Binnenland Vut speerpunt van cao-overleg Akzo We kunnen nog geen pilsje drinken op de overwinning Akkoord bereikt bij Rabobank 'GAK geeft niet hele waarheid over ww'ers' Ontwikkelaars bouwen U-oevers tjokvol Woensdag 8januan1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: RALPH KLEINHOUT 4 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Zware metalen in drinkwater fabriek In het drinkwater van de Plastic and Metalware Factory PMF van Philips in Eindhoven komen hoge concentraties zink en koper voor. Daarom heeft de directie de enkele honderden medewer kers aangeraden het water niet meer te drinken. De koffieauto- maten in de fabriek zijn inmiddels gesloten. De werknemers krijgen nu gratis mineraalwater en koffie van een ander bedrijfs onderdeel. Verouderde, extreem dikke waterbuizen zouden de oorzaak zijn van de vervuiling. Het drinkwater zou daardoor te lang blijven stiltstaan. Philips onderzoekt momenteel of de me talen gevaar kunnen opleveren voor de gezondheid. Positief resultaat van ECN in Petten Het Energie Onderzoek Centrum Nederland (ECN) in Petten het afgelopen jaar een positief bedrijfsresultaat geboekt van 3,5 mil joen gulden. Prof. dr. ing. H. van den Kroonenberg, algemeen di recteur van de onderzoeksinstelling, verwacht dat het uiteinde lijke ciifer nóg hoger zal uitvallen. In 1990 slaagde het instituut er sinds 1988 voor het eerst in uit de rode cijfers te komen. In dat jaar bedroeg het positieve bedrijfsresultaat 1,4 miljoen gulden. Het jaar 1991 laat ruim een verdubbeling van dit cijfer zien. De stijgende lijn is volgens ECN vooral te danken aan een doelmati ge bewaking van de kosten en toenemende inkomsten uit op drachten. GAK-formulier zorgt voor vele vragen Ongeveer 90.000 mensen hebben in de afgelopen drie maanden de informatielijn van het Gemeenschappelijke Administratie kantoor (GAK) gebeld. Zij hadden vragen over het zogeheten statusoverzicht, het formulier waarop staat wat iemands recente arbeidsverleden is. Het was vorig jaar voor het eerst dat de drie miljoen verzekerden die bij het GAK aangesloten ziin, dit status overzicht ontvingen. Ongeveer 30.000 mensen hebben hun overzicht teruggestuurd, omdat er iets niet klopte. Zij krijgen vóór maart een verbeterde versie. Kleding van sportleraar aftrekbaar Zowel beroepstrainers als gymleraren mogen van staatssecreta ris Van Amelsvoort van financiën de kosten van hun sportkle- ding aftrekken van de inkomstenbelasting. De staatssecretaris wil deze twee beroepscategorieën net zo behandelen als be roepssporters, die hun sportkleding al mochten aftrekken. De gymleraar of beroepstrainer moet zijn beroep wel als hoofdbe roep uitoefenen. Een leraar aan een basisschool die twee uur gym per week geeft valt er dus buiten. Toenadering tussen bonden en directie Ruim twintigduizend personeelsleden kijken er met meer dan gemiddelde belangstelling naar uit: de Akzo-cao. Vandaag zijn de onderhandelingen tussen directie en vakbonden begonnen over een nieuwe arbeidsovereen komst voor de werknemers bij het Arnhemse chemiecon cern. In totaal staan drie overlegrondes gepland, maar zowel chemieconcern als bonden houden rekening met extra sessies. Zeker nu Akzo de vut tot belangrijkste punt van onderhandelingen heeft verheven. ARNHEM TON VAN UEROP Begin vorige maand gooide di rectievoorzitter dr. A. van Es de knuppel in het hoenderhok. De vut moet geleidelijk aan ver dwijnen, stelde hij, omdat de vervroegde uittreding van oude re, ervaren werknemers de kwa liteit van het concern aantast. De bonden vielen meteen over hem heen. Van afschaffing kan geen sprake van zijn, stelden zij. De vut-regeling bij