Buitenland Mogelijk snel waarnemers van VN naar Joegoslavië Arabische Liga doet vredespoging Somalia Deportatie omstreden vorm orde-handhaving Finland geeft aanspraken op Russisch Karelië op Gemenebest-republieken krijgen uitstel betaling Maandag 6januan1992 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: HENK GEIST 4 United Press International (UPI). HET LEGER VAN TCHAD heeft de situatie rond het Tchad-meer in de hand na de herovering van twee plaatsen die korte tijd in handen van rebellen waren. Vanuit Frankrijk is be vestigd dat de Tchadische president Deby de situatie meester is. IN BELFAST is gisteren een zware bom ontploft, die omvangrijke scha de veroorzaakte maar geen ernstig persoonlijk letsel. De explosie sloeg een diepe krater in de weg, waarbij de waterleiding werd vernield. NIEUWSLIJN List met Trojaans paard lukt nog steeds Australische arbeiders hebben gisteren hun fabriek, waarop de bank beslag had gelegd, weer ingenomen met een Trojaans paard. Toen het paard de fabriek in Sydney op een oplegger werd binnengereden, dacht het bewakingsbedrijf dat door de schuldeiser in de arm was genomen dat het werd teruggebracht. Het vier meter lange, uit metalen vaten vervaardigde paard her bergde echter twintig werknemers die, toen zij eenmaal binnen waren, zich niet meer lieten verwijderen. De fabrieksdirecteur zei: „Er zal komende week gewoon gewerkt worden. Als we de bank willen betalen, moeten we aan geld zien te komen en dat doen we door te werken." Moeder Teresa aan beterende hand Moeder Teresa gaat het beter. De 81-jarige moeder-overste en Nobelprijsdraagster, die last heeft van een zware longontsteking, kon zaterdag in een ziekenhuis in het Califomische La Jolla haar bed tijdelijk verlaten en op een stoel zittend lezen. Haar gezond heidstoestand is nu „bevredigend". Moeder Teresa, die sinds 1989 een pacemaker heeft, was ziek geworden tijdens een be zoek aan de vestiging van haar orde „Zusters van de Naastenlief de" in de Mexicaanse stad Tijuana. Sinds 26 december ligt ze in het ziekenhuis van La Jolla. VS vragen naar vermiste Amerikanen De Amerikaanse regering heeft voormalige Sovjet-republieken de namen gegeven van meer dan 50 Amerikaanse soldaten die vanaf de Tweede Wereldoorlog tot aan de oorlog in Vietnam ver mist zijn geraakt en mogelijk naar de Sovjetunie overgebracht Volgens een functionaris die niet bij name genoemd wilde wor den staat allerminst vast dat de gezochte personen in de Sov jetunie zijn of zijn geweest, maar gaat het om gevallen die de moeite waard zijn om uit te zoeken. De mensen op de lijst, die overigens niet openbaar werd gemaakt, zijn soldaten die tijdens de Tweede Wereldoorlog in Azie vochten, vliegeniers die tijdens de Koreaanse oorlog in de buurt van de Sovjetgrens zjn neerge haald en militairen die in Vietnam krijgsgevangen zijn gemaakt. Armenië voert vrije prijzen in Armenië heeft zaterdag als zesde voormalige Sovjet-republiek vrije prijzen ingevoerd voor de meeste produkten en dienstver leningen. Dit heeft het onafhankelijke persbureau Interfax mee gedeeld. Kazachstan doet het vandaag. Het Armeense parlement besloot vrijdag bovendien dat tegelijk met de prijsliberalisering het wettelijke minumumloon en de salarissen in overheidsdienst verhoogd gaan worden. Japanner bereikt op motorfiets Zuidpool De 41-jarige Japanse avonturier Shinji Kazama is erin geslaagd om van de kust van Antarctica per motor de Zuidpool te berei ken. De japanner, die al eerder per motor de Noordpool bereik te, deed 27 dagen over de bare tocht door sneeuw en ijs en kwam vrijdag op het zuidpoolstation Amundsen-Scott aan. Hij had met de 120 mensen in dat station de jaarwisseling willen vieren, maar liep door de vele bergen verijsde sneeuw die hij op zijn tocht ontmoette enkele dagen vertraging op. Washington blijft gevaarlijkste stad Washington is in 1991 voor het vierde achtereenvolgende jaar de gevaarlijkste stad in de Verenigde Staten geweest. Het aantal moorden in de Amerikaanse hoofdstad bedroeg vorig jaar 490, een stijging van zeven in vergelijking met 