Hoge energieheffing treft industrie hard Binnenland Brunswijk wil Suriname zonder leger 'Subsidie stadsvervoer moet aanzienlijk lager' Rabo verliest klanten Kosto: Geen huisarrest kansloze asielzoekers Maandag f. januari 1992 Redactie 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving; JAKELIEN PAULUS 3 Vier zwaargewonden bij aanrijding Bij Maastricht zijn zaterdag vier mensen, allen lid van één fami lie uit Beek, zwaar gewond geraakt bij een ongeval. Hun auto kwam frontaal in botsing met een streekbus, die om nog ondui delijke reden op de verkeerde weghelft was geraakt. foto anp Onbekende groep eist bomaanslag op De bomaanslag op een arbeidsbemiddelingsbureau voor mi granten in Den Haag, afgelopen zaterdag, is opgeëist door het onbekende Aktiefront Nationalistisch Nederland. Dat heeft een woordvoerder van de Haagse politie bekend gemaakt. De bom ontplofte rond zes uur 's ochtends bij het migrantenbureau aan de Lange Lombardstraat en sloeg een gat in een raam. Er vielen geen gewonden. Een half uur voordat de bom ontplofte, kreeg de Haagse politie een telefonische bommelding, waarna de om geving werd afgezet. Kenya stuurt asielzoeker terug Kenya weigert een Somalische asielzoeker toe te laten die vrijdag door Nederland is uitgezet. De man is inmiddels weer terug op Schiphol-OosL Dat heeft een woordvoerder van Vluchtelingen- Werk gisteren meegedeeld. Vluchtelingenwerk had al eerder te gen uitzetting gewaarschuwd omdat het volgens de organisatie niet zeker is of de asielzoekers door Kenya niet worden doorge stuurd naar Somalië, waar een burgeroorlog woedt. Volgens het Vluchtelingenverdrag mag iemand niet worden uitgezet als niet duidelijk is wat er met hem of haar gaat gebeuren. Minder agressie in de trein Het aantal meldingen van agressie en zwartrijders in de trein is vorig jaar aanzienlijk gedaald, met respectievelijk 17 en 18 pro cent. Volgens NS is de vermindering van agressie onder meer te danken aan het gebruik van Telerail in alle treinen. Via dit waar schuwingssysteem kan de machinist onmiddellijk de spoorweg politie alarmeren. De groep potentiële zwartrijders verminderde door de invoering van de ÓV-studentenkaart en andere groot verbruikerscontracten. De NS tonen zich verder bezorgd over een toename van het aantal diefstallen met 20 procent. Opnieuw kerkschatten gestolen In Nijmegen zijn vorige week voor de tweede keer in korte tijd kerkschatten gestolen. Uit de kerk aan de Groenestraat is een vergulde drinkkelk en een zilveren hostieschaal gestolen. Dat heeft de Nijmeegse politie gisteren bekendgemaakt. De waarde van de voorwerpen, die tussen 1 en 3 januari werden ont vreemd, is niet bekend. Enkele dagen eerder was de St. Stevens- kerk het doelwit van inbrekers. Toen werden veertig zilveren voorwerpen gestolen. Rechercheteam onderzoekt branden De politie van Hellevoetsluis (Zuid-Holland) heeft een recher cheteam samengesteld om een reeks branden in deze gemeente te onderzoeken. Vermoedelijk gaat het in alle gevallen om brandstichting. De jongste brand vond zaterdagavond plaats, toen werd de benedenverdieping van een huis in Hellevoetsluis verwoest. Naastgelegen huizen liepen schade op. Er vielen geen mensen gewond. De brand was de zevende op rij binnen vijf da gen. Maij wil vervoerbedrijven privatiseren De stadsvervoersbedrijven van de grote steden dienen verzelf standigd te worden. Zij moeten in de toekomst met veel minder overheidssubsidie genoegen ne men. De overheid legt