Regio Kerkplein betrokken bij plannen voor Oude Dorp 'Welvarende herberg Oegstgeest weinig gastvrij' Zaterdag 11 januari 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS* MIER DE GRAAF? UESBETH BUITINK wifla KOEVOET ERICJAN WETERINGS Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: SIMON DE GRAAF NIEUWSLIJN Rommelmarkt Sjelter voor kinderopvang LEIDERDORP Met een rommelmarkt op 8 februari probeert het Leiderdorpse sociaal-cultureel centrum de Sjelter het geld bij elkaar te krijgen om de vloer van de kinderopvangruimte te ver vangen. De ruimte, waarvan ook de basiseducatie en peuter speelzaal Dreumes gebruik maken, heeft een stenen vloer, die als onveilig voor de kinderen wordt beschouwd. Vervanging kost 5000 gulden. Spullen voor de rommelmarkt kunnen worden afgegeven bij de Sjelter tijdens openingsuren. Hulptransport naar Polen ZOETERWOUDE De werkgroep Zoeterwoude/Polen organi seert binnenkort weer een hulptransport naar dit land. De bus met goederen vertrekt op 25 januari, met als bestemming een psychiatrische inrichting in Wschowa. Hier verblijft een grote groep patiënten, in de leeftijd van 7 tot 43 jaar, onder de meest erbarmelijk omstandigheden. Er zijn in middels drie rolstoelen beschikbaar, maar er is ook behoefte aan waspoeder en schoonmaakmiddelen, flanellen-, wollen- en ka toenen kleding, lakens en pluche speelgoed. Verder is er geld nodig voor de aanschaf van luiers, talkpoeder en zalf. Wie goederen of geld wil afgeven kan terecht bij de leden van het comité of het Graalhuis aan de Zuidbuurtseweg. Geen geld voor inrichting plein Westwoud Zoeterwoude De gemeente Zoeterwoude moet geen geld uittrekken voor de herinrichting van het plein bij de plaatselijke basisschool Westwoud. Dat stellen B en W voor aan de gemeenteraad. De schoolleiding heeft de gemeen te om een bijdrage van onge veer 80.000 gulden verzocht. Herinrichting zou het plein on aantrekkelijk moeten maken om te voetballen, maar volgens B en W is er geen sprake van overlast. Secretaris De Graaff van het schoolbestuur van Westwoud kan nog geen commentaar ge ven op het voorstel. „Het is bij ons nog niet bekend. We gaan er in ieder geval met de ge meente over praten en dan komt er vast wel een oplossing uit de bus. Meer kan ik er nu niet over zeggen." Ongeveer twintig jaar geleden is de speelplaats van de school aan de Veldzichtstraat buiten schooltijden opengesteld als openbare speelruimte. Bij die gelegenheid zijn school en ge meentebestuur overeengeko men dat de gemeente de onder houdskosten van het plein voor haar rekening neemt. Toen in 1978 de kleuterschool aan de la gere school werd vastgebouwd heeft het bestuur van West woud het plein opnieuw laten inrichten. Er werd een kunst werk van gekleurde betonpalen neergezet en de school liet speeltoestellen voor kleuters plaatsen. B en W vinden dat het plein thans niet opnieuw ingericht hoeft te worden omdat het voetballen niet heeft geleid tot schade aan het schoolgebouw. Voor alle scholen heeft de ge meente een verzekering tegen schade door vandalisme afge sloten. Van de Westwoudschool zijn volgens B en W nog nooit gevallen van vandalisme ge meld. LEIDEN Het schoolplein van de Zoeterwoudse basisschool Westwoud hoeft niet opnieuw te worden ingericht, vinden B en W van Zoeterwoude. foto holvast In 1978 zijn extra zware gevel- de speelplaats voorzien van na de herinrichting nog vol- platen aangebracht en zijn de hardhouten kozijnen en is dub- doende ruimte overblijven om ramen voorzien van hard glas. bele beglazing geplaatst. Dat te voetballen", zo besluit het Bij een renovatie in 1989 is het lijkt het college voldoende be- collegevoorstel, schoolgebouw aan de kant van scherming. „Overigens zou ook Arbouw mag panden nu laten ontruimen DEN HAAG/OEGSTGEEST* CERBERUS Arbouw