1989. Het gemiddeld aantal moorden in Washington is meer dan tachtig per 100.000 inwoners, veel meer dan in New Orleans (61,2 per 100.00), Det roit (56,6) of New York (30,7). In vier jaar tijd is het aantal moor den in de hoofdstaf meer dan verdubbeld. Alle deskundigen zijn het erover eens dat de introductie van crack, een derivaat van de oorzaak is van de toename van het geweld. Staakt-het-vuren Kroatië wordt gerespecteerd STOCKHOLM-HELSINKI De burgeroorlog in Kroatië heeft aanzienlijke delen van de stroomvoor ziening uitgeschakeld. Hout moet in veel gevallen uitkomst bieden. De 60-jarige Kroaat Petar Matesa sleept over een bevroren meer een stam metje naar zijn huis in Karlovac foto epa paul jenks jeruzalem* ap Orthodoxe joden in Jeruzalem hebben zich zaterdag aan de letter van de oude godsdienst wet moeten houden die hen verbiedt tijdens de Sabbath ook maar de geringste last het huis uit te dragen. Rabbi Yehoshua PoUack, vice-voorzitter van de Reli gieuze Raad van Jeruzalem, zei dat de orthodoxe joden deze sabbath hun kinderen niet in een wandelagentje mochten meenemen, geen paraplu mee mochten nemen en geen voed sel uit huis mochten dragen omdat een touw dat rond Jeru- ACHTERGROND CORRESPONDENT JERUZALEM AD BLOEMENDAAL „Israël is aan de vooravond van vredesbe sprekingen telkens doelwit van terreur en het moet eindelijk handelend optreden". Met die woorden verdedigde de Israëlische premier Shamir het afgelopen weekeinde de deportatie-orders tegen twaalf Palestij- nen. Het was een verdediging tegen kritiek, die niet is geuit. Geen enkel land verwijt Is raël dat het de daders van moordaanslagen straft of dat het geëigende maatregelen neemt om geweld te voorkomen. De kritiek geldt het soort maatregel dat wordt toege past: deportatie zonder vorm van proces en, volgens overheersende juridische opinie, in strijd met het internationale recht. Daar komt bij dat de twaalf te deporteren Palestijnen niets te maken hebben met de aanslagen van de laatste paar maanden waarop Shamir doelde en die het leven hebben gekost aan vier Israëlische kolonis ten. De twaalf worden beschuldigd van lei dinggevende activiteiten in door Israël ver boden organisaties (dat wil zeggen alle Pa lestijnse verzetsgroepen). Zonder uitzonde ring hebben ze lange gevangenisstraffen achter de rug, al of niet na een proces. Slechts één is ooit veroordeeld wegens ge weldpleging: de moord op een van collabo ratie verdachte mede-Palestijn. Met hun deportatie wil de Israëlische regering een afschrikwekkend voorbeeld stellen. Wat het internationale recht betreft, zijn op de Westelijke Jordaanoever de bepalingen van toepassing van de Conferentie van Den Haag (1907) en de Vierde Geneefse Con ventie (1949), die bescherming bieden aan de bevolldng in bezet gebied in tijd van oor log. Het leger van de bezettende mogendheid is verantwoordelijk voor recht en orde in be zet gebied en Israël houdt zich in het alge meen aan de meer dan 150 bepalirlgen van de Geneefse Conventie. Op drie uitzonde ringen na. Het leger verwoest huizen van Palestijnen bij wijze van straf, terwijl Genè- De Israëlische delegatie naar de vredes conferentie is gisteravond laat naar Washington vertrokken, maar het is nog niet duidelijk of de besprekingen mor gen op tijd kunnen beginnen. Alle Arabi sche delegaties hebben hun vertrek uit gesteld, uit protest tegen de Israëlische deportatie-orders tegen twaalf Palestij nen uit de bezette gebieden. ve (evenals Den Haag) zo'n maatregel al leen toestaat als onderdeel van een militaire operatie. Artikel 49 van de Vierde Geneefse Conven tie verbiedt de deportatie of het overbren gen ('transfer') van burgers uit bezet gebied naar het grondgebied van de bezettende macht of naar enig ander land. Er zijn ver schillende interpretaties van dit artikel, waarbij de Israëlische regering, met de steun van het Hooggerechtshof, vasthoudt aan de minderheidsvisie dat 'individuele deportaties' zijn toegestaan. Volgens het Hof heeft het artikel alleen betrekking op het soort massale deportaties dat is uitge voerd door de nazi's. De