Kunst Popprijs 1991 voor The Ex 'Kunst Werkt' in fabrieksruimten Lewkowicz: Mankof dood, we treuren nooit Concert ontsierd door valse snaar en getik Vierde tentoonstelling van een bedrijfscollectie Maandag 6januan1992 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOELINGA Eindredactie: JAN RUSDAM Vormgeving: HENK BUIS 9 NIEUWSLIJN Kaarten Rembrandt-tentoonstelling AMSTERDAM - Toegangskaarten voor de grote Rembrandt-ten toonstelling in Amsterdam zijn nu ook aan de kassa van het Rijksmuseum te koop. Deze kaarten zijn alleen te koop op de dag van het bezoek. Om teleurstelling te voorkomen adviseert het museum bezoekers die van deze regeling gebruik willen ma ken de expositie te bezoeken na 14.00 uur. De tentoonstelling is tot en met 1 maart elke dag tot 20.00 uur geopend. Rondleidingen in Koninklijk Paleis AMSTERDAM - In het Koninklijk Paleis op de Dam in Amster dam worden op 15 en 22 januari en op 5, 12, 19 en 26 februari, speciale rondleidingen verzorgd. Aanleiding is de Rembrandt- tentoonstelling in het Rijksmuseum. Het gebouw heeft in het le ven van Rembrandt een nogal tragische rol gespeeld, toen het nog stadhuis van Amsterdam was. In 1656 was de schilder ge dwongen in de 'Desolate Boedelkamer' afstand te doen van zjn bezittingen, op verzoek van diverse schuldeisers. Het interieur van het paleis is vrijwel geheel teruggebracht in de toestand uit de tijd van Rembrandt. Greenaway filmt eigen tentoonstelling ROTTERDAM - De Britse cineast Peter Greenaway gaat de ko mende dagen filmopnames maken van zijn eigen tentoonstel ling 'The Physical Self in het Rotterdamse museum Boymans- van Beuningen. Greenaway wil dit materiaal gebruiken voor een filmdrieluik met opnames van soortgelijke tentoonstellingen die hij voorbereidt in Parijs en Wenen. De Greenaway-tentoonstel ling is nog tot 13 januari te zien in de Maasstad. Ze trok tot nu toe 75.000 bezoekers. Het museum maakte verder bekend dat het in 1991 bijna 210.000 mensen heeft getrokken. In 1990 wa ren dat er 436.000 en een absoluut record voor Boymans. Dit kwam door de enorme belangstelling voor de Chinese tentoon stelling 'De verboden Stad'. Actrice Judith Anderson overleden SANTA BARBARA - De Britse ac trice Judith Anderson (93) is vrij dag in haar woonplaats Santa Barbara in de VS overleden. De in Australië geboren Britse, die haar grootste roem oogste in de VS, werd een van de bekende toneel - persoonlijkheden van Broadway. Op het witte doek schitterde zij met haar kille uitstraling vooral in rollen als-die van de boosaardige huishoudster in de Hitchcock klassieker Rebecca. Anderson, die in 1960 van het Britse staatshoofd I de titel Dame kreeg, verwierf een Oscar-nominatie voor die rol. Zij speelde mee in tal van tv-series en in 1954 kreeg zij een Emmy voor haar rol in Macbeth. F.en van haar laatste grote rollen speelde zij in de Amerikaanse Judith Anderson: boosaardige soap opera Santa Barbara, waar huishoudster. .foto ap aan zijtot 1987 meedeed. BEELDENDE KUNST RECENSIE.IRENE VAN BEVEREN Expositie' litho's van Stanislaw Lewkowicz, Te zien. Galerie AZL, Academisch Zieken huis Leiden, Gebouw 1, Rijnsburgerweg 10, Leiden Tot 19/1, dagelijks van 10 00- 17 00 uur Golfplaat, glas en grafiek. Het enige verband dat daartussen lijkt te bestaan, is de gemeen schappelijke voorletter. Maar wie de AZL-galerie heeft be zocht, weet beter. Daar expo seert Stanislaw Lewkowicz schitterende litho's, afgedrukt op - jawel - golfplaat en glas. Voor kenners van zijn werk: het was eerder te zien in het Amsterdamse Museum Fodor. In juni van het vorig jaar om precies te zijn. Naar aanleiding van die expositie verscheen in Het Parool een interview met de lithograaf. Een kopie daarvan ligt in het AZL. Een uitkomst voor degenen