Leiden Prijs koopwoning regio stijgt gestaag 'Plannen Vreewijk bij provincie aangekaart' Pachters verbijsterd na opzeggen contract Bibliotheek zoekt grootverbruikers Zes arrestaties wegens reeks diefstallen uit PTT-cellen Zaterdag 11 januari 1992 GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN 25 NIEUWSLIJN Sportpreventieprys voor rugby-duo LEIDEN De sportblessurepreventieprijs van 1991, in het leven geroepen door het Sport Medisch Advies Centrum, is toegekend aan het rugby-duo Pieter Corver en Patrick Venra. Volgens de ju ry sprong het tweetal er duidelijk uit Corver, speier van DIOK en international, en Veria, verzorger van de Leidse rugby-club, houden sinds geruime tijd een spreekuur voor leden, die daar door in een vroeg stadium met fsyieke problemen op de prop pen kunnen komen. De Cornells Jqppenszprijs 1991, voor ver enigingen die zich onderscheiden tijdens de taptoe, viel dit keer ten deel aan de gymnastiekvereniging iahn. Beide prijzen wer den gisteravond uitgereikt in de kantine van Lugdunum. PvdA-discussie over vuilverbranding Groen Links-wethouder Hans de Ia Mar en PvdA-gedeputeerde Hans van der Vlist zijn vrijdag 17 januari te gast op een léden- vergadering van de Leidse PvdA. De bijeenkomst staat in het te ken van afvalverwerking in Zuid-Holland. De vergadering wordt gehouden in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43, aanvang 20.00 uur. De openbare bibliotheek in Lei den gaat de boer op met haar collectie. Ze wil instellingen als bejaardentehuizen en zieken huizen de mogelijkheid bieden een groot aantal boeken tegelijk te lenen. Op die manier kunnen patiënten en werknemers ook buiten de openingsuren van de bibliotheek een boek 'in> huis' halen. Eventueel kunnen ook bedrijven van de service gebruik maken. De bibliotheek heeft inmid dels de eerste 'grootverbruiker' binnengehaald: het Diacones- senhuis. Het Leidse ziekenhuis leent uit de collectie van de openbare 'bieb' onder meer streekromans, detectives, groot- letter-boeken en Nederlandse en buitenlandse romans. Voorts levert de bibliotheek gesproken boeken, voor mensen die niet meer in staat zijn zelf te lezen. Het ziekenhuis leent de boeken in eerste instantie voor zijn pa tiënten. Zijn de ervaringen posi tief, dan zal de service te zijner tijd ook beschikbaar komen voor personeelsleden. Directeur E. van Sprundel van de openbare bibliotheek ver wacht spoedig .meer van dit soort grote klanten binnen te kunnen halen. „Er hebben zich al een paar gegadigden gemeld. Raad- en Daadwinkel komt aan Uiterstegracht LEIDEN. ERNASTRAATSMA De Raad- en Daadwinkel in Pancras-Oost wordt gevestigd in een pand aan de Uiterste gracht en gaat naar verwachting 1 maart open. In de voormalige woning is ruimte voor een huis-, meester, de omgevingsvaklie den, de wijkagent en de zogehe ten Trajectwinkel. Het is de be doeling dat in het pand op ter mijn ook een ouderenadvies- punt komt. Met de inrichting van het nieuwe informatiepunt voor Wijkbewoners wil de gmeente de kloof tussen overheid en burger verkleinen. Het project maakt deel uit van de sociale vernieuwing in Pancras-Oost. Een aantal activiteiten dat in de Raad- en Daadwinkel wordt ondergebracht, zit nu nog in het buurthuis De Pancrat (Middel stegracht). Dat zijn onder meer de Trajectwinkel en de huidige wijkwinkel. De wijkagent en de huismees ter zijn nieuwe contactperso nen. De huismeester -is onder meer een bemiddelaar tussen huurders en woningbouwvere niging Ons Doel. „Hoe een en ander ander er in maart gaat uitzien is nog niet