Leiden Bas Neon keert terug naar Leiden Aanloophuis helpt met een kopje koffie Altijd trouw aan Njord-kleuren Goede voornemens zonder veel resultaat NIEUWSLIJN Zakkenrollers actief Zes mensen hebben zaterdagmiddag aangifte bij de politie ge daan van zakkenrollerij. Zij raakten tussen half twee en half drie portemonnees kwijt waarvan de inhoud varieerde van honderd tot een paar honderd gulden. De zakkenrollers waren actief in het winkelgebied rond de Haarlemmerstraat. Gros automobilisten bekeurd In de Breestraat hebben zondagochtend rond zes uur 144 auto's een bon onder de ruit gekregen. De eigenaars bezochten een Antilliaans feest in de Stadsgehoorzaal. De wagens zorgden voor enorme parkeeroverlast. De politie gaat contact opnemen met de organisatoren van het feest. Banden Iekgestoken In de nacht van zaterdag op zondag zijn een groot aantal ban den van wagens Iekgestoken. Zij stonden geparkeerd,op de hoek van de Middelstegracht en de Oude Rijn. Bij de politie zijn in middels veertien aangiften gedaan. Jongen plast wastafel van de muur In een huis aan de Charlotte de Bourbonhof kwam gisteravond rond negen uur een wastafel van de muur, toen een 10-jarige jongen er in probeerde te plassen. De jongen viel en is met arm- letsel naar het AZL gebracht. De ouders hadden de jongen om onbekende redenen verboden het normale toilet te bezoeken, waardoor het ventje zijn toevlucht tot de wasbak zocht. Met de kip op stok Een pan met kip vatte gisteravond rond tien voor half tien in het Juffrouw Maashofje vlam, omdat de bewoonster tijdens het bra den in slaap viel. Een bewoonster van een bovenwoning werd daareentegen juist wakker van de rook. Het brandje kon snel door de aanwezigen zelf geblust worden, zodat het bij rook- en stankoverlast bleef. Jongen vernielt stationsmicrofoon Een 16-jarige jongen is gisteren aan dé'spoorwegpolitie overge dragen, omdat hij zondagochtend rond drie uur in de stations hal vernielingen aanrichtte. Hij zag kans een beschermkap bij het draaiplateau van een loket los te maken. Vervolgens pro beerde hij de microfoondraden van de omroepinstallatie los te trekken. Bas Neon Lichtreclames keert weer terug op Leids grond gebied. Het bedrijf verhuist in de zomer van de Leider- dorpse Touwbaan naar het nieuwe bedrijfsterrein Room burg. Bij de spoorlijn Leiden-Alphen verrijst een gebouw van drie verdiepingen. Prins Constantijn, doper van de boot 'Prins Hendrik': „Als e i een boot doopt brengt dat ongeluk". FOTO HIELCO KUIPERS Op een grijze en grauwe zon dagmiddag wensen de roeiers van Njord elkaar een gelukkig nieuwjaar. De spontane uitroe pen („Hee Langenberg") en de dikke klapzoenen kunnen niet verhelen dat het onderkomen van de sportieve studenten een wat troosteloze aanblik biedt. Er staat een felle wind, het is koud buiten. De dames komen 'de kantine' aan de Morsweg doorzettingsvermogen, binnen in een lange broek. Ze kleden zich in een hokje ach teraf om, trekken een keurig rokje aan, opdat zij niet uit de toon vallen. Het valt niet mee om een van de mannelijke bestuursleden te vinden. Ze schijnen herkenbaar te zijn aan een blauw-witte stropdas, maar wie draagt er op de nieuwjaarsreceptie van de roeivereniging géén blauw-witte das? Aha, die met die wat bre dere strepen wordt door meer dere jongemannen gedragen. Toevallig zijn op deze dag de bestuursleden inderdaad te her kennen aan dit kledingstuk, ver telt Mare Willemsen, commis saris materiaal. De das is op ge wone dagen een teken dat de student De Duinloop heeft gelo pen. Elf kilometer hardlopen over het strand, legt hij geduldig uit. Maar vandaag dragen de bestuursleden dit als teken van Het is bijzondere dag met een externe gelegenheid. Er zijn namelijk gasten-van- buiten die drie nieuwe boten van de Njord zullen dopen. Een boot van Njord die geen em mertje Galgewater over zich heen heeft gekregen, vaart ge heid zijn eigen ongeluk tege moet, weet Willemsen te vertel- De roeivereniging verbon den aan studentenvereniging Minerva beschikt over zo'n vijftig vaartuigen. Meestal kan er van het spaargeld een nieuwe boot per jaar worden gekocht. Het is dus wel bijzonder dat er deze ronde drie boten kunnen worden gedoopt, beaamt het bestuurslid. De drie boten die te water worden geladen zijn de Prins Hendrik