Leidsch Dagblad Ziektepremie particulieren moet omlaag PRIMULA PRIMA. Verbouwingsuitverkoop 2 halen - 1 betalen - FIORELLA 'Loonstrook onaangename verrassing' 3x koopavond! Ruimtegebrek 1.500 regionale bedrijven V-raad veroordeelt neerhalen helikopter Bush ziek bij diner Ondernemers Noordwijk in de gaan criminaliteit LD-Cup pas laat bestrijden langs FC Lisse CDA en PvdA eisen ingrijpen Simons: De regeringspartijen CDA en PvdA vinden dat staatsse cretaris Simons van volksgezondheid moet ingrijpen als blijkt dat de particuliere ziektekostenverzekeraars hun premies ten onrechte hebben verhoogd. De premies zou den juist omlaag kunnen omdat sinds 1 januari medicij nen en andere voorzieningen niet meer door de verzeke raars maar via de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (awbz) worden betaald. PEN HAAG CPD Ook de staatssecretaris zelf vindt dat de ziektekostenverze keraars hun premies hadden moeten verlagen gezien de ont wikkeling van hun kosten. Vol gens het CDA en de PvdA moe ten de verzekeraars worden ge dwongen de premies vóór 1 april te verlagen. CDA-kamerlid Lansink: „Als de verzekeraars op grond van verkeerde verwachtingen en on juiste informatie te hoge pre mies vaststellen, moet worden ingegrepen. De staatssecretaris kan dat doen via de Prijzenwet, in overleg met Economische Zaken". Lansink vindt dat er di rect na afloop van het kerstreces (21 januari) een kamerdebat over deze kwestie moet komen. „Maar eerst wil ik heldere cijfers van de premies". Ook zijn PvdA-collega Van Otterloo stelt, dat als de ziekte kostenverzekeraars hun pre- Kortingen tot 70% t - Design - Voordelig "2+3-ziu slechts I.WS.- (Jeptikgva) leiden-C Hurlemmenimt 52a-S4. 071 -127509 Oen Hjjg-C Denneweg 4 070-3106314 AmstenJam- C MoUteeg 12 HK Spuistraat 020-259866 Amster dam-C Willem van Weldammlaan 11. Gelderlandplein 020-440510. Vlaardmgen-C Korte Hoogstraat 41010- Gildckwartier 173 (Hoog Catharij- mies niet verlagen, dit via een prijsmaatregel moet worden af gedwongen. Het Groen Links kamerlid Beckers heeft inmid dels vragen over deze kwetsie gesteld aan Simons. Lansink is het niet met Si mons eens dat de ziektekosten verzekeraars de premies wel zullen verlagen nadat hij met hen heeft overlegd. Lansink: „De ontwikkelingen en de onze kerheid onder de mensen wij zen uit dat er iets moet gebeu ren. Als Simons wil overleggen, dan liefst zo snel mogelijk. Hij is daartoe verplicht omdat hij steeds., nadrukkelijk heeft ge zegd dat de kosten binnen de perken zullen blijven". Onzekerheid over premies kan niet, stelt Lansink. „Als de prijzen van bijvoorbeeld benzi ne of radio en tv-toestellen wat variëren, kan ik daar inkomen. Maar hier gaat het om zorg die onmisbaar is. Bovendien, als niet tijdig wordt ingegrepen, loop je de kans dat de verzeke raars hun gang gaan. Daarnaast verwarren de mensen nu de po gingen (van het kabinet, red.) om tot een nieuw stelsel te ko men met deze prijsontwikke ling. Dat is niet goed". De ziekenfondsen hebben voor hun klanten inmiddels wel de premieverlaging doorge voerd die het gevolg is van de overheveling van de kosten voor medicijnen naar de awbz. Doordat de particuliere verze keraars dat tot nu toe weigeren, zijn de ongeveer 4,5 miljoen particulier verzekerden dit jaar enkele honderden guldens meer kwijt aan hun ziektekostenver zekering. LEIDEN WILLEM SPIERDIJK Vijftienhonderd bedrijven in de regio hebben met ruimtegebrek te kampen, een op de vijf be drijven vindt het huidige be drijfspand niet representatief genoeg. Dat blijkt uit de Enquê te Regionale Bedrijfsontwikke ling (ERBO), waarvan de resul taten gisteren bekend zijn ge maakt door de Leidse Kamer van Koophandel. Voor het on derzoek werden 3.000 bedrijven geënquêteerd. De bedrijven blijken in totaal 50 procent meer ruimte nodig te hebben. Dat geldt het sterkst voor de agrarische sector en de industrie. Voor meer dan 400 bedrijven zijn de problemen zo ernstig dat ze concrete plannen hebben voor een verhuizing. De helft van de ondernemers be oordeelt de eigen bereikbaar- (de duurste betaalt u) Tegen de skyline van New York, dat niet alleen in afstand maai traditionele kledij fotograferen. Op pagina 2 een beeldverslag van Bert V< tijd lichtjaren van hun leven is verwijderd, laten Papoea's zich in Jayapura, de hoofdstad van Irian Jaya, in 'erhoeff over de eigen leefwijze van de Papoea's in het binnenland van Irian Jaya, het voormalige Nieuw- heid in combinatie met de mo gelijkheid