die nog onbekend zijn met Lewkowicz' werk, want het roept vele vragen op. De meest banale daarvan is wat 'O muorto o stuorto accuc- chiame sempe' betekent. De meeste litho's dragen namelijk die titel. Dankzij het artikel is die direkt vertaalbaar, zonder eerst een woordenboek te hoe ven raadplegen. Het is Napoli- taans voor 'Mank of dood, we treuren nooit.' Een positieve levenshouding spreekt uit die titel. Passend'bij de man die schreef dat het le ven de moeite waard is, zolang de schoonheid van de wereld bestaat. Van die schoonheid, vaak verborgen dingen, getuigen zijn litho's Zij komen voort uit foto's die Lewkowicz' in Napels nam. Ze variëren van monumentale ge bouwen, geparkeerde auto's, een oude vrouw met omslag doek en een rund tot de baai van Napels. Bij zijn terugkeer in Nederland liet Lewkowicz delen van deze foto's uitvergroten in uiterst sobere tinten. Dat heeft prachtige wazige De Amsterdamse popgroep The Ex gaf zaterdagnacht een concert, na afloop van de uitreiking van de Popprijs 1991»foto sfeerbeelden opgeleverd. Soms nauwelijks herkenbaar, soms opgevrolijkt door wat warm oranjegeel, waardoor de illusie ontstaat van een zonovergoten stad. Lewkowicz heeft met deze beeldflarden niet alleen het mooie van Napels willen vast leggen. Want dan had hij zich kunnen beperken tot het scherp afdrukken van zijn foto's. Nee, zijn werk gaat verder, dieper. Hij laat de beschouwer zijn her inneringen zien, zoals die bij benadering door zijn hoofd spe len: vaag, met af en toe een scherp detail of een kleurige toets, waarmee hij overtuigend weet te suggereren dat de beel den die hem meer hebben ge troffen, hem ook helderder voor de geest staan. Om zijn herinneringen zo goed mogelijk weer te kunnen geven, heeft Lewkowicz door zichtige dragers gebruikt. „Daardoor kan de voorstelling zich mengen met de omgeving waaarin het werk is aange bracht," licht hij toe in het Pa rool-interview. „Zo ontstaan er als het ware losse projecties van beelden zonder duidelijke vaste dragers, afgebakend door lijsten en dergelijke. Een illusionair, niet-materieel beeld, zoals het ook in het hoofd zit." De transparante golfplaat ver hoogt dit effect. Zonder de af beelding erop doet dit materiaal al denken aan achterbuurten en armoede. Daarbij concludeert Lewkowicz terecht dat golfplaat de meest realistische voorstel lingen vervormt. Lewkowicz heeft al meerdere malen de Nederlandse grafiek- prijs gewonnen vanwege „zijn onorthodoxe beheersing van het grafisch vakmanschap en zijn bijzondere beeldende ver mogen." Wie een bezoek heeft gebracht aan het AZL begrijpt dat de jury daarmee geen woord teveel heeft gezegd. Maar zelden wordt grafiek ge toond dat tegelijkertijd zo orgi- neel, technisch hoogwaardig en De Amsterdamse popgroep The Ex heeft de Popprijs 1991 ge wonnen. Deze prijs voor de band die de belangrijkste bij drage heeft geleverd aan de Ne derlandse popmuziek, is zater dagnacht uitgereikt tijdens het popfestival Noorderslag in Gro ningen. The Ex heeft de prijs van de BV Pop - een bedrag van 10.000 gulden en een beeldje van kun stenaar Theo Mackaay - toege- Veel gelach om Offenbachs 'Les Brigands' OPERA RECENSIE*ARTHUR VAN DUK De Nederlandse Opera: Les Brigands van Jacques Offenbach. Regie: Jérome De- schamps en Macha Makeieff. Dirigent. s Langrée. DEN HAAG - De Nederlandse Opera heeft met Die Fle- dermaus van Johann Strauss een ptiar jaar geleden een fri vool uitstapje gemaakt in de wereld van de Weense operette. Dit seizoen heeft men Les Bri gands geprogrammeerd, een van de werken van Offenbach, die in meer dan een opzicht als de Parijse tegenhanger kan wor den beschouwd van de Weense walsenmagnaat. Werd indertijd een beroep gedaan op serieuze medewerkers, nu is het