Regio 'Oude kern Leiderdorp behouden' Actiegroep houdt Zoeterwoude in greep van TGV Utopia 'Toestemming voor koopzondag Voorschoten geheel binnen de wet' NIEUWSLIJN 'Old timer' gestolen in Voorschoten VOORSCHOTEN Uit een garage aan de Horstlaan in Voor schoten is een Peugeot 304 uit 1963 gestolen. De eigenaar van de old-timer, een Voorschotenaar die in Engeland verblijft, be merkte de diefstal het afgelopen weekeinde, maar de wagen moet al eerder zijn ontvreemd. De eigenaar van de garage waar het voertuig was gestald dacht dat de rechtmatige bezitter zijn auto al had opgehaald. Spookrijdster veroorzaakt ongeval WASSENAAR Een 71-jarige spookrijdster uit Hattem heeft gis termorgen omstreeks 07.00 uur op de Rijksstraatweg in Wasse naar een ongeval veroorzaakt. De vrouw is, net als de bestuurder van de tegemoetkomende auto een 28-jarige man uit Noord- wijk overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden, maar zij konden na behandeling weer naar huis. De automobi liste reed vanaf de Rozenweg de Rijksstraatweg richting Leiden op, waarbij ze de verkeerde weghelft koos. Een taxi-chauffeur maakte haar op deze fout attent. Toen de vrouw haar wagen wil de keren, raakte ze de tegenligger uit Noordwijk. Vier inbraken in Leiderdorp LEIDERDORP Bij inbraken in woningen aan de Hoogmadese- weg, de Eikenlaan en de Kastanjelaan in Leiderdorp zijn het af gelopen weekeinde sieraden, een portemonnee, geld en euro cheques ontvreemd. De inbrekers kwamen de huizen binnen na het forceren van een deur of raam aan de achterzijde. Een wo ning aan de Hoofdstraat werd door inbrekers doorzocht, maar hier werd niets weggenomen. VOORSCHOTEN Het bekende Voorschotense café Landzicht aan de Molenlaan (her)opende het afgelopen weekeinde de deuren voor het publiek. De nieuwe eigenaren Hans Hoos uit Katwijk (links op de foto) en Hans Imthom uit Valkenburg tapten een dag eerder het eerste pilsje tijdens een nieuwjaarsreceptie voor genodigden. De nieuwe eigenaren willen van Landzicht een echt bruin café maken 'voor de jeugd van 30 tot 100'. Je moet hier rustig met zijn tweeën een pilsje kunnen drinken aan de bar. Op dertig centimeter afstand van elkaar moetje een fatsoenlijk gesprek kunnen voeren. Als dat niet lukt, gaat de muziek zachter." Landzicht moet eveneens een echt sportcafé worden, dat een pleister plaats is voor het plaatselijke verenigingsleven. In de toekomst willen de nieuwe cafébazen dan ook een plaatselijke sportclub gaan sponso ren. „En verder houden we het hier gezellig met een klaverjasmara- thon en dergelijke. De disco die hier vroeger was hebben we afge schaft. We zijn allebei de dertig ruim voorbij en dan hoefje dat lawaai niet meer zo nodig." foto hielco kuipers MEDEWERKER Slogans en acties moeten de aandacht van de Zoetewoude- naren gericht houden op de dreigende komst van de hoge snelheidstrein (TGV). „De TGV is geen hot-item meer met het gevaar dat de belangstelling onder het publiek ook minder wordt", verklaart P. Vis van de Actiegroep TGV Zoeterwoude. Om te voorkomen dat de aan dacht voor het TGV-probleem wegzakt, wil de actiegroep gere geld huis-aan-huis een nieuws bulletin verspreiden. Vis: „Op die manier willen we de men sen informeren en het vuurtje warm houden. Want sinds de aanzet tot protest in juni laaide het vuur hoog op. Dagelijks stonden er stukken in de kran ten. Maar half oktober was dat afgelopen." Hij is dan ook blij met het be richt dat onlangs in de kranten stond. „De Nederlandse Spoor wegen geven de voorkeur aan het oplossen van alle knelpun ten van het Nederlands spoor wegennet boven snelle treinen als de TGV. Dat is niet zo'n gek ke keuze, want zo wordt het geld besteed aan een veel grote re doelgroep en niet aan die paar reizende zakenmensen." De Actiegroep TGV Zoeter woude zit samen met nog ne gentien andere actiegroepen