nu nog tachtig procent toe op een ver kocht kaartje. Dit moet worden teruggebracht tot vijftig pro cent, net zoals bij de Neder landse Spoorwegen het geval is. Dat zei minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) gisteren in het Vara-programma Kassa. Volgens de bewindsvrouwe die nen stadsvervoersbedrijven zo veel mogelijk voor hun eigen fi nanciële middelen te gaan zor gen. Daardoor zullen de stads vervoerders efficiënter gaan werken, verwacht Maij. Het met veel overheidsgeld subsidiëren van het stadsvervoer werkt juist inefficiëntie in de hand, vindt zij. Als voorbeeld noemde Maij een fout van de Haagse Tram maatschappij (HTM) die per ongeluk 1 miljoen gulden aan een echtpaar had overgemaakt maar daar pas een jaar later achter kwam. „Terwijl ze aan de andere kant hun hand ophou den, om geld van het Rijk te ontvangen", aldus de minister. In een eerste reactie liet het Gemeentelijk Vervoerbedrijf (GVB) van Amsterdam vanmor gen weten wel iets in het plan te zien, mits de minister de be voegdheid om de tarieven vast te stellen ook aan de gemeenten overdraagt. Maij kondigde verder aan dat de ontwikkeling van de regio taxi vanuit de overheid zal wor den gestimuleerd. Ze wil hier voor de komende jaren, net als bij de trein-taxi, twintig miljoen gulden uittrekken. gulden te vragen voor het beta lingsverkeer tot deze opmerke lijke groei heeft geleid. De Postbank zal volgens Groot in elk geval de eerstko mende drie jaar geen geld vra gen voor haar diensten, maar overweegt wel maatregelen die moeten leiden tot een efficiën ter betalingsverkeer van parti culiere rekeninghouders. Wat voor maatregelen dat zijn, is nog niet bekend. De kosten die de Rabobank par ticulieren sinds 1 januari bere kent voor het betalingsverkeer, hebben geleid tot een groei van het aantal giro-rekeninghouders bij de Postbank. Volgens Postbank-woord- voerder Groot is het aantal re keninghouders vorige maand met 10.000 gestegen. De Post bank gaat er van uit dat het be sluit van de Rabobank om 25 staatssecretaris om aparte ge sloten opvangcentra voor kansloze asielzoekers in te stel len, stuitte bij de behandeling van de Vreemdelingenwet op tegenstand van de Kamer. Ook het voorstel om een mel dingsplicht in te voeren haalde het niet. De staatssecretaris vindt het dan ook vreemd dat het CDA nu ineens wel voor het opsluiten van uitgeprocedeerde asielzoekers is. Kosto heeft de kamer beloofd in februari te ko men met een notitie over deze problematiek. Krajenbrink zegt in een reac tie op de uitlatingen van Kosto dat hij er „simpel van uit gaat dat de wens van de Kamer wordt uitgevoerd". Volgens de CDA'er kan betere controle op de aanwezigheid van de uitge procedeerde asielzoekers wel een belemmering vormen tegen een illegaal verblijf in ons land, aldus Kraj en brink. De staatse cretaris moet bovendien op houden „met het geven van ge frustreerde reacties", aldus Kra jenbrink. Staatssecretaris Kosto (justitie) is niet van plan kansloze asiel zoekers in nun bewegingsvrij heid in de asielzoekerscentra te beperken. Hij noemt die wens van CDA en WD in de Tweede Kamer, geuit in een motie, „on uitvoerbaar" en „een paniekre actie". CDA-kamerlid Krajen brink (CDA) wil echter dat de staatsecretaris de wens van de Kamer gewoon gaat uitvoeren. CDA en WD, samen een meerderheid in de Kamer, wil len dat asielzoekers die geen kans maken op een verblijfsver gunning in aparte gedeelten van opvangcentra worden ge plaatst, waar ze kunnen worden