Toerisme Turkije en Griekenland favoriet Naar de bollen ofiets verder weg: Hotelkamers in en rond Barcelona onbetaalbaar Zaterdag 11 januari 1992 Redactie: 023-150268 ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Eindredactie: JAN VAN DER NAT Vormgeving: HENK GEIST REISBERICHTEN Cruise-passagiers bestaan niet (1) Han van 't Hooft, directeur van Holland Cruise Centre (HCC) in Heemstede, wil afrekenen met twee vooroordelen: a) dat er typi sche cruise-toeristen bestaan, en b) dat het vakantievieren per schip een dure aangelegenheid is. Uit marktonderzoek blijkt dat meer dan de helft van de Nederlanders belangstelling heeft voor een dergelijke vorm van reizen. Tegelijkertijd veronderstellen veel mensen echter dat het een peperdure vakantiebesteding is. Niet is minder waar, zegt Van 't Hooft. Een rekenvoorbeeld moet z'n gelijk bevestigen: een traditionele 4-persoonreis naar de VS komt volgens zijn cijfers uit op totaal 1200, terwijl bij HCC niet meer dan 1156 voor een vergelijkbaar reisje wordt betaald. Cruise-passagiers bestaan niet (2) Er mogen dan veel misverstanden over bootvakanties bestaan, Holland Cruise Centre heeft geen gebrek aan klandizie. Niet minder dan 28 toeroperators hebben de arrangementen van het bedrijf in Heemstede in hun pakket opgenomen. De brochure 1992 is in een oplage van 6,1 miljoen exemplaren gedrukt. Afge lopen jaar maakte HCC een groei in de verkoop van 41 procent mee. De vloot die het bedrijf in Nederland vertegenwoordigt be staat uit 22 schepen: van zeekastelen (2600 passagiers) tot sim pele kaiks (16 passagiers). Het al zeer omvangrijk assortiment reizen is opnieuw uitgebreid. Wie meer wil weten bestelt de HCC-gids: 023-29 03 04. Gidsen van NZH Travel Tijdens Tour-91 heeft NZH Travel een drietal programma's ge presenteerd voor de komende zomer. Allereerst zijn dat de tou- ringcarreizen, waarbij de gidsen Zomer, Steden en Oost-Europa zijn samengevoegd. Daarnaast is het aantal reizen voor alleen- gaanden uitgebreid met ondermeer trips naar Dinant, Hongarije en Nice. Fameus zijn natuurlijk de dagtochten met als populair ste de winkeldagtocht naar een stad in Nederland, België of Duitsland. Olympische Spelen en kamperen De Olympische Spelen zullen komende zomer zeer veel extra toeristen naar Barcelona trekken. Velen zullen rond de Catalaan se hoofdstad hun tent willen opzetten. Speciaal daarvoor is on langs een campingreserveringscentrale geopend. De bedoeling is alle kampeerders te verzekeren van een staanplaats. De cen trale beschikt over ruim tienduizend plaatsen, verdeeld over drie categorieën en is te bereiken 09-34 34125955 of per fax 09- 34 33021336. Wacht niet te lang met bellen, want in 1991 brach ten liefst 1.2 miljoen Nederlanders hun vakantie in Catalonië door. Rust en ruimte in Denemarken Denemarken is een van de weinig Europese landen waar de va kantieganger nog rust en ruimte vindt. Vooral in het noordelijk gedeelte lijkt het - zelfs in het hoogseizoen - of je in een andere wereld bent. Denemarken is natuurlijk geen goedkoop land, maar daar staat veel tegenover. Meer in elk geval dan de meeste Nederlanders denken. Alles over Denemarken is te vinden in een speciaal magazine, een lijvige, in kleur uitgevoerde gids. Het boekwerk is te bestellen bij het Deens Verkeersbureau in Den Haag: 070-3603297. Peperdure luxe m MÊÊËS Villa Margarita in de Portugese Algarve. Een van de trekpleisters van Villa Holidays. Kost in het hoogseizoen wel 4625 gulden per week. Wie eens heel luxueus op vakantie wil en niet op een paar dui zend gulden hoeft te kijken, doet er verstandig aan de gids aan te vragen van Villa Holidays. Deze organisatie verhuurt in Spanje en Portugal een aantal schitterende villa's met uiteraard alles