van de verschillende betrokken gemeenten in het Landelijk Platform. Zoeterwoudenaar en actielid P. van Velzen heeft het idee dat minister H. Maij-Weg gen (verkeer en waterstaat) de onderzoeken van het platform niet erg serieus neemt. Mede daarom zijn de verschillende specialisten in de organisatie zo belangrijk. Van Velzen: „We zijn druk doende gegevens te verzamelen. Zo wil len we ook contact opnemen met actiegroepen in België en Frankrijk om via hen nog meer informatie te vergaren." Wenskaart Behalve aandacht hoopt de ac tiegroep ook donaties te ont vangen. Met een opvallende wenskaart die op de mat van al le Zoeterwoudse huishoudens is gevallen ('Actiegroep TGV Zoe terwoude wenst u niet één ge lukkig nieuwjaar, maar vele! Zonder nieuw TGV tracé') vraagt de actiegroep om giften. De leden kunnen de begroting van dit jaar niet langer uit eigen zak sluitend krijgen. Vis: „Het afgelopen jaar is de actiegroep ontstaan. In eerste instantie betaalden we de reis kosten en het actiemateriaal zelf. Maar omdat het nog zeker een jaar duurt voordat de uit eindelijke beslissing wordt ge nomen, hebben we een begro ting gemaakt. Verder hebben we bij de gemeente een subsi die van 4500 gulden aange vraagd." Hoewel ook de begroting is geraamd op circa 4500 gulden, vraagt de actiegroep eveneens om donaties. Harde guldens zijn nog niet binnengekomen, maar aan leuke reacties geen gebrek, aldus Vis, die wel ver wacht dat Zoeterwoudenaren op de oproep zullen reageren. Het geld wordt onder andere gebruikt voor de verwachte ac ties op Het Binnenhof tegen de tijd dat de Tweede Kamer een beslissing neemt over de flit strein. Diamanten paar in Wassenaar Het echtpaar Fraterman-Van Leeuwen uit Wassenaar is vandaag 60 jaar getrouwd. Vanmorgen kwam burgemeester P.H. Schoute de beide 81 jaar oude echtelieden feliciteren. De bruidegom werkte 45 jaar bij het gemeentelijk energiebedrijf in Den Haag. Het echtpaar heeft twee dochters, drie kleindochters, twee kleinzoons, drie ach terkleinzoons en twee achterkleindochters. Trainers blijven bij vereniging SJZ ZOETERWOUDE Trainer Loek Helder heeft zijn contract met de Zoeterwoudse voet balvereniging SJZ met een seizoen verlengd. Ook jeugdtrainer Hans Braat blijft de komende voetbaljaargang aan de club verbonden. Kerstbomen naar gemeentehaven WARMOND Zoals eerder in deze krant werd gemeld gaat Warmond morgen avond kerstbomen versnipperen. Dat gebeurt echter niet op de ge- meentewerf, maar op de gemeentehaven, nabij de brug naar Kou- denhoorn. Maandag 6 januan 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PIAS MIER DE CRAAFF UESBETH BUfTINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: DICK VAN DER PIAS Vormgeving: HENK BUIS LEIDEN Belangenorganisatie beschuldigt gemeente van 'laffe politiek' „We willen het Oude Dorp handhaven als een kern die door iedereen leuk en gezellig wordt gevonden." De Lei- derdorpse stichting 'Vrienden van de oude kern' wil sa men met de gemeente, de Leiderdorpse Ondernemers vereniging (LOV) en de marktkooplui een beleid gaan vaststellen om de oude kern te behouden. irrnmover de toekomst van het Oude Dorp gaat nadenken en een be leid gaat vaststellen." De stichting verwijt de gemeen te gebrek aan daadkracht wan neer het om het Oude Dorp gaat. „We moeten de politiek erop wijzen dat ze elke keer veel belooft bij de verkiezingen, maar niet verder komt dan brandpreventie voor de markt", stelt T. van Etten, één van de oprichters van de stichting. „Dat is geen heldhaftige manier van politiek bedrijven." Vooral de manier waarop de markt in de Hoofstraat is ge houden, zint de stichting niet. Van Etten: „De markt moet hier in het Oude Dorp blijven, dat is het leukst. Dat heeft de ge meente ook besloten, maar dan moet ze wel stimulerende maatregelen nemen. De markt bloedt nu dood, iT\aar die be