Franse 'Compagnie Deschamps' aan getrokken dat met hun kermis- geest en burleske grollen al ge ruime tijd een aparte plaats in neemt. Tijdens de première in Den Haag viel veel te lachen, de ac- teurs'waren met gevoel voor ti ming geregisseerd, maar het keurslijf knelde en de explosies aan het einde moesten mis schien het gemis aan vrijheid compenseren. Voor zover er een boodschap is, is die simpel: Een bende Robin Hood-achtige bandieten verzint een list om het hertogelijke hof van Mantua een slordige drie miljoen lichter te maken. De list mislukt omdat de kassier van het hof een gro tere oplichter blijkt te zijn en de kas allang geplunderd heeft. Te gen de schurken aan de top delft de eenvoudige crimineel het onderspit. Jacques Offenbach hield met zijn operettes het mondaine Pa rijse publiek ten tijde van het tweede keizerrijk een spiegel voor. Alles werd door hem op de hak genomen: het gedrag van de gegoede klasse, het mili tarisme, de opera, het leven aan het hof en het zwelgen in ro mantiek. Het publiek is sinds dien wellicht niet veel veran derd, maar de humor is dat wel: de satire in 'Les Brigands' komt nu over als volstrekt onschuldig. De actualiteit is verdwenen en de theatermakers hebben ge lukkig niet geprobeerd Les Bri gands te laden met verwijzin gen naar onze maatschappij. Het is de verdienste van deze produktie dat de lachsalvo's van het publiek worden uitgelokt met puur theatrale middelen. kend gekregen omdat de band al tien jaar lang een geheel ei gen koers vaart. Zonder conces sies te doen huldigt de band uit gesproken maatschappelijke en muzikale opvattingen, die teza men bepalend zijn voor hun veelzijdige repertoire, aldus het jury-rapport. Deze integere houding heeft The Ex in bin nen- en buitenland veel waar dering en bewondering ge bracht, zo zei voorzitter Jerney Kaagman van de BV Pop. Het juryrapport vermeldt ver der dat The Ex alles geheel op eigen kracht heeft bereikt. Bij het op de markt brengen van haar materiaal houdt zij alles in eigen hand; van het ontwerp van de platenhoezen tot distri butie. Daardoor heeft The Ex al tijd zeer persoonlijke en sympa thieke produkten afgeleverd. Verder is de band in staat geble ken zichzelf voortdurend te ver nieuwen en de muzikale hori zon te verbreden. De jury ver wacht dat The Ex een steeds groter publiek zal bereiken. „Met de toekenning van deze prijs hopen we hieraan een be scheiden bijdrage te hebben ge leverd", aldus Jemey Kaagman. De Popprijs is een initiatief van de Bijzondere Vakgroep Pop van de FNV Kunstenbond en de Stichting Conamus. Vori ge winnaars waren: Mathilde Santing, Claw Boys Claw, Her man Brood, The Nits en Urban Dance Squad. Naast vertegen woordigers van de BV Pop en Conamus, bestaat de jury uit twee popjournalisten, een mu zikant en een concertorganisa- RECENSIE WILFRED SIMONS K&O-Nieuwjaarsconcert Ronald Brau- tigam met werken van S. Rachmaninoff (Corelli-variaties), Fr Schubert (Wande- rer-Fantasie) en M. Ravel (Tombeau de Couperin). Gehoord: 5/1Stadsgehoorzaal, Leiden Ronald Brautigam heeft in binnen- en buitenland niet al leen naam gemaakt als solist, maar ook als vertolker van ka mermuziek. Tevens is hij een veelgevraagd begeleider; zo trad hij onder meer op met grootheden als Jaap van Zwe den. Het is dan ook niet verba zend dat de bovenzaal van de Stadsgehoorzaal gisterochtend vrijwel vol zat met een toege wijd publiek, dat zich door het sombere en regenachtige weer niet had laten afschrikken. Het concert begon met de Corelli-variaties van Sergei Rachmaninoff. Het is een stuk dat goed bij een klavierleeuw als Brautigam past: het vereist techniek en virtuositeit, maar biedt, door de wisselende stemmingen van de variaties, ook veel mogelijkheden voor eigen interpretatie