er op en eraan. Riante woningen met fraaie tuinen en uiteraard veelal een eigen zwembad. De gids (verkrijgbaar bij de reisagent) telt 32 pagina's met glamourfoto's van droomhuizen, maar zeer belangrijk zijn de laatste bladzijden, die met de prijzen... Extra service bij JAL Japan Airlines heeft een aantal nieuwe diensten geïntroduceerd voor zakenreizigers. De JAL Narita Waltz Service is bedoeld voor snellere afhandeling van passagiers die haast hebben. Dat leidt normaal op de chaotische luchthaven Narita tot flinke stress, maar nu is er een speciale balie. Maar er is meer. Reizigers naar de VS of Canada kunnen voor 150 dollar een week lang een draagbare telefoon huren en wie niet met koffers wenst te sjou wen en First- of Business Class reist, kan zijn bagage tegen een gëringe vergoeding thuis of in het hotel laten bezorgen. Bed Breakfast in Holland Bed Breakfast mag dan een Engelse term zijn, de speciale ma nier van logeren is inmiddels ook aardig ingeburgerd in landen als Frankrijk en Duitsland. In de Benelux slaat het systeem ook goed aan. Dit jaar verschijnt voor de de derde keer een speciale gids, uitgegeven door Holiday Service in Groningen en Taxistop in Gent. Wie interesse heeft om als gastgezin te fungeren of eventueel zijn huis tijdelijk te verhuren, kan contact opnemen met Holiday Service: 050-133535. Snel naar centrum van Londen Wie per vliegtuig in Londen arriveert kan tegenwoordig in een kwartiertje het centrum van de stad bereiken. Vanaf London City Airport, in het vroegere havengebied, rijdt elke tien minuten een shuttlebus, die in acht minuten op Canary Wharf is. Vandaar vervoert de Dockland Light Railway u in acht minuten naar de 'City'. Iets langer duurt een overigens erg aardig boottochtje. Maar ook dan bent u in twintig minuten bij Westminster. Nieuws aan boord van vliegtuig Passagiers van Singapore Airlines hoeven geen moment meer het wereldnieuws te missen. Als eerste introduceerde SIA vorig jaar de nieuwsbulletins van ITN World News. Nu worden ook de uitzendingen van CNN doorgegeven. Door het tijdsverschil van de programma's van ITN en CNN blijven de passagiers steeds op de hoogte van het laatste nieuws. Op alle vluchten naar en vanuit Amsterdam worden de bulletins vertoond. - -• Een heel aparte bele- i venls: op de motor door Califomlë en Arizona. foto pr De wereld wordt steeds kleiner. Toverden de inko pers van Nederlandse reis organisaties in de afgelo pen jaren de vaderlandse toerist de ene na de andere exotische bestemming voor de neus (Cancun, Puerto Plata, Montego Bay, Phuket, Holguin...) deze keer valt er in de zojuist verschenen zomergidsen weinig opzienbarends te ontdekken. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Ongetwijfeld heeft de teruglo pende interesse in verre reizen daar iets mee te maken (op dit moment bedraagt de 'plus' in vergelijking met vorig jaar slechts 3 procent) maar niet uit gesloten moet worden dat er ook even pas op de plaats wordt gemaakt ten einde de te ver wachten stormloop op Zuid- Afrika, die straks ongetwijfeld zal losbreken, in goede banen te leiden. Hoe het ook zij: de toeristi sche branche lijkt dit jaar in het bijzonder te gokken op Grieken land en Turkije. Vooral dat eer ste land zal naar het zich laat aanzien worden overstroomd door Nederlanders. Het aanbod van de gezamenlijke reisorgani saties is zo groot dat Grieken land als vliegbestemming Span je reeds heeft overvleugeld en je mag je afvragen of de Neder landse touroperators ook maar een eiland (hoe klein ook) over het hoofd hebben gezien bij hun strooptocht door de He- leense wateren. Daarbij wisten zij zich danig gesteund door het feit dat er verspreid over heel Griekenland nu al zo'n twintig vliegvelden liggen. Met