Vastgoed bv kan de gekraakte panden aan de Ge verstraat in Oegstgeest laten ontruimen. De Haagse kort geding-rechter G. Bodewes heeft gisteren het verzoek van Arbouw daartoe toege- Het bedrijf noemde de kraakactie tijdens de zitting zeer onverstandig omdat de huidige, illegale bewoners brandgevaar en overlast zou den veroorzaken. De rechter meende dat de advocaat van het bedrijf, mevrouw J. Pluis, deze bewering voldoende hard heeft gemaakt. Arbouw wil de panden af breken en op dezelfde plek een aantal appartementen bouwen. Een definitief bouwplan is er overigens nog niet. Het plein van de dorpskerk aan de Leiderdorpse Hoofdstraat zou een soort evenementenplein moeten worden, waarop het gezellig toeven is. FOTO HIELCO KUIPERS Herinrichting kern Leiderdorp nog dit jaar behandeld Het Leiderdorpse college gaat onderhandelen met het bestuur van de Dorpskerk aan de Hoofdstraat over de toekomstige functie van het kerkplein. „Het college heeft gevraagd om oriënterende gesprekken om te zien of het plein betrokken kan worden bij de plannen voor het Oude Dorp", aldus een gemeentewoordvoerder. Het kerkplein zou een soort evenementenplein moeten wor den, waarop het gezellig toeven is. LEIDERDORP UESBETH 8UIT1NK Daarmee wordt een aanzet ge geven tot de herziening van het gebied rond de Hoofdstraat, zoals het college bij de begro tingsbehandeling heeft toege zegd. „Er zijn nu nog geen plan nen voor het Oude Dorp, die moeten dit jaar worden uitge werkt door de stedebouwkundi- ge. Er zijn wel ooit plannen ge weest, maar die zijn afgeketst. Misschien worden aspecten van die voorstellen wel in de toe komstige herinrichting opgeno men", aldus de woordvoerder. Het college van beheer van de Dorpskerk wil nog geen com mentaar geven op de uitnodi ging voor een gesprek. Wethouder H. Veldstra zegt 'nieuwsgierig' te zijn naar de ideeën van de stichting Vrien den van de oude kern'. Die streeft naar een rustieke, maar levendige dorpskern, waar over dag maar vooral ook in de avonduren wat te beleven is. Dat houdt onder meer in het scheppen van goede voorwaar den voor middenstanders en I rijven, fraaier aankleden van het Oude Dorp. Veldstra noemt het 'een goede zaak dat de burgers zich betrokken voelen bij de ontwik keling van het Oude Dorp'. Duidelijkheid T. van Enen van de stichting is blij dat het college gaat onder handelen met het kerkbestuur. „Dat had lang geleden al moe ten gebeuren. Het kerkbestuur heeft twee jaar geleden in een radio-uitzending duidelijk ge zegd dat ze bereid was over het pleintje te praten. Nu kan er eindelijk duidelijkheid komen over wat het bestuur met het plein wil." Volgens Van Etten kan een meer open karakter van het plein ook ten gunste van de kerk werken. „Het maakt de kerk toegankelijker en mis schien komen er daardoor meer mensen naar binnen. Dat kan ook voor de kerk leuk zijn, zeker als er ook een financiële oppep per bij komt." Van Etten houdt vast aan het idee dat er een projectgroep moet worden opgezet, waarin de gemeente, de stichting, de Leiderdorpse ondernemersvere niging en de marktkooplui zit ting hebben. „De gemeenteraad moet het college opdracht ge ven voor de vorming van zo n werkgroep. We hebben de LOV al benaderd en die buigt zich erover." Dat de markt in het Oude Dorp blijft is 'leuk', vindt Van Etten. „Maar als de markt kooplui niet willen dat de han del doodbloedt, moeten ze met ons in zo'n projectgroep gaan zitten en de schouders eronder zetten." De herinrichting van het voormalige centrum van Lei derdorp moet later dit jaar wor den behandeld in de commissie ruimtelijke ordening. Wethouder T. Kohlbeck met de pet in de hand op zoek naar onderkomen voor bewoners rusthuis Rosarium Eerst was er de fase viteit, toen die van I .dering, vervolgens kwamen de ontmoediging en de woede. Maar