precies bekend", zegt H. Aben van de Trajectwinkel, die infor- fneert over werk en werkloos heid. „Een huismeester is in middels aangesteld maar of de wijkagent ook daadwerkelijk in het pand aan de Uiterstegracht gaat zitten weten we nog niet. Misschien houdt hij er spreek- In de Slaaghwijk en Leiden- Noord wordt ook-gewerkt aan het inrichten van Raad- en Daad Winkels. Dat aantal zal wel groter wor den, want we zijn van plan deze dienstverlening meer onder de aandacht te brengen". Van Sprundel is de service be gonnen om meer lezers te kun nen bereiken. „Normaal ge sproken komen mensen naar ons toe. Maar als daarvoor be langstelling is, leveren wij boe ken ook bij de klant thuis. Des noods zo'n 600 tot 700 tegelijk". De 'normale' leden van de bi bliotheek zullen hier overigens niet de dupe van worden. „De boeken komen uit een collectie die we speciaal voor instellin gen en bedrijven apart hebben gehouden. Het is dus niet zo dat mensen straks langer moeten wachten voordat een boek dat ze willen hebben, beschikbaar komt. Behalve als de service ontzettend aanslaat, maar dat zou een luxe-probleem zijn, dat we te zijner tijd dan maar weer moeten oplossen". Rijk zal de bibliotheek niet worden van de 'grootverbrui kers-contracten'. „Er staat een op provinciaal niveau afgespro ken vergoeding voor. Die is ook weer niet zo gek hoog". De dienstverlening beperkt zich overigens niet tot de gemeente Leiden zelf. „Ook instellingen en bedrijven uit de règio kun nen bij ons terecht". Grotere Naamsbekendheid? Naamsbekendheid is goud waard voor uw bedrijf. En dat bereikt u alleen met goede reclame. Van Advertising Workshop. Bel eens voor een afspraak. ADVERTISING WORKSHOP De gemiddelde prijs voor koopwoningen in Leiden en omstreken is in 1991 met een hall procent gestegen ten opzichte van het jaar daarvoor. De periode dat huizen te koop staan is in deze regio met twee dagen gezakt van 91 naar 89. De gemiddelde prijs in de Leidse regio ligt met 200.300 gulden nog ver boven die van het landelijke (180.400) en het Zuidhollandse gemiddelde (182.800 gul den). LEIDEN ME1NDERT VAN DER KAAP Volgens de nieuwste cijfers die de NVM (Nederlandse Vereni ging van Makelaars) gisteren bekendmaakte, is de huizen markt in 1991 wederom aange trokken. Het aantal woningen dat in de afdeling Leiden vorig jaar van eigenaar verwisselde ligt 12,5 procent boven dat van 1990. Volgens de VNM is de oorzaak hiervan de toegenomen koopbereidheid na de onzekere periode van de Golfoorlog. Na de goede afloop kreeg de con sument ook meer vertrouwen in de economie. De gemiddelde prijs van een huis steeg in Ne derland in 1991 met 3,5 pro cent. FOTO HIELCO KUIPERS Huize Vreewijk in de Vreewijkstraat krijgt wellicht een andere bestemming. (vervolg van pagina één) LEIDEN Interim-directeur J. Verbeek heeft de opheffing van Huize Vreewijk, dat onderdeel uit maakt van verzorgingshuis Haagwijk, al eens aangekaart bij de provincie. „Ik heb het voor stel gedaan bij de provinciale inspecteur. Er zou over te pra ten zijn. Maar verder heb ik er nog niets over gehoord, zo snel werkt het allemaal niet daar. Ik mag hopen dat ze het niet hele maal vergeten", aldus Verbeek. De plannen voor een andere bestemming van verzorgings huis Vreewijk zijn nog 'vaag', zegt Verbeek. „Ik heb wel eens gezegd: we bouwen er yuppen- appartementen in. Maar dat was niet echt serieus bedoeld". I De provincie heeft bepaald dat Leiden de komende jaren 60 'bedden' in verzorgingshuizen moet schrappen. „Als er 60 bed den weg moeten, dan ben je met het schrappen