Kunst vidre 'Na twaalf jaar ervaring gaan alle deuren open' Choreografe De Chatel nog altijd niet bang voor verandering Zaterdag 11 januari 1992 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYCROK JAN RUSDAM SASKIA STOEUNGA Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: PIET KOOREMAN NIEUWSLIJN Hella Haasse gastschrijver universiteit LEIDEN - Hella Haasse zal in september de nieuwe gastschrijver worden van de Leidse universiteit. Tot december zal zij voor let terenstudenten een collegereeks verzorgen over de Indische belletrie en de na-oorlogse schrijvers die terugkijken op hun jeugd in de kolonie. Haasse houdt ook een aan het gastschrijver schap verbonden openbare lezing over de neerslag van de Ne derlands-Indische samenleving in de buitenlandse literatuur. Latoya Jackson: om te huilen zo slecht ROTTERDAM - De Rotterdamse discotheek Parkzicht wil van managementbureau Europop een deel van het geld terug dat betaald is voor een concert van LaToya jackson. Dit wegens 'wanprestatie' van de Amerikaanse zangeres. Het concert, dat nog geen veertig minuten duurde, werd door zowel critici als het publiek afgedaan als 'een aanfluiting'. Haar optreden had, net als een later concert in de Amsterdamse disco IT, niet meer om het lijf dan het opdissen van een aantal wereldhits van anderen, met name die van haar beroemdere broertje Michael. Parkzicht, dat aan Europop 32.000 gulden betaalde voor LaToya en een paar dansers, voelt zich opgelicht. Bedrijfsleidster T. Speksnij der. „Het was écht om te huilen. Ik heb nog nooit zo'n slecht concert gezien. Nee, LaToya komt hier nooit meer binnen!" Fans Stan en Ollie in Nederland bijeen KERKRADE - In Kerkrade wordt volgend jaar de Europese Con ventie van de 'Sons of the Desert' gehouden. 'Sons of the Desert' is de Amerikaanse Laurel Hardy-fanclub, in 1963 mede opge richt door Stan Laurel, en is genoemd naar een van de 105 zwartwit-films van dit legendarische tweetal. Doel van de con ventie is het uitwisselen van ervaringen en verzamelobjecten. De organisatie van de eerste 'Dikke Dunne'-conventie in Kerkra de is in handen van vier Europese genootschappen. Ook fan clubs uit Engeland, het geboorteland van Stan Laurel hebben hun medewerking al toegezegd. Dit jaar wordt de 8ste Interna tionale Conventie van 'Sons of the Desert' gehouden in Las Ve gas. Expositie Le Corbusier-stad in Delft DELFT - Op de faculteit bouwkunde van de Technische Univer siteit in Delft is van 13 februari tot en met 14 maart een tentoon stelling te zien over de Indiase stad Chandigarh. De stad werd in de jaren veertig ontworpen door Le Corbusier en geldt nu als een monument voor de architectuur van de 20ste eeuw. De spe ciale Chandigarh-commissie van de Delftse studenten heeft de tentoonstelling samengesteld. Uiteraard worden Le Corbusiers ontwerpen belicht maar ook de reacties van de Idiase bewoners op het uiteindelijke resultaat. Voor de exposities werden foto's van de huidige situatie vervaardigd. De tentoonstelling zal later ook in Amsterdam en Eindhoven te zien zijn. Sluiting gevreesd dépendance Rijksmuseum Volkenkunde LEIDEN/BREDA ANNEMIEK RUYCROK De vereniging voor volkenkun de in Breda is bang dat het Rijksmuseum voor Volkenkun de in Leiden zijn dépendance in Breda zal sluiten. Dat schrijft de voorzitter Van die vereniging, M. Strooper, in een brief aan de leden. Reden voor die vrees, zo zegt Strooper desgevraagd, is