het chemie concern moet juist worden ver ruimd door een verlaging van de vut-leeftijd van 62 naar 60 jaar, vinden de bonden. De hui dige vut-regeling bij Akzo, waarbij werknemers vanaf 62 jaar vervroegd mogen uittreden, geldt tot 1995. Akzo is echter bij zijn stand punt gebleven. Voor de vut wordt geen geld meer uitgetrok ken, de collectieve regeling moet over acht jaar zijn verdwe nen. „Werknemers moeten zelf voorzieningen treffen, voor het geval zij vroeger met pensioen willen", zegt woordvoerder H. Verbeeten van Akzo Nederland. Wie dus toch vut-rechten wil, zal die in de toekomst zelf moe ten opbouwen door bijvoor beeld het opzij zetten van winstuitkeringen of het 'verko pen' van vrije dagen. De bonden hebben hun har de opstelling inmiddels wat bij gesteld. „Wij beschouwen de vut evenmin als een automatis me", zegt onderhandelaar B. Roodhuizen van de Industrie bond FNV. „Wanneer je praat over de vut, moet je echter goed bekijken waarom die regeling zo populair is. Veel oudere werknemers zijn uitgeblust. Wie de toekomst van de vut ter dis cussie stelt, moet dus iets ver anderen aan de werkomstan digheden, zodat oudere werk nemers gemotiveerd blijven." Onderhandelaar T. Hubert van de Industrie- en Voedings bond CNV is het daarmee in grote lijnen eens. „We moeten een andere weg inslaan. Een echt ouderenbeleid voeren. Waardoor niemand voor zijn zestigste de fabriek hoeft te ver laten. Niet als gevolg van een reorganisatie. En ook niet als gevolg van arbeidsongeschikt heid." Akzo heeft al laten weten be reid te zijn te praten over een 'vriendelijker' beleid waardoor de oudere werknemer in staat is langer mee te draaien. FNV'er Hubert is bereid in ruil voor een goed ouderenbeleid de vut in huidige vorm te laten varen. Ook de FNV is bereid tot een milder standpunt. Voorzitter B. van der Weg van de Industrie bond liet vorige week doorsche meren dat de vut ook voor hem geen heilig principe is. Naast de vut spelen ook de traditionele loononderhande lingen. Akzo zegt zich dit jaar niet meer dan een loonsverho ging van 3 procent te kunnen veroorloven. De bonden eisen een loonsverhoging van 4,5 pro cent. De werknemers van Akzo Zout Chemie Nederland BV in de Botlek eisen zelfs een extra loonsverhoging van 2,5 procent bovenop de inzet van de bon den. Volgens hen hebben ze recht op een extra verhoging omdat ze vorig jaar niet meer kregen dan 2,5 procent, terwijl de andere cao's in de chemie- sector uitkwamen op 3,75 tot 4,5 procent loonsverhoging. „Kan er niet wat vaker betere informatie komen dan alleen vandaag, zeven uur lang en voor het eerst in honderd jaar?" De vraag van de vertegenwoor diger van de Philips-fabriek Me- gatronics in Dordrecht is gericht aan zijn hoogste baas, Jan D. Timmer, die 'live' op tv via de satelliet vragen beantwoordt van Philips-werknemers uit heel Europa. Even valt Timmer uit zijn rol van 'bezieler': „Dan moet Megatronics eerst zélf maar een goed voorbeeld van communicatie worden binnen het concern", bitst hij. Het was de enige keer dat Timmer gisteren iets van irrita tie liet blijken. De Philips-top- man sprak gisteren via de beeldbuis zo'n 10.000 werkne mers toe bij aanvang van fase 3 van Operatie Centurion, de grootscheepse reorganisatie die het Eindhovense elektronica concern weer gezond moet ma ken. Fase 3 is gericht op verbete ring van de klantgerichtheid en gisteren werd dan ook vooral een dag waarop vrijwel alle me dewerkers in groepjes discussi eerden over manieren om klantgerichtheid tot hoogste prioriteit te verheffen. Want „een andere prioriteit is er na melijk niet", aldus Timmer. Na afloop van de onderlinge discussies, toonde Timmer zich zelfs enthousiast over de enkele kritische vraag die hij tijdens zijn 'vragenuurtje' door werkne mers kreeg voorgelegd. „Het is toch positief dat iemand in het openbaar durft uit te spreken dat hij twijfelt of de veranderin gen binnen Philips nog wel snel genoeg gaan?" 