Regio 'Oude kern Leiderdorp stimuleren' Oudheidkamer krijgt LOV-donatie 'Gemeentewerken niet gebruikt als privé-tuinman secretaris' PW wil duidelijkheid van college ovèr grondaankoop Geen geld voor extra personeelslid Emmaus Gezamenlijk filiaal Job Centre en Start Woensdag 8 januari 1992 Redactie: 071-161400 e DICK VAN DER PLAS e MIEP DE GRAAfF e UESBETH 8UITINK WIM KOEVOET e ERIC JAN WETERINCS e Eindiedactle: PAUL DE TOMBE e Vormgeving: SIMON DE GRAAF 17 LEIDEN NIEUWSLIJN Inbreker opgepakt in Voorschoten VOORSCHOTEN Een 27-jarige Leidenaar is gisteravond op heterdaad betrapt bij een inbraak in het café 'Het eiland van ome Nick' aan de Veurseweg in Voorschoten. De politie werd gewaarschuwd via de alarminstallatie van het bedrijf. De Leide naar had zich toegang tot het pand verschaft door het forceren van een toegangsdeur. Hij had inmiddels een stereo-installatie voor vervoer klaargezet toen de politie patrouille arriveerde. De man koos het hazepad, maar werd kort daarna in de omgeving aangehouden. Computers gestolen in Leiderdorp LEIDERDORP Bij een inbraak in een aannemingsbedrijf aan de Achthovenerweg in Leiderdorp zijn afgelopen nacht twee computers en een fax gestolen. De inbrekers kwamen binnen na het forceren van een raam. Er werden verschillende kantoor ruimten doorzocht. Astronaute op Britse School VOORSCHOTEN/DEN HAAG De Britse astronaute Helen Sharman geeft komende vrijdag om 9.30 uur een lezing voor de junior-afdeling van de Britse School. Sharman nam in mei vorig jaar deel aan de Russische MIR-vlucht en zij vertelt aan de leer lingen van de school over haar ervaringen. De hoofdvestiging van de Britse School staat in Voorschoten, maar de astronaute steekt haar verhaal af in het nieuwe onderkomen van de junior afdeling aan de Haagse Tapijtweg 10. Verliezers in hoofrol in Pauwhof WASSENAAR Onder de titel 'Verliezers in de hoofdrol' wor den op zondag 12 januari in de Wassenaarse Pauwhof twee le zingen gegeven over theologie en filosofie. Professor R. van den Broek van de universiteit van Utrecht spreekt over 'Het Chris tendom als winnaar en verliezer in de antieke wereld'. Professor H. Cohen van de universiteit van Twente geeft een lezing met als titel 'Van Aristotelisme naar moderne natuurwetenschap'. Op zondag 26 januari zijn er twee lezingen over natuurkunde. De le zingen beginnen om 14.00 uur. In Goede Herder ook voogdijkinderen ZOETERWOUDE In kloostergemeenschap De Goede Herder in Zoeterwoude werden niet alleen prostitüées en voor diefstal opgepakte vrouwen opgevangen, zoals gisteren in een artikel op deze pagina werd vermeld. Kort na de Tweede Wereldoorlog werden ook veel weeskinderen of jongeren die onder voogdij stonden in het klooster gehuisvest. Expositie Eelman in Zoeterwoude ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse schilder G A. Eelman ex- poseert deze maand in het gemeentehuis van Zijn woonplaats. De overzichtstentoonstelling wordt op vrijdag 17 januari om on geveer 16.15 uur geopend door wethouder R. Hogenelst. De in 1913 geboren Eelman is al jarenlang (bestuurs)lid van de teken en schildervereniging Kameleon in Zoeterwoude. Hij vervaardigt portretten, landschappen en stillevens in verschillende technie ken. De gemeente Zoeterwoude kocht eerder werk van hem aan. Zijn opleiding volgde hij aan de Vrije Academie in Den Haag en bij Ars Aemula Naturae in leiden. WARMOND WIM KOEVOET Fractievoorzitter D. Duijnhoven van Progressief Warmond wil dat burgemeester en wethou ders op korte termijn duidelijk heid verschaffen over de om streden