deportaties die het Israëlische leger uit voert, zijn volgens de opperrechters geba seerd op de Defensie Nood Regulering uit 1945, de tijd van het Britse Mandaat. Die noodwet staat uitzettingen toe 'voor de ver zekering van de openbare veiligheid, de verdediging van Palestina, het handhaven van de openbare orde of de onderdrukking van muiterij, rebellie of rellen'. Voor wat betreft de Westelijke Jordaanoever hebben de Jordaniërs die wetgeving overge nomen. Advocaten van te deporteren Pales tijnen hebben in het verleden wel aange voerd dat Jordanië de deportaties al in 1953. heeft stopgezet, dus ruim voor de Israëli sche bezetting van het gebied in 1967. Maar volgens het Israëlische Hof wordt die bewe ring niet gesteund door voldoende argu menten. Behalve Israël zelf beschouwen alle landen ter wereld het soort deportaties dat het Is raëlische leger uitvoert als een schending van de Vierde Geneefse Conventie. Hetzelf de geldt voor een ruime meerderheid van de juristen, en niet alleen buiten Israël. Pro fessor Yoram Dinstein, rector-magnificus van de Universiteit van Tel Aviv en een in ternationale autoriteit op het gebied van het internationale recht, steunt de meerder heidsopinie. Naar zijn mening staat de Conventie depor taties niet toe, behalve in één geval. Dat is als een Jordaans staatsburger (veel Palestij nen hebben de Jordaanse nationaliteit) vanuit de Westelijke Jordaanoever wordt gedeporteerd naar Jordanië. De Westelijke Jordaanoever is Jordaans soeverein gebied is en daarom is er in zo'n geval geen sprake van het zenden van de gedeporteerde naar een ander land. In alle andere gevallen en de laatste jaren stuurt het Israëlische leger te deporteren Palestijnen steeds naar Libanon wordt de Conventie geschonden. Deportatie van inwoners van de Gazastrook, die geen land of staatsburgerschap hebben, is altijd on wettig. De rechts radicale partijen en organisaties van de extremistische kolonisten hebben de aangekondigde deportaties overigens gekri tiseerd als 'te slap en te laat'. Kolonisten richtten overal in de bezette gebieden weg versperringen op en verspreidden pamflet ten onder de Palestijnse bevolking, waarin harde acties worden aangekondigd als de moordaanslagen niet ophouden. Minister van wetenschapsbeleid Yuval Ne'eman (Tè- chiya) zei dat de regering van de gelegen heid gebruik had moeten maken om niet twaalf, maar honderden Palestijnen te de porteren. „De internationale gemeenschap veroordeelt Israël toch, dus dat maakt niet uit". Secretaris-generaal Boutros Ghali van de Verenigde Na ties zal de Veiligheidsraad vandaag vragen zo snel moge lijk vijftig militaire waarnemers naar Joegoslavië te stu ren. Zij zouden voorbereidingen moeten treffen voor de legering van een VN-vredesmacht. De Amerikaanse krant The New York Times heeft dat vandaag gemeld. Intussen lijkt het vijftiende staakt-het-vuren in Joegoslavië tame lijk goed te houden. hij geen vredestroepen van de Verenigde Naties in „zijn ge bied" zal dulden. Het gebied behoort formeel nog steeds tot Kroatië. Babic.zei dat de Servi sche regering over de hoofden van de Serviërs in Krajina heen heeft ingestemd met het statio neren van VN-troepen in Knin (Babic is burgemeester van die plaats). Krajina zal alleen ak koord gaan met legering van VN-troepen aan zijn grenzen om Kroatische aanvallen op de Serviërs in het gebied te voorko men, aldus Babic. Ook de Kroatische vice-pre- new vork-belgrado* De speciale VN-afgezant Cyrus Vance bracht van zijn reis naar Joegoslavië gisteren verslag uit aan Boutros Ghali. Hij toonde zich opnieuw optimistisch dat de strijdende partijen zich dit maal aan het staakt-het-vuren zullen houden. De Veiligheids raad van de VN wil pas een vre desmacht naar Joegoslavië stu ren als de wapens daar echt zwijgen. Het huidige bestand in Kroa tië ging vrijdagavond in en wordt tot nog toe goed nage- leefd. „Als het de komende twee mier, Tomac, toonde zich zater- Karjalan Liitto ry, de Karelische federatie die in Helsinki zetelt en optreedt als vertegenwoordi ger van de vluchtelingen uit de geannexeerde