vastgehouden in afwachting van hun uitzetting. Zo kan wor den voorkomen dat de afgewe zen asielzoekers in de illegaliteit verdwijnen. Kosto zei gisteren voor de Ikon-radio dat hij niet kan ga randeren dat deze groep asiel zoekers door deze maatregel de asielzoekerscentra niet voortij dig verlaat. Een voorstel van de De politie moet er een miljard gulden bij krijgen om de toene mende criminaliteit een halt toe te kunnen roepen. Dat geld moet van de begroting van De fensie komen. Op die manier vindt er een noodzakelijk ver schuiving plaats van externe naar interne veiligheid van onze samenleving. Hoofdcommissaris Nordholt van de Amsterdamse politie zei dit zaterdag voor de Vara-televi- sie. De regeringspartijen PvdA en CDA zien niets in honorering van deze wens. Nordholt vindt dat „Neder land wakker moet worden" en „eindelijk eens de rekening moet gaan betalen voor de cri minaliteit. Het is namelijk niet zo iets als het weer, dat gewoon vanzelf verandert", aldus Nord holt. Zijn collega-hoofdcom missaris van Rotterdam, Hes- sing, sprak over de noodzaak van een 'Delta-plan' tegen de criminaliteit. De Groningse hoofdcommis saris Woltjer pleitte in de zelfde uitzending voor een verhoging van het budget van zijn korps met ten minste 20 procent. Gorilla Annet in de Rotterdamse Diergaarde Blijdorp is eind vorige week bevallen van een jong. Het nog piepkleine baby-gorillatje had zelf nog geen naam, maar de vader is wel be kend. Hij heet Fred. f0TQ JQHN DE pAnR Commissie-Wolf son voorspelt vertrek bedrijven De concurrentiepositie van het Nederlandse bedrijfsle ven wordt sterk aangetast als het kabinet zijn plannen doorzet om begin volgend jaar de energieheffing met 25 procent te verhogen. Veel bedrijven zullen daardoor wor den gedwongen uit te wijken naar landen buiten de EG. Dat staat in zes deelstudies die in opdracht van de Com- missie-Wolfson zijn verricht. DEN HAAG ANP De ministers van energie en milieu in de EG beraden zich momenteel over voorstellen om regulerende heffingen in te voe ren voor bedrijven. Volgens de Commissie-Wolfson zal het be drijfsleven echter pas echt gaan investeren in energiebesparing als de heffingen wereldwijd worden ingevoerd en zeer hoog zijn. Commissievoorzitter Wolfs- on, lid van de Wetenschappelij ke Raad voor het Regeringsbe leid (WRR), biedt de conclusies van de studies begin volgende maand aan de regering aan. In de tussenbalans van vorig jaar staat dat invoering van de extra heffingen afhankelijk is van de bevindingen van de Commis sie-Wolfson. Behalve over een hogere energieheffing voor de indu strie, beraadt het kabinet zich op de invoering van hogere hef fingen voor particulieren om het energiegebruik terug te dringen. Het extra geld dat daardoor vrijkomt, zal worden aangewend voor een belasting- of premieverlaging. Invoering van een btw-verla- ging voor particulieren weegt volgens de onderzoekers niet op tegen de hogere kosten van energie. Wel leidt een hogere heffing tot energiebesparing. Bij een verdubbeling van de huidi ge gasprijs bedraagt de bespa ring 21 tot 28 procent bij men sen met een eigen huis. Bij huurwoningen leidt een derge lijke verhoging tot een bespa ring van 12 tot 25 procent Een energieheffing van 100 procent voor particulieren zal leiden tot een besparing op stroomver bruik van 12 procent. Als Nederland op eigen hout je besluit tot invoering van een hogere energieheffing voor be drijven, dan zal dat zeer schade lijk zijn het bedrijfsleven, aldus