het feit dat de dépendance van Leiden in Breda, het Volkenkundig Mu seum Justinus van Nassau, op last van de Leidse directie de openingstijden met anderhalve dag per week moet inkrimpen. Ook vreest Strooper, gezien de privatisering van het Rijksmuse um in 1994, dat de Bredase col lectie naar Leiden zal verhuizen. „Natuurlijk hebben wij hier niets over die collectie te zeg gen, want zij is eigendom van Volkenkunde, maar wat wij vre zen is dat met de verhuizing van die collectie er ook geen tentoonstellingen meer in Justi nus van Nassau zullen worden georganiseerd." Volgens de directeur van het Rijksmuseum voor Volkenkun de, ir. E.M. Storm, is de vrees van Strooper voorbarig. „Dat we hebben besloten de openings tijden in te krimpen komt, om dat ér in Breda op zaterdagoch tend bijna niemand in het mu seum kwam. Hetzelfde gold voor de dinsdag. Om op die tij den voor één bezoeker al het licht aan te doen, ging ons een beetje te ver. Daaróm hebben we besloten op dinsdag en za terdagochtend in Breda dicht te gaan." Of de collectie, die voor een deel bestaat uit volkenkundige voorwerpen uit Indonesië, maar ook (kunst)werken uit Amerika, Afrika en oceanië omvat, in 1994 naar Leiden zal komen, is volgens Storm ook nog de vraag. „Hoewel we kwalitatief een eind op weg zijn het depot hier in Leiden te moderniseren, weet ik niet of we ruimte ge noeg krijgen om ook de collec tie uit Breda hier op te slaan." Storm is van mening dat het museum de tentoonstellings functie ook na 1994 zal kunnen handhaven. „Er zijn plannen, zij het in een zeer pril stadium. - om in Breda museale functies samen te voegen. Daartoe heeft de gemeente Breda besloten een groot voormalig kazerne complex te renoveren in de buurt van de nieuw te bouwen schouwburg. Daarin kan een aantal musea de collectie voor het publiek tentoonstellen." Projektkoor met Nederlandse première in Hartebrugkerk Het publiek in de Leidse Harte brugkerk kan morgenmiddag de Nederlandse première meema ken van het Concert voor Koor van de Duitse componist Alfred Schnittke. Het is het grootste koorwerk van de in Rusland ge boren componist, die het in 1 1984/1985 componeerde. Uitvoerende is het Projekt koor Utrecht, dat in 1980 werd opgericht op initiatief van een van de oud-leden van de Utrechtse Studentencantorij. Als vaste dirigent is Rob Vermeulen aan dit koor verbon den. Hij studeerde aan het Ste- delijk Conservatorium in Am- hem, vervolgde zijn studie aan het Rotterdams Conservatorium en slaagde in' 1988 voor het einddiploma koordirectie. Voor het Concert voor Koof maakte Schnittke gebruik van de teksten van de Middeleeuw se Armeense dichter Gregor Na- rekatsi uit zijn 'Boek van de Klaagzangen'. Het heeft vier de len: de delen 1 en 3 hebben is zeer aards en dramatisch, ter wijl de delen 2 en 4 een meer beschouwend karakter hebben. Kenmerken van het werk zijn zeer gevarieerde melodische en harmonische spanningen. Het Projektkoor Utrecht komt in wisselende bezetting met een vaste kem één keer per jaar bij elkaar. Het koor repeteert dan intensief gedurende één week en geeft vervolgens drie concer ten op verschillende plaatsen in Nederland. Morgen is het om half vier in de Hartebrugkerk te beluisteren. AANBEVOLEN 14 januari BRAM VERMEULEN - VRIEND VIJAND "Een indringende belevenis" 16 januari Europese première DENDY DANCE (New York) - dans "Een must" LEIDSE SCHOUWBURG Oude Vest 43, Leiden Spiegelwanden Spiegels op maat GLAS EN SPIEGELS Spiegels met lijst Glazen meubelen Vitrines Tafels volgens model Volmolengracht 4 2312 PH Leiden (NL) Alles uit eigen atelier Telefoon: 071 -21 80 55 Schilderijen naar Rembrandt' doorbreken de schone schijn BEELDENDE KUNST RECENSIE NANCY STOOP Expositie: 'Schilderijen naar Rembrandt' van Mare Mulders. Te zien: tot en met 1 maart. Stedelijk Mu seum De Lakenhal. Oude Singel 28-32, Leiden. Openingstijden di. t/m za. van 10-17 uur. *7ö?