van de plaatsen in Vreewijk al een eind op weg". Volgens een woord voerder van de provincie heeft het tehuis nog geen officieel voorstel ingediend. „Dus doen we er niets mee". De provincie heeft inmiddels wel het voorstel gedaan om de Van der Willigenhof aan de Apollolaan te sluiten. In plaats I daarvan zou in Leiderdorp een nieuw zorgcentrum komen. In deze gemeente is. volgens de provincie juist een tekort aan 'bedden'. Probleem voor de directie van Haagwijk is dat Vreewijk erg veel geld kost. In verhouding is veel personeel nodig en boven dien drukken de rentelasten zeker sinds de renovatie van Huize Vreewijk een paar jaar geleden zwaar op de begro ting van de Nederlands-Her vormde stichting. Verbeek: „In Haagwijk wonen honderd mensen. Twee perso neelsleden draaien daar nacht dienst. In Vreewijk zitten 26 be woners en daar moet ook ten minste een personeelslid nacht dienst draaien. Alles staat op dezelfde begroting en de prijs per verzorgingsplaats ligt op het landelijk gemiddelde niveau. Maar als je de kosten voor Vree wijk er uitlicht, kom je op on evenredig hoge kosten uit". Nachtdienst Als de hoge kosten voor Vree wijk wegvallen, 'zou voor Haag wijk wat meer ruimte kunnen ontstaan'. „Het lukt ons om de tent draaiende te houden, maar er moet best hard worden ge werkt. De twee mensen die nachtdienst draaien moeten toch wel dertig keer iemand verschonen. En dat is een hele klus". De interim-directeur wijst er op dat nog geen concreet alter natief plan op tafel ligt. „Het te huis gaat ook niet van het ene op het andere moment zomaar dicht. Het is een mooi huis, en er wonen nog 26 mensen in". Dat neemt niet weg dat 'wordt gefilosofeerd' over een andere bestemming voor het pand, dat 'nooit wordt ge sloopt'. Volgens Verbeek wordt op het ministerie van wvc weieens ge dacht aan speciale tehuizen voor allochtone bejaarden. „In Vreewijk zou een dergelijk wooncentrum kunnen worden gevestigd. Voor 55-plussers, die niet zoveel hulp nodig hebben, maar wel een beroep kunnen doen op kruiswerk en wijkver- zorging". De nood is nog niet zo hoog dat Haagwijk nauwelijks meer het hoofd boven water kan hou den. „Heel voorzichtig zeg ik: het lukt ons net om de boel draaiende te houden. Hoewel er voor onderhoud beslist onvol doende geld is. Dat heb ik ook tegen de provincie gezegd. Als we de gebouwen opnieuw ver ven, komen we geld tekort. Dan kun je wel zeggen: we slaan die verfbeurt over, maar dan ko men we later in de problemen", aldus Verbeek. Volgens makelaar Max Sede- laar, voorzitter van de regionale afdeling van de NVM waaron der de regio's Leiden, Alphen aan den Rijn en Bollenstreek vallen, is er vanaf 1982 een ge stage stijging van de prijzen van koopwoningen te zien. „Dat jaar was de markt op een diep tepunt. Sindsdien hebben we te maken met een stabiele ontwik keling. Vóór de jaren '80 hadden we te maken met een gevaarlij ke markt waarbij de verkoop prijzen in een waanzinnige spi raal omhoog gingen en niet meer de reële waarde benader- Makelaar Max Sedelaan 'Steeds vaker krijg ik mensen uit andere provincies die hier willen wonen'. FOTO WIM DIJKMAN den. Dat moest toen een keertje instorten." Volgens Sedelaar is dat met de huidige huizenmarkt niet het geval, zeker niet in de Randstad en de Leidse regio. „Steeds meer mensen die niet uit Lei den, Bollenstreek of Alphen ko men, willen hier toch gaan wo nen. Dat is niet onlogisch. De drie regio's liggen centraal tus sen de grote steden, zijn goed bereikbaar en hier is ook het werk te vinden. Steeds vaker krijg ik