andere woorden: zo goed als elke Griekse vakantiebestemming kan nu rechtstreeks worden Rhodos is en blijft één van de mooiste plekje van Griekenland. te maken heeft met het onmis kenbare feit dat Portugal voor toeristen flink duurder is gewor den. Een ontwikkeling die in de geschiedenis eerder is voorge- aangevlogen. Vaak nog vanaf komen. Ook Griekenland en regionale, om de hoek liggende Spanje dachten in het verleden vlieghavens als Twente, Eindho- de prijzen fors te kunnen verho- delijk van zich te hebben afge schud/ Vooral Trans (trein) heeft een uitgebreid aanbod, maar er ook andere reisorgani- zeer veel gidsen. Beide landen staan niet bepaald bekend als goedkoop, maar zeker Dene marken heeft op het gebied Hoevelaken trouwens (03495 - 36621) dat het helemaal 'te gek' maakt met 13-daagse georgani seerde trips door Californië saties hebben hun aanbod vaak (zeer comfortabele en compleet Arizona waarbij kan worden ge- Limburg ook. Vooral Ar- ke Reizen heeft op dat gebied een flink aanbod. Turkije gaat proberen het vo rig jaar verloren terrein (Golf oorlog) goed te maken. Dat zal in eerste instantie ongetwijfeld lukken (over de Nederlandse markt is tenminste een record- gen op een moment dat de toe- ristenstroom steeds groter werd. verdubbeld of verdrievoudigd, Waarbij er in de meeste geval- wordt uitgegaan dat de uitgeruste) zomerhuisjes veel te bieden. Nog meer dan die voor lan- klant in eigen auto naar hotel of den groeit de belanstelling v (veel vaker nog) appartement prijzen voor 1992 opnieuw lichtjes heeft opgeschroefd, zit nog steeds op de blaren. Niettemin blijft het land een toeristentrekker van jewelste en aanbod uitgestort tegen relatief ongetwijfeld zullen de Olympi- zeer gunstige prijzen), maar af- sche Spelen in Barcelona, de gewacht moet worden hoe lang wereldtentoonstelling in Sevilla Prompt liep de belangstelling rijdt. In die laatste categorie zijn terug en ziedaar: Spanje dat de de prijzen opvallend laag als er wintersportoord wordt geboekt. Voor families met klei ne kinderen is zo'n dorp na tuurlijk niet aan te bevelen (weinig te doen), maar zeker voor wandelliefhebbers en rust- minnende ouderen reizen naar steden. Evene- mentsreizen vond daarin aan leiding de splinternieuwe, fraai uitgevoerde gids 'Citybreaks' te lanceren. Er kan naar 24 ver schillende steden 'all over the world' worden gereisd en zelfs is voor dit nieuwe produkt een aparte reserveringslijn geopend. Overigens: Astrea en ook Hol- die revival zal aanhouden. De ervaringen van Nederlandse toeristen die aan het eind van de jaren tachtig en in 1990 Tur kije opzochten waren niet on verdeeld gunstig. De infrastruc tuur is bij lange na niet op mas- sa-toerisme ingesteld. Het on gemak begint al met het dikwijls eindeloze geëmmer bij .de Turkse douane. De autoritei ten hebben beterschap beloofd, maar het is in het verleden wel meer voorgekomen dat dergelij ke beloftes niet waren doorge drongen tot de wakkere speur neuzen op de vliegvelden. Portugal duurder Een land dat de laatste jaren enorm furore maakte was Por tugal. De euforie lijkt voor de komende zomer echter ietwat te zijn geluwd. Wat ongetwijfeld (niet ver van de Costa del Sol) en de omstandigheid dat Ma drid zich in 1992 mag afficheren als Culturele Hoofdstad van Eu ropa de belangstelling nog aan wakkeren. De Nederlandse reis branche heeft in elk geval reke ning gehouden met een kleine toename van de interesse. En dat was in de afgelopen jaren wel even anders. Uiteraard is Joegoslavië zo goed als geheel uit de gidsen verdwenen. Van de groten durft alleen Holland International het nog aan ac commodatie in het door een burgeroorlog geteisterde land aan te b'ieden: dicht bij de Alba nese grens. Iets meer naar het