tot laden en lossen als slecht. Een derde van de bedrij ven zegt te weinig parkeergele genheid te hebben. Tijdens de nieuwjaarsreceptie van de Ka mer van Koophandel hield alge meen secretaris Berkhout giste ren dan ook een pleidooi om meer ruimte te reserveren voor het bedrijfsleven. Volgens hem moeten er bedrijventerreinen worden aangelegd langs de SI tussen Katwijk en Noordwijk en in het gebied tussen rijksweg 44 en Hillegom, Lisse en Sassen- heim. In Leiden moet volgens Berkhout de Oostvlietpolder (tussen Voorschoten, Leiden en rijksweg A4) worden ingericht als bedrijventerrein. Hij pleitte er verder voor om in Alphen in de Gnephoek de ruimteproble men voor ondernemingen op te lossen. Burgsteeg 4-5 Leiden Tel.: 071-134314 Voor veel werknemers zal de eerste loonstrook van het nieuwe jaar een onaangename verrassing betekenen. Vooral de grote groep werknemers die per 1 januari geen periodieke loonsverhoging krijgt, zal er fors op achteruit gaan, in een aantal gevallen ruim drie pro cent. Dat voorspelde voorzitter Afvalfabriek waarschijnlijk van de baan LEIDEN MEINDERTVAN DER KAAL) Er komt zeer waarschijnlijk geen nieuwe vuilverbranding op Ypenburg. De gemeente Leidschendam heeft de proce dure voor de omstreden bouw opgeschort. De SAVA - een sa menwerkingsverband van 35 Zuidhollandse gemeenten - gaat op voorstel van de Leidse milieuwethouder De la Mar onderzoeken of het afval in Rotterdam kan worden ver werkt De la Mar ziet dat onderzoek met vertrouwen tegemoet „Ik weet zeker dat de oplossing met Afvalverwerking Rijn mond haalbaar is. Mocht straks het tegendeel blijken, dan is mijn positie als SAVA- bestuurslid niet langer houd baar." Ook binnen de provincie Zuid-Holland is er brede steun voor een onderzoek om een ze vende oven in het Rijnmond gebied te bouwen. Het besluit van B en W van Leidschendam om de ruimtelijke-ordening procedures tot na de uitkomst van het onderzoek op te schor ten, betekent dat de afvaloven op Ypenburg op zijn vroegst in 1998 klaar is. In een nog steeds geheim rapport van het landelijke Af val Overlegorgaan (AOO) staat dat voor het jaar 2000 in Ne derland een overcapaciteit dreigt aan verbrandingsmoge lijkheden. Er zijn volgens het AOO te veel bouwplannen. Bo vendien lopen acties voor ge scheiden vuilinzameling nu zo goed dat de hoeveelheid te ver branden afval fors afneemt Voorts kan het huisvuil na scheiding ook nog eens wor den vergist, zodat van het vuil uiteindelijk maar een derde deel overblijft. Dat kan volgens De la Mar bij de AVR worden verbrand of gestort. C. Michielse van de Unie BLHP, vakbond voor het mid denkader, gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak. Het inkomensverlies wordt veroorzaakt door de hogere druk van (ziektekosten)premies en belastingen. Als daarnaast rekening wordt gehouden met de oplopende inflatie die op dit moment al vier procent be draagt, met de stijging van de gemeentelijke belastingen en met de verhoging van de woon lasten (huurwaardeforfait), dan is feitelijk sprake van een fors koopkrachtverlies voor deze groep werknemers, aldus Mi chielse. De Unie wil in 1992 - behalve een algemene loonsverhoging van 4,75 procent voor iedereen - voor de werknemers die parti culier tegen ziektekosten zijn verzekerd een extra periodieke verhoging. Daarnaast moet de werkgeversbijdrage in de pre mie ziektekosten omhoog. Ook wil Michielse proberen de poli tiek er van te overtuigen dat het beleid moet worden bijgesteld. De overheid is de grote boos doener en daarom moet die overheid met lastenverlichting over de brug komen, vindt de Woensdag 8, donderdag 9 en vrijdag 10 januari. Een Goed Begin voor iedereen! In de Opvallende Opruiming van Baalbergen vindt u vele modellen ongelooflijk laag geprijsd Dus kom snel kijken! We staan er deze week 3 extra avonden voor klaar. ■ff- MEUBELPROMENADE KATWUK MEUBaPLEiN LEIDERDORP Kroatië beschuldigt leger van opzet ZACREB-NEW YORK AP-Rtr-DPA-AFP Nu op onze bloemenafdeling voor weinig geld 3 hele mooie en makkeli|ke. vrolijke bloeiers. Ze heten voluit. Primula acaulis. Maar ze zijn van de kwaliteit die u van ons gewend bent dus zeg maar Primula prima! Primula acaulis, 3 stuks Aanbieding is geldig lin winkels met een bloemenafdeling) tot en met zaterdag 11 januari 1992 De federale Joegoslavische luchtmacht heeft toegegeven gisteren een helikopter met vijf waarnemers van de Europese Gemeenschap te hebben neer geschoten ten noordoosten van Zagreb. Alle inzittenden, een Fransman en vier Italianen, kwamen om het leven. De Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties heeft de actie vannacht veroordeeld, maar zal volgens diplomaten toch een verken nende delegatie militaire waar nemers naar Joegoslavië sturen. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Boutros Gha- li, zei dat hij geschokt is. Maan dag zei hij nog van plan te zijn 50 VN-waarnemers naar Joego slavië te sturen. EG-functiona- rissen zeiden echter dat de plannen om een VN-vredes macht van 10.000 man naar Kroatië te sturen nu mogelijk in gevaar zijn gekomen. De Eu ropese gezant en onderhande laar Lord Carrington zei te ho pen dat het „tragische incident" de hoop op vrede niet de grond inboort. De helikopter explodeerde in de lucht nadat hij was geraakt door een raket. Een tweede heli kopter die werd aangevallen, kon veilig aan de grond worden gezet. De inzittenden dat dit toestel, onder wie een Belgische diplomaat, bleven ongedeerd. Het Joegoslavische ministerie van defensie betuigde „diepe spijt" en noemde het voorval „ongewenst en tragisch". De bevelhebber van de luchtmacht is inmiddels geschorst en onder huisarrest gesteld. Ook het Joe goslavische presidium en het ministerie van buitenlandse za ken betuigden spijt. De Kroatische vice-premier. Zdravko Tomac, zei dat „Servië Woensdag 8 januari 1992 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39744 Losse nummers 1,50 Nog geen abonnee? 07! - 161353 HET WOORD IS AAN Wie zuinig is terwille van zijn erf genamen is dicht bij het gekken- huis. VANDAAG PAGINA'S Binnenland - Buitenland- Cultuur Economie Familieberichten14 !j Feiten en meningen2 j Info20 j, Programma's11 Regio13,15,17,18 1 RTVSho Sport VANDAAG OOK Unie. De inflatiecorrectie moet alsnog worden doorgevoerd en het hoge btw-tarief moet om laag van 18,5 naar 17 procent, aldus Michielse. De MHP, de vakcentrale van middelbaar en hoger personeel waarbij onder meer de Unie BLHP is aangesloten, telt 138.000 leden. SMAAK PAGINA 9 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Perioden met regen Veel bewolking en perioden met regen. Temperatuur ongeveer 6 graden, maar in de avond enkele graden lager. Wind draaiend van j zuidwest naar noordoost, matig rond kracht 4. Aan de kust nu en dan krachtig 6. TOKYO AP-AFP-Rtr De Amerikaanse president Bush is vanmiddag (Neder landse tijd) onwel geworden tijdens een staatsbanket in de ambtswoning van de Japanse premier Miyazawa. Bush vond het raadzaam het diner te ver laten en rust te nemen in het verblijf voor buitenlandse gas ten bij het Akasa-paleis. Hoe wel er een ambulance voor de president klaar stond, is Bush op eigen kracht vertrokken. De lijfarts van Bush heeft de president inmiddels onder zocht. Volgens de eerste be richten zou hij oververmoeid zijn. De president is gisteren in Japan aangekomen. Eerder be zocht hij Australië, Singapore en Zuid-Korea. Secretaris-generaal van de Vere nigde Naties Boutros Ghali. foto en het leger de komst van een vredesmacht en een einde van de oorlog proberen te voorko men". De Kroatische premier. Franjo Greguric, schreef in een brief aan de EG dat de aanval aantoont dat het .Joegoslavi sche leger het conflict wil laten escaleren en de internationale gemeenschap wil provoceren". Een hoge EG-diplomaat in Belgrado zei eerder dat onder zocht moet worden of de piloot mogelijk per vergissing op klaarlichte dag de helikopter neerschoot. Het was gisteren, op de vijfde dag na het in wer king treden van het vijftiende vredesbestand, verder betrekke lijk rustig in Kroatië. Het is voor het eerst dat er EG-waarnemers sneuvelen in Kroatië. Wel werden eerder tot tweemaal toe EG-functionaris- sen beschoten, maar dit leidde niet tot ernstig letsel. Een gevolg was wel dat daarna werd afge zien van het gebruik van heli kopters voor waarnemingsmis sies in omstreden gebieden. HOELANG KUNTU NOG ZONDER? Ja, ik neem Mn introductia- abonnement en ontvang da krant de eerste twee weken gratie. MFJtWbonnement betaal ik daarna Per maand (f 27.80) via automa- tische betaling* Per kwartaal (f 80,10) via accept- I giro. I G Per kwartaal (f 80,10) via auto- matische betaling*. Naam en voorletters: I Adres: I Postcode I Woonplaats Telefoon (i.v.m. controle bezorging). Nummer bank/girorekening. Handtekening: 1 Deze bon in een envelop, zonder Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden 8 "712141

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1