slissing heeft zij zogenaamd niet hoeven nemen." Volgens Van Etten moeten eindelijk de plannen voor het pleintje bij de Dorpskerk 'uit de lade worden getrokken'. „We schuiven de gemeente niet de Zwarte Piet toe, want we zitten denk ik wel op één lijn. Maar er moet nu eens iets gebeuren. We willen een projectgroep begin nen met de gemeente, de marktkooplui en de LOV, die Rustiek Het gedeelte van Leiderdorp rond de Hoofdstraat kenmerkt zich volgens de stichting vooral door gezelligheid en een gevari eerde samenstelling van de be woners. „In de Buitenhof zie je in elke straat gezinnen waar hij 32 jaar is en zij 28.'Ze hebben twee kinderen, twee auto's en een net te duur huis..In het Oude Dorp heb je ook ouderen en tweeverdieners", aldus me de-oprichter I. Jansen. De bewoners en de midden standers zouden ook bereid zijn mee te werken aan een 'rustiek oud lekker dorp' waar vooral in de avonduren veel te beleven is. „Rond de Statendaalder gebeurt niets, in het Oude Dorp vind je de restaurants en café's. Hier gebeurt het", zegt de derde op richter J. Sloof. Ook de eerste le vensbehoeften kunnen in de buurt van de Hoofdstraat wor den gekocht. „We hebben hier alles, van een supermarktje tot een bakkerij en een slager. Maar het is wel heel kwetsbaar; de slager loopt bijvoorbeeld nu te gen de 60." De gemeente moet stimulerende maatregelen nemen om het eigen karakter van de oude kern van Leiderdorp te behouden, vinden de oprichters van de stichting *Vrienden van de oude kem', J. Sloof, T. van Etten en J. Jansen. foto hielco kuipers Volgens Sloof zouden met na- reid zijn mee te betalen aan een len zijn een heel mooi voor- me de middenstanders zelfs be- fraaier uiterlijk. „De lantaampa- beeld. Zonder overleg zijn er nieuwe neergezet van alumini um. Maar een aantal midden standers wil best het Verschil betalen om er wat mooiers neer te kunnen zetten. Dat is van we zenlijk belang voor de uitstra lingvan dit gebied." „Dat geldt ook voor leuke bloemperkjes die we gezamen lijk onderhouden. Bij een even tuele herbestrating moeten de mensen mee kunnen praten, zodat ze kunnen kiezen tussen bloemen of een stuk beton", al dus Sloof. De stichting Vrienden van de oude kem' is nog in oprichting. Na koninginnedag wordt de vereniging 'Rondom de kerk' opgeheven om plaats te maken voor de stichting. Van Etten: „In de vereniging zitten we met drie middenstanders en daarmee kunnen we de belangen niet voldoende behartigen. We mis sen gewoon het draagvlak om goed het hele Oude Dorp te kunnen vertegenwoordigen. Bij een hot item als de markt kun nen wij de mening van de mid denstanders niet verkopen. De LOV is dan de enige die serieus wordt genomen." De stichting moet naast Van Etten, Sloof en Jansen ook drie bewoners in het bestuur krijgen. Van Etten: „Die buurtbewoners worden ook bij de vereniging betrokken, bij de intocht van Sinterklaas en koninginnedag bijvoorbeeld. Als we midden standers en bewoners onder één noemer krijgen onstaat er een krachtiger impuls." OP HET RANDJE door Eric Jan Weterings „De wet zegt dat iedereen moet stoppen voor het rode licht, be halve Utopia. Daar de buurman het zat is dat Utopia door het rode licht rijdt, moeten wij de fiets inleveren, maar we mogen wel door het rode licht blijven lopen, maar slechts 1 dag per week." Dit schrijft voorzitter Mathieu Paardekooper van de Zoeterwoudse jongerenvereni- ging Utopia in Utopia-info, het maandelijkse clubblad. Onderwerp van ergenis is het gedraai van het plaatselijke ge meentebestuur met betrekking tot de geluidsoverlast die de vereniging met haar evenemen ten produceert. De gemeente verbood herrie boven een be paald niveau, maar als er nie mand over klaagt vindt de ge meente alles best. Een verbod uit een eerdere brief blijft echter van kracht.Als je niet aan de Wet op de geluidshinder hoeft te voldoen, wat