*anl3-l7uur. Leiden Vlagen harde 'house'-muziek komen Lakenhal-bezoekers bij binnenkomst tegemoet. Derge lijke eigentijdse klanken, af komstig van een videoprogram ma over de Tilburgse kunste naar Mare Mulders, lijken wei nig uit te staan te hebben met het 'jong en edel schildersduo' elders in het museum. Mensen die zich op Rembrandt en Lie- vens ingesteld hebben, worden plotseling in een andere wereld ondergedompeld. Ondanks •deze ruwe confrontatie berust de aanwezigheid van het werk van Mulders niet op toeval, zoals de titel van de tentoon stelling 'Schilderijen naar Rem brandt' al aangeeft. 'Naar Rembrandt' duidt op de richting die Mulders geeft aan de keuze van werk uit de klas sieke schilderkunst of elemen ten daaruit. Mulders stelt de re latie tussen de moderne en oude schilderkunst aan de orde. In de 17de eeuw stond de histo rie-schilderkunst (waartoe ook Bijbelse voorstellingen behoor den) in hoger aanzien dan bij voorbeeld het schilderen van stillevens. Religieuze thema's hebben de belangstelling van Mare Mulders. Naar zijn me ning staat het leven van van daag moreel nog altijd sterk on der invloed van het Christen dom. Mulders wil daar in zijn werk blijk van geven en baseert zich daarbij op het werk van il lustere voorgangers, onder wie ook Michelangelo en Da Vinei. In Michelangelo's Piëta (Maria met de dode Christus op schoot) en Het Laatste Avond maal van Da Vinei herkent hij in de gebaren parallellen met beel den van deze tijd. Mulders' schilderijen naar Rembrandt staan in de traditie van de kunst van de Gouden Eeuw maar zijn tegelijk van deze tijd, omdat zij niet alleen teruggrijpen op bestaand werk, maar een eigen, blijvende bete kenis geven aan oude thema's. Voor het grote, meest opval lende schilderij van deze qua omvang bescheiden tentoon stelling, "Ecce Homo I" (het beeld van de lijdende Christus) gebruikte Mulders een fragment uit Rembrandt's 'Anatomische les van dr. Deyman' uit het Rijksmuseum. De liggende, do de figuur is, vanaf de voeten ge zien, sterk verkort weergegeven. Dit beeld ontleende Rembrandt aan een schilderij van de Itali aanse schilder Mantegna dat hem waarschijnlijk via een prent bekend was. Het lijden van Christus en het lijden van de mens vormt een belangrijk thema in het werk van Mulders. In 'Ecce Homo I' stelt Mulders zeer expliciet reli gie aan de orde en verkondigt daarnaast een duidelijke me ning over de plaats van de Kerk; de Kerk zou het Woord moeten verkondigen, maar is volgens Mulders teveel een instituut ge worden. Dat is de betekenis van het grondplan in deze composi tie. Het raster dat de voorstel ling als een skelet samenhoudt, bevat de plattegrond van de Sint Pieter in Rome naar het ontwerp van de architect Bra mante - als symbool van de Kerk. Mulders kiest bestaande elementen en voegt deze samen tot een nieuwe, betekenisvolle voorstelling. Wat kleurgebruik en sfeer be treft blijft Mulders in een enkel