mensen uit andere pro vincies die niet meer willen rei zen omdat zij te vaak en te lang in de file staan", aldus Sedelaar. Steeds meer mensen willen daarnaast volgens de makelaar een eigen woning, omdat de huurprijzen de laatste jaren enorm zijn gestegen en in de toekomst nog door zullen groei en. In Leiden kan in de vrije sector bij voorbeeld een woning of etage niet meer voor onder de duizend gulden per maand worden gehuurd. Bij de uitgifte van 100 premiekoopwoningen in Leiderdorp meldden zich on langs maar liefst 700 gegadig den. Sedelaar onderschrijft de klacht van de landelijke NVM dat te onevenwichtig wordt ge bouwd. Er is onvoldoende aan dacht voor de prijsklasse van 200.000 tot 250.000 gulden. Mensen die ooit een premie koopwoning kochten en nu wil len doorgroeien kunnen nu moeilijk een betaalbare woning, vinden. Weinig variatie Een van de voorbeelden in deze regio waar te eenzijdig is ge bouwd is volgens Sedelaar de wijk Vinkeveld in Noordwijk. „Er is daar te weinig variatie aangebracht in soorten wonin gen. Een positief voorbeeld vind ik daarentegen de gemeente Voorhout, waar in nieuwbouw wijken zeer gemêleerd is ge bouwd". Volgens Sedelaar zal het prijspeil voor koopwoningen ook de komende tien jaar een gestage groei te zien geven. „Dat is altijd koffiedik kijken, want er kunnen altijd rare din gen gebeuren zoals bij het uit breken van de golfoorlog. Maar alles wijst erop dat de Randstad voorlopig nog blijft volstromen met r LEIDEN .ROY KLOPPER De politie is deze week een in tensieve controle begonnen te gen diefstal uit telefooncellen. Twee dagen posten heeft al zes aanhoudingen opgeleverd. Een 16-jarige Leidenaar heeft be kend in totaal 200 gulden aan muntstukken te hebben gesto len. De laatste t'id kreeg de politie veel klachten van mensen die geen wisselgeld meer terug kre gen na gebruik van de telefoon in een cel. Uit onderzoek bleek dat de klepjes van de retourbak- ken waren geblokeerd, waar door het wisselgeld niet meer terugviel. Dit was veelal gedaan met houten stokjes of ijzer- draad. De klachtenstroom nam zo'n omvang aan dat de politie deze week besloot intensief te gaan surveilleren. Sinds woensdag waren continu vier agenten in burger op pad die postten bij cellen waarvan de terugga- veklep was geblokkeerd. Dat le verde snel resultaat op. Op de Stationsweg werd woensdag een 51-jarige Amsterdammer gearresteerd nadat hij het klepje losmaakte en geld uit het terug- gavebakje haalde. Het ging hier om vier gulden. Later op de dag werd een 27- jarige inwoner van Boxtel ge snapt, eveneens aan de Sta tionsweg. Donderdag liep een man zonder vaste woon- of ver blijfplaats (33) tegen de lamp. Hij leegde eerst het bakje van een cel aan de Turfmarkt en liep vervolgens een route langs an dere cellen. Hij is aangehouden. Op de hoek van de Lange Mare en de Haarlemmerstraat werden donderdag twee 16-jari- ge Leidse jongens gepakt nadat ze het bakje leegden dat eerder was vastgezet. Uit een bloem bak haalden ze een afgebroken, fietsstandaard waarmee na enig wrikken de blokkade werd op geheven. Een van de twee be kende al 19 keer op deze wijze een geld te hebben ontvreemd. Het leverde hem circa 200 gul den op. Gisteren tegen de avond werden twee Leidenaars (21 en 23) in de kraag gevat bij een cel aan de Turfmarkt. Volgens politievoorlichter A. Kuijt staan momenteel nog di- verse cellen in de stad geblok keerd. Behalve de cellen warbij verdachten zijn aangehouden zijn er klepjes vastgezet van te lefoons aan de Aalmarkt, Bree- straat en de Montgomerystraat. De