valt er dan te overtreden?", vraagt de voorzit ter zich af. Toen de vereniging negen jaar geleden naar haar huidige on derkomen de Westender ging, vroeg ze zelf om geluidsisolatie. Dat vond de gemeente toen niet nodig en sindsdien klaagt de buurt over lawaai van disco's en andere feesten. Een nieuw on derkomen bleek nodig en daar wordt nu al weer vier jaar op ge studeerd, zowel door de plaat selijke politici als de vereniging zelf. In die tijd mocht Utopia 'tijdelijk' zonder vergunning draaien als ze zich een beetje zou inhouden. Dat ging een tijdlang goed tot dat B en W een paar weken ge leden plotseling besloten flink te doen en een house-party te verbieden. De manier waarop deze boodschap werd overge bracht minder dan 24 uur voor het betreffende evenement zou beginnen verdient niet de schoonheidsprijs en die con statering mag het understate ment van 1991 heten. De plaatselijke politici buitelden over elkaar heen in hun haast om eenstemmig te verklaren hoe treurig en foei ze deze han delwijze wel niet vonden en gingen vervolgens over tot de orde van de dag. Dat wil in dit geval zeggen dat iedereen nog eens het verhaaltje van de afge lopen vier jaar nakwebbelde dat 'het probleem Utopia nu toch écht op korte termijn opgelost moet worden'. Het valt te ho pen dat ook Zoeterwoudse poli tici goede voornemens voor het nieuwe jaar hebben gemaakt. VOORSCHOTEN De toestemming voor de koop zondag van 22 december vorig jaar is verleend 'binnen het wet telijk kader'. Dit schrijven B en W van Voorschoten in ant woord op een brief aan de plaatselijke kerken die bezwaar maakten tegen de openstelling van winkels op zondag. Vertegenwoordigers van de rooms-katholieke, hervormde, gereformeerde en anglicaanse kerkgemeenschappen klomm- men in de pen om deze open stellingen in de toekomst te ver mijden. „Wij achten de vrije zondag voor de hele samenle ving, kerkgaand of niet, een groot goed", schreven zij aan de gemeenteraad. In december werd de brief besproken in een vergadering van de raadscom missie economische zaken. Ds. B. Ledegang en wethouder F. ten Have discussieerden er via een plaatselijk radiostation °VHoewel B en W'eraan hech ten 'de zondagsrust binnen de grenzen der redelijkheid in acht te nemen', kon het college niet veel anders doen dan toestem ming geven voor de koopzon dag. „Het aantal van vier is een wettelijke limiet, waaraan elke gemeente zich dient te hou den." In december had Voor schoten er al drie koopzonda gen op zitten. Het is B en W niet bekend of4 het aantal zondagen waarop winkels geopend mo gen zijn in de toekomst nog wordt uitgebreid. Daarnaast vinden B en W dat ze de kerkgenootschappen op voorhand al een eind tegemoet zijn gekomen door de winkels alleen toestemming te geven om van 13.00 tot 17.00 uur open te zijn. Bovendien was de 22e de eerste 'echte' zondag dat de winkels open mochten zijn. Eerdere ontheffingen werden verleend voor Tweede Paasdag, koninginnedag en Hemelvaarts dag, die volgens de winkelslui tingswet zijn gelijkgesteld aan een zondag. Minder dan de helft van het aantal Nederlanders staat inge schreven als lid van een kerkge nootschap. Of dit gegeven ook heeft meegewogen bij de beslis sing van het gemeentebestuur van Voorschoten kon een woordvoerder niet zeggen. LEIDERPORP/REGIO Voor de notoire re- ceptiegangers zijn het zware dagen. Gemeen tebesturen, bedrijven, verenigingen en instel lingen vullen de agenda's met talrijke nieuw jaarsborrels. De leden van de Leiderdorpse Drumfanfare en MajorettenverenigingTamar- co kregen gisteren de gelegenheid de beste wensen voor dit jaar uit te wisselen. Onder de bezoekers in het gezellige onderkomen van Tamarco aan de Splinterlaan bevond zich oud-burgemeester M.A. van der Have (links op de voorgrond) van Leiderdorp. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 8