vernoemd naar de beschermheer van de vereni ging, de Frans vernoemd naar de Njordbediende bij Mi nerva en de J.W.T. Cohen Stuart vernoemd naar de man die in 1874 de roeivereniging op richtte. Minervaan De 'Frans' wordt ingewijd door Frans zelf, de 'Cohen Stuart' wordt gedoopt door erevoorzit ter Suurmond van de vereni ging. En doper van de 'Prins Hendrik' is prins Constantijn, Moeizame samenwerking tussen gemeenten in regio ruimtelijke ordening). Want hoe gaat dat nu: ,>,De wethouders economische zaken mogen dan wel regelmatig vergaderen, on dertussen trachten ze allemaal be- drijfsgrond te gaan zitten". Het is met name de gemeente Leiden die op betere samenwer king heeft aangedrongen. Dat spreekt voor zich, de grootste stad in de regio heeft de groot ste problemen in huis: woning zoekenden, werklozen, verkeer. Problemen die Leiden niet bin nen de eigen gemeentegrenzen kan oplossen. Voor Van Rij moet het mis lukken van het overleg over de polderlokaties het duidelijkste bewijs zijn dat de huidige sa menwerking te wensen over laat. Hij acht het onontkoom baar dat er een regionale be stuursvorm komt met duidelijke bevoegdheden. Van Rij: „Ik heb de indruk dat de andere ge meenten daar zeer terughou dend in zijn. Zij zijn bang dat Het was een bijna potsierlijke vertoning, de onlangs gehouden perspresentatie. Zes wethou ders van ruimtelijke ordening, onder eikaars prijs die na maanden vergaderen het volstrekt oneens bleken te zijn over bouwlokaties in de regio. Ze waren niet verder gekomen dan een inventarisatie van be schikbare polders, een keuze konden ze echter niet maken. Het is tekenend voor de wijze waarop de gemeenten in de Leidse regio de (gemeenschap pelijke) problemen aanpakken. De bestuurders van deze ge meenten (Leiden, Oegstgeest, Leiderdorp, Voorschoten, Zoe- terwoude en Alkemade) zitten al jarenlang regelmatig rond de tafel. Het resultaat hiervan is echter bescheiden en lijkt niet in verhouding te staan tot de problemen (verkeer, werkgele genheid of huisvesting) die de regio te wachten staan. Een jaar geleden kwamen de bestuurders tot het besef dat de zaken beter moeten worden aangepakt. Ze gingen op zoek naar een nieuwe vorm van sa menwerking waarbij degelijke afspraken konden worden ge maakt zonder echter de ge meentelijke autonomie aan te tasten. Minder vrijblijvend, daar ging het om. Maar die goede voornemens hebben nog tot weinig resultaat geleid, dat heeft de totstandkoming van het rapport over bebouwen van de polders wel bewezen. Grote stad Het belangrijkste probleem is dat het regionale overleg geen enkele bevoegdheid heeft. Alles waarover de wethouders het eens worden, kan in de diverse gemeenteraden gemakkelijk worden afgeschoten. Daarom krijgen in het nieuwe samen werkingsorgaan zoals dat nu op papier staat ook 'gewone' raadsleden zitting, zodat ook op het niveau van de gemeente raad het 'regionale denken' op gang komt. Bovendien worden vergaderingen openbaar en wordt er gewerkt aan de hand van een beleidsprogramma. „Voorwaarde is wel dat politi ci regionaal en minder partijpo litiek of plaatselijk gaan den ken", zegt de Leidse wethouder T. van Rij (volkshuisvesting en hun autonomie wordt be dreigd". Burgemeester Houdijk van Zoeterwoude weerspreekt dat. „Nee, de angst voor de grote stad leeft bij ons niet meer. We hebben goede ervaringen met Leidse bestuurders. Maar je moet niet te hard van stapel lo pen. Rustig aan, van onderaf opbouwen". Supergemeenten De commissaris van de konin gin in deze provincie, Schelto Parijn, maakte al eerder duide lijk hoe de regio Leiden er uit moet komen te zien toen hij de vorming van supergemeenten aan de orde stelde. Een toe komstvisie die Van Rij onder schrijft: één centraal bestuur in het Leidse stadhuis met wijkra den in de afzonderlijke kemen. „Want wat maakt het voor de burger nu eigenlijk uit of je aan de Leidse of de Oegstgeester kant van de Warmonderweg woont". Houdijk (als represen tant van de regiogemeenten) verwerpt dat resoluut: „Ik ben daar geen voorstander van. Er bestaat dan toch het risico dat de problemen naar de rand van de gemeente worden verscho ven en bij ons worden neerge legd. Nu kunnen we als ge meentebestuur een vuist ma ken, als we straks 'slechts' een paar honderd burgers zijn, heb