schilderij, zoals 'Naar Rem- brandts zelfportret met roer dompen' vrij dicht bij zijn 17de- eeuwse voorganger door toe passing van vooral bruine en groene tonen. In ander werk houdt hij zijn palet beperkt tot zwart, wit en grijstonen met een enkel kleuraccent. Het effect hiervan komt sterk naar voren in 'Ecce Homo I', waarin het bloedrood de liggende Figuur uit de achtergrond licht. In zijn werkwijze demon streert Mulders een voorkeur voor een sterke toets die kracht en expressie teweeg brengt. Het ruwe oppervlak van de dik aan gebrachte verf versterkt de. idee en maakt in prachtig doorwerk te partijen tegelijk emotie tast baar. AMSTERDAM FRANCOISE LEDEBOER De Hongaarse Krisztina de Cha tel richtte in 1978 een gezel schap op dat al lang niet meer is weg te denken in het Neder landse danspanorama. De Cha tel presenteert op 25 januari in de Amsterdamse Stadsschouw burg de premiere van 'Weep Cry and Tangle'. Zij gebruikt voor het eerst muziek van Sjostakowitsj en heeft Bart Stuyf benaderd voor het décor. De choreografe bevestigt zo haar reputatie dat zij niet bang is voor het inslaan van nieuwe wegen. Haar keus voor de heftige en emotionele muziek van de strijkkwartetten nr. 3 en 13 van Sjostakowitsj betekent een defi nitief afscheid van minimal mu sic van componisten als Philip Glass. Al eerder gebruikte De Chatel muziek van Bach, Bartok en Purcell, maar dat kon nog worden beschouwd als een inci denteel uitstapje in de muziek geschiedenis. In het beleidsplan voor de periode 1993-1996 kon digt De Chatel echter aan dat zij voortaan wil onderzoeken hoe andere muzieksoorten haar stijl kunnen beïnvloeden en uitbrei den. De Chatel is wel eens om schreven als „de kampioene van de minimale dans". Deze richting beschouwt dansers pri mair als lichamen waarvoor je prachtige ruimtelijke en ritmi- Leidse jazzyveek tot in de puntjes verzorgd Geen drank, geen glazen, maar een grote tafel met tele foon, papieren en draaiboeken. In jazzcafé The Duke ra telt de typemachine. De laatste brieven met toegangs kaarten gaan de deur uit. Het 12e Leidse jazzfestival dijt uit. Was er 11 jaar geleden alleen een Key Town Festival dat één dag duurde in de Stadsgehoorzaal, nu is er een volle week jazz in alle culturele bolwerken van Leiden. Dick Wansink, organisator van het eerste uur, verwacht komende dagen (11 t/m 19 januari) 30.000 concertbe zoekers. van Rosa een funky-invloed on dergaan. Jules Deelder wordt gecombineerd met de Grasbop pers, swingende muziek uit de jaren 50." Dat het Leidse jazzfestival LEIDEN «SASKIA STOEUNGA Het organiserende trio, Cor El- zenga, Kees Krispijn en Dick Wansink, is tevreden over het „Het is een hele geweest, maar we hebben nu toch mensen met nationale en internationale uitstraling. En het festival is breed gehouden." Het drietal bedoelt daarmee dat alle stijlen jazz (mainstream, swing, dixieland, boogie woogie, latin, blues, rock jazz en funk) aan bod komen. Of zoals Wansink het omschrijft: „Piep en knor jazz, romantische jazz en gezellige jazz. Juist dat maakt de mensen zo enthousiast." Bij de programmering is erop gelet dat die stijlen elkaar ook een beetje kruisen. „Dat is heel bewust gedaan. We hopen zo dat het publiek ook bewonde ring gaat krijgen voor een ande re manier van spelen. En dat ze zien dat de stijlen elkaar bein- vloeden. In het voorprogramma van Rosa King bijvoorbeeld staat een echt funk-orkest: Shoot again. Als