Leiden 'Noemen van een getal is al anti-reclame' Stemming Zaterdag 11 januari 1992 Redactie: 071-161400 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: HENK BUIS 27 Schoolbesturen denken na over witte/zwarte scholen problematiek MEDISCHE DIENSTEN Het Leidse oud-PvdA-raadslid Loek Geradts vroeg er aan dacht voor en de schoolbesturen denken na. Hoewel al gemene cijfers niet openbaar zijn, krijgt ook Leiden met basisscholen te maken, waarop de meerderheid van de leerlingen van niet-Nederlandse herkomst is. Geradts vindt dat de politiek de middelen die haar ter beschik king staan moet aangrijpen om het ontstaan van zoge naamde 'witte' en 'zwarte' scholen te voorkomen. In Lei den is de afgelopen twee jaar de omslag gekomen. „Wij accepteren dat wij een zwarte school worden", zegt een schoolhoofd. LEIDEN «EMIEL FANGMANN „Ik heb mijn eigen kinderen ge woon op de buurtschool gedaan en niet op een eliteschooltje aan de rand van de stad", zegt Geradts vol overtuiging. „Het is toch normaal, dat ze met Turk se kinderen thuiskomen". Als integratie op de basisschool niet lukt, hoe moet het dan in de maatschappij later lukken? Dat is de gedachte die er achter zit. De vakbondsman verliet de Leidse gemeenteraad vorig jaar met een boodschap: voorkom dat in Leiden een onderscheid ontstaat tussen scholen waar voornamelijk allochtone kinde ren zitten en scholen met kin deren van wie de ouders thuis Nederlands spreken. „Want mijn indruk is dat dat gaat ge beuren." Machiél Taal, project coördi nator van het Onderwijsvoor- rangsgebied, bevestigt dat er zwarte en witte scholen zijn. „Het is iets van de laatste twee jaar. Mijn indruk is dat de vor ming in het begin langzaam gaat, en dat het zich dan ver snelt. Het is een gevoelig onder werp, want je weet niet wat je met een bepaald standpunt op roept." Het aanroeren van de 'witte' en 'zwarte' scholenproblema- tiek is inderdaad een heikel on derwerp, als je er willekeurig naar vraagt. „Want", zo zegt di recteur H. Weijtens van rk ba sisschool 'De Singel', „alleen al het noemen van een getal is an ti-reclame. Maar bij ons is ie dereen welkom". H. Weijtens voegt toe dat op haar school twintig procent van de leerlin gen van niet-Nederlandse komaf is. Er zijn ook basisscho len, zoals in de Merenwijk, waar tussen de zestig en tachtig pro cent van de leerlingen van bui tenlandse komaf is. Scholen vrezen vaak dat 'Ne derlandse' ouders hun kinderen niet naar een school sturen waar veel 'buitenlandse' kinde ren op zitten. Nederland kent immers vrijheid van schoolkeu ze en dat betekent dat ouders zelf mogen uitzoeken op welke basisschool ze hun kind doen. Dat hoeft geen school in de buurt te zijn. Ook een al dan niet godsdienstige achtergrond bij de ouders speelt tegenwoor- 5 bij Er zijn basisscholen in Leiden waar zestig tot tachtig procent van de leerlingen van buitenlandse komaf is. Loek Geradts: „Het is toch nor maal dat mijn kinderen met Turk se kinderen thuiskomen?" foto wim dijkman )len nauwelijk Loek Geradts: „Waar ligt de grens bij die schoolkeuze? Je wilt als ouder niet dat je kinde ren in een klas komen, waar ze hun Nederlands niet ontwikke len." Hij vervolgt: „Maar dat mag niet een last zijn voor een paar scholen, dat moet over alle scholen verdeeld worden en daar moet de politieke discussie over gaan." In de Verenigde Staten stuurt de overheid de integratie van 'wit' en 'zwart' op scholen veel dwingender. Staatssecretaris J. Wallage heeft zich eerder dit jaar daartegen verzet. Taal zegt dat in sommige steden wel po gingen worden gedaan om per centages af te spreken, om het ontstaan van 'witte' en 'zwarte' scholen te voorkomen. Zo loopt in Gouda een project om leer lingen te spreiden, terwijl Am sterdam de autochtone leerlin gen binnen de eigen wijk pro beert te houden. „Maar sturen is lastig." Onderzoek wijst echter ook uit dat het onderwijs op aparte scholen niet slechter hoeft te zijn. De oprichters van de isla mitische basisschool in Leiden gaan daar bijvoorbeeld