'Customer day' zoals dinsdag 7 januari de Philips-geschiede- nis in zal gaan, onderstreept de nieuwe openheid van het Eind hovense concern, die erop ge richt is hiërarchische structuren Philips-werknemers kijken vanaf de 'sky box' tribune in het PSV-stadion naar hun hoogste baas die hen via een groot beeldscherm aan de andere kant van het voetbalveld toespreekt. foto anpfrans van der linde te doorbreken en werknemers van hoog tot laag een groot ge voel van verantwoordelijkheid te geven. Volgens Timmer zitten er vooral positieve kanten aan de nieuwe openheid. „Twijfelaars zul je altijd hou den. Maar ik kwam laatst - vrij wel onverwacht - bij de vesti ging voor huishoudelijke appa raten in HoogeVeen. Alle vragen die daar door het personeel tij dens discussie-bijeenkomsten (zogenoemde township- meetings) waren gesteld, hingen aan de muren. Zowel het kali ber van die vragen als de vrij moedigheid ervan...Dat had ik niet voor mogelijk gehouden." De antwoorden van de directie op de vragen zijn volgens de Philips-topman al even open en worden onder de vragen aan de muur geplakt. Maar naast alle opgetogen heid over de nieuwe openheid, is er ook veel somberheid. Tim mer stak gisteren niet onder stoelen of banken dat de werk nemers het de komende jaren niet gemakkelijk zullen krijgen. Vooral hier in Europa niet. Tim mer: „We kunnen niet de deu ren van Europa open zetten voor de concurrentie en tegelij kertijd doorgaan met een ma nier van leven die hiermee in conflict is. Philips zal blijvend in een hogere versnelling moeten gaan werken." Op een vraag uit Ierland of we hier dan ook moeten worden als die 'Japanse workaholics', de aan het werk verslaafde Japan ners, schiet Timmer in de lach: „Workaholics is genoeg. We hoeven geen Japanners te wor den." Enkele actievoerende chauffeurs van de Rabo-vestiging in Best blokkeerden gisteren met dienstauto's de ingang van het gebouw. foto anp Bij de komende reorganisatie bij de Rabo-bank zijn gedwongen ontslagen niet aan de orde. Daarover zijn vakbonden en hoofddirectie van de Rabobank het gistermiddag eens geworden. Maandag en dinsdag legden enkele tientallen chauffeurs van de Rabo het werk neer uit pro test tegen het feit dat de Rabo-top aavankelijk weigerde om te garanderen dat er geen ge dwongen ontslagen zouden vallen. Mede onder druk van de acties kwam er gisteren alsnog een akkoord uit de bus. Dat komt erop neer dat er geen gedwongen ontslagen vallen, zo deelden woordvoerders van de vakbonden mee. De reorganisatie betreft de afdelingen trans port, drukkerij, postkamer en magazijn. De bank wil die afdelingen de komende vier jaar in krimpen en het werk grotendeels uitbesteden aan andere bedrijven zoals koeriersdiensten, omdat dat goedkoper is. In totaal zijn er 215 ba- len in het geding. Bonden en Rabo kwamen overeen dat aan de werknemers de keus wordt gelaten om te ver kassen naar het bedrijf waar het werk wordt uit besteed of bij de Rabo in dienst te blijven waar ze dan een passende functie krijgen aangebo den. De vakbonden zijn blij met akkoord. Temeer omdat er later deze maand nog onderhandeld moet worden over de sociale gevolgen van een grootscheepse reorganisatie die er de komende jaren bij de Rabo-banken op stapel staat. Bij die reorganisatie zullen maximaal tweeduizend ar beidsplaatsen verdwijnen. De vakbonden willen een soort raamovereen