je dat goed be luistert, merk je dat de blues week duurt, is eigenlijk van zelf gegaan. Wansink: „Elk jaar kwam er naast het Key Town Festival en de kroegentocht iets bij. Vier jaar geleden zijn we be gonnen met de jazzmarathon in de Waag. Toen een poot con cert in de Taffehzaal ,in het mu seum van Oudheden. Nu het Leids Volkshuis met een Brazi liaanse jazzavond, de schouw burg met Porgy en Bess en de Hartebrugkerk wacr Milly Scott zingt. Iedereen is erg enthou siast. Wat is er mooier om zo concerten te kunnen organise ren? Er is nog geen wanklank gevallen." Professioneel Wat opvalt is dat alles zo keurig is verzorgd. Aantrekkelijke affi ches, een goed uitziende festi valkrant en een opvallend pro fessioneel draaiboek. En ook de financiën lijken te kloppen. Er is zelfs gedacht aan een goed doel. De opbrengst van het maan dagavondprogramma in de Waag gaat naar de Stichting Gaandeweg. In samenwerking met het Koningin Wilhelmina- fonds verzorgt de Stichting Gaandeweg korte vakanties voor gezinnen met een kind dat kanker heeft of aan kanker is overleden. „Twaalf jaar ervaring en alle deuren gaan open", roept het organiserende trio van de Leid se Jazzweek. „Sponsors weten inmiddels wat ze aan ons heb ben. Ook de officiële instanties nemen ons serieus. We krijgen van alle kanten steun. Het ene bedrijf verzorgt het drukwerk, het andere neemt spontaan kaarten af, en een derde poep geeft te kennen die en die ar tiesten te willen bekostigen. Ei genlijk hebben we steeds per concert gekeken wat we nodig hadden en wonderwel vonden we daar steeds geldschieters Dick Wansink krijgt veelvul dig de loftrompet toegestoken. "Hij kent veel mensen, zowel in de jazzwereld als daar buiten." Wansink, eigenaar van het jazz café The Duke, blijft met beide benen op de grond staan. Twin tig jaar geleden werd hij bevan gen door het jazzbacil. Via Arm strong en Duke Ellington is hij een groot jazzliefhebber gewor den. Toen hij veertien jaar gele den in zijn café live-jazzmuziek begon te brengen, verklaarde iedereen hem voor gek. „De eerste jaren heb ik stenen zitten eten, maar langzamerhand ging het steeds beter." Doorzetter Wansink heeft nu een florerend jazzcafé waar jong en oud speelt. Een echt bruin café met foto's van de groten der aarde aan de muur. Trom bonist Slight Hampton, Woody Shaw, Pirn Jacobs, Rita Reys, Robbie Agerbeek. Zij stonden ooit in The Duke „Ik heb hier een goede voedingsbodem. Al vijf jaar lang heb ik hier elke maandagavond een workshop. Jonge talenten komen dan spe len. Schitterend. Mensen van 15,16 jaar doen hier podiumer varing op, spelen voor publiek en worden af en toe aangepakt door oude rotten in het vak. Daar geniet ik van. De helft daarvan is zo goed, dat ze na verloop van tijd doordringen in het landelijke circuit." En wie wil in een jazzweek nu niet spelen voor de eigenaar van het café waar ze hun eerste stappen hebben gezet?. „Pre cies, zo werkt het", zep Wan sink met glimoogjes. Programma Leidse Jazz week. Zaterdag: De Waag 13.30 uur, opening Fred Racké en eerste ronde ISW Dixie-Swing Concours; 20.00 uur Shoot Again; 22.00 Rosa King and Upside Down. Jazzcafé The Duke 21.30 uun Intercity Jazz Men. Zondag: De Waag 20.00 uur Grasboppers; 22.00 uur Ju les Deelder/Me Reet. Jazzcafé The Duke 21.30 uur, No Limits. sche patronen kan bedenken. Het uitdrukken van emotionele relaties op het toneel staat op de achtergrond. In 1989 