van uit. Wie voorbereid is, kan ook de kwaliteit handhaven. „Wij accepteren dat wij een zwarte school worden", zegt di recteur F. van Hooft van de Dr. van Voorthuysenschool aan de Mamixstraat. Deze school voor moeilijk lerende kinderen telt 120 leerlingen, in de leeftijd van 6 tot 19 jaar oud, van wie 42 procent van buitenlandse her komst. De laatste zes jaar steeg hun aantal van vijf naar vijftig leerlingen. Maar het aantal bui tenlandse leerlingen heeft geen invloed op de kwaliteit van het onderwijs, zegt de directeur. „Leerlingen worden bij bepaal de vakken namelijk niet per leeftijd, maar op reken- en lees niveau bij elkaar gezet. Er is ex tra tijd voor onderwijs in de ei gen taal- en cultuur." De school heeft ook een Marokkaanse leerkracht, die tweetalig is. Van Hooft weet dat voor mlk-onder- wijs allochtone leerlingen voor zijn school kiezen, juist omdat zijn school de naam heeft. „Wij hebben het vertrouwen gewon nen, en wij hebben kennis van zaken." Het ontstaan van een 'zwarte' school wordt er door versterkt. Leiden kent bijvoor beeld nog twee andere mlk- scholen, de Manse (protestants- schristelijk) en de Pancrat (ka tholiek), maar het aantal al lochtone leerlingen op die scho len is te verwaarlozen. „Zelf als een leerling van een roomska- tholieke basisschool naar een mlk-school gaat, kiest die vaak niet voor dee rooms-katholieke, maar komt hier. Bij mlk-onder- wijs is er bovendien een ver- voersregeling, zodat afstand niet het probleem is", aldus Van Hooft. Hij zou een zekere sprei ding van allochtone leerlingen wel toejuichen. „Als er op de andere mlk-scholen een paar, zeg tien, allochtone leerlingen zouden zitten, dan komen er vanzelf ook meer." Op de Dr. van Voorthuysen school naast het Sinterklaas feest voor alle leerlingen ook het suikerfeest, aan het eind van de Ramadan, voor alle leerlingen gevierd wordt. Vol enthousias me nemen allochtone en au tochtone leerlingen aldus ken nis van eikaars cultuur. „Het openbaar onderwijs is in dia loog met levensbeschouwing", zegt de directeur. De positie van de Dr. van Voorthuysenschool wijkt wel enigszins af, omdat het mik - speciaal - onderwijs wettelijk anders geregeld is. Maar ook de 'gewone' Leidse basisscholen krijgen, net als een aantal ande re grote steden, de komende ja ren extra geld voor het onder wijs aan minderheden. Dat is bestemd voor die scholen 'waar zich de scheiding aan het afte kenen is', zo liet wethouder Koek (onderwijs) onlangs in het PvdA-partijblad weten. Dat wil overigens niet zeggen, dat er op dit moment niets ge beurt. Er zijn opvangklassen voor leerlingen, die net uit het buitenland komen. Voor het eerst is er dit schooljaar een Leidse kopklas gestart. In dat klasje zitten leerlingen die mak kelijk het havo-niveau aankun nen, maar door onvoldoende kennis van het Nederlands nog gehinderd worden. Zij worden in een extra jaar bijgespijkerd. Bovendien is voor de wettelijke financiering van scholen niet el ke leerling op een Nederlandse school gelijk. Per leerling is er meer geld als zijn achtergrond dat rechtvaardigt. Eventuele werkloosheid van de ouders of een buitenlandse herkomst spe len daarbij een rol. Oud-raadslid Geradts heeft vertrouwen in de Leidse poli tiek. „De stadsvernieuwing is geslaagd. Er zijn hier geen get to's zoals in andere Nederland se en vooral Europese steden. Maar taalachterstand, leerach- terstand, sociale achterstand foto hielco kuipers betekent ook getto-vorming. Een geestelijk getto, en dat moet voorkomen worden. Maar we zijn in Leiden op de goede weg". Want in Leiden gaat het zo slecht nog niet. In oktober bere kende het Onderwijsvoorrangs- gebied, dat van de basisscholen in De Kooi, Leiden-Noord, de Slaaghwijk en Groenoord ruim de helft van de buitenlandse leerlingen op de mavo, de havo en het vwo terechtkomt. Dat is bijna drie keer zoveel als het landelijk gemiddelde. Zij be zochten de basisschool in een tijd dat er zich nog geen schei ding tussen 'zwart' en 'wit' afte kende. De door Geradts gewenste sa menwerking tussen scholen be staat inmiddels. De besturen van de bijzondere scholen ver wijzen als je ze naar het onder werp 'zwarte' en 'witte' scholen vraagt door naar één gemeente lijke woordvoerder, die ook na mens hen spreekt In dat op zicht is de schoolstrijd begra ven. Op dit moment worden er verkennende gesprekken ge voerd, zoals wethouder Koek ze noemt. Maar daarover wil de woordvoerder nog niet uit de school klappen. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars, Groeneveld. J tel. 218661. Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur.- Visser, tel. 143916. Groep 2 - Bergmeijer, Van Gent, Klaassen, De Lange. Van Luyk, Mid dendorp. Nering Bögel. Pufkus, Rus en Taytelbaum: za 8 uur tot zo 8 uur: M. Bergmeijer, tel. 226201. Oude Singel 76. zo 8 uur tot 24 uur: E. de Lange. tel. 212025, Bronkhorststraat 43-45. Groep 3 - Boels, J. de Bruyne, W. de Bruyne, Fogelberg, Huibers, Jurgens, Lely, Van den Muijsenbergh en Smit: za 8 uur tot zo 8 uur: E.K. Fogelberg, tel. 132877, De Sitterlaan 18 zo 8 uur tot 24 uur: J.W. Lely, tel. 416555. Lekstraat 91a. Groep 4 - Bénit, Horn, de Kanter. Lahr. Lodder, Nieuwenhuis, Paulides, Van Rijn, Van Wingerden, J.G. Zaaijer en R.E. Zaaijer: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Lahr, tel. 120347, Zoeterwoudsesingel 11. zo 8 uur tot 24 uur: J.G. Zaaijer. tel. 316009, R.P. Geerlmgspad 11. Groep 5 - Crul, A. Hammerstein, D. Hammerstem, De Lorm, De Jong, Kooijman, Prince, Reinders en Wiers- zo 8 uur tot 24 uur: J. Remders, tel. 760947, G. Brandstraat 29. Waarnemingsregeling Homeopati- terstelefoon 071-122222 kunt i nemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp S.P. Ouwerkerk, tel 891037; spreek uur (uitsluitend voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur op Florijn 10. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: G.A. van der Steenhoven, Boerhaaveplein 19. tel. 177461. Voorschoten za: C. Meijer. J.W. Frisolaan 13, tel. 613032; 20: A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 762159. Warmond Huisartsenpraktijk Boerhaave. Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393. Wassenaar za I.C. Spelt. tel. 11844, Van Groe- neveltlaan 17:zo I. STuyfzand. tel. 12460, Kerkstraat 42; Om 12.00 uur is er spreekuur op genoemde adressen. Zoeterwoude via uw eigen huisarts verneemt u wh de weekenddienst APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. tot vr. Apotheek De Aloé. Levendaal 161, Leiden, tel. 120502; Apotheek Boehmer, Florijn 21. Leiderdorp, tel 894400; Apotheek Meidoorn. Voor straat 59. Voorschoten, tel. 613350. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Hel der, Roest (Leiden en omstreken): G Roest, Ockenrode 14, Leiderdorp, tel. 890405. Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw: R. Koster, Narcisstraat 47. Voorschoten, tel. 613836. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest. tel. 156161, of DJ. Brandt, Homanstraat 1, Rijns- burg, tel. 173266. Voor eigen praktijk: B.G. Heemskerk, De Kempenaer- straat 21, Oegstgeest, tel: 071- 176761. Voor de praktijk van mevr. S. Stibbe Bronkhorststraat 13, Leiden, tel: 218393, alleen op telefonische af spraak. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenart sen: dokterstelefoon 070-3455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: mw F. van Leeuwen, Merelstraat 184a, Leider dorp, tel. 418724; spreekuur om 13.00 uur. Voorschoten/Wassenaar W. Mangelaar Meertens, Stoeplaan 6, Wassenaar, tel. 78151; spreekuur van 17.30-18 uur. Kruisverenigin_ 59. tel: 120144; na 17.00 u het weekend uitsluitend bereikbaar via dokterstelefoon, tel: 122222. Bereikbaarheid Kruisvereniging "Hart van Holland', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoeterwoude: Voor dringende gevallen buiten de spreek uurtijden. tel: 01720-24024. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp: voor drin gende hulp buil 06-8212141. AGENDA ZATERDAG 11 JANUARI Leiden Sixties/seventies-avond mmv Livin* Blues, Cosmic Shuffle en Chris Koe nen. Antonios Clubhuis, Lange Mare 43. Aanvang 21.00 uur. Molentocht 10 en 15 km, georgani seerd door Wandelkring Leiden e.o. vandeK.N.B.L.O. Startvan9-13 uur vanaf de VW Stationsplein. Noordwijk Theater Pluisje met 'De T zit in m'n kopje'. Leeftijd 6 t/m 9 jaar, aanvang 14.15 uur in cultureel centrum De Rank. Golfbaan. Mighty Mike (rauwe beat la kliek) in het JOIN-Centrum, Weteringkade. Leeftijd vanaf 16 jaar, aanvang 21.00 uur. Noordwijkerhout Wandeling onder deskundige leiding door de Amsterdamse Waterleiding duinen. Aanmelden VW Noordwijker- Oe Strandhengelwedstrijd (8ste compe titiewedstrijd). georganiseerd door De Sportvisser. V.stijd van 8.15 -12.15 Noordwijkerhout Diavoorstelling over Oud Zilker Duinpan, DeZilk. Inlichtingen: 02520-15465. Kindervoorstelling uitgevoerd door O.D.I. in De Schelft. Aanvang 14.00 MAANDAG 13 JANUARI Noordwijk Vergadering van de raadscommissie voor ojienbare werken, woningbedrijf en verkeer. Aanvang 20.00 uur. POLITIEKE RUBRIEK Het is nog maar een paar jaar geleden dat de Leidse gemeenteraad de moeite nam om drie avonden lang te discussiëren over de benoeming van ambtenaren. Het CDA zat nog in de oppositie en klaagde erover dat het college van B en W, zwaar gedomineerd door de PvdA, alleen maar sociaal democraten benoemde in de top van het ambtelijk apparaat. Isof er geen goede CDA'ers zijn, huilde fractieleider Joop Walenkamp. De PvdA verwees de beschuldiging naar het rijk der fabelen en eiste dat Walenkamp zijn woorden terugnam. De CDA'er hield echter stug vol. Inmiddels zijn we een paar jaar verder en maakt het CDA zelf de dienst uit. Walenkamps partijgenoot Aart van Bochove is zelfs wethouder van personeel en organisatie geworden, dus je zou zeggen dat die heel wat goed kan maken. Een tijdje geleden leek het er ook op dat dit zou gebeuren. Een heuse CDA'er werd benoemd tot gemeentesecretaris. Maar dat was nog maar het begin. Het CDA heeft zich blijkbaar voorgenomen de 'fouten' van het vorige college dubbel en dwars goed te maken. Deze week werd bekend wie het college wil bombarderen tot topambtenaren. Vijf interne kandidaten zijn aangewezen om de vijf grote diensten te gaan leiden, die door de reorganisatie ontstaan. Het voorstel van het college roept nauwelijks verbazing op, omdat de kandidaten bekend staan als deskundige leiders. Opvallender is de politieke klem- van de vijf. Saskia Noorman (nu hoofd Sociale Dienst), Anja van Gorsel (nu directeur reinigingsdienst) en Pedro Peters (nu hoofd van de directie onderwijs) hebben affiniteit met de PvdA. De andere twee kandidaten, Henk van der Eijk van financiën en Wim van der Hoeven van grondzaken en ruimtelijke ordening, komen echter uit een heel andere politieke hoek. De gereformeerd-vrijgemaakte Van der Eijk is enthousiast en - overtuigd GPV'er, en Van der Hoeven vertegenwoordigde jarenlang de SGP/GPV-fractie in de gemeenteraad van zijn woonplaats Gouda. Alsof er geen goede CDA'ers zijn, zal Joop Walenkamp wel weer zeggen. ry M ijn partijgenoot Aart W van Bochove moet m A vast ook wel een beetje huilen om het voorstel. De personeelswethouder pleitte er altijd voor om wat kanjers van buiten te halen. Vers bloed doet het goed in een organisatie, was zijn argument. Bovendien wilde hij geen 'specialisten' benoemen als leiders van de vijf grote diensten. Er moesten 'algemeen managers' worden aangetrokken, die na een jaar of drie heel gemakkelijk kunnen 'switchen' naar een andere dienst. Maar de reorganisatie kost al klauwen vol met geld, dus centen om een of ander licht uit een andere gemeente of zelfs uit het bedrijfsleven binnen te halen, heeft de gemeente niet. Bovendien zijn de nieuwe directeuren allemaal specialisten: ze zijn als directiehoofd in een bepaalde sector werkzaam en blijven die sector ook trouw. Arme Aart van Bochove. Alsof het allemaal nog niet genoeg was, stond het collegevoorstel ook nog deze week in de krant. Burgemeester en wethouders wilden de namen van de