oostelijke provin- Karelië roept een gevoel van frustratie op bij sommige Fin nen, maar geen haat of rancune want deze verloren provincies hebben een grote culturele waarde gehad voor Finland", zegt een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Helsinki. Zo is de „Kalévala", het eerste boek dat in het moderne Fins geschreven is (1835) een bloem lezing van liederen die bekend waren door de mondelinge tra ditie die gedicteerd werd door de Karelische volkszanger Elias Loennrot. De beroemde musi cus Jean Sibelius (1865-1957) zocht zijii inspiratie in Karelië, net als de nationale schilder Ak- seli Gallen-Kalella. Finland heeft, na het totstand komen van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS), officieel elke aanspraak laten varen op de drie voormali ge provincies in Karelië die bij het verdrag van Parijs in 1947 waren erkend als grondgebied van de Sovjetunie. Eind december heeft Finland officieel Rusland erkend, waar mee het de geldigheid erkende van alle oude verdragen met de Sovjetunie, zo verluidt uit Finse politieke bron. In zijn nieuwjaarstoespraak heeft president Mauno Koivisto plechtig verklaard dat „Finland zijn verloren grondgebied niet van Rusland zal terugeisen". „Finland is een klein land dat een treurige en bloedige blad zijde uit zijn geschiedenis niet weer op wil slaan", aldus Hele na Yalta, woordvoerster van dag ontevreden met het door Cyrus Vance bewerkstelligde akkoord tussen de strijdende partijen. Tomac vreest dat de internationale gemeenschap „territoriale concessies" aan de weken ook stand houdt, een goede kans dat het in een permanente wapenstilstand overgaat", zei de Kroatische ge neraal Agotic gisteren na een gesprek met kolonel Glumac L„ vanhet Joegoslavische leger in Servische regering heeft gedaan i"4" om een einde te maken aan de gevechten. „Kroatië zal geen duimbreed land afstaan en is bereid de oorlog voort te zetten als anderen proberen stukken land van Kroatië af te nemen", aldus Tomac. Intussen heeft Turkije aangeboden aan flinke bijdrage te leveren aan de VN- troepenmacht voor Joegoslavië. Zagreb. De twee mannen kwa men overeen donderdag op nieuw bijeen te komen, dan in de Hongaarse stad Pees. Andere woordvoerders van de strijden de partijen bevestigden gisteren dat het staakt-het-vuren tot nu toe wordt nageleefd. De president van de 'Servi sche republiek Krajina', Milan Babic, verklaarde zaterdag dat Een groep van zeventien wes terse kredietlanden heeft zater dag in Parijs besloten acht voor malige Sovjetrepublieken tot eind 1992 uitstel van betaling van een deel van hun schulden te verlenen. De maatregel heeft betrek king op de aflossing van lenin gen voor de middellange- en lange termijn die voor 1 januari 1991 zijn aangegaan. Een hoog geplaatste deelnemer aan de twee dagen durende besprekin gen zei dat het uitstel een be drag van 5,5 miljard gulden be treft. Het overleg werd gevoerd tussen de groep van 17 en een delegatie voor de republieken onder leiding van Pjotr Aven, een van de voorzitters van de Inter-staat Raad voor Supervisie over de Terugbetaling van de Buitenlandse Schuld. Ook aan wezig was de eerste vice-voor zitter van de Vnesjeconombank, de bank voor buitenlandse han del van de ex-Sovjetunie die voor veel van de nieuwe GOS- republieken zaken doet. De kredietlanden hebben de valuta-problemen van de acht betreffende republieken beke ken, alsmede hun plannen om deze op te lossen, zo werd in een verklaring gezegd. Joden gehouden aan oude wet na breken van touw zalem is gespannen door de sneeuval van de afgelopen da gen op verschillende plaatsen was gebroken. Het touw, de Eruv, maakt van Jeruzalem symbolisch een enkele woonstee, waarbinnen het verbod om iasten te dragen niet van toepassing is. Het touw, dat aan ijzeren pa len rond de stad is gespannen, wordt elke week door religieu ze functionarissen gecontro leerd. Afgelopen vrijdag moes ten de controleurs vanwege de hevige sneeuwval verstek laten gaan. Pollack zei dat het her stel van de Eruv nog zeker een week zou vergen. Duizenden Salvadoranen hebben het afgelopen