de commissie. Maar ook Eu ropese heffingen zullen zeer hard aankomen. De concurren tiepositie van de Europese in dustrieën ten opzichte van Ja pan en de VS zal er ernstig door worden ondermijnd. Op den duur zal dat ertoe lei den dat industrieën hun vesti gingen „verschuiven" naar ge bieden als Noord-Afrika, het Midden-Oosten of Oost-Euro pa, aldus de commissie. De transportkosten voor produkten bestemd voor de Europese markt zullen dan hoog zijn, maar nog altijd lager dan de kosten van de energieheffing. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). Onderzoekers: Spoorbus is goed haalbaar HOORN GPD De spoorbus, een bus die op een soort rails van beton rijdt, zal binnen enkele jaren haar plaats te midden van de andere openbaar vervoersystemen in Nederland hebben gekregen. Dat is de conclusie van het Hoomse ingenieursbureau Gra- bowsky en Poort bv, dat de mo gelijkheden voor de invoering van het spoorbussysteem in ons land heert onderzocht. Dank zij een subsidie van het Rijk en van de Europese Ge meenschap kon twee jaar gele den worden begonnen met het onderzoek. Volgens het inge nieursbureau biedt de spoorbus tal van voordelen. De busbaan, die voor de geleiding van de bussen zorgt, vergt niet alleen een minimum aan ruimte, het systeem is ook veel goedkoper dan alle huidige openbaar ver voersystemen. Het is de bedoeling dat in 1993 Ceritraal Nederland het eerste proeftraject in gebruik neemt tussen Aalsmeer en Uit hoorn. Ook andere busonder nemingen hebben verregaande interesse voor de spoorbus. Zo heeft de NZH geruime tijd gele den plannen bekend gemaakt voor een spoorbusverbinding tussen Purmerend en Amster dam. De spoorbus functioneert al enkele jaren naar volle tevre denheid in het Duitse Ruhr-ge- bied. Ook de Australische stad Adelaide kent een spoorbus- lijn. NIEUWSLIJN 'Miljard van defensie naar politiezorg' 'Zolang Bouterse de macht heeft, wordt ons land geen democratie TILBURG PIETER VAN DE VLIET Ronnie Brunswijk, de Robin Hood van de Surinaamse bosnegers, hoort niet thuis in een flat. Maar bij gebrek aan jungle en gebrek aan geld is hij gedwon gen bij zijn jongere broer Leo in Tilburg te logeren. „Denk je dat hij journalisten in zo'n onpersoonlijke woning zou ont vangen als hij écht betrokken was bij de drugshandel, zoals Bouterse beweert", fluistert één van de vele 'adviseurs', waarmee de leider van het Junglecom mando zich tijdens zijn korte verblijf aan Nederland heeft omringd. Ronnie zelf daarover: „Duizend kilo cocaïne in het Surinaamse binnenland zijn geen cent waard als je macht zich niet uitstrekt tot de lucht- en zeehavens. Denk je dat ik op m'n blote voeten door het bos zou pinaren als het mij om de drugs te doen was?" Ronnie zegt dat voor hem slechts de liefde voor zijn volk telt. Uit liefde strijdt hij tegen de drugsmaffia. „Het wordt hoog tijd dat daar eindelijk effectief te gen wordt opgetreden in mijn land. Als het nog een jaar langer zo doorgaat, is Suriname verloren." In een keurige lange jas met een sjieke leren pet vertelt Ronnie dat zijn plotse linge komst naar Nederland geen bijzon dere politieke betekenis heeft. Het is toch vooral bedoeld om zijn vrouw en kinderen in Tilburg weer eens te zien. „Natuurlijk heb ik hier ook contact met mijn aanhangers", zegt hij in een benauwd zijkamertje, waar jassen liggen opgestapeld. Daar in dat kamertje ont breekt een beetje de bravoure van de jonge, nog geen dertig jaar oude, jungle commandant. Hij is ongewoon