nieuwe managers geheim houden tot de officiële benoemingsdatum. De dag nadat in de krant stond dat het college het vijftal wil benoemen, verspreidde wethouder Van Bochove een bericht onder alle ambtenaren en raadsleden. „Wij achten het uitlekken van dit voorstel een ernstige schending van de zorgvuldigheid die in deze zaak geboden is en tot nu toe ook betracht is", schrijft Van Bochove in een officieel bulletin van B en W. Er moeten nog gesprekken worden gevoerd met de begeleidingscommissie, zo herhaalt hij het krantebericht, en 'indien de procedure wel was afgerond, zouden wij u zeker op een meer gepaste wijze hebben geïnformeerd dan via de krant'. Hè bah, dat gigantische feest in de Groenoordhallen waarop de topmanagers aan het ganse volk worden gepresenteerd, gaat toch wel door? Wie voor de PvdA in de Leidse gemeenteraad wil gaan zitten, wordt geacht de naam van de Partij van de Arbeid eer aan te doen. De raadsleden in de grote rooie familie moeten van hun partij een hoop tijd kwijt zijn met hun hobby om met het hoogste compliment 'harde werker' te worden bedeeld. Een beetje als Paul Bordewijk, die nu met zijn wachtgeldregeling als oud wethouder alle tijd heeft om de raadsstukken door te vlooien en wethouders lastig te vallen met details. De toch stoere en sportieve Bert PaauW redde het in dat klimaat vorig jaar niet en haakte af toen hij het werk van zijn dromen kreeg bij de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU). Zijn gedoodverfde opvolger was Marjan Walraven, die gewoon aan de beurt was toen de ene na andere PvdA'er zich plotseling uitgeput de pensioengerechtigde leeftijd herinnerde (Elly Kerckhoffs) of een auto met chauffeur wist te bemachtigen (Henriëtte van Dongen). Wie schetst onze verbazing toen plotseling Ed van der Veen als kandidaat-raadslid en werkezel werd voorgedragen. Was Marjan onwel geworden? Gewogen en te lui bevonden? Inmiddels op de vlucht geslagen en elders aan de slag gegaan? Nee, Marjan heeft een baan, een volledige en drukke baan. Daar is niks mis mee, maar ze heeft werk buiten de politiek. Wie voor de PvdA de gemeenteraad in wil, wordt geacht de raadsvergoeding te benutten om minder te gaan werken bij de baas. De zo gewonnen tijd moet het raadslid niet alleen benutten voor vergaderen en-het lezen van stukken, maar ook voor werkbezoeken en gesprekken met wijkbewoners. Walraven heeft het echter te druk met haar werk in een boekhandel om zich een dag per week vrij te maken. Ze heeft zelfs nauwelijks tijd om even telefonisch commentaar te geven: „Er zijn allemaal klanten in de winkel en die moet ik eigenlijk helpen". Of zij het jammer vindt: „Nou ja, ik heb er zelf voor gekozen, maar ik moet nu echt aan het werk". Bijdragen: Janet van Dijk, Karei Berkhout VRIJE TUD Prestatieloop De Leidse ren- en toervereni- ging Swift organiseert vandaag een prestatieloop. Deelnemers kunnen kiezen uit drie afstan den, 5, 10 en 15 kilometer. De start is om 10.45 uur bij het clubhuis aan de Willem van de Madeweg (park De Bult). Bingo Carnavalsvereniging De Spoor- bumpers houdt morgen een bingomiddag in buurthuis 't Spoortje (Bernhardkade 40). Aanvang 14.00 uur. Ouderen De Ouderen Activiteiten Com missie Leiden Zuid-West orga niseert op zondag 12 januari een ontspanningsmiddag voor 55-plussers. Aanvang 14.30 uur in verzorgingstehuis "Van der Willigenhof. PvdA'ers hebben de meeste tijd voor politiek, zou je denken. Maai de lege 'bakjes' op het stadhuis behoren toe aan raadsleden van andere partijen. Nog maar wat minder werken dan, die raadsleden van de partij van de arbeid? foto hielco kuipers Borstkanker Het Leidse Bortsprothese Infor matie centrum (BIC) houdt met ingang van maandag 13 januari iedere tweede maaandag van de maand een inloopochtend (9.30 en 11.30 uur) voor vrouwen met borstkanker. Vrouwen kunnen tijdens genoemde uren hiervoor vrijblijvend het Integraal Kan kercentrum West aan de Schip- holweg 5a binnenlopen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27