aankoop van openbaar groen door gemeentesecretaris I. Lautenbach. De buren van de aan de Ganzenwei wonende eerste ambtenaar beschuldigen Lautenbach ervan dat hij de groenstrook door de afdeling gemeentewerken en dus op kosten van de gemeente 'plantklaar' heeft laten maken. Ook zou Lautenbach bij de aan koop voordeel van zijn functie als gemeentesecretaris hebben genoten. De buren van de gemeentese cretaris, het echtpaar Hoefna gel, hebben hun onvrede over de gang van zaken rond de grondaankoop kenbaar ge maakt in een open brief die in ZOETERWOUDE Het Zoeterwoudse bejaarden centrum Huize Emmaus krijgt geen 6000 gulden van de ge meente Zoeterwoude om een extra personeelslid voor de nachtelijke uren aan te trekken. Dit adviseerde de raadscom missie welzijn gisteravond. De extra nachthulp zou be stemd zijn voor bewoners van de 'aanleunwoningen' voor be jaarden nabij Emmaus. Deze bejaarden zijn echter gewone huurders die officieel geen aan spraak kunnen maken op door Emmaus geleverde voorzienin gen. De raadscommissie stelde zich op het standpunt dat be- het plaatselijke huis-aan-huis- blad is gepubliceerd. De PW-fractievoorzitter be schikt op dit moment niet over gegevens dat er iets mis is. Maar 'in het dorp', zegt hij, wordt er vanuit gegaan dat waar rook is, ook vuur moet zijn. „De heel negatieve manier waarop War- monders over deze zaak praten, gaat ten koste van het imago van de gemeente. Vandaar dat ik in het regelmatig overleg dat ik als voorzitter van de enige niet in het college vertegen woordigde fractie met de burge meester heb, zal vragen om dui delijkheid." Het is Duijnhoven vooral te doen om de beschuldigingen die de inschakeling van ge- meentepersoneel door Lauten bach betreffen. De grondaan koop zelf is wat Duijnhoven be treft niet omstreden. Hij en alle andere raadsleden keurden deze transactie in juni van 1991 dan ook goed. jaarden die zich 's nachts onvei lig voelen, aangesloten kunnen worden op het gemeentelijk alarmsysteem. Via een indica tiesysteem wordt bekeken wie daarvoor in aanmerking komen. Ouderen die niet aan de criteria voldoen kunnen toch worden aangesloten, maar zij betalen Wethouder R. Hogenelst con stateerde dat Emmaus de huur ders van haar woningen niet goed heeft voorgelicht. Daar door zou bij veel mensen de in druk zijn gewekt dat de voorzie ning bijna voor niks te krijgen is. „Door geldgebrek kan Emmaus niet aan die verwach tingen voldoen en dan legt de stichting het probleem maar op het bordje van een ander." Partijen willen maatregelen college De Leiderdorpse gemeenteraadsfracties van het CDA en de PvdA willen dat het college maatregelen neemt om de functie van het Oude Dorp te stimuleren. Volgens CDA- fractievoorzitter A. Roest en zijn PvdA-collega V. Molken- boer hebben B en W dergelijke maatregelen ook toege zegd toen werd besloten de weekmarkt in de Hoofdstraat te behouden. „Als er onder de bewoners een draagvlak voor is, moet je daar als gemeente op inspringen", vindt weer geen prioriteit. Het geeft weer eens aan dat het college zo'n stimulering eigenlijk niet wil. Er bestaat geen enthousias me en dat vind ik triest." Toejuichen Zowel Molkenboer als Roest wil over de zaak vragen stellen in de eerstvolgende raadsvergade ring, op 3 februari. „Het komt op mij vreemd over dat het col lege wil wachten op die nieuwe stichting, Vrienden van de Oude Kern", aldus Roest. „Ik dacht dat ook naar het pleintje bij de Dorpskerk zou worden gekeken. We hebben met het college af gesproken dat er met het kerk bestuur gepraat zou worden." Volgens