stil voor Ronnie zal zijn in een democratisch Su riname. Misschien dat hij deel zal uitma ken van de door het junglecommando voorgestane speciale politiemacht, die is bedoeld om rust en orde in de jungle te herstellen. Dit moet vooral worden uit gelegd als hard optreden tegen de drugsmaffia. Eddie Dap, voorzitter van de welzijns- stichting Surinamers in Tilburg, bekend als adviseur bij de vredesbesprekingen tussen de Surimaamse regering en het junglecommando in Kourou (Frans- Guyana), heeft het door de komst van Ronnie nog druldcer. Hij regelt de afspra ken van de junglecommandant, wat niet eenvoudig is omdat Ronnie zich niet al tijd even stipt aan de afgesproken tijden houdt. „In de jungle telt de tijd anders", is het commentaar als hij vijf uur te laat arriveert. Dap is al 25 jaar leraar. „Ik heb Bouter se in de klas gehad, op het internaat van de fraters in Tilburg. Een voorbeeldige leerling, keurig in de rij, piekfijn gekleed. Aan zijn opvoeding kan het niet liggen." Bloedbad Sinds Dap de lijken zag van het bloed bad dat het nationale leger in november 1986 in het bosnegerdorp Moiwana aan richtte, weet hij zeker aan de goede kant te staan. „Kinderen en zwangere vrou wen zijn als beesten afgeslacht. Ook een democratisch leger kan zich aan oorlogs misdrijven schuldig maken. Maar de mogelijkheid bestaat de schuldigen te straffen. Zo lang Bouterse de macht heeft zal dat in Suriname niet gebeuren. Het is het beste voor Suriname als de militairen letterlijk van straat verdwijnen." zijn doen, lacht niet zoals op Stoel manseiland. Bij de Marowijnerivier hoort hij thuis. In de fantasieloze Til- burgse flat ver bleekt zijn glamour. „Aan flats wennen wij nooit." Zijn broertje Leo is blij met die flat, voorlopig. Alles is beter dan Parama ribo. Daar heeft Leo gevangen ge zeten. Van school gehaald door de militaire politie, zonder vorm van proces gevangen gezet. Elf keer is hij, volgens de ver halen, voor het vuurpeloton gezet. Schijnexecuties, Ronnie Brunswijk om hem te dwin gen de verblijfplaats van zijn broer te verraden. „Elf keer denken te sterven is erger dan de dood." Onder druk van het Rode Kruis en Amnesty International is Leo vrijgelaten. Via Frans Guyana is hij naar Nederland gevlucht. Opheffen Als het aan Ronnie Brunswijk ligt, wordt het nationale leger van Suriname ter stond opgeheven. De komende bespre kingen op Bonaire tussen de ministers van defensie van Suriname en Neder land steunt hij dan ook 'ten vol le'. Ze beogen af slanking van het leger tot 1500 man en het terug dringen van de militaire invloed. Het leger moet worden hervormd en onder demo cratische controle komen. „Het net werk van verklik kers en spionnen moet verdwij nen", zeggen Ronnie's advi seurs. Zelf is Ron nie niet bereid zulke boude uit spraken te doen. Wel wil hij kwijt dat de minister van defensie Gilds voor hem heeft foto cpd rien siERS afgedaan als hij bezwijkt voor de druk van Bouterse. Die wil Gilds laten vergezellen door hoge Surinaamse mili tairen. Brunswijk: „Ik zou het buitenge woon zwak vinden als Gilds dat zou toe staan. Ik vertrouw er op dat hij 'nee' durft te zeggen." Soerinder, een Hindoestaan die gerui me tijd in de jungle aan de zijde van Brunswijk heeft gestreden, moet het alle maal nog zien. „Zolang Bouterse de macht heeft, wordt Suriname geen de mocratie. Zodra hij weg is ga ik terug naar Suriname." Het blijft onduidelijk wat de rol van i

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3