komst bedingen voor een sociaal begeleidings plan waarbij gedwongen ontslagen eveneens worden uitgesloten. De bonden zien het ak koord als een steuntje in de rug bij de verdere onderhandelingen. Als werknemers meegaan naar het bedrijf waaraan het werk wordt uitbesteed, zal over de gevolgen voor hun arbeidsvoorwaarden tijdig met de bonden worden overlegd, zo deelde een woordvoerder van de Rabo-bank mee. Daarbij valt te denken aan salarisgaranties of handha ving van secundaire arbeidsvoorwaarden. Anderzijds gaat de bank ervan uit dat dege nen die bij de Rabo een andere functie aange boden krijgen, bereid zijn zich te laten omscho len. Suriname pakt alsnog ontsnapte drugshandelaar Onder grote hilariteit toont Philips-topman Timmer zijn nieuwe bretels, met de opschrift 'Customer first' (klant voorop) aan de Nederlandse pers. foto cpd roland de bruin Wat voor offers Timmer dan van het personeel vraagt? „Die typische cultuur hier, van een baantje tussen negen en vijf, dat kan niet meer. Als iets niet op tijd dreigt te lukken, dan moet er een schepje boven op wor den gegooid. Ook als dat een weekend kost, of delen van va kanties. Dat moet kunnen." Toch moet het personeel het hoofd niet laten hangen. Moti vatie is de sleutel tot succes, lijkt Timmer uit te willen stralen. Hij zegt „plezierig verrast te zijn door het tempo" van Operatie Centurion. „Ik had dat niet ge dacht. Ook de externe adviseurs vinden dat de verandering bin nen Philips opmerkelijk snel gaat. Maar dat mag absoluut geen aanleiding zijn om van avond een pilsje te gaan drin ken op de overwinning. De con currentie zit niet stil en we moeten naar een steeds hogere versnelling. De zaak moet onder spanning worden gehouden." CORRESPONDENT De Surinaamse politie heeft maandag een 36-jarige drugs handelaar in Paramaribo gear resteerd. De man was eerder in Nederland aangehouden en in 1990 veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf wegens het smokkelen van 431 kilo co caïne van Suriname naar Ne derland. In afwachting van een hoger beroep dat hij had aangespan nen, ontsnapte de drugshan delaar uit het Rotterdamse Huis van Bewaring. Hij had een dag vrij gekregen wegens 'familieomstandigheden' en maakte van deze gelegenheid gebruik naar Suriname te vluchten. Daar nam hij de lei ding op zich van een autover huurbedrijf. Hij zal voor de rechter moe ten verschijnen vanwege be trokkenheid bij de uitvoer van cocaïne. De zaak kwam weer aan het rollen toen een ex-mi litair, die in Suriname hand langer was geweest van de drugshandelaar, in hoger be roep ging bij het Surinaamse Hof van justitie. Hij vroeg zich daar hardop af waarom hij tot zeven jaar was veroordeeld, terwijl zijn baas als eigenaar van de partij cocaïne vrij rond liep in Paramaribo. Het openbaar ministerie was aanvankelijk van mening dat de man niet kon worden ver volgd wejgens in Nederland ge pleegde misdrijven, bij het ontbreken van justitiële ver dragen tussen Nederland en Suriname. Nu hoopt men tot een nieuwe veroordeling te kunnen komen wegens 'uit voer van cocaïne', die net zo strafbaar is als de invoer van drugs. DEN HAAG CAREL GOSELING Blij zijn ze niet op Sociale Zaken. Maar ge schrokken is men ook niet van de berichten van het Gemeenschappelijk Administratie kantoor (GAK) dat het aantal mensen met een werkloosheidsuitkering in 1991 met zo'n 15 procent is gestegen. De ambtenaren van minister De Vries en staatssecretaris Ter Veld zien het getal eerder als een aan wijzing dat het slechter gaat met de werk loosheid. Maar dat wist men al langer. Al bij de presentatie van de Miljoenenno ta 1992 voorspelde het Centraal planbureau (CPB) een