noorden blijven Frankrijk en Oostenrijk de favoriete landen voor bus-, trein- en auto-reizigers. Opmer kelijk is de aanwezigheid van Zwitserland in veel gidsen. Het land lijkt zijn duurte-imago ein- uitstekende mogelijkheid op land International blijven op edkope wijze een berg-va- het gebied van stedentrips de ntie door te brengen. Flink aanbod Toscane Dat Italië voor de Nederland se toerist ooit nog net zo popu lair zal worden als in de jaren vijftig/zestig gelooft niemand. Daarvoor is het land te duur. Maar gemotoriseerde vakantie gangers zouden eens in de gid sen van Vrij Uit en Vrij Uit Ex clusief kunnen bladeren. Het aanbod - vooral in Toscane - is even groot als aantrekkelijk. Diezelfde reisorganisatie heeft het aanbod Benelux trouwens flink uitgebreid (aparte gids), ngfijst natuurlijk met verve aanvoeren. Waarbij dan ook nog dikwijls reizen naar twee steden (Florence en Rome, Praag en Boedapest) tegelijk worden aangeboden. Op het gebied van verre rei- i tenslotte is Amerika onge kozen voor 'beesten' als de Honda Magna, de Suzuki Sava ge, Harley Davidsons em de Kawasaki Hurricane. Op het gebied van exotische reizen moet het pas geïntrodu ceerde Cuba alweer een stapje terugdoen (sommigen hebben het land zelfs alweer uit hun programma gekieperd) en lijken vooral China en Kenia in op komst. Een vakantie in dat laatste land is wel aanmerkelijk duurder gworden dan in 1991 maar niettemin heeft Hotelplan er zelfs een aparte rads voor ge maakt. Special Traffic verwacht gezien het aanbod waarschijn lijk veel van China. Interessant lijken de treinreis die vanuit Moskou wordt gemaakt (23 da gen) en de trip langs China's verborgen wonderen. Dat der gelijke reizen niet bepaald twijfeld favoriet. Zeker nu de goedkoop zijn, lijkt van geen nog meer is gedaald. Echt enkel belang. Hank Jansen i pro- kocht accommodaties land en Praag (nieuw) beert het nog maar weer eens met Noorwegen ook al een land dat met Denemarken plotseling opvallend vaak aanwezig is in veel nieuws hebben de inkopers in het land van de onbegrensde mogelijkheden niet gevonden. Maar voor lieden die in het be zit zijn van een vliegbrevet is het fly/fly programma van Hol land Overseas Travel natuurlijk een mooie mogelijkheid om met een huurvliegtuigje het Amerikaanse luchtruim te door klieven. De kisten staan klaar aan de westkust. Dezelfde reis organisatie heeft ook motor-ar rangementen in de aanbieding. Net als Plaston Nederland in Special Traffic: „De mensen hebben tegenwoordig zó veel over voor hun vakantie." Hij is in de Nederlandse reis branche niet de enige die dit zegt. Skiën in Berlijn Na de oorlog moest er in Berlijn puin ge ruimd worden en de grote vraag was natuurlijk: waar laten we het allemaal? In het westelijk deel van de stad be landde 25 miljoen kubieke me ter in een van de grote bossen buiten het centrum. Daar ont stond de 117 meter hoge Dui velsberg. Een echte berg is het natuurlijk niet, maar een hoog teverschil van ruim 100 meter en een verval van 22 procent zijn voldoende om te skiën, dacht menig Berlijner. En zo ge schiedde. Als er sneeuw ligt in de stad, trekken de ski-liefhebbers naar de Duivelsberg en slalommen de korte helling af. Als de sneeuw een langer leven beschoren is, worden er skicursussen gegeven. Vorig jaar vonden zelfs de Ber- lijnse skikampioenschappen op de Duivelsberg plaats. Maar ben je na anderhalve minuut bene den, dan begint de ellende pas. De ski's moeten af, de tanden dienen samengebeten te worden want de berg laat zich alleen te voet bedwingen. En wie heefter vandaag de dag nog een moei zame voetmars van zeker tien minuten voor over om 90 tellen later weer beneden te zijn? Hubertus Muller, voorzitter van de Berlijnse skiclub kent de op lossing: er