ondanks een nijpend ge brek aan perspectief wilde nie mand opgeven. Op de valreep diende de oplossing zich aan. En hedentendage kan er weer worden gegrijnsd. De Oegstgeester PvdA-wet- houder T. Kohlbeck (welzijn, volkshuisvesting) heeft zo'n beetje het hele scala aan emo ties doorgemaakt tijdens zijn missie, die gelijkenissen ver toont met het reisverhaal van Jozef en Maria. „In de welvaren de herberg Oegstgeest was aan vankelijk geen plaats voor deze toch min of meer bekende Oegstgeestenaren", zegt hij, doelend op de twaalf bewoners van het rusthuis Rosarium aan de L. de Colignylaan. Een jaar lang dreigden deze mensen, veelal ex-patiënten van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest, op straat te worden gezet. Mede dank zij de vele in spanningen van Kohlbeck en ondanks de kille, extreem zake lijke opstelling van enige onder nemers hebben de twaalf Oegstgeestenaren nu dan toch een dak boven hun hoofd. Kohlbeck: „In de vorige be stuursperiode had ik als wet houder ruimtelijke ordening en openbare werken op een heel andere basis contacten met on dernemers. Toen had ik meer te brengen, nu kom ik met verzoe ken, met de pet in de hand. Te genwoordig word ik dan ook naar heel andere loketten ver wezen, ja. Maar ik wil niet gene raliseren. Ik heb Proper al ge noemd als de gunstige uitzon dering." De Oegstgeester zakenman Proper is de de eigenaar van één van de twee Rosarium-pan den aan de L. de Colignylaan. De wethouder vindt hem 'bui tengewoon medewerkzaam'. Dat geldt bepaald niet voor de in België wonende eigenaar van het andere pand, die volgens Kohlbeck tot op de dag van van daag 'grove middelen' gebruikt om zijn onroerend goed zo snel mogelijk leeg te krijgen. De toe zegging dat dit per 1 februari het geval zal zijn weerhoudt hem er niet van advocaten in te schakelen en de bewoners te dagvaarden. Instellingen De problemen begonnen in het najaar van 1990 toen de 81 jaar geworden zuster Schuil met het rusthuis moest ophouden. Het Rosarium is van origine haar particulier initiatief. Na haar verhuizing naar een bejaarden oord ontstond een vreemde si tuatie. De bewoners kunnen ab soluut niet zelfstandig wonen maar formeel beschouwd was niemand verantwoordelijk voor hen. De gemeente heeft toen het ini tiatief genomen en een verga dering belegd met Endegeest en met besturen van gezinsvervan gende huizen, vertelt Kohlbeck. „De gedachte dat er een oplos sing komt als je alle instellingen die in deze sfeer zitten aan één tafel zet, bleek echter naïef. Ik had en heb begrip voor de op stelling van de instellingen. Het kan natuurlijk nooit de bedoe ling zijn dat Endegeest ontsla-' gen patiënten weer terug krijgt." Uiteindelijk bleef De Schakel, een stichting voor begeleid wo nen, over als enige mogelijk heid. De begeleiding was hier mee geregeld, de huisvesting echter nog niet. In de financiële opzet gaapte een gat van enkele tonnen. Het leek Kohlbeck een begaanbare weg om de ge meente Oegstgeest daarvan eenderde te laten betalen, even als het ministerie van wvc. De rest moest door middel van sponsoring en acties op tafel komen. „Deze oplossing zou veruit het goedkoopst zijn ge weest. Wvc was er met 2,5 ton in één keer vanaf geweest. Alle andere constructies vallen on der de algemene wet bijzondere ziektekosten (abwz). We praten dan over bedragen tussen de 60 a 100.000 gulden per patiënt per jaar." Maar wvc bleef volhouden dat het niet over potjes beschikte waaruit geld voor voortzetting van l\et Rosarium kon worden gehaald. „We hebben deze zaak tot op het hoogste niveau ge speeld. Op een gegeven mo ment had ik de secretaresse aan de lijn van minister D'Ancona, die op het punt stond te ver trekken voor een spreekbeurt over sociale vernieuwing. Ik kon haar aan een prachtvoorbeeld voor haar speech