weekeinde deelgenomen aan dankdiensten- en missen, optochten en andere festiviteiten om uiting te geven aan hun blijdschap over het einde van de 12-jaar oude burgeroorlog. Tijdens de oorlog kwamen 75.000 inwoners van het Centraalameri- kaanse land om het leven. •foto epa Nu de vredespoging van de Ver enigde Naties in Somalia defini tief is mislukt, gaat de Arabische Liga een poging wagen. Een speciaal comité van de Arabi sche Liga liet gisteren vanuit de Egyptische hoofdstad Cairo we ten er alles aan te zullen doen om de strijdende partijen in So malia aan de onderhandelings tafel te krijgen. De Arabische Liga zal probe ren een eertste bespreking te organiseren in Egypte, zo werd gisteren bekendgemaakt. Intussen is het vredesinitiatief van de Verenigde Naties defini tief vastgelopen. De speciale VN-afgezant James Jonah liet zich na gesprekken met de lei ders van de strijdende partijen gisteren pessimistisch uit over de kansen op een spoedig einde aan de bloedige strijd in de So malische hoofdstad Muqdisho. Het Internationale Rode Kruis schat dat meer dan 250.000 burgers Muqdisho zijn ont vlucht. Zeven weken geleden braken daar ernstige gevechten uit tussen twee rivaliserende groepen binnen het regerende Verenigd Somalisch Congres. De vluchtelingen leven buiten de hoofdstad in geïmproviseer de kampen. Ze worden door honger bedreigd. In het weekeinde is opnieuw hevig gevochten in diverse de len van Muqdisho Een van de grootste ziekenhuizen in de stad werd diverse malen getrof fen door granaten. Hierbij vie len enkele slachtoffers. Vluchten met hulpgoederen vanuit het buitenland moesten als gevolg van de hevige strijd voor onbe paalde tijd worden opgeschort. Volgens VN-afgezant Jonah heeft president Ali Mahdi Mo- hamed aangedrongen op het sturen van een internationale vredesmacht naar Somalia. Maar zijn rivaal generaal Moha- med Farah Aideed ziet daarin geen heil. Volgens hem gaat het om een binnenlands conflict dat door de Somaliërs zelf moet worden opgelost. De nieuwe se cretaris-generaal van de Vere nigde Naties Boutros Ghali, heeft verklaard dat hij de dood van een Unicef-medewerkster in Somalia ernstig betreurt. De voor Unicef werkende Bulgaar se kinderarts werd gisteren doodgeschoten in haar hotelka mer in de noordelijke haven stad Bosaso. 'Franse kernmacht aan EG beschikbaar stellen' parus «juuannundy ropese Commissie zei dat gisteren in een tv-in- ïj^ncPÉNnPMT terview. Hij geldt als de kansrijkste kandidaat the independent vOQr de opvolging van de Franse president Mit- De Franse kernwapenmacht moet ter beschik- terrand. Diens ambtstermijn loopt in 1995 af. king komen van de Europese Gemeenschap zo- Frankrijk is wel lid van de Navo, maar zijn dra die een gezamenlijk buitenlands en defen- strijdkrachten en kernmacht vallen niet onder siebeleid heeft. Voorzitter Delors van de Eu- het gezamelijke Navo-commando. Amerikaanse marine naar basis Singapore singapore» ap President George Bush heeft za terdag bij zijn bezoek aan Singapore een militaire over eenkomst gesloten, waaronder het hoofdkwartier en de logis tieke dienst van de Amerikaanse Zevende Vloot van de Filipijnen worden verplaatst naar de stadstaat in zuidoostelijk Azië. Bush noemde de stap „sym bolisch voor onze betrokken heid bij het gebied". De ver plaatsing van de militaire en ad ministratieve top van de Zeven de Vloot zal de aanwezigheid van circa 150 extra militairen in Singapore met zich mee bren gen. Momenteel zijn al een klei ne 100 leden van de Amerikaan se marine in Singapore gestatio neerd, plus nog eens 75 mensen van de luchtmacht die de tijde lijke stationering van Ameri kaanse vliegtuigen in Singapore begeleiden. Verplaatsing van de top van de Amerikaanse marine in de Stille Oceaan was nodig, door dat de Amerikaanse marineba sis Subic Bay op de Filipijnen eind dit jaar van de regering in Manila dicht moet. Maar een fractie van de 6000 perso neelsleden van Subic, die de grootste Amerikaanse marine basis in het buitenland was, verhuizen naar Singapore.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4