controles van agenten in burger houden de komende tijd aan. De verdachten die sinds woensdag zijn aangehouden zijn allen na verhoor heenge zonden. Hen wordt diefstel ten laste gelegd. De politie adviseert mensen die vanuit een cel bel len eerst te controleren of het retourklepje niet is vastgezet. (vervolg van pagina één) De pachters van het restaurant van de Groenoordhallen reage ren verbijsterd op het besluit van de gemeente om het con tract niet te verlengen. „We be heren het al sinds de Groen oordhallen bestaan. Langer zelfs, want we draaiden al een half jaar toen de hal nog moest worden opgeleverd. We vinden ook dat we altijd uitstekend hebben gefunctioneerd en dan krijg je zo'n brief van de ge meente", zegt pachter J. de Haas. Het zit hem ook dwars dat de gemeente vooraf niet met hem heeft overlegd. „We zijn niet eens geïnformeerd. Het kwam werkelijk als donderslag bij hel dere hemel". De Haas voelt zich nu aan de kant gezet. „De Bock, mijn medefirmant, en ik werken hier al 23 jaar; eerst onder de fa milie Millecan, en de laatste 15 jaar zelfstandig. We hebben on ze hele carrière aan dit restau rant opgehangen. Dat blijkt nu in één klap voor niets te zijn ge weest". De Bock en De Haas hebben inmiddels een jurist in de arm genomen. „Daaruit mag u aflei den dat we ons er niet bij willen neerleggen". Al te veel informa tie wil De Haas overigens nog niet kwijt. „De advocaat heeft ons gevraagd voorlopig niets mee te delen, in afwachting van eventuele verdere stappen. Dat doen we dan ook maar". Toch wil hij nog wel zeggen 'zeer emotioneel' te zijn geworden door het gemeentelijke besluit. „Het heeft ons heel diep ge raakt". De twaalf vaste medewerkers van het restaurant behouden ook na 1 januari 1993 wan neer het contract officieel af loopt hun baan. „Maar niet iedereen heeft zin om mee te gaan. Hoe dat nu verder moet, weten we niet". Vrijheid Het besluit om het pachtcon- tract niet te verlengen, vloeit voort uit het reorganisatie-plan dat de gemeente voor de Groenoordhallen maakt. Het is de bedoeling dat de hallen ver der gaan als een zelfstandig, winstgevend bedrijf. Daarvoor is onder meer een grootscheep se verbouwing nodig. Directeur A. de Jong van het complex be cijferde eerder dat daarmee een slordige zes miljoen gulden ge moeid zal zijn. Hij wil onder meer het slacht huis bij de hallen trekken, waar door de agrarische functie aan zienlijk versterkt wordt. Boven dien wil hij de mogelijkheid hebben om meer evenementen naar het complex aan de Wil lem de Zwijgerlaan te halen en zo meer geld in het laatje te krij gen. Volgens burgemeester Goe- koojV de verantwoordelijke be stuurder voor de Groenoordhal len, is het niet uitgesloten dat na de verbouwing veel minder of misschien zelfs helemaal geen ruimte meer is voor het restaurant. „We willen bij de De twaalf vaste medewerkers v n het restaurant verliezen hun baan niet verbouwing vrijheid van hande len hebben. Als we het pacht- contract nu hadden verlengd, hadden we die vrijheid de ko mende jaren voor wat het res taurant betreft niet gehad", al dus de burgemeester. De Jong meldt nog een ander argument om het contract niet te verlengen. „Het restaurant is FOTO HIELCO KUIPERS een winstgevende zaak. En net trekken. Daarover denken we zoals op verschillende andere dus. Het heeft zijn voordelen als plaatsen al is gebeurd neem je alles in één hand hebt. En ja, de Brabanthallen kun je de omzet... dat telt natuurlijk overwegen om het naar je toe te ook".

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25