toename van de werkloosheid. Weliswaar niet voor 1991 maar zeker voor dit jaar. Voor 1991 zag het plaatje van het CPB er heel anders uit. Het aantal mensen zonder werk zou met zo'n 20.000 dalen. Tenminste, zo werd in september 1991 voorspeld. Maar in december 1991 gaf het CPB wel al voorzichtig aan dat de daling van de werkloosheid wel eens zou kunnen tegenvallen. Het CPB weigert verdere infor matie. De ontwikkelingen zijn nog te onze ker. Net als het CPB wil men ook op Sociale Zaken de vingers nog niet branden aan een interpretatie van de toename van het aantal mensen met een werkloosheidsuitkering. Wel worden enige kanttekeningen ge plaatst. Zo baseert het GAK zich op de zoge noemde getelde ontslag-werkloosheid. Er is niet gekeken hoeveel mensen met een werkloosheidsuitkering een baan vonden en dus weer uit het werklozenbestand kon den worden geschrapt. De ontslag-werkloosheid is niet te verge lijken met de geregistreerde werkloosheid (het officiële werkloosheidscijfer) of het aantal mensen dat een ww-uitkering krijgt. Het officiële werkloosheidscijfer behelst al leen diegenen die binnen twee weken een baan kunnen aanvaarden voor meer dan twintig uur per week. Bij het aantal uitke ringsgerechtigden spelen andere 'verteke ningen' een rol. Zo zijn er mensen met een ww-uitkering die toch niet beschikbaar zijn voor de arbeidsmarkt. Bijvoorbeeld omdat ze ziek zijn. Daarnaast is nog sprake van zo genoemde 'bestandsvervuiling': mensen die wel een uitkering krijgen maar niet staan ingeschreven als werkloos. Kortom: het GAK-cijfer zegt op zich niet zo veel over de werkloosheid en het aantal mensen met een uitkering. Maar het GAK- cijfer is wel een indicatie dat het fout gaat. En snel ook. Supervisor Dijkstra trekt aan de noodrem: AMSTERDAM Projectontwikkelaars zijn bui ten de Amsterdamse gemeen teraad om bezig de IJ-oevers vol te plannen met massieve hoogbouw. Dat heeft de 'su pervisor' van het IJ-oeverpro- ject prof. Tj. Dijkstra aan de ge meenteraad gerapporteerd. De Amsterdam Waterfront Finan cieringsmaatschappij (AWF) bevestigt de bebouwing te wil len „intensiveren", maar be schuldigt Dijkstra ervan „getal len volkomen uit hun verband te rukken." Volgens Dijkstra, die over de stedebouwkundige kwaliteit van het project moet waken, willen de particuliere investeer ders 60 procent meer wonin gen en kantoren bouwen dan is vastgesteld. Achter en naast het Centraal Station zal dat op een enorme „verdichting" van het bouwvolume uitdraaien, vol gens Dijkstra drie tot vier maal zoveel als door de gemeente raad is bepaald. Daardoor zou den geplande doorkijkjes ver dwijnen en de nieuwbouw hoog boven het CS uittorenen. In de plannen zou verder geen ruimte meer zijn voor het afgesproken aantal woningen in de sociale sector. Volgens Dijkstra zijri de investeerders „bezig zeer radicaal het mes te zetten in de Nota van Uit gangspunten", waarin de voor waarden voor bebouwing van de IJ-oevers door het gemeen tebestuur zijn vastgelegd. Volgens de directeur van de Amsterdam Waterfront Finan cieringsmaatschappij, J. van Reijs, is het noodzakelijk het bouwvolume aan de IJ-oevers op te voeren om uit de kosten te komen. Dijkstra's uitspraken zijn volgens hem slechts „theo retische berekeningen die uit hun verband zijn gerukt. Als we werkelijk zoveel wilden bou wen als Dijkstra zegt, zouden we of het IJ moeten dempen of het Centraal Station slopen." De verantwoordelijke wet houder, J. Saris (Groen Links), heeft ontsteld gereageerd op de woorden van Dijkstra, maar wil pas over twee weken inhoude lijk antwoorden op zijn uitla tingen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4