en expres sie. Brautigam speelde het met groot gemak en souplesse. Hij kleurde de akkoorden donker, maar toch steeds parelend en hij legde er die typische sfeer van onrust en broeierigheid in die Rachmaninoff kenmerkt. Vervolgens speelde hij de Wanderer-Fantasie van Franz Schubert. Vooral in de laatste twee delen, presto en allegro, schitterde hij door een inter pretatie die ik niet anders dan als urgent kan omschrijven. De melodie in die twee delen moést naar voren, kreeg een fantastische drive. Toch speel de hij geen moment gejaagd of rommelig. Op zon moment besef je dat je luistert naar een meesterlijke pianist. Uiterma te storend was wel, dat juist de snaar die in die delen het meest werd gebruikt, plotse ling ontstemde. Na de pauze, de vleugel was inmiddels gestemd, speelde Brautigam de Tombeau de Couperin van Maurice Ravel. Ook hier moeten de akkoor den op bijzondere wijze wor den gekleurd; niet donker, zoals bij Rachmaninoff, maar juist licht en dromerig. Brautigam zette goed in en de eerste drie delen overtuig den mij geheel, tot er iets merkwaardigs gebeurde waar door ik mijn concentratie ver loor. Er tikte iets mee met Brautigams spel. Had hij zijn nagels niet geknipt? Sloeg er een manchetknoop tegen het toetsenbord? Of was er iets mis met het instrument? Ik weet het niet, maar ik kon al leen nog maar naar dat nare getik luisteren en moest rustig afwachten tot Brautigam zijn spel had beëindigd. 'SKI' van de kunstenaar Innocente dat op de expositie 'Kunst Werkt' in het Stedelijk Museum in Amsterdam te zien is. AMSTERDAM«FRANCOISE LEDEBOER Stedelijk Museum-directeur Beeren heeft uit de 900 kunst werken van de Peter Stuyvesant Collectie een expositie samen gesteld die 'Kunst Werkt' is ge noemd. Ook deze vierde ten toonstelling van een bedrijfscol lectie toont aan dat hedendaag se beeldende kunst aan de mu ren van een fabriek inderdaad „werkt": het is vast inspireren- der de dagelijkse arbeid te ver richten te midden van het ge toonde werk dan met kale mu ren om je heen. De basis voor deze collectie is eind jaren vijftig gelegd door Alexander Orlow, de toenmalige president-directeur van de Tur- mac Tobacco Company. Hij kreeg zijn mede-directeuren en thousiast voor wat toen nog een uniek experiment was in ons land: het yerlevendigen van de kleurloze, strenge en functione le omgeving van de fabriek in Zevenaar en de produktieruim- ten elders in Europa door kunstwerken van kwaliteit. De opbouw van de collectie werd in 1960 in handen gelegd van de daarvoor speciaal opge richte Peter Stuyvesant Founda tion. Het was afwachten welke kunst de werknemers zou aan spreken: voor de meesten bete kende dat immers de eerste kennismaking met hedendaag se kunst. Abstractie Tegen ieders verrassing ontwik kelden de werknemers een voorkeur voor abstracte kunst en de vele varianten daarop. „De echte figuratie, de geschil derde imitatie van de werkelijk heid scheen maar sporadisch te boeien en vlug te vervelen", constateert Renilde Hamma- cher-van den Brande in een te- rublik. Zij is oud-hoofdconser vator moderne kunst van het museum Boymans-van Beunin gen en treedt sinds tien jaar op als adviseur van de Foundation. Bij de aankopen moet echter wel rekening worden gehouden met een ander soort beperking. Hammacher: „De grote ruimten en vooral de plaatsing van de schilderijen op panelen, hoog boven de machines, stellen heel bijzondere eisen en bepalen mede de keuze van de werken. Een groot formaat en een sterke 'impact' door compositie en kleur zijn de onontbeerlijke fac toren die in acht dienen te wor den genomen." Uit de selectie van Wim Bee ren komt die „beperking" in derdaad duidelijk naar voren. In de Nieuwe Vleugel van het mu seum hangen vooral werken met grote