voelde De Chatel voor het eerst behoefte te onderzoe ken of zij ook op een andere manier emoties kon uitdrukken dan door haar mathematische dansidioom en/of de vormge ving van een produktie. Tot dat moment gebruikte zij onder meer ventilatoren (in 'Typhoon' uit 1985/86) en een lichtplan van Peter Struycken (in 'Chan ge' uit 1987/88). Het resultaat was 'Dualis', een produktie waarin zeven tastende individu en tenslotte versmelten tot een synchroon bewegende groep. Deze lijn werd voortgezet in 'Imperium', de produktie die zij in 1990 voor het Holland Festi val maakte. Voor de weergave van de machtsstrijd tussen vijf mannen en twee dominante vrouwen gebruikte De Chatel opnieuw haar bekende dansi dioom van vernuftig géconstru- eerde ruimtelijke patronen, wervelende draaien, roterende bewegingen van de onderar men en herhalingen in de be wegingen van wisselende groepsformaties. 'Imperium' toonde echter opnieuw inge houden theatraliteit en subtiel gehouden emotionaliteit en dramatiek. De Chatel vertelt dat 'Weep Cry and Tangle' opnieuw een Dansgroep Krisztina de Chatel tijdens een repetitie van Weep, Cry and Tangle. abstract stuk wordt waarin hel dere ruimtelijke patronen wor den gebruikt: „Sjostakowitsj is echter allesbehalve koel. Zijn strijkkwartetten zijn muziek waar je kippevel van krijgt en daar kan ik niet omheen. Hij dwingt me op het toneel van gemengde vormen en tempo wisselingen gebruik te maken. De ruimtelijke structuren uit eerdere stukken keren terug, maar anders, meer beladen." Toch moeten we nog steeds geen puur emotioneel stuk ver wachten. „Ik houd het ingeto gen", zegt De Chatel. grafe t rontatie van uiter sten als harmonie en disharmo nie, chaos en ordening en intuï tie en intellect gezocht. Ook in haar nieuwe voorstelling voor zeven dansers kunnen we zo'n confrontatie verwachten: „Wat mij fascineert is de mate waarin vrouwelijkheid in een mannen wereld wordt toegelaten en hoe mannelijk vrouwen zich moe ten gedragen om daarin stand te houden. Daarin herken ik een aspect van mijn eigen strijd als vrouw die de artistieke leiding heeft. Als vrouw die ook als zo danig beschouwd wil worden, moet ik me niettemin soms als man manifesteren. Die splitsing man-vrouw wil ik nader onder zoeken." Het toneelbeeld van Bart Stuyf bevestigt de behoefte van De Chatel aan een confronte rende aanpak. „Ik verwacht van hem een vruchtbaar, stimule rend tegenspel", zegt zij. Stuyf heeft haar niet teleurgesteld: hij bedacht een bewegend object van vijf meter hoog en acht me ter breed dat voortdurend bo ven of naast de dansers hangt. De ontwerper vertelt dat „het ding" staat voor het commums- tistische DDR-regime: „Het is een in verval geraakt mechanis me dat niet meer echt functio; neert, maar dat zijn burgers nog steeds confronteert met het feit dat er vijfenveertig jaar geleden een foute keuze is gemaakt." "Weep Cry and Tangle' wordt uitgevoerd door Pieter-Paul Block, Ann van den Broek, Ca thy Dekker, Gilles den Hartog, Michael Strecker, Paula Vascon- celos en Paul Waarts. De voor: stelling is na de Amsterdamsé première onder meer te zien in Utrecht (10 febr.), Den Haag (17 april) en Rotterdam (22 april). „Piep en knor jazz, romantische jazz en gezellige jazz:Juist dat maakt de mensen zo enthousiast." piek; Wansink, organisator van het eerste uur van de jazzweek. FOtO hièlcó kuipers

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13