ben we veel minder in te bren gen. Bovendien, de burger heeft toch liever een raadslid in de straat wonen dan drie wijken verder". Voorlopig dus samenwerken. Minder vrijblijvend maar wel met behoud van gemeentelijke autonomie. Ondertussen houdt het provinciaal bestuur de ont wikkelingen nauwlettend in de gaten. Blijven de regiogemeen ten ruziën over een geschikte bouwlokatie, dan hakt de pro vincie de knoop door. Ongetwij feld tot woede en verdriet van de betrokken wethouders. Burgemeester Houdijk van Zoe terwoude: Je moet niet te hard van stapel lopen". FOTO WIM DIJKMAN derde zoon van koningin Beatrix. Constantijn, wel Minervaan, geen lid van Njord, is blij dat een van de boten van Njord de naam krijgt van een van zijn fa milieleden, zegt hij. Maar eigen lijk moet een vrouw de boot dopen. „In de scheepsvaart is dat gebruikelijk, want als een man een boot doopt dan brengt dat ongeluk". Maar goed, hij zal het karwei wel klaren, want hij heeft begre pen dat het bestuur er alles aan heeft gedaan een vrouw naar de Morsweg te krijgen: 'mijn moe der'. De koningin die zelf vroe ger ook heeft geroeid, had een overvolle agenda, maar 'ik moet Njord namens haar gelukwen sen'. De vlag wordt weggehaald, het water stroomt over de on derkant van de boot en de me nigte zingt het Njordlied. Allen blijven de Njordkleuren wit en blauw altijd trouw. SURINAMESTRAAT Onlangs is in deze krant gemeld dat er grote problemen zijn met de bouwkundige staat van wonin gen aan de Surinamestraat. Dit complex staat niet op de hoek met de Kooilaan, zoals in het artikel werd gesuggereerd, maar op de hoek van de Sumatra- straat. Bij Bas Neon werken op dit mo ment twintig mensen. Het hui dige pand in Leiderdorp is te klein voor de uitbreiding die de directie op het oog heeft. Direc teur B. van Gellecum verwacht dat het aantal werknemers na de verhuizing groeit naar onge veer 35. In Leiderdorp beschikt het bedrijf over een ruimte van 700 vierkante meter, de opper vlakte op Roomburg wordt vijf keer zo groot. De activiteiten van het bedrijf begonnen 26 jaar geleden in een pand aan de Kruisstraat in Leiden. Tien jaar geleden ver huisde het reclamebedrijf naar Leiderdorp. De grote groei be gon volgens Van Gellecum een jaar of zeven geleden. „We wor den steeds bekender en krijgen steeds meer klanten. Ook grote opdrachtgevers, zoals de PTT en Peek en Cloppenburg". Vandaag de dag is er geen be ginnende ondernemer meer die zijn bedrijf niet optuigt met lichtbakken, knipperende recla me, of grote onverlichte letters, aldus Van Gellecum. „Je moet opvallen, jezelf presenteren, an ders kun je het wel vergeten". Wildgroei De wildgroei van reclame-uitin gen heeft in verschillende ge meenten al geleid tot een stren ger beleid. Ook in Leiden gaan stemmen op om de reclame aan banden te leggen. Van Gel lecum is niet bang dat zijn be drijf daardoor minder werk te doen krijgt. „Wat is mooi, en wat is lelijk. Daarover valt niet te twisten. Die lichtreclames zijn er nu eenmaal, je kunt niet meer terug. En de mensen vin den het toch een gezellig ge zicht. Wij proberen het allemaal zo mooi mogelijk te maken, zo dat het past bij de gevel". Het maken van lichtreclames is de belangrijkste activiteit van Bas Neon. Er worden echter ook veel opdrachten aangenomen voor het maken van letters, niet alleen voor winkels en dergelij ke, ook voor bijvoorbeeld au to's. Bas Neon heeft bovendien kort geleden een tak van Inger- soll Rand uit Zoeterwoude over genomen. Dit bedrijf beschikt over een 'heel unieke machine'. Het apparaat snijdt door de ho ge druk van waterstralen letters en figuren uit tien centimeter dikke stalen platen, aldus Van Gellecum. De machine wordt nu nog in Zoeterwoude be diend, maar verhuist, net als twee personeelsleden, ook naar het nieuwe bedrijfspand. Echt Leids „Het is geweldig allemaal", zegt Van Gellecum. Roomburg noemt hij een mooi bedrijfster rein. De directie heeft nog wel gekeken naar andere pielden, onder meer naar terreinen bij Leidschendam en Sassenheim. „Maar we zijn toch wel een echt Leids bedrijf, de meeste perso neelsleden wonen hier in de buurt. Roomburg is dan lekker dichtbij. Je kunt het in deze tijd niet maken personeelsleden een eind te laten reizen". Het huidige onderkomen van Bas Neon in