helpen, maar er bestond geen belangstelling voor. Waarmee een einde aan de fase van verwondering kwam: het lukt niet. dachten we. Hoe is het mogelijk?" „We waren vijf maanden be zig met deze kwestie toen min of meer uit het niets het hoofd van het regionaal instituut voor begeleid wonen (RIBW) op dook. Het RIBW was net begon nen en deze functionaris moest FOTO HIELCO KUIPERS in het noordelijk deel van Zuid- Holland zo'n woonproject op zetten en hij dacht aan Oegst geest. We hebben die draad op gepikt. zij het zonder hoop, om dat het financieringsprobleem nog levensgroot aanwezig was. We werden weer wat meer opti mistisch toen bleek dat finan ciering via de awbz kon. Ik heb het zie-je-nu-u>el-i>erhaal van wvc knarsetandend aange hoord. Alsof het ministerie dit allemaal van tevoren had zien aankomen." „We moesten nu alleen nog een huis zoeken. Voor de ge meente was een rol als bemid delaar weggelegd. Eerst is ge probeerd de panden aan de L de Colignylaan te kopen maar dat één 1 i de twee eigenaren bespreekbaar. De ander stuurde een advocaat op ons af ondanks dat wij hem hadden verzekerd dat het pand begin 1992 vrij zou komen. Bij de gemeenteraad hadden we inmiddels voor elkaar gekregen dat Oegstgeest het project tot die tijd zou bekostigen. Tegen die advocaat heb ik gezegd: u gaat deze mensen vervolgen en dit huis met rechterlijke dwang leeg maken? Ben benieuwd bij wie u daar de handen voor el kaar op krijgt Veel succes, u gaat uw gang maar." Pensionhouders Vervolgens kwam het pension Bakker aan de Geversstraat in beeld. Het pand was niet leeg werd al enkele jaren te geboden. Moeizame lelingen volgden. Ko hlbeck en zijn ambtenaren moesten nu ook nog eens een keer bemiddelen voor vervan gende woonruimte van de eige naresse. Extra complicatie vormden haar twee pension houders, die moesten meever huizen. Na een half jaar leek al les in kannen en kruiken. Toen gaf de eigenares te kennen toch nog niet toe te zijn aan een ver huizing. „Het begin van de ontmoedi gende fase", zegt Kohlbeck. Ook de zusterflat van bejaardenoord Wijckerslooth leek alleen maar een oplossing. Het bestuur bleek zelf plannen met dit ge bouw te hebben. De ontmoedi ging sloeg om in woede toen Kohlbeck tevergeefs zaken pro beerde te doen met 'speculant Schipper'. Deze zakenman, vertelt de wethouder, kocht enige tijd ge leden 'merendeels goedkope huurwoningen op in de Bloe- menbuurt met als doel ze 'uit te ponden', door te verkopen. „Dat was een slechte ontwikke ling uit het oogpunt van volks huisvesting en het is er alleen nog maar erger op geworden door zijn weigering om aan ons te verkopen. Dit uit angst dat de huizen in de omgeving van het Rosarium onverkoopbaar zou den worden; het lelijke gezicht van het kapitalisme." „Ondernemers moeten zich ervan bewust zijn dat ook zij verantwoordelijk zijn voor de samenleving. En de kwaliteit van de samenleving is af te me ten aan hoe ze met haar zwak- sten omgaat. En zwakkeren zijn in elk geval uit het oogpunt van economisch rendement niet in teressant voor ondernemers. Vandaar dat ondernemers kwesties als deze geheel aan de overheid overlaten. Daarbij be seffen ze niet dat als die dan vastloopt, er ook niets meer voor elkaar komt. Het kan toch niet zo zijn dat voor de zwakke ren de samenleving alleen uit het openbaar bestuur bestaat?" Dat er om twee voor twaalf toch twee woningen naast el kaar in Haaswijk zijn gevonden en de eigenaar, een pensioen fonds, van de verhuur ten be hoeve van een groep bijzondere Oegstgeestenaren geen enkel probleem maakt, is een klein wonder. Het gezelschap kan nu bij elkaar blijven en in Haaswijk zijn reeds veie positieve ervarin gen opgedaan met de integratie van bijvoorbeeld bewoners van gezinsvervangende tehuizen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 29