formaten en primaire kleuren. Uit de ruim vijftig wer ken van gerenommeerde kun stenaars als Karei Appel, Ger van Elk, Per Kirkeby, Robert Mangold, Fran^oise Morellet, Niki de Saint Phalle en Arman do blijkt dat de Peter Stuyvesant Foundation inderdaad heeft kunnen vasthouden aan de doelstelling van Alexander Or low dat de collectie alleen wer ken van kwaliteit mocht bevat ten. De expositie is een opge wekte uitstalling van kleuren en vormen geworden: kunst viert hier feest, zo krijg je het gevoel. Het Stedelijk Museum Am sterdam heeft eerder de kunst collecties van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, de AMRO-bank en Albert Heyn ge toond en is van plan de reeks voort te zetten. Bedrijven ge bruiken hun verzameling na tuurlijk ook als een chique pu bliciteitsactie, maar Beeren wil hen uit idealistische overwegin gen vooral het voordeel van de twijfel gunnen. „De ideële ge dachte van die jaarlijkse reeks is om aan te tonen hoe kunstwer ken ook in de werkomgevingen en niet alleen op exclusieve plekken die zijn voorbestemd voor cultuur, een belangrijke rol vervullen. Wij hopen dat door deze exposities nog meer be drijven worden gestimuleerd om kunstcollecties op te zetten en uit te breiden", zegt hij. 'Kunst Werkt' is daarvoor in elk geval bij uitstek geschikt. De expositie 'Kunst Werkt' in het Stedelijk Museum (Paulus Potterstraat 13, Amsterdam) duurt tot 3 februari. Het muse um is dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Perfect concert Ferschtman en Baslawskaya RECENSIE*JOHN MAY Concert: Dmitri Ferschtman (cello) en Mila Baslawskaya (piano), werken van Debus sy, Faure en Franck. Dmitri Ferschtman (cello) en Mila Baslawskaya (piano) wer den geboren in Moskou en volgden daar hun opleiding aan het conservatorium. Vanaf die tijd spelen zij samen en met an dere musici. In 1987 vestigden zij zich in Nederland waar hun actieve concertleven werd voortgezet. Ferschtman is mo menteel hoofdvakdocent aan de conservatoria van Amsterdam en Utrecht. Baslawskaya is do cente aan het Rotterdams Con servatorium. Dat zij al vele jaren samen spelen werd snel duidelijk in het door hen aangeboden program ma, gisteren in de Muzenhof. Zij openden met de Sonate in d kleine terts van Claude Debus sy. Dit vrij late stuk van de im pressionistische meester komt alleen tot zijn recht wanneer het vol overgave uitgevoerd word. Het prachtige ingetogen samen spel van beide musici maakte dit toch al mooie werk tot een zeer fraaie uitvoering waarin ge voelige dynamische passages tot in het extreme werden uitge buit. Er werd subtiel gebruik ge maakt van de klankeigenschap pen van beide instrumenten. Op sommige momenten gingen zij werkelijk in elkaar over. De bussy was een grootheid in ver fijning. Van Gabriel Faure, een tijdgenoot van Debussy, werden drie korte composities gespeeld: Elegie, Papillon en Sicilienne. Ook hier was het briljante sa menspel opvallend. De fijnheid en het ongewone gebruik van vooral de pianoklanken, waren niet zo sterk uitgewerkt als bij Debussy maar ook hier was het impressionisme al duidelijk aanwezig. Het duo maakt goed gebruik van de verfijnde expressie en de gespannen modulaties van Fau re. Het laatste stuk was de So nate in A grote terts van de 'va der' van de Franckiaanse* school, Cesar Franck. Zijn stijl is een versmelting van Wagneri-, aanse compactheid, menselijke hartstocht en zinnelijkheid. In de hoogromantiek van Franck betekent dit lange melodieen, veel sequensen en zeer krachtig en expressief. Ferschtman en Baslawskaya speelden dit werk met perfecte timing en overga ve. Zelden heb ik een duo ge zien dat zo goed op elkaar inge speeld was, zowel ritmisch als dynamisch.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9