Leiderdorp wordt te koop aangeboden. VRIJE TUD Koren Het kinderkoor van buurthuis Comelis Joppensz aan de Op- penheimstraat 6a heeft nog plaats voor kinderen tussen ne gen en dertien jaar. Men oefent donderdagmiddag van 16.00 tot 17.00 uur. Het volwassenenkoor met jazzy repertoire kan nog (heren)stemmen gebruiken. Inl. tel. 132462. Poppenkast Kinderen tussen 9 en 12 jaar die zelf poppenkast willen spelen kunnen acht weken lang op donderdagmiddag terecht in buurthuis Matilo. Tussen 15.30 en 17.00 uur is het mogelijk zelf een decor te maken of een ver haal te bedenken. De kosten voor dit project bedragen 20,- per deelnemer. Omroep Rijnland Omroep Rijnland houdt dins dag 7 januari een ledenvergade ring in 't Parlement (Nieuw- straat 45). Op de agenda staan staan onder meer de begroting en plannen voor 1992. Wanvang 20.00 uur. Leidse wethouder T. van Rij: „Politici moeten regionaal en minder partijpolitiek gaan denken". FOTO HIELCO KUIPERS MEDEWERKER Er is in Leiden een duidelijke behoefte aan een plek waar mensen gewoon binnen kun nen stappen voor een kop koffie en een goed gesprek. Dat is de conclusie van W. Diek van het 'aanloophuis' van de christelijk- gereformeerde kerk in de Nieuwstraat. In de zes maanden dat het aanloophuis nu voor publiek is geopend mag over een gebrek aan belangstelling niet worden geklaagd. Ook de omwonenden hebbben vooralsnog weinig re den tot mopperen: de gevreesde overlast van daklozen en zwe vers blijft uit. „Je hoeft niet per se een groot probleem te hebben om bij ons binnen te komen. In principe is iedereen welkom om een kop koffie te drinken". De gastvrijheid van het chris- telijk-gereformeerde aanloop huis in de Nieuwstraat kent weinig grenzen. Een groot sand- wichbord aan de ingang wijst op de uitnodigende zitjes bin nen in het pand. In de kasten langs de wand ligt genoeg lees voer om geruime tijd aange naam te besteden. En anders is er altijd nog de mogelijkheid om een gesprek te beginnen met een van de aanwezige vrij willigers. Wie maken er nu van de uit nodigende faciliteiten gebruik? W. Diek: „Dat zijn vooral men sen die eenzaam zijn, alleen in de samenleving staan. Vaak zijn dat toch wat oudere mensen. Maar er komen ook veel men sen gewoon even aan voor de gezelligheid of om hun verhaal kwijt te kunnen". Soms worden bezoekers doorverwezen naar professionele hulpverleners. „Want wij zijn natuurlijk ge woon maar mensen die naar mensen willen luiseren. Profes sionele hulp kunnen wij zelf niet bieden". Huisregels Een half jaar geleden opende het pand aan de Nieuwstraat voor het eerst zijn deuren. Met slechts enkele summiere huisre gels om 'nare dingen' te voorko men. Zo is alcohol- en drugsge bruik uit den boze en kunnen bezoekers in principe niet lan ger dan een uur in het pand verblijven. Toch konden deze regels de angst bij de buurt niet wegne men dat een grote toeloop van daklozen, zwervers en drugsver slaafden in de wijk zou ont staan. Die vrees blijkt echter on gegrond. „Op dat gebied heb ben we nog geen enkel pro bleem gehad. Maar dat komt waarschijnlijk ook omdat wij een ruimere doelstelling heb ben: wij zijn er in principe voor iedereen". Het aanloophuis heeft dan ook geen speciale 'bed-, bad- en broodvoorzieningen'. „Inciden teel is het mogelijk hier een maaltijd te verkrijgen, zoals met kerst, maar daar moet dan wel van tevoren op worden ingete kend", aldus Diek. Tot nu toe was het aanloop huis alleen op vrijdagavond en zaterdagmiddag en -avond voor enkele uren geopend. Daar is sinds kort de woensdagmiddag bij gekomen. „En op korte ter mijn gaan we waarschijnlijk ook op de zondagmiddag open. Want wij merken duidelijk dat er behoefte is aan de faciliteiten die wij bieden". Op zaterdag middag en -avond zitten soms zo'n twaalf 'gasten' in het chris- telijk-gereformeerde aanloop huis. De bezoekers zelf zijn overi gens ook zeer goed te spreken over de gastvrijheid van de ruim 45 vrijwilligers die het pand draaiende houden. „We hebben veel kerstkaarten van onze gas ten ontvangen. En laatst was er zelfs een jarige die hier kwam trakteren", aldus Diek. Eigenlijk treffende voorbeelden van wat wij hier uit willen dragen: je moet het in het kleine zoeken". Maandag 6 januari 1992

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5