moet een lift komen. In de jaren zestig was er een, maar die moest weg van de Amerikanen, omdat hij hun ra dar zou storen. Aangezien de po litieke situatie drastisch is ver anderd en de Amerikanen zullen vertrekken, zou die barrière dus uit de weg zijn geruimd. Muller droomt al van radiomeldingen in de trant van: „Een medede ling voor de wintersporters: Op de Duivelsberg in Berlijn is de sneeuwsituatie uitstekend. Alle liften zijn in bedrijf, de loipes uitgezet Skiërs worden verzocht hun auto thuis te laten en van het openbaar vervoergebruik te maken." Maar Müllers mooie droom is voor de natuurbeschermers een nachtmerrie. Zij maken zich nu al grote zorgen over de langlau fers, die bij een beetje sneeuw op en rond de Duivelsberg actief zijn. Alpinesport en dan nog zes tot acht weken per jaar als Mul ler niet alleen zijn skilift mag bouwen, maar ook nog met een sneeuwkanon voor kunstsneeuur- mag zorgen? „Nee, dank u", zegt milieubeschermster Marie-Loui- se Buchner. Ook de plantsoenendienst staat niet te juichen. Hoewel de mate riële schade al lang verholpen is, zijn ze daar de geestelijke klap van 1986 nog steeds niet te bo ven. Toen vond er als recla mestunt voor de stad op de Dui velsbergeen wedstrijd om de we reldcup slalom plaats. Het pu bliek was laaiend enthousiast maar de natuurbeschermers ke ken met bloedend hart toe. Dat nooit meer, was hun slotsom. Voor ski-fan Hubertus Miiller mag het allemaal best een beetje kleinschaliger, dis er maar een lift komt. En het verwijt dat het milieu schade wordt berokkend, brengt hem niet van zijn lange latten. Miiller heeft een tegenar- v gument In Berlijn zijn, zegt hii, ontzettend veel wintersportlief hebbers. Als die er allemaal op trekken om buiten de stad hun hobby te bedrijven, betekent dat veel autoverkeer en dus veel uit laatgassen. En dat is toch ook niet bepaald milieuvriendelijk. Daarin heeft de voorzitter van de skiclub ook weer gelijk. En dus blijft hij strijden voor zijn lift Maar er zullen nog heel wat zweetdruppeltjes worden vergo ten bij het beklimmen van de Duivelsberg voordat de lift er is en Berlijn er een attractie bij heeft HANS HOOGENDUK Nog volop kaarten voor Olympische Spelen Vanuit Nederland zijn nog wel kaartjes voor een aantal olympische onderdelen te krij gen, maar hotelkamers in en rond Barcelo na zijn zo duur dat de reisorganisaties ze niet verkopen. Kamperen lijkt op dit mo ment voor sportliefhebbers de enige moge lijkheid om tijdens het evenement in de buurt van de stadions te overnachten. „Een hotelkamer in of nabij Barcelona kost in die periode zeker 1000 gulden per nacht, en zelfs voor die prijs is er bijna niets meer", aldus Menno van Boven van Arke Special Tours, het enige bedrijf in Nederland dat toegangsbewijzen voor de Spelen verkoopt. Arke verwijst belangstellenden naar cam pings of adviseert ze een gewone pakketreis voor de (goedkopere) Costa Brava te boe ken. Van daaruit kan dan op eigen gelegen heid naar Barcelona worden gereisd. Van Boven: „Die pakketreizen zijn door de Spe len wel iets in prijs verhoogd, maar niet echt veel." Iets wat wordt beaamd door N. Dickman, hoofd van de afdeling autoreizen van Nec- kermann. „Wij hebben nog weinig gemerkt van extra drukte als gevolg van de Spelen. Aan de Costa Brava zijn nog volop apparte menten te krijgen, niet of nauwelijks duur der dan anders. Ze hebben daar al een paar slechte seizoenen gehad en ze blijven na de Spelen natuurlijk afhankelijk van tourope rators. Als ze nu ineens idiote prijzen zou den rekenen, dan zouden ze zichzelf in de vingers snijden." uw adverten tie op deze plaats brengt vrijetijds- genieters op een goed idee. Bel onze advertentie afdeling.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15