Roest zijn juist de ac tiviteiten van de 'Vrienden van de Oude Kern' een goede aan leiding om alvast gemeentelijke initiatieven te ontplooien. „Als mensen zelf actief worden kun nen we het samen doen, en dat is toch het plezierigste. Dat moeten we toejuichen in plaats van af te wachten." „Er heerst een algemeen ge voel dat het Oude Dorp een le vende gemeenschap moet blij ven en wij hebben daarin een belangrijke taak", vindt ook Grootaarts. „We moeten snel met die mensen in gesprek gaan. Als het college wil afwach ten, ruikt dat naar afhouden. We moeten die mensen het ge voel geven dat we wat willen met het Oude Dorp." ook D66'er E. Grootaarts. De verantwoordelijke wethou ders H. Veldstra (ruimtelijke or dening) en C. Huigen (econo mische zaken) geven echter te kennen dat ze willen afwachten totdat de stichting Vrienden van de Oude Kern' voorstellen doet. „De gemeente wacht de activiteiten van de stichting af', aldus een woordvoerder van de gemeente. De stichting Vrienden van de Oude Kern' streeft naar een rus tieke, maar levendige dorps kern, waar overdag maar vooral ook in de avonduren wat te be leven is. Dat houdt onder meer in het scheppen van goede voorwaarden voor middenstan ders en horecabedrijven, even als het fraaier aankleden van het Oude Dorp. „Wij moeten de problematiek van de markt breder aanpak ken. Wij moeten in het perspec tief van het Oude Dorp bekijken of wij wat kunnen doen aan de versterking van de functie van deze kern om de markt aantrek kelijk te houden", meldde Hui gen tijdens de gemeenteraads vergadering van 30 september. Tot nu toe heeft het college ech ter nog geen initiatieven ont wikkeld. „Dat kan natuurlijk niet", vindt Molkenboer. „Ik vind het vreemd dat het college zich nu aan die afspraak wil onttrekken. Blijkbaar heeft het Oude Dorp OEGSTGEEST Rond de herfst van dit jaar moeten de 57 woningen (waarvan 37 uit de premie C-sector) op het voormalige terrein van transportbedrijf Van der luyt in Oegst- gen zichtbaar. Aan de Dorpsstraat-zijde van het terrein is het gat in de straatwand al zo'n beetje gedicht. FOTO HIELCO KUIPERS geest gereed zijn. Gedeputeerde mevrouw Stolker sloeg in september van het vorig jaar de eerste paal. De eerste contouren van het wijkje aan de Dorpsstraat worden dezer da- Uitzendbureau Start en het Wassenaarse Job Centre zullen op 23 januari hun geza menlijke vestiging openen. De twee banen- bureau's werken al geruime tijd nauw sa men, waarbij de bureau's van eikaars be standen gebruik maken. Toch is een lob Centre beslist niet het zelfde als een uitzendbureau. „Het is een soort lokaal arbeidsbureau", legt consulent T. Scherpenzeel van Job Centre uit. „Het Job Centre onderhoudt nauw contact met het hoofdkantoor in Den Haag. Op alle va catures die daar bekend zijn, is via dit plaat selijke steunpunt te reageren. Wie zich bij een Job Centre inschrijft, wordt automa tisch geregistreerd op het arbeidsbureau in Den Haag. In een tweejarige proeffase wordt bekeken of met dit project de bereik baarheid van het Arbeidsbureau, met name voor vrouwen, verbetert. Als dit project een succes wordt, zullen meer arbeidsbureaus gaan decentraliseren." Ook de samenwerkingspartner, uitzend bureau Start, is geen gewoon uitzendbu reau. Opgezet door het ministerie van wvc is het bureau een non-profit-instelling die, in tegenstelling tot commerciële uitzendbu- reau's, de werknemer uitzicht biedt op een vaste baan. De andere uitzendbureau's zijn gewoonlijk alleen gericht op tijdelijk werk. Nu beide instellingen hun intrek nemen in een gezamenlijk pand, zal de samenwer king tussen Job Centre en Start worden ver gemakkelijkt. LEIDERDORP^- - De Leiderdorpse Oudheidkamer krijgt de Frank Hogema-dona- tie, die jaarlijks door de Leider dorpse Ondernemersvereniging (LOV) wordt uitgereikt. De do natie van 1000 gulden is be doeld om de Oudheidkamer te steunen bij activiteiten om do nateurs te werven. „De stichting heeft dringend behoefte aan meer donateurs, maar om do nateurs te werven Is geld nodig, hetgeen tot een vicieuze cirkel leidt", zo zei LOV-voorzitter J. Langelaar gisteravond in zijn nieuwjaarstoespraak. „De Oudheidkamer heeft thans nog een ruimte aan de Hoofdstraat in gebruik, boven de herberg 'De Hollandsche Tuyn'. Door de omvang van de verzameling en de aanwas van onder meer prenten ep voor werpen ls de stichting genood zaakt een nieuw onderkomen te zoeken", zo verklaarde Lange laar de behoefte van de Oud heidkamer aan meer financiën. De Oudheidkamer wordt uit sluitend ondersteund door do nateurs, die jaarlijks 10 gulden betalen. De Frank Hogedam-donatie werd acht j^af geleden ingesteld door de eerste penningmeester van de LOV. Zij moet personen of instellingen met een sociaal maatschappelijk of -cultureel doel in de Leiderdorpse ge meenschap een steun in de rug geven. Eerder kregen de stich ting voor gehandicaptensport Jespa, de UW, de gehandicap ten-padvindersgroep en de EH- BO-vereniging al de donatie. Lautenbach overweegt juridische stappen tegen buren laden en vervolgens afgevoerd. Los van dit alles vertrouwt het Warmond- se echtpaar de aankoop door Lautenbach van openbaar groen in het geheel niet. De twee beweren dat ze eind 1989 burgemees ter en wethouders schriftelijk op de hoogte hebben gesteld van hun bezwaren tegen de transactie. Deze brief was langdurig in be handeling en de toenmalige wethouder C. van Schagen was volgens de Hoefnagels zelfs niet op de hoogte van het bestaan er van. Door toeval kwam het echtpaar erach ter dat de raadscommissie financiën de grondaankoop op 15 maart 1990 zou be handelen. Het bewuste agendapunt werd afgevoerd toen de Hoefnagels tegen deze gang van zaken protesteerden. Lautenbach ontkent dat er geheimzinnig is gedaan over de grondaankoop. „Er is wel een procedurefout gemaakt. De afdeling heeft het agendapunt vergeten op te voeren op de agenda van de vergadering van de raadscommissie financiën. Die fout is her steld, want het punt is teruggenomen en pas weer behandeld nadat de buren waren gehoord. Dat dit wat moeizame gesprekken zijn geweest, kan mij niet worden aangere kend." Verontwaardigd zijn de Hoefnagels, nog altijd over de reactie van burgemeester en wethouders op hun voorstel, gedaan in mei 1991, om het overblijvende deel van het be wuste groen zelf te kopen. Hen zou te ver staan zijn gegeven dat dat 'kinderachtig' was. Aan het einde van hun brief vraagt het echtpaar zich af hoe in Warmond het prin cipe dat alle burgers gelijk worden behan deld, wordt uitgelegd. Tuincentrum Lautenbach blijft heel rustig onder al dit ge weld. Volgens hem klopt er helemaal niets van het verhaal van de Hoefnagels. „Als ik wil kan ik ook een stukje in de kranten af drukken met de nota's van tuincentrum Van Winsen erbij." Aanvankelijk neigde hij ertoe de zaak verder te laten rusten. Toch ziet hij in de brief van de Hoefnagels een duidelijke poging om hem zwart te maken. Vandaar dat hij zich heeft bedacht. „Ik be raad me op juridische stappen", zegt hij. Lautenbach had totaal niet meer gere kend op de actie van de Hoefnagels. De pe rikelen rondom tie grondaankoop zelf wer den in juni van dit jaar afgesloten, dacht hij, toen de transactie in de raadsvergadering werd bekrachtigd. Het bewuste agendapunt was niet meer dan een hamerstuk. „Maar de onvrede zit blijkbaar zo diep dat ze er nog een keer over beginnen. Wat mij betreft was dat niet nodig. Het gaat gewoon om een stukje grond bij de achterkant van mijn garage. De vorige eigenaar van dit huis heeft verzuimd dat van de gemeente te ko pen. Had-ie het maar wel gedaan, dan had al deze narigheid zich niet voorgedaan. Ik heb dat stukje echt nodig. Zonder deze grond is er zo weinig ruimte dat ik bij wijze van spreken m'n ramen niet eens kan lap pen. Ook wil ik af van dat gevoetbal tegen m'n garage. De lepeltjes trillen ervan in de koffiekopjes. Het is een nare vieze hoek, vlakbij een inzamelplaats voor huisvuil. Er ligt altijd een hoop troep daar. Ik wil het op knappen." Lautenbach had oorspronkelijk het ver zoek ingediend om twee 'insteken' te ko pen: die strook achter z'n garage maar ook de groenstrook langs het hele perceel. „Dat laatste doen we niet, zei het college. De re den daarvoor is dat die strook structureel groen is en geen 'ingeklemd' groen. Wel heeft het college toen besloten om die strook netjes te maken. Daar is niets vreemds aan, alle andere burgers worden daarmee ook geholpen. En ik mag dan ge meentesecretaris zijn. in dit geval gaat het om burger Lautenbach die wil dat de ge meente haar grond naast die van mij netjes maakt." „En hiermee hebben wij het misverstand bij de kop: ik heb gemeentewerken niet als mijn privé-tuinman ingeschakeld: gemeen tewerken heeft namens de gemeente ge werkt." Tijdens de nieuwjaarsreceptie op het War- mondse gemeentehuis drukte A. Hoefnagel zijn buurman gemeentesecretaris 1. Lauten bach gewoon de hand. Dat 1992 maar een mooi jaar mocht worden. „Wonderlijk hé", merkt de eerste ambtenaar van het dorp la chend op. „Ik groet hem ook gewoon. Zijn vrouw zie ik wat minder." Al die hartelijkheid ten spijt liggen de Hoefnagels en Lautenbach behoorlijk met elkaar overhoop. Het echtpaar beschuldigt de gemeentesecretaris ervan misbruik te hebben gemaakt van zijn functie bij de aan koop van een stukje plantsoen tussen hun woningen aan de Ganzenwei. De zaak sleept nu al meer dan twee jaar voort en kreeg onlangs een vervolg met een open brief van de Hoefnagels in het plaatse lijke huis-aan-huis-blad. In dit schrijven suggereert het Warmondse echtpaar dat Lautenbach eind vorig jaar bij het 'plant klaar maken' van het aangekochte groen twee medewerkers van gemeentewerken een hele dag voor zich heeft laten werken. Bovendien zou de gemeentesecretaris bij de aanleg van een anti-voetbalstrook langs zijn garage 'een interessant aantal vierkante meters extra tuin' in beslag hebben geno men. De afdeling Gemeentewerken zorgde volgens de Hoefnagels voor een rij van rechtopstaande bielzen en de aanvoer en verspreiding van tuinaarde. Het echtpaar suggereert in de open brief dat Lautenbach zijn eigen medewerkers voor niets voor zich heeft laten werken. Zij vrezen dat het uit eindelijk de Warmondse belastingbetaler is die de verfraaiing van Lautenbachs groen betaalt. Gemeentesecretaris I. Lautenbach: „Als ik wil kan ik ook een stukje in de krant afdrukken met de nota's van tuincentrum Van Winsen erbij." Transactie Medewerkers van gemeentewerken zijn volgens de Hoefnagels enige tijd later nog een keer uitgerukt voor het groen rond Lau tenbachs huis. Dit keer met een grijper waarmee enkele boomtakken werden opge-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17