig in die richting. Er zijn organisaties die inderdaad zo strak hiërarchisch zijn opge bouwd als bekende maffiagroe- pen uit Amerikaanse films. Ga ten die vallen door arrestaties of afrekeningen worden opgevuld. Structuren worden via een ei gen disciplinair stelsel gehand haafd. Het gebrek aan geld voor de handhaving van orde en gezag is Korthals Altes als rechtgeaard WD'er altijd een doom in het oog geweest. De partij hamert van oudsher op meer financiële ruimte voor politie en Justitie. „Er was in het begin van mijn ministerschap te weinig geld voor criminaliteitsbestrijding. Ik wilde in 1983 een beleidsplan opstellen, maar er was gewoon geen geld. Het was een periode van bezuinigen: drie procent minder voor de ambtenaren bij voorbeeld. Op dat moment was het niet te verkopen om meer geld te vragen voor criminali teitsbestrijding." Wel kreeg de kersverse minister voor elkaar dat de rechterlijke macht in drie jaar tijd met dui zend plaatsen kon worden uit gebreid. „Ik heb toen vooral ge kozen voor een uitbreiding van de rechterlijke macht en voor speciale acccountants en boek- houdkundigen die aan de CRI werden toegevoegd voor de fraudebestrijding. Op het mo ment dat je op een strenge ma nier de vermogenscriminaliteit van de kleine man (uitkerings fraude bijv. red.) wilt aanpak ken, moet je tegelijkertijd stap pen ondernemen tegen de frau de van de grote man. Met de aanpak van de blauwe boorden ook de witte-boordencriminali- teit aanpakken, dat was de ge dachte." Een werkgroep onder leiding NATARISSENGEMEENSCHAP NAUTA DUTILH In mijn tijd speelde overigens ook nog eens het probleem van het cellentekort. Dat is gelukkig bijna opgelost. Alhoewel, tijde lijk. Misschien is er nu alweer een cellentekort, maar de tijd dat 50 tot 60 procent van de verdachten moest worden weg gestuurd, is voorbij. Ik heb tij dens mijn ministerschap samen met staatssecretaris Korte-Van Hemel het aantal cellen verdub beld van ruim 3.000 tot 7.400. Maar we wisten toen al dat er in 1993 of 1994 alweer een tekort zou zijn." Onder meer de CRI verwijt poli tici dat zij begin jaren '80 vooral de aanpak van de drugscrimi naliteit heeft laten sloffen. Bent u het daar mee eens? „Begin jaren '80, toen het kabi net Lubbers-I begon, was het mij volkomen duidelijk dat er geen maatschappelijk en poli tiek draagvlak was voor een har dere aanpak van drugs. Eerlijk gezegd wist ik toen van straf rechtelijke handhaving nog niet erg veel af. Ik was advocaat in het civiele recht en had bijvoor beeld nog nooit een drugshan delaar verdedigd. Ik verbaasde mij er over wat er op drugsge bied allemaal mocht. De eerste zaak die ik op mijn bord kreeg, in november 1982, was de beroemde Kokerjuffer in Enschede. Daar zat een huis dealer die vooral hasj verkocht. De officier van justitie daar overigens mr. Gonsalves wil de de Kokerjuffer sluiten en kreeg het meteen aan de stok met de burgemeester. De stemming in het parlement was toen van 'Kalm aan. We moeten niet meteen gaan mep pen'. Toen die dealer toch weer met Duitse jongeren ging han delen, heeft Gonsalves de tent gesloten. Met steun van Korthals Altes werd mr. Gonsalves niet lang daarna procereur-generaal in Den Bosch. Hij begeleidt nu de landelijke aanpak van de zware criminaliteit. Verwacht u dat na het wegval len van de binnengrenzen in de Europese Gemeenschap volgend jaar de drugscriminaliteit in Ne derland zal toenemen? FOTO ADVOCATEN- EN rie op zijn beurt doet nu meer zaken af dan de rechtbank kan verwerken. Er zijn gewoon te weinig rechters. Als je kijkt naar de puur bedrijfsmatige kant van de rechtshandhaving, zal eerst de capaciteit van zowel het OM als de rechtbanken moeten worden vergroot. Wanneer inzet van meer agen ten echter leidt tot grotere pre ventie, het terugdringen van cri minaliteit en het uitwijken van criminelen naar het buitenland